llirutur fHhsdjt dtmraat mm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken r^STOKBONNEN STOKHUYZENS PEREZ abonnementsprijs: p" kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5^3 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 9bbtrtetttiepripm: Van t tot 5 regels f.171/» Elke regel meer t0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0A5 Voor bet bevragen aan 't bureau V. wordf berekend 0.10 No. 6102 VRIJDAG 4 JUNI 1937 18e Jaargang GROVE TAAL De Duitsche rijksminister Goebbels heeft vorige week in een groote rede in de Dcutschlandhalle te Berlijn o.a. gesproken over de processen wegens zedenmisdrijven die op het oogenblik gevoerd worden tegen een aantal roomsch-katholieke geestelijken. Scherp ging hij te keer tegen kardinaal Mundelein uit Chicago, die de actie rond deze processen fel gelaakt had. Diens rede beantwoordde hij met een serie grove be- leedigingen der Duitsche Kerkvorsten. Ondanks de grove taal, waarin nationaal- socialisten iedereen de loef afsteken, willen we op gezag der Duitsche regeering aannemen, dat eenige roomsch-katholieke geestelijken zich aan zedenmisdrijven heb- ben schuldig gemaakt. Er wonen geen hei ligen op aarde en men vindt ze in geen enkele kerk of partjj. Integendeel, alle men- schen zijn en blijven zondaars, die al noemt men ze bij wijze van spreken ook allerheiligsten naar luid van de Catechis. mus .slechts een klein beginsel der gehoor zaamheid hebben, zoolang zij in dit leven zijn". Intusschen geeft het natuurlijk wel te denken, dat deze processen zoo druk be sproken om niet te zeggen aangespannen worden, sedert, de Roomsch-Katholieke Kerk dapper opkomt voor godsdienstvrij heid en het recht der ouders ten aanzien van de opvoeding der kinderen. Maar nogmaals, we willen aannemen, dat tien, honderd of duizend geestelijken schuldig staan, en dan behooren deze indi vidueele personen veroordeeld en gestrafl te worden, doch dit wettigt geenszins, dat een minister op zoo grove wijze te keer gaat tegen de Kerk en deze er voor aan sprakelijk stelt. De zonde van het onwaar dige lid eener groep komt slechts dan ten laste van de gemeenschap, waarvan hij deei uitmaakt, als deze het kwaad tolereert of misschien wel verdedigt. Wij hebben een sterk vermoeden, dat in de nationaalsocialistische partij in binnen- en buitenland eenige boeven, gelukzoeker;, vervalschers en dergelijke onderdak zoch ten, doch niet op grond daarvan bestrij den we deze beweging. Zulke individuen moeten voor den rechter gesleept worden en de partij moet ze zooveel zij kan aJstooten. Maat in al zulke gevallen geldt mutatis mutandis de helaas vaak vergeten regel, dat het Christendom niet aansprake lijk ge>'nld mag worden voor de fouten vaft de christenen. EEN NIEUWE VERGISSING Toen de heer Mussert, omstreeks het middernachtelijk uur na de stembussprake met zijn kameraden in de Apollohal ver gaderd, poogde zich rekenschap te geven van de feiten, moest het hooge woord er uit: „We hebben ons vergist!" We hebben ons vergist Deze erkenning van een politieke greep brengt ons onwillekeurig in herinne ring een ander historisch feit, dat zich bij kans twintig jaar geleden afspeelde en eveneens eindigde met de teleurstellende klacht: ik heb mij vergist- Is het intusschen niet opmerkelijk: aal-democratie en nationaal-socialisme, elkaar te vuur en te zwaard bestrijdende, maar ten slotte één in bange ontgoocheling over het feit, dat zij zich vergist hebben? Waarin vergisten beide zich? In de kennis, in de psychologie van het Nederlandsche volk. Voor wie let op de gedragingen en de geesteshouding van beide bewegingen, kon deze mislukking geen verwondering baren. De Nederlandsche sociaal-democratie heeft vanaf haar eerste aanvang naar haar Duit sche zustergroep gekeken en stelde het tot haar hoogste eer een afdruk te mogen zijn van dit illustere voorbeeld. Na de catastrofe- van het Duitsche socia lisme moge daarvoor geen plaats meer zijn thans oefenen onze Nederlandsche Marxisten zich met overtuiging in de leuze: Zie naar Zweden, zie naar Denemarken! Onze nationaal-socialisten hebben zich, toen het voorbeeld van Duitschland door de retraite der sociaal-democraten vrijkwam, met onstuimigheid hierop geworpen en niets nagelaten om het Duitsche nationaal-socia lisme in program en partij-organisatie en wat al meer na te volgen. Beide richtingen zijn dus sterk on nationaal. Is het dan wonder, dat wie zich zóó sterk oriënteert op het buitenland de zin voor het nationale niet verstaat en zich totaal ver gist in het nationaal sentiment en de natio nale overtuiging van het meerendeel Van ons volk? De anti-revolutionairen steunen op schrift en historie. Wie dat nalaat, zal zich b 1 ij v e n ver gissen! INSLUIPERS SLAAN HUN SLAG In de Potgieterstraat te Amsterdam vond een bewoner zijn huisdeur geforceerd. Hij miste bij onderzoek een bedrag van 7. In de Anjelierstraat aid; is gis*nravond de deur van een bakkerij opengesloten. Uit het kasregister werd vijf gulden gestolen. De werkloosheid in de Hoofdstad Bijna tien duizend lager dan in 1936 Op het eind® van Mei was het totaal aan tal werkloozen in d<e hoofdstad 47.937. Ver geleken met de cijfers aan heit einde van Mei 1936, toen 57.478 werkloozen werden genoteerd, vertoont Mei 1937 een daling van 9541 werkloozen. Hoe snel het aantal werk loozen daalt blijkt uit een vergelijking met de cijfers op het eimid van Maart en April jl., toen deze resp. 52638 en 49211 bedroegen. De kabinetscrisis Dr Colijn confereert met Minister de Wilde Na de conferenties met de leiders van de drie reohtsche fracties heeft Dr Colijn gister te zijnen huize een langdurig onderhoud gehad met den Minister van Binnenlandsohe Zaken, Mr de Wilde. Prinselijk Paar naar Amsterdam Eerste voorbereidingen in de hoofdstad Over enkele dagen zal de feest- week te A m st e r d a m ter gelegen heid van de intocht van het Prinselijk Paar beginnen. De voorbereidingen be ginnen thans waarneembare vormen aan te nemen! In verschillende gedeelten van de hoofd stad is de versiering reeds gereed gekomen. Enkele groote winkelzaken vooral in de omgeving van den Dam staan in feesttooi. Vooral het Damrak en de Dam. aie bij avond met duizenden gloeilampen wordt verlicht, zullen schitteren van pracht. Ook het Centraal Station zal in feestverlichting stralen De Kulverslraat is aan de zijde van de Munt gereed gekomen. De spitse poorten met zacht in den wind wuivende Oranjelin ten en bloemenmanden maken de smalle straat een nog intiemer domein van de win kelende voetgangers. Ofschoon nog minder goed waarneembaar, belooft ook de versie ring van Leidschestraat en Nieuwendijk eenzelfde effect. Rond het Koningsplein zullen witte mas ten, die kleurige schijven naar allen kant vertoonen, het stadsbeeld opvroolijken. Thans liggen de masten nog op groote schuiten in den Singel te wachten. Op de bruggen in de Leidschestraat zijn luchtige stellages van blauw en oranje verrezen. Het ia er nog verre van, dat Amsterdam reeas in feesttooi zou zijn. De straten, die volgens een vast plan worden versierd, zijn nog slechts ten halve gereed. In de buiten wijken hebben sommige buurtvereenigingen voor fleurige versieringen gezorgd, zooals de Ferdinand Bolstraat, Van Woustraat. Over- loom cn Watergraafsmeer, doch heele stra ten, ook in het Centrum, zijn nog onver sierd. Maar over enkele dagen zal ook dat in orde zijn. Huis aan huis zullen vlaggen, schilden en bloemen worden aangebracht. Thans is deze rijkdom nog niet waarneem baar. Doch er zijn vele vlaggen in Amster dam en er zullen er weinig zijn, die Dinsdag niet als welkomstgroet aan het Prinselijk Paar zullen wapperen. DE BEURS DINSDAG GESLOTEN Bij de stemming onder de leden van de vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam, om Dinsdag het beursge bouw voor den effectenhandel te sluiten verden 230 stemmen uitgebracht, waarvan 99 voor cn 31 tegen het voorstel waren. Behoudens ae ministerieele goedkeuring .al de effectenbeurs dus Dinsdag 8 Juni gesloten zijn. Loonsverhooging bij Heemaf Door de werknemers aanvaard Voor de tweede maal hebben de samen werkende metaalbewerkersbonden geconfe reerd met de Directie van Heemaf te Hengelo. Dit leidde tot het volgende resultaat: Alle uurlooncn der volwassen arbeiders zullen met 2 cent worden verhoogd en voorts zal worden zorg gedragen dat de stij ging in de loonen der jongeren regelmatig plaats vindt. De vecantie welke voorheen drie dagen was wordt tot 4 dagen uitge breid. Bovendien wordt een „waardeerings- vacantie" gegeven. Lang in dienst zijnde ar beiders verkrijgen daardoor recht op een week vacantie Arbeiders, die in ploegen werken, zullen voor dat werken hoogeren toeslag krijgen. De toeslag voor het werken in drie ploegen, is van 10 tot 15 en 17 pro cent verhoogd. Voorts zal een toeslag worden gegeven welke waarschijnlijk het best met den naam van „conjunctuur-toeslag" kan worden aangeduid. Bij den huidigen gang van zaken zal deze 5 procent van het voile uurinkomen bedragen. De arbeiders aange sloten bij de 3 samenwerkende organisaties hebben dit resultaat aanvaard. Vanavond wordt met de ongeorganiseerden vergaderd. De Florence Nightingale-medaille Aan Zuster Adri Schipper verleend Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft van het Comité International de la Croix-Rouge te Geneve bericht ontvangen, dat aan Zuster Adri Schipper, directrice van de Ziekenverpleging „Het Witte Kruis". Roelof Hartplein 4 te Amsterdam, de Florence Nightingale-medaille is verleend. Deze hooge onderscheiding wordt slechts in zeer bijzondere gevallen toegekend, wanneer werkelijk buitengewone offerzin, moed en bekwaamheid door verpleegsters is betoond in tijd van oorlog, bij rampen of epidemieën. Deze eigenschapen heeft Zuster Adri Schip per bewezen in hooge mate te bezitten, zoo wel gedurende hare werkzaamheden als verpleegster in een onzer ambulances in Zuió-Afrika als later tijdens den eereten Balkanoorlog en den wereldoorlog. De uit reiking van het onderscheidingsteeken zal binnenkort ten gebouwe van het hoofdbe stuur van het Ncd. Roode Kruis op passende wijze plaats vinden. De minister-president Dr. H. Colijn heeft gisteren ten zijnen huize een langdurige bespreking gevoerd aangaande de kabi netsformatie met Mr. J. A. de "Wilde, minister van binnenlandsohe zaken. Minister de Wilde op weg naar de wo ning van Dr. Colijn. De bemanning van de „Andra" vrijgelaten Heden over de Spaanseh-Fransche grens geleid De uit vijftien personen bestaande beman ning van het Nederlandsche s.s. „Andra", omtrent wier lot men langen tijd in onge rustheid heeft verkeerd, is heden over de Spaansch-Fransche grens geleid. Zooals men zich herinneren zal, is de „Andra", welke toebehoorde aan de reederij Socdeco te Antwerpen en levensmiddelen naar Spanje had vervoerd, op de terugreis op weg van Bilbao naar Swansea, in het be gin van April door den kruiser der zeestrijd krachten van generaal Franco, de „Almirante Cervantes", tot zinken gebracht, waarna de opvarenden aan boord van dezen oorlogs bodem werden genomen. Kapitein was de heer Dragten uit Rotterdam. Sedert dien zijn de mannen door de Franco autoriteiten te San Sebastian vastgehouden. Op 24 April werd op het Departement van Buitenlandsche Zaken te Den Haag van het gezantschap te Lissabon de mededeeling ont vangen, dat de bemanning van de „Andra" was vrijgelaten en naar huis gezonden was, doch hier te lande wachtte men tevergeefs op dc terugkomst der zeelieden. Op 9 Mei kreeg het departement toen het bericht van den Nederlandschen consul te San Sebastian, dat de bemanning zich daar nog in verze kerde bewaring bevond. Aan den consul is toen onmiddellijk opdracht verstrekt, stappen tot invrijheidstelling der Nederlanders te ondernemen. Thans zijn deze dus eindelijk met succes bekroond. Naar wij vernemen hebben de schepelin gen, zoodra zij op Fransch grondgebied wa ren aangekomen, zich onmiddellijk telegra fisch in verbinding gesteld met de directie van het Nederlandsche Bevrachting6kantoor te Rotterdam, dat hen had aangemonsterd en dat hen thans van reisgeld zal voorzien. Te gen Zaterdag of Zondag wordt de bemanning te Rotterdam terug verwacht. Ned. Bond van J.V. op G.G. Nieuwe raadsman Tot raadsman van den Ned. Bond van Jongel. Vereenigingen op Gcref. grondslag is benoemd de heer A. J a n s e te Biggekerke. Hr Ms GELDERLAND TE AMSTERDAM Hr Ms pantserdekschip „Gelderland" is gisteravond om half zeven in de Amster damsche haven aangekomen. De oorlogs bodem heeft ligplaats genomen aan den vroegeren steiger van de Holland—Amerika lijn aan het Steenen Hoofd. HOTEL POLEN - jgggj™ ISTERDAM C l-KALVERSTRAAT 'el. 33346 AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en f 4.50 met badkamer vanaf f 5 RESTAURANT SCHIPPERSVEREENIGING SCHUTTEVAER De algemeene vergadering te 's-Gravendeel Tal van voorstellen behandeld In de 74ste algemeene vergadering van de Schippersvereemiging „Schuttevaer" te 's-Gravendeel is de beide laatste dagen een macht werk verzetI Er prijk ten niet minder dan 200 voorstellen etc. op dé agenda, doch metn is er in ge slaagd deze volledig af te werken. De tweede dag van het congres werd aan gevangen met de behandeling van een aan tal voorstellen van nautischen aard. Hierbij waren van belang de besprekingen betrei fende de N.O.-polder en de scheepvaart. Het bleek dat er tegen de inpolderingsplannen van den Rijkswaterstaat heel wat bezwaren bestaan. Aangedrongen werd op een vrije vaargeul van het Zwolschediep naar het IJsselmeer. De vrije uitvaart van 't Zwarte Water moet behouden blijven. Hoe en waar men die uitvaart wil scheppen is van lager orde. Hoofdzaak is, dat dc Noord westhoek van Overijssel zijn vrije uitvaart naar het IJsselmeer behoudt. Besloten werd dat het bestuur een actie m deze richting zal leiden. De desbetreffen de voorstellen van de afd. Zwartsluis, Am sterdam, Hasselt, Steenwijk en Zwolle wer den aangenomen. Hel voorstel van de afd. Hasselt om het Binnenaanvaringsreglement aldus te wijzi gen dat het voeren van de blauwe vlag ver plicht wordt gesteld, werd van de agenda afgevoerd. Het zal eerst in de afdeelingen worden behandeld. Na di afhandeling van een reeks andere voorstellen werd de vergadering geschorst tot 's middags In de middagvergadering kwamen een aantal voorstellen van sociafll-economischen aard aan de or da. De vergadering machtigde het Hoofd bestuur stappen te ondernemen om te komen tot een berekening volgens de in genomen lading en tot het verkrijgen van vaarvergunningem voor lecge sche pen tegen een gereduceerde prijs. Uit de hierna volgende bestuursverkie zing bleek dat de heer J. Vos Hzn. herko zen is. Voorts werd in de vac.-Baron Madkay de heer Jac. de Rijke Hzn. te Zonijemaire tot hoofdbestuurslid gekozen. Over de evenredige vrachtverdeeling zul len de afdeelingen voor 1 Juli hun stand punt aan het hoofdbestuur kenbaar maken. De volgende vergadering zal te Zwoila worden gehouden. Hierna volgde sluiting der vergadering, 's Avonds vereenigde men zioh aan een ge meenschappelijke maaltijd. W. VIJFVINKEL t Gistermiddag is te Rotterdam in den ouder dom van 55 jaar overleden, de heer W. V ij f- v i n k e 1, voorzitter van de Ned. Chr. Gra fische Bond, Afdeeling Rotterdam-. Na Pascher van dit jaar werd hij opge nomen in het Ziekenhuis „Eudokia", waar h.j een ernstige operatie onderging. Aan vankelijk was er hoop op herstel. Naderhand bleek zijn ziekte echter van dien aard, dat hij, hoewel ontslagen uit Eudokia, zijn arbeid niet meer zou kunnen hervatten. Op de vergaderingen en in den kring van de Ohr. Typografen was de heer Vijfvinkel een gaarne geziene persoonlijkheid. Niet alleen was hij bekend in de Rotterdamsche afdeeling, maar ook in den landelijken bond, door zijn bezoek aan de jaarvergaderingen. Ook daar worden zijn woord en advies ge waardeerd. Met hart en ziel heeft hij, vooral in de lange periode als voorzitter van de Rotter damsche afdeeling, de belangen van zijn vak- genooten verdedigd en op de bres gestaan voor zijn beginsel. Zijn heengaan zal niet alleen in de Rotter damsche afdeeling met deelneming worden vernomen, maar ook in den geheelen Bond zal men zijn figuur noode missen en zijn verscheiden met ontroering vernemen. Het ongeval te 's Gravenzande Slachtoffer overleden De 42-jarige tuinarbeider H. van Dijk, die Dinsdag op de Maasdijk onder de gemeente 'ï-G ravenzande door een personenauto /erd aangereden, toen hij den weg wilde versteken, is Donderdag aan de bekomen erwondingen overleden. Het slachtoffer laat een gezin van negen kinderen na, waarvan de oudstp 16 jaar is Uit het onderzoek dat de politie heeft in gesteld is gebleken dat den chauffeur van de auto. N. uit Rotterdam, geen schuld aan het ongeval treft. HET BEGINT TE LOOPEN De voorposten van het groote leger der inschrijvers voor den Tweeden Rot- terdammer-Marsch hebben zich reeds gemeld en de hoofdmacht is in aantocht. Dat demonstreert zich het aardigst op onze bureaux, waar vooral de j e u g d er vlug bij is, om zeker niet te laat te komen. Gister meldde zich zoo'n Hollai»dsche jongen aan het loket om namens negen vrienden de plechtige daad van de in» schrijving te voltrekken. Die wilden wel eens laten zien. dat ze tegen zoo'n tippel van 'n uur of vier, vijf niet opzien en dat ze bovendien branden van verlangen om tegenwoordig te zijn bij dat vliegfeest, dat in uitzicht is gesteld. Stel je voor: wandelen door de Ko ninklijke Landgoederen, waar anders niemand komt; dan tegenwoordig zijn op Ypenburg. waar men de stunts der avia- teurs en het interessante zweefvliegen kan zien; dan met muziek voorop naar Delft en nog een mooie medaille op den koop toewelke Hollandsche jongen, die nog goed loopen kan, zou dat voorbij laten gaan? De ouderen doen dat anders. Die bellen op: „We doen natuurlijk weer mee met den Rotterdammer-Marsch. Kan ik even een programma krijgen met inschrijf- biljet?" Dat kan nu nog, maar niet lang meer. want het gaat met die program ma's snel en de zolders kraken niet. Men moet zich dus haasten. Aan de Regimentscommandanten van de verschillende onderdeelen onzer Weermacht is een programma toegezon den; militairen, die aan den marsch willen deelnemen weten dus waar ze voor inlichtingen terecht kunnen. Zij, die t ij d i g inschrijven, krijgen hun deelnemerskaart franco huis toe gezonden met aangehechte strook welke reductie geeft bij het gebruik maken van de trein. Wellicht is het mogelijk het reizen nog goedkooper te maken dan volgens het 10 personentarief. dat voor elk deelnemer geldt en het 20 personen- tarief, dat van toepassing is voor be paalde steden. We moeten dan echter tijdig weten hoeveel personen we uit elke plaats mogen verwachten. Alsdan kunnen maat regelen worden getroffen om grootere groepen te vormen. Voorloopig geldt dus het parool: spoedig inschrijven! De adressen: Voor vereenigingen. groepen en de tachementen: D. de Zwart jr.. Noord- einde 65. Delft. Per giro op No. 232133 ten name Chr. Gym. Ver. Excelsior. Delft. Voor individueelen: A. van Renssen, Nieuwe Langendijk 13, Delft en aan de bureaux van ons blad. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit l\iummer# bestaat uit DRIE bladen In de zaak van de moord met beroo- ving te Opende is acht jaar gevangenis straf geëischt. Tegen iemand verdacht van godslaste ring is twee maanden geëischt. Te Amersfoort is de algemeene ver gadering gehouden van de Chr. Sociale Onderofficieren Vereeniging. De voorbereidingen voor de ontvangst van het Prinselijk Paar te Amsterdam. De Statenvertaling II, door Dr H. Kaajan. Algemeene vergadering van de Alg. Ned. Zuivelbond. Jaarvergadering van de Ned. Chr. On derofficieren Vereeniging. Te Amersfoort is het tienjarig bestaan herdacht van de Stichtingen „Hebron" en „Zon en Schild". Generaal Mola is door een vlieg tuigongeluk achter het front van Biscaye om het leven gekomen. Londen poogt krachtig den non-inter ventie-arbeid weer te herstellen. In Noord-China heerschen door de droogte verschrikkelijke noodtoestanden. Roosevelt beraadt maatregelen tegen groote natuurrampen. Snaah. cbz- Vereeniging van onderofficieren Tegen reizen voor „half geld" Op de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Vereen, van Ónderoffi eieren „Ons Belang", werd besloten, in 193S het veertigjarig bestaan dei* vereeniging feestelijk te herdenken en deze feestelijk heden te combineeren met de in dat jaar te Amersfoort te houden algemeene verga dering. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken volgde een bespreking over de posi tie der sergeanten-hulpschrijver, waarbij de wensch werd geuit, voor deze categorie den naam sergeant-schrijver in te voeren en bevordering tot den rang van onderoffi cier mogelijk te maken. De adjudant-onderofficier Recourt ver dedigt een voorstel van het hoofdbestuur, om de directie van de Ned. Spoorwegen te verzoeken, de bepaling, dat militairen be neden den rang van officier, in uniform ge kleed, voor „half geld" kunnen reizen, voor zooveel dit de beroepsonderofficieren be treft, weder ongedaan te willen maken. Volg een v»n onze degelijke en goedkope, ichril- telijke opleidingen tol TECHNISCH TEKENAAR Machine-, electrotechnisch-, bouwkundig-, scheeps bouwkundig-en meubeltekenen.Gratis plaatsingsbureau Vraag zondar verplichting inlichtingen bij AS.S.O., Nieuwe Plein 31. Arnhem «Rhena-limonade «Fruft-mélangé •Jams in potten «Limonade-siropen Puddingsausen «Bessensap •Meiwijn -«Kersen op sap voor onze prijsvraag: „OOGEN OPEN" Pracht-p/ijzen. Doe mee! VRUCHTENSAP- EN JAMFABRIEKNV Alphen aan den Rijn 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE HOC Een „echt" Perzisch Tapijt is niet duurder dan een goed machinaal kleed. EEX PIJNLIJK HALT De zomer komt: de motor bromt. Een bandje knalt; een pünliik halt. Wilt U zoo n pijnlijk halt Bij de bespreking blijkt, dat alle afdeelin gen met het voorstel instemmen, dat ten slotte zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. De begrooting voor het jaar 1937 werd goedgekeurd, waarna de vergadering wen gesloten. NIEUW TWEEDE KAMERLID De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal wegens het niet aan nemen van zijn benoeming door ir. A. A. Mussert te Utrecht benoemd verklaard den heer H. J. Woudenberg te IJmui- den (gem. Velsen). BOSCHBESSEN OP DE VELUWE Op de Veluwe geven de boschbessen dit jaar uitzicht op een bijzonder rijken oogst, dank zij de vele regens van het voorjaar en het uitblijven van nachtvorsten. Overal in de bossc.hen zijn de struikjes met tal van kleine, groene besjes bezet Over enkele we ken zullen ze rijp zijn. der Nederlanden te Alexandriö. Officieele Berichten Aangewezen is in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van straf zaken van de arrondlssements-rechtbank te Utrecht tot pl.v.v. lid. mr J J Plugge, rechter. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje- Nassau E. J. M. Stumpel te Hoorn. de orde van officier der artillerie U Kamper. CONGRES BETREFFENDE GRASLAND Als gedelegeerden voor Nederland op heft vierde internationaal congres betreffende gras land, dat van 1518 Juli 1937 te Aberystwyth zal worden gehouden, xijn aangewezen n: Ir D. S. Huizinga. inspecteur van dbouw en het landbouwonderwijs te 1 Dr Ir C. K. v. Daalen, rijka- landbouwconsulent t

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1