DELFTSCHE SLAOLIE Hoe voorkomen wij een nieuwe depressie? 'ff, Perl® Sinas® Frambozen DINSDAG i JUNI 1937 Mr L J. A. Trip waarschuwt tegen het groeiend inflationistisch gevaar Regeling van de goudproductie gewemcht Dankpresident tegen revalorisatiemaatregelen steW»P®1 V" Let op *t Hero-stempel.... de garantie voor zuivere natuurproducten. De beroemde Hero-producten - Perl, Sinas en Frambozen.... zijn stuk voor stuk bereid uit heerlijk volrijp fruit-., frisch van smaak.... zuiver van kleur.... vrij van chemische toevoegingen I 'n Glas Perl, Sinas of Frambozen geeft door zijn natuurlijke kwaliteiten nieuwe kracht en heerlijke verkwikking. Bestaan er in Nederland infla- tionistische gevaren als gevolg van de sterke toeneming van den goud voorraad? In het heden verschenen jaarverslag van de Nederlandsche Bank beantwoordt de President Mr. L. J. A. Trip deze vraag ontken nend. De economische en financieele vooruitzichten voor Nederland zijn gunstig en bij een vooruitziend en gezond beleid, behoeft geen vrees voor uitwassen en overspanning ge koesterd te worden. In het verslag spreekt Mr. L. J. A. Trip zich voorts beslist uit tegen z.g. revalorisatiemaatregelen, waar over den laatsten tijd zooveel te doen is geweest. De president van onze circulatiebank acht eenzijdige revalorisatie (het tegenovergestelde van devaluatie met behulp waarvan men een opkomende hausse wil be teugelen) gevaarlijk en ongewenscht, omdat getracht zou worden de goudprijs tot permanente regulator te maken van de economische en financieele ontwikkeling. Langs de zen weg zou een voortdurende en hoogst ongewenschte onzekerheid worden geschapen welke in de prac- tijk tot willekeur en groote moei lijkheden zou leiden. Ten onrechte heeft men'dan ook uit het onlangs verschenen jaarverslag van de Bank voor Int. Betalingen te Bazel afge leid, dat Mr. Trip voorstander zou zijn van een verlaging van de goud prijs ter beperking van de goudpro ductie. Hpt verslas? over 1936 van de Nederl. Bank vangt mr. Trip ditmaal aan met de opmer king, dat de conjunctuur een sterk stijgende lijn volgt. De uitspraak is niet overdreven aldus de President dat in 1936 de wereld als geheel genomen, bevrijd is van de uiterst zware druk. die de in ,1929 begonnen crisis heeft uitgeoefend. Men mag intusschen niet uit het oog verliezen, dat de thans ge schapen toestand geenszins als gezond en zonder gevaren voor de toekomst kan aan gemerkt worden. Tegen een dgl. opvatting verzet zich het voortbestaan van tallooze kunstmatige maat regelen, die gedurende de crisis door tal van landen webden getroffen en voortgaan hun invloed te doen gevoelen. Daarnaast stemmen de toenemende bewapening en de stijgende goudproductie welke slechts ge leidelijk haar invloed doet gelden, tot voor zichtigheid. Alles saamgenomen kan vol gens mr Trip niet ontkend worden, dat de sedert, de laatste maanden in gang zijnde ontwikkeling gevaren van inflationistisch en aard in zich sluit, welke groote waakzaam heid en tijdig ingrijpen zullen eischen, ten einde zooveel mogelijk te voorkomen, dat de balans met al te groote kracht naar de andere zijde overslaat. Reeds vorig jaar werd op deze gevaren gewezen, welke intus schen in sneller tempo zijn genaderd en van grooter beteekenis zijn geworden dan des tijds kon verwacht worden. Peil van 1929 nog niet bereikt Mr. Trip ziet hier niet voorbij, dat het peil, waarop de wereld zich in 1929 bewoog, nog geenszins bereikt is. Zoowel de groothandels- prijzen als de kosten van het levensonder houd liegen niet onbelangrijk beneden die van 1929. Ook de wereldhandel blijft nog be langrijk beneden die van 1929. Stelt men he* indexcijfer voor dat jaar op 100. dan bereikt 1936 slechts 85,8. Doch al nam de wereld handel toe. een vermindering van de han delsbelemmeringen en van de autarkische conjunctuur-ontwikkeling viel nog niet te constateeren. Toch ligt allereerst op dit ge bied het middel om een bedenkelijke prijs beweging tegen te gaan. althans te beperken. Wanneer de Overheden, nauwkeurig ae ont wikkeling van de kosten van het levens onderhoud in het oog houdende, een stijging dier kosten bestrijden door het afschaffen of inperken van maatregelen, die de prijsbe weging in opwaartsche richting beïnvloe den, door het, ook zonder directe concessies van het buitenland, in ruimere mate toela ten van invoergoederen en door een mati ging, voor zoover mogelijk, van de publieke lasten, die op het bedrijtsleven drukken, dan zal een krachtige rem op de prijsbeweging in het leven worden geroepen. Voorts zal, bij het voortschrijden van de conjunctuur in sterk opwaartsche richting, het inkrimpen van de pu blieke uitgaven voor uitbreiding van de werkgelegenheid in ernstige over weging zijn te nemen. Dif middel moge in tijden van depressie en toenemende werkloosheid onafwijsbaar zijn. onder een opgaande conjunctuur met sterke, prijsstijgende tendenties kan het slechts strekken om een ongezonde ontwik keling te bevorderen en het intreden van een ernstigen terugslag te verhaasten. Zulks klemt te meer, wanneer de Overheids budgetten niet in evenwicht zijn en be zwaard worden met militaire uitgaven, die, op zichzelf beschouwd, reeds het terugwin nen van dat evenwicht verhinderen, althans ten zeerste bemoeilijken. Ook in den stand der zooeven bedoelde budgetten is een factor gelegen die inflationistische gevaren moet medebrengen. Geleidelijke prijsstijging niet uit den booze Intusschen merkt mr. Trip op, een gelei delijke en binnen de perken gehouden prijs stijging niet uit den booze te achten. De ge schiedenis heeft geleerd, dat in tijdvakken van een dgl. stijging de mogelijkeid ge schapen wordt voor een ruimer internatio naal goederenverkeer en voor het afschaffen van maatregelen, die in het binnenland een harmonische en vrije ontwikkeling tegen houden. Bovendien- dient overwogen te wor den, dat een prijsstijging op de wereld markten. aan de landen welker binnenland- sche prijsstructuur niet voldoende aan het buitenlandsch peil is aangepast, de gelegen heid biedt om deze, op den duur onvermijde lijke, aanpassing te vergemakkelijken. Deze overwegingen leggen te grooter gewicht in de schaal, nu de wereld nog steeds gebukt gaat onder de schadelijke gevolgen van de door alle landen zij het in verschillende mate gevoerde individualistische afslui- tingspolitiek. De val van het goudblok Uitvoerig bespreekt mr. Trip hierna de bekende gebeurtenissen van eind "Septem ber 1936, culmineerend in de val van het goudblok. Met voldoening constateert de Presiaent dat een en ander zich zonder groote schokken en in goede orde kon vol trekken. Zulks is vnl. te danken aan de samenwerking op monetair gebied tussohen Engeland, Amerika en Frankrijk, alsmede aan de voortreffelijke houding van het pu bliek, dat rustig bleef en niet in een paniek stemming verviel. Aan den anderen kant constateert mr. Trip, dat, in tegenstelling met vroeger gedane voorspellingen, bedoel de maatregelen niet hebben geleid tot grooter bereidheid om terug te keeren naar een internationaal monetair sy steem gebaseerd op het goud. Evenmin is tot dusver een vermin dering van beteekenis te bespeuren van de tallooze ernstige belemmerin gen, welke het internationale goederen verkeer ondervindt. Ook in zooverre zijn de gunstige verwachtingen, die van de „aanpassing" der valuta's van de voormalige goudbloklanden ge koesterd werden, niet in vervulling gegaan Het Monetair Accoord Ondanks de werking van het Monetair Accoord is een duurzaam evenwicht in de wisselkoersen nog niet bereikt (.Fr. franc!), hetgeen mr. Trip betreurt. Slechts het scheppen van geordende en vertrouwenwek kende toestanden op politiek, economisch en financieel gebied in de indivióueele landen en tusschen de landen onderling kan hier de oplossing brengen. Daartoe zijn primair te achten: het verbeteren van de verstandhouding tusschen de voornaamste volken, het verminderen van de tot het uiterste opgevoerde bewapeningen, de terug keer tot een grootere mate van vrijheio in de uitwisseling van goederen en diensten alsmede in het internationale kapitaals- en betalingsverkeer, en het sluitend maken op reëele basis van de Overheidsbudgetten. Worden deze maatregelen getrof fen, dan zal het mogelijk zijn do on misbare stabiliteit op vaiutagebied te herstellen en te behouden. Blijven zij achterwege, dan zal de noodige grond slag voor die stabiliteit niet bereikt worden en staan nieuwe storingen te vreezen. De gestegen goudproductie Zeer uitvoerig bespreekt mr. Trip ver volgens de stijgende goudproductie. In 1930 was de wereldproductie 20.722.000 fine ounces, in 1936 35.254.000 of een stijging met 70 pCt. Nagenoeg deze geheele productie worat toegevoegd aan de monetaire voor raden, waardoor de basis der credietgeving aanzienlijk is verbreed. Dat hieruit gevaren, voortvloeien is bekend. Naast de hierboven genoemde indirecte middelen ter bestrijding van deze gevaren (maatregelen op het ge bied van handelspolitiek, binnenl. steun maatregelen, bewapening, openbare wejrken en buQgetair evenwicht) dient de vraag onder het oog te worden gezien of verdere stappen mogelijk zijn. Aan een voorzichtige gedragslijn van de zijde van het bedrijfs leven en het bankwezen teneinde een over- mvestatie tegen te gaan, dient een voorname plaats gegeven te worden. Daarnaast hebben de centrale banken tot taak om bij haai credietpolitiek met de ontwikkeling van de internationale conjunctuur rekening te honden. Voorts zou overwogen kunnen wor den het weer op ruime schaal in het verkeer brengen van gouoen munten. Verlaging van den goudaankoopprijs In tegenstelling met deze maatregelen staan twee andere, die, werden zij genomen, directe invloed op de goudproductie zouden oefenen. De eerste zou bestaan in een ver laging van den in de nationale geldeenhcid uitgecrukte prijs, dien de circulatiebanken en egalisatiefondsen voortaan voor het goud zouden betalen. Deze verlaging zou beteeke- nen een, althans ten deele. terugkomen op de devaluatie of depreciatie, welke sedert September 1931 is toegepast. Zij zou de goudproductie minder voordeelig maken en tot het staken van de exploitatie der minst voordeelige vindplaatsen kunnen doen be sluiten. Aan den anderen kant dient overwogen te worden, dat, om tot een verlaging te komen van den aankoopprijs voor goud zonder dat zulks tot nieuwe ongewenschte verstoringen van de wisselkoersen zou leiden, het nood zakelijk zou zijn, dat omtrent de mate der verlaging vooraf overeenstemming werd be reikt tusschen de voornaamste landen. Aan gezien echter de omstandigheden in de in- dividueele landen aanmerkelijk verschillen en de gevolgen eener verlaging zeer waar schijnlijk in belangrijke mate zouden uit- eenloopen, is het onwaarschijnlijk, dat over eenstemming inderdaad zou verkregen wor den. Dooh ook afgescheiden hiervan dient de nadruk te worden gelegd op de gevaar lijke en ongewenschte gevolgen, die de hier besproken maatregelen voor de toekomst zou den meebrengen. Deze gevolgen zouden in de praktijk hierop neerkomen, dat getracht zou worden den goudprijs tot permanenten regu lator te maken van de economische en financieele ontwikkeling. Het ligt toch voor de hand. dat, wanneer, na korteren of lan- geren tijd, een terugslag in het economisch leven zou intreden of financieele moeilijk heden zich zouden doen gevoelen, een on weerstaanbare aandrang zou geoefeno wor den om den goudprijs opnieuw te verande ren en dan in de richting van een verhoo ging. Langs dezen weg zou een voortduren de en hoogst ongewensohte onzekerheid ge schapen worden, welke in de praktijk tot willekeur en groote moeilijkheden zou leiden nog ongewenscht is te achten. Niettemin zijn wij bereid aldus mr. Trip van ge val tot geval na te gaan of wellicht een bij zondere aanleiding bestaat om ons bezwaar ten opzichte van een speciale emissie of in troductie te laten varen. Zwakke plekken zijn nog steeds in de Nederlandsche economie de groote werk loosheid en de publieke financiën. Waak zaamheid op deze punten blijft geboden. De President stelt hierna de vraag of er als gevolg van de gestegen goudvoorraad en de groote geldruimte in Nederland ook WOENSDAG 2 JUNI HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitiendinr. 6.307.00 Onderwüc nds voor de Scheep vaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, ge wijde muziek. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11 00 Alt-mezzo on piano, 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars, 3.00 Trio. 4.00 Orgelspel. 4.45 Felicitaties. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Causerie over het aanvaringsregle- ment en stoommachines. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwpraatje. 7.35 Causerie „Waarom zoeken wij eigenlijk?" 8.00 Be richten ANP. 8.15 Arnhemsche Orkestver- eeniging. 9.00 Causerie over sociale zorg. 9.30 Vervolg concert. (Om 9.55 Berichten ANP). 10.40 Sportpraatje. 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hierna schriftlezing. HILVERSUM n 301 M. VARA-UItzendlng. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.06 „Zom*-oogst", causerie. 9.30 „Onze keuken", causerie. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Melody Circle", boekbespreking en gramofoonmuziek. 1..00 „De Fliereflui ters", en soliri. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Voor de "rouw. 3.00 Voor de kinde ren. 6.00 O-jelspel. 7.00 Zang. 7.30 „Onze geestelijke verscheidenheid", causerie. 8.07, 'Berichten ANP. 8.15 Prijsvraag „Gramo- foonplaat of werkelijkheid?" 10.00 Berich ten ANP. 10.05 VARA-Groot-orkest en solist. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Or gelspel. DR .TWICH 1500 M. 11.05 Orgelspel. 12.05 BBC-Welsch orkest en solist. 1.05 Coven try Hippodrome Orkest. 3.30 Pianovoor- drecht. 4.20 Vesper. 5.10 Septet. 7.00 Sportreportage. 7.10 Orkest. 7.40 Muzikale causerie. 8.35 Symphonie-orkest. 9.50 Con cert. RADIO PARIS 1648 M. 12.20 Visciano- orkest en zang. 3.20 Zang. 4.50 Pianovoor dracht. 5.50 Zang. 6.05 Cellovoordracht, 8.50 Omroeporkest, Noyon-koor en so listen. KEULEN 456 M. 12.20 Militair orkest. 1.33 Omroepkleinorkest. 2.35 Omroepschram- melensemble. 4.50 Omroepkleinorkest. 6.40 Keulsche Orkestvereeniging. 8.30 Volksmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 6.20 Kamermuziek. 7.00 Kamer muziek. 8.20 Zigeunerorkest. 484 M.: 1.30 Kleinoricest. 6.50 Cellovoor dracht. 8 20 Omroepsymphonie-orkest. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Vervolg concert. der Nederl. Bank hebben wij van week tot week de positie van onze centrale bank- insto''ng besproken, zoodat wij hierop thans niet nader behoeven in te gaan. Slechts zi| vermeld, dat over 1935/36 de netto winst 3.528.827 heeft bedragen (v. j. 5.628.319)* Uitgekeerd worat 42 dividend per aandeel (v. j. 50.—). Een Vova-prijsvraag De winner wordt gestraft met een jaarabonnement Op 9 Maart 1.1. schreef Volk en Vader-, land een prijsvraag uit hoeveel stemmen Mussert in Valkenburg, het vacantie-oord van Zuid-Limburg zou krijgen. In 1935 kreeg hij daar 230 stemmen en nu meenden de Roomsch-Katholieken dat het in 1937 na hun actie wel minder zou worden. Doch daar stak V. en V. in een leutig liedje da draak mee. Want: „Wie er komt met Kam peruitjes, is er zeker van een strop. Z:j doorzien de lui op 't kussen en doorzien de politiek; zien dat er verschil is tusschen Staatspartij en Katholiek"; enz. enz.; ter wijl het tenslotte heette: „Hoeveel Valken burgers maken straks het Mussertvakjh rood? 't Is een prijsvraag en de winnaar; krijgt gratis een jaarabonnement" van Vova* We willen een geheim verklappen. Wij hebben aan de prijsvraag meegedaan in de vaste overtuiging, dat de ramp, om een jaar lang V. en V. te ontvangen, niet over ons komen zou. Eilacie. Onze politieke voelhorens hebben ditmaal zeldzaam goed gewerkt. Wat Colijn betreft- hebben we een paar keer met een niet al te ernstig gezicht gezegd: straks komt de A.R. partij candidaten te kort en.., men bezie de cijfers. En Mussert gaven wef getuigen zijn aanwezig —vier zetels; aldus ongeveer de helft der stemmen van 1935- Valkenburg taxeerden we derhalve op de helft van 230 stemmen, maar om geen risico te loopen deden we er 10 stemmen bij: aldus 125. De uitslag stelde ons in het gelijk: Mus sert kreeg in Valkenburg 125 stemmen. En wij zouden dus gestraft moeten worden met een gratis jaarabonnement van V. en V. Om deze ramp te ontgaan hebben we aan de administratie van het blad opdracht ge geven ons de toezending te besparen en het voordeel daarvan in de uitgeputte verkie- zingskas der N.S.B. te storten. We willen het faillissement niet verhaasten. CALVÉ-KWALITEIT Het denkbeeld van Prof. Lehfeldt Meer aantrekkelijkheid biedt volgens mr Trip het denkbeeld van wijlen Prof. R. A. Lehfeldt te Johannesburg om in internationaal over leg te geraken tot een rechtstreeksche regu leering van de goud productie. (Deze wilde de geheele goudproductie vereenigen in een internationale trust, staande onder Over hêidsfoezicht en gevormd op initiatief van den Volkenbond. Deze trust zou de produc tie uitbreiden indien er goudsohaarste zou dreigen en inkrimpen in het omgekeerde geval. Red.). Dit denkbeeld verdient nadere bestudeering, aldus mr. Trip. De goudproductie is ongetwijfeld een factor, die, op langeren termijn, een belangrijke invloed op de econo mische en financieele wereldontwikke ling oefent. De geschiedenis stelt dit boven twijfel. Zoo ergens ordening noodig is, dan is het op het terrein der goudproductie. Een gezonde en rustige ontwikkeling van de goederen- productie en het wereldverkeer zou er door worden bevorderd. De depreciatie van den gulden Hierna bespreekt mr. Trip uitvoerig de depreciatie in Nederland, waarbij hij tot de conclusie komt, dat Nederland zich heeft kunnen ontworstelen aan de crisismentaliteit en dat zonder groote schokken een verbete ring van de aansluiting aan het wereldver keer werd verkregen. Gunstig werkte de da ling van de rentevoet. Dat het in snellen gang gezette proces van converteering in Maart jl. een onderbreking vertoonde, schijnt veeleer toe te schrijven aan overhaasting en aan een opeenhooping van de aangekon digde conversies dan aan een kentering in debe-weging van den rentevoet. a. v. het aan de markt brengen van buitenlandsche emissies, herkt de president op, dat het onbeperkt toelaten van dit soort emissies onder de gegeven omstandigheden inflationistische gevaren bestaan. Bii de beantwoording van deze vraag stelt mr. Trip op den voorgrond, dat Nederland zieh nimmer geheel zal kunnen onttrekken aan den invloed van krachtige en internationaal werkende factoren. Vermijding van groote schokken zal wensoht zijn en daarnaast het voorkomen van ongewenschte gevolgen van in het bin nenland geschapen situaties of genomen maatregelen voor zoover ze los van de in ternationale ontwikkeling staan. Vanuit deze gezichtshoek behoeft de vrees voor het zooeven bedoelde gevaar niet. groot te zijn. Men denke er b.v. aan, dat Nederland geen experimenten, die tot onberekenbare en groote schommelingen aanleiding kunnen geven, heeft genomen. De opgaande bewe ging oer conjunctuur heeft betrekkelijk laat en aanvankelijk ingezet. De depreciatie is beperkt gebleven. Het bedrijfsleven, hoewel verzwakt, is in het wezen der zaak gezond. Het bankwezen is krachtig en heeft zich onderscheiden door een verstandig beleid, dat waarborgen biedt tegen een gevaarlijke en ongemotiveerde credietuitbreiding. Der Regeering staan tal van maatregelen ten dienste, in den vorm van vermindering of afschaffing van steunvoorzieningen, van ver ruiming of opheffing van contingenteeringen en van verlichting van andere lasten, welke direct of indirect de kosten van het levens onderhoud ongunstig beïnvloeden. Daar naast zal een reguleering van de uitgaven voor werkverschaffing en werkloozensteun met een saneering van de publieke budget ten een sterken invloed ten goede kunnen oefenen. Als slotsom stelt mr. Trip dan ook, dat de economische en financieele vooruitzichten voor Nederland gunstig zijn en dat, bij een vooruitziend en gezond beleid, geen vrees voor uit wassen en overspanning behoeft ge koesterd te worden. Bedrijfsresultaten De President behandelt daarna de lotge vallen van de Bank in het afgeloopen boek- Bij de behandeling van de weekstaten YCR+4AAL UIT «eT |L£V€N OE« ESKIMO^ ^fiOOR W.È&INA V.D.4HAÜVV- VELTMAN (40 Toen liepen ze samen een hooge heuvel op, waar wat heide en kleine veldbloemen bloeiden. Daar gingen ze zitten, doch elk van hen wachtte tot de ander zou beginnen. In het Noor den verhief zch een hooge gletscher en hoewel het heele landschap deze dag onder een sombere bewolkte hemel lag, ving in de verte de spitse top van de gletscher de goud-gele gloed van de avondzon, die ze naar alle kanten uitstraalde. Daarheen keek Soak, toen hij op een vraag van zijn oom, zijn verhaal begon. Het viel hem zwaar dit te doen en de booze uitvallen, waarmee Alkosiak zijn verhaal telkens on derbrak, hitste de haat in zijn hart tegen Naa-ank nog hoo- ger op. „Ik zal het hart van dien bloedhond met mijn speer door steken. zoodra hij in mijn handen komt", zei Alkosiak met ctn wreeden trek om de mond. „Ik zal zelf mijn vader en moeder wreken, oom", antwoord de Soak zelfbewust. „Dat is mijn eer, en ik beloof het u, hij zal mij niet ontkomen". „Gij zijt een dappere jongen", prees Alkosiak hem. J Zij stonden op, want het werd koud. Als een dikke sluier naderde langzaam een verraderlijke grijze mist uit het Noorden. Langzaam en stil liepen ze samen naar de hut terug. „Ik heb nog een prachtige ijzeren speerpunt voor u mee genomen, Oom", zei Soak, blij. dat hij den man, die zijn vader had liefgehad een groote dienst bewijzen kon. De man geloofde bijna z'n ooren niet. Ijzer was in het hooge Noorden vreeselijk duur en vooral in deze afgelegen streek zoo goed als niet te krijgen. Hij fleurde zichtbaar op bij dit goede nieuws en zij spraken samen af, dat ze veel op jacht zouden gaan om een goede wintervoorraad op te slaan en veel huiden en pelzen voor jassen en broeken en wanten. -Zoo brak er een mooie zomer voor hen aan. Te voet leg den ze groote afstanden af. samen of met andere mannen van de nederzetting. Ook Pawula ging dikwijls mee. Met dë kajaks vingen ze veel visch in de breede stroom, die langs de glet scher noordwaarts stroomde. Ook schoten ze veel poolhazen en eiderganzen, die Nana lekker toebereidde. Met nog ande re mannen van Meljana gingen ze op de rendierjacht. Zij bieven bijna twee weken weg en profiteerden er van, dat het dag en nacht licht was. Zij brachten ieder eenige prachtige dieren thuis, die Alkosiak met trots zijn vrouw toonde. Hij had er zelf twee van geschoten, met de buks van zijn broei en hij vond zichzelf een heele Piet, nu hij ook met zoo'n vreemd instrument om kon gaan, dat nog niet een van de mannen van Meljana bezat. Deze thuiskomst bracht een groot feest op de nederzetting. In iedere hut was men vroolijk, men zong en kookte, dat het een lieve lust was. Ze aten hun buik vol, tot ze wel rollen konden en daarna sliepen de mannen wel anderhalve dag. De vrouwen en groote meisjes hadden het ook druk. Zij droogden en schraapten de huiden van de geslachte dieren of naaiden reeds voor de winterkleeren. Ze zaten dan vroolijk bijeen in de open lucht, ze zongen en waren luidruchtig. Soms ook waren er kleine ruzies. Zoo vloog de zomer voorbij. De nachten werden reeds weer langer, de zon verloor haar warme gloed en glans, en scheen al minder uren. Hoewel Soak best tevreden was over zijn verblijf te Mel jana, was hij toch bij zijn plan gebleven om voor de winter naar Ikoetha te gaan. Daar, waar zijn ouders gewoond had den, wilde hij later zijn leven inrichten. Dan alleen zou hij een zelfstandig man worden, had hij bedacht, terwijl hij bij zijn oom altijd een inwonend kind zou blijven. Daar, in de streken, waar hij van jongsaf was opgegroeid, wilde hij visschen en jagen, zooals hij heel zijn jeugd met z»jc vader gedaan had. Daar voelde hij zich op alle plekjes thuis en had hij vele i.erinneringen. En daar, daar zou hij eens den grooten vijand van zijn vader, neerslaan. Als hij daaraan dacht, had hij het gevoel aJsof daarna zijn leven pas beginnen zou. Veel en lang had hij over deze dingen nagedacht. Dan was er nog een reden, waarom hij gevoelde, niet bij zijn oom te kunnen blijven. De jaloerschheid van Pawula. Pawula namelijk was van het begin af aan jaloersch op Soak geweest. Hij. die bijna even oud was als zijn nee/, kon het niet verkroppen, dat deze zooveel bezittingen had en dat hij op de jacht en bij het visschen. door de mannen 'voor vol werd aangezien, terwijl hij nog als een kind behandeld werd. Naar zijn meening kreeg Soak altijd de beste stukken vicesch of visch en tijdens elke maaltijd zat Pawula onder zijn oogleden door naar Soak te gluren, alsof hij hem, de hap pen, die hij nam, misgunde. Nu was t waar, dat Nana veel van Soak hield, allereerst om zijn eerlijk karakter en dappere aard. Ook had Nana oc.'t bemerkt, dat haar huishouding er deze zomer op vooruit wós gegaan en dat zij nog nooit zoo'n prachtige wintervoor- raad en zooveel huiden voor kleeren en dekking gehad hadden. Daarom gaf zij Soak van het beste voedsel mee, maar het u as niet waar, dat zij haar eigen kinderen minder voedsel gaf. Die felle jalouzie en het slechte humeur van Pawula, was reeds oorzaak geweest, dat Alkosiak hem eenige malen met ee" Paar stukken gevlochten touwriem geslagen had. Hoewel Soak er niets aan veranderen kon, was de heele geschiedenis hein zeer onaangenaam. Nini ondervond gen last. Zij was een meisje, dat Pawula over het hoofd zag en bovendien had Nana, zijn moeder, veel ocmak van haar. omdat zij handig was en een goede oplei ding van haar moeder gehad had. Sedert haar komst waren de kinderen netter en beter gekleed en zindelijker op zich zelf geworden. Zij bleven dan ook bij het besluit, dat Nini bij haar oom en tante zou blijven. Een volgend jaar zou Soak haar dan met zi-h meenemen, was het plan. Zij was dan weer een jaar ouder en Nana zou zorgen., dat ze dan bekwaam genoeg was om Soaks huishouding waar te nemen. Doch voor de winter inviel wilde Alkosiak nog eens met ooak en Pawula op de robbenvangst gaan. Zij laadden een tamelijk platte boot op de slede en trokken die met zijn drieën voort. Deze boot, die van een schipbreuk afkomstig was. had Alkosiak de vorige herfst tot zijn groote vreugde op het strand gevonden. Het was een rijk en ongekend bezif voor hcm' (Wordt vervolgdj,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8