NATUURLIJK in VOORBURG!! ZATERDAG 5 JUNI 1937 EERSTE BLTAD PAG. a Sportsmenrooken CHIEF W HIP omdat het de beste sigaret voor ieders gezondheid is HET GEVAL HELMUTH H1RSCH liet hoeft geen nut. de dingen te dramati- sëoren, ook niet in 't geval Helmuth Hirsch. dat thans door de voltrekking van een doo 1- Vonnis ten einde gekomen is. De gegevens zijn vrij simpel. Hirsch was een „stutenlon ze' jood, wiens vader eertijds Amerikaansch burger was, doch dit recht verloor, gezien zijn rustelooze aard hein van her naar ucr deed zwerven. De Hirschen hadden o.a. ia Stuttgart gewoond, hun laatste Duitsche Verblijfplaats, vanwaar zij de wijk namen naar Praag, vanouds een vermaard joden- centrum, dat hun vertrouwder moest zijn dan het meer en meer vijandige Derde Rijk. De jonge Helmuth Hirsch, hij was evin twintig, studeerde er techniek, scheen zich niet weinig anders te bemoeien, ofschoon men la'er heeft vermoed, dat hij relaties had aangeknoopt met Strasser, den leider van liet Zwarte Front, na diens breuk met de NSDAP Hitiers verklaarde doodsvijand. De jongeman begaf zich in skipak op reis; hij zou de bergen in. Dat is het laatste, wat zijn ouders van hem gezien hebben. Dat hij maatregelen had getroffen, onder andere wat betreft een visum voor een bezoek aan Duitschland, daarvan verklaarden zij geheel onkundig 1e zijn geweest. Zij werden opge schrikt, dagen later, door het bericht dat hun zoon was gearresteerd op het station van Stut'gart, wegens het in zija bezit heb ben, van helsche machines. De jongen had zijn plannen zorgvuldig geprepareerd. Hij had eer, omweg gemaakt ,Yia' Zwitserland en Frankrijk, om zoo zijn reisdoel te bereiken. Uit Frankrijk had Inj een deel zijner bagage vooruitgezonden, waaronder een koffer met explosiemiddelen Blijkbaar wilde hij zich vrijwaren teg:n politioneele speurzucht of het snuffelen der douane. De springstoffen waren echter door de autoriteiten reeds ontdekt, alvorens de jonge jood voet zet'.e.op Duitschen bodem. Men wachtte rustig zijn aankomst af. had eenvoudig de val klaar gezet, gereed om tóe te knippen. Helmuth Hirsch liep er iu en viel in de handen der Gestapo. Het proces tegen den samenzweerder# zoo mén dit groote woord althans gebruiken mag. werd naar modern Duitsche methode gevoerd, omgeven door geheimenis van dich te deuren en stilzwijgendheid. Het lot, dat den jeugdigen onbezonnene boven 't hootd lring, werd toen reeds door zijn radelooz-» ouders vermoed. De oude Hirsch deed een energieke poging, voor zich en de zijnen zijh verloren gegane Amerikaansche burgerrech ten te herkrijgen. Hij slaagde inderdaad en meende reeds hoop te zien schemeren; DodJ. Amerikaansch ambassadeur te Berlijn, zou ziju bemiddeling ten bate van Hirsch junior zeker niet onthouden. Dodd deed wat hij kon cm den in compatriot gemetamofoseerden Duitschen jood het hoofd te redden, doch <te Duitsche autoriteiten waren onverbidde lijk. Adolf Hitler weigerde gratie. Wij hebben het geval hier nog eens uit voerig uiteengezet, omdat het kenschetsend is voor de verhoudingen, waaronder wij he den ten dage leven. Een veeibeloovende jon ge student werd als het ware uit zijn levens- liaan weggezogen door hét felle, alles ver guizende antisemitisme van Julius Streichc-r en de zijnen. Want tegen dezen belager van liét jodendom was hij voornemens de hand opte heffen. Zijn verontwaardiging moet het hebben gewonnen van alle betere stem men; de gedachte dat het hemzelf het leven zou kunnen kosten, was niet in staat, hem moreel op de been te houden. Deze moderne Morrlcch&i moest aan de galg! •-Wij zullen het pleit niet voeren voor iemand, wiens voornemen het was het recht i'ii eigen hand te nemen. Moord is 'n afzich telijk ding, politieke moord maakt daarop allerminst een uitzondering. Doch omstan digheden hebben meegewerkt dezen Hel muth Hirsch te ontwrichten. I-Iet is een aanklacht tegen onzen tijd, dat duizenden <u nogmaals duizenden onzer medemen- sclven met een brandmerk worden gezien, als met het nierkteeken van Ivain, eenvou dig omdat zij uit joodsch bloed werden ge- Luren Elk mensch moet voor eigen schuld hoeten; de periode waarin de zonde van bet individu aan heel zijn geslacht wordt ge broken, mag niet herleven. Dit is de boodschap, dit tot ons komt uit 'de tragedie van den jongen Hirsch. Buitenland DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd in Guadarama De uitvaart van generaal Mola Helmuth Hirsch terechtgesteld E enige maanden geleden vertrok uit Praag de technische student Helmuth Hirsch, naar hij voorgaf voor een ski tocht Hij begaf zich echter in werkelijkheid naar Stuttgart, alwaar hij onmiddellijk bij zijn aankomst werd gearresteerd, wijl hij springstoffen vervoerde bestemd voor een aanslag op Julius Streicher. Hirsch werd ter dood veroordeeld, doch het vonnis werd niet aanstonds voltrokken, daar de Amerikaansche regeering stappen deed om gratie te bekomen. Hirsch' vader had nl. inmiddels voor zich en de zijnen het Amerikaansche bur gerschap verworven. Naar wij vern-men, is echter thans het doodvonnis ten uitvoer ge legd. In Amerikaansche kringen is men daarover slecht te spreken. GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL te Frederiksoord Opleiding in alle richtingen van den Tuin bouw M O. 7 II.A. Schooltuin m. 13 kassen Vraagt prospectus. De Directeur. H. LANG ZOON - ULFT (Gld.) RIETMEUBELFABRIEK „INDUSTRIA" Opgericht 187& TeL 218. Rietmeubelen voor «erre'a, terrassen, schepen, zie kenhuizen. sanatoria, etc. Levering door den handel DUBIEUSE VORDERINGEN?? FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT staat tot Uw dienst zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS Naar Havas uit Madrid meldt stellen de laatste berichten uit Guadarama in staat te bevestigen, dat het offensief der volksfront- troepen in deze sector thans is geëindigd Het voornaamste doel, het doen verminae- van den druk, dien de nationalisten uitoefenen op Bilbao, zou zijn bereikt. De volksfronttroopen rukten op een front ran 50 km in vier dagen 25 km op en be dreigen thans Balsain. Een tegenaanval der nationalisten slaagde erin. La Granja te ont zetten. Mola's laatste gang De bevolking van Burgos heeft het stof felijk overschot van generaal Mola en van de vier andere verongelukte officieren op indrukwekkende wijze uitgeleide gedaan. De kisten waren letterlijk bedolven onder m weelde van bloemen en kransen. De beide vleugeladjudanten van den gene- tal, officieren van het leger en vertegen woordigers van de Phalanx vormden een eere-escorte. Alle huizen waren met rouw floers behangen. De straten, waardoor de rouwstoet zou trekken, waren reeds uren tevoren door een dichte mcnschenmenigte omzoomd. De in de Spaansche kleuren gehulde kist met het stoffelijk overschot van generaal Mola was op het affuit van een kanon ge plaatst, dat door vier paarden werd ge trokken. De stoet bewoog zich van het divisie hoofdkwartier naar de kerk Vierva de Maria waar het hoofd van den Spaanschcn staat, poneraal Franco, voor het stoffelijk over schot van zijn besten veldheer de eere compagnie van het leger en van de vrijwil ligersafdeelingen de revue liet passeeren BELGISCHE KAMER AANVAARDT AMNESTIE-WET Vlaamsche oud-strijders in het krijt voot Vlaamsche rechten Cletneniie-verleening door den koning Tijdens de debatten over het wetsontwerp voor amnestie-vpt leening aan Belgische oud- strijders heeft de heer Iloeck, sprekende over gevallen van overloopen naar den vij and. een lans gebroken voor een minder bard en onverzoenlijk standpunt dan dat van den minister van oorlog Denis. De oud-strijders in deze kamer, zoo zeide spreker, in zijn pleidooi, weten welke vree- selijke uren wij aan het front hebben door gemaakt, zoodat men het hoofd wel eens kwijt raakte. Kan ook voor deze ongelukki- gen het uur der vergiffenis niet slaan? Tot dusver hebben reeds 5250 oud-strijders am nestie aangevraagd. Daaronder zijn onge veer 3000 oud-strijders, die geen amnesti* konden krijgen, de meesten wegens overloo pen naar den vijand, vrijwillige verminking of zoogenaamde daden teften den staat. Met den gemoedstoestand, die aan het Belgische front bestond, moet rekening worden ge houden. Spr. hoopt, dat de minister een for mule zal weten te vinden waardoor alle ver dere betwistingen uit de wereld worden go- hol pen. Ook de leider der Vlaamsch-nationalisti- sche fractie, de bekende mr. Borg i non. nam een krachtige houding aan bij het debat. Nog nooit, zeide hij, werd bij mijn weten een oplossing bepleit op zulke onaanneme lijke voorwaarden. Indien wij hier de ver dediging van de oud-strijders opnemen, dan is het omdat de minister van landsverdedi ging en de regeering deze militairen buiten de amnestie willen houden. Overloopen naar den vijand, ver klaarde hij, is zulk een algemeene uitdrukking. Ik ken soldaten, die na verscheiden jaren aan het front te heb ben gestaan, naar den vijand overlie pen. omdat zij gedemoraliseerd waren of slecht nieuws van huis hadden ont vangen. De Engelschen hebben derge- Rust- en Herstellingsoord „N I EU W RIJKSDORP'' Berkheistraat 40 WASSENAAR Telefoon 717641 Voor hen. die onder een volstrekt Individu eele behandeling en In een matige huiselijke omgeving het verloren even wicht terug willen winnen. Inlichtingen en prospectus te verkrijgen bij den geneesheer-directeur: FLORIS HERS. NIEUWE NATIONALETOLITIEK IN JAPAN „Het volk verzamelen onder een ideaal" Konoye wil eendracht 1 Nu prins Konoye een nieuwe Japan- sche regeering heeft gevormd, bestaat in Japan algemeen de verwachting, dat de beweging voor de nieiuwe nationale par tij zal veld winnen. Zoowel de Minseito als de Seiyukai- zijn. evenwel verontrust over de bewe ging en hebben een gemeenschappelijke commissie gevormd, bestaande uit vijftig leden, om hun samenwerking te ver sterken. De gezamenlijke actie, om het kabinet-Hayashi omver te werpen, is thans geëindigd, doch men wil voort gaan met den strijd voor een constitu- tioneele regeering. De nieuwe ministerraad heeft voor de eer ste maal vergaderd. Na de vergadering heefi prins Konoye een verklaring gepubliceerd, waarn hij zich kant tegen de tegens'elüng van de partijen. De minister-Dresident wijst erop, dat de wrijving tusschen de partijen zoo gering mogelijk moet worden gemaakt, vooral waar deze voortspruit uit verscml lende belangen. Prins Konoye gelooft, dat de nieuwe re geering een ideologisch leiderschap kan aan- vaarden en het volk moet verzame len onder een ideaal. De minister-president sprak niet over zijn politiek in bijzonderheden, deze slaan nog niet vast. Alleen zeide hij ten aanzien van de. builonlandsche politiek, dat hij den vrede zal zoeken, gegrondvest op internationale rechtvaardigheid en niet op het handhaven van den status quo. Ten aanzien van de binnenlandsche poli tiek wil het nieuwe ministerie maatregelen nemen, gegrondvest op de sociale rechtvaar digheid. De problemen, waarvoor een oplos sing moet worden gezocht, liggen opgehoopt doch de minister-president wenscht voor waarts te gaan en de nationale welvaart te ontwikkelen in nauwe samenwerking met het geheele land. 1-Iij verwacht dan ook ile medewerking van het geheele volk. In de vergadering van den ministerraad heeft Konoye zijn medewerkers aange spoord een sterke eenheid te bewaren en kleine meeningsverschillen niet te aehlon. Botsingen tusschen Arabieren en Turken Als gevolg van de ontevredenheid, die onder de niet-Turksche bevolking van Alexandrette en Antiochië is gewekt naar aanleiding van de onlangs te Genève be reikte regeling, krachtens welke o.a. het Turksch' de officieele taal is geworden, heb ben botsingen plaats gevonden tusschen Arabieren en Turken. Zeven Arabieren wer den hierbij gewond, waarvan vijf ernstig. Troepen hebben de orde hersteld; de toe stand is echter zeer gespannen. Om tegen de regeling te protesteeren is in geheel Syrië de algemeene staking van Arabieren en Armeniërs afgekondigd. lijke gevallen gekend tijdens den oor log. Zij schreven ze toe aan shell- shock. Dit zijn zenuwschokken, die by voortdurende beschietingen van de stellingen den moreelen en physischen weerstand van de soldaten ondermij nen. Er is een groote hardvochtigheid noodig om twintig jaar na den oorlog onverbiddelijk en onverzoenlijk tegen over onze soldaten te blijven staan. Een felle aanklacht voimden Borgl- n o n's woorden, toen hij zich tegen den Franschen geest onder de aanvoerders keerde Onze soldaten, zoo vervolgde hij, hebben geleden onder het onbegrip van hun officieren. Onze collega, de katho lieke afgevardigde V a e s; kan getuigen, dat zijn twee broers voor den krijgsraad werden gedaagd omdat zij zich in het Vlaamsch had den genummerd. Een paar dagen later had een beschieting plaats. De heele compagnie stoof uiteen, de officieren aan het hoofd. Twee soldaten bleven om de gewonden op te rapen. Het waren de gebroeders Vaes. Later werden zij vrijgesproken, niet omdat men hei kon begrijpen, dat zij zich van hun taal hadden bediend, maar omdat zij, die zich zoo heldhaftig hadden gedragen, niet mochten veroordeeld worden voor zulke dwaasheden. Dit teekent de rechters uit den oorlog Indien iemand verantwoor de 1 ij k is voor de fouten van som mige Vlamingen dan is hetwe! de militaire overheid en dan ia het ookderegeering. Borginon's ruiterlijke taal wekte bij de Vlaamsche katholieken en nationalisten een daverend applaus. De socialist B run et heeft een amende ment ingediend, bepalende dat de oorlogs- desprleurs. die geen amnestie krijgen, het voorwerp kunnen zijn van een koninklijken clement iemaatiesel. Minister Denis merkte bij de bespreking daarvan op. dat bij het voorstel van clemèn- tieverleening rekening zal worden gehouden met de zedelijke gevolgen van de desertie, waarop Borginon uitriep: Nu weten wij, waaraan ons te houden. De Vlaamsch-natio- nalisten zullen tegen 6temmen. Het betreffende amendement werd met 131—32 stemmen door de kamer aanvaard. Tenslotte werd de geheele amnestiewet goed gekeurd met 139—19 stemmen. Nazi-aanslagen op Schuschnigg beraamd De ..Daily, Herald" weet te melden, dat bizonderheden zouden zijn bekend geworden over beraamde aanslagen der nazi's tegen over den Oostenrijkschen bondskanselier dr. Kurt' Schuschnigg. Dezer dagen zou een zekeren W o 1 c z e h zijn gearresteerd, leider van een aantal nationaal-socialislen, die onder beschuldiging staan plannen te hebben voorbereid om Schuschnigg te ontvoe ren. Voorts zullen zij zich moeten verant woorden over de voorbereiding van plannen Schuschnigg dood te schieten, wanneer de bondskanselier een bezoek aan het graf van zijn vrouw zou brengen, en over plannen, de bondskanselarij uit een vliegtuig te bombar deeren. De zaak zou aan het licht zijn gekomen door loslippigheid van bezoekers van een bierlokaal. Valencia protesteert bij non-iriterventie-commissie De volksfrontregeering van Valencia heeft aan den bij haar geaccrediteerden Britschen zaakgelastigde een nota gezonden, waarin zij protesteert „tegen den aanval, welke de beschieting van Almeria beteekende, die door Duiisehland als represaille wegens de door de „Dcutschland" opgeloopen 6chade wordt voorgesteld". De volksfrontregeering verklaart vervol gens. dat „een aanslag op de souvereiniteii van ons onafhankelijk land en een beleedi ging van de Spaansche eer het gevolg zijn geweest van de controle" en dat zij zich daarom door tnsschenkomst van den zaak gelastigde tot de controle commissie wendt ..niet alleen om te prote9teeren, doch ook om zich al haar rechten voor te behouden ten aanzien van de ma'erieele scade e<n de niet te berekenen moreele schade, welke zijn ver oorzaakt door dat deel der vloot, welke de niet-inmengingscommissie de controle op ,1e naleving van de non-interventie-overeen komst had toevertrouwd". De Valencia-regeering eischt van de lan den, die de niet-inmengingsovereenkomst hebben geteekend, de noodige waarborgen „opdat .haar onbetwistbaar recht oorlogs ta den te verrichten in de wateren, in de ba vens en op het grondgebied der rcpunli-k. geen incidenten zal medebrengen als men heeft leeren kennen". Roosevelt en het hooggerechtshof Hervormingsplan is niet van de baanl Op een persconferentie is door president Roosevelt verklaard, dat hij vast is Ge sloten de hervorming van het hooggerechts hof door te zetten. Hij erkende evenwel de juistheid van de verklaring van senator Robinson, dat eenige amendementen zou den worden ingedieyd, waarmede hij te ken nen wilde geven, dat een compromis in deze kwestie voor de regeering aanvaard baar zou kunnen zijn. De president stond erop, dat het wetsont werp inzake de gerechtelijke hervorming ten aanzien van de rechtbanken in hun ge heel nog in de loopende zitting van het con gres wordt aangenomen. Hij beklaagde er zich voorts over, dat het hooggerechtshof met zomervacantie was gegaan, voordat het m verscheiden belangrijke daken een beslis sing had genomen. Tot de punten van zijn programma, die Roosevelt nog voor het einde van deze zit tingsperiode afgehandeld wil zien, behoo ren voorts de invoering van vaste grenzen voor luonen en werktijden; het verbod van kinderarbeid: maatregelen tegen belasting ontduiking en die voor vrijwaring van den grond tegen de gevolgen van stofstormen, overstroomingen en droogte. Britsche Rijksconferentie en Volkenbond De Britsche Rijksconferentie lieeft zich gisteren o.a. bezig gehouden met de huidi ge toestand van den Volkenbond en met de eventueele herziening van het Volken bondspact. De vergaderden waren van oordeel, dat het orgaan van Genève gehandhaafd moet worden en dat het zoo algenjeen mogelijk moet zijn. Verder is gesproken over het falen van den bond bij de aanvallen van Japan en Italië. De meeningen van de dominions zijn aan gaande artikel zestien verdeeld. De labour- regeering van Niejiw Zeeland verlangt on middellijke en automatische toepassing van sancties in geval van een aanval. De minis ter-president van Canada. Mackenzie King, daarentegen heeft reeds meermalen verklaard, dat Canada niet wenscht te wor den meegesleurd in een conflict, waarbij het zelf niet direct is betrokken, zonder toestem ming van het parlement Ondertusschen bespreken de economische lëskundigen van Engeland en de dominions verscheiden kwesties, waaronder verlaging van de douanetarieven. Is er opstand in Portugal Uit Gibraltar wordt gemeld, dat aldaar hardnekkige geruchten worden vernomm aangaand»; muiterijen in Portugal, in ver band met êen revolutionaire beweging. Bij de Portugeesche ambassade te Londen verklaarde men het zeer onwaarschijnlijk te achten, dat deze geruchten gegrond zou den zijn. BRITSCHE LUCHTSTRIJDKRACHTEN DEFILEEREN TE HENDON Ongeveer 450 F.ngelsche vliegtuigen zullen deelnemen aan de demonstralies, welke de koninklijkeluchtstrijdkrachten op 26 Juni Hendon (Eng.) zullen geven. Het belangrijkste deel van het program zal worden uitgevoerd door een 200-tal toe stellen. De andere vliegtuigen zullen deel nemen aan het défilé in de lucht. De toestellen zullen in vijf rijen in massa formatie vliegen met de gevechtstoestellen op de flanken. Voor' CÓRPULENTEN, DIABETICI. MAAGLIJDERS. PICNICCERS Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing oo Uw «uikerrekmiina Vooral bl] bereiding van Rhabarber en andere veel atilker vragende t Ijzen Onml» haar bij picnic. SI'KRISTOL geeft geen bijsmaak: het Is een tulver product. In handige platte draaldons|es k 400 stuk*, slechts 25 cent Bil Apotheken en Drogisten. Import: H. TEN HERKEL Hilversum. Von Blombergs bezoek aan Italië Eén man tegen zes tijgers Een feesttournooi te Napels Vandaag zal te Napcis ter gelegenheid van het bezoek van maarschalk Von Blom berg, een groot militair en historisch tor nooi plaats vinden. Naar schatting zullen duizend ruiters, mannen zoowel als vrouwen uit de Italiaan- sche aristocratie aan het groolsche „Caro- sello" deelnemen, dat ter cere van den klei nen prins van Napels zal worden gehouden. Vertoond zal worden een ruiterexpeditio naar het Oosten in de 14c eeuw. onder lei ding van Amadeus VI van Savoye, wegens zijn groene kleeren „Conté Verde" genaamd. De laatste weken zijn reeds duizenden tou- risten naar Napels gekomen, om van het grootsche schouwspel getuige te zijn. Gistermiddag om vijf uur woonde maar schalk Von Blomberg in gezelschap van den Duce in Tor di Quinto eenige oefenin gen van snel verplaatsbare troepen bij. De maarschalk stelde er prijs op. tegenover den Duce en de hooge militaire autoriteiten uiting te geven aan zijn groote bewondering voor hetgeen door de troepen gepresteerd werd. De roode terreur in Frankrijk Weer een schooljongen mishandeld Een dertien-jarige jongen, Michel R 1 b e 11 die met een nationaal vlaggetje op zijn fiets door Toulouse reed, is om dit feit aangevallen door 12 jongens, waarvan de oudste ongeveer achttien jaar was. Michel werd op den grond geworpen en geslagen en geschopt Ten slotte werd de knaap ge strrenigd en ernstig gewond. Voorbijgangers slaagden er na ecnigen tijd in de aamvallers te verjagen. De ouders van R i b e 11 hebben een klacht ingediend bij de justitie. Gasmaskers voor de Engelsche bevolking De Britsche onderstaatssecretaris van ministerie van binnenlandsche zaken heeft verklaard, dat in alle Engeteche steden of districten, welke het voorwerp kunnen wor den van aanvallen uit de lucht gasmaskers worden opgeslagen om aan de bevolking te worden uitgedeeld, wanneer de omstandig heden zulks noodig mochten maken. Eventueel zullen deze maskers bij de bur gers worden thuisbezorgd. Er zijn thans reeds acht millioen gasmakers beschikbaar LAND- EN TUINBOUW Proeftuin te Aalsmeer In het jaarverslag over 1936 van de ver- eeniging tot oprichting en instandhouding van de proeftuin te Aalsmeer, deelt de secretaris, de heer C. Koeman mede, dat ook het jaar 1936 voor de Proeftubc gunstig is geweest, niet alleen financieel, doch ook wat de belangstelling der kweekers aan gaat, die Ln grooter getale dan voorheen de tuin bezochten, meerderen bij herhaling. De proefnemingen moeten nog we! tnei beperkte middelen genomen worden, toch wordt er gestreefd om aan de hoogste eischen te voldoen. Verbeteringen worden steeds aangebracht, zoodat geleidelijk een goed bedrijf wordt verkregen. Van rijk, provincie en gemeente, van de twee plaat selijke veilingen, van de afdeelir.g, van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, werd steun ontvangen, terwijl ook de meeste leden bleven ook al hadden zi het vaak zelf moeilijk. Met het selecteeren van de oude Excel sior-violieren, blijft men doorgaan. Vooi Meibloei wordt de witte Excelsior nog steeds de beste geacht. Ook met andere bloemen: Amerikaansche anjers, rozen, lathyrus, seringen, chrysai ten, crotons, bougain-viilea's en euphorbia's werden proeven genomen. Op de gehouden vergadering werd mee gedeeld, dat door het bestuur ernstig over wogen wordt ook wetenschappelijk, o.a laboratorium-werk aan de proeftuin te laten verrichten. De financiën lieten het echter tot dus verre niet toe. Steun aan de tuinbouw Ophond- en vergoedlngsprijzen Voor de hieronder genoemde tuinbouw producten zijn de volgende ophoud- en ver goedingsprijzen voor het tijdvak I Jund 1937 tot 31 December 1937 door de Ned. Groen ten- en Fruitcentrale vastgesteld: Andijvie per stuk 60 c.. 30 c., per kg. f '2, f 1, bloemkool 1—27 Juni f 2. f 2, na 28 Juni f 1.50, f 1.50, boerenkool f 1.50, f 1, duhb. stamprmressehoonen f 3. f 3. stokprincesse- boonen f 4, f 4. enkele stnmprincesseboonen f 4, f 4, snijboonen f 4, f 4, spekbooncn f 'i. f 3, doperwten f 4, f 4, peulen f 4 f 4. plat- glaskomkommers f 1.50. f 1.50. kroten bene den 1 kg. 60 c.. 60 c., van 1—D/o kg. 40 c. 40 c., per bos 40 c.. 40 c.. chineesche kool f 1, f 1. roode kool f 1, f 1. savoye kool groen en geel f 1, f 1, witte kool 80 c., 80 c., peen 1—13 Juni f 3, f 3, na 14 Juni f 2.50. f 2.50, breekpeen 50 c., 50 c.. waschpeen f 1 f 1, postelein f2, f 1, prei f 1.50. f 1.50 raapstelen 127 Juni 30 c.. 20 c., na 27 Juni 30 c., rabarber 50 c.. 50 c., radijs 1—27 lund 50 c., 50 c., nn 27 Juni 50 c., schor seneeren f 2.50, f 2.50. bosselderij 30 c.. 20 e knol- en bleekselderij f 2. f 2. peterselie 30 c., 20 c., glassla per stuk 60 30 c., na tuursla per stuk 60 c„ 30 c., su nor kg. f 2 f 1. spinazie f2. 1. spruifkool. •■••«.■esr.hoond f 2. f2, geschoond f 3. f 3. kastomatcn A B C CC en bonken f 4. f 4. natuurtomaten f 1 f 1. tuinboonen f 1.50 f 1.50, uien 60 c., 60 c., witlof f3. f3, koolrapen 40 c., 40 c. kervel 30 c., 20 c„ veldsla f 3. f 3. Alles per 100 kg.. sL of bos. >fficiee1e Berichten CONSULAATWEZEN De heer Q Vorselman. vice-consul der Neder- landen te Hels'nl:! (.Helslngforsj ia bevorderd tot consul der Nederlanden. LEGER EN VLOOT Aan den officler-vllecrr der 2e kl. G C M Scholten is eervol ontslag uit den zeedienst Onaangenaame nacht in een telefoonpaal Tweg Atjehers die 's avonds over de on derneming Soengei Raja nabij Langsa wan delden, op weg naar huis, hadden een ont moeting met niet minder dan zes tijgers» Een der Atjehers heeft dit voorval niet over leefd, de ander bracht een hoogst onaange- namen nacht in een telefoonpaal door, aldus de „Polita Andalas". De wandelaars werden oorspronkelijk door één tijger aangevallen, die zich terstond eeu slachtoffer uitkoos. De ongelukkige zag geen kans te ontkomen en gaf spoedig den geest. Zijn kameraad zette het op een loopen en klom in een telefoonpaal om buiten liet be reik van het roofdier te komen Intusschen verschenen nog vijf andere tij gers op het terrein, die nummer één hielpen niet het verslinden van zijn buit. Toen keer den zij zich tegen den overlevende en tracht ten hem uit de telefoonpaal te halen. Wat is waar mislukte dit. doch de tijgers bleven den geheelen nacht de wacht bij den paal houden, zoodat de Atjeher genoodzaakt wa» tot het gloren van den dageraad in zijn on gemakkelijke positie te blijven. Pas toen trokken de roofdieren af en de Atjeher kon gaan uitslapen van een paar doorwaakt» uren die hij wel nimmer vergeten zaL 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Huizenbezlt geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goed» belegging. Wij hebben voor Iedere belegger een passende aanbieding. Als U ons het beheer !n handen geeft, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAG GELDBELEGGING ZELFBEWONING Direct van eigenaar. Wij bieden aan een veertigtal vrije huisjes, prima gebouwd en keurig verhuurd, tegen prijzen van vóór de devaluatie. Nooit 'n leege woning Prijzen 2950.—, 3300.—, 3700.—, 4200.— (500 M2 tuin), 5600.— enz. enz. Ook ETAGEPANDEN, BLOKJES enz. tot 190000.—. Ruime hypotheek aanwezig. WIJ Rllll FN Uw e'Sen hu'3 (huizen) IIU llulLLll tegen dagprijs. N.V. „ZOMERHOF" - 0VERSCHIE CHR. FAASEN Jr., Dir. Tel. 42217 IN AMSTERDAM 7 Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118/119, TeL 82521-85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, admintstreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Woninglijst en Inlichtingen GRATIS. de ideale randgemeente der Residentie 1 Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlanneiaan 272 Architect en Makelaar W. J. B U L S I N G TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen ZEIST Uw WOONPLAATS Wendt II bij het zoeken nnni een WONING ol BOUWGROND tot 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEREN - SLOTLAAN 77 ZEIST, EN U SLAAGT Ruime Keuze in gemeub. LANDHUIZEN en VILLA's in prijzen vanaf 80.— per maand, vindt U bij: WONINGBUREAU „G OOILUS T" P. Huifzing Zn., Bouwkundigen HILVERSUM JOH. GER.WEG 92 Telefoon 6fP'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2