WENKEN DELFTSCHE SLAOLIE „BLOM" MAANDAG 34 MEI 1937 Droeve lijst van verkeersongevallen Enkele doodenkele gewonden Twee jongens gedoo3 te Enschede Een week-end met prachtig zomersch weer, daar is haast onlosmakelijk aan verbonden een groot aantal verkeers ongevallen. Velen trokken er wel gemoed op uit, verschillenden werden gewond weer thuis gebracht en enkele menschen keeren niet levend weer. Het drukke verkeer eischt iedere dag op nieuw zijn tol. Zoo hebben we ook vandaag weer een heel droeve lijst te vermelden. Twee jongens overreden cn gedood Gisteravond om kwart voor eii liepen op den Hengeloschen weg even buiten Enschedé nabij het tnindorp Brug- ger Os, twee jongens, da 17-jarige Hook- stein en de 19-jarige Klinker; zij liepen - op den rijweg naast elkaar. Met groote snelheid naderde achter hen een auto uit de richting Hengelo, bestuurd, door K., uit Enschede, die de jongens niet opmerkte. Beiden werden door de auto gegrepen en vrijwel op slag gedood. Een passeerende geneesheer uit Hengelo heeft den dood der slachtoffers gecon stateerd. De weg EnschedéHengelo bestaat uit een betonnen rijbaan. Er naast aan weers zijden is een fietspad gelegen; de rijweg wordt gewoonlijk niet door voetgangers ge bruikt daar de weg door het intensieve autoverkeer, zeer gevaarlijk is. De autobestuurder reed rechts van den weg, welke op de plaats van liet ongeluk nog buiten de bebouwde kom ligt, zoodat daar geen beperking van de maximum snelheid geldt. Hij merkte de jongens eerst op toen hij vlak bij hen was en uitwijken of stoppen was toen onmogelijk. Beide slachtoffers kwamen uit Enschedé. Wielrijder gedood Zaterdagmiddag kwam de veertien-jarige wielrijder J. J. Nijsten met groote vaart oe Heisterberg te Schinnen afrijden. Hij kon niet tijdig remmen en botste togen een passeerende vrachtauto van den heer W., uit Geieen. De jongen sloeg tegen den grond en werd met een schedelfractuur, eeu armbreuk en ernstige inwendige verwon dingen opgenomen. Hij werd naar het zie kenhuis te Sittard vervoerd, waar hij des avonds is overleden. Een der inzitten den van de auto werd, doordat een der ruiten brak, door glasscherven aan een Meisie bij rolschaatsen gedood In de Derde Egelantiersdwarsstraat te 'Amsterdam, is Zaterdagavond om streeks negen uur, een zeer ernstig ongeluk voorgevallen. Een negenjarig meisje, wo nende in deze straat, was hier aan het rolschaatsen rijden, toen een zwaar beladen vrachtauto de straat inreed. Door tot dus verre onbekende oorzaak is het meisje ge vallen. waarbij het juist tusschen voor- en achterwiel van den wagen terecht kwam. GEEN GOED ZOO GOED Het achterwiel ging haar over hoofd en rug, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Met een verbrijzelde schedel heeft de ge neeskundige dienst het lijkje van het kind naar het Binnengasthuis overgebracht. Aanrijding bij 100 KM. snelheid Een dertigjarige motorrijder uit de Lange Leidsche Dwarsstraat te Amsterdam, was Zaterdagavond tegen half zeven aan het oefenen voor de komende T.T.-races en had als oefenterrein den nieuwen Rijksweg tusscnen den Sloterweg en Schiphol uitge kozen waar hij groote snelheden ontwik kelde. Op een gegeven oogenblik, toen hij een vaart van 100 km hadt kwam hij in botsing met een tien-jarigen jongen, wonende in de Bilderdijkstraat te Am sterdam. De knaap kreeg een hevige klap van het stuur, vloog eenige meters door de lucht en bleef zwaar gewond liggen. Hij had een gebroken kaak, een hersenschudding, groote wonden aan voor en achterhoofd en inwendige kneuzingen. De Geneeskundige Dienst vervoerde het slachtoffer in levensge vaarlijke toestand naar het Wilhelmina- G as thuis. De motorrijder, die uit zelfbehoud na de botsing niet scherp remde, slingerde van rechts naar links over den weg, voordat hij zijn race-machine tot stilstand had ge bracht. Hij had bij de botsing de rechter hand gebroken. Motorrijder zwaar gewond Op de Johan de With-brug te Dor drecht is gisteravond een ernstig onge luk gebeurd. De motorfietsrijder Th. de H uit Rotterdam, botste op de brug tegen een wielrijder, die den hoek om kwam. De H. sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. Met een zware hersenschudding is hij naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. Een dame. die achter op de motor zat, er. de wielrijder, bleven ongedeerd. Verhuiswagen van dijk gestort Op den Goejanverwellendijk te Gouda is Vrijdagnacht een ongeluk gebeurd, dat voor de betrokkenen echter goed is afgeloo- pen. Een verhuiswagen met aanhangwagen uit Duitschland. welke bestuurd werd door den heer K- E. B wonende in K e u 1 e n, is door het breken van de stuurinrichting van den dijk gestort. De wagens maakten een buiteling en kwamen eenige meters lager in het weiland terecht, waar zij onderst boven bleven liggen. In de cabine zaten, behalve de chauffeur, nog drie personen. Allen kwamen, behoudens eenige lichte ont vellingen met den schrik vrij. De meubelen zullen vandaag uit de wagens worden ge laden, waarna getracht zal worden deze weer op den dijk te brengen. Dokter ernstig gewond te M a a s t r i c h t een auto, waarin Dr. Schaepkens van Riempst zat, in de flank aangereden door een taxi, zoodat de doktersauto over den kop sloeg. De dokter liep door de botsing een hersen schudding op, terwijl de glasscherven van de gebroken ruiten hem op verschillende plaatsen in het lichaam drongen. Met een auto van den G. D. werd hij onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht Zijn toestand was niet levensgevaarlijk. Auto met zeven personen te water Zondagavond is te Wij de Wormer een auto uit Purmerend, waarin zeven per sonen zaten, in een sloot geraakt. De inzit tenden slaagden er in zich uit de auto te bevrijden, nadat zij de kap hadden open gesneden. Per auto werden de toeristen naar Purmerend vervoerd. Daar bleek, dat een hunner bij het ongeval een hersen schudding had opgeloopen. Het overwegongeluk bij Kethel Een wreede „tactiek" Wie bij een droevig ongeluk als dat van 29 April j.l. op den overweg te Kethel, van nabij betrokken is, staat gemakkelijk reaóé bij voorbaat vast in zijn overtuiging, dat Je schuld, althans de hoofdschuld, van zu;k een tragisch gebeuren bij de Nederlandsche Spoorwegen gezocht moet worden. Deze heeft immers, op bezuinigingsgronden ta! van overwegen, ook zeer gevaarlijke, onbe waakt gelaten. Natuurlijk ie niet elk geval naar laatst- bedoelden maatstaf te beoordeelen. Voor e-'k afzonderlijk geval moet de schuldvraag apart worden bezien. Des te irriteerender is het daarom wan neer gebeurt wat dezer dagen den vader van een der verongelukte jongens, den heer J. v. Laren, ervoer. Nog hangende het onderzoek krijgt hij een koud briefje van den Inspec teur van het Vervoerwezen, waarin hem meegedeeld wordt, dat „de volgende bescha digingen ontstaan'' zijn bij de „boven aan gehaalde aanrijding" (volgt een opsom ming), voorts, dat „de herstellingskosten hebben bedragen f 45.59" en dat hij gaarne vernemen zal „waar en wanneer over dit bedrag kan worden beschikt". Ons wordt gezegd, dat dit een 6teeds ge volgde ..tactiek" van de Spoorwegen is. waar liter de bedoeling moet steken zélf aar. ^n eisch tot schadevergoeding van de zijde van de nabestaanden van den verongelukte te orvtkomen. Een koel-overwogen juridische handeling dus, waarin het schrikkelijk" leed, dat ontstaan is, als een zaak van min der orde wordt beschouwd. Wèl mocht bij de begrafenis van de beide jeugdige slachtoffers van het spoorwegon geluk de predikant de wreedheid van de wereld stellen tegenover de liefde Gods. Om zuiver geldelijk belang wordt er niet voor teruggedeinsd versohe wonden van beroofde ouders op de geschetste wijze open te rijten voor kiezers (essen) van Economie en Financiën HOLL. KUNSTZIJDE INDUSTRIE Winstsaldo gestegen van 372440 tot 921.710 Bedrijf werkt op volle capaciteit Aan het jaarverslag over 1936 van de Hollandse he Kunstzijde Indu strie te Breda, ontleenen we de volgende bijzonderheden: De H. K. I. heeft in 1936 de productie eenigszios kunnen Uitbreiden en den voor raad geleidelijk kunnen verminderen. De kostprijs daalde in 1936 tot onder het ge middelde van 1935. Zoowel de verhoogde prijzen der grondstoffen als de depreciatie hebben intusschen weer een verhooging van den kostprijs teweeg gebracht, welke echter tot nu toe door de verhooging van de kunstzijdeprijzen wordt gecompenseerd De verlies- en winstrekening wijst een winstsaldo aan vóór afschrijvingen en reserveeringen van f 921.710 (waar onder f 124.102 van winst op aankooD en intrekking van eigen aandeelen) (v.j. I 372.640). Hiervan wordt op de vaste activa afge schreven f 325 000 (v.j. f 372.640), terwijl voor buitengewone afschrijving is bestemd f 173.926. Voor reserveering voor eventueel verlies op debiteuren en consignatiegoede ren in Spanje is bestemd f 70.000 en voor eventueele koersdaling op effectenporte feuille f 33.554, waarna met inbegrip van het winstsaldo A. P. ad f 42.644 resteert f 361.873. Commissarissen meenen een interne overboeking te moeten doen plaats hebbïn door de bestaande reserve van f 166.300 op kunstzijdevoorraden over te boeken de reserve op debiteuren in verband met vorderingen op de S. A. La Rayonne de Valenciennes en op de S. A. La Seda de Barcelona Bovendien achten zij het noodig nog f 360 000 van de winst te bestemmen als reserve voor vorderingen op die mijen waardoor de reserve debiteuren wordt ge bracht op f 1.210.701 en geheel het tegoed op de eerder genoemde dochtermijen zat zijn gereserveerd. Het resteerende winst saldo van f 1.873 wordt naar nieuwe reke ning overgebracht. Na overboeking der reserve op den voor raad kunstzijde van f 166.300 blijft de voor- CALVÉ- KWALITEIT L Dezer dagen h®bt U een oproepingsbiljet 6. ontvangen om op 26 Mei aan de stem ming deel te nemen. 2. Is dit oproepingsbiljet U niet toegezon den, dan kan er een abuis in het spel zijn en begeeft U zich voor opheldering naar de gemeente-secretarie in Uw woonplaats. 3. Op Woensdag 26 Mei is het stembureau geopend van 8 tot 5 uur. 4. Zoo vroeg mogelijk begeeft U zich dien dag naar het stemlokaal. Daar leest de voorzitter Uw naam op en controleeren 8. de andere leden van het stembureau of Uw naam op de kiezerslijst voorkomt- 5. Het kan voorkomen, dat Uw oproepings biljet om de een of andere reden in het ongereede is geraakt of spoorloos ver dwenen is, neem dan Uw geboortebewijs, 9. trouwboekje, belastingpapier of dergelijk bewijsstuk mee, dan kunt U hiermee volstaan. Als U tot de stemming zijt toegelaten ontvangt U van den voorzitter een dicht gevouwen stembiljet waarmee U naai het stemhokje gaat Daar vouwt U het stembiljet open, zoekt op Uw gemak naar «den eersten naam van de derde rij namen. Dat is de naam C o 1 ij n, H„ Uw man. Het open vakjs vóór diens naam maakt U met het roode potlood, in het stemhokje aanwezig, rood. Anders niet. Doe bet rustig. Laat U niet op het laatste oogenblik van de wijs brengen. Hebt U zich vergist dat kan een mensch overkomen op een verkiezings dag deel dit dan den voorzitter mee geef hem het verkeerde stembiljet terug en doe het met 't nieuwe stembiljet wederom in het stemhokje goed. Het aldus ingevulde stembiljet werpt U in de bus. staande vóór den voorzitter van het stembureau. U hebt Dr. Colijn gekozen. 1 n!|il";|,|i raad nog voor prijzen beneden den kost prijs teboek staan. De Internationale Viscose Compagnie heeft haar balans per 30 Juni i 36 afgesloten met een netto-winst van f 60.232 (v.j. f 128.875) en dit winst- saldo met dat uit vorige jaren, tezamen groot f 151.160, gereserveerd voor mogelijke verliezen op vorderingen op La Seda de Barcelona, die f 168973 bedragen. De S. A. La Rayonne de Valenc. (voorh. de S. A. La Soie Artificielle de Valenciennes) sloot haar balans per 31 Dec. 1936 met een totaal verlies van frs. 2.766.253 vóór afschrijving, incl. frs 2.056 939 valuta-verlies en frs. 695 077 stakings-schade (v.j. verlies frs. 2.089.955). De Breda Visade Ltd. sluit het af geloopen boekjaar met een winst van 20.615 vóór afschrijving, zoodat na af schrijving van 19.610 een netto winst overbluft van 1.005 (v.j. 3.355). De Seda de Barcelona die over 1935 nog een dividend van 8 kon declareeren heeft over 1936 in verband met den bur geroorlog in Spanje, voor zoover althans bekend geen balans noch winst- en verlies rekening uitgebracht Het jaarverslag besluit met de mede- deeling dat in de eerste 5 maanden van het loopende boekjaar de gang van zaken bevredigend is geweest. Het be drijf werkt op volle capaciteit en is ruimschoots van orders voorzien, zoo dat de voorraad verder slinkt en de productie geheel wordt verkocht De Spoorwegen in April De geschatte ontvangsten over de maann April 1937 van de Nederlandsche Spoorwe gen beloopen totaal ƒ7.756.700. De totale ontvangst van 1 Januari af bedraagt 30.666.628 (v. j. 30.500.254). De ontvangst per dagkilometer bedraagt ƒ74.95 v. j. ƒ73.47). KORTE BERICHTEN Op de vrije inschrijvingen op de 4 eerste hvp. obligaties der S t oom-Me el- fabriek ..Holland" zal, door de be langrijke inschrijving met voorkeursrecht, een sterke vermindering moeten worden toegepast. Gar Het verslag van b r i e k e n over 1936 maakt melding don gunstigen invloed van de depreciatie van den gulden. Ook in het nieuwe boek jaar blijft de gunstige tendenz voortduren. Na afschrijvmgen bedraagt de winst f 270.934, waardoor het nadeelig saldo per 31 Dec. 1935 verminderd wordt tot f 531 678. Hoe of U ook de zaak beziet Conserven toch favoriet Westlandsche Stoomtram Mij. Totaal verlies gestegen tot ƒ94.738. Balanssaneering op komst In het jaarverslag over 1936 van de N.V Westlandsche Stoomtramweg Maatschappij wordt medegedeeld, dat de in vorige jaren geconstateerde verminderingen van he>t ver voer voor een groot gedeelte tot staan zijn gekomen. De hoeveelheid vervoerde goederen tr> tonnen steeg zelfs van 167.765 ton ia 1935 tot 189.010 in 1936, een vermeerdering dus 21.245 ton of bijna 13 De opbrengst verminderde echter van 173.047.82% 1925 tot 170.546.13y2, uit makende 1.4 De totale opbrengst van het autobedrijl bedroeg in *36 288.546.49 tegen 293.424.40V, in 1935. De vermindering bedroeg ongevee' 1.7 Het exploitatiesaldo 1936 bedraagt ƒ79.876 (v. j. ƒ57.706). Dit is niet voldoende om de va6te lasten te dekken, zoodat 1936 sluit DINSDAG 25 MEI HILVFR"UM 1875 M. KRO-Uitzending, 9.009.50 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.15 De KRO- Melodisten en soliste. 2.00 Vrouwenuur, 3.15 KRO-Orkest. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 KRO-Melodisten en solist. 7.15 Boek bespreking. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Plechtige Vespers van het Allerheiligst Sacrament. 9.30 Viool en cembalo. 10.00 Internationale gala-avond. 10.30 Berichten ANP. 11.1512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 301 M. AVRO-Uitzending. 11.00—11.30 en 6.30—7.00 n.m. RVU. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Omroeporkest. 11.00 „Wat lezen onze kinderen", lezing. 11.30 Omroeporkest. In de pauze: Declamatie. 1.30 Kovacs Lajos' orkest. 2.15 Trio. 3.00 Kniples. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kin deruurtje. 6 30 „De spanning in het verte Oosten", lezing. 7.00 Voor de kinderen, 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Vocaal concert. 10.00 Dinsdagavondtrein. 10.45 Actualiteitsflitsen. 11.00 Berichten ANP, DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel,! 12.35 BBC-Northern-Ireland-orkest en solist. 4.20 Zigeunerorkest. 5.05 Kwintet, 5.35 Orkest. 7.50 „Dragonflies and may* flies", causerie. 8.10 Komische dialoog, 9.40 Causerie over Amerika. 10.00 BBC*| Zangers en solist. 11.00 Declamatie. Il RADIO PARI' 1648 M. 12.20 Goldy-orkestj en soliste. 4.20 Orkest, koor en solisten, 5.20 Orkest. 6.50 Zang. 8.35 Zang. 8.50| Colonne-orkest. KEULEN 456 M i?.23 PolitiemuziekkorpS, 4.50 Zang en piano. 5.50 Omroepklein* orkest. 8.30 Vroolijk programma. BRUSSEL ei. 484 M. 322 M.: 12.50 Klein* orkest. 5.20 Omroeporkest. 9.20 Omroep^ orkest. 484 M.: 1.30 Kleinorkest. 5.20 koorconcert. 6.35 Omroepsymphonieorkest^ 8.20 Omroepsymphonie-orkest. met een verliessaldo van 15.863. Hierdo< stijgt het totale verlies tot ƒ94.738. Op ds cum. pref. aandeelen kan geen dividend worden uitgekeerd, zoodat het achterstalligs dividend stijgt tót 25 Aan Rijk en Proj vincie is gevraagd 65 af te schrijven on de verstrekte rentelooze voorschotten. Ver4 scheiden Statenleden hebben hiertegen bsj zwaren geuit, zoodat een beslissing dooj Gedep Staten is aangehouden. Inmiddels heeft de directie een nieuvö voorstel geformuleerd, waarbij met de boJ veng-enoemde bezwaren zooveel mogelijla rekening is gehouden. Zoodra ter zake gunstige beslissingen zijn gevallen, zal een voorstel tot balansj saneering. waarbij ook van de aandeelhouj ders belangrijke opofferingen zullen moei ten worden gevraagd, aan de vergadering van aandeelhouders ter beoordeeling den voorgelegd. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. ROTMAN rfNadruk verboden) 3. Vlak daarboven, in zijn bed, Sluimert buurman Bakker, Maar in 't midden van zijn droom Schrikt hij plotsling wakker! Wat voor krabb'len aan den muur Wekt hem in dit vroege uur? Buurman spitst zijn ooren, Om het goed te hoor en! 40. Kreunend rijst hij overênd, Want hij is wat jichtig, Sluipt behoedzaam naar het raam, Luistert heel voorzichtig Met een ruk schuift hij het dan Naar omhoog zoo ver hij kan, Norsch en ontevreden Gluurt hij naar beneden (Wordt vervolgd). HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. de Pööleïrkëi, /==±v NEERHAAL UIT *CT ILEVEN DE« ESKIMO^ f ■^SOOR" TIE&INA V.D.ÜAUW- VELTMAN. (33 Soak wist genoeg en haastte zich met zijn werk gereed te komen. Het was of een vuur in zijn binnenste brandde en hij hij voelde een kracht in zijn leden, alsof hij alles wat hem in de weg kwam vermorzelen kon. K«j had heel die morgen nog niets gegeten, doch de honger, die hem anders altijd als een diepe leegte kwelde, voelde hij deze dag niet. Ongeduldig wachtte hij op Kalja, die nog maar steeds op zich wachten liet „Dochwas dat Kalja niet, die daar kwam aanloopen?" Een zwaarte zonk plotseling in Soaks binnenste, al\of hij een groot stuk vleesch had doorgeslikt. Kalja's houding was van één die droevig nieuws te brengen had. Zijn armen hin gen slap langs zijn lijf; hij liep langzaam met gebogen hoofd. Verder weg, in de mist, doemde «n groepje menschen op. Kalja keek niet naar Soak, zijn oogen dwaalden over het besneeuwde veld. waar de laatste hutten in de mist verloren lagen, toen hij ernstig zei: „Het heeft geen nut op de jacht te gaan als men weet, lat er geen buit te behalen is. Op dat oogenblik gaf Nim, die bij de honden geweest was, een schreeuw, die ver weg te hooren was. Zij had het groep- 'e menschen ontdekt, die langzaam nader kwamen. Soak verroerde zich niet Het was of hij met stomheid ge- s'agen was. Op een gebrekkige draagbaar van een paar planken ge maakt, droegen de vreemde mannen hun droeve last. Jessie, levenloos, koud en slap, in de stormachtige nacht verdronken. Enkele matrozen van het schip hadden Pitha's angstig ge blaf opgemerkt. Men had gemeend vanaf het dek iets donkers in het water te zien drijven. Men was gaan dreggen en had Jessie, die op een oud stuk landijs weggezonken was, spoedig daarna opgehaald. Het raadsel van haar verdwijning was opgelost. Soak en Nini waren wees geworden. Voor hun behoud was hun goede moeder in de donkere avond wegge vlucht ten koste van haar eigen leven. Zwijgend zetten de witte mannen hun droeve last aan Soaks voeten neer. Het werd een vreeselijke dag. De gansche nederzetting was ontroerd door een zoo groot ongeluk en ieder beklaagde de beide arme kinderen. Men prees Jessie om het hardst en spraken goede woorden van de doode. De vrouwen haalden huiden voor den dag, om het lijk in te- naaien, voor het begraven werd, terwijl de mannen een ondiepe kuil groeven waarin Jessie werd neergelegd, met al haar kleeren, die ze eenmaal gedragen had, met alle voorwer pen, die ze dagelijks gebruikt had en de weinige versierselen, die haar eigendom waren. Men zocht steenen en robbenhuiden om het graf toe te dekken. Toen trokken degenen, die haar hadden aangeraakt hun kleeren uit, groeven opnieuw een kuil, waar ze alles in wierpen en trokken daarna nieuwe kleeren aan. Vervolgens ging ieder naar zijn eigen hut, men kookte en at en dronk weer, en sprak niet meer over de doode. Toch was er in de harten der menschen een angstige onrust geko men. De vrees voor de invloed der kwade geesten, die ook hun leven bedreigen kon, maar waarvan zij onder elkaar niet durfden spreken. Doch toen de nieuwe dag was aangebroken sprak men er over, dat het wel eens een aardige afwisseling zou zijn, op de jacht of vischvangst te gaan. De zomer zou spoedig aanbre ken, zoodat geen koude of sneeuwstormen hun leven bemoei lijken zou. Ook vermeed een ieder de plek waar Jessie's lichaam begraven lag, en zoodra het duister ingevallen was, bleef een ieder in zijn hut Kamana, die Nini, de heele dag bij zich gehouden had, zond haar tegen de avond naar huis. Soak zat zijn geweer schoon te maken, toen Nini binnen kwam en de leegte en stilte die haar als 't ware tegemoet traden uit de hut, maakte dat zij dadelijk ging huilen. „O, Soak'schreide ze. „Nu zullen ook wij beiden deze winter van honger en koude omkomen''. „Je moet slapen gaan", zei Soak stil. „Wij beiden zullen trachten even flink te zijn als vader en moeder altijd geweest zijn". Even daarna lag Nini onder de pelzen op de bank. De traanlamp brandde flauw, en 't was kouder dan gewoonlijk in de hut. Er was ook geen vleesch gekookt. Zou Soak deze dag wél gegeten hebben? Vragen durfde ze hem niet. Met de ellebogen op de knieën zat hij wezenloos te staren in de'breede vlam, die puntig omhoog lekte. Hij dacht niet aan zijn zusje, hij dacht zelfs niet aan het groote verlies, dat tuj geleden had. Zijn hoofd was van gedachten leeg. doch Linnen in hem brandde weer dat vreemde vuur, en zijn han den voelden krachtig. Hij zag de gele bleeke vlam der traanlamp niet. Hij zag bloed en rauw vleesch: alsof hij aan 't slachten was. Er was écn. die hij najagen wilde, snel en fel, In één groote vaart, dag en nacht met snel hijgende honden. Het vuur in zijn binnenste zou blijven branden, tot hij zij'fl vader en moeder gewroken had. Dan zou hij opgelucht en vrij weer ademhalen, zooals vroeger, toen hij naast zijn vader vóói op de slede zat, en ze in wilde vaart over de sneeuw en ijsn velden snelden. Lang, heel lang, zat Soak zoo. Alleen met z'n wraak. Et wes maar één, die hij voor zich zag. Naa-ank, de groote ja< ger van Skoetha. Waar zou hij zijn? Zou hij gaan achter de groote gletscher, bij de Khawistroom, waar hij 's zomers altijd met zijn vader heentrok om te vis-* schen? Of zou hij langs de rotsen trekken waar de witte vogels en de eiderganzen op deze tijd te broeden zaten? Hij balde zijn vuisten als hij aan hem dacht en een roode gloed kwam voor zijn oogen. Het was de ingeboren wet van: „Oog om oog en tand om tand", die om vergelding vroeg. Een steen lag in zijn borst, een vuur brandde in zijn bin nenste en hij zag bloed, het heerlijkste roode bloed, dat ooit zijn oogen gezien hadden. Haat en wraak verteerden zijn binnenste. Het robbenvel voor de hutopening bewoog. Met ge^qefl kop stapte Pitha binnen, snuffelde even langs de grond en ging plat liggen voor de voeten van zijn jongen meester. Pitha, die de heele dag niet gegeten had, had de wacht gehouden bij Jessie's graf. Even nog tilde hij zijn kop op, om ziin baas aan te zien, toen slaakte hij een luide zucht, waarin een bijna menschelijk verdriet doortrilde. Een rilling door trok zijn glanzende dikke witte vacht, toen legde hij de kop od de voorpooten en deed alsof hij sliep. Doodstil was het in en rondom de hutten. Het was de doodsche stilte, die het poollandschap kenmerkt, de stilte, die door de zware, lage mistnevels des te beklemmender werkt, i [(Wordt vervolgd^ j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8