MAANDAG 7 JUNI T937 TWEEDE BEAD PAO. g Een drietal snapshots tijdens besprekingen, van Dr Colijn inzake de kabinetsformatie; links: minister Colijn wordt uitgeleide gedaan door den voorzitter van de Eerste Kamerbaron de Vos van Steervwijk; midden: de ministers Slingenberg, Oudv. Lidth de Jeude en Colijn scheppen een luchtje op het Plein, waarbij soms even werd stilgestaan om een der ministersin staat te stellen zijn meening uiteen te zetten (rechts). De aankomst van minister de Wilde aan 't gebouw van de Tweede Kamer, voor de plechtige sluiting van de zitting der Stat en-Generaal. N.V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen Lingerie Interlock artikelen LEVERING UITSLUITEND AAN DEN HANDEL DE IDEALE VLOER BEDEKKING Eiken slaapkamer compeet met 2 aangebouwde nachtkasjes F 79.50 D. JORDAAN ZONEN N.V. HAAKSBERGEN PUNENBURCs WEVERIJEN n.t. GÜ1RLE N.Br. HESSIANS MATRASDEKKEN TARPAULINGS SPANSTOP MATRASLINNENS ZAKKEN MULDER&W0RTELB0ER SAPPEMEER TEL.123 „5APP0 i* iih/wi7ï[cvt DE MEGENJAS Dfficieele Berichten ioor uit 'ONSULAIRE DIENSTEN ,eDe heer B. J. de Bruijne is erkend en toe- ,rn}"{elaten als consul van Turkije te Batavia. i31 Aan dr. C. Witkowski is eervol ontslag ich- jerlecnd uit zijn betrekking van Consul der Nederlanden te Lwow (Lemberg) (Polen). De waarneming van het consulaat is opge- aan den heer Jac. J. Broen. al"De heer J. M. Viruly is benoemd tot Consul Ier Nederlanden, in algemeenen dienst. DE SLUITING DER STATEN-GENERAAL Het afscheid De sluitingsiitting va.n de Staten- Generaal van Zaterdagmiddag hetee- kende ditmaal voor zeer velen een afscheid voor goed. Van hen, die niet terugkeeren, zag men de roomsch-katholieke Tweede Kamer-leden van der Bilt, Kampschoër, Engels, Schaep- man en mej. Meijer, de sociaal-democraten Ossendorp, Heimans, mevr. PothuisSmit (Eerste Kamer), Vliegen, van Zadelhoff en Kamer), het anti-revolutionaire Tweede Kamerlid Van Baren, de christelijk-histo- rische afgevaardigden De Gijselaar (Eerste Kamer) en Van Boetzelaer (Tweede Kamer), de liberale senatoren Knottenbelt en Gelder man en de liberale Tweede Kamer-leden Boon en Van Kempen, het vrijzinnig-demo cratische Tweede Kamerlid Kooiman en den Plattelander Vervoorn. Dat ®ijn er 20 van hen, die in een der beide Kamers niet opnieuw zullen binnenko men. De Tweede Kamer zal alleen al 36 nieuwe gezichten te zien geven.) Twee daarvan (de heeren Van Voorst tot Voorst (r.k.) en ITiemstra (sd.)) zullen echter voortaan deel uitmaken van de Eerste Kamer. Deze laatste verloor 16 leden (7 soc.- democraten, 2 chr.-ihistorischen, 2 liberalen, vrijz.democraten en 3 roomsch-katholieken. Dit. laatste drietal echter, dat gevormd wordt door de heeren Serrarens, Andriessen en Ruvter, stapt over naar de andere zijde van het Binnenhof. Alles bijeen worden er van de 150 parle mentsleden niet minder dan 47 vervangen. Een onvermengd goed kunnen we in dit vlottend karakter der parlementsbevolking niet zien. De sluitingsplechtigheid zelf was in een .inimum van tijd afgeloopen. Minister de Wilde was binnen de twee minuten ge reed met zijn sluitingsrede, waarin naast de Grondwetsherziening de goedkeuring van het huwelijk van Prinses Juliana een bij eonder accent vormde. Nadat de minister zich verwijderd had, namen de aanwezigen afscheid. Sommigen misschien met weinig vreugde, maar partijen 1 stembus hebben het zoo gewild. Het was zeven minuten voor drie toen de minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. A. de Wilde, zich van het Paleis Noordeinde per galakoets naar het Binnenhof begaf. Voor het Paleis was een escorte van 30 hu zaren opgesteld, dat met het galarijtuig den kleinen stoet vormde, waarin de Minister zich naar het gebouw der Tweede Kamer begaf, en dat hem na afloop der korte slui tingsbijeenkomst weder naar het Paleis be geleidde. Op het Binnenhof stonden een paar hon derd belangstellenden. Een tweetal in- specteuns met eenige agenten had niet de minste moeite om er de orde in te bewaren. Klokslag drie uur verscheen de kleine stoet, maakte halt: de eerewacht bestaande uit een twintigtal manschappen der militaire po litie. in lijnrechte gelederen geformeerd, pre senteerde de karabijnen. Minister de Wilde, ontvangen door de reeds genoemde commis sieleden. betrad het gebouw der Tweede Kamer. Om 7*4 minuut over drie verscheen de Mi- i nister weer, opnieuw militair eerbetoon; het Voor=K HASCO- olVlr"1' RELIEF levensduur I MODERNE WANDBEKLEEDING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A.SCHREUDER Co., Schoonhoven cavalerie-escorte schaarde zich in twee dee- len voor en achter de galakoets. Langs den weg dien de stoet nam, werd hij door tal van verraste voetgangers aan schouwd. Eenige vreemdelingen gaven aan hun waardeering luid uiting. DE C.N.A. En de lijst van Herv. predikanten Op 26 Mei schreef men ons uit Genemui- den. dat de secretaris van de Chr. Hist. Kies- rereeniging gebruik had gemaakt van onze mededeeling over het drietal predikanten, wier namen ten onrechte op het strooibiljet der C.N.A. voorkwam, maar dat tegewjrer hem de secretaris van de C.N.A. aldaar «ns bericht onjuist had genoemd. De drukker te Huizen zou hem telefonisch meegedeeld heb ben dat de namen met volle toestemming op de lijst waren geplaatst; hij bleef er ga rant voor. In verband hiermee en ter informatie van enkele andere vragers moge hier volgen, wat het G e r e f. Weekblad onder redactie van prof. dr. H. Visscher van 5 Juni l.i. schreef onder het hoofd „Jammer": Het laatste biljet, dat voor de C.N.A. uitgegeven werd en waarop een dertigtal Hervormde predikanten vermeld stond, heeft aanleiding gegeven tot onaange naamheden. Naar aanleiding van enkele gesprekken heeft de drukker van het strooibiljet de vrijmoedigheid genomen om de namen van vier onzer predikanten onder de andere af te drukken. Dit is een vergissing en een daad, waar van het bestuur der C.N.A. onwetend was en daarom niet aansprakelijk gesteld kan worden. De namen waren die van ds. Koolhaas, ds. Klüsener. ds. Schimmel en ds. Ottevanger. Deze predikanten wensch- ten hun namen niet opgenomen te zien. Zoodra de drukker door een dezer heeren werd opgebeld, heeft hij onmiddellijk zijn naam van de lijst verwijderd, zoodat een zeer groot deel der strooibiljetten zijn naam niet meer bevatte. Dit gebeurde is zeer jammer en de drukker heeft alles in het werk gesteld, om zijn daad tot een minimum te beperken. Jammer, dat van bepaalde zijde deze daad als een valsche truc werd voorgesteld. Gelukkig, dat in een volgend nummer deze benaming te ruggenomen is. Dat laatste slaat, zooals onze lezers we ten, niet op ons blad. We hebben aan de be richten geen woord toegevoegd en :elfs de iiaam van ds M. Ottevanger te Kampen niet opgenomen, omdat onze berichtgever daar over geen absolute zekerheid had. De heffing op snoek Naar wij van bevoegde zijde vernemen; zal de heffing, welke ten bedrage van 0.05 per Kg. wordt geheven bij den invoer van snoek, met ingang van 7 Juni 1937 worden ingetrokken. Het kan verkeeren Eerst tegen dan voor een coalitie-Kabinet Van de r.k. bladen sloeg Het Huisge zin de laatste dagen wel de bitterste toon aan. Daarom is het niet onaardig, dat de Avondpost in herinnering bracht, wat genoemd blad, dat nu zoo sterk ijvert voor een coalitie-kabinet in November van het vorig jaar schreef: „De nuchtere waarheid is, dat men, komende tot de grond onzer levens- en wereldbeschouwing, moet constateeren, dat er onverzoenlijke tegenstellingen be staan tusschen ons en onze vroegere coalitie-genooten. en dat niet enkel op zuiver theologisch gebied: de calvinisti sche maatschappijleer verdraagt zich evenmin met de onze als de calvinisti sche Godsidee. Daarom kan men het alleen als winst beschouwen voor onze zelfstandigheid, voor de ontplooiing onzer ideeën en de ontwikkeling van ons bewuste streven op maatschappelijk en staatkundig terrein, dat een in de grond min-gelukkige vorm van politiek verband een einde heelt gevonden". Het kan verkeeren; ongetwijfeld. Ook an dere r.k. bladen schreven in die tijd, dat thans andere vragen om de voorrang stre den dan coalitie-samenwerking. Het Handboek van de K.N.A.C. Het Handhoek 1937 van de K.N.A.C. is ver schenen. Het is reeds het zesde Handhoek hetwelk door de K.N.A.C. wordt uitgegeven, maar voor het eerst is het in een nieuw kleed gestoken. Volgens de wensdh van len werd het omslag zoodanig gekozen, dat er geen bezwaren meer zijn voor het mede nemen van dit boek in een tasoh van de automobiel. De inhoud is aanzienlijk uitge breid en aan de edsohen van het toerisme voor het jaar 1937 aangepast. Met het oog op de Wereldtentoonstelling bijv. is thans bijzondere aandacht geschon ken aan een bezoek aan Parijs, benevens aan tochten, welke in aansluiting daarop in Frankrijk zullen kunmen worden onder nomen. Wij vertrouwen, dat ook het Handboek 1937, dat een nuttig en ongetwijfeld veel ge pleegd vademecum op binnen- en buiten- landsohe tochten zal zijn, weer eenzelfde gulle ontvangst zal ten deel vallen als met zijn voorgangers het geval was. BELASTINGEN Aan den commies der directe belastingen H. J. Dronkers te Amsterdam is de persoon lijke titel van hoofdcommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ver leend. Nieuwe Hollandsche KOLM AATJESHARING vaatje: 10 st 1.15; 20 st f 1.75; 30 at 2.25; 60 st 3.75; blik: 10 st. 1— 20 st 1.60; 30 st 2.10; 60 st. 3.50. Levering franco huis door geh Nederland Gebr. Van dep Vlis Hzns. VLA A R DI N G E N Telef. 242 Giro 41784 Perkoetoet heeft pech Linkerwiel uitgeschoten Het K.L.M.vliegtuig „Perkoetoet", dat Za terdagmiddag van proningen naar Amster dam is gevlogen, kwam bij het taxiën op het. vliegveld vlak voor het stationsgebouw te staan en op dat oogenblik schoot het -lin kerwiel door een tot nog toe onopgehelderde oorzaak plotseling naar binnen toe. De pas sagiers van het toestel, die nog niet waren uitgestapt, waren op dezen schok niet voorbereid. De „Perkoetoet" viel naar den linkerkant, waarbij de vleugel leelijk werd beschadigd. Een employé van de K.L.M., die juist passeerde, werd door het opzij vallende toestel geraakt en werd daarbij licht aan hét heen gewond. Verder deden zich bij dit iigeluk geen persoonlijke ongevallen voor. ,Sarkani" en „Hordena" Bemanningen keeren uit Spanje terug De regeeringspersdien6t meldt: Op het Departement van Buitenlandsche Zaken is een officieele mededeeling binnen gekomen van Hr. Ms. gezant te Tanger. waarin wordt bericht, dat van de Spaansche autoriteiten een officieele mededeeling is ontvangen, inhoudende, dat het ss. „Sar- kani", evenals de bemanning, vrijgelaten zal worden. De datum van vertrek is nog niet bekend. Bij het departement van Buitenlandsche Zaken is bericht binnengekomen dat de Spaansche autoriteiten hebben besloten, dat de bemanning van het onder Panameesche vlag varende s.s. „Hordena" uit Spanje zal worden uitgewezen. Het vertrek van de be manning uit Spanje kan binnenkort tege moet worden gezien. Kinabu in 1936 Ruim 2600 kinderen uitgezonden Aan het jaarverslag van de Centr. Com missie voor Uitzending van Nederlandsche Kinderen naar Buiten „Kinabu", gevestigd te Den Haag, over 1936, ontleenen het volgende: Uitgezonden werden 2136 kinderen met 71373 verpleegdagen in gezinsverpleging en 466 kinderen met 18597 verpleegdagen in het Kinderhuis „Kinabu" te Soesterherg. Bijna zonder uitzondering waren de resu! taten der uitzending zeer bevredigmd- De gemiddelde gewichtstoename per k:nd be droeg voor gezinsverpleging 2.58 k.g., vooi verpleging in het Kinderhuis te Soesterb»e 2.97 K.g. in zes weken. Eén jongen kwarn ruim 10 k.g. en een meisje ruim 7 k.g. in gewicht aan in zes weken, terwijl eei jongen uit den Haag, die 2 X 6 weken naar Apeldoorn uitgezonden werd 25 pond in gewicht aankwam. De exploitatie-rekening sluit met een na deelig saldo van f 2.222.97. Aan subsidie* werden genoten van het Rijk f 14.237.03. van Provincies 16.952.24 en van Gemeen ten 19.607.—, totaal f 50 846.27. Aan bij dragen van particulieren werd ontvangen 28.311.07. WEGVERHARDING WOENSERADEEL Laagste inschrijver voor het maken van wegverhardingen var! cementbeton en van klinkers en het uitvoeren der hiermede ver band houdende grond- en bijk. werken, on der de gemeente Woenseradeel, was de heer W, flazenburg t§ Bred .voor 2 156.433, LAND- EN TUINBOUW De veeteeltbeperking Lage biggenprijzen en meer kalverschetsen gevraagd Op de vergadering van de Landbouw-Cri- sis-organisatie voor de provincie N.-Brabanfl te Tilburg gehouden werd voornamelijk ge sproken over de veeteelt aangelegenheden' in verband met de crisismaatregelen. Men was algemeen van oordeel, dat eC maatregelen getroffen moesten worden,- waarvoor de biggenprijzen lager zoudeni worden, om een betere verhouding te krij gen tot de prijzen van de vele varkens. Wat de teeltregeling van rundvee aan gaat werd opgemerkt, dat als niet tof afschaffing kon worden overgegaan, eert aanmerkelijke verruiming in de toewijzing van de kalverschetsen noodzakelijk is. De rijksveeteelt-consulent Ir. Ariëns onder steunde deze wensch. Door den heer Ir. W. de Jong uit Arnhem: w-erd de meening geuit dat de teeltbeper king aan behoorlijke eischen hoeft voldaan^ De vermindering van de rundveesta pel met 10 procent heeft een prijs stijging van vee ook met 10 procent* bewerkt wat voor alle hoeren te zamen een kapitaalsvermeerdering van ca 13 millioert gulden beteekent. Hij wees er op dat uit breiding van kalverschetsen gevaarlijk is met het oog op de zorgwekkende zuivel- positie en de rundveeprijzen. Chr. Boeren- en Tuindersbond Hollandsch-Brabantsche afdeeling Op de dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de Holl.-Brab. afdeeling van de C.B T B. stelde de Tuimbouwcom- missie. die des morgens afzonderlijk ha<l vergaderd voor het rapport van de studie4 commissie inzake de steun verdeel ing te aan vaarden en aan het dagelijksch bestuur, over te laten of het gepubliceerd zal worden of dat het alleen voor eigen organisatie zal' dienen. Voorts werd besloten een telegram aan den Minister van Landbouw te zenden, met het dringend verzoek alle invloed aan te willen wenden tot verruiming van de ex port. Thans ligt de export op DuitschlamI bijna geheel stil. door te weinig afkomen der Genehmigungen. Indien er geen verbete ring komt zal dit voor de Tuinbouw ernstigo gevolgen hebben. De Veehouderijcom. stelde voor: De var kens en biggenbeperking niet los te laten en ook geen verruiming; voor de vaarskal veren op eenige verruiming aan te dringen^ Deze voorstellen werden door het bestuur aanvaard. De ontstemming over de verlaarinjr van de zuivel en consumptiemelk was alge meen en het bestuur besloot alle geoorloof de middelen aan te wenden hierin veran dering te verkrijgen. Mr. R i p secretaris van het hoofdbestuur besprak het Voorontwerp-I.andbouw-orde- ning De bezwaren waren, volgens spr. mee ning vele en belangrijk- Door een groot aantal der aanwezigen werden vraeen gesteld, of ook van gedach ten gewisseld. BURGEMEESTERS Met ingang van 15 Juni is benoemd tot burgemeester der gemeente NieuwenhoornJ A. J. van Buuren en tot burgemeester dej:. g«£U£onta BtiaUlei J, A. CoUetta. Dr H. Colijn in gesprek met den maharadja van Jodpur op het vliegveld Schiphol. De tunnel onder de spoorbaan aan den Krispijnschen weg te Dordrecht nadert haar voltooiing. Een doorkijk op de in aanbouw zijnde tunnel gezien van de stadzijde; links: de spoorivegovergang, welke spoedig zal hebben afgedaan. H.K.H. Prinses Juliana legt bloemen aan den voet van het monument, dat Zaterdagmiddag te Baam ter nagedachtenis van Koningin Emma werd onthuld. Naast de Prinses Z.K.H. Prins Bernhard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5