LAATSTE NIEUWS DINSDAG 8 Juni 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 RAADSVERGADERING VAN VEUR De Raad van Veur komt Dinsdagavond in openbare zitting bijeen. Aan de prde komen o.a. een voorstel tot vaststelling van de ver goeding ex. art. 101 der L.O. wet 1920 over 1931 en een voorstel tot vaststelling eeher wedderegeling voor een te benoemen con troleur voor de steunverleening en werkver schaffing. B. en W. stellen voor de wedde te bepalen op f 1200 met vier éénjaarlijkscho verhoogingen van f 50. LISSE OPBRENGST SIMAVI-COLLECTE. De alhier gehouden Simavi-collcctc heeft de mooie som opgebracht van ruim f 124. GEITENKEURING. Alhier had op ihet Pius-land wederom de jaarlijksche geitenkeuring plaats vanwege de geitenfokvereeniging „De Werkmanskoe" Er werden 45 geiten en 13 lammeren voor de keuring aangevoerd. Er waren vele pracht-exemplaren aanwezig, hetgeen moge blijken uit het feit, dat niet minder dan 19 geiten in het stamboekregister werden in- géschreven. Door ingezetenen daartoe in staat gesteld, waren door 't Bestuur eenige prijzen beschikbaar gesteld. Door de Rijks- vecteelt-consulent werden de prijzen als volgt toegekend: Eenjarige ongehoornde geiten: mod. A. Jansen: le prijs J. Akkerman, 2e pr. P. P. A. Clemens, 3e ipr. P. v. d. Lans. Oude ongehoornde geiten: le prijs A. Jan sen, 2e pr. C. J. van Tol, 3e pr. W. van Die3t, 4e pr. P. van Stein, 5e pr. C. van Rooven, 6e pr. Chr. Weyers, 7e pr. P. Kops. Se pr. H. Siebelt, 9e pr. A. Obdam, 10 pr dezelfde. Gehoornde en lbonte geiten: le prijs J. Ak kerman. 2e pr. D. Koelewijn, 3e pr. H. Hulst 4e pr. P. van Steyn, 5e pr. C. v. d. Linden. Dito lammeren: le prijs Chr. Weyers, pr. P. v. Stevn, 3e pr. C. J. van Tol, 4e pr. G. van Tol, 5e pr. P. Kops, 6e pr. H. Rooda. VOOR DE RECLASSEERING De collecte welke alhier door eenige jonge 'dames werd gehouden voor de Reclassee- ring, heeft opgebracht de som van I 10o.7o NOORDWIJK AAN ZEE GEREF. BOND Woensdagavond 8 uur hoopt voor de - Geref. Bond (zaal Julianaweg 2S) voor te r Igaan Ds. J. H. F. Remme van Amsterdam. 9 VALKENBURG COLLECTEN De in de maancl Mei gehouden collecten in de Ned. Herv. Kerk hebben bedragen voor de Diaconie f 104.35^4, voor de f 155.97inhoud der bussen f 17.35, terwijl de maandclijksche collecte nog f 16.40 op bracht. VOORSCHOTEN GEVONDEN Een geelharlge her'Jfcrshond; 'twee sleu tels aan haakje. Inlichtingen bij d« ipolitie des yoormid- Sags tusschen 9 en. 10 uur. VERZET TEGEN DÉ POLITIE "Tegen P. H. uit Leiden, is proces verbaal Opgemaakt, vregens het plegen van verzet tegen de politie. Hij is naar het politie bureau overgebracht en voorgeleid. Later is hij op vrije voeten gestel d. TWINTIG PERSONEN VERBALISEERD Door de politie is tegen een 20-tal per sonen proces-verbaal opgemaakt wegens het loopen op verboden grond, n.l. wei- en hooi land langs de Vliet. VERGADERING A. R. KIESVEREEN. Vrijdag a.s. 's avonds 8 uur zal de A". R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" bijeen komen in het gymnastieklokaal achter het Raadhuis. Het doel dezer vergadering is: dat de leden met hun vrouwen en de leden der A. R. Prop. Club, tezamen komen om dank baar te gedenken de zegen van de uitslag der verkiezingen voor de A. R. Partij. Door Ds. J. C. Houtzagers zal een slót- Wóórd worden gesproken. GESLAAGD Onze plaatsgenoote mej. Ch. H. Gerritsen is te Amsterdam geslaagd voor het examen vanwege het Nederl. Instituut van accoun tants, voor de ond-erdeelen Staatsinrichting en Techniek voor den handel. MOOIE OPBRENGST De straa-tcollecte voor de reclasseering op J.l. Zaterdag, heeft hier de som van f 103.39 opgebracht. Dit bedrag zal zeer waarschijn lijk nog wel worden verhoogd door nako mende giften. Voor .Voorsichoten een mooi bedrag; ZOETERWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbemiddeling alhier stonden in de maand Mei 70 personen als werk- loozen ingeschreven. Thans is dit getal te- ruggeloopen tot 57. NIET ZWEMMEN AAN DEN OPENBAREN WEG Gisteravond zijn door de politie alhier een groot aantal personen bekeurd voor het zwemmen in de Rijn en in de Vliet. Men denke er om, dat. het verboden is, binnen den afte-tand van 100 Meter van den open haren weg en woningen in 't openbaar te zwemmen. Er zal streng op worden toege zien, GEEN OPHEFFING DER O. L. SCHOOL Na een door Ged. Stalen ingesteld onder- ïoek, inzake de mogelijkheid tot opheffing der O. L. School alhier, is bij het gemeente bestuur bericht ingekomen, dat door ge lioemd college geen termen gevonden zijn, om tot opheffing over te gaan. Met het verbreeden, en verbeteren van den Noordbuurtschenweg alhier is een aan vang gemaakt. In verband met het inheien van eenige palen voor de beschoeiing, zal de Noordbuurtsche Wetering eenigen tijd voor het verkeer gesloten zijn. WEER AAN 'T WERK Dank Eij de vele opdrachten bij de beton fabriek van den heer Oosthoek alhier, is al het personeel, dat geruimen tijd zonder werk was wegens slapte in 't bedrijf, weer te werk gesteld, OPENING STATEN-GENERAAL Minister De Wilde verricht de plechtigheid De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A d c W i 1 d e, heeft hedenmiddag namens H. M. de Koningin de buitengewone zitting van de Staten-Generaal, welke in verband met de Grondwetsherziening wordt gehouden, geopend. Met het gebruikelijke ceremonieel werd de minister te 12.45 ten paleize Noordeinde ontvangen. Bij ontstentenis van den hof maarschalk, mr. F. F. baron de Smeth, die in verband met het Koninklijk bezoek te Amsterdam vertoeft, werd de minister ont vangen door den Kamerjonker, Ph. J. Graaf van Zuylen van Nyevelt. Een eere-escorte van 30 huzaren was op het voorplein van het paleis opgesteld. Te 12.53 vertrok de minister in ambtscostuum, per galakoets van het paleis naar het Bin nenhof, waarbij het eere-escorte voor de helft vóór en voor de overige helft achter de koets reed. Op het Binnenhof stond, evenals Zater dag bij dc plechtige sluiting van de vooraf gegane zitting, ongeveer een tweehonderd tal belangstellenden. Twee inspecteurs van politie, eenige agenten te voet en twee te paard, hadden niet de minste moeite om orde te houden. Hoe geheel anders dan op de fraditioneele derde Dinsdag in September. Doch thans het de hoofdstad, die de Koningin en haar kinderen kan toejuichen. Om precies één uur arriveerde minister de Wilde in 'ri gala-hofrijtuig met zijn cavalerie-escorte •oor dc ingang der Tweede Kamer. Vijftien man militaire politie brachten eerbewijzen. Nadat de minister het gebouw betreden had, formeerde de cavalerie zich anders dan gewoonlijk in twee gelederen, recht hoekig op de gevels in deze hoek van het Binnenhof, zoodat een afgesloten ruimte I verkregen. Enkele minuten later: een hoomsignaal, de militairen worden gecom mandeerd om acht te geven, de minister betreedt, de galakoets, hetzefde ceremonieel •an zooeven, weg rijdt de kleurige cortege. Do plechtigheid is alweer ten einde. Wei nigen in de straten zien den niet verwach ten stoet. De trek is meer naar Schevenin- gen. In de vergaderzaal Tegen half één vulde zich de vergaderzaal der Tweede Kamer geleidelijk met de leden Eerste en Tweede Kamer in haar nieu- samènstelling, zoodat men hier tal van we gezichten zag, al bevond zich daar onder aan ook een aantal oude bekenden, die wij reeds vroeger in het Parlement hebben gezien of zelfs achter de regeeringstafel, zoo als den oud-Minister Gh. J. I. M. Weiter. In het voorzittersgestoelte had plaats ge nomen de met de leiding dezer vereenigdc vergadering helaste voorzitter van de Eer ste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van S t e e n w ij -k, geflankeerd, door griffiers en commiezen-griffier van Eerste en Tweede Kamer, allen gestoken in hun goud-bestikte ambtsu-nifonnen. In uniform waren voorts alleen nog de mannelijke leden der commis sie van in- en uitgeleide, -bestaande uit mvr. BakkerNort en de heeren prof. Anema, Van Dijk, Ter Haar, Tilanus, Van Rappard, Goseling en Wendelaar. Alle fracties waren in ruime mate verte genwoordigd, ook de nieuwe fractie der na- tionaal-socialisten. Afwezig waren slechts de communisten. Het was een druk komen en gaan van oude en nieuwe afgevaardigden, die ziah aan elkaar voorstelden. Kort voor één uur verschenen de leden van het demissionaire Kabinet, die tevens lid an de Kamer zijn, in de vergaderzaal: dr. Colijn, mr. Van Schaik, mr. Deckers, jhr. Van Lidth de Jeude, prof. Slotemaker de Bruine en mr. Oud. Zij drukten den voorzit ter de hand en mengden zich tusschen de overige afgevaardigden. Ook de Ministers, die geen lid van de Kamer zijn, waren aan wezig: jhr. de Graeff, mr. Slingen'berg en prof. Gelissen hadden in een der loges plaats genomen. Te één uur precies hamerde de voorzitter en hield eensklaps het geroezemoes op. Alle leden verhieven zich van hun zitplaatsen en binnengeleid door de leden der comm. be trad Minister De Wilde de zaal om na mens de Koningin óe buitengewone zitting der Staten-Generaal te openen. Staande hoorden de aanwezigen de vol gende rede aan: De Koningin heeft mij opgedragen deze buitengewone zitting van de Staten-Gene raal te openen. De wetsontwerpen waarbij verklaard is, at er grond bestaat de daarin vervatte •oorstellen tot verandering in de Grondwet in overweging te nemen, zijn door de ont bonden Kaniers der Staten-Generaal met groote meerderheid aanvaard. Thans rust op Regeering en Staten- Generaal de taak in gemeen overleg den aangevangen arbeid, waartoe de noodige wetsontwerpen u onverwijld zullen bereiken, te voltooien. Hoewel kort, zal ook deze zitting onge twijfeld belangrijk zijn. De Koningin spreekt den wensch uit, dat uw werk, gezegend door den Allerhoogste, tot heil van land en volk uioge strekken. In naam der Koningin verklaar ik de bui tengewone zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. Toen de commissieleden in de vergader zaal terugkwamen, sloot Baron de Vos van Steenwijk de vereenigde vergadering en was de korte plechtigheid, die nog geen 10 minuten geduurd had, ten einde. Dr. Hirschfeld naar Genève Naar wij vernemen is de directeur-gene raal van Handel en Nijverheid, dr. Hirsch feld, hedenochtend naar Genève vertrokken om daar deel te nemen aan een vergadering van het economisch comité van den Volken bond. Hevig onweer boven Noordoost-Friesland Tijdens een kort maar hevig onweer, dat boven het Noordoosten van Friesland woed de, werd te Kuikhorne onder Twijzeler- heide 'n groote boeraerij, bewoond door den heer B. Hoekstra en eigendom van oen heer Vcerland te Bergum, door den bliksem getroffen. Leek het in dep begipne, dat het uur, op de nok ontstaan, wel met een em mer water gebluscht zou kunnen worden, weldra sloegen de vlammen naar alle kanten uit en was aan het behouden van de boer derij niet meer te denken. De brandweer van Bergum stelde nog alle pogingen daartoe in het werk, evenwel zonder resultaat. Het gebouw brandde geheel uit en ook de in boedel en een groot gedeelte van den hooi oogst gingen verloren. Bij den veehouder O. Wagenaar te Witveen ondpr Oostermeer werd van eenige op stal staande koeien een vijftal door het hemelvuur getroffen en gedood. De grillige bliksem trof ae dieren om de andere. Aanbestedingen 'S-GRAVENIIAGE, 8 Juni. Vanwege den Rijkswaterstaat is aanbesteed het aanleggen van gedeelten van de aardebaan met over- hoogte voor dc tweede rijbaan van weg no. 16 van het Rijkswegenplan 1932 in de ge meenten IJsselmonde. Ridderkerk en Hen- drik-Ido-Ambacht Laagste inschrijver was .T. Th. c,e Waard te Sliedrecht voor 159.600.-. Voorts is aanhpsteed het maken van de onderbouw van de te vernieuwen Oppenhui- zerbrug te Sneek met bijkomende werken. Laagste inschrijfster was de N.V. Rijswijk- sche Betonbouw te Rijswijk voor 41.275, ONEERLIJKE MEDEDINGING? Accountant vrijgesproken De 37-jarige accountant J. M. de W., die in een Haagsch dagblad advertenties had geplaatst, waarin hij onder den naam Blanken lessen aanbood in boekhouden en Engelsch. te geven door een leeraar M. O., terwijl hij in werkelijkheid niet gediplo meerd was, .had wegens oneerlijke mede dinging terecht gestaan, doch de Haagsche rechtbunk sprak hem hedenmorgen van het ten laste gelegde vrij. Het O. M. had een geldboete van f 25 ge- ëischL De 23-jarige N. B., die tijdens een twist zijn ouderen broer met een mes in de zij gestoken had, waardoor deze bloedend werd verwond, werd door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. Het O. M. had een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar geëischt. AFSCHEIDSCOLLEGE Prof. FELDMANN Hedenmiddag heeft prof. dr. ing. C. Feld- mann in qe groote zaal van de Stads-Doelen onder groote belangstelling van de geheele electrotechnische wereld zijn afscheidscol lege gegeven, als hoogleeraar aan de Techn. Iloogeschool te Delft. De scheidende hoogleeraar had tot onder werp van dit college gekozen: „Een halve eeuw electrotechniek". Na afloop van zijn rede is prof. Feldmann een gedenkboek aangeboden en werd een receptie gehouden. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Doet. ex. Geneeskunde, de heeren G. In 't Veld, Rotterdam en H Wassink, Delft. RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Voor den plaatsvervangend kantonrechter MrE. A Cosman, werden een groot aantal kleine overtredingen behandeld. Een wielrijder die zijn kalmte verloor De heer W. een inwoner van Wassenaar, reed met zijn auto op den grooten Rijksweg te Sasscnheim met een snelheid van circa 90 K.M. des avonds om elf uur huiswaarts. Gevoerd werd de groote verlichting welke haar lichtbundels ver naar voren wierp. Uit de tegenovergestelde richting naderde rijdende op het rijwielpad, een inwoner van Sasscnheim, D. K. welke als verdachte te recht moest staan. Verdachte had hinder van de verblinden de verlichting zoodat hij tegen den berm was of) gereden en ten val gekomen, althans volgens zijn eigen verdediging. Als een soort wraak had bij ijlings een hand steenen en zand opgenomen en deze naar de auto geslingerd. Na beide partijen aan het woord gelaten te hebben waarbij verschillende bijkomstigheden naar voren werden gebracht achtte de ambtenaar het ten laste gelegde bewezen, Eisch f 10 subs. 5 dagen. Uitsnraak f 5. subs 2 dagen. Een gebouw of geen gebouw? Mei. E. A. G. Ie Warmond heeft nabij Hjiar huis een soort licrgplaats voor booten gemaakt door in het water eenige binten te leggen, op deze binten eenige palen te bevestigen en op deze loodrecht staande pa- len een schuin dak te fabriceeren alles uit neembaar en niet nagelvast. Wanden ont braken aan dit bouwsel. De gemeente War mond had verzocht om deze zaak of kwestie openbaar te behandelen en geen schikking met verdachte te willen treffen. De ambtenaar vond alles bij elkaar geno men dat er hier niet van een bouwwerk in den zin van de verordening kon worden gesproken. Het is alleen een soort dak dat rust op palen zonder wanden en uitneem baar. Na afloop van het seizoen kan het weer uiteengenomen worden. Spr. kan dit geen bouwwerk noemen en vroeg daarom ontslag van rechtsvervolging. De plaatsvervangend kantonrechter zal in deze voor belanghebbende belangrijke kwestie over "li dagen schriftelijk vonnis wijzen. Verder werd nog veroordeeld, buiten een aantal wielrijders welke zonder licht, bel en andere voorgeschreven instrumenten had den gereder.. J. S. te Rijnsburg. Deze verdachte had van eenige wonin gen waaraan van gemeentewege borden wa ren aangebracht met de inededeeling dat deze huizen waren afgekeurd als woning de l»orden weer verwijderd omdat hij de andere dag familie uit den Haag over kreeg en omdat hij bovendien in zijn zaak werd benadeeld, althans volgens zijn eigen ver dediging. Omdat de borden nu weer waren aange bracht cn_verder met rust. worden gelaten was do eisch f 3 subs. 1 dag. Uitspraak conform. BOEKEN EN GESCHRIFTEN GELD EN CREDIET, door Dr. G. M. V e r r ij n - S t u a r t. Derde Herziene Druk. N.V. Uitgevers- Mij. v.h. G. Delwei, Wassenaar. De examencommissie Staathuishoudkun- le en Statistiek MO. heeft in haar laatste verslag er de aandacht op gevestigd dat de candidaten over het algemeen te weinig studie maken van de geld- en conjunctuur leer. Een leemte die behoort te worden aan gevuld, hetgeen uiteraard slechts mogelijk anneer men van uitstekende studie boeken gebruik maakt. Tot daze laatste ca tegorie van boeken behoort ongetwijfeld het werk van Prof. Dr. G. M. Verrijn-Stuart, waarvan thans de derde herziene druk het licht zag. Prof. Verrijn-Stuart bezit de gave moeilijke problemen op heldere en bevatte lijke wijze uiteen te zetten, hetgeen wel zeer van pas komt nu er juist de laatste jaren op het gebied van de geldleer enorm veel is geschied De groote behoefte vaarin dit werk voorziet maakte het dan ook noodzakelijk de inhoud „aan te pas sen" aan de veranderde tijdsomstandig heden. Opzet en indeeling konden in hoofd zaak gelijk blijven doch verschillende hoofdstukken en paragrafen moesten heel wat omgewerkt worden. Bij de behandeling van de wisselkoersen was b.v. een meer uit voerige uiteenzetting omtrent deviezen- maatregelen en alles wat met de beper king van het internationale betalingsver keer verband houdt, gewcnscht. De belang, rijkste wijzigingen zijn echter aangebracht in de paragraaf over dö waardevastheid van het geld. De schrijver meent dat de laatste jaren wel gebleken is dat de waarde van den gouden standaard zeer dubieus moet worden geacht wegens gebrek aan L ternationale eensgezindheid. Intusschen is zijn voorliefde voor het ametallisme nog geenszins bekoeld en ook thans spreekt hij zich nog uit voor een nationaal, hoogstens regionaal a-metallisme als de beste oplos sing van de huidige moeilijkheden. Niet alleen voor candidaten diverse era mens M. Omaar ook voor den zeer veel breederen kring van hen die studie maken van de geldleer, is dit boek van groote waarde. Tenslotte zijn er dan nog de velen die zich interessecren voor de vraagstuk ken die met het geld en het crediet ver band houden. Ook zij vinden in dit boek een schat van gegevens, waarmee zij hun voordeel kunnen doen, teraeea omdat de schrijver de problemen op bevattelijke wijze behandelt. Daarom bevelen wij dit boek van harte aan. Gaat het verkeerd met ons Christen, dom? door Ds W. Ramakers. Chr. eGref. Pred. te Kampen. Drukkerij W. J. Reynders te Naarden. Ds Ramaker laat in deze brochure stige roepstem uitgaan tot de Christenen van onzen tijd. om zich te bezinnen over dc vraag, in hoeverre het Christendom dreigt te. verwereldlijken. Er zijn helaasl sympto men van wereldgelijkvormigheid in onze kringen aan te wijzen, die het ergste doen vreezen. r. neutrale, doch in werkelijkheid anti-christelijke pers, draagt dagelijks reldsche invloeden in huis. Het onchristelij ke boek sluit de oogen voor de hoogste le venswaarheden. Vele radio-uitzendingen brengen zoo gemakkelijk in huis, wat in- een Christelijk gezin „contrabande" moest blijven. Voorts openbaren kleèding, omgang en ontspanning menigmaal den in het hart verborgen trek naar de wereld. Intusschen verzuimt de schr. niet teop te wijzen, dat uit het hart de uitgangen des levens zijn. Daarom zal alleen vernieuwing des harten door God den Heiligen Geert waarborg zijn voor een leven, waarin de wereld geen heerschappij voert. Evenwel, vernieuewing des harten sluit ook in voort durende oefening des geloofs, waardoor de wereeld in hart en huis kan worden over wonnen. Gaarne bevelen we deze brochure ter le ng aan. Zij bevat een ernstig tijdwoord, en geeft duidelijk aan, dat oprechte vreeze wereldgeliikvnrmie-hpid niets gemeen heeft met Doopersche mijding. Heel deze brochure gaat uit van de Schrif. tuurlijke stelling, eens zoo juist uitgedrukt door den bekenden schrijver Otto Funckiv „Het schip hoort in he water, maar het ter niet in het schip; zoo behoort de Christen in de wereld, maar de wereld niet in den Christenf'. Het sterilisatie-vraagstuk, door Dr. A. C. Drogendijk. J .H. Kok te Kampen. Dr. Drogendijk behandelt in dit boek een hoogst actueel onderwerp. In sommige lan den van Europa, met name Zwitserland, Duitschland en Noorwegen bestaan reeds sterilisatiewetten En het kan niet ontkend, dat ook in ons eigen land hier en daar stem men vernomen worden, die met deze wetten sympathiseeren. Men meent hiermee de cri minaliteit te kunnen beperken en het der z.g. erfelijk belasten sterk te kunnen verminderen. Men kan Dr. Drogendijk. die zelf met be slistheid zich tegen sterilisatie verzet, niet verwijten, dat hij zijn tegenstanders geen volle recht laat wedervaren. Hij ruimt in zijn boek een groote plaats in voor de argu menten, welke de voorstanders aanvoeren, zoowel wat betreft het zedelijk voordeel, dat zij meenen te bereiken als de volgens hen onschadelijkheid en deugdelijkheid van het middel, dat zij willen aanwenden. Maar streng wetenschappelijk en hoogst principieel ontwikkelt hij ook de bezwaren, welke hij heeft tegen invoering van een sterilisatie-wet 1-Iij toont duidelijk aan, dat het wezen der erfelijklieidswetten voornamelijk bestaat in waarschijnlijkheidswetten, zoodat men nooit verder kan komen dan tot een kansbereke •ning. Naast dit wetenschappelijk bezwaar heeft hij ook een ethisch bezwaar. De mensch beelddrager Gods. Daarom mag het lichaam nimmer verminkt worden, dan in één b> paald geval, waaneer daardoor het geheele lichaam kan behouden worden. Voorts leeft bij hem het theologisch be zwaar, omdat door de voorstanders zi-n en doel van het huwelijksleven gescheiden worden. Evenmin mag, volgens hean, het medisch bezwaar onderschat worden. Het aangepre zen middel ie lang zoo ongevaarlijk niet, ai wel wordt voorgesteld. Verder dient re leening gehouden te wor den met het feit, dal achter het streven der voorstanders schuilt een geest van materia Heme, rationalisme en humanisme. En niet onderschat mag worden, dat door de voor standers de weg gebaand wordt voorstellen van nr-g meer ingrijpende mid delen, zooals het pijnloos afmaken zwakzinnigen en seniele grijsaards. Dr Drogendijk heeft een uitnemend werk verricht door deze wetenschappelijke 6tudi\ die door haar populairen vorm door velen kan gelezen en verstaan worden. Niet de vernietiging van rechten en vrij N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland iwaarmedo ge.usloneerd da N.V. Maaatrlchtsche Hypotheekbank Nederland) Thans v.rkriiebaar: Gevestigd te 's Gravenhage 4 pandbrieven ^00\^ met 2 uitloting per jaar 3y% pandbrieven 98 heden der minder begaafden, maar verhoo ging van het zedelijk peil der bevolking en prediking van het Evangelie kan bet volk zedelijk verheffen. Mr J. H. P. Bellefroid: „Inlei ding tot de rechtswetenschap in Nederland". Uitg. Dekker en Van de Vegt N.V., Nijmegen-Utrecht 1937. Uit het feit. dat op gezette tijden een inleiding tot de rechtswetenschap ver schijnt. kan reeds woraen opgemaakt, dat het schrijven ervan niet minder moeilijk is, dan het bezit wenschelijk. Weliswaar is een dergelijke inleiding in de eerste plaats bestemd voor hen, die nog vrij in het begin an hun juridische studiën staan en al heeft dus het onderwprp vooral een louter orièn- teerend karakter te dragen, toch kunnen principieele beschouwingen zeker niet ach terwege blijven. Het begrip rechtsweten schap is een merkwaaraig verschijnsel. Ook op dit gebied, waar men gaarne de grootst mogelijke eenstemmigheid had verwacht, reeds terwille van de rechtszekerheid, blij ken de verschillen, die hun oorsprong uit de onderscheidenheid van levensbeschou wing nemen, legio. Dat het in oe praktijk altijd weer meevalt, moet geweten worden aan een intuïtieve feeling, welke tot con cessies desvereischt bereid ls, zonder dat uiteraard het recht wordt opgegeven, zoo veel mogelijk eigen beginsel door te voe ren. Die practische eenstemmigheid word; niet minder bevorderd ooor het bezit van positief recht, waarop men steeds woei kan teruggrijpen. In dit alles neemt een Inle'ding nog altijd een gunstiger plaats in dan een encyclopae die of een wijsbegeerte. Immers kan een inleiding zich altijd weer baseeren op het wettenrecht, of. bv. in het geval van het volkenrecht, op het gewoonterecht. Dit is dan ook de beteekenis van de inlelaing. •elke mr J. H. P. Bellefroid het licht deed ien. Hij stelt zich daarbij op den grond slag van het gepositiveerde recht. Zulks maakt het boek van dezen Thomistiscben schrijver ook voor Protestanten niet zon der waarde. Het merkwaardige is. oat vaak juist als naast de uiteenzetting van het positieve recht iets wordt medegedeeld om trent beginselkwesties, wij een vraagteeken moesten zetten; zoo bij de beteekenis van het natuurrecht en bij de meening. dat de gemeenschap haar grondslag zou hebben in het huwelijk (blz. 132). Anderzijds lazen We met genoegen het onderscheid, dat ge maakt wordt tusschen rechtsnormen en zedeliikheidsnormen, evenals tusschen de rechtsnormen en omgangsvormen. Na hetgeen we hierboven schreven over het verschil tusschen een inleiding en een encyclopaedie meenen we de meening te mogen uiten, dat de studie van Óen hoog leeraar uit Nijmegen ook in onzen kring aandacht verdient Men verwachte dan echter geen wijsgeerlge uiteenzettingen, die het boek trouwens niet wil geven. Aanvangsdlensten voor de Jeugd kerk. A Voorhoeve v.h. J. M. Bre- dée's Uitg. Mij. te Rotterdam. Dit boekje bedoelt door een passende liturgie bij den aanvang van den Jeugd dienst allereerst w ij d i n g te geven, ver volgens plaats te ruimen voor aanbid ding. terwijl daarbij tevens de aandacht moet worden getrokken naar een bepaalde hoofdgedachte, welke in het vervolg van den dienst, met name in de preek, nadere uitwerking vindt Zonder een bepaald oordeel uit te spre ken over de wenschelijkheid van jeugdkerk. kan toch wel gezegd worden, dat de in houd van deze liturgieën Schriftuurlijk mag worden genoemd. Wie dus Jeugddiensten begeert, zal in dit werkje veel vinden, dat deze diensten aan hun doel doet beantwoorden. Alleen een enkele opmerking. De vol strektheid der Goddelijke deugden laat o.i. niet toe te spreken van Jezus' smaak, zoo als in het aangegeven gezangvers staat bij liturgie no 8. Leven uit het Woord Gods, door Prof. Dr J. J. P. Valeton Jr. A. Voorhoeve vfh J. M. Bredee's Uitg Mij. te Rotterdam Vijf en twintig jaar geleden 14 Jan. 1912 overleed Prof. Dr J. J. P. Valeton. Te zijner nagedachtenis werd deze bundel samengesteld, bestaande uit een onuitge geven preek en enkele andere overdenkin gen, overgenomen uit verschillende perio dieken. Velen kennen den naam van wijlen Prof. Valeton. niet anders, dan van een theologisch hoogleeraar, die het recht van Schriftkri tiek aanvaardde en verdedigde. Hoewel we met alle beslistheid zulk een recht van Schriftkritiek betwisten, willen we toch gaarne dankbaar erkennen, dat de lezing van bovenstaand werk ons uiter mate geboeid heeft. En dat niet enkel dooi den kinderlijken eenvoud en den diepen ernst in deze overdenkingen, maar niet minder door de rijke prediking van Gods genade in Christus voor zondaren. Deze overdenkingen doen ons inblikken in het hart van een zieleherder, die in de studeerkamer en zolfs in de catheder de gemeente niet kon vergeten. Met teederen ernst wordt gewezen op de noodzakelijkheid der verzoening door Chris tus' bloed, op den vrede en de vreugde van den dienst des Heeren en op den eisch var een leven uit het Woord Gods. Zoo alleen wordt het geestelijk leven verdiept, waar door zegen verspreid wordt over de breedte van alle levensterreinen. We stemmen niet in met den auteur, wanneer hij het bestaan van verschillende kerken en kerkgenootschappen, zelfs van verschillende rlchtigen in een en dezelfde kerk verdedigt, door te zeggen, dat he< leven van Christus te rijk is, om ooit vol komen te worden gevat. Maar overigens hebben we groote waar deering voor dessen bundel overdenkingen, die inderdaad uitnemende stichtelijke lec- uur mag genoemd, omdat ze niets anders bedoelt dan te prediken den rijkdom van een leven, waarin Christus heerschappij voert door Zijn Woord en Geest Reformatie en Formalisme, door D. J. Baarslag Dan. Bosch en Keu- aing te Baarn. Met dit twaalfde deel ia de bekende Seri» „Oud-Israël" oompleet gekomen. Met recht kan gezegd, dat deze serie boeken een levenswerk is van den heer Baarslag. Niet minder dan 15 jaar zijn er mee ee- moeid geweest, ofn dit werk compleet 'c maken. En wie vat, den inhoud nauwkeurig kennis neemt, zal het toestemmen, dit slechts jarenlange studie den Schr. in staat kon stellen tot zulk een omvangrijken arbeid. Wij wensclien den auteur van harie geluk met het feit, dat hij de voldoening mocht smaken, het door hem opgevatte plan geheel te verwezenlijken. En met belang stelling zien we uit naar de volgende serie, waarin de geschiedenis van Israël tusschen Oud- en Nieuw Testament zal worden be handeld. In dit twaalfde deel behandelt de auteur den profeet Zacharia en diens visioenen, werpt een verhelderend licht op de halv eeuw tusschen Zerubbabel en Ezra, en be spreekt verder de Bijbelboeken Esther Ezra. Nehemia en Maleachi. De geschiedenis vao Israël in het tijdvak van Zerubbabel tot het einde van het Per zische rijk is voor vele trouwe Bijbellezers een vrij onbekend terrein. De heer Baarslag is er in geslaagd, de vruchten van moeizame en nauwkeurige bronnenstudie ons in zulk een populairen orm te geven, dat dit deel der gewijde historie inderdaad veel dichter bij ons wordt gebracht Wij kunnen niet instemmen met den Schr. anneer hij Kzra een drijver en onpractiscli -_an. noemt., die in zijn grooten ijver tot for malisme geleid heeft SEzra's gebed, waarin diepe ootmoed en oprechte schuldbelijdenis den boventoon voert, dringt ons er toe, 't uit te spreken, dat alleen door Israels zondige oppervlakkigheid de hervormer Ezra zóó kon worden misverstaan. Ons eindoordeel is, dat auteurs en uitee- >rs voortreffelijk hebben samengewerkt, om een standaardwerk te leveren, dat door inhoud en wijze van uitvoering recht heef' op veler belangstelling. Vooral in bibliothe ken van scholen en Chr. Jeugdvereenigingen verdient het een eervolle plaats. Ten slotte willen we nog opmerken, dat die twaalfde deel door zijn register van za- en behandelde Schriftuurplaatsen, het raadplegen van dit uitnemende werk in be- paolde gevallen bijzonder gemakkelijk maakt. GEMENGD NIEUWS Parasieten op de weldadigheid Men neme zich in achtl 's-GRAVENHAGE, 7 Juni. De Commis saris van Politie vestigt er de aandacht op, dat zich hier ter stede personen op houden, die er blijkbaar een gewoonte van maken door allerlei onware verha len het medelijden op te wekken van in gezetenen, vooral van vooraanstaande personen, om deze dan te bewegen tot le afgifte vaai geld. Zulks doen zij, nadat, ze zich tot de betrokken woningen eerst op listige wijze toegang hebben weten te verschaffen. Daarbij gebruiken zo de te lefoon, waardoor ze hun omstandigheden vertellen, er b.v. aan toevoegend, dat ze momenteel in hotel zoo en zoo vertoeven, welk hotel steeris een zaak van standing is. Niet onwaarschijnlijk is het, dat be doelde lieden met elkaar in verbinding staan en elkander de adressen, waar zij zijn, overgeven. Steekpartij om een meisje Met een mes in den schouder gestoken 's-GRAVENHAGE, 6 Juni. Gister avond omstreeks half 12 heeft op de Veenkade, in de buurt van de Vondel straat een hevige vechtpartij om een meisje plaats gehad tusschen den 45- jarigen A G. uit de Trompstraat eenerzijds en de ruim 20-jarige broers S. W. en J. C. W„ respect, woonachtig in de Doedijnstraat en Westerbaen- straat De twist liep zoo hoog, dat S. W. op een gegeven oogenhlik een mes trok en daarmee A. G. een steek van 2y2 c.M. lengte toe bracht in het rechterschouderblad. Weldra was de G.G.D. ter plaatse, die het slachtoffer naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerde. De dader, alsmede zijn broer, die medeplichtig aan de vechtpartij was, wer den gearresteerd en op het hoofdbureau van politie ingesloten. Naar wij hedenmorgen vernamen is do toestand van het slachtoffer niet onbevredi gend. De politie heeft de zaak in onderzoek. De gestolen geldkist Het. Haagsche Gerechtshof deed uit spraak in de zaak tegen den Rotterdamschen havenarbeider C. B. en den lijnwerker A. van der E., beiden gedetineerd, in verband met den diefstal van een geldkist met 6000,bestemd voor de Coöperatieve Beetwortelfabriek te Puttershoek, uit een tramwagen van de Rotterdamsche Tramweg- Maatschappij. C. B„ die de kist met geld op een vracht-, wagen naar zijn huis had gebracht, wnar do ten heeft dat de kist van diefstal afkomstig was, wegens heling door de Rotterdamsche Rechtbank tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden veroordeeld. Ook het Hof nam aan. dat B met den diefstal op de hoogte was en legde hem de zelfde straf op met aftrek van acht maanden voorarrest. A. van der E. was wegens diefstal tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maan den veroordeeld, hoewel hij hardnekkig bleef ontkennen. In hooger beroep waren door de verdedi ging eenige getuigen gedagvaard, die ter te rechtzitting een alibi opgaven, wanr van der E. op het tijdstip van den diefstal van het verdeelen van den buit was geweest. Niettemin achtte het Gerechtshof de ver klaringen van de getuigen vanwege het O.M, gehoord, hierdoor niet ontzenuwd en beves tig» mof verbetering van gronden, het von- uis \un den Rotterdamschen rechter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7