n.V.BQIIK VOOR OnROERERDE ZAKEfl Hoe onderscheidt van kunstmatige men edeisteenen steenen? Aü 1807 VRIJDAG 4 JUNI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 AMSTERDAM C. SARPMATISTRAAT 35 GEPLAATST EN VOLGESTORT KAPITAAL F. 2.030.000.- TOTALE RESERVES RUIMF. 2.000.000.- GEEFT UIT Vli'lo OBLIGATIES TEGEN BEURSKOERS Stadsnieuws Wetenschappelijk Instituut opgericht Er bestond tot nog toe in ons land geen instantie, die eenigszins officieel de echtheid van edelgesteenten kon vast stellen en. als men dat wilde, die echt heid in een certificaat vastleggen. Tot voor eenige jaren had men daaraan ook niet zoo groote behoefte. Immers een er varen juwelier kon gemakkelijk de echte steenen van de namaak van glas of van het doublet onderscheiden. Dit is echter anders geworden toen de z.g. syntheti sche steenen hun intrede deden, die uit dezelfde grondstof als de echte bestaan en eveneens door kristallisatie zich vor men. De techniek van het vervaardigen van deze synthetische steenen heeft ten slotte zoo'n groote volmaaktheid bereikt, dat een wetenschappelijk onderzoek noo dig is om hier de gevonden steen van de gemaakte te onderscheiden De juweliers weten het zelf ook niet meer en men kan er van overtuigd zijn, dat reeds menige synthetische steen voor een echte is ver kocht, waarbij men aan de goede trouw van den verkooper allerminst behoefde te twijfelen. Prof. Dr. B. G. Escher, hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit in de mineralogie, die ons over deze materie een uiteenzetting gaf naar aanleiding van de opening van het Ned Instituut voor wetenschappelijk onderzoek van edelsteen en paarlen, veronderstelde zelfs, dat de onechte steenen reeds gemengd zijn onder de eohte wanneer zij van de .vindplaatsen worden verzonden. Het is dus van groot belang, aldus Prof. Escher, dat er een instituut komt, dienstbaar aan handel en wetenschap, dat zich met de onderschei ding van het echte en kunstmatige bezig houdt Dit is van belang voor degenen, die steenen koopen en dikwijls een gedeelte van hun bezit in edeisteenen beleggen. Het is van belang voor de verzekeringsmaatschap pijen, die juweelen-bezit verzekeren. Het is ook van fiscaal belang, omdat het nog wel eens voorkomt, dat juweelen door den taxa teur, die nu eenmaal niet van alles verstand kan hebben, voor kunstmatige steenen wor den aangezien Het instituut stelt zich dus tot taak edel ste,enen wetenschappelijk te onderzoeken om de natuurlijke van de kunstmatige te onderscheiden. Van het onderzoek wordt een rapport opgemaakt, dat voor den echten steen een certificaat van echtheid is. Om zulk een steen te kunnen verhandelen wordt hij geïdentificeerd met behulp van zijn gewicht, zijn refractogram en inwen dige microscopische kenmerken. Het wetenschappelijk onderzoek kan met groote zekerheid uitmaken wanneer een steen echt is en deze zekerheid wordt ge put uit de onvolmaaktheid van de echte steenen. In elke edelsteen komen afwijkin gen voor, kleine fouten, als men ze zoo wil noemen, insluitsels, die bij de kunstmatige steenen niet worden aangetroffen. De na- tuursteenen zajm niet gelijkmatig gekleurd en vertoonen typische groeistrepen, die on mogelijk nagemaakt kunnen worden. Deze afwijkingen, die bij eiken steen weer anders zijn en slechts door microscopisch onder zoek aangetoond kunnen worden, worden dus in het certificaat van echtheid aange geven. En de slijpvorm wordt daarna vast gelegd in het refractogram. Het gevaar bestaat immers, dat wan neer eenmaal een certificaat van echt heid wordt afgegeven dit gelegd kan worden bij eiken steen, die met de echte overeenkomt. Vele handelaars en geleer den heb'ben zich er al het hoofd over ge broken hoe men dit voorkomen kon, maar tot nog toe was geen enkele deug delijke methode uitgevonden. Aan den heer Bolman, die als directeur van het nieuwe instituut optreedt komt de eer toe, dat hij de moeilijkheden in dit op zicht heeft overwonnen door de uitvin ding van een toestel, de refractograaf van Bolman, dat als het ware een vin gerafdruk geeft van den onderzochten steen. Door middel van het toestel wor den een puntvormige en een cirkel vormige lichtstraal door den steen ge worpen, waardoor een patroon van pun ten en lijnen ontstaat. Dit patroon kan. omdat de steenen uit de hand geslepen worden, nooit volkomen symmetrisch zijn en deze afwijkingen kunnen ook nooit worden nagemaakt. De foto van het patroon is het z.g.n. refractogram. In het laboratorium van het instituut blijft een duplicaat van het refracto gram aanwezig, zoodat in elk geval van twijfel de steen weer op de refractograaf kan worden geïdentificeerd. Het toestel van den heer Bolman ié voorloopig al leen in Leiden aanwezig. Het is een Nederlandsche uitvinding, die ongetwijfeld ook in het buitenland, waar men zoo lang reeds met dit vraagstuk heeft getobt, groote belangstelling zal wekken. Het onderzoek van de steenen is niet «duur. Het tarief varieert van f 0.50 tot f5. per steen, naar tijdsduur van het onderzoek, plus een toeslag voor echte steenen naar gewicht en categorie van waarde. Belang stellende leden genieten 50 begunstigers 20 pet. reductie op deze tariefsprijzen. Zoo wel juweliers als particulieren kunnen als belangstellend lid of als begunstiger toe treden. Het instituut laat zich niet in met .waarde-bepalingen. Vooral voor den handel is het Instituut 'dus van belang, maar daarvoor toch niet alleen. Het heeft ook beteekenis voor de wetenschap, o.m. wat betreft de bestudee ring van edeisteenen van verschillende her komst, om op den duur te geraken tot de kenmerken van bepaalde vindplaatsen. Hier bij spelen o.m weer de mikroskopische in sluitsels en luminiscentie-verschijnselen een rol. Het museum van geologie en mineralogie, Waarin het laboratorium van het nieuwe instituut ia gevestigd, heeft als studie-male riaal een belangrijke edelsteen-collectie, lie ver gezegd, drie collecties, n.l. de eigen collectie, die voor een groot deel afkomstig is van Koning Willem I (edeisteenen. half- ©de'steenen en «iersteenen), de bruikleen- rol lectie van mineralen van de erven Dr. J. Erh (een belangrijke verzameling van on geslepen edeisteenen en halfedelsteenen) alsmede de particuliere edelsteen-collectie yan den heer J. Bolman. .Tenslotte nog eenige gegevens omtrent de samenstelling van het bestuur van het in stituut. Prof. Dr. B. G. Escher en de heer J. Bolman zijn de oprichters. Het bestuur bestaat uit: Prof. B. G. Escher, Leiden, voor zitter; Mr. P. J. Idenburg, waarn. voorzitter; Prof. Ir. J. A. Grutterink. Delft, secr.penn.; Prof. Dr. Ir. J. I. J. M. Schmutzer, Utrecht, plaatsverv. secr.-penn.; Sj. Wouda, Utrecht, vertegenwoordiger der nijverheidsorganisa- tie T. N. O.; C. J. A. Begeer, Den Haag, ver tegenwoordiger van de federatie ter behar tiging van de belangen van den handel in gouden en zilveren werken; A. S. Dresden Amsterdam, vertegenwoordiger van de Alg. Juweliersvereeniging. Directeur van het In stituut is de heer J. Bolman. Het Instituut wenscht ook contact te hou den niet het buitenland en heeft als advi- seerende leden benoemd Prof. Dr. K. Schloss niacher, Königshcrg. Prof. Dr. H. Michel, Weenen, Mr. B. W. Anderson, Londen en M. G. Gobel, Parijs, directeuren van overeen komstige laboratoria in het buitenland. De opening van het Instituut heeft morgen middag plaats. ME! KVERSTREKKiNG OP DE LAGERE SCHOLEN Ook in Leiden zal een proef worden genomen Na gepleegd overleg met het Zuivel- Exportbureau, hebben B. en W. dezer gemeente zich in principe bereid ver klaard, te bevorderen, dat ook in Lei den een proef wordt genomen met het verstrekken van melk, onder school tijd, aan leerlingen van de scholen voor gewoon lager on denvijs. In verband hiermede was gistermiddag, op instigatie van B. en W„ een vergadering belegd in den foyer van de Stadsgehoorzaal. Hiertoe waren uitgenoodigd de directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst, de Rijksinspecteur van het L. O., de Gemeentelijk Inspecteur van het Onderwijs, de hoofden van de openbare lagere scholen, de secretarissen van de schoolvergaderingen der o. 1. scholen, een onderwijzer van elke bijzondere lagere school, het bestuur van de Vereen. School- kinderkleeding en -voeding, de Centrale Ouderraad, de oudercommissie, een vertegen woordiger van het Zuivel-Exportbureau als mede de secretaris van de propaganda-kern an het Zuivelbureau in Zuid-Holland. De goed bezochte vergadering stond onder lei ding van den wethouder van Onderwijs, Mr. A. F. L. M. Teoe. i een korte inleiding gaf de wethouder het woord aan den heer van der Ven, verte genwoordiger van het Zuivel-Exportbureau. Deze wees er op, dat een groot aantal onder zoekingen onder wetenschappelijke leiding Amerika, Engeland, Duitschland en Zwit serland aangetoond heeft, dat het regelma tig gebruik van een kleine hoeveelheid melk (1/5 liter per dag bleek reeds voldoende) een zeer gunstigen invloed op den gezond heidstoestand van de kinderen heeft, door dat het alle bouwstoffen bevat die het men- schelijk lichaam vooral in de jaren van den groei dringend noodig heeft en bovendien tevens geestelijke vooruitgang beteekent oor hen. Uit de rapporten der scholen, waar melk ,-erd gebruikt, bleek, dat de kinderen in dien tijd een betere gezondheid genoten, dat het schoolverzuim sterk verminderde en zoo wel ouders als onderwijzers hoog opgaven van den heilzamen invloed, welke deze melkbijvoeding op kinderen had. Thans overgaande tot beantwoording van de vraag: waarom melkvoeding op school?, wees spr. er op, dat in vele gezinnen helaas van het gezamenlijk rustig gebruiken van het ontbijt weinig terecht komt. Zooals va der en moeder in den loop van den ochtend behoefte hebben aan een kopje koffie, vraagt de maag van het kind omstreeks elf uur ook het een en ander en dan is melk wel het bij uitstek aangewezen voedsel! Dr. Horst hierna het woord verkrijgende, gaf als ziin meening te kennen, dat hoewel de gezondheidstoestand van de schoolkinde ren in het algemeen weinig te wenschen overlaat, hij een overtuigd voorstander is van het nut van bijvoeding met melk. g?- zien ook de buitengewoon hooge voedings waarde van dit volksvoedsel. Hij zou het nemen van een proef uit medisch oogpunt van harte toejuichen. De Wethouder, het voorloopige plan van het Gemeentebestuur ont vouwende, zei, dat het in de bedoeling ligt per kind en per dag liter ge pasteuriseerde melk te verstrekken op de volle schooldagen (Maandag, Dins dag, Donderdag en Vrijdag). Voor de levering van melk zullen de melkin richtingen worden ingeschakeld, die dagelijks het benoodigd aantal flesch- jes, inhoudende liter, aan de scho len zullen bezorgen. Gelijk reeds ge zegd krijgen de kinderen bij het fleschje een rietje, zoodat melkglazen of bekers gemist kunnen worden. Uit voerig lichtte spr. toe, dat de melk- verstrekking buiten bezwaar van de gemeentekas moet plaats vinden, niet alleen wegens den moeilijken finan- cieelen toestand der gemeente, doch ook, omdat Leiden voor wat betreft echoolkindervoeding en -kleeding in ons land wel zoo ongeveer aan de spits staat. De financieele opzet van melkverstrekking komt hierop neer, dat van de ouders een geringe gelde lijke bijdrage zal worden gevorderd, varieerende van 4 t.m. 10 cent per kind en per week. Nadat de wethouder een en ander had ge resumeerd, waarbij hij met genoegen con stateerde. dat de plannen van B. en W. in hot. algemeen bij de vergadering instem ming luidden gevonden en nadat verschil lende vragen, hetzij door den wethouder, hetzij door den vertegenwoordiger van het Zuivel-Exportbureau waren beantwoord, werden de hoofden van de openbare scho len en de besturen van de bijzondere scho len uiteenoodigd nog voor de as. zomer- vacantie een ouderavond te beleggen, ten einde de ouders in te lichten en hen op te wekken hun kinderen aan do mclk-ver- strekking te doen deelnemen. Amsterdam C HOLLANDSCHt SOCIËTEIT Heerengracht 475 Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN DE MEER-WERK-ACTIE Radiorede van den burgemeester Morgen begint de actie naar buiten Na eenige weken van voorbereidenden arbeid, is het Werk-comité van de Meer- Werk-Commissie, welke kort geleden dooi den burgemeester werd geïnstalleerd, thans er gevorderd dat met de werkzaam heden naar buiten een aanvang kan wor den gemaakt. Voor het welslagen der actie is het echter 04,11 gebiedende eisch, dat de burgerij daarin niet alleen belang stelt, maar ook haa- daadwerkelijke medewerking verleent De burgemees ter heft zich andermaal bereid ver kaard persoonlijk het zijne ertoe te willen bijdragen opt de ingezetenen van het groote gewicht der op het spel staande belangen te overtuigen en te doordringen en zal zich mor genmiddag om half twee en zes uur via liet net der Gemeentelijke Radio distributie rechtstreeks tot de bur gerij wenden en een beroep doen op op haar medewerking. Tusschen beide genoemde tijdstippen in zal een muziekwagen door de stad rond rijden, waarhij suggestieve opschriften den inzet der actie aankondigen en de burgerij •eneens oproepen tot een daadwerkelijke vooral ook massale steunverleening. Ter afwisseling van de muzieknummers zal ook de radio-rede van den burgemees ter ten gehoore worden gebracht. Moge zijn stem in vele Leidsche harten weer klank vinden! Districts-J amboree-dag De tijd van vertrek van de padvinders stoet Zaterdagmiddag vanaf de Stille Rijn moest veranderd worden in half vier. De route luidt als volgt: Stille Rijn, Stille Mare- Haarlemmerstraat, Princessekade, Kort Rapenburg, Rapenburg (W.), Hout- straatbrug. Rapenburg (O.), Breestraai, Hoogewocrd, Watersteeg, Hooigracht, Peli kaanstraat. Haarlemmerstraat, Vrouwen steeg, Stille Rijn.. De burgemeester van Leiden zal bij het Gemeentehuis het défilé in ontvangst n-ï men. 's Avonds wordt wederom opgesteld aan de Stille Rijn om 7 uur om van hier langs Vrouwonsteeg, B reestraat, Korenbrugsteeg, nr^ar het kampvuur op den Burcht te gaap; Het kampvuur is voor het publiek toe gankelijk. Er zijn ruim 600 deelnemende padvin ders. De werkloosheid De dagataat van 3 Juni van den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, belian gers 13, betonvlechters 19, betonwerkers 64, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 2, gla- zenwasschers 8, gratietwerkers 11, grond werkers 86, beiers 3, metselaars 96, opper lieden 97, schilders 66, steenhouwers 1. straatmakers 11, hulp-straatmakers 13, stu- cadoors, witters 57, timmerlieden 181, uit voerders 7, voegers 20, ongesch. bouwarb. 8. totaal 767. Fabrieksarbeiders: Bleekers 17, lompen sorteerders 7, vellenblooters 6, steenfabr.arb. 102, zeepfabr. arb. 4, ongesch. fabr. arb. 59, totaal 195. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 88, reizigers, colp. 46. winkelbedienden 36, eta leurs 6, incasseerders 13, musici 7, onderwij zers 10. overheidspersoneel 11, verplegers 4, totaal 221. Hotel-Café-personeel: Huispersoneel 8, kellners 41, koks 5, totaal 54. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, houtbe werkers 61, kistenmakers 6, kuipers 9, lijs tenmakers 4, mandenmakers 1, meubelstof, feerders 10. meubelmakers 3i. politoerders 3. ongesch. arbeiders 29, totaal 159. Kleermakers: Kleermakers 55, kappers 6, schoenmakers e.a. 11, totaal 72. Land- en Tuinarb. Bloemisten 24, land arbeiders 30, tuinlieden 20, warmoeziers 9 ongesch. landarb. 4, totaal 87. Metaalbewerkers: Bankwerkers 104, blik- bewerkers 25, burgersmeden 41, electriciens 56, gasfitters 16, gasmetermakers 2, gereed schapmakers 3, instrumentmakers 4, isoleer- ders 7, kettingsmeden 22, klinkers 9, koper slagers 3, lab. bedienden 3, lasschers 9, lood gieters 51, machinisten 19, metaalboorders 8 metaaldraaiers 5, metaalslijpers 1, mon. teurs 13, pianostemmers 4, polijsters 1, pon- sers 5, rijwielherstellers 15, rijtuigschilders 2, scheepstimmerlieden 5, stokers 23, tegen- houders 14, verw. monteijrs 9, voorslaanders 5, voorwarmers 6, vulcaniseurs 1, vuurwer kers 8, wagenmakers 7, ijzerwerkers 44, zand spuiters 3, zandvormers 3, ongesch arbei ders 45. Totaal 601. Sigarenmakers 18, sigarensorteerders 1, sigarenstrippers 1. Totaal 20. Technici, ojiz.: analystcn 1, bedrijfsleiders 7, ingenieurs 3, tecHnikers 5, teekenaars, opz. S, werkmees ters 11. Totaal 35. Textielarbeiders: hekelaars 8, katoendruk kers 20, kluwers e.a. 5, luikers 10, plaatsnij ders 25, schrobbelaars 2, spinners'' 46, spoe- lers 3 staaldraaddraaiers 3, sterkers 2, strij kers 17, wevers 113. wolbewerkers 36, on gesch. textielarb. 48. Totaal 341. Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 139, exp. knechten 23, koetsiers 16, loopknechten 41, schippers 84, magazijn knechten 68, spoor- en trampers. 17, wakers 0, transportarbeiders 74, losse arbeiders 499., Totaal 952. Typografen: boekbinders 30, boekdrukkers 20, fotografen 3, hulp-vakarbeiders 4, letter zetters 35, steendrukkers 2. Totaal 94. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 84, mole naars 1, ovenisten 3, slagers 67, suikerwer kers 20, wijnkoopersknéchten 10. zoutzieders 4. zuivelbereiders 4, ongesch. fabr.arb. 37. Totaal 230. Vrouwen: analvsten 1. apothekersass. 1, kapsters (leerl.) 5. naaisters (costuum) 8, strijksters 1. inaasters 1, spinsters 1. winkel juffrouwen 15. serveersters 2. buffetjuffrou wen 1, linnenjuffrouwen 1, boekhoudsters 1, kantoorbedienden 23. verpleegsters 6, be drijfsleidsters 1, teokenaressen 1. onderwijze ressen 2, ass. en huishoudsters 12, diensbo den 28. kinderjuffrouwen 2. werksters 72, fabr. arbeidsters 9, A.V.O. 7. Totaal 206. Ale. totaal: 4031. 4 Juni 1936 4218. 6 Juni 1935 3711. Ben. 12 gcd. werkloozen cn 29 jeugdwerkverschaffing. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Wijziging. 3 Juni. N.V. „Alpliia Film", Alphen a. d. Rijn, Stationsstraat 3, geven van filmvoorstellingen eiTZ. Uittr. Comm.: L. I. Schouten, 's-Gravenhage. Naamlooze Vennootschap „Werninks Kalkfabriekcn", Leiden, Hooge Morschweg 148. N. Comm.: A. C. van Eyk, 's-Graven hage; ir. J. J. G. van Hoek. Leiden; en C. C. Röell, Leiden. N. ged. comm.: P. A. Wer- nink Jr., Wassenaar. Opheffing, 3 Juni. Electro Techn. Bureau H. L. J. Tobé, Leiden, Rapenburg 89. WATERTEMPERATUUR Zweminrichting ,De Zijl" 17'4 gr. C. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J J NUeboer en K Kukler J Ouwerkerlt 26 jr en G Schouten 22 jr W Smit 24 jr en M J M RIetmcüer 22 Jr E Ver mond 26 jjr en M H Arens 26 Jjr P Marcells 27 jr en A Bonte 24 jr. GEHUWD: L L Servaas en J M Sltpeatün. BEVALLEN: MAF KnaapDe Kier dr J de KoningVermeulen 2 zn E Breedeveld ial 2 UIT DEN OMTREK VLPHEN a.d. RIJN WATERPOLO In Alphens Zwembad zijn Woensdagavond de eerste Polo-wedstrijden van het seizoen gehouden. De belangstelling was niet groot en de thuisblijvers hebben ditmaal niet veel gemist, ten eerste daar het geweldig koud was om te kijken en ten tweede stonden de wedstrijden niet op hoog peil. Eerst werd gespeeld A.Z.C. IIL.Z.C. II uit Leiden. De Leidenaars hadden menschen te kort waarvoor nu een aatal Alphenaars speelden. Na een gelijk opgaande strijd wer den de punten gedeeld 22 (Rust 1—1). Vervolgens speelde A.Z.C. I tegen L.Z.C. I. Het was de A.Z.C.er Thim die voor de rust tweemaal scoorde. L.Z.C. had met pech te kampen, waardoor verschillende malen een goed schot tegen de lat of paal belandde Na de rust gelukte het de bezoekers tooh een verdiend tegenpunt te scoren, maar verder bleef de stand ongewijzigd, zoodat A. Z.C. met 21 won. DE BRUG OVER HET KANAAL Met de bouw van de brug over het Kanaal bij Gouwsluis is men thans zoover gekomen dat de beide hrughoofden gereed zijn geko men. Vermoedelijk zal nog deze maand een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van de metalen bovenbouw. SPELDJESDAG. Ook in onze. gemeente wordt Zaterdag een speldjesdag gehouden voor het Reclassee- ringswerk. De opbrengst is 'bestemd voor inrichtingen van alle gezindten. Enorm is 't werk der menschlievendheid dat verricht wordt voor diegenen die gevallen zijn. Wie onzer kent niet de arbeid van de vereen. „Het Hoogeland". Stelt dus a.s. Zaterdag de dames-collectanten niet teleur. Het geld wordt goed besteed 1 CHR. MUZIEKVEREENIGING „ARTI ET RELIGIONP Men verzocht ons mede te deelen dat op de laatst gehouden ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging tot secretaris gekozen is de heer Joh. de Kleijn Jr., Hor- iensiusstraat 46, alhier. VOETBAL. A.R.C. I trekt Zaterdag a.s. naar Leiden om voor de derde ronde om de Zaterdag- raiddaglveker A.S.C. II te bekampen. Op het terrein aan de Steenstraat zal Zaterdag de wedstrijd gespeeld worden tus schen A.R.C IT en Woubrugge I. Aan een gelijk spel heeft A.R.C. voldoende om kam pioen te zijn. Verliest men dan zal de laat- stp wedstrijd tegen Quick Boys II moeten heslissen. Wij zullen hopen dat er voetbal en geen rugby gespeeld zal worden. A.R.C. IV speelt te Oude Wetering tegen Weteringsrbe Boys TIT. Slaagt men daar om te winnen dan is ook haar kampioenskans zeer fraai. UITBREIDING IN ALPHEN WEST. In het uitbreiding-plan voor Alphen-West is ook opgenomen de aanleg van een weg die vanaf het station een vlotte verbinding zal geven met het te bouwen Raadhuis. Deze weg zal gelegd worden over grasveld aan de Stationsstraat en de terrei nen van de Water- en Lichtbedrijven en zal dan weer op de Gaslaan uitkomen op de plaats waar nu de woning van den heer Mulder is. Dit huis zal dus verdwijnen en binnenkort zal dan ook de bouw van een nieuwe woning worden aanbesteed die zal verrijzen op het grasveld naast den heer Doedens. Aan de voorbereidende werkzaam heden is men dezer dagen begonnen. HAZERSWOUDE HERIJK MATEN EN GEWICHTEN De herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente, voor wat het dorp be treft, .plaats hebben op Dinsdag 8 Juni a.s. ten huize van den heer A. Kroon in het Oude Raadhuis, van des voorm. 9.3012 uur en des nam. van 13 tot 15.30 uur. A.R. PROPAGANDA-CLUB De A.R. Propagandaclub „Schrift en His torie", vergaderde in een der lokalen van de Chr. school onder leiding van den voor zitter, den heer C. Bogaards, die op gebrui kelijke wijze opende. De secretaris de heer II. van Velde, las de notulen, die onveran derd werden vastgesteld. Door den heer D. de Vogel werd behan deld Art. 8 van Ons Program. Allereerst werd aangetoond, dat een ontwikkeld volk zijn staatkundige rechten en vrijheden heeft en die dient te behouden. De gebreken, welke aan een parlement kunnen kleven, dienen nog niet te leiden tot afschaffing dor volksvertegenwoordiging, wel dienen de uitwassen bestreden te worden. Dc revo lutionaire actie moet verdwijnen, er moet geregeerd worden. Een parlement, moet geen regeering willen zijn; aangetoond werd hoe de verhoudingen dienen te zijn. Geen socialistische volkssouvereiniitcit en geen fascistische dictatuur, want beiden bobben één uitgangspunt, zijn revolutionair en leiden tot dictatuur. Geen moderne demo cratie, geen totalen Staat, maar er dient een zedelijke band te zijn. Er volgde een leerzame bespreking, waar aan alle leden deelnamen. De voorzitter sloot de vergadering d»e goed was bezocht en de heer D. de Vogel ging voor in dankgebed. H1LLEUOM INSTALLATIE BURGEMEESTER Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, zal de installatie van Burgemees ter Jhr. Dr. O. F. A. v. Nispen tot Panner den plaats hebben op Dinsdag 22 Juni a-s. In verband met een eerst kort geleden sterfgeval in zijn familie, heeft hij verzocht de feestelijkheden tot een minimum te be perken. RECLASSEERINGSDAG Zaterdag a.s. zullen er speldjes verkocht worden ten bate van het Reclasseerings. werk. Wij bevelen ten zeerste aan om door uw gave deze voor maatschappij en indivi du zoo heilzamen arbeid in stand te hel pen houden. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN De jaarlijkscho autotocht voor onze Ouden van Dagen wordt Woensdag 3 Juni a.s. gehouden. Men vertrekt om 1 uur uit de Pastoorslaan met als bestemming Oud- Valkenveen. De thuiskomst geschiedt via Weeresteinstraat, Hoofdstraat en v. d. Ende laan-Zuid, waarna bij de openbare schooi stoet ontbonden zal worden. KATWIJK AAN DE RIJN TUINBOUW-OVERZICHT Van de winrterproducten is prei thans do eenig overgeblevene. En hiermee gaat het, zooals het steeds ging, slecht. De prijs vari eerde van f 1.50 tot f 1.60 per 100 K.G. en wat doordraaide moest als afwijkend ge boekt worden. Het product is in dezen tijd van heit jaar niet malsch. De koudegrond- sla was met het warme weer snel gegroeid, eigmlijk veel te snel. Ook de kwaliteit lijdt daaronder. De prijs varieerde van f 0.50 tot f 1.30 per 100 stuks. Ook was de spinazie veel te vlug gekomen door dc warmte. Ook van dit artikel kon niet gezegd worden, dat de kwaliteit best was. Bovendien door het warme weer niet houdbaar. Betaald werd nan f 2 tot f 3.40 per 100 K.G. Voor radijs in de beste kwaliteit was redelijke vraag. Doch hert kwantum van dit artikel was niet over matig. Er kon van f 1.10 tot f 1.70 per 100 genoteerd worden, hetgeen niet slecht is te noemen. Rabarber ging vlug weg tegen f 2.50 tot f 3.80 per 100 K.G. De warmte had tol gevolg, dat er ook een kwantum stoofsla werd aangevoerd, waarvoor niet veel animo was. De noteering hiervoor was van f 2 'ot f 3 per 100 K.G. De eerste bospeen werd aangevoerd. Ze was mooi van kwaliteit. De prijs kon wel iets hooger zijn om van goed te kunnen spreken. Deze eerstelingen brach ten van f 7.80 tot f 9.10 per 100 bos op. KATWIJK AAN ZEE UITSTAPJES. Het personeel van de Coöperatie „Helpt Elkander" heeft per autobus een uitstapje naar Nijmegen gemaakt. Er is door het ge zelschap volop van het mooie natuurschoon, hetwelk deze stad biedt, genoten. Eveneens heeft de Christelijke Midden- standsvereen. een uitstapje gemaakt naar Nijmegen, terwijl op den terugtocht Tilburg en Breda werden aangedaan en 's-Hertogen- bosch, waar de St. Janskerk bezichtigd werd. Om kwart voor 12 was men in Kat wijk terug. LASTIG GEVALLEN. Mej. S. uit de 4e Kanaalstraat deed bij de politie aangifte, dat zij lastig gevallen is door een jongen uit de buiu NED. CHR. VROUWENBOND. Door een 24-tal dames van de plaatselijke afdeeling N.C.V. werd gisteren de Bondsdag te Utrecht bezocht. Tijdens de terugtocht werd door enkele dames van liet gezelschap de thee gebruikt bij Dirkje van Ree, kokkin in dienst bij H.K.H. Prinses Juliana, waarna de omgeving van Soest werd bezichtigd. GIFT VAN PRINSES JULIANA- H.K.H. Prinses Juliana beeft de Katwijk- sche Reddingsbrigade verblijd met een gTTt van f 50.— als bijdrage in het aanschaffen van Reddingsmateriaal. KOUDEKERK OPBRENGST COLLECTE De alhier door een zestal dames gehouden speldjesdag ten bate van de Nationale Re- ciasseering van de Instellingen van alle ge zi-ndten. heeft opgebracht I 19.48V£ BURGERWACHT Maandag 7 Juni a.s. des avonds te 7 uur zal de Burgerwacht een schietoefening hou den met scherpe patronen op de schietbar nen te Alphen- aan de Rijn. De leden worden er op attent gemaakt, dat geweren oji de schietbaan aanwezig zijn en dus hier niet worden uitgegeven. JUBILEUM Woensdag.26 Juni a.s. hoopt de beer J. E. Binnendijk alhier den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar geleden als brieven besteller in dienst, kwam bij de Posterijen, De heer Binnendijk heeft zich gedurende een 8-tal jaren dat hij alhier werkzaam is doen kennen als een behulj>zaam mensch altijd kiaar staande om te helpen, waar dit gevraagd wordt. Het zal dan ook zeker den jubilaris niet aan belangstelling ontbreken. LEI DSCHEND AM Vijf metaaldieven in arresl Brutaliteit werd hen noodlottig Niet minder dan vijf metaaldieven zijn hier gearresteerd als gevolg van een al te ver doorgevoerde brutaliteit, die op den duur noodlottig voor hen werd. Reeds enkele dagen geleden was de ont dekking gedaan, dat een aantal koperen ka bels van een terrein van het Rijkskabelmaga- zijn aan den Westvlietweg te Stompwijk spoorloos verdwenen waren. Toen nu op gegeven oogenblik in de Tedingerstraat soortgelijke diefstal werd geconstcteerd, al waar eenige personen bezig waren kabels af te branden de stank verraadde hun weder rechtelijke daden wist de politie de daders in te rekenen. RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 4 JUNI III: 8 Keulen, 11.20 Lroltwlch, 12.05 Parijs R., 13.20 Brussel VI.. 13.25 Keulen, 15.20 diversen, 16.35 Deutschl.s., 16.20 Keulen. 17.20 Brussel VI.. 18.20 Keulen, 20.05 diversen, 20.35 Londen Reg., 22.35 Boedapest of dlv, 2320 Berlijn Programma IV: 8 Brussel VI.. 9.2o diversen. 10.35 Londen Reg. plm. 12.10 Droltwlch, 13,10 Londen lieg., 17.20 Droltwich. 18.20 diversen, IS,45 Droitwlch, 20.20 G.R.D., 21,55 Droitwica ZATERDAG 5 JUNI Programma III: 8.Keuion, 11.20 Droltwlch, 1.50 Brussel VI.. 14.20 Keulen, 15.35 Brussel Vl„ 5.20 Keulen, 22.20 Brussel VI., 22,30 Boedapest 1 dlv., 23.— Berlün. Programma IV: 8.— Brussel VI., 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg., 13.05 Droltwlch, 13.30 too- praak door den burgemeester van Lelden, den heer A van de Sande Bakhuyzen, ter bevorde- ng van de „meer werk actie", plm. 13.40 Droit lch, 14.50 Londen Reg., 15.35 Lroltwlch, 18.— •espraak door den burgemeester van Lelden, :r A. van de Sande Bakhuyzen, ter bevordering plm. 18.10 Di Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst dT apotheken wordt van Maandag 31 Mei tot en met Zondag 6 Juni a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502; D. J. v. Driesuiu, Mare 110. telef. 406 en J. Doedens, Wilhól- minapark 8, Oegstgeesi, telef. 274. LEON DE REUVER KASSIER DORDRECHT, Wijnstr. 1 31 Telefoon 6047 :FFECTEN - SAFE-INRICHTING Het bleken te zyn M. H., P. J. de R., H W tn de M., L. B. en J. M., allen woonachtig te Leidschendam. Zonder uitzondering hebben zy een bekentenis afgelegd. M. H. en P. J. de R. zijn opgesloten In 't arrestantenlokaal te Leidschendam en zullen H. W. van de M. wordt ook nog verdacht in diefstal en heling van ijzeren platen, in vereeniging met zekeren B. de R., welke laat ste tevens wordt verdacht van diefstal van lood en zink uit een leegstaande villa te Voorburg, in vereeniging met J. A. en H. de N. De heeren werden in Voorburg opgesloten. SLUIS- EN BRUGVERLICHTING Binnenkort zullen, gelijk gemeld, de slui zen te Leidschendam een aanvullende ver lichting krijgen. Thans wordt, zooals we na der vernemen, aan elke zijde van de sluis, aan stuurboordzijde, by onveiligen stand één rood licht vertoond en by veiligen stand, eveneens aan stuurboordzijde, één groen licht. Het ligt nu in de bedoeling, aan beide zyden sein-ver- lichting aan te brengen, waardoor de sche pen dus tusschen twee groene lichten door, de sluizen binnenvaren. Ook de onveilige stand zal zoowel rechts als links worden vertoond. Alle bruggen in de omgeving zullen van een dergelijke verlich ting worden voorzien. NOORDWIJK AAN ZEE UITSTAPJE Met een drietal auto-cars maakten de leer lingen der Geref. Zondagsschool een uit stapje naar Den Haag en Scheveningcn. Des ochtends werd de Dierentuin bezich tigd, terwijl de middag in opgewekte stem ming werd doorgebracht in de ontspanning Meyendel te Wassenaar. Het was een zeer prettige dag voor de kinderen. VOORHOUT RECLASSEERINGSDAG. Ook in de gemeente Voorhout zal op Za terdag 5 Juni a.s. de groote collectedag gehouden worden voor het Reclasseerings- vverk in ons land. Dit is een maatschappelijk werk van groote en verstrekkende beteekenis, dat ieders hulp verdient. WERKLOOZENZORG. Evenals vorige jaren stelt de plaatselijke commissie voor werkloozenzorg in deze ge meente zich voor. dezen winter, de werkloo zen een aangename verpoozing te verschaf fen. Gelukkig mag worden geconstateerd, dat het overgroote deel der ingezetenen dit wrerk van naastenliefde op prijs stelt. Het comité heeft het dan ook weer aangedurfd, de dames welke zich hiervoor belangeloos beschikbaar stelden, hun rondgangen te la ten doen. Begrijpelijk wordt deze collecte in ieders warme belangstelling aanbevolen. VEICBREEDING TEILINGERLAAN. Gisteren heeft men oen aanvang gomaakt met de werkzaamheden tot verbreeding van het gedeelte van de Teilingerlaan in onze gemeente. Ook zijn reeds de eerste palen ge slagen ter overbrugging van de vaart, ge legen bij de Bultbrug. Deswege zal do doorvaart hiervan belemmerd zijn tot ca met 30 Juli a.s. DIEFSTAL VAN EEN FIETS. Tijdens een TI. Mis in de B.K Ketfï alhier, werd van een ingezetene, den heer v. d. L., een zoo goed als nieuwe fiets gestolen. Van den dader ontbreekt elk spoor. FAILLISSEMENTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6