JHeiuvr gTriTtsrijr (üouratif Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Na den verkiezings-uitslag I.G. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 6096 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 28 MEI 1937 18e Jaargang ®rtjertentieprij)en: Van 1 tot 5 regels 1.177» Elke regel meer f 022'h Ingezonden Mededeelingeo van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer f 0-45 Voor bet bevragen aao 'I Bureau V wordt berekend f 0-10 Enkele Persstemmen Zelfinkeer van de Chr. Hist. Unie Vier belangrijke feiten treden naar voren De uitslag van de Tweede Kamer-verkie- pingen heeft in. de pers tot diverse beschou wingen aanleiding gegeven. Nederland is op den goeden weg en weer in opgaande lijn Dat is de conclusie, die men alleiwege uit den uitslag trekt. Op enkele mark?' uit spraken vestigen we de aandacht. iWeinig minder dan een debacle, noemt De Standaard het verkiezingsresul taat, behaald door de N.S.B Een gelukkig verschijnsel acht het blad de "al van d< kleine partijen. Bovenal is er echter dank baarheid over de winst der A. R. Partij: Wij zouden met dertien zetels tevreden zijn geweest, met veertien zeer tevreden, en met vijftien ons al gevoeld hebben „gelukkigen". Nu komt ons getal op zeventien. Het is buitengewoon verras send. Wij zijn er klein onder. De groote schaduwzijde, welke dit licht verdonkert, is het verlies van onze Chris- telijk-Historische vrienden. Wij zouden gaarne hebben gezien, dat zij in aantal niet waren teruggegaan. De uitkomst i naar ons oordeel een gelukkige voor ons volk. De sprake van deze stembus zegt onomwonden en hel der, dat de meerderheid van ons volk op den grondslag der Christelijke beginse len wenscht te worden geregeerd, dat deze een positief Christelijke staatkunde vraagt. Zij zegt, feitelijk genomen, tevens, dat aan het regeeringsbeleid van de laatste jaren "een eeresaluut wordt gebracht door een groot deel van ons volk. Een niet te betwisten feit acht De (C. H.) Ned erl ander het, dat zoowel de^ vooruitgang der A. R. Partij als die van'dè Vf D. voor een zeer'belangrijk deel is te danken aan het persoonlijk ge- I zag, ook onder niet-partijmenschen van de Ministers Colijn en Oud. Het blad vervolgt: Diit beteekent, dat groote groepen kie zers niet op beginselen, doch op perso nen hebben gestemd. Hierin kan een vaar liggen. Zou immers ooit in de toe komst een dictatoriale partij werkelijk een man van formaat tot leider hebben, dan bestaat de kans dat een aantal van h_n, die thans niet op de A. R. of V. D. partij, maar op den persoon Colijn den persoon Oud hebben gestemd, ach ter den leider van het oogenblik gaan aanloopen. Het gevaar hiervan moge op dit oogenblik bij het volslagen ontbreken van leiders bij de dictatoriale partijtjes niet groot zijn het blijft van belang deze zijde van de zaak in het oog te hou den. De redactie stelt vervolgens de vraag, of de winst, die de A. R. Partij en de V. D. behaalden een uitdrukkelijke goedkeuring beteekent van 't gevoerde Regeeringsbeleid. Het blad komt tot de conclusie dat de kiezers in toenemende mate niet zoozeer het gevoerde beleid hebben goed gekeurd-, doch meer hun vertrouwen heb ben uitgesproken in de hoofdpersonen van het zittende kabinet, zonder zich om trent den zakelijken inhoud van de ge voerde of in de toekomst te voeren poli tiek erg veel zorg te maken. Vervolgens worden besproken de nadeeli- ge gevolgen van de versplintering der poli tieke protestanten. Door de actie van de partijen Lingbeek en prof. Visscher gingen samen ^5000 stemmen verloren, of meer dan de kiesdeeler, dus een volle zetel. Echter dringt de teruggang der C. H. ook tot zelf onderzoek: In de eerste, niet echter de belangrijk ste plaats moet worden gewezen op de wenschelijkheid van versteviging en uit bouw der ei-gen organisatie. Daaraan ont breekt, bij alle waardeering voor het vel-e werk, dat door een aantal getrouwen wordt verricht, nog veel. Daarnaast echter en d-at is naar onze meening voor haar een levensbel-amg zal de Unie moeten trachten haar be proefde beginselen méér dan tot dusv-er geschiedde, toe te spitsen op de proble men van practiscbe politiek, d-ie thans aan de orde zijn. In dezen verwarden tijd verwacht het kiezersvolk óók ten aanzien van de ac- tueele strijdpunten een duidelijke keuze. Moge God den verantwoordelijken lei ders der Unie in de moeilijke jaren, die komen gaan, bij het doen van die keuze wijsheid en kracht geven. Dan zal het jjoed zijn. Voor de verzwakte liberale partij Het terugdringen van den Vrijheids bond beteekent een verzwakking van den weerstand tegen stroomingen welke ons volk voortstuwen op een hellend vlak van cumuleerende overheidsbemoeiing en bed-rijfsverstarring, met alle gevolgen, ook voor de overheidsfinanciën, daarvan. Hier zal ook een verzwakte liberale .fractie een waarschuwende taak onver minderd1 moeten blijven vervullen. ïïet blad merkt vervolgens op, dat dr. Co lijn de voornaamste winnaar is, die uit deze verkiezingsstrijd te voorschijn komt en sluit: De nieuwe zetelverhoud-ing in de Tweede Kamer maakt in theorie verschillende combinaties mogelijk. Maar dr. Colijn, die, naar men mag aannemen, als natio nale figuur den steun heeft ontvangen van zoo velen buiten den engeren kring van zijn onmiddellijke geestverwanten, za-1, naar wij vertrouwen, daaruit zijn conclusies trekken. En dat zal voor de naaste politieke toekomst van groote be- teekenis kunnen zijn. Mannen, en geen partijen zijn door het volk gekozen is het oordeel van „De Telegraaf", en het blad ziet dan ook in de uitslag een vo tum van vertrouwen in het zittende kabinet. En de conclusie van de redactie luidt: Maandenlange besprekingen tusschen partijleiders zijn overbodig, want de kie zers hebben duidelijk te kennen gegeven, dat een regeering, zooals wij die op het oogenblik hebben, ook in de komende vi< jaar het roer in handen moet hou-lcn. Geen herleving der oude coalitie, geen Roomsch-Rood verbond valt al te lelden uit de cijfers, die de stembus hoeft ge bracht. Wij zijn over dezen uitslag van harte voldaan, want wij meenen dat bij in belang van het land is. Eiken belager heeft de Staatspartij van zich afgeschud, schrijft de „Maasbode". Het blad ver heugt zich over de debacle van de N.S.B., welke in Nederland heeft afgedaan. De a.r. partij, gaat het blad voort, profi teert van de aantrekkingskracht die van haar leider uitgaat ook buiten de partij, wat overigens een onzuivere positie schept. De liberalen met hun haast verbijsterende leuze: „Zet liberalen naast Colijn" zijn de dupe van enzij hebben het er naar gemaakt. Deze partij, reeds zoo gevaarlijk op het hellend vlak, beging de grootste fout, die in dergelijke omstandigheden kan worden begaan: zij drong zich in de schaduw van een andere partij of neen, van een persoon, en in die schaduw dreigt ze geheel zoek te raken! Is de vooruitgang van de Chris telijk Democratische Unie te beschouwen als een reactie uit antirevolutionaire krin gen op de wat al te innige vereering van liberale zijdie voor hun leider? Zeer te betreuren is de achteruitgang van de Christelijk-His-torischen. Zijn e ook uit hun rangen naar Colijn overge- loopen of naar de N.S.B.? Zeker is dat Colijn aan de laatste wind uit de zeilen heeft genomen. Intusschen versterkt de rechterzijde ii de Kamer haar meerderheid: een feit, dat ongetwijfeld in de komende dagen zijn invloed zal doen gelden. Op eigen kracht Het R.K. dagblad „De Tijd" schrijft, dat de katholieken zich prachtig hebben geweerd en gehouden en dat uitsluitend op ei ge kracht, welke zij overeenkomstig den wensch van paus en bisschoppen hebben gezocht in de eenheid. „Bijna overal heeft de R.K. Staats partij méér dan de 8 pCt. winst, welke noodig was om bij het grooter aantal kie zers zich in een eenzelfde positie te kunnen handhaven, behaald. Alleen te Nijmegen heeft zij niet het verwachte succes kunnen boeken. Daartegenover staat evenwel, dat zij in Maastricht en Tilburg een verheu- genden, aanzienlijken stemmen-aanwas heeft mogen beleven, terwijl de dissiden ten-partijen geen voet aan den parlemen tairen vloer hebben gekregen". Voor de democratie Dit is het groote feit van deze verkiezin gen", schrijft „Het Volk" (s.d): „De verplet terende nederlaag van de nationaal-socialis - tische partij". „Bij oppervlakkige beschouwing schijnt het er met de kansen van de welvaarts- politiek minder fraai voor te staan. Colijn heeft belangrijke winst behaald; doch hij verkreeg deze winst meer als tegen stander der N.S.B. dan a-ls opper-aanpas- ser. Het zijn voor een deel liberale stem men, die naar de anti-revolutionaire lijst verhuisdei) en het lijkt ons vooralsnog on denkbaar, dat men hiervan gebruik zou durven maken voor de vorming van een zoogenaamd „recbtsch" kabinet. De aanpassingspolitiek is er goed afgekomen, constateert de N. R o 11. Crt. (lib.). Maar dé uitslag motiveert geen „Coalitie-Kabinet". Dit zou reeds van den aanvang af .op een onzuivere basis staan: De Lib. Staatspartij en de Chr. Hist. Unie' die achter de aanpassingspolitiek van het kabinet hebben gestaan, al was er bij de c. h. ook een tegenstrooming leden beide verlies. Uit nederlagen kan nieuwe kracht wor den geput. Wij hopen, dat de liberale partij in deze, voor haar zoo treurige uit komst, de les zal vinden, dat een veel grootere activiteit moet worden ontplooid, dan zij in het afgeloopen vierjarige tijd vak heeft betoond. Wat de S. D. A. P. betreft, is in elk geval gebleken, dat haar plan van den arbeid haar geen nieuwe aanhangers uit anderen dan socialistischen kring heeft bezorgd en evenmin haar halve zwenkin gen in nationale richting die uitwerking hebben gehad. Vier belangrijke feiten „Aneta" meldt uit Batavia Het „Nieuws van den Dag van N.-I." constateert, dat de uitslag van de verkiezin gen vier feiten naar voren brengt, namelijk een groote persoonlijke overwinning van dr. Colijn, een zware nederlaag voor de N.S.B. het verdwijnen van de kleine partijen er een versterking van de rechtsche meerder heid. Voor Colijn was het gister een gloriedag, zoo meent het blad. Het „Nieuws van den Dag" meent verder, dat Mussert een grootere nederlaag leed dan iemand had durven voorspellen. De coalitie-genooten staan thans met to taal 56 zetels sterker dan in twaalf jaar het geval is geweest. In ons isolement ligt onze kracht schrijft het Nationale Dagblad, bewijst daarmede weinig oorspronkelijk te zijn. Niet wordt ontkend, dat de N.S.E Nederland is geslagen. Het Nederlandsche volk heeft de boodschap van het Nationaal Socialisme nog niet begrepen, is de conclusie: Doch de nationaal-socialisten zelve; dat zijn die mannen en vrouwen, in wi> vonk is opgespronkenvan het machtige ontwaken, dat door de Germaansch Angel saksische volkeren heengaat, staan even strijdbaar als te voren in het gelid. De schijnbare overwinnaar van dezen verkiezingsstrijd is dan ook gemeten het getal: Dr Colijn. Dr Colijn is echter bij al de verdiensten, die het volk hem terecht of ten onrechte toekent, een man van het verleden. Hij heeft het leven niet vóór zich. Zijn hope is het herstel van de tot on dergang gedoemde liberaal-kapitalistische wereld onder het masker van de ontzielde anti-revolutionaire staatsleer, die eens het krachtigste gedeelte van ons volk in zich vereenigde. De aanhangers van dr Colijn bestaan zeer zeker voor een klein deel nog steeds uit stoere Calvinisten, doch de overgroote meerderheid is een beginsellooze, vorm- looze massa. De partij Colijn is de v« melbak van die schare Nederlanders ge worden, die tot de geestelijke zwer der natie, of tot haar uitheemschen import behooren. Dat de minister-president als magneet voor deze lieden fungeert bewijst, hoe diep de klove is, die tusschen zijn huidige geestesgesteldheid en het waar achtige A.R. beginsel gaapt. In het komende spel der politieke krach ten zullen als eenige dragers van een on wrikbaar beginsel de vier afgevaardigden der N.S.B. in de Tweede Kamer staan. Zij zullen de taak hebben de leuzen der po litieke partijen te ontmaskeren en in hun beweging de hechte kern te smeden, die bij de komende economische en more^u ineenstorting, de taak zal moeten over nemen. De Nationaal Socialistische Beweging zal voortgaan onvermoeid op de Neder landsche volksziel te beuken, totdat de ure van het ontwaken zal geslagen zijn. De opmarsch naar de volgende worste ling is onder Musserts leiding begonnen. TWEEDE FOKKERFABRIEK ZAL GESTICHT WORDEN Op terreinen van Burgerhout te Rotterdam Honderden arbeiders zullen er werk vinden Het is wel een verheugend bericht voor de Rotterdammers, dat we thans kunnen melden: de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker gaat een tweede fabrieksafdeeling stichten op de voormaliqe werf van Burgerhout aan de Kreekweg te R o 11 e rd a m. Het spreekt vanzelf dat de groote expansie der lucht machten van de verschillende landen daaraan niet vreemd is, maar het moet vooral van belang geacht worden, dat de Fokker met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid een groote opdracht van de Nederlandsche regeering zal krijgen, die den bouw van een groot aantal Dornier-vliegbooten omvat. Naast de KooLhoven-fabriek op Waal haven zal Rotterdam dus thans z'n twee de vliegtuigenfabriek krijgen, waardoor, waarschijnlijk reeds in dit najaar, en kele honderden geschoolde arbeiders weer een bestaan zullen kunnen vinden. Er waren reeds eenigen tijd plannen om op de nog overgebleven terreinen en ge bouwen van Burgerhout aan de Kreekweg een tweede Fokkerfabriek te stichten, mede omdat deze terreinen zeer gunstig gelegen zijn, vooral voor het bouwen van water vliegtuigen. I-Iet is vandaag, naar we van welingelichte zijde vernemen, definitief geworden, dat deze plannen doorgang zul len hebben, aangezien de contracten thans geteekend zijn. Fokker krijgt dan de beschik king over de voormalige scheepsbouwloods en de ketelmakerij, alsmede over de kan toorgebouwen en de terreinen. Voorts heeft de Fokkerfabriek optie genomen op een uit gestrekt terrein naast de fabriek en aan de waterkant, dal toebehoort aan de gemeente Rotterdam. Naar men ons mededeelde zal ook dit terrein zeer spoedig definitef aan gekocht worden, en ook daarop hoopt men te gaan bouwen. Met de inrichting van terreinen en ge bouwen zal binnen enkele dagen reeds he- gonnen worden, zoodat men eventueel nog dit najaar in de nieuwe fabriek aan het werk zal kunnen gaan waarbij ook de mo gelijkheid bestaat om andere dan water vliegtuigen te bouwen. Men begrijpt, dat dit een zeer welkome oplossing is. waar de terreinen en hellingen van Burgerhout, die voor het grootste deel reeds verkocht waren aan de N.V. P. Smit Jr.. niet meer te gebruiken waren voor scheepsbouw. DE EERSTE KAMER VERKIEZING De uitslagen in de verschillende provinciegroepen Groep 1 Volgens de uitslagen van de in de provin ciale Staten van Noord-Brabant, Zee land, Utrecht en Limburg (groep 1) gehouden stemming voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer zijn in totaal uit gebracht stemmen met een stemwaarde van 20847. waarvan op: 1. R.K. Staatspartij (Sasse van IJsselt) 2940 stemmen. 2. Vrijz. Dem. Bond 217 stemmen. 3. Staatk. Geref. Partij 434 stemmen. 4. R.K. Staatspartij (Janssen) 3050 stem- 5. R.K. Staatspartij (Michiels en Kes- senich) 1464 stemmen. 6. R.K. Staatspartij (de Bruyn) 1561 stem- 7. R.K. Staatspartij (Van Lanschot) 4200 stemmen. 8. Kath. Dem. Partij 140 stemmen, 9. Chr. Hist. Unie 1464 stemmen. 10. Nat, Soc. Beweging 1404 stemmen. 11. Vrijheidsbond 217 stemmen. 12. S.D.A.P. 2311 stemmen. 13. Anti-Rev. Partij 1445 stemmen. De kiesdeeler in deze groep bedraagt (naar boven afgerond) 1604; (in deze groep moest, wijl bij de eerste verdeeling minder dan acht zetels konden worden toegewezen, het stel sel der groot3te gemiddelde worden toege past. Toegewezen werden de volgende zetels: R.K. Staatspartij 9, Chr. Hist Unie 1, Nat. Soc. Bew. 1, S.D.A.P. 1, Anti-Rev. Partij 1. Groep 2 In de Provinciale Staten van de provin cies Gelderland, Overijssel, Gro ningen en Drente (groep 2), zijn in to taal uitgebracht stemmen met een stem waarde van 19016 stemmen, waarvan op: 1. Chr. Dem. Unie 547 stemmen 2. Staatk. Geref. Partij 379 stemmen 3. R.K. Staatspartij 4075 stemmen 4. Vrijz. Dem. Bond 1316 stemmen. 5. Vrijheidsbond 1118 stemmen. 6. Nat. Soc Beweging 1607 stemmen 7. Chr. Hist. Unie 2540 stemmen 8. S.D.A.P. 4687 stemmen 9. Anti-Rev. Partij 2677 stemmen 10. Kath. Dem. Partij 0 stemmen. De kiesdeeler in deze groep is (naar boven afgerond) 1463. Toegewezen zijn de volgen de zetels: R.K. Staatspartij 3, Vrijz. Dem. Bond 1, Vrijheidsbond 1, Nat. Soc. Beweging 1, Chr. Hist. Unie 2, S.D.A.P. 3, Anti-Rev. Partij 2. Groep 3 In de Provinciale Staten van Noord- Holland en Friesland (groep 3) zijn in totaal uitgebracht, stemmen met een stem waarde van 1S700, waarvan op: 1. Kath. Dem. Partij 196 stemmen. '2. Comm. Partij 0 stemmen. 3. S.D.A.P. (Vorrink) 3456 stemmen. 4. Vrijheidsbond 1336 setmmen. 5. Nat, Soc. Beweging 1452 stemmen. 6. R.K. Staatspartij 3136 semmen. 7. A. R. Partij en C. H. Unie 4076 stemmen 8. S.D.A.P. (de La Bella) 3348 stemmen. 9. Chr. Dem. Unie 240 stemmen. 10. Vrijz. Dem. Bond 1460 stemmen. De kiesdeeler in deze groep is (naar bene den afgerond) 1558. Toegewezen zijn de vol gende zetels: S D.A.P. 4, Vrijheidsbond 1, Nat, Soc. Beweging 1, Antirev. Partij 2, Chr. Hist. Unie 1, Vrijz. Dem. Bond 1. R. K. Staatspartij 2. Groep 4 In de provincie Z u i d-H o 11 a n d, vor mende groep 4. werden uitgebracht SI gel dige stemmen De stemwaarde is 239. De «temmen waren aldus verdeeld: 1 Chr. Hist. Unie 12 lijststemmen, gel dend voor 2868 stemmen 2 Kath. Dem. Partij 1 voorkeursstem, gel dend voor 239 stemmen. 3 R. K. Staatspartij 12 lijststemmen, gel dend voor 286S stemmen. 4 Vrijheidsbond 8 lijststemmen, geldend voor 1912 stemmen. 5 S.D.A P. 25 lijststemmen, geldend voor 5975 stemmen. 6 Nat, Soc. Beweging 7 lijststemmen, gel dend voor 1673 stemmen. 7 Staatk. Geref. Partij 4 lijststemmen, gel dend voor 956 stemmen. 8 Antirev. Partij 12 lijststemmen. "-«ldend voor 2868 stemmen. 9 Vrijz. Dem. Bond 0 stemmen. De kiesdeeler in deze groep is (naar bene. den afgerond) 1613. Toegewezen zijn de vol gende zetels: Chr. Hist Unie 2, R.K. Staats partij 2, Vrijheidsbond 1, S.D.A.P. 4, Nat. Soc. Beweging 1, Antirev. Partij 2. Kamervoorzitters bij de Koningin Ook vice-president van de Raad van State in gehoor ontvangen H. M. de Koningin heeft gister in ver band met de kabinetsformatie op het Huis ten Bosch de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal en den vice-president van den Raad van State in gehoor ontvangen. De heer Serrarens lid van de Tweede Kamer Naar wij vernemen zal de heer P. J. S. Serrarens (R.K Staatspartij), dio zoowel in de Eerste als Tweede Kamer tot lid is gekozen, de benoeming voor de Tweede Kamer aanvaarden. Zijn opvolger in de Eerste Kamer is Prof. Mr. C. P. M. Rommj. VADER EN KIND SPRINGEN UIT BRANDEND HUIS De vader gewond Zes kinderen waren in levensgevaar Een korte maar hevige brand heeft gisteravond in een der volksbuurten van Rotterdam groote ontsteltenis veroorzaakt. Vermoedelijk door een petroleum- vergasser, die in een kookkaet werd gebruikt, ontstond de brand, die zich spoedig over twee etages uitstrekte. De bewoner van de tweede etage, de 43-jarige steenhouwer A. L. Biemans, wiens vrouw in het ziekenhuis ligt, zag geen kans meer om zijn vijf kin deren alle uit het brandende huis in veiligheid te brengen. Vier ervan werden door de buren van de trappen af gedragen doch de man zelf en een 9-jarig dochtertje werden door het vuur ingesloten. Ten einde raad is Biemans met het meisje uit het raam van de tweede etage op straat ge sprongen. Het meisje werd in een deken op gevangen, doch de man sprong mis en heeft ten gevolge van zijn val beide hielen gebroken. Hij is in het ziekenhuis opgenomen. Een gevaarlijke situatie Op de eerste etage van het pand Zijde windestraat 13 woont het gezin van J. Ho- mans, bestaande uit man, vrouw en kind. In de achterkamer van deze etage is de brand uitgebroken. De gordijnen vatten vlam en de man, die zag dat hij de brand niet kon blusschen waarschuwde zijn vrouw en rende de straat op om- de brandweer te waarschuwen. De vrouw en het 3-jarig kind wisten naar buiten te komen, maar het vuur greep razend snel om zich heen, dat spoedig v< tusschen- en achterkamer in lichter laaie stonden en het trappenhuis naar boven be dreigd werd. Omwonenden hadden inmiddels het vuur ontdekt en ook de bewoner van de tweede etage, de heer Biemans werd daarop op merkzaam gemaakt. Onder leiding van P. van den Oever drongen buren het huis binnen op het alarm, dat er kinderen in gevaar waren. Er heerschte begrijpelijkerwijs een groote consternatie, doch de buurtbewoners sl den er in vier der jongere, kinderen van het gezin Biemans langs de trappen in veilig heid te brengen, hoewel ze door een ver- stikkenden rook zich een weg moesten ba nen. Toen het vierde kind was gered kon men de tweede etage niet meer bereiken. Het trappenhuis stond in brand en ook de ach terkamer boven scheen reeds te branden. Het vuur verspreidde een ontzettende hitte. Op dat oogenblik, het was ruim kwart over tien, zag men Biemans met het 9-jarig dochtertje voor het raam aan de straatzijde .verschijnen. Uit het gegil maakte men op, dat zij ingesloten waren en direct werd er om dekens geroepen om hen op te vangen. Dertig a veertig buren hielden dekens op om den man en het kind te kunnen opvan gen. Het meisje kwam het eerst naar be neden en werd in een deken opgevangen. Het had geen letsel opgeloopen. len man zag men nog een oogenblik aan het vensterkozijn hangen; toen liet ook hij zich vallen, maar kwam juisv naast een groep redders op den grond terecht, 's Mans val was eenigszins gebroken, doordat hij met het lichaam tegen de groep redders smakte, maar verder kwam hij op zijn voe ten terecht. Dr. Akkersdijk, de wijkarts was spoedig ter plaatse en ook de Geneeskundige Dienst, die op het alarm „menschen in ge vaar" met twee auto's was uitgerukt, liet niet lang op zich wachten. Biemans werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, terwijl de kinderen bij burer. werden gehuisvest. Intusschen was de brandweer met het blusschingswerk begonnen. Onder leiding van onderbrandmeester Borst, brandmeester Den Ouden en hoofdman Bakker werd met twee stralen van slangenwagen 56 en een straal van sl. w. 58 water gegeven: sl. w. 31 werd in reserve gehouden. Personeel van de Reserve, met een auto uitgerukt, verleende met rookmaskers nutti ge hulpdiensten. Behalve het genoemde materiaal waren TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum. Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf vraagt prospectie VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladert Verkiezing van leden van de Eerste; Kamer. Verdere behandeling van de PachtweS in de Eerste Kamer. Ernstige brand in een der volksbuurten van Rotterdam. De vereeniging voor Geestelijke Volks-» gezondheid vergaderde te Utrecht. Persoverzicht over de uitslag van <£4 verkiezingen. Op de terreinen van Burgerhout te RotV terdam zal Fokker een tweede vliegtuigen-* fabriek stichten. De volkenbondsraad heeft het vraag-* stuk van het Locarno-pact ter sprake ge* bracht. Minister Schacht heeft te Parijs he* woord gevoerd over de Fransch-Duitschtf economische betrekkingen. Het gevaar voor een Engelsche mijn-; staking is afgewend. In het Belgische amnestie-vraagstuk Ig nog geen oplossing bereikt Zachtjes zoemend wiegrt Uw wagen I door het lachend lenteland Veilig vlot en comfortabel: Solen en Bronzen Domen Deuren Kozijnen pi=o^.a.n Uz..c...hvth.. V ml»., N v k I.GX Basalt inetegels In alle kleuren. TROTTOIRBANDEN - en*. N.V. HOLLANDSCHE BASALTINE TEGELFABRIEK - ROTTERDAM DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 nog de sl. w. 32 en 27 zoomede motonspuifc II ter plaatse, doch zonder dat het noodig bleek hen in te zetten. De eerste etage van het pand 13 is geheel uitgebrand; de tweede verdieping heeft achter brandschade opgeloopen. In korten tijd was het vuur gebluscht. STALEN TRANSPORTLEIDING Voor 'e N.V. Waterleiding Mij. „Midden- Zeeland", is aanbesteed het leggen van een stalen transportleiding met bijkomende wer ken. Laagste inschrijfster was de N.V. J. van Maurik en Co. te Groot Ammers voor f 18.888,—. MET 9 MILLE ER VAN DOOR Naar de Tel. verneemt, zoekt de politie een koopmaan, die vroeger in Amster dam-Oost heeft gewoond, wegens verduis tering c.q. oplichting en wel voor een be drag van 9000. De man zou nl. rijwielen leveren voor hefi korps marechaussee en had tot dat doel van de autoriteiten in Den Haag een voorschot van 9 mille ontvangen. Met dit geld is hij naar Duitschland ver trokken en sindsdien spoorloos verdwenen, de rijwielen zijn nooit geleverd. Voelt U voor een interessant en artistiek beroep? Volg dan onze goede en goedkope, schriftelijke opleiding tot RECLAME-TEKENAAR EN ONTWERPER komit b«den Gratis hulp b., plaats.ng en .«st.g.ng Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A S.S.O, Nieuwe Plein 31. Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1