SUZWaSCHE m 1895 DE „DEUTSCHLAND" GEBOMBARDEERD Springer toont zich van zijn sterkste zijde MAANDAG 31 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland BALDWINS HEENGAAN Met Stanley Baldwin, die zijn demissie in handen van den Britschen koning heeft ge legd, na als zijn opvolger voor het minister presidentschap Neville Chamberlain te heb ben aanbevolen, is een nuchtere, ietwat zwaar en traag zich voordoende persoonlijk heid van het Britsche openbare tooneel ver dwenen. In 1923 was hij, na het overlijden van Bonar Law, wat meer naar voren ge komen, uit de sfeer van rustige, bezadigde middelmatigheid waarin hij tot dan toe had verbleven. Zijn benoeming tot premier had hij vermoedelijk goeddeels daaraan te dan ken, dat elke aristocratische allure hem vreemd was; met zijn rustige, eenigszins vierkante kop, die eerder van evenwichtig overleg dan van fijnheid en speelschheid van geest getuigde, had hij het type, waarin de democratische volkslagen vertrouwen stellen. Baldwin was voor alle dingen door en door solide, afkeerig van onverwachte wendingen en bokkensprongen. Bekend is, hoe hij en MacDonald in de volgende jaren elkander wederkeerig uit hun positio heb ben gedrongen. Zij wisselden steeds elkan der af op den belangrijken zetel van minis ter-president. Wellicht doet men Baldwin geen onrecht zoo men MacDonald een meer markante verschijning, en een sterker, boeiender persoonlijkheid noemt. Baldwins laatste regeeringsperiode droeg 'daar trouwens de sporen van. De groote labourchef had zich een man betoond, wiens idealisme in den volkenbond de deur der toekomst zag. Niet langer de hechtheid der Britsche wapenen in de eerste plaats, en de hegemonie van de „Commonwealth" zou de wereld regeeren doch recht en billijk heid zooals die internationaal in het volken bondshandvest vastgelegd en bevestigd sche nen. Ramsav Mac-Donald was zoozeer ge boeid door Genève's nieuwe idealen, dat hij in zekeren zin de zuiver Britsche belangen, als die van het tot allen prijs op peil hou den van lucht- en aeevloot, ervoor verwaar loosd heeft. Wellicht heeft de volkenbond geen beter vrienden gekend dan hem en Arthur Henderson, die in dit opzicht zeker met hem in één adem mag worden ge noemd. De labour-regeering viel, en daarmee werd Jn principe deze Britsche volkenbondskoers prijs gegeven. Doch tevens kon men het merkwaardige feit constateeren, dat Londen niet ten volle tot ontwaken scheen te zijn gekomen. Mac-Donalds geest bleek nog rond te waren in de Britsche politiek. De her bewapening, die met energie ter hand had moeten worden genomen, geschiedde gelei delijk en in een vrij traag tempo. Baldwin heeft later verklaard dat hij met „voor bedachten rade" deze langzame hermilitari- satie heeft gewild. Het Britsche volk zou niet rijp ervoor zijn geweest sneller zijn plichten te beseffen; de labour-zuurdeesem werkte nog door. Wellicht was het ook een gebrek aan lenigheid van geest in de leiden- 'de mannen, die ertoe heeft medegewerkt, clat Engeland tenslotte in een toestand ge raakte, waarin het Italië den handschoen zou moeten toewerpen zonder dit goed aan te durven. Eerst de dubbele tragedie van Oost-Afrika en volkenbond hebben in Dow- ningstreet het élan gewekt, hetwelk thans bet Britsche aanizien in de wereld helpt herwinnen. Tijdens het verloop van deze dingen was Baldwins aanzien in eigen kring ongetwij feld zeer gedaald. Er gingen reeds geruch ten over zijn heengaan, toen daarvan prac- tisch nog in het geheel geen sprake was. Het had er iets van, dat men dezen korten, lanszamen man met de houten tabakspijp wilde te verstaan geven, dat hij nu maar moest opstappen. Waardoor is het te ver' klaren, dat zijn afscheid tenslotte nog voor hem een soort van persoonlijke triomf ia geworden? Zijn het de groote gebeurtenissen, die In Öe laatste jaren van zijn bewind hebben plaats gegrepen: koning George's dood; het merkwaardige Edward-intermezzo; het her wonnen Britsche zelfbewustzijn, en tenslotte <dc feestelijke koningskroning in Westmin ster, die zijn naam nog eenmaal op aller lippen hebben gebracht? Populariteit is vaak een vreemd, niet goed te doorgronden «ding, doch populair is Stanley Baldwin, nu hij heengaat, ongetwijfeld Is het gereconstrueerde Britsche kabinet er intusschen sterker op geworden? Het mag met reden worden betwijfeld. Het toont naast Chamberlain, Simon, Hoare en Eden, geen nieuwe figuren van groot formaat die de heengaanden, de tris Baldwin, Mac-Do nald en Runciman, zouden kunnen in de schaduw stellen. Of uit het nieuwe „perso neel" mannen van beteekenis zullen groeien dient nog te worden afgewacht. Pantserschip door twee bommen van Valencia- vliegers getroffen Er zouden 23 dooden en 83 geiconden zijn De Mexicaan sche petroleum-staking Br bestaat vrees voor uitbreiding De woordvoerder van het stakingscomité 5n de Mexicaansche petroleum-industrie heeft medegedeeld, dat de staking kalm en zonder incidenten verloopt De benzine voorraden beginnen echter meer en meer .uitgeput te raken. De onderhandelingen tot bijlegging van 't conflict worden voortgezet. Zondagmiddag heeft de vakyereeniging van arbeiders in de petroleumindustrie haar minimum eischen bij het ministerie van Arbeid inge diend. Men vreest echter, dat de petroleumsta- king zich ook tot andere bedrijven zal uit breiden. De districtsafdeeling van arbei ders en boeren heeft in beginsel een soliJa- riteitsstaking goedgekeurd, indien de sta kine in de petroleumindustrie Dinsdag niet is geëindigd. -loofdkonf oor» Den Haacj Actieve Vertegenwoordiger) Gevrtwgd Zaterdagavond heeft zich op de reede van Ibiza (Balearen) een be treurenswaardig incident voorge daan, hetwelk aan 23 Duitsche ma trozen het leven heeft gekost, terwijl er tevens nog 83 gewonden zijn, van wie er 19 in ernstigen toestand verkeeren. Al deze mannen waren opvarenden van het Duitsche pant serschip „Deutschland", hetwelk door twee vliegtuigen der Spaan- sche volksfront-regeering met bom men werd bestookt. Het staat nog niet vast, wie daar bij als aanvaller is opgetreden. Vol gens berichten van Valentia-zijde zou de „Deutschland" bij de nade ring der vliegers het vuur hebben geopend; volgens berichten uit Ber lijn lag het schip echter in rust en werd het eenvoudig door de roode bommenwerpers overvallen. Het incident heeft in Duitschland een zeer groote opschudding ver oorzaakt. De Duitsche regeering publiceert naar aanleiding van het gebeurde met de „Deutschland" de volgende verklaring: Nadat enkele dagen geleden roode vlieg tuigen de in de haven van Majorca liggen de Engelsche, Duitsche en Italiaansche schepen met bommen hadden aangevallen en daarbij aan boord van een Italiaanseh schip zes officieren doodden, werd aan Duitsche schepen het verdere verblijf in deze haven ontzegd. Op Zaterdag 29 Mei lag het pantserschip „Deutschland" op de reede van Ibiza. Het schip behoort tot de strijdkrachten, welke bestemd zijn voor de internationale contröle ter zee. Niettemin werd tusschen zes %n zeven uur 's avonds het pantserschip plot seling door twee in glijvlucht dalende vlieg tuigen van de roode regeering te Valencia met bommen bestookt. Daar het schip in rust lag. bevonden de manschappen zich in de voor haar bestemde onbeschermde ruimte in het voorschip. Zooals onlangs bij het Itali aansche schip de bom in de officiers- cantine terecht kwam, zoo viel zij dit maal in de cantine der matrozen. Twin tig dooden en 73 gewonden zijn het ge volg van dezen misdadigen aanslag. Een tweede bom trof het zijdek, doch richtte daar slechts geringe schade aan Het pantserschip, dat geheel gevechts klaar was en gereed om op te stoomen, vertrok naar Gibraltar, om daar de ge wonden aan land te brengen. Het schip had geen schot op de vlieg tuigen gelost. Nadat de roode regeering te Valencia tweemaal door de non-inter ventie-commissie en door de Duitsche regeering is gewaarschuwd, geen ver dere aanvallen te doen op de schepen, welke in dienst staan der internatio nale controle, dwingt deze nieuwe mis dadige aanslag op een Duitsch schip de Duitsche regeering tot maatregelen, welke zij onverwijld aan de non-inte*-- ventie-commissie zal mededeelen. Hoc Valencia de zaak voorstelt! Het ministerie van landsverdediging der Valencia-regeering geeft omtrent het ge beurde een geheel andere voorstelling van zaken. Niet de roode vliegtuigen zouden het vuur hebben geopend, doch het Duit sche oorlogsschip, waarna de bommen der aviateurs den aanval doelmatig zouden heb ben beantwoord. Het roode communiqué zegt o.a.ï Zaterdagmiddag om vijf uur hebben twee regeeringsvliegtuigen een verkennings vlucht gemaakt naar de Balearen. Toen zij Ibiza passeerden heeft een oorlogsschip, dat zich op °00 M. van het havenhoofd bevond, met groote hevigheid vuur gegeven op de beide vliegtuigen zonder dat deze eeni- gen aanval hadden ondernomen op het schip noch op de stad. De vliegtuigen be antwoordden het vuur. Zij wierpen twaalf bommen, van welke vier op het schip tot ontploffing kwamen. Het communiqué van Valencia zegt ver der, dat buitenlandsche oorlogsschepen, die met de controle belast zijn, hun taak moe ten vervullen op een afstand van minstens tien mijl uit de kust. Het Duitsche oorlogs schip bevond zich echter in de baai van Ibiza en dichtbij de pier. Bovendien, zoo zegt Valencia verder, be rust de contröle in de streek van Ibiza over eenkomstig het besluit der non interventie commissie bij een Fransch smaldeel en heeft een Duitsch oorlogsschip derhal \e niet het recht zich in de betrokken Spaan- sche wateren te bevinden. De „Deutschland" te Gibraltar Zondag is de „Deutschland" met de vlag half stok de haven van Gibraltar binnen- geloopen. Alle Britsche en buitenlandsche oorlogsschepen lieten hun vlag eveneens halfstok waaien. De gewonden werden in allerijl van boord gebracht en naar het zie kenhuis vervoerd, waarheen alle dokters reeds met spoed waren ontboden. Waarschijnlijk zullen heden de rouwdien sten voor de overledenen gehouden worden. Berlijn beraadslaagt Rijkskanselier H i 11 e r bevond zich te München, alwaar hij een landbouwtentoon stelling zou openen, toen hij kennis kreeg an de „Deutschland"-catastrofe. Zondagmiddag om half drie arriveerde generaal-admiraal Raeder per extra vliegtuig in de Beiersche hoofdstad. Hij be gaf zich onmiddellijk naar den Führer. met wien hij een langdurige bespreking hield. Om 4 uur verliet daarop de rijkskanselier in gezelschap van Von Neurath en Raeder, München, om zich per vliegtuig naar Berlijn te begeven. Om half zeven werd aldaar in de rijks kanselarij een bespreking gehouden, later gevolgd door een zitting van het volledige, kabinet. Een zegsman van het ministerie van Ma rine heeft medegedeeld, dat alleen matro zen om het leven gekomen zijn, daar de eerste bom In het manschappenverblijf te recht" kwam. Tot de dooden en gewonden behoort geen enkele officier of onderofficier. De „Deutschland" staat onder bevel van commandant Fanger; ook de-chef van het Duitsche flotielje in de Spaansche wateren, admiraal von Fischel, bevond zich aan boord. Drijft Valencia naar porlog? Over het incident met de „Deutschland" schrijft de „Deutsche Dienst" o.a. het vol gende: De onwaardige aanval op een Duitsch contröleschip heeft in geheel Duitschland hevige verontwaardig: i en diepen rouw te weeg gebracht. De bewering der Valencia- bolsjewisten, gedaan in een officieele mede- deeling, terstond na den aanval. al9 zouden de vliegtuigen door de „Deutschland" be schoten zijn, is een leugen. Europa zal zich tegen dit onve«antwoordelijk gedrijf naar oorlog van de bolsjewistische moordenaars bende te weer moeten stellen. In de eerste plaafs echter rijst de vraag, wat de non-interventie-commissie denkt te doen. Duitschland heeft, zooals men weet, de contröle ter zee niet verlangd, de groote landen, die in deze commissie vertegen woordigd zijn, hebben integendeel Duitsch land gevraagd aan deze controle deel te nemen. In het belang van den vrede heeft Duitschland zich dat offer getroost 'Welke garanties kan de non-interventie commissie geven, dat dergelijke gebeurte nissen zich niet herhalen? Neutrale zone bij Majorca De vertegenwoordiger van Engeland te Valencia heeft verzocht bij de haven van Balma de Majorca een veiligheidszone aan te wijzen. Dit verzoek is ingewilligd. Hij De Spaanscheburgeroorlog BARCELONA UIT DE LUCHT GEBOMBARDEERRD Bedrijvigheid op alle fronten Barcelona, de hoofdstad van Catalonië, heeft voor de eerste maal tijdens den duur van den Spaanschen burgeroorlog een nachtelijken vliegeraanval te door staan gehad. Het rechtsche luchteskader bestond uit zes driemotorige toestellen Terwijl het nog volkomen duister waa, werd de bevolking opgeschrikt door het geloei der sirenen. Even later weerklon ken ook reeds de explosies der projectie len, die de vijandelijke vliegers tijden» hun tocht boven de stad op tal van wij ken lieten vallen. De knallen der ontploffingen vermeng i?n zich weldra met het gedreun van het lucht afweergeschut, dat onmiddellijk het vuur op den vijand opende, die hierop met machine geweersalvo's antwoordde. Verscheiden hui zen, die door bommen- getroffen werden, rijn ingestort. Het aantal dooden bedraagt volgens Un: ted Press 71, dat der gewonden omstreeks 100 Bovendien zijn in de aan het strand ge legen voorsteden 15 personen omgekomen en 47 gewond. Van de slachtoffers zijn er 30 omgekomen bij de instorting van een huis, dat door een boni werd getroffen. Voorts heeft m--n 10 dooden en 50 gewonden geborgen uit de puiu- hoopen van een café. Ook Madrid onder vuur Madrid is Zondagmorgen va® vijf tot a:ht uur door de nationalistische batterijen be schoten. Er zouden 20 dooden en 50 gewon den gevallen zijn. Ver-uitee-nloopende wijken werden onder vuur genomen. In totaal zijn ongeveer hon derd granaten ingeslagen. Ook de Telefoni ca, de wolkenkrabber in 't centrum van Ma drid kreeg daarvan weer zijn deel. In totaal is het hooge telefoongebouw thans reeds 10S maal door granaten getroffen. Volgens Havas is een rechtsche aanval op de brug der Franschen door de verdedigers der hoofdstad afgeslagen. In den Taag-sector vielen de rechtachen eveneens aan, met het doel de roode linies ten zuiden van Toledo van het achterland af te snijden. De gevechten In BIscaye „De opmarsch van heit front van Biscay e duurt voort", aldus vangt het communiqué van het nationalistische hoofdkwartier aun, dat omtrent de jongste krijgsverrichtingen in het Noorden werd uitgegeven. „Na in den loop van een schitterenden slag den tegenstand van den vijand te heb ben gebroken, konden onze troepen het mas sief van Lemona beoettcn, waar het Basken zich krachtig hadden verschanst Onze lucnt- st rijd krachten hebben drie vijandelijke jachtvliegtuigen aan he' Santander- 'oM neergeschoten. Vijf andere toestellen werd vu ot een vliegveld ln de provincie Santander neergeschoten". Te Bilbao wordt beweerd, dat de zware verliezen aan mcnschen- en oorlogsma rieel. ten koste waarvan Mola ten slotte een slechts geringe terreinwinst wist te boekon, het wettigen van een overwinning der ver dedigers te spreken. schreef aan P r i e t o dat bij den aanval op Balma een bom viel op 20 meter afstand van den Britschen torpedojager „Hardy". welke in de haven lag, dicht bij den Itali- aanschen kruiser welke werd getroffen. De Spaansche regeering heeft meegedeeld dat de Britsche schepen voor anker kunnen gaan ten zuiden van de kaap San Carlos en ten oosten van de meridiaan van de kathe draal van Pal ma. De non-interventie-commissie beraadslaagt Dinsdag a.s. zal te Londen de non-interventie-commissie bij eenkomen om haar houding in- ke het „Deutschland"-incident te bepalen. De strijd in de Amerikaansche staalindustrie Ravitailleering met vliegtuigen In de omgeving van Chicago heerscht thans een staking in de staalindustrie, waarbij een 70.000 arbeiders zijn betrokken. Eén der bedrijven van de Republic Steel, waar 1000 werkwillige arbeiders achterge bleven waren, had verzocht om toezending van levensmiddelen. Na eenige mislukte pogingen om het voedsel over den beganen grond de poorten van de fabriek binnen te brengen waarbij gevechten tusschen politie en stakers ontstonden, besloot men enkele vliegtuigen te charteren, om de levensmid delen door de lucht in de fabriek te bren gen. De stakers besloten daarop, eveneens eenige vliegtuigen de lucht in te zenden. m de ravitailleering te verhinderen. Langen tijd cirkelden de vliegtuigen door elkaar, doch ten slotte konden de machines der stakers niet voorkomen, dat de pakken levensmiddelen op het fabrieksterrein te recht kwamen. Bij de botsingen tusschen politie en sta kers werden zes politiebeambten en vijftien stakers gewond. In Boekarest verdwijnen kinderen In den loop van één week zijn op myste rieuze wijze in Boekarest tien kinderen van 3 tot 12 jaar verdwenen. Onder de bevol king der Roemecnsche hoofdstad heerscht hierover vrij sterke opgewondenheid, te meer daar de politie er tot heden niet in geslaagd is. ecnig licht in de zaak te brengen. Luchtongevallen in Engeland In Groot-Brittannië hebben zich Zateriag verschillende luchtvaart-onge/vallen voorge daan, ter gelegenheid van de feesteu van den Rijksluchtdag. Op het vloegveld Farnsborough viel een vliegtuig brandend naar beneden, waarbij de beide inzittende militairen om het 'even kwamen. Bij Salisbury en Waddington stortten eveneens militaire vliegtuigen omlaag, ter wijl te Weston Super Mare een bombarde mentsvliegtuig bij het starten in brand vloog en geheel door de vlammen werd ver teerd. Op het eiland Man is een toestel tegen de schoorsteen van een huis gevlogen. De beide vliegers werden gedood: drie bewoners van het huis liepen kwetsuren op. FELLE BRAND IN EEN ZWEMBAD Schinkelbad te Amsterdam gróotendeels verwoest Water genoeg maar geen blusckmateriaal In het grootste der Amsterdamsclie zwembaden, het Schinkelbad, is Zater dagavond om half negen brand uit gebroken. De vlammen grepen met groote snelheid om zich heen, zoodat binnen een uur tijds het grootste deel van het geheel uit hout opgetrokken zwembad verwoest was. Vanzelfspre kend was er bluschwater genoeg, dobh de bestrijding van het vuur kon niet met volle kracht aangepakt worden, omdat het groote materieel de smalle toegangswegen niet kon passeerenl Het eerste gedeelte, de mannenafdeeling van dit zwembad, hetwelk even Zuidelijk van het stadion aan den Oostkant van den Schinkel ligt en van den Amstelveenschen weg af over een betrekkelijk smal pad langs een breeie sloot, dwars door grasland en opgehoogd zandterrein te bereiken is, is ge bouwd in 1917. Later, in 1923, is er een twee de vleugel, iets kleiner, als vrouwenafdee- ling bijgebouwd. Deze laatste had ongeveer 160 kleedkamertjes, behalve de algemeene kleedkamers voor schoolkinderen; de man nenafdeeling bevatte ongeveer 250 kleed kamertjes en verder ook een algemeene kleeokamer voor jongens. Het zwembad is geheel in hout opgetrokken, met een rieten dakbedekking. De beide afdeelingen zijn ge. scheiden door een breeden steiger, waarop aan weerskanten, dus rug-aan.rug, ook kleedkamertjes gebouwd waren. De brand is ontstaan in het hoofdgebouwtje van de damesafdee- ling, juist toen de laatste zwemsters zwemmers oe inrichting verlaten hadden. Het personeel van de heeren- zoowel als dat van de damesafdeeling was nog aanwezig. De hoofdzwemmeesteres fiad liist het kan toortje gesloten en bevond zich in een aan grenzend vertrekje bij de andere zwem meesteressen, toen zij eensklaps een brand lucht waarnam. Zij zagen het kantoortje toen spoedig in lichter laaie staan. Terzelfder tijd zag een agent van politie, die zijn kano in ae nabijgelegen jachthaven had liggen wat er gaande was. Hij spoedde zich naar de zwem-inrichting. en vond in de mannenaf deeling het personeel nog bezig met oprui, men. Het had nog niets van den brand ge. merkt. Telefonisch is van hieruit eerst brandweer gewaarschuwd, die intusschen ook al van den Amstelveenschen weg ver schillende keeren gealarmeerd was. De agent en leden van het personeel be gaven zich nu snel naar de vrouwenafdee- ling, waar het personeel, doordat het vuur zoo onrustbarend om zioh heen greep ln het droge hout en vooral in de rieten dakbedek king de wijk had moeten nemen. Zij hebben nog brandslangen gekoppeld aan de water leiding maar wat zij ook probeerden om de vlammen te stuitten, het mocht niet baten. De brand breidde zich uit, vooral ln de richting van de mannen-afdeeling. De motorspuiten bleven steken... Met talrijk materiaal was de brandweer GEMENGD NIEUWS Groote brand te Breda Magazijnen der Handelsvereeniging Brabant uitgebrand Door onbekende oorzaak is Zondagavond omstreeks acht uur brand uitgebroken in de uitgebreide magazijnen der handelsvereeni ging „Brabant" van de firma Th. Albarda Jelgersma aan de Boschstraat te Breda. Het vuur is ontstaan in een bergplaats voor verpakkingsmateriaal. Het breidde zich in minder dan geen tijd uit en zoo stond in een ommezien het drie verdiepingen hooge gebouw in lichter laaie. De brandweer rukte met groot materiaal uit. Zij moest haar werk beperken tot het beschermen van de naast gelegen panden, welke in het dichtbebouwde stadsgedeelte nauw aaneengesloten staan. Na betrekkelijk korten tijd was de brand weer het vuur meester. Het gebouw, waarin een groote hoeveelheid wijnen, likeuren, co mestibles en kruidenierswaren waren opge slagen, ging geheel in vlammen op. De- schade, welke zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Schoenmagazijn uitgebrand te Amersfoort Vannacht omstreeks één uur heeft een felle brand gewoed in het schoenmagazijn van den heer J. B. aan de Langeslraat te Amersfoort. Toen de brand door de huishoudster werd ontdekt, woedde het vuur reeds zoo fel, dat de bewoners van het pand, die zich drie kwartier te voren ter ruste had den begeven, aan de achterzijde de woning moesten verlaten. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, bestreed het vuur onder leiding van den commandant, den heer van Hase- len, krachtdadig, doch kon niet verhinderen, dat het pand geheel uitbrandde. Hoogstwaarschlijk is de brand op de be nedenverdieping ontstaan. Omtrent de oor zaak is nog niets bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Botsing tusschen motorrijders Een zwaargewonde Gistermiddag om drie uur zijn op den Meeuwerderweg te Groningen twee mo torrijders met elkaar ln botsing gekomen. Beiden werden tegen den weg geslingerd. De 26-jarige H. van T., wonende te Groningen, werd zwaar gewond opgenomen. Een rib was hem in de long gedrongen. Hij is in zeer ernstigen toestand in het Diaconessenhuis opgenomen. De andere motorrijder bleef ongedeerd. Beide motorrijwielen werden zwaar beschadigd. uitgerukt; vier motorspuiten, de materiaal wagen en de staiwagen konden echter niet verder komen dan den spoordijk, op eenige honderden meters afstand. Er zijn toen drie zoogenaamde baby-motorspuiten op motorrij. wielen naar de fel brandende zweminrich, ting gereden en hiermede heeft de brand weer het vuur aangetast Slechts met zes stralen kon zij de vlammenzee bestrijden. Het eerste halfuur slechts met drie, omdat het geruimen tijd duurde voordat een der twee baby-motorspuitjes werken wilde. De dubbele rij kleedkamertjes, die de vrouwen» en de mannenafdeeling van elkaar scheidt, ging intusschen geheel in het laaiende, vuur op. Door de noord-oostelijke windrich-n ting is verder de geheeie vrouwenafdeeling vrijwel gespaard gebleven, doch de wind blies het vuur door de luchtige en zeer J brandbare rieten dakbedekking heen verder Goor de mannenafdeeling, waar de brandJl weer wanhopige moeite deed om het tegen te houden. Tenslotte is dit gehikt, nadat on.j geveer een derde van deze afdeeling ver-< woest was. Evenals voor alle andere gemeentegebou» j wen draagt de gemeente ook voor deze in-t richting zelf het risico voor brandschade tot'-i de eerste 100.000. Reeds geruimen tijd waren er plannen het thans verwoeste zwembad door nieuw te vervangen. Er zullen echter zeker nog twee jarerj 1 meed gemoeid zijn, voordat het gereed zal' kunnen zijn. En het ziet er niet naar uit, dat, wat er overgebleven is van het tegen woordige Schinkelbad, spoedig in een zoo danigen staat gebracht zal kunnen zijn, dat het weer voorloopig bruikbaar zal zijn. Voorj veel bewoners van dit stadsdeel, en vooralL voor de jeugd, zal de verwoesting van het Schinkelbad dezen zomer een ernstig gemis beteekenen. DAMMEN Hij wint de tweede partij met wit Zeer fraai spel der kampioenen In het American-hotel te Amster dam is Zaterdag de tweede partij gespeeld van den wedstrijd om het wereldkampioenschap tusschen Sprin ger en Raichenbach. In een verrassende en zeer fraaie partij heeft onze landgenoot zich van zijn sterkste zijde laten zien. Hij won dan ook zeer verdiend, waar door hij met 3—1 de leiding kreeg. Het verloop De partij had het volgende verloop: Wit: B. Springer Zwart: Raichenbach Hollandsohe opening 1. 33—28 18—23 2. 39-33 12—18 8. 41-39 7—12 4. 50—44 2024 Niets in deze kalme opening wijst er od dat het straks stormachtig zal toegaan. 5. 34—30 18—22 De zet, die tot complicaties gaat leiden. 6. 30--25 12-18 7. 40-34 14—20 8. 25X14 9X20 9. 34—29 23X34 10. 39X30 Niets wijst er op, dat Zwart's negende zet een vernuftige lok zet is. Oogenschijnlijk ziet het er naar uit, dnt Raichenbach met zijn t.hans volgende zettenserie een stuk gaat winnen en vele experts in de zaal kwamen tot de overtuiging, dat wereldkampioen Springer plotseling had verrast Want er volgde: 1024—29!? 11. 33X24 22X33 12. 38X29 20—251? Inderdaad, het ziet er naar uit. alsof Springers positie hopeloos is. De stemming in de zaal was door het blik semsnelle verloop van de laatste zetten nog nauwelijks bepaald, toen Springer even snel liet volgen: 13 29—23!! 18X20 14. 31—27 25X34 15 27 -22! 17X28 Ifi 32 X 25 En aan verlies van schijf 34 js niet meer te ontkomen P,e» dooi Springer meesterlijk geziene combinatie, dip een ahsolute verras sing voor iedereen beteekende. Het is teekenend dat dit stuk winst, dal practisch gesproken winst der partij moet opleveren. Springers spel fel karakteriseert: plotselinge ressources plaatsen den tegen stander, zelfs dus een Raichenbach, voor consequenties, die deze vooraf niet dacht te hoeven overzien. 1610-14 17. 44-89 15-20 18. 39 X 30- 13—19 19. 42—38 1—7 20. 37-32 7—12 21.; 41—37 8—13 22.38—33 20-24 23. 32—28 1218, Het zijn alle opbouwende zetten, die ook, zonder schijfverlies voor Raichenbach zoo gespeeld zouden zijn. 24. 43—39 4—9 25. 39—34 5—10 26. 34—23 2—8 27. 29X20 19-23 28. 28X19 13X15. Springer valt rechts aan en staat, behalve,1 materieel ook positioneel iets beter. Raichen-r bachs tactiek blijft op ruilen gebaseerd. 1 29. 37—32 15—20 30. 46—41 20—24 31. 30X13' 14X23 32. 41—37 11—17 33. 47—41 6-11 31, 45—40 9-14 Het is een strijd om het bezit van het cenf trum. Het gevaar voor Springer van te veel toegeven aan Raichenbachs drang tot ruilenl mag men niet onderschatten. c 35. 32—28 23X32 36. 37X28 18—23 37. 28X19< 14X23 38. 40—34 23—28 39. 33X22 17X28 40. 25—20 10—14 41. 20 X 9 3X14 42. 3129< 14—20 43. 41-37 16-21 Raichenbach combineert zoo goed en zoo. kwaad als het kan en speculeert op event, tueele meerslagverplichtingen, die kunnen volgen. Dergelijke standen leveren vaalt remise-mogelijkheden op. 44. 48—42 1117 45. 42—38 21—27 46. 353(f 17—22 47. 38—33 Het aangewezen offer dat het begin van het einde is. L 4722X39 48. 30-25 20-24. 49. 29X20, 22—28 50. 20-14 28—33 51. 14—10 33—38 62i 10—4 27—32 53. 37 X 28 38—42 54. 4—31 42—41 55. 31-26 8-13 De zwarte stelling is totaa! verloren en Springer faalt niet t 56 28—23 39—43 57 49 X 38 48—34 58. 26—3L 34X1 59 31X4 Zwart geeft het op. Een zeer fraaie partij, waarin Springe! zich van zijn sterkste zijde Het zien De stand is daarmede 31 in het voordee van Springer. De derde partij De gister te 's-H e r t o g e n b o s c li speelde partij is geëindigd in remise. Het programma voor de match luidt ven der als volgt: 1 Juni, 7 uur, Amsterdam, Vlctorlahotel 2 Juni, 6.30 uur, Rotterdam, Nleuwshladnebou wen: 4 Juni. 7 30 uur, Utrecht. Gebouw vool K. en W.: 5 Juni, 6 30 uur. Deventer. St Joseph gebouwj 7 Juni. 7 uur, Groninpcn: Huis d r 18* Junï." 4 Hi Peters; 14 Juni. 7 uur Rllthoven. Hotel Heide park; 16 Juni. 7 uur Den Hnap. Gebouw n Bijenkorf 17 Juni. 7 uur. Ermolo. C'hr Volks belang; 19 Juni. 4 uur. Slikkerveer. Eloctri zaa!: 21 Juni. 7 uur. Breukelen. Hotel State, wapen: 23 Juni, 7 uur, Amsterdam. Vlctorli hotel; 24 Juni, 7 uur. Dordrecht, A B Steeg' oversloot; 26 Juni. wordt nader hekend sê» maakt: 27 Juni, 2 uur. Amsterdam. Victoria hotel: 29 Juni. 7 uur, idem. Idem: 1 Juli, 7 ïu Den Haag. De Galer'j. Daan van Meerdervoort 2 Juli, 7 uur, Amsterdam, Vlctorla-hotel; 4 Juli idem^ Idem; Juli, 6 uur. Den Haaft gebouw De Bijenkorf,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2