jHeiunr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Gratis lezen tot 1 Juli HOTEL-HAMDORFF abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar abberttntteprijjm: Van I tot 5 regels f LI71/» Elke regel meer 032'/j Ingezonden Mededeelingeo van 1-5 regels 230 Elke regel meer 0-45 N°. 6106 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 9 JUNI 1937 18e Jaargang Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Niemand kan juist heden buiten zijn dagblad. De groote vraag is. door welk dagblad het Christelijk gezin zich laat voorlichten. Er kan nog zooveel sleur en misverstand aan wezig zijn bij Uw familielid, Uw vriend of buurman, waardoor hij voortleeft zonder Christelijk dagblad. Geestelijke schade wordt dan berokkend aan den eigen kleinen kring en aan den grooten kring van het Christelijk gemeenschapsleven. Maak dezulken lezers van ons blad. Nu is het de juiste tijd. Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. ver schijnende nummers gratis. Nieuwe abonnés kan men opgeven, waarbij U dan gebruik kunt maken van het inteekenbiljet hetwelk U elders in ons blad aantreft, aan ons Bureau. DE ADMINISTRATIE GEEN REDEN TOT BEKLAG VS. In parlementaire kringen, zoo weten vele j kranten te berichten, wint Je meening veld >,dat het ditmaal weer tot een coalitie-kabi net zal komen, waarin ten hoogste een of meer vrijzinnige ministers als vakminister zouden kunnen worden geduld". De hartekreet van Mr. Oud te Leeuwar den zou daar ook op doelen. -231' In hoeverre zulks juist is, laten we geheel in het midden; we hebben ons onthouden j ,van alle mogelijke speculaties en wij doen 'dat heden ook nog. Maar wij zeggen met 'de Nederlander, die zulks ook deed: Natuurlijk gaat ons begeeren uit naar een kabinet op Christelijke basis en zulks ge en in de zin, welke Kuyper, Lohman en Schaepman er aan hechtten. Van gelijke opinie is ook Dr. Colijn al maakte hij meermalen twee reserves; n.l. deze, dat men het ook praktisch eens moet zijn over een regeeringsprograra en voorts, 'dat men in deze veelbewogen tijd niet hen mag afstooten, die laat ons zeggen het Christendom slechts uij traditie belijden e°B 1 Volgt hier nu uit dat Dr. Colijn min of meer woordbreuk zou plegen, wanneer hij Öe Koningin een voordracht van een coali tie-kabinet aanbood? We wijzen deze beschuldiging bij voor baat af. Ten eerste heeft Dr. Colijn nooit of te nimmer een Christendom boven geloofsver deeldheid gepredikt. Ten tweede is hij door zijn partij aan de kiezers voorgesteld als anti-revolutio- j,J pair pur sang. eefl Ten derde heeft hij de kiezers in dit op zicht niets beloofd doch alleen het Christe- .hd31ijk beginsel en dan volgens de Schrift aangeprezen. En ten vierde heeft hij uitdrukkelijk de opdracht gekregen om een Kabinet, zonder .eenige nadere aanduiding, te vormen. Ongeacht welk kabinet er komen zal, is er geen plaats voor eenig verwijt; de vrij zinnige kiezers, die hun stem aan Dr. Colijn gaven, hebben geen enkele reden van beklag. Trouwens, zou een groep ongenoemde en ^'onbekende kiezers aan den lijsttrekker van een bepaalde partij de marschroute kunnen voorschrijven?, WRAKKE ZETELS In het voorjaar van 1935 concludeerden d iwij uit verschillende ontvangen gegevens, ie-dat de N.S.B. en Nat Herstel handjeplak J speelden en elkaar wederkeerig hulpbetoon toegezegd hadden: de eersten zouden de euJ Provinciale Staten, de laatsten de Gemeen teraden binnentreden. Het blijkt nu wel, dat N. H. daarvan het meest geprofiteerd heeft Het onnoozelc aantal stemmen, dat thans op deze partij jls uitgebracht kon het debacle van de N.S.B. nauwlijks vergrooten. Wel is zeer 'duidelijk geworden, dat de raadsleden van N. H. op zeer wrakke, eigenlijk gezegd zwe- yende zetels zitten. Het volgende staatje maakt dat wel zeer ('duidelijk. We geven van enkele in dit opzicht belangrijke plaatsen het aantal stemmen, dat in 1935 en in 1937 werd be haald. met daarachter het aantal verwor den zetels in eerstgenoemd jaar. Plaats Stemmen 1935 ld. 1937 Amsterdam 12934 551 j Rotterdam 5491 378 Den Haag 20115 1425 Leiden 1266 125 Hilversum 1437 121 Voorburg 1347 177 1 Wassenaar 678 74 j Hillegersberg 641 21 Wil men het in percentages uitgedrukt Izien dan blijkt, dat N. H. in dit jaar hoog- 1 stens 13 behaalde van het aantal stem |men, dat het verbond in 1935 op zich ver- I eenigd zag en dus 87 terugliep; maar in |vele andere gevallen kon men slechts 3, 4, i 7 van zijn vorig stemmental ver- I .werven. Ji Praktisch beteekent dit, dat N, H. weg- DE KABINETSFORMATIE Dr. Colijn bij H. M. de Koningin Gisteravond te zes uur heeft H.M. de Koningin den minister-president Dr. H. Colijn voor een audiëntie in het palels op den Dam te Amsterdam ont vangen. Dr. Colijn arriveerde per auto om half zes en vertrok weer om kwart over zeven naar Den Haag, na ten paleize de avondmaaltijd te hebben gebruikt, 's Middags heeft dr. Colijn een uitvoerig onderhoud gehad met Minister Oud. Uiteraard doen over. de Kabinetsformatie allerlei geruchten de ronde. Er wordt o.m. erteld, dat 't vermoeden voor een rechtsch Ministerie sterker wordt, hetgeen wordt af geleid uit de rede welke Minister Oud hield in Friesland, waarin hij zeide niet als vak minister in een rechtsch kabinet te willen zetelen, maar slechts indien de V.D. fractie als zoodanig om medewerking wordt ge vraagd. Uit het bezoek van dr. Colijn aan H. M. de Koningin wordt de conclusie ge trokken,. dat de formateur de besprekingen over de principieele positie van zijn kabinet heeft beëindigd en de Koningin daarover rapport heeft uitgebracht. Al deze geruchten vinden uiteraard grond in veronderstellingen, waarvan pas later zal blijken of zij bevestigd worden door de feiten. Intusschen ziet het er thans naar uit, dat het wel half Juni zal worden, voor en aleer dr. Colijn zijn pogingen tot vorming van een nieuw kabinet met succes ziet bekroond Mr. P. J. M. Aalberse ten paleize Kort na aankomst in het Paleis op den Dam heeft H.M. de Koningin gister den voorzitter van de Tweede Kamer, Mr. P. J. M. A a 1 b e r s e, in audiëntie ontvangen en hem tot lid van de Tweede Kamer beëedigd. De bedoeling van deze beëediging was, dat thans de heer Aal berse van alle overige Tweede Kamer leden de eed kan nemen, anders zou H. M. de Koningin zulks van alle Ka merleden afzonderlijk dienen te doen. Tweede Kamer en Grondwetsherziening Naar verluidt zal de Tweede Kamer de voorstellen in zake de grondwetsher ziening in tweede lezing niet voor Sep tember in openbare behandeling nemen. Nieuwe Burgemeester van Rijssen (O.) Levensloop van den heer W. Zeenw De heer W. Zeeuw, benoemdd tot bur gemeester van R ij s s e n(Ov.). werd 15 Jan. 1934 geïnstalleerd als burgemeester van Noor deloos, Hoornaar en Hoogblokland. De heer Zeeuw was opvolger van wijlen burgemees ter Wisboom. In zijn tegenwoordige drieling-gemeente kwam onder zijn bestuur de waterleiding de rijkssteunregeling tot stand. Ook werd te Noordeloos de huisvesting van de gemeentehuishouding grondig verbeterd. Burgemeester Zeeuw, die reserve-officier is, is o.a. eere-voorzitter van de plaatselijke afdeeling B.V.L. en van de fok- en controle- vereeniging „Verbetering zij ons doel". gevaagd is uit de rij der politieke partijen en dat deze raadsleden geen kiezers meer achter zich hebben. In geen enkele plaats zou thans ook maar één raadslid voor deze groep verkozen zijn. In het meest gunstige geval (Voorburg) heeft ieder 59 kiezers achter zich, terwijl minstens 450 per zetel noodig zijn; in Hillegersberg steunt elke zetel op tien kiezers in plaats van op 320, zooals het normaal zou moeten zijn. Vermoedelijk zullen de raadsleden, wier zetels op finaal doorgezaagde stoelepooten rusten niet de consekwentie trekken uit deze onweersprekelijke beslissing en zich tot 1939 trachten te handhaven; maar eenig gezag hebben ze in de raden niet meer. En van de pretentie, waarmee velen in 1935 hun intrede deden, dat zij nu eens zouden zorgen voor gezond gemeentebeheer, blijft niet veel meer over. De Hulde van Amsterdams bevolking Een prachtige dag voor Vorstenhuis en Volk en ontroerende belangstelling Schoon en treffend is de hulde ge weest, die de Amsterdamsche bevolking gisteren heeft gebracht aan de Konink lijke Familie. Zeker in de eerste plaats aan het Prinselijk Echtpaar, van welks giorieuse binnenkomst wij onze lezers op de hoogte stelden. Toch niet minder welgemeend aan H. M. de Koningin met Wie ons volk zich verheugt in den wel stand van het jonge vorstenpaar, een vreugde, die dieperen zin verkreeg. Het was, om een en ander nader te ac- centuceren, een blijde ontvangst, die de be volking H. M. de Koningin in het vroege morgenuur bereidde. In de fraaie Konink lijke stationswachtkamer en in het rijk met bloemen en planten gesierde aangrenzende trappenhuis was het om 10 uur te .bemer ken hoezeer het vorstelijk bezoek vooral dit maal wordt op prijs gesteld. Dof klonken de eerste saluutschoten van de .Gelderland" op het IJ, toen de Koningin in Haar wijnrood gewaad, zich met elk der vele aanwezigen kort onderhield. Een stil oogenhlik, dat spoedig gevolgd werd door andere momenten: de Koningin met Haar Amsterdamsche dame-du-palais Mevr. van Loon-Egidius gezeten in het eenvoudige hofrijtuig en toegéjuicht van alle zijden, niet het minst toen Zij zich toch nog even op het balcon vertoonde. Het werd een fraaie, schoone zomerdag. Het verfrisschende Westenwindje bracht de gewenschte verkoeling bij de tienduizenden rachtendcn, die er vele uren voor over heb ben gehad om het interessante gebeuren gade te slaan. Hoe lang duurde het niet voor zich de eigenaardige spanning van het publiek meester maakte, en in de verte het begin van den luisterrijken stoet zich ver toonde. Het was toen tien minuten vóór half drie. De bewegelijke Dam met zijn 17000 zangers en tienduizenden toeschou wers, met zijn muziek en typische onrust vooral, kwam toen tot rust. Althans voori zoover dit mogelijk was. Want ternauwer nood hadden de kinderen de Koningin ont dekt, die achter het balkonraam Juliana en Bernhard wilde zien aankomen, of alle vlag getjes gingen omhoog en ieder juichte de hiervoor vriendelijk dankende Landsmoeder toe. Zoo vlak bij het Paleis, waar het 7e regi ment infanterie uit. Harderwijk stond opge steld en de kapel van het 5e uit Amers foort het Wilhelmus ten gehoore bracht, kon men niet aanstonds hooren hoe het volk zijn Kroonprinses met Haar Gemaal ontving. Niet zoodra zweeg de muziek ech ter of men vernam de aanzwellende storm toejuichingen die geestdriftig door de machtige Dambevolking overgenomen wer den, toen de inderdaad vorstelijke stoet den bekenden zwaai maakte bij het oprijden van het aloude plein der hoofdstad. Het was een schoone aanblik. Eerst de huzaren, gezeten op hun prachtige cavale- BRACK'S DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Holl. Ontbijt vanaf -f 4.— Rustige sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 De Stadt-Sch anke Leidscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 90 ct 1.15 1.40 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE: LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertuin Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van bosch,heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS ZONGETOVER ONDER T LOVER OP AVEELDRIG MOS IN HET BEEKHUIZER BOS Breng Uw vacantia door In HOTEL BEEKHUIZEN VELP Telefoon 3713 Fraai Prospectus op aanvrage riepaarden. Daarna, voorafgegaan dooi eenige autoriteiten en leden van de hofhou ding, de deftige studenten, allen in rok- cosluum met hoogen hoed, eveneens op edele rossen. En als voornaamste attractie de roomkleurige calèche met de zes paar den, de schitterende voorrijders en alle ove rige sierlijk gekleede hofheeren en lakeien Maar ten slotte is dit alles hoe mooi en onmisbaar op zich zelf, toch bijzaak. Want de werkelijk ontroerende belangstelling der menigte ging uit naar Prinses Juliana, de hoop van Nederland, de jonge vorstelijke Vrouwe, die met ded Prins Haar eerste be zoek aan Amsterdam brengt na den ook hier zoo opgewekt, gevierden huwelijksdag. Het hoogtepunt van den dag was zeker de komst op het balkon van de slanke vor stendochter, teedere verschijning in Haar lichtgroen gewaad, gesierd met Haar paar- len en den eenvoudigen en toch ietwat koketten hoofdtooi. Als vroolijk jong meisje heeft het volk haar vereerd met zijn toe wijding, nu gaat ieders welgemeende be langstelling uit naar de jonge echtgenoote, voor wier geluk de harten kloppen en de toejuichingen schier zonder ophouden weer klinken. Het was een fijngevoelde attentie, toen de minzaam lachende en groetende Prinses Haar Moeder in de Haar en Prins Bernhard zoo gul gebrachte hulde betrok. De duizenden begrepen het en hebben dit mooie gebaar van het kind tegenover de moeder gewaardeerd. Toen volgde de zang. Een mooi pro gramma werd voorbeeldig uitgevoerd. Dan het drukke défilé. Alles voortreffe lijk geslaagd. En ten slotte nog een verheffend mo ment. als de tienduizenden, die uren lang in de verte het gebeuren achter de afzetting konden gadeslaan, nu achter de langzaam oprijdende marechaussee en de arm-in-arm tegenhoudende poli- tie-agenten zich voortbewegen en den Dam geheel vullen, cot vóór het Paleis. Wederom klinken de ovaties en het volkslied. En het schoone feit van de feestelijke ontvangst van het Prin- senpaar is voorbij. Het is een prachtige dag geweest voor vorstenhuis en volk. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De Vorstelijke Familie op het balcon van het paleis op den Dam. DOODSTRAF GEEISCHT TEGEN NEDERLANDER Te Burgos in de gevangenis opgesloten Regeering doet stappen via Lissabon De heer J. H. Jetten uit de Transvaal- straat 7 te Amsterdam vertrok, naar „Het Volk" meldt, in het begin van Februari, na een werkloosheid van twee en een half jaar, naar Frankrijk, in de hoop Gaar werk nnnen vinden. Dez epoging mislukte, het beschikbare geld raakte op en Jetten moest op middelen zinnen, om weer naar Amster dam terug te komen. Uit brieven, die de familie nadien ont ving, blijkt op welke wijze Jetten getracht heeft naar Nederland terug te keeren. In Bajou ging hij als matroos voor de kost, zonder gage op een Spaansch schip, dat naar Bilbao voer. Daar vandaan hoopte hij op dezelfde wijze naar Havre of Bordeaux te kunnen komen, om dan verder naar huis te kunnen gaan, eveneens op een schip als matroos voor de kost. Op weg naar Bilbao werd het schip ech ter door de schepen van Franco aangehou den. Alle opvarenden werden gevangen ge nomen en naar San Sebastian gebracht. Later werd Jetten opgesloten in de Cen trale gevangenis te Burgos, van waaruit hij eenige malen brieven naar huis schreef. Zaterdag j.l. ontving de familie van Jet ten (die getrouwd is en een kind heeft) een brief, waarin hij schreef, dat hem twee da gen tevoren een tegen hem Ingebrachte aan klacht was voorgelezen. De procureur van het militaire gerechtshof verlangde voor Jetten en nog anderen de doodstraf. De minister van Buitenlandsche Zaken, die van dit alles op de hoogte is gesteld, heeft aan den Nederland- schen gezant te Lissabon opgedragen zich met Burgos te verstaan. Tege lijkertijd heeft de minister van Bui tenlandsche Zaken den gezant te Lis sabon opgedragen, in ieder geval op uitstel aan te dringen, opdat geen on herroepelijke daden worden vol bracht. Ned. Spoorwegen Bij de gister gehouden openbare aanbe steding van bestek 1702 S.S. betreffende het maken van 'n baanomlegging met betonbrug ten behoeve van een kruising van het Val leikanaal met den spoorweg Amersfoort— Zwolle nabij K.M. 23.177, waren ingekomen 26 biljetten. De raming bedroeg 103.000. laagste inschrijver was E. de Bruin te Hoogzand, voor 92.000,—* „De Drie Provinciën" in Kunstmin te Dordrecht De Bond van Christelijke Zangvereenigin- gen „De Drie Provinciën" hield heden, Woensdag, in Kunstmon zijn jaarlijksch zangconcours voor aangesloten gezelschap pen .Aan dit concours was tevens een so listen-wedstrijd verbonden. Er was veel animo, immers het aantal ingeschreven ge zelschappen bedroeg 18, terwijl zich voor de afd. solos 19 zangers en zangeressen had den aangemeld. Ruim half elf werd het concours geopend door den voorzitter den heer C. Brouwer te Alblasserdam, die de aanwezige zangers en zangeressen allereerst liet zineen Psalm 68 vs 10, om vervolgens voor te gaan in gebed. Bij zijin inleidend woord herinnerde spr. er aan, dat het openingswoord verleden jaar stond in mineur, thans kon hij een op- gewekten toon doen hooren, want de in schrijvingen gingen beter en 2 nieuwe gp- zeschappen traden toe, terwijl een behoor lijk aantal solisten zich aanmeldde. Vandaag, zeid espr.. zullen wij kunnen constateeren, of ons zangpeil in opwaarsche Mjn ging, ja, dan neen. Willen wij, zeide spr., iets bereiken, dan moet met ernst worden gestudeerd en ge handeld naar de aanwijzingen vara den directeur. De heeren juryleden, H. van Nieuwen- hove uit Breda, J. G. van Herwaarden en H. W. de WoJf, beiden uit Rotterdam, wer den afzonderlijk begroet Met een kraehtigen oproep, allen mede te werken aan den verderen opbouw vara den Bond, eindigde spreker. De wedstrijd werd nu aangevangen. Op den uitslag komen wij, daar die eerst in den laten namiddag wordt bekend ge maakt, morgen terug. Doodelijk arbeidsongeval In de machinefabriek der firma Thole te Enschedé is de vijftien-jarige G. A. van R. met de electrische stroom in aanraking gekomen en op slag gedood. De jongen was bezig met een electrisch lasch-apparaat. dat onlangs op een werk in Friesland was geweest. Daar was het door een installateur gerepareerd. Deze heeft naar uit een onderzoek is gpbleken, een ver keerde aansluiting gemaakt, waardoor de wielen onder stroom waren komen te staan. De knaap is, terwijl hij zijn handen aan de ijzeren kolom hield, met de wielen in aan raking gekomen. De stroom ging hem daar op door het lichaam. Studeer voor een vak, dat (linke personen goede vooruitzichten biedt Volg onze degelijke en goedkope, schriftelijke opleiding tot Chauffeur-Monteur, Auto-Techniek ot Auto-Dieselmonteur Gratis pl#»liing«bureau Vraag zonder VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert De beide Kamers der Staten-Generaal hebben gister na de openingsplechtigheid korte vergaderingen gehouden. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam* Nog twee verdachten van de Nijenn rodezaak hebben voor het Amsterdamsche Hof terecht gestaan. Te Papendrecht zijn twee menscheri bij het zwemmen verdronken. Algemeene vergadering van de Con-f fessioneele Vereeniging Tegen een Nederlander in Spanje is de doodstraf geëischt. Hij is in Burgos in de gevangenis opgesloten. Madrid, Bilbao, Valencia, Barcelona en andere Spaansche steden, hebben van luchtbombardementen te lijden gehad. Te Londen verwacht men spoedig een nieuwe regeling inzake de non-interven tie-controle. Te Kiel is een nieuwe Duïtsche kruiser van stapel geloopen. Het conflict in de staal-industrie te Cleveland dreigt tot bloedige botsingen te leiden. Binnenkort zal een luchtrace Istres— Damascus—'Le Bourget worden gehou den. FILMO-8 DUB 8 v/Kodak films mf. S.5 lens 125*— 8 2.5 lens 18730 Direct 8 V/Agfa 2.5 lens 17230 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam 8.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK te AMSTERDAM 4 Pandbrieven a 99% CONVERSIE tot nadero aankondiging der 5 en i/z Pandbrieven in l PANDBRIEVEN 9914 BOUWT en BELEGT in het nijvere bloeiende Veenendaal mooie, zéér gewilde i Toor 5200.— per blok van twee, vr» naam. Solide bouw. Woningen worden BROUWER. Telefoon 200, VEENENDAAL EEN GRATIS BOEKJE over het Pelmanlsme, <le Individueele training van Uw PERSOONLIJK HEID. Vraag dit boekje No. 20 Pelman Instituu* Damrak 68 Amsterdam Bij het zwemmen verdronken Gisteravond zijn nabij Papendrecht de 32-jarige huisschilder P. de Borst en zijn 27-jarige echtgenoote A. J. de Borst-van der Linden, in de rivier de Merweje bij het zwemmen verdronken. Het echtpaar was gaan zwemimen even voorbij de scheepswerf ,,Het Huis de Merwede". Men vermoedt, dat de man, die gedeelte lijk gekleed is opgehaald, na gezwommen te hebben, plotseling zag, dat zijn vrouw in moeilijkheden verkeerde en haar te hulp is gekomen, met bovenstaand treurig gevolg. Van het gebeurde is niemand getuige ge weest. Toen de beide menschen niet thuis kwamen, heeft men een onderzoek ingesteld. In den loop van den nacht is een slachtoffer opgehaald en vanmorgen het tweede. De commandant van de „Cuba" Door H. M. de Koningin ontvangen Vanmorgen omstreeks tien uur heeft H. M. de Koningin den commandant van den Cubaanschen kruiser „Cuba" met den etat- major in gehoor ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1