DIE 1RECMJAS Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden MAANDAG SI MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 De oude schipbrug te DoeHnchem wordt vermngon door een moderne vaste brug. Na de totstandkoming van deze brug zal vooral voor het doorgaande verkeer een belang rijke verbetering zijn verkregen. N V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen Lingerie Interlook artikelen LEVERING UITSLUITEND AAN DEN HANDEL DE IDEALE VLOER BEDEKKING Bezoekt met ons fabrieken en toonkamers Conflict bij firma Rörink en Van den Broek ^Dltimatum gesteld De samenwerkende metaalbewerkersbonden —Rebben aan de firma Rörink en van den ^Broek, machinefabriek en constructiewerk- "ilaatsen te Enschedé, een ultimatum lesteld. Als eischen zijn gesteld verhooging Ier loonen met ten minste 10 procent, befa- ing van het loon over de christelijke feest lagen, betaling van overwerkpremies en oekenning van zes dagen vacantie per jaar De organisaties hadden reeds enkele ma- en een bespreking met de firma gevraagd, och deze werd jiiet toegestaan. De firma leeft wel de loonen iets verhoogd, maar de erhooging werd absoluut onvoldoende ge- icht. Zelfs na de verhooging blijven de uur- nkomens nog gemiddeld twintig procent leneden de loonen, die de metaalbewer- :ersbondleden in de tweede gemeenteklasse letalen. De A.N.W.B. meldt, dat 18 Juni a.s. door en Rijkswaterstaat te Zwolle volgens eetek no. 175 zullen worden aanbesteed erschillende belangrijke verbeteringen aan en Rijksweg AlmeloBorne tusschen KM 1.61 en 55.285. Deze verbeteringen bestaan uit het aan- rengen van een rijbaan van cementbeton, ang 650 M. en breed 6 M., het maken van 9 M. breede nevenbanen, bestraat met :linkers ter lengte van 1.400 M.. het leggen an rijwielpaden van tegels en cementbeton Ier gezamenlijke lengte van bijna 11 K.M., n het maken van tegel voetpaden, lang 225 M. De rijwiel- en voetpaden verkrijgen fag aanvang moeten gijn .voltooid. J aarvergadering op „Woudschoten" De heer Vermeulen ontwikkelt het Program van Actie De Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Han delsbedienden heeft Vrijdag en Zaterdag op het conferentieoord „Woudschoten" de 42ste algemeene vergadering gehouden. Gisteravond is de vergadering aangevan gen. Daar de voorzitter, de heer J. N a u t a, van Amsterdam, ongesteld is, werd de ver gadering geleid door den tweeden voorzit ter, den heer H. van Cittert, die de ope ningsrede hield. Mededeelingen De secretaris, de heer F. P. F u y k s c h o t, van Amsterdam, deelde mede, dat voor het H. B. Weyland Jr.-fonds een bestuur is be noemd. Dit fonds dient om de vakontwik keling te bevorderen. Onderzocht is of de organisatievorm van de Vereeniging juist is. Een uitgebracht rapport van de benoemde commissie is d-.or het bestuur ter kennisname aangenomen. Financieel verslag In deze vergadering kwam alleen het fi nancieel verslag aan de orde. Amsterdam zei het bestuur dank voor 'het vele, dat het voor de werkloozen doet. Het werk van den penningmeester is lof waardig. Over het werk van den jeugdleider was de afgevaardigde zeer ontevreden. Den Haag had eveneens veel lof voor het verslag. Rotterdam hield een zeer breede be schouwing. Alle critiek werd veroorzaakt volgens den afgevaaroigde door de geringe samenwerking in het bestuur. Dit bestuur (10 leden) acht spr. te log. Bij de lof sloten zich aan de afdeelingen Sneek, Vlaardingen en Zwolle. Enkele inlichtingen werden door den pen ningmeester gegeven. De secretaris verdedigde 't bestuurs beleid. De aanvallen op de werkloozenkas- sen in de neutrale pers zijn het hoofdbestuur bekend. Het C.N.V. zal pogingen doen, om het aanvalsvak zoo klein mogelijk te ma ken. Onze vereeniging moet bij vakacties met andere organisaties samenwerken. Dit alleen te doen is onmogelijk. Over reorgani satie kunnen we, aldus spr. niet blijven praten. De vragen over het jeugdwerk werden door den heer L. Bras Jr. van Rotterdam, beantwoord. Spr. wees er op, dat het jeugd werk door de afdeelingen actief ter hand genomen moet worden. Als een afoeeling niets doet, staat de centrale jeugdleider machteloos. Bij alle vakbanden is het jeugd- rerk zwak. Nadat in tweede instantie het woord was gevoerd, werd het financieel verslag goedge keurd. De vergadering werd toegesproken d^vor den heer W. de Jon» vertegenwoordiger an het C. N. V. De begrooting voor 1937 werd na korte TWEEDE DAG In de Zaterdag voortgezette vergadering werden een aantal voorstellen aan ge men. Bepaald werd, dat wanneer de werk loosheid van een rechthebbend lid zich her haalt binnen eeu tijdvak van 13 achtereen volgende weken, het bedrag der dagelijksche uitkeering gelijk zal zijn aan dat van de voorafgaande werkloosheid zonder daarbij te letten op het veraiende loon in dat tijd vak. Het hoofdbestuur verklaarde zich bereid de mogelijkheid voor het verkrijgen van de z.g. derde uitkeering te vergemakkelijken. De crisis-werkloosheidstoeslag komt te vervallen. Een voorstel tot het instellen van plaatse lijke arbeidsbemiddelingscommissies werd verworpen, daar de vereeniging ae openbare arbeidsbemiddeling steunt. Bij de opening van de ochtendvergadering heette de tweede voorzitter, de heer V Cittert den vereenigingsvoorzitter, den heer J. Nauta hartelijk welkom en gaf ehm de leiding van de vergadering over. Program van Actie Door den heer H.J.Vermeulen, van Amsterdam, werd ingeleid het onderwerp: „Ons Program van Actie". Spr. schetste daarin de ontwikkeling der scoiale actie in ons land en wees op hetgeen van de vorige actie-programma's bereikt werd. Voor alle actie is tijd, veel invloed en rijping van in zicht noodig. In het volksleven moeten de menschen rijpen. Als we een halve men- schenleeftijd overzien, dan zijn we zeer dankbaar voor hetgeen verwerkelijkt is, of bijna verwerkelijkt. Het volgende actie-program werd na be spreking aangenomen: De vereeniging enz. overtuigd dat het Woord Gods richtsnoer moet zijn ook voor het maatschappelijk leven, dat de beginse len, ontleend aan dit Woord, dringen tot het stellen van eigen sociale idealen; verklaart derhalve te staan naar: a. een bedrijfsorganisatie, die de tegenstel lingen in het maatschappelijk leven doet verdrijven en aanstuurt op een samenbin ding van de ondernemingen in een bepaald bedrijf tot. rechtsgemeenschap, waarin de kantoor- en handelsbedienden de plaats verkrijgen, die hun overeenkomstig hun be- teekenis voor dat bedrijf toekomt; b. medezeggenschap in de beteekenis van medebeslissingsrecht nopens de vaststelling der arbeidsvoorwaarden en in de beteekenis van advies waar het betreft de leiding der onderneming. Zij wensclit in afwachting daarvan ern stige pogingpn aan te wenden en krachtige actie te voeren, tot bet verkrijgen van: I. Collectieve arbeidsovereenkomsten, die onder bepaalde bij de wet te stellen voor waarden, voor een geheel bedrijf bindend worden verklaard. II. Uitbouw van de verzekeringswetgeving, met name met het oog op verhooging van de thans in de invaliditeits- en ouderdoms- wetgeving genoemde bedragen. TTT. Alcoheele Znndncrsnist. Wettelijke re geling van den arbeidsduur, waarbij reke ning wordt gehouden met den bijzonderen aard van de werkzaamheden in kantoren winkels pn magazijnen en van de handels reizigers. Vrije Zaterdagmiddag, voor zoover dit niet mogelijk is, een vrijen middag op een anderen dag Een spoorwegbaan in het Trotusdal in Roemenië Javcm door den aan houdenden regen te verzakken, waardoor een locomotief ontspoorde, het geen aan twee menschen het leven kostte. IV. Wettelijke regeling der vacantie, waarbij rekening worde gehouden met de usanties in het bedrijfsleven ten aanzien van kantoor-, winkel- en magazijnbedienden en handelsreizigers. Zoolang geen wettelijke regeling bestaat worde voor een jaarlijksohe vacantie van ten minste 14 dagen, met behoud van salaris en/of gemiddelde provisie, actie gevoerd. V. Verbeterde wettelijke regeling van de winkelsluiting. VI. Wijziging en aanviilling op de wet op de arbeidsovereenkomst a. tot verhooging van de in de wet genoem de loongrens van f 4 tot tenminste f 8. b tot nadere regeling van het ontslagrecht VII. (Behoorlijke) pensioenregelingen, die in geval van ouderdom en invaliditeit en bij overlijden voor de nabestaanden een dusda nige zekerheid bieden, dat naar menschelijke berekeniing de beloofde uitkeeringen vast staan. VIII. Bestrijding van het provisiestelsel. IX. Verbetering van het verkeerswezen. Overheidstoezicht op hotels en publieke ver voermiddelen. X. Uitbreiding der vakkundige arbeidsbe middeling en wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering. met dien verstande dat de organisatie blijve de draagster der verzekering. XI. Salarisregelingen, waarbij voldoende met de toenemende intellectueele, technische en sociale eischen rekening is gehouden, en die op den 25-jarigen leeftijd een inkomen verschaffen, voldoende voor het sluiten van een eenvoudig christelijk huwelijk. XII. Voldoende gelegenheid tot het ver krijgen van handelsonderwijs. Ter verwezenlijking van dit program blijft zij noodig achten: a. afzonderlijke organisatie van beroeps- genooten van christelijke belijdenis; b. internationale aaneensluiting met christelijke vakbonden van kantoor- en han delsbedienden; c. samenwerking in concrete gevallen met vakvereenigingen van ander beginsel, met vereenigingen van vakarbeiders, pa troonsorganisaties en dergelijke. Naar aanleiding van een vraag van den voorzitter van de Roomsche organisatie, wees de beer Vermeulen er op. dat de Room sche opvatting en die van de vereeniging over bedrijfsorganisatie geheel overeenstem men. Over het tempo is er mogelijk verschil. Wij achten, dat deze dingen meer moeten groeien, maatwerk mag niet worden gele verd. Duitsdhland geeft ons hierin een voor beeld. hoe 't niet moet, met langzaam maar vastberaden tempo moeten we voorwaarts gaan. De heer F. P. Fuykschot sprak hierna over het onderwerp: „Hoe leggen en versterken wij het contact met patroon s". Na te hebben herinnerd aan bet congres, door de vereeniging voor twee jaar te Am sterdam gehouden, welk congres beslissend was voor verbetering van de rechtspositie, en na gewezen te hebben op de daaruit voort vloeiende directe actie, zei spreker, dat CHRISTELIJKE AMBTENAARSBOND Algemeene vergadering te Zutfen „Er is nog werk te over" Vanmiddag om 1 uur is te Zutfen de algemeene vergadering aangevangen van da Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond. De voorzitter, de heer A. van Driel van Haarlem liet zingen Ps. 99 1 en 8, en las daarna Exodus 14 1—17. Vervolgens hield hij de openingsrede. Spr. riep allen een welkom toe en herinnfc-de aan het woord der Schrift: „Zeg den kinderen ls raéls, dat zij voorttrekken". Zwaar werd ook Nederland door de wereldgebeurtenis sen getroffen en ook de Chr. sociale bewe ging leed onder de wereldcrisis. Toch mocht de Chr. vakbeweging goed door de crisis branding heenkomen. De ontwikkeling der bedrijfsorganisatie heeft een groote 6chrede voorwaarts gedaan. Hier ligt een groote taak voor werkgevers en werknemers. Spr. wees voorts op het werk dat de bond in het afgeloopen jaar mocht verrichten en de dank zij het werk van de centrale commissie voor georganiseerd overleg behaalde resultaten, waardoor de rust onder het rijkspersonee1 mocht worden bewerkstelligd, al bleef de vrees voor verdere salarisverlaging bestaau, in welk verband spr. ook het verlaten van de weg der aanpassing voor die der infla tie memoreerde. Voor wat het gemeentepersoneel betreft, mogen goede verwachtingen gekoesterd van het centraal overleg voor de gemeenten van 40.000 en meer inwoners. De bond blijft ijvereen voor kindertoeslag. Opvallend is het aantal incidenteele gevallen dat de bond moest behandelen. Wat het Prov. personeil betreft, was '36 voor de ambtenaren minder schokkend dan '35. Het is te betreuren, dat de aampassing niet van toepassing was op de kinderbijslag. Het is verheugend, dat na zooveel jaren van bange tegenspoed een wolkje als eens mans hand zichtbaar ie aan den economischen hemel. Het werkloos heidscijfer daalt en er opent zich nationaal en internationaal een beter perspectief Houdt de prijsstijging aan, dan kan van een verdere verlaging der salarissen natuur lijk geen sprake zijn en weet het hoofdbe stuur wat te doen staat De Bond mocht in het afgeloopen jaar meer aandacht besteden aan de propaganda \oor het eerst na eenige jaren mocht in '31 ledenwinst gehoekt, terwijl drie nieuwe af deelingen werden opgericht, in welk ver band spr. hulde bracht aan de propagan disten van de bond. Er is nog werk te over en nog zijn vele Christen-ambtenaren neu traal georganiseerd. Hulde bracht spr. aan de beide vrijgestel den, de heeren L. Vermeulen en J Goote, voor al hum arbeid, terwijl hij eerst genoemde geluk wenschte met de hem ten deel gevallen Koninklijke onderscheiding. Koning Leopold van België inspecteert het huurbnefje van een ouden arbeider te Seraing, die zijn beklag deed over de zijns inziens te hooge huishuur Ook internationaal mochten de organisa ties van Ghr. Overheidspersoneel de handen sterker maken. Zoo is er veel dat bemoedi gen kan, al vergeten we niet, aldus spr., dat de opleving in de industrie niet en'kel tot verheuging ©temt, getuige de be\vap>e- •ningsijver. Spr. besloot met een opwekking om pal te staan voor de idealen van den bond en dat in de wetensohap dat de Heere, de God van Jacobs zaad een burcht en toeverlaat is. Dan zal er in onze verwarde maatschap pij blijven een vragen naar het vasto spoir van Gods Woord. (Applaus). Hierna kwam aan de orde het jaarver slag van den secretaris, den heer L. Ver meulen en dat van den penningmeester, den heer M. J .v. Steenes. Deze werden, evènals het verslag van het Ondersteunings fonds, goedgekeurd. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren A. v. Driel te Haarlem, C. J. v. Dam te Utrecht, H. W. Rietberg te Zutfen, en M. J. v. Steenes te Den Haag, werden bij enkele candidaatstelling her kozen Baconzouters niet tevreden De Nederlandsche exporteurs van vleesch en vleeschproducten vergaderen De groep bacon van de Vereeniging van Nederlandsche Exporteurs van vleesch en vleeschproducten hield dezer dagen haar jaarvergadering In zijn openingsrede con stateerde de voorzitter, de heer J. H. W, Pasman, dat men over den gang van zaken in de afgeloopen periode niet ver heugd kan zijn aangezien het door den Minister van Landbouw gevolgde systeem van inschrijvingen funest op de bedrijven heeft gewerkt, met name door de groote be voorrechting van de coöperatieve onderne mingen. Spr. zeide, dat de particulier® baconzouters de pioniers op hun terrein zijn geweest, die zich de vruchten van hun moei- zamen arbeid niet zoo maar laten ontfutse len. Bovendien moesten de nieuwe indeeën steeds komen uit de kringen van den han del, zoodat men de waarde en invloed van dezen niet moet onderschatten. Hoewel de toekomst nog in het duister verscholen ligt, blijkt bij de regeering een neiging tot inkeer te bestaan en zoekt zij andere wegen. Spr. hoopte, dat men het bestaande ver band zou kunnen behouden. Doch men zou voor strijd niet terugdeinzen, indien deze zou worden opgedrongen. Ook wat de ex portrechten betreft zal men zich tegen ach teruitstelling blijven verzetten. Het conflict bij de Twentekanalen Werk gedeeltelijk hervat Men schijnt thans tot een oplossing te ge raken inzake het conflict bij de Twente kanaal-werken, waar een 450 arbeiders vo rige week het werk staakten. De contactcommissie uif de werkgevers en werknemers heeft verschillende confe renties gehouden en het resultaat is geweest dat de commissie aanbevolen heeft het werk te hervatten, ten einde een nader onderzoek naar de grieven te kunnen instellen. Zij ziet anders geen mogelijkheid om bemid delend te kunnen optreden. Het gevolg is geweest dat de stakende arbeiders uit Zutfen er Deventer be sloten hebben heden weer aan den nrheid te gaan. Het betreft hier de grootste eroep arbeiders. De 130 tewerkgestelden uit E n- s c h e d en de 25 uit Wierden hebben nog geen beslissing genomen. In gezelschap vaji Jhr Loudon maakten de ministers Slotemaker de Bruine en Gelissen na de officieelc opening van het Nederlandsch paviljoen op de Farijsche wereldtentoonstelling 'n rondgang door de zalen van 't paviljoen KOLMAATJESHARING In het buitenland worden de collectieve arbeidsoveneenKomsten veelal nog door sta kingen verkregen. Scherp keerde spr. zich tegen de huidige actie in het buitenland. Hij wekte op tot krachtige propaganda voor de vakbeweging. Daarna werd de rondvraag gehouden en sprak de vooratter een kort slotwoord. vaatje: 10 st 1.15; 20 st. f 1.75; 30 st 2.25; 60 st 3.75; blik: 10 st. 1— 20 st 1.60; 30 st 2.10; 60 st 3.50. Levering franco huis door geh Nederland Gebr. Van der Vlis Hzns. VLAAR DIN GEN Telef. 242 - Giro 41784 Een kijkje in de groote zaal van het Nederlandsch paviljoen op da wereldtentoonstelling te Farijs, waar de nationale producten van ons land worden geëxposeerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5