Jiïeutue (ümtraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken AMSTERDAM ONTVANGT HET PRINSELIJK ECHTPAAR Gratis lezen tot 1 Juli Tweeden Rotterdammer-Marsch HOLLANDER Abonnementsprijs Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 6105 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 8 JUNI 1937 atrtjrrttntitprijjtn: Van 1 tot 5 regel»t U71/. Elke regel meer032'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel 045 Voor het bevragen aaa 1 bureau V wordt berekend /0.10 18e Jaargang EEN PROTESTANTSCH BLOC? Gedurende de verkiezingsdagen heeft in een deel der pers een korte polemiek ge- loopen over de vorming van een Protes- tantsch bloc. De aanleiding lag, als we het wel hebben, in een redevoering van minis ter Slotemaker de Bruine^ die op de eenheid der Roomsch-Katholieken en de versplinte ring der Protestanten wees. Het scheen overbodig maar het bleek noodzakelijk hieraan toe te voegen, dat het natuurlijk niet in des sprekers bedoeling lag om onder de hoed van het Protestant- sche bloc allen te vangen, die Protestant h e e t e n, doch alleen hen, die de grond waarheden van 't orthodoxe protestantisme belijden. Voorts zat er in dit verlangen ook niets rdat zweemt naar anti-papisme of zooals Wijlen Ds. Buytendijk het noemde, romano- fobie, een kwaal, waaraan niet alleen som mige geloovige Protestanten lijden, maar ook vrijzinnigen, die alleen weten dat zij niet Roomsch zijn. Hiermee is reeds voldoende gezegd, dat er voor Roomsch-Kath. bladen geen enkele reden was om in dit' herhaaldelijk uitge sproken verlangen iets onaangenaams te zien. En daartoe was te minder aanleiding omdat juist in deze verkiezingsstrijd van hun zijde krachtiger dan anders aange drongen is op „eenheid onder Katholieken" en de Roomsche geestelijkheid heeft dit streven zoo krachtig gesteund, dat b.v. de Kath. Dem. Partij haar volkomen debacle hieraan wijt. Trouwens, telkens wanneer de Anti-Rev. of Chr. Hist, partij te lijden had onder af schilfering spraken Roomsch-Kath. bladen daarover hun leedwezen uit, omdat zij ver zwakking van het orthodox protestantisme tegenover de vrijzinnige phalanx betreuren en deze kwestie dus bekijken van alge meen Christelijk standpunt Welnu, in gelijke zin blijft ook ons ver langen uitgaan naar een Protestantsch bloc, een eenheid van belijdende Christe nen, die noch Roomsch-Katholiek noch vrij zinnig zijn en welke groep de belijdenis der Gereformeerde vaderen op elk levensterrein tot gelding hoopt te brengen. DE GEFOPTE KIEZERS I We hebben onlangs drie korte artikelen gewijd aan een brochure van „Landbouw en "Maatschappij", welke in de grond der zaak een aanbeveling voor de N.S.B. was. Het succes is niet overweldigend geweest. Zelfs in Drente de sterke vesting van beide liep de N.S.B. van 11 tot 8 terug. Zulks, hoewel van deze beweging getuigd was, dat „haar strijd tegen de heerschappij ,van vakbonden en trustwezen, tegen het staatssocialisme van onze crisis-organisaties en tegen een internationalisme, dat strijdig is met ons volksbelang, de volle instem ming" van L. en M. had. Erkend werd, dat de strijdmethode van 'de N.S.B. voor deze partij wel eens een be letsel zou kunnen blijken om een leidende positie verkrijgen, maar het naar voren treden van deze groep zou de gewenschte heroriënteering van de democratische par tijen kunnen bevorderen en haar macht kunnen breken. Het is niet zeer vriendelijk van L. en M. om na de verkiezingen van de N.S.B. te zeg gen, dat zij „vrijwel niets heeft nagelaten, om ernstige menschen van zich af te stou ten en de tegenstanders stof te geven tot gerechtvaardigde critiek", waardoor voor die tegenstanders de strijd al zeer verge makkelijkt is. En nog erger lijkt ons de ver zuchting, dat het geheel anders zou geweest zijn „indien de N.S.B. was gekomen met een op helder economisch inzicht en begrip van de Nederlandsche volksaard steunend program en daarmede in overeenstemming zijnde propaganda". Want hoe kon men zijn leden adviseeren op een zoodanige partij, wier strijdmethode niet deugt en die geen behoorlijk econo misch program heeft, hun stem uit te bren- Een triomftocht voor Oranje Massale, beweeglijke vlaggengroet van 'n juichende kinderschare Onvergetelijke aubade en een overweldigend défilé Tegen tien uur vanmorgen is H. M. de Koningin en omstreeks twee uur in den middag zijn H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernard in de hoofdstad aangekomen voor het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam. Deze blijde inkomst onzer Koninklijke Familie droeg ditmaal een bijzonder karas- ter. Het is de eerste maal, dat de Prinses en de Prins als echtelieden een officieel be zoek aan Amsterdam brengen, welke blij le gebeurtenis aanleiding is geworden tot een hartelijke en ongedwongen begroeting door de Amsterdamsche bevolking. Versieringen, vlaggen, drnkte Vanmorgen in de vroegte bereidde mee zich reeds alom voor om de feestelijke in tocht van het jonge Echtpaar bij te won-en of aan zijn ingenomenheid met dit lang verbeide bezoek op andere wijze uiting te geven. De laatste avonden was het reeds buiten gewoon druk in do binnenstad, waar lang zaam voortloopende drommen van bezoe kers de versieringen van het Centrum be keken. Vanavond zal deze drukte stellig veel grooter zijn,, vooral na tienen, wanneer de verlichting te bewonderen is. die aan de kleedij cteir feestelijke straten de echte at tractie eerst geven zal. Vanmorgen werden alom de vlaggen uitgestoken. Gisteren hin- en er reeds vele uit, thans, nu van bijna alle huizen in het Centrum de driekleur of de Oranjevlag wappert, komt het aanzien van de stad in haar zomerfeesttooi pas compleet uit. Aanvankelijk zou H. M. de Koningin eerst tegen twaalven in de 6tad komen om Haar kinderen ten Paleiz© af te wachten. Heit be zoek van H. M. is evenwel twee uur eerder gevallen, en dit was aanleiding dat de drukte al vroeg begon. Zijn de toegangs wegen naar het Centrum, de werkwijk van Amsterdam, tegen negenen op gewone da gen toch al reeds gevuld met de tweede ploeg van werkers, de kantoorlui, nu kwa men er de feestgangers bij. Want velen wil den de Landsvrouwe afzonderlijk begroeten en tal van zaken sloten in den loop van den morgen- Tegen tienen stonden Stations plein, Damrak en Dam al flink bezet m?t een enthousiast publiek en kon men zich reeds een denkbeeld vormen van de volte langs den korten intoohtsweg eenige uren later. Aankomst van de Koningin gen. Dat was politieke en economische waaghalzerij en bezadigde boerenmenschen moeten daar in de regel niets van hebben. Hoe het zij; het voegt L. en M. niet om thans hoovaardig de staf te breken over een partij,, welke men aanvankelijk in bescher ming nam en die haar hoop voor geen ge ring deel op de plattelandsbevolking bouw de. L. en M. heeft een betere taak te vervul len. Zij wage zich niet meer op het glibbe rige veld der politiek, waar zij het even wicht niet bewaren kon; maar organiseere de menschen, dre wat stand en godsdienstig beginsel betreft, bijeen hooren, en late aan hen over voor hun belangen op te komen in de politieke partij, waartoe ze krachtens levensovertuiging behooren. Niemand kan juist heden buiten zijn dagblad. De groote vraag is. door welk dagblad het Christelijk gezin zich laat voorlichten. Er kan nog zooveel sleur en misverstand aan wezig zijn bij Uw familielid, Uw vriend of buurman, waardoor hij voortleeft zonder Christelijk dagblad. Geestelijke schade wordt dan berokkend aan den eigen kleinen kring en aan den grooten kring van het Christelijk gemeenschapsleven. Maak dezulken lezers van ons blad. Nu is het de juiste tijd. Wie zich heden abonneert, ontvangt de tot 1 Juli a.s. ver schijnende nummers gratis. Nieuwe abonnés kan men opgeven, waarbij U dan gebruik kunt maken van het inteekenbiljet hetwelk U elders in ons blad aantreft, aan ons Bureau. DE ADMINISTRATIE Station. De trein, waarin zich het Koninklijk rijtuig bevond, stopte tegenover de Ko ninklijke wachtkamer op het eerste perron. De burgemeester, Dr W. de Vlugt, be groette hier H. M. en geleidde de Koningin met Haar gevolg naar de vorstelijk aange- kieede wachtkamer, waar H. M. zich korten tijd met dien burgemeester onderhield. Buiten 6tonden de hof rij tuigen en het militair escorte van huzaren gereed om de Koningin naar het Paleis te geleiden. Het oogenblik van vertrek uit het Centraal Sta tion was spoedig aangebroken en onder hei gejuich der menigte reed H. M. over Sta tionsplein, Damrak en Dam naar de Vorste lijke woning, waar het Wilhelmus van de eerewacht weerklonk en de Koninklijke standaard werd geheschcn, zoodra de Hooge Bezoekster 1-Iaar huis te Amsterdam betrad, Het was een blijde begroeting, die H. M. in het betrekkelijk vroege morgenuur ten deel viel van het talrijke publiek, dat Haar hier had opgewacht De gebruikelijke schijning op het balcon bleef thans achter wege. Eerst als Prinses en Prins zich in het middaguur bij Haar Moeder voegden, zou de bevoking gelegenheid ontvangen h?t Koninklijk gezin toe te jubelen en zoo blijk te geven van haar liefde tot Oranje. Langs den intochtsweg De Dam bleef tot 12 uur gevuld met mas sa's belangstellenden, en langs den trottoir band verveelvoudigden zich de rijen tos schouwers, die een goede plaats zochten, want het uur van aankomst van het FrLi> selijk Paar kwam nu ia het naaste ver schiet. Het middenvak van de Dam werd te twaalf uur door de politie op haar bekende tact volle wijze ontruimd, het rijverkeer kwam daar en op het Damrak stop te staan. Alleen de bevoorrechte tram kon er nu nog voor eerst door, middelerwijl de afzetting van de intochtsweg door politie en marechaussee een aanvang nam en weldra gereed was. Men moest nu nog geruimen tijd wachten voor de feeststoet van het Prinselijk Paar zou te zien zijn. Er was evenwel afleiding genoeg voor het wachtende publiek. Meer dan 250 vereenigingen hadden naar de intochtsweg haar vaandel- of vlaggen- deputatie gezonden, die geleidelijk ae gere serveerde plaatsen van Stationsplein tot Dam innamen. In de Beurs ter zijde van het Daonrak- gewoel verzamelden zich de zangers en zan geressen voorde Aubade, 3000 in aantal, om tegen 1 uur op te trekken naar den Dam. Het publiek, dat zich daar op straat langs de afzetting of in de groote magazijnen tot oen nok toe, had verzameld, genoot vai bewegelijkheid, die het zich langzamerhand voltrekkend gebeuren kenmerkte. Daar kwamen de duizenden kinderen, die straks hun liederen zouden zingen, Mozes- en Aaronstraat langs het fraai ver sierde Post- en Telegraafkantoor of door de Paleisstraat onder vroolijke wijsjes aanmar- cheeren, terwijl de zangers en zangeressen ooor de Beurspassage onder de oranjebogen op den Nieuwendijk door, zich naar het midden-gedeelte van den Dam begaven. Ge- ruimen tijd nam deze opmarsch in beslag, want niet minder dan 14.000 kinderen met 1000 geleiders vulden tusschen de hoog op rijzende vlaggenzuilen het groote mioden- vak. De jeugd werd opgesteld in tfrie diep door- loopende vakken. De eene groep kinderen was voorzien van roode vlaggetjes, de beide andere groepen met witte en blauwe vaau- tjes. Zoo werd een enorme bewegelijke drie kleur gevormd. Ondertusschen rukten aan de zes muziekkorpsen, 240 man sterk, die de massazang der jubelende zangers zouden begeleiden. Het was een boeiend, kleurrijk schouw spel, dat zich aan de menigte vertoonde. Want vol dat het was, tusschen 12 en 2 uur, den tijd anders voor „koffiedrinken" besteed! Langs de wc_ aangewezen voor de van alle kanten op trekkende kindergroepen, stonden dichte rijen het altijd interessant voortgaan der op gewekte kinderscharen aan te zien. En op den door iedereen te kort geoordeelden tochtsweg stond men in dicht opgepakte rijen tot aan en in de huizen toe de komen de gebeurtenissen af te wachten. Menigeen haalde herinneringen op van lange mtochts wegen van vroeger, maar er zullen wel goe de redenen voor zijn, dat de feestende Am sterdammers zich ditmaal met een weg van ongeveer een kilometer lengte moesten te vreden stellen. Het Prinselijk Paar komt aan Omstreeks twee uur kwam er meer teeke- ning in de dingen, die ophanden waren. Het militair eere-escorte stond weer opge steld, de studenten-ruiters vertoonden zich als het nieuwe nummer op het programma van den middag. Tusschen twee uur en kwart over tweeën stoomde de extra-trein van Prinses en Prins uit Baarn binnen. In de Koninklijke wacht kamer zijn de autoriteiten bijeen om het Prinselijk Echtpaar te begroeten. Rede burgemeester De burgemeester, dr. W. d e VI ugt, richt te zich hier tot de Prinses en den Prins met een rede, waaraan we het volgende ontlee- nen: Uit naam van het Gemeentebestuur van Amsterdam, is het mij een eer en een voor recht, Uw Koninklijke Hoogheden hier har telijk welkom te heeten. H. M. de Koningin, die in ons hart zulk een groote plaats inneemt, heeft voor Am sterdam steeds groote belangstelling gekoes terd en in het wel en wee der bevolking ge deeld met groote en ontroerende hartelijk heid. En wanneer nu het Gemeentebestuur onzer stad getuigenis wcnscht af te leggen van zijn vreugd? over dit bezoek, dan is'dit, omdat het hierin het bewijs meent te mogen zien, dat ook bij Uw Koninklijke Hoog heden het voornemen bestaat de historische lijn te volgen en van Uw hooge belangstel ling in het leven van de hoofdstad te doen blijken. Vandaar, dat in onze woorden van welkom dankbaarheid, aanhankelijkheid en diepe genegenheid strijden om den voor rang. Intusschen mag ik ook de tolk der burge rij zijn, wanneer ik mij veroorloof, Uw Koninklijke Hoogheden met groote opgewekt heid welkom te heeten. Moge Uwe Koninklijke Hoogheden uit de wijze, waarop de burgerij U ontvangt en U begroet in de komende dagen, het bewijs putten van haar liefde en trouw, van haar verknochtheid aan het Iluis van Oranje en bovenal van den wensch en de bede voor het geluk van haar beminde Kroonprinses en Haar Vorste lij ken Gemaal. Tegen half drie zette de Vorstelijke stoet zich in beweging, geopend door het eerste van het kloeke huzaren-escadron. Daar na volgden rijtuigen met den burgemeester, den hoofdcommissaris van politie en leden der hofhouding. Voorafgegaan door twintig studenten te paard, zag liet wuivende en juichende pu bliek nu de kern van den stoet: het hof- rijtuig met H. K. H. Prinses Juliana Z. K. H. Prins Bemhard, voortbewogen door paarden met twee voorrijders. Naast het rijtuig reden rechts en links de leiders van het escorte der huzaren en van de studen- ten-eerewaoht. terwijl wederom twintig fiere studentenruiters dit deel van den stoet besloten. Hartelijk klonken van alle zijden de toejuichingen voor het populaire vorsten paar. Prinses en Pri-ns groetten naar alle kaarten en wuifden het geestdriftige publiek toe, aldus dankend voor de gulle ontvangst. Het gejuich plantte zich voort langs het bevlagde Damrak, waar tot in de dakgoten toe de belangstellenden de beide vorstelijke jonge menschen hu-n hoera's en hoezee's deden hooren. De deputaties neigden bij het passeeren der vorstenkinderen de vaandels slotien zich aan achter de rijtuigen van hofdames en -heeren, alsmede achter het den stoet afsluitende escorte huzaren. Zoo naderde de feestelijke, al grooter wordende stoet den historischen Dam, waar de tienduizenden wachtten en H. M. de Koningin in Haar Palei6 Prinses Juliana en Prins Bernhard verbeidde. Het werd een triumftocht voor Oranje, zooals Amsterdam reeds zoo menig maal binnen zijn muren zag. Er was intusschen thans veel bijzondere vreugde in de lucht, die zich uitte in het onopgesmukte enthou siasme van het publiek, dat zoo lang op deze schoone momenten had gewacht. Op het balcon Na de glorieuse binnenkomst ten Paleize, waaraan de ongekunstelde vreugde der "dui zenden kinderen bijzondere glans verleen de, was het oogembl-ik aangebroken, waaraan Amsterdammers bij dien intocht van Oran,e altijd bijzondere waarde hechten, de ver schijning van de Vorstelijke personen op het balcon van het Paleis. De kinderen hadden nu de voorkeur, want zoodra H. M. de Koningin met Prinses en Pri-ns het balcon betraden, bracht de blijde jeugd van Amsterdam door het op steken van en wuiven met de vlaggetjes, haar massalen vlaggengroet, begeleid door den opkl-inkenden jubel uit de duizendeu kindermonden en van het publiek, dat Je kinderen omzoomde. Getroffen door dit nu wel zeer apart' huldebetoon hebben de drie vorstelijke bezoekers van de hoofdstad door groeten en wuiven Hun dank betuigd voor deze aantrekkelijke betuigingen van aanhanke lijkheid van klein en groot. wij zijn in training r den op 26 JUNI te DELFT te houden. Loopt U óók mee? HOTEL „NAEFF V E L P (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modern ingericht Auto-Garage TENNISBAAN - Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zee Telefoon 27 - BILLI-TKE PRIJZEN Hotel - Café - Rest. „SEINPOST" 't geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELEN HOTEL-PENSION RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD NOORDWIJK AAN ZEE DOMBURG Hotel de L'Europe Tel. 1 Het Huis waar U zich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Voor- en naseizoen 4.- Hoogseizoen 5.- A. MEYER, Chef- kok BUSSUM-Pension HUIZE BEERENSTEIN Pracht ligging bij Bosch en Heide met schitterende Terrassen voor Theeën, Lunchen Dineeren Het lo rangs Huis v. h. GOOI Tennisbanen De Aubade Onder leiding van den heer Fred. J. Roeske ving, nadat de toejuichingen wat waren verstild, de aubare aan. Eerst weerklonk gedragen over den bree- den Dam het door allen gezongen overbe kende eerste couplet van ons schoone Wil helmus, gevolg door „Dankt allen God den Heer", het plechtige danklied in dit betee- kenisvolle uur, besloten door de woorden: Hij is ons fallen tijd, Oneindig groot en goed. Komt, looft Hem dan te zaam. Met gansch verheugd gemoed. Nu werd het Prinselijk Echtpaar het wel kom toegeroepen door kinderen en dames, vormende de „blijde jeugd van Amsterdam". Opgewekt klonk dit welkomstlied (woor den van A. P. de Wild, compositie van Louis Schwirtz), waarvan het slotcouplet luidde: De blijde ieugd van Amsterdam Vraagt, dat door zegen Gods 't Oranjehuis in Nederland Zoo vast sta als een rots. „Oranje boven! klinke alom, Bij 't gul en hartlijk wellekom, Uit liefde voor de Koningin En 't Koninklijk Gezin! „Knapen en meisjes" vereenigden zich nu in een oud-vaderlandsch lied van J. P. Heije (muziek van W. Smits). Zij zongen van „moed en verstand" der knapen, van de „sierlijke hand en de bevalligheid der meisjes. Schatting die het vaderland van hen eischt. Nadat achtereenvolgens waren gezongen „Engelenwacht" van Cath. van Rennes, en „O Nederland! let op U saeck" uif, Valerius' „Gedenck-Clanck",. werd de welgeslaagde aubade besloten met het „Zegekoor" van Handel, eerst alleen gezongen door een ge mengd koor van volwassenen, beëindigd door het volle koor van zangers en kinde ren. Na afloop van de aubade werden ten Pa- leize ontboden de dirigent, de heer Fred. J. Roeske en de heeren A. P. de Wild en J. W. Hartgrink, voorzitter en waar nemend secretaris van het Aubade-Comité. Hun werd door Koningin, Prinses en Prins bijzondere dank betuigd. Het défilé Hierna defileerden alle zangers en de deputaties der vereenigingen onder de to nen der muziek langs het Paleis, waar de vorstelijke personen niet moede werden om de hulde der duizenden in ontvangst te nemen. Het publiek ontving nu gelegenheid tot dicht bij het Paleis te komen. Er volg den wederom geestdriftige ovaties van hen, die zoolang achteraf hadden moeten staan. En nog lang bleef het vol op den Dam. Het was een mooi slot van een blijden middag. Prof. Aalberse ten Paleize AMSTERDAM, 8 Juni. H. M. de Koningin heeft hedenmorgen ten paleize ontvangen de Minister van Staat Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van de Twpede Ka mer der Staten-Generaal. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladert Het Koninklijk Gezin heeft vandaag een bezoek gebracht aan Amsterdam. Te Geldermalsen is een trein ontspoord*' waarbij veel materieele schade is veroor-* zaakt, maar niemand is gewond. Tengevolge van onweer zijn gister ver* schillende ongevallen gebeurd. Kolonisatie-mogelijkheden in Argentinië XIV (Slot), door A. C. Sonneveldt, De achtste partij van de damwedstrijd is door Raichenbach gewonnen. Het incident met de „Deutschland*V zooals de Spaansche vliegercommandant: het verhaalt. Franco krijgt financieele en militaire versterkingen. Eden verwacht binnenkort herstel der non-interventie-samenwerking. Maarschalk Von Blomberg over de Italiaansche defensie-middelen. et^\JehuJ> paulussen n.v-den haag1 N.V. ARNHEMSGHE HYPOTHEEKBANK VRIJWILLIGE CONVERSIE tot nader order van alle nog uitstaande iV2 pandbrieven in: i pandbrieven IOO1/4 oi 3Va Idem 99 X. De Directie. Mr. S. J van Zijst Mr. J. F. VersUeven, Vijf uur het uur voor RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede „BLAUFRIES" AMSTERDAM ROTTERDAM TeleL 43424 TeleL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE HET ADRES toot, vakkundig vertrouwenswerk VRAAGT TARIEVEN! NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A<>1821 AMSTERDAM HOGESTUN A Co. VRAGEN «-j ACTIEVE AGENTEN Begrafenis W. Vijfvinkel Gisteren is op de Begraafplaats Oud Kra lingen te Rotterdam onder groote belang stelling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer W. V ij f v i n k e 1. voor zitter van de Afdeeling Rotterdam van de Ned. Chr. Grafische Bond. In de Kapel hebben het woord gevoerd D s. G. R. K u ij p e r, Pred. van de Geref. Kerk van Kra lingen; de heer H. Diemer, namens het personeel van „De Rotterdam mer"; de heer J. Hofman, van Amster dam namens de Ned. Chr. Grafische Bond; de heer A. Heystek, vice-voorzitter van de afd. Rotterdam van genoemden Bond en de heer J. T e e u w, namens de Afd. „Pa trimonium"' Kralingen. Door collega's van het Rotterdammer^ bedrijf en de Rotterdamsche afdeeling werd de kist grafwaarts gedragen. Ds. Kuijper dankte hier namens de familie voor de De- langstelling en eindigde met de Twaalf Geloofsartikelen. Kies een vak. dat flinke perjonen een goede toe komst kan bieden. Volg onze schriftelijke cursus ADMINISTRATEUR (voor Heren) PRIVF-SECRETARESSE (voor Dames) Lei in boekhouden, ilenogrelie en Nederlendie handelscorreipondentie Gretii pla.liingibure.u Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O., Nieuwe Plein 31. Arnhem DE WARMTE Fel onweer boven een deel van ons land De warmte en de daardoor veroor zaakte atmospherische spanning heb ben gisteren in den namiddag haar oplossing gevonden in enkele felle onweersbuien, die boven een deel van het land hebben gewoed. In de Ooste lijke provincies zijn verschillende hui zen door den bliksem getroffen en geheel verbrand, terwijl zelfs een doo- delijk ongeval niet uitbleef. DOOR DE BLIKSEM GEDOOD Tijdens een hevig onweer dat gistemamid- dag boven de gemeente Ambt-Hard en- fa erg woedde, i6 in de buurtschap Collen- doorn de 19-jarige H.B.S.-er A. H. door de bliksem getroffen en vrijwel op slap gedood, Medische hulp mocht niet meer baten. ENKELE BRANDEN Tijdens het hevige onwe®r, dat gisterna middag boven Voor ft woedde is de blik sem gesLageii in de dubbele wining, be woond door de families Wa«'enaav en Voor horst, gelegen midden in het dorp. Het huis stond in korten tijd in lichter laaie. De motorspuit uit Twello kon tegen de vuurzee niets beginnen. Het was niet mogelijk iets van de inboedels in veiligneid te brengen. Drie stuks vee verbrandden. Huis en in boedels waren verzekerd. Kort na dezen brand, juist toen het onweer op zijn hevigst was, werd de brandweer van Twello gea larmeerd voor een uitslaanden brand in een tuinderswoning van den neer van der Wal in de buurtschiD de Steenenkamer, onder deze gemeente. Het was onverantwoordelijk, om uit te rukken. Zoodra echter het onweer in hevigheid afnam, ve-trok de brandweer. Toen men bij het huil aankwam, sloegen de vlammen aan alle zijden uit. Niets kon gered worden. Huis en inboedel waren verzekerd. Bij het zeer zware onweer tt gistei mid dag boven Deventer heeft gewied, is "de bliksem m de woning van het tuinbouwbe drijf van H. v. d. Wal in de buurtschap Steenenkamer, bij Dever.* r, zeslagen. Alles is afgebrand. Huis en inboedel zijn verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1