lliruuir £ciïtódjr (ümtrant HET REGEERINGSBELEID GOEDGEKEURD DE VERRASSENDE WAAR HET ACCENT STEMBUS-UITSLAG OP VALLEN MOET Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leidenden Omstreken DE NIEUWE KAMER DE OUDE KAMER abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 135 Franco per post 2.35 portokosten Per weekQJ8 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4-50 Bij dagelijksche zendingJ 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/* et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6095 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 '(na 6 uur 3166)' Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 27 ME11937 18e Jaargang HbbertentieprijjEn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'I, Ingezonden Mededeelinget» van 1—5 regels 2-30 EJke regel meef 0-4* Voor bet bevragen aaa 'I bureau V wordt berekend ƒ0.10 Toen heden nacht klokslag 3 uur de cijfers van de laatste kieskring, n.l. Utrecht, binnengekomen waren, wisten we na enkele minuten hoe de verdeeling der Kamerzetels voor de e.k. periode is. Bekwame rekenmeesters hadden de cijfers zoodanig bijgehouden, dat de verrassende uuaiag gemakkelijk was vast te stellen. Men zal het verstaan, dat ons een wonderlijk gevoel door stroomde en dat wij niet onmiddellijk de op ons aanstormende gedachten kon den ordenen en zeker niet in staat wa ren alle conclusies vast te stellen en onder woorden te brengen, welke uit deze ongewone verkiezing te trekken zijn. Trouwens, dit is het merkwaar dige, ieder Nederlander is daarmee thans ernstig bezig en vandaag wordt het laatste woord er niet over gespro ken. Het eerste wat wij echter hebben te doen is God te danken voor ontvangen zegen en voor de wijsheid en het voor zichtig beleid cfctt Hij de groote meer derheid van ons volk schonk om drei gende gevaren we gebruiken na drukkelijk de meervoudsvorm! te keeren. Hij behoedde ons volk voor het vervallen in uitersten. Het zou zijn vol gens sommige fantasten Mussert öf Moskoude overgroote meerderheid der kiezers heeft geantwoord met een krachtig: Mussert noch Moskou! Dit stembusaccent valt niet te loochenen en het verheugt ons, dat wij ons daar bij met vele andere partijen in één breed nationaal gelid kunnen scharen, al was de stembusuitslag voor deze partijen onderling wel zeer ongelijk. Het debacle van de N.S.B. het kan niet ontkend is wel het, meest in het oog loopende feit. Het staat vast, dat haar pers morgen schrijft, dat ze geen waarde hecht aan veel Kamerzetels en gezuiverd de strijd zal voortzetten, maar zij, die gisteravond den gedesillu- sioneerden leider bij zijn kringhuis te Rotterdam gezien hebben omringd door weinige getrouwen, konden er niet aan twijfelen hoe pijnlijk de zweepslagen 't corpus der N.S.B. hebben gestriemd. Zelden is een waan van een fantast sneller en radicaler verscheurd dan dit maal. Immers, nog in September 1936 schreef de leider: „Wij marcheeren met twintig man het Kamergebouw bin nen". Op 19 Maart 1.1. gaf Mussert vol gens Volk en Vaderland het parool uit: „De derde in de rij". Het was een her haling van wat op 4 Mei 1935 geschre ven was: „Onze taak staat te dezen opzichte klaar en duidelijk voor ons: Bij de eerstvolgende Tweede Kamerverkie zingen hebben wij de Christeljjk- Historischen en de Anti-Revolution- nairen te passeeren en daardoor te worden DE DERDE IN DE RIJ!" Op Pinkstermaandag sprak de leider nog over „Bergopwaarts", toen ieder een reeds op de vingers kon natellen, dat men benedenwaarts begon te tui melen. Nog gisteren verscheen er een plaat, waarop Mussert en zijn mannen het Kamergebouw binnenmarcheerde en alle andere partijen vluchtten ang stig weg. En zie nu het povere resultaat. De N.S.B., die de derde in de rij wilde worden, komt naast de gehalveerde Vrij heidsbond te staan en wordt de zesde of zevende in de reeks van tien partijen. De klap is aangekomen. Voor dezen man is in Nederland geen toekomst meer. Hij heeft zich als leider zijner beweging onmogelijk gemaakt. Wie zich zóó brandt, wordt op zij geschoven. De oorzaak? Humbug houdt het in ons land niet lang uit. Maar van de strijdwijze der N.S.B. wilde ons volk heelemaal niets weten. Het mag wel gaarne critiek hooren, maar men zag aan alle kanten de fatsoenlijke men- schen uit de beweging verdwijnen: de strijdwijze was al te onbehoorlijk. Ons volk is gaver dan Mussert meent. Bo vendien groeit onkruid het weligst op een mesthoop en schimmel in een be dompte sfeer. Zoo moet de N.S.B. het van de misère hebben en toen de op leving merkbaar was, begon de N.S.B. te tanen. Het gezonde lichaam werpt de parasiet af. Echter, het communisme heeft ook een vergeefsch beroep op ons volk ge daan om tegen de N.S.B. te strijden. Het is duidelijk afgewezen. Welgeteld zaten er vijf extra-revolutionairen in R.K. Staafspariij31 S.D.A.P23 Anti-Revolutionaire Partij17 Christ. Hist. Unie 8 Vrijheidsbond 4 Vrijz. Dem. Bond 6 Communisten3 Staatk. Geref. Partij Christ. Dem. Unie N.S.B zetels R.K. Staatspartij 28 S.D.A.P. 22 ll Anti-Revolutionaire Partij 14 II Christ. Hist. Unie 10 Vrijheidsbond 7 ll Vrijz. Dem. Bond 6 ll Communisten 4 li Herv. Geref. Staatspartij 1 ll Chr. Dem. Unie 1 Rev. Soc. Arb. Partij 1 ll n de Kamer, van de communisten keeren er 3 van de 4 terug en de R.S.A.P.'er valt uit. Hij haalde nauwelijks drie kwart van de kiesdeeler, verspeelt daardoor nog juist zijn waarborgsom niet, maar wel de zetel. Mussert zou Nederland, dat anders geen toekomst heeft, voor het commu nisme bewaren; de kiezersmassa ant woordde: non tali auxilio en gaf beiden de bons. Bovendien werd een flinke opruiming onder de dissidente groepen gehouden. Vijf oude splinterpartijtjes en vijf nieuwe vielen af van 20, zoodat er thans 4 partijen minder in de Kamer zullen terugkeeren dan er waren. En dan moet men gelezen hebben welke fantasieën de Kath. Dem. Partij, Alg. Belang, Herv. Geref. Staatspartij, de Chr. Nat. Actie, Nat. Herstel en Zwart Front zich zelf voorgetooverd hadden. Het werd echter een ware af slachting. Weggevaagd zijn Nat. Her stel met zy'n 6000 stemmen; de Nat. Boeren met 6900de H.G.S. haalde nog geen 25000 en de K.D.P., die vast op 2 zetels rekende, bleef ook 13000 beneden de kiesdeeler. Negen van de tien, welke opgeruimd werden, konden geen driekwart van de kiesdeeler halen en verspelen dan de waarborgsom van 4500de schatkist incasseert 'n dikke 40.000, gespendeerd om toch maar mee te doen. Natuurlijk verheugen we ons harte lijk over de les aan de S.G.P. toege diend en zij kan zelfs haar wraak niet koelen op de C.N.A. van Prof. Visscher, want zelfs bij allerinnigst samengaan had men de 3 zetels niet kunnen be houden. Negativisme sloopt het partij- corpus langzaam maar zeker. Dat zal ook de C.D.U. ondervinden, al juicht zij nu over de winst van ruim één zetel. In haar verwachting, dat er minstens 3 gekozen zouden worden is zij teleurgesteld; grooter teleurstelling zal in de toekomst haar deel zijn, wan neer blijl$, dat zij even onvruchtbaar werk doet als de S.G.P. Al met al zijn we blij met de oprui ming van eenige der altijd critiseeren- de en nooit iets presteerende groepjes van dissidenten. Wij betreuren het ten zeerste, dat de Chr. Hist. Unie tusschen hamer en aambeeld geraakt is, gevolg mede van het feit, dat zij door haar positie in en naast het Kabinet minder in de pu blieke belangstelling stond. Dat de Vrijheidsbond van 7 op 1 zetels viel, was te verwachten. Zelden heeft een partij een zóó ontactische verkiezingsactie gevoerd als de libera len, die zoo graag naast Colijn genoemd werden. Daar komt echter bij, dat zij de lasten en onaangenaamheden liefst op anderen afschoven en met eigen voortreffelijkheid te koop liepen. \V^' moesten er daags voor de stembus nog aan herinneren. De Roomsch-Katholieken en Sociaal democraten hebben zich kranig gehou den. De eerste kwam van 28 op 31 zetels, de tweede van 22 op 23. Echter is dat niet zóó mooi als het lijkt. De vooruitgang in zetelaantal is meer te danken aan de nieuwe wijze van zetel- verdeeling dan aan percentueele voor uitgang. De R.K. kregen in 1933 im mers 27.87 in 1935 27.77 en thans 28.82 Voor de S.D.A.P. zijn de percentages 21,46, 21.09 en 21.94. Daaruit blijkt, dat er van wezenlijke aanwas bijna geen sprake is. Geheel anders staat het bij de A.R. partij. Daar klom het percentage van 13.43 in 1933 en van 11.35 in 1935 op 16.39. De klim van 14 op 17 zetels is dus precies verdiend. Ongetwijfeld zal aan de val van Mus sert en de glorie van Colijn de meeste aandacht geschonken worden. Men zal verstaan, dat wij over de beteekenis van de rijke oogst der A.R.P. thans nog niet veel zeggen. Ongetwijfeld zal men van vele kanten zich naarstig beijveren om de beteekenis van deze bijkans on gelooflijke overwinning men beden ke, dat wij onder het Evenredig Kies stelsel leven te verkleinen. Roomsch- Katholieken en Sociaal-democraten zul len daarbij niet achter blijven. En wij zouden hen met Elisa willen antwoor den: wij weten het ook wel; zwijg gij stil. Nu willen we deze partijen niet op elkaar aandringen, maar zij hadden toch beiden dit gemeen, dat zij tegen over het Kabinet-Colijn de leuze aan hieven „het roer moet om". Dit stond al sedert maanden bij de kiezers vast met het beleid van Dr. Colijn moet het uit zijn. En nu komen ze toch voor deze puzzle te staanwat leert ons dit stem busaccent? Eenerzij ds zal men ons voorhouden meen niet, dat de tien maal tien dui zenden, die nu hun stem aan Dr. Colijn gaven, overtuigde anti-revolutionairen zijn. Straks dwalen ze weer af. En wij ontkennen de waarheid niet, welke hierin schuilt. Maar daarmee is de vraag niet opgelost. Want dan accen tueert deze stemming, dat het volk niet zóó afkeerig is van het beleid van Dr. Colijn als velen in volle verzekerdheid beweren. Dit klemt te meer, omdat de Vrjjz. Dem. Bond wegens zijn steun aan de aanpassingspolitiek door velen feitelijk ten doode was opgeschreven. Hij zou door de kiezers gehalveerd, zoo niet gedecimperd worden. Welnu, Mr Oud heeft als ministei van Financiën onbeschroomd Dr. Colijn In het geheele land werden in totaal uitgebracht 4.059.576 stemmen, welke als volgt over de partijen zijn verdeeld: R.K. Staatspartij 1.169.867 S.D.A.P890.880 Anti-Rev. Partij665.378 Christ. Hist. Unie303.798 Vrijheidsbond 160.266 Vrijz. Dem. Bond239.466 Comm. Partij137.070 Staatk. Geref. Partij 78.627 R.S.A.P32.823 Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd. Partij 6.964 Kath. Dem. Partij27.673 N.S.N.A.P1.012 Christ. Dem. Unie 85.007 Algemeen Belang 9.034 Nat. Soc. Beweging 171.057 Herv. Geref. Staatspartij 24.498 Christ. Nat. Actie 20.493 Actie-Bouwman 21.199 Nationaal Herstel6.256 Zwart Front8.210 De KIESDEELER heeft bedragen: 40596 gesteund en de Bond klom van 5.08 in 1933 en 4.21 in 1935 op 5.90 Door de gewijzigde zetel verdeeling kreeg de V.D.B. geen zetel meer, maar hjj be hield met glans zijn 6 zetels, ondanks de somberste voorspellingen. Dat spreekt boekdeelen. Hoe men het ook wendt en keert: de kiezers hebben Colijns beleid niet ver oordeeld, doch veeleer goedgekeurd. Want het frappante van al is, dat hjj niet met beloften gestrooid heeft, zoo als menig ander deed, maar dat hij op grond van het gevoerde en door velen veroordeelde beleid van de kiezers bij massa's een bewijs van goed gedrag kreeg. Dat is eigenlijk het merkwaardige in heel deze verkiezing: vele kranten heb ben de bevolking voorgepreekt, dat er geen grooter ramp kon gebeuren dan voortzetting van de aanpassingspoli tiek en deze critiek wordt beantwoord met het plaatsen van méér anti-revolu tionairen naast Ooljjn. Zóó overwint de waarheid en eerlijk heid in de politiek! HOE DE UITSLAG BEREKEND WERD Het totaal uitgebrachte stemmen be droeg 4.059.576. De kiesdeeler kon der halve vastgesteld worden op 40.596. De eerste verdeeling leverde het volgende resultaat op: 1 R.K. Staatspartij 28 zetels. 2 S.D.A.P. 21 zetels. 3 Anti-Rev. Partij 16 zetels. 4 Chr. Hist. Unie 7 zetels. 3 Vrijheidsbond 3- zetels. 6 Vrijz. Dem. Bond 5 zetels. 7. Comm. Partij 3 zetels. 8 Staatk. Geref. Partij 1 zetel. 13 Chr. Dem. Unie 2 zetels. 15 Nat. Soc. Beweging 4 zetels. De andere partijen hadder. de kiesdeeler niet gehaald en moeten dus na de wetswij ziging van 1935 (ook de R.S.A.P., die boven de 75 pet, van den kiesdeeler kwam) onmid dellijk afvallen. Bij de eerste verdeeling waren dus 90 ze tels toegewezen. Vervolgens moesten de 10 overige zetels volgens het stelsel der grootste gemiddelden worden toebedeeld. (Het klein ste nog in aanmerking komende van deze gemiddelde bleek 37.737 te bedragen). Deze tweede verdeeling geschiedde als volgt: De eerste zetel aan de S.D.AP. met het grootste gemiddelde van 40.494. De tweede zetel aan de R.K. Staatspartij (gemiddelde 40.340). De derde zetel aar. den Vrijheids bond (gemiddelde 40.066). De vierde zetel aan de Vrijz. Dem. Bond (gemiddelde 39.910). De vijfde zetel aan de Staatk. Geref. Partij (gemiddelde 39.313). De zesde zetel aan de Anti-Rev. Partij (gemiddelde 39.139). De zevende zetel aan de R.K. Staatspartij (gemiddelde 38.995). De achtste zetel aan de S.D.A.P. (gemiddelde 38.733). De negende zetel aan de Chr. Hist. Unie (gemiddelde 37.974). De tiende zetel aan de R.K. Staats partij (gemiddelde 37.737). Wij kunnen het bovenstaande nog op eenigszins andere wijze weergeven, welke wijze voor sommigen wellicht nog duidelij ker zal zijn. Wij nemen dan het laatstge noemde gemiddelde 37.737 als nieuwe kies deeler. Dit is de zgn. kiesdeeler van d'Hondt. Wij krijgen dan de volgende staat: R.K. Staatspartij 31 X 37.737 20 S.D.A.P. 23 X 37.737 22.929 Anti-Rev. Party 17 X 37.737 4- 23.849 Chr. Hist Unie 8 X 37.737 4- 1.902 Vrijheidsbond 4 X 37.737 -t 9.318 Vryz. Dem. Bond 6 X 37.737 13.042 Comm. Partij 3 X 37.737 4 23.759 Stac'k Geref. Partij 2 X 37.737 4 3.153 Chr. Dem. Unie 2 X 37.737 9.533 .169.867 stemmen 890.880 stemmen 665.378 stemmen 303.798 stemmen 160.266 stemmen 239.464 stemmen 137.070 stemmen 78.627 stemmen 85.007 stemmen Nat. Soc. Beweging 171.057 stemmen 4 X 37.737 4* 20.149 De 100 zetels worden dus bij gebruik van deze verlaagde kiesdeeler van d'Hondt alle bij de eerste verdeeler toegewezen en alle resten vallen weg. Uit deze tabel blijkt tevens duidelijk, welke partijen een weinig gelukkig en welke iet wat ongelukkig hebben geboerd. Als nieuwigheid bij deze verkiezing moge nog gemeld worden, het fei dat verschil lende partijen hun waarborgsom ver speeld hebben. Van alle partijen, die geen zetel hebben gehaald, is alleen de Rev. Soc. Arb. Partij boven driekwart van de kiesdeeler gekomen, zoodat deze partü haar waarborgsom niet verspeeld heeft. Alle andere partyen, die geen zetel heb ben gehaald, zien hun waarborgsom verloren gaan. doordat zij de driekwart van de kies deeler niet hebben kunnen halen. Hieraan heeft de Staat te danken, dat een bedrag van 35.000 in 's Rijks kas vloei Uit de vaststelling van de uitslag blijkt overigens, dat zetelwinst hebben be haald: R.K. Staatspartij winst 3 zetels. S.D.A.P. winst 1 zetel Anti-Rev. Partij winst 3 zetels Chr. Dem. Unie winst 1 zetel Zooals gemeld zal de Nat Soc. Beweging door 4 leden in het parlement vertegenwoor digd zijn. Verliezende partijen zyn: Chr. Hist. Unie verliest 2 zetels Vrijheidsbond verliest 3 zetels Comm. Partij verliest 1 zetel Staatk. Geref. Partij verliest 1 zetel Rev. Soc. Arb. Partij verliest haar eenige zetel Nat. Boeren-, Tuinders- en Midd. Partij verliest haar eenige zetel Herv. Geref. Staatspartij verliest haar eenige zetel Verbond voor Nat. Herstel verliest haar eenige zetel Kath. Dem. Partij verliest haar eenige zetel. Uit de Tweede Kamer zullen nu verdwij nen alle éénmans-partijen, mei dien ver stande. dat de heer van Houten van de Chr. Dem. Unie voortaan een geestverwant naast zich zal hebben. Het aantal partijen, dat in die thans ontbonden Tweede Kamer 14 bedroeg, is als gevolg van deze verkiezingen gedaald tot 10. Ten aanzien van de toewijzing der zetels moge nog eenig voorbehoud gemaakt worden voor wat betreft de zetel van den heer dr. I. H. J. V o s. op de lijst van den Vrijheids bond, aangezien bij de berekening van den uitslag het overschot van de lijst met jhr. van Lidth de Jeude aan het hoofd slechts enkele tientallen stemmen geringer bleek te zyn dan het overschot van de lyst, waarop dr. Vos nummer 1 was. In ieder geval staat vast, dat de heer van Lidth de Jeude zelf is gekozen. Mocht by de officieele telling het overschot van de lijst van jhr. Lidth de Jeude grooter zyn dan dat van de lijst van dr. Vos, dan zou nog een loting moeten plaats hebben. ZIJ DIE HEENGAAN Tweede Kamerleden, die in het nieuwe parlement niet weerkeeren In de gisteren gekozen nieuwe Tweede Kamer zullen de volgende 37 leden doordat zij bedankten of niet werden gekozen, geen zitting nemen: A.R. Partij: Mr G. van Baren, Mr C. S. van Dobben de Bruyn, Mr P. A. Schwartz e'n P. Wielenga. C.H. Unie: Dr C. W. Th. baron van Bort- zelaer van Dubbeldam Dr H. J Lovink sn Jhr Dr J. W. H. Rutgers van Rozenburg. Staatk. Geref. Partij: Ir C. N. van Dis. R.K. Staatspartij: Ch. L. van de Bilt. 11. E. van der Brule, A H. J Engels, G. W. Kampschöer, G. VV. J van Koeverden. J H. Lockefeer, mej. J. M. J. A. Meijer, Th. F. M. Schaepman, L. F J. M. baron van Voorst tot Voorst en M. P. van der Weyden. Kath. Dem. Partij: Mr P M. Arts. Nat. Herstel: Mr Dr W. M. Westerman Vrijz. Dem. Bond: D Kooiman. S.D.A.P.: Ir Ch. G Cramer. Mr J R. W. Duvs. mej. S. Groeneweg, A van der Heide, P. Hinnstra. K. ter Laan, W. H Vlieg>n en J H. F van Zadelhoff. Nat. Boerenpartij: Mr C. Vervoorn Rev. Soc. Arb. Partij: H J. F. M, Sneevliet Comm. Partij: CJ P Schalker HET AUTEURSRECHT van de In dit nummer voorkomende verkiezingsuitslagen berust bij het A.N.P.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1