Eau de Cologne IBIS SHAG VRIJDAG 28 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG a Buitenland DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Felle strijd in het Baskische gebergte Valencia weigert den Wapenstilstand In een interview met een vertegen woordiger van Reuter heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Giral, me degedeeld, dat de volksfronsregeering niet wenscht te spreken over een wapen stilstand, noch dezen in eenigen vorm goed te keuren. Hij voegde daaraan echter toe: „Wij aanvaarden het principe van het terug trekken der vrijwilligers, zoolang dit niet tot stand komt door een staken dir vijandelijkheden". Te Berlijn wordt officieel medegedeeld: „De Duitsche torpedoboot „Albatros", d>e op het oogenblik op de reede van Pal ma de Majorca ligt, is op 26 Maart 1937 bij een aanval van roode vliegtuigen op die stad en de reede in ernstig gevaar gebracht door bommenwerpers, die een viertal bommen in de onmiddellijke nabijheid van het schip Uitwierpen. Aan deze aanval moet een bijzondere bt, leekenis worden toegekend, omdat op dat oogenblik geen nationaal Spaansch oorlogs schip op de reede lag. Op deze wijze worden de Duitsche strijdkrachten ter zee, die in liet belang van den wereldvrede haar controle dienst in de Spaansche wateren verrichten, ernstig in haar veiligheid bedreigd". De strijd in Biscayo Met de verovering van de hoogten bij Or iduna, door de Basken steeds als onneembare .vestingen beschouwd, desondanks echter na één dag van strijd door de reohtschon .veroverd, beschikt Mola thans over stellin gen, vanwaar hij twee van het Zuiden naar Bilbao leidende zeer belangrijke wegen vol komen boheerschL De belangrijkste berg in de onmiddellijke nabijheid van Orduna is de Sam Pedro. Hier hadden de Basken, gebruik makend van alle mogelijkheden, welke dit aan spleten en klo ven rijke rotsgebied hun bood, een formida- del defensie-systeem ingericht van betonnen loopgraven en machtige geschutstellingen. Mola bereidde den stormloop zijner infan terie tegen deze vesting voor met een drie Uur lang lucht- en aidillerie-hombardemcnt, .waaraan zestig vliegtuigen en alles wat er aan artilerie in den zuidelijken sector van Let front in Biscaye is geconcentreerd, deel namen Een geweldige, ononderbroken hagel van granaten en bommen werd op de Baskische stellingen gericht. De steenrotsen barstten onder *t geweld der projectielen en vlogen en 6patten in duizend stukken door de lucht. In razend tempo volgden de explosies elkaar op over de geheele uitgestrektheid van de Baskische stelling. Toen tenslotte bleek, dat het grootste ge- 'deelte der vijandelijke fortenlinies was ver woest, gaf Mola zijn Navarreezen bevel tot 'den aanval. Heft zijn voor den bergkrijg voor treffelijke soldaten. Als katten beklauterden cn besprongen ze de rotsige bergwanden en met verbazingwekkende snelheid hadden Bij spoedig de toppen van den 1500 meter Loogen heuvel bereikt en stonden zij voor Wen Baskischen vijand, die echter, door het Bielsche bombardement volkomen gedemora 3iseerd, nauwelijke nog weerstand bood aan jden vinnigen bajonet-aanval van Mola's ïnannen en hals over kop op de vludht sloeg. Vijf uur na het begin van den aanval hadden de nationalisten den San Pedro veroverd. Honderd vijftig Basken waren gevangen genomen, van een honderdtal lagen de lijken op het slagveld. Intusschen zal Mola vóór de nationa listen van hieruit in rechte lijn Noord waarts tegen Bilbao zullen kunnen op rukken nog verscheiden hoogten waar de Basken zich verschanst hebben, b v. tusschen Pena de Gohbea en Lemona, moeten veroveren, alvorens hij slag kan leveren onder Bilbao's poorten. 't Is maar een kleinigheid maar wat prettig om *t ook daarin ééns te zijn! Die fijne prikkelende geur, die opwekkende werking. "4711w! *t Is eerst een heerlijke verrassing dan wordt het een blijvende gewoonte. Een van de weinige gewoontes, die men op de huwelijksreis niet behoeft af te leeren! En die bij de gouden bruiloft nog een gemeenschappelijke vreugde zullen zijn. DE SOCIALE STRIJD IN DE VER. STATEN Lewis tegen Ford en vakvereenigingsbond Door de agitatie van het comité voor in- dustrieele organisatie van Lewis tegen de staalindustrie en het Ford-concern zien de 'ereenigde Staten zioh voor een uiterst ern stig anl>eidsconflict geplaatst Terwijl de staking in de staalindustrie, de meest uitgebreide sinds de staking in 1919, onverminderd voortduurt, maakt de organi satie van Lewis zich op, Henry Ford een be- ilissenden slag toe te brengen, om hem te dwingen het comité voor de industrieele or ganisatie te erkennen als eenigen vertegen oordiger van zijn personeel. De strijd van 't door Lewis geleide comité echter een gevecht op twee fronten, daar hij gelijktijdig pogingen in het werk stelt, zijn rivaal op het gebied der vnkvereenigings beweging, den Amerikaanschen vakvereeni gingsbond. buiten gevecht te stellen Het comité voor Industrieele organisa tie zou echter bij zijn strijd tegen den burcht der Amerikaansche werkgevers, de automobiel-maatschappij van Ford, wel eens op onverwachte moeilijkheden kunnen stuiten, zooals de gebeurtenis sen in de Ford-fabrieken te River Rouge bewijzen. De loyale Ford-arbeiders hebben daar namelijk niet alleen de leiders der Ame rikaansche automobielarbeiders metter daad aangevallen, om hen te dwingen het bedrijf te verlaten, doch ook de door de vakvereeniging verspreide vlugschrif ten verscheurd. Inmiddels heeft de organisatie van Lewis als tegenoffensief tegen den Amerikaanschen akvereenigingsbond aan haar leden aanwi] zingen gegeven, in alle deelen der Veree- 'gde Staten plaatselijke afdeelingen in het leven te roepen. Met behulp van deze afdee- lingen en door verscherping van den strijd hoopt het comité voor industrieele organ isa tie den vakvereenigingsbond volkomen te vernietigen. GARANTIE.STANDGROEN GARANTIE.STANDBRU IN GARANTIE-STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE. STANDBLAUW 1 Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel I Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 De Belgische amnestie moeilijkheden Er Is nog geen oplossing gevonden De Belgische Kamercommissie, welke be last is met het voorbereiden van het wets ontwerp inzake de amnestie, heeft Donder dag opnieuw vergaderd. Het ging erom een richtlijn vast te stellen naar aanleiding van 't verwerpen der voorgestelde amendemen ten en van de houding van verschillende politieke groepen. De commissie hoorde eerst den minister van Defensie, die verklaarde, dat het wat betreft de militaire amnestie, niet mogelijk was de amnestie goed te keuren, zooals die in het wetsontwerp werd bepaald. Dit amendement is bestemd om den even tueelon terugkeer weer naar België moge lijk te maken van de gedelegeerden der Vlaamsche soldatenbeweging aan 't IJzer front, die zich binnen de Duitsche linies begaven ten einde contact te zoeken met den activistischen Raad van Vlaanderen. De commissie bleef echter bij haar oor deel, dat ook voor deze gevallen van deser tie, indien zij niet gepaard gingen met ver klikking of spionage, amnestie moest wor den verleend. Vervolgens werd de politieke amnestie behandeld met betrekking waartoe de minister van Justitie een amendement hsd ingediend, waarbij bepaald werd, dat de kwestie der verkiesbaarheid later zou be handeld worden. Dit amendement werd ver worpen, waarna de Minister van Justitie een nieuwe tekst voorstelde, waarbij de Regeering de formeele verplichting op zich zou nemén, een wetsontwerp in te dienen, de voorwaarden vaststellende, waaronder begenadigden opnieuw verkiesbaar kunnen gesteld worden. Ook dit amendement werd verworpen. De commissie besloot daarop de zitting op te heffen en niet meer bijeen te komen In de Kamer werd overeengekomen, dat Woensdag de behandeling der amnestie zal worden voortgezet. Feitelijk bevindt men zich nog op hetzelfde doode punt als een week geleden. Het amnestie-vraagstuk dreigt voor het kabinet-Van Zeeland een vraagstuk te worden, waarvan het lot van dit Kabinet zal kunnen gaan afhangen. Ramsay Mac Donald treedt af Hij weigert een erfelijken titel Ramsay M a c-D o n a 1 d heeft gister in het Buckingham-paleis een onderhoud bijna vijf kwartier met den Engelschen Koning gehad. Mac-Donald heeft aan George VI om ontslag uit zijn kabinets functie .verzocht, evenals de ministers Baldwin en R u n c i m a n. Naar alle waarschijnlijkheid zal geen der drie ministers een nieuwe functie bekle' den in het kabinet, dat Neville Chamber lain zal vormen. Het is trouwens mogelijk, dat Ramsay Mac-Donald binnenkort een reis naar Aus tralie zal maken, daar de gemeenteraad van Melbourne \oornemens is, hem als eeregast uit te noodigen. Naar verluidt, heeft de koning er bij Mac Donald op aangedrongen, wegens den staat bewezen diensten, een hoogen erfelijken titel, welken de vorst hem schenken wilde, te aanvaarden. Mac-Donald vroeg echter verlof, dezen titel te mogen weigeren en de koning stemde daarin met spijt toe. Het is thans dus zeker, dat Mac-Donald niet zal voorkomen op de lijst van onder scheidingen, welke na het aftreden van Baldwin zal worden gepubliceerd. Na de formaliteiten van zijn heengaan uit de regeering te hebben vervuld, is Mac Donald voornemens een korte vacantie door te brengen te Lossiemouth, om volgens op reis te gaan. Na zijn terugkeer zal hij zich, naar men meent, wijden aan een uiteenzetting van de gebeurtenissen van de laatste kwarteeuw in Groot-Brit- tannië. Britsche Rijksconferentie en het goud-vraagstuk Reuter meent te weten, dat de Zuid-Afri- kaansche delegatie op de Rijksconferentie te Londen de goudkwestie ter sprake heeft gebracht. Naar men zegt, is gewezen op de instabiliteit in den handel, als gevolg van de gecontroleerde valuta. Een officieele bevestiging was niet te krijgen, doch men gelooft dat de goud- kwestie naar de conomische commissie der conferentie verwezen en grondig door de deskundigen bestudeerd zal worden. D E V E O Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleetr-verlcoop! Wester-Apotheek V«. Deveo-Depat "TCw 3370s Fa. C. Roosen Zn. Schacht over de Fransch- Duitsche handelsbetrekkingen Er is reden tot optimisme Voor de Duitscho handelskamer te Parijs heeft de Duitsche minister van Economi sche Zaken, dr Schacht, een economische rede gehouden. Spreker betoogde o.a.. dat in 't bijzonder in de betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk het grondstoffen- probleem een belangrijke rol speelt en dan ook de eerste plaats inneemt bij de onderhandelingen over een handelsver drag, die thans gevoerd worden. Schacht sprak de hoop uit, dat het zal gelukken, een regeling te vinden waardoor de Duitsche industrie haar deel zal kunnen krijgen van de rijke grondstofschatten va: Frankrijk en zijn koloniën. Met voldoening constateerde epr., dat i: enkele weken een regeling omtrent vele principieele kwesties kan worden bereilcc Hij zag hierin een bewijs dat bij wederzijd jschen goeden wil ook de definitieve over eenstemming moet komen. Tenslotte zei de Schacht, dat, verdrag of geen verdrag, de economische betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk zich verder zullen ontwikkelen, want zij zijn niet slechts een kwestip van politiek, doch een economische noodzakelijkheid. GEEN MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND De conferentie van de afgevaardigden van den Britschen mijnwerkersbond heeft de voorloopige overeenkomst, welke tot stand is gekomen tusschen de werkgevers in Nottingshamshire en de werknemers, aangenomen. Met groote meerderheid werd besloten het bevel tot staken in alle districten ln te trekken. ONDERHOUD VAN SCHACHT EN AURIOL Vincent A u r i o 1, de Fransche minister van financiën, heeft een onderhoud van een uur gehad met den Duitschen rijks bankpresident, dr. Schacht. Na afloop van de besprekingen weigerdi Schacht eenige verklaring af te legger Auriol deelde mede. dat tijdens het onder houd de economische en financieele kwes ties van het oogenblik aan een algemeene bschouwing waren onderworpen. DE BRITSCHE CIVIELE LIJST Te Londen is de tekst gepubliceerd van de civiele lijst van den koning en van de leden der Koninklijke Familie. Het betreft een jaarlijksch bedrag van globaal 410.000 pond sterling, waarvan 10.000 pond bestemd zijn voor den hertog van Gloucester met het oog op diens gewij zigde functie na het aftreden van Eduard, en 6000 pond 's jaars voor Prinses Elisabeth, tot aan haar meerderjarigheid. GENEVE BESPREEKT DE LOCARNO-KWESTIE Delbos wil handhaving der algemeene veiligheid Gisteren heeft de Volkenbondsraad do Locarno-kwestie besproken, zulks naar aanleiding van de gemeenschappelijke nota van Delbos en Eden over do Fransch-Engelsch-Bclgische besprekin gen. Delbos voegde thans mondeling hieraan toe, dat de Franscho regeeriog nog steeds niet wanhoopt aan het tot stand komen van een nieuw Westelijk pact en alle krachten hiervoor zal blij ven aanwenden. De Fransche regeering vergeet echter bij haar streven naar een nieuw Wes'elijk pact geen oogenblik het verband tusschen de vei ligheid in West-Europa en die van geheel Europa. De Westelijke veiligheid inag niet ten koste van de algemeene veiligheid wor den verkregen. De Fransche regeering zal blijven streven naar do tot stand breng:-"g van een Westelijk pact, omdat zij dit be schouwen zal als een bijdrage tot den alge meenen vrede. Eden verzekerde hierop, dat de Britsche regeering hoopt, dat de met België geëin digde onderhandelingen een stap naar uit gebreider onderhandelingen voor een Wes telijk pact zullen blijken te zij-n en het her stel van een nauwere samenwerking tus schen alle desbetreffende staten zullen mo ;elijk maken. De Engelschc regeering zal haar krachten voor dit doel aanwenden. De schepping van een Westelijk pact zou een goed voorteeken voor de toekomst van Euro pa zijn. Tenslotte verklaarde Spaak, dat hij het geheel eens is mei! de gemeenschappelijke no- i van Delbos en Eden. De Belgische regeering had reeds de Fran sche en Engelsche regeeringen bedankt voo; haar helderziende vriendschap jegens het Belgisch standpunt. Spaak stelde er prijs op. dezen dank aan de raadstafel te her halen België is thans bevrijd van de verplichtin gen van Locarno, doch heeft den Fransrh Engelschen waarborg behouden. Deze waar borg is gegrond op een definitie van de bui tenlandsche politiek van België, die op tweeërlei neerkomt. Ten eerste de vastbeslotenheid van België ~.n met al zijn strijdkrachten de grenzen te gen iederen aanval te verdedigen en te be- VOOR DE PIJP Dobbelmann lekker... man! Incidenten aan Russisch- Mandsjoerijsche grens Een Sovjet-Russische afdeeling heeft met twee stukken veldgeschut nabij Suife- no de Mandsjoerijsche grens overschreden. Zij werd echter na een gevecht, dat een half uur geduurd heeft, teruggedreven. Russen, die op andere punten de grens overschreden, werden door cavalerie-pa- trouilles en Japansche militaire auto's be schoten. Het, Japansche lcwantoeng-leger heeft een scherp protest uitgebracht tegen de her haalde grensschendingen door de Russen, den laatsten tijd. Het Duitsch-Amerikaansch luchtschepen-verkeer Eckener onderhandelt te Washington In een voor de militaire commissie van. het Amerikaansche huis van afgevaardig den gehouden rede heeft dr. Eckener een nauwe Duitsch-Amerikaansche samenwer. king voorgesteld tot verwezenlijking van j een regelmatig luchtschepenverkeer tus-1 schen Duitschland en de Vcreenigde Staten, i Eckener stelde voor. dat een Duitschi Amerikaansche onderneming de beschik* tflCTORIft-WftTER letten, dat 't Belgisch grondgebied gebruikt zou worden voor een aanval te land, ter zee of door de lucht tegen welken anderen en de vastbeslotenheid om voor dit doe! de landsverdediging op doeltreffende v/ij'e te organiseeren. Ten tweede de verzekering van trouw aan het Volk en bonds verdrag en de verpllch'in gen die dit verdrag medebrengt De Belgische regeling is mot de Engel sche en Fransche van oordeel, dat de ver klaring van 24 April, waarbij België van de Locarno-verplichtingen werd bevrijd, be schouwd moet worden als een stap naar de uitwerking van een Westelijk pact. waarvan het sluiten d-e oplossing van de andore vraagstukken in de wereld zal vergemakke lijken. Het ontslag van burgemeester Doriot In de wandelgangen van de Fransche kamer hebben de 'Fransche minister van binnenlandsche zaken Marx Dormoy en Jacques Doriot een levendige discussie gehouden over het afzetten van dezen laat ste als burgemeester van St. Denis. De minister verklaarde, dat hij zich niet had laten leiden door politieke overwegin gen, doch alleen door overwegingen van administratieven aard. Hij kon niet toe staan, dat Doriot zekere overtredingen had getolereerd. De minister voegde hieraan toe, dat de protestvergadering, welke Doriot heeft be legd, vrij kan worden gehouden. Doriot zeide, dat hij het rapport van de deskundigen, die heiast zijn met het onder zoek naar de onregelmatigheden te Saint. Denis zal publiceeren. king zou krijgen over vier handelslucht schepen. welke jaarlijks zestig vluchten zouden maken tusschen Duitschland en j Amerika. Van de vier luchtschepen zouden er voortdurend drie in dienst zijn, terwijl het vierde in reserve zou worden gehouden, om in geval van nood gebruikt te worden, waardoor een regelmatig luchtschepenver keer gewaarborgd zou worden. Dr. Eckener voegde hieraan toe, dat do luchtschependienst later zoodaniR zou kun nen worden uitgebreid, dat ook andero landen, met name het Zuid-Amerikaanscho continent, bij het luchtschepenverkeer zou-l den kunnen worden betrokken. Koning George's vliegtuig naar Frankrijk Het vliegtuig van den Engelschen koning heeft een vlucht gemaakt van Portsmouth' naar Deauville, met een onbekenden passa-i gier aan boord, die vermoedelijk de zaak- waarnemer van den hertog van Windsor was. Het vliegtuig keerde, nadat Mocktorï een bezoek had gebracht aan het kasteel Candé, naar Londen terug. ERNSTIG ONGELUK IN MEXICAANSCH DORP Vijfhonderd dooden? Naar gemeld wordt zouden vijf honderd personen om het leven zijn geko* men in het mijnwerkersdorp Tjalpujahua, in den staat Mexico. Tengevolge van zwaro regens was een opslagplaats van zand. dat gebruikt werd voor het reinigen van me taal uit de mijn, in beweging gekomen. De huizen van dorp, dat beneden de op slagplaats lag. werden bedolven, met het vermelde tragische gevolg. Helden wasgoed en niet duur ZOWEL PER K.G ALS PER STUK Bovendien zeer voordelige abonnements prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERHORST" NEDEBHORST DEN BERG d'e Poolcirkel. iÉlSfe YHP«AAL UIT HET "TloOR" RÈ6INA V.D- HAUW- VELTMAN!**a== (37 Soak haastte zich de lijn in de boot vast te zetten. Toen lieten ze het gewonde dier maar zwemmen, rukken en trek ken, rustig wachtend tot het dier door bloedverlies uitgeput zou raken en zij het zonder gevaar konden binnenhalen. Maai ze hadden toch te vroeg gejuicht. De gewonde wal- tus weerde zich geducht. Zooveel mogelijk volgden ze de richting waarin het dier zich bewoog. Het eene oogenblik 'dook hij onder met een geweldige kracht, zoodat de boot üaar alle richtingen slingerde, het volgende moment kwam hij boven, loeiend en blaffend tegen zijn belagers, dat het jwater aan alle kanten omhoog spatte. Plotseling dook de walrus met groote snelheid naar de 'diepte. Met groote kracht schoot de boot vooruit. De har- poenlijr? brak van de schok. Kalja hief zijn handen wanhopig ten hemel en schreeuwd uit alle macht: „Mijn harpoenlijnl Mijn eenige harpoenlijn''. Doelloos dreef een kort stuk ervan achter de boot aan. Soaks boosheid over 't verloren gaan van de buit. ver- 'dween nagenoeg bij het zien van de wanhoop van zijn met gezel. De harpoenliju was natuurlijk niet van de goede soort geweest, zooals zijn vader ze altijd gebruikte, alleen van wal- russenhuid. Dit was nu weer echt Kalja, waarom zij vroeger thuis wel eens gelachen hadden. De Kalja, die tevreden was uit gemak zucht met zijn ééne harpoenlijn en niet dacht aan de tijd, dat hi) er geen zou hebben. Kalja, die 's winters zijn buik goed vulde met een flinke voorraad vleesch en visch en opeens in de donkere poolnacht tot de ontdekking kwam, dat zijn al n.et te groote voorraad, was opgeraakt. Urenlang bleven ze nog rondvaren op de bewuste plek, in de hoop, dat het gewonde dier, wellicht boven zou komen drijven of verpoozing zoeken zou op de ijsschots. Doch het beest liet zich niet meer zien. Eindelijk keerden de beide jagers dan maar huiswaarts. Kalja boos en tegelijk beschaamd. Soak met zijn gedachten bij de komende reis, die voor hem lag en al de werkzaam heden, die er aan vooraf zouden gaan. Zijn hart trok weg van Nermilak. Ja, het was hem iedere dag of zijn hart „den ander" nareisde. Toen ze thuis kwamen, bleek, dat het verdriet van Kalja over zijn verloren harpoen nog niets was bij de wanhoop van Kamana. Zij huilde en schold op Kalja, zoodat de menschen in de andere hutten het konden hooren. Zijn luiheid en dom heid zou hen in de lange winter, die komende was, nog allen doen omkomen. Zij prees Soaks ijver en handigheid waai Kalja bij stond en gaf hem de lekkerste stukken vleesch die ze had, zoodat Soak er verlegen onder werd. 's Avonds, tegen het donker, ging Soak stil met één van zijn harpoenen naar Kalja's hut en zei eenvoudig tot Kalja, die zijn visch juist aan het droogrek hing: ..Men heeft een harpoen te veel, en gij hebt de uwe ongelukkig verloren". Toen was er groote vreugde in Kalja's hut. Kamana's ge zicht straalde van blijdschap weer. Ze kookte een lekkere vischsoep en noodigde Soak en Nini te eten. Zij zong en lachte en stoeide met de kinderen. En al haar boosheid was ineens verdwenen. Kalja en Kamana wisten zelf niet eens. hoe goed ze wel bij elkaar hoorden. boak besloot nu spoedig op reis te gaan. Het zomerseizoen was kort. De reis naar zijn vaders broei liep over een verre afstand. Hij was van plan tijdens zijn verblijf op Meljana, met zijD oom op de jacht te gaan om een behoorlijke winter voorraad oo te doen. Voor beiden zou dit voordeelig zijn. Zijn oom. die geen buks bezat, zou profijt trekken van het vuurwapen, dat veel sneller en met veel minder gevaar dan speer en pijl en boog, de dieren doodde. Soak op zijn beurt zou gemak hebben van zijn oom, die veel sterker w" dan hij, en van zijn vrouw bii hei Spreiden van de huiden en pelzen.. Voor de eigenlijke winter inviel wilde hij dan weer alleen naar Ikoetha. Daar trok zijn hart weer heen en daar, waar hij op zijn duim de plaatsen kende, waar het wild zich meestal ophield, zou hij zijn vallen en strikken zetten, zooals hij het sedert zijn kinderjaren met zijn vader gedaan had. Dan wilde hij ook een nieuw soort val probeeren. van ijzer- draad en hout, zooals de witte mannen van het schip hem geleerd hadden, hoewel de oude eenvoudige maniei met ijs- blakker; en een stuk vleesch als lokaas hem beter leek. Er volgden nu drukke dagen, waarop alles werd gereed gemaakt. Kalja betoonde zich een danbaar helper. Ook Nin- deed flink haar best, doch maar al te dikwijls zat ze stil te schreien. Over zijn sleden en honden, die de expeditie had meegeno men maakte Soak een afspraak met den hoofdman van Ner milak. Kalja zou deze op zijn terugreis naar Ikoetha mee nemen. Hij was blij. de kustplaats te verlaten. De reis en de jacht zouden een aangename afleiding geven en het pijnigende ge mis van zijn ouders wellicht minder scherp doen gevoelen. Alleen speet het hem, dat hij het vriendelijke gelaat en de wijze woorden van den kapitein lange tijd missen zou. Enkele malen had hij hem nog een korte poos gesproken. Eindelijk was alles gereed. De sleden waren met zorg op geladen, dat niets verloren kon gaan. Ook de honden toon den de laatste dagen, dat ze zin hadden in de reis. Hun gehuil en geblaf klonk Soak als muziek in de ooren. Het weer liet zich goed aanzien. De laatste dagen die aan de reis vooraf gingen was er nog flink wat sneeuw gevallen. ater was de lucht opgeklaard en scheen de zon vele uren /an de dag. Ër öeerschte een vroolijke stemming onder de bevolking van Nermilak. De walvisch jagers waren met flinke buit thuis gekomen, anderen wareD op de vischvangst of walrussenjacht gfweest, een derde groep bracht eenige flinke rendieren thuis. De vrouwen kookten nu buiten de hutten het heerlijke ver- sche vleescn. ledei kon zijn buik weer zoo voJ eten als hijj wilde en daarna zong men met elkaar of vertelde elkaar de i.euwties, dif zij op hun korte reizen hadden opgedaan. Un-<erwij' draaiden de vrouwen touw van zeehonden- of wa russenhuid of naaiden nieuwe laarzen en bontjassen, i el was nu zomer, men moest nu vroolijk zijn met het mooie weer er de rijke buit. De donkere winter met zijn vreeselijke kou en verschrikkelijke sneeuwstormen kwam al te spoedig weer. Dan zou ir^n wellicht nog lang genoeg kunnen zuchten ais het vleesch bijna op raakte en de lampen maar weinig warmte gaven met de strenge kou. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2