MAANDAG 24 MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Chr. Onderwijzers Lezing van den heer W. F. E. Smelik De afd. Leiden en omstreken van de Ver. van Chr. Onderwijzers(essen) in Neder land en Overzeesche Gewesten hield Zater dagavond in het Nut een samenkomst, waarin de heer W. F. E. Smelik, hoofd dei Leidsche Houtschool en oud-inspecteur van het Chr. Onderwijs in Suriname, een toe spraak heeft gehouden, getiteld: „Een ge slaagde Zendingsactie in een land vol mis lukkingen". De voorzitter, de heer Den Dikken, heet te bij den aanvang allen hartelijk welkom om dan Lukas 16 1132 (de gelijkenis van den verloren zoon) voor te lezen. Naar aanleiding van het voorgelezen ge deelte sprak spr. een inleidend woord uit. Na lezing der notulen, behandeling van ingekomen stukken en een warm aanbeve lend woord van den heer Den Dikken voor het Vojo-comité was het woord aan den heer Smelik, die begon met op te merken, dat Suriname maar zeer dun bevolkt is. ,Vele tegenstellingen worden in Suriname gevonden. Zoo is dit lan drijk aan kerken en ook het bijzonder onderwijs wordt »u vele scholen onderwezen. Hiertegenover is het een land waar een machtige Vrij-met selaars-loge en het heidendom hun invloed doen gelden. Suriname is bet land waar ruim veertig talen worden gesproken en van een zeer heterogene bevolking. De hoofdmoot is echter afstammeling van de yrij-gelaten slaven. Suriname, aldus spr., is verder ook het land van de vele mislukkingen en vormt een blamage van de Hollandsche koloniale politiek. In dit verband wees spr. vooral op de belangstelling van Amerika t.o.v. dit land en verder op het verschijnsel, dat de Regecring jaarlijks 300 millioen bij moet passen in do Surinaamsche kas. Werden er in Suriname ten tijde van de Oost-Indi sche Compagnie vierhonderd suikerplan tages gevonden, thans is er daarvan nog maai* een viertal overgebleven. De overige plantages zijn alle weer door het oerwoud .veroverd. Ook zijn de cacao-, koffie- en bananen- cultuur in dit land mislukt. Het werd door spr. betreurd, dat van regeeringswege nooit de aanwinst van goud want Suriname is oorspronkelijk het Goudland is aange moedigd. De vraag besprekende of er op economisch gebied iets voor Suriname kan worden gedaan, wees spr. op de mais-cul- tuur. Wordt heden tan dage veel mais uit Argentinië betrokken, bij een goed geleide cultuur zouden wij veel goedkooper mais uit Suriname kunnen betrekken ten voor- deele van eigen kolonie. In het tweede gedeelte van zijn lezing, bij de geestelijke ontwikkeling van Surina me stilstaande, wees spr. op het zegen rijke werk der Hernhutter-zending. Meer dan twee eeuwen wordt deze zending in een tiental zendingsgebieden over de ge- heele wereld bedreven. Heeft men in het begin, ook in Suriname, met veel tegen werking te kampen gehad, thans wordt al gemeen dit werk gewaardeerd. Thans telt de Broedergemeente in Suriname 30.000 le den. Ruim vijf-en-twintig districtkerken, die een Hollandsch cachet dragen met een Hernhutter-liturgie, worden hier gevonden en verder vele zendingsposten Daar aanvankelijk de bevolking zorgde voor de opbrengst van het zendingswerk, waartoe zelfs vele zaken werden gesticht en Hernhut tot een handelscentrum werd, had men geen moeilijkheden met de finan ciën. Verscheidene omstandigheden nood zaakten echter, dat Herrnhut een der zen dingsposten moest loslaten en dit zou Su riname geworden zijn indien de broeder gemeente te Zeist zich hier niet voor ge ïnteresseerd had. Thans heeft zij op Suri name de beschikking, voor wat het onder- Wijs betreft, over zeven lagere scholen met bijbehoorende fröbelscholen, een Ulo en een Mulo-school. Als de heer Smelik dan nog met een en kele gedachte het zegenrijke werk van deze zendingsarbeid in het licht heeft gesteld, werden enkele films van Suriname ver toond, waarbij hij eveneens een toelichten de verklaring gaf. Yereenïging van oud-leerlingen der Ambachtsschool Excursie naar de Kettingfabriek Zaterdag j.l. maakte de Ver. van Oudl. der Ambachtsschool een excursie naar de Ket tingfabriek der Kont. Ned. Grofsmederij. Na dat de voorz.. de heer H. Mulder, de talrijke aanwezigen had welkom geheeten, stelde de jheer N.v. Ginkel Jr. den bedrijfsleider, den heer G. Starre voor, die de rondleiding en itoelichting op zich nam. Ook in de fabricage van kettingen heeft electrisch lasschen zijn toepassing gevonden. Dat lasschen geschiedt bier vlg. het weer- standslasch-systeem. Men onderscheidt hier bij 't gewone storuplassohen en 't afsme t- lasschen. Beide systemen worden door do K.N. G.toegepast. Het afsmeltlasschen wordt gebruikt voor de «zwaardere kerttingen. In de fabriek worden van lange staven (pl. m. 7 M.) korte pennen geknipt, welke worden gebogen in den vorm van een C. Daartoe worden de pennen in een olieoven tot pl m. 700 graden verhit en op een hydraulische buigbank in 3 operaties tot een C gebogen. Deze buigbank werkt met een hydraulische oliedruk van 100 atm. en heeft een druk kracht van 1S000 K.G. Vervolgens worden 'de C-schaLmen in een zaagmachine gezaagd. Deze zaagt gelijktijdig met 2 zagen de pun ten van de C recht af. Daarna komen de C- schalmen in elkaar gehaakt in de lasch- machine, waar tusschen de beenen van de C een dam gelascht wordt vlg. het afsmeit- systeem. Het beamformator vermogen van deze machine is 300 K.V.A. en heeft een laschspanning van 515 Volt secondair. Daardoor kan in 2 min. een schalm van 65 m.M. dikte gelascht wórden. Na het las schen wordt de ketting afgebraamd, d.w.z. "it opgestuikte en verbrande materiaal wordt er pneumatisch afgehakt. Daarna wordt de ketting aan een gloeiproces onderworpen, waardoor de structuur van het materiaal iweer gelijkmatig gemaakt wordt. De ketting wordt vervolgens aan een trek proef onder worpen, schalm na schalm nagezien, ge- tteerd en verzonden. Van op rollen gewikkeld draad wordt de ketting op een automatisch werkende buig bank in elkaar gebogen. De capaciteit van Eoo'n buigbank is 65 schalmen per minuut /voor schalmen van 512 m.M. draaddikte •en 33 per minuut voor 1320 m.M. diameter De ketting komt geheel in de olie uit de buigbank en wordt dan in een waschinrich- jting afgekookt Vervolgens wordt de ketting in een, ook geheel automatisch werkende lasrhmachine aan elkaar gelascht met een snelheid van 640 schalmen per minuut voor resp. 520 m.M. diameter. Indien noo dig wordt de ketting aan een gloeiproces on derworpen en vervolgens nagezien en be proefd. Na deze zeldzame interessante werkwijze bezichtigd te hebben dankte de voorz. den Q,cnT T. Starre voor z.jn heldere en prettige rondleiding en toelichting. EEN GESPREK „Zeg buurman, kom er even in, Of heb je nu geen tijd? Ik heb gebrek aan goeden raad, Ik zit in moeilijkheid. Onlangs heb je mij goed geraan, Het kwam toen prachtig uit,* Jij brengt mij, 'k ben er zeker van, Wel tot een goed besluit." „Ja, buur, met werken ben ik klaar, Ik kom direct bij jou, Maar 'k zeg het voor de zekerheid, Toch even aan ijiijn vrouw. Zie zoo, 't is alles voor elkaar, En ik ben thans je man; Vraag nu maar wat je vragen wilt, 'k Zal helpen, waar ik kan." „Ja, buur, 't is straks, zooals je weet, Alweer verkiezingstijd, En duid'lijk is het al te zien: Dat wordt een heele strijd. Nu doe ik wel aan politiek, Maar niet zooveel als jij: En 'k weet, er is geen samenkomst, Of buurman is er bij. En dan, wat ik onmoog'lijk kan, Jij leest een groote krant, En, (niet dat ik je vleien wil) Jij doet het met verstand. Ik raak al gauw de richting kwijt, Want wat is het geval? Het regent in mijn brievenbus Biljetten zonder tal. Dan lees ik van de N.S.B., Van Mussert en zijn staf; Hij ziet ons goede Nederland, Al aan de rand van 't graf. Zijn foto boezemt eerbied in, Hij lijkt op Mussolien; Je hebt hem in die extra-krant, Toch zeker wel gezien? En al die and're foto's nog, Steeds in diezelfde krant Dat zijn gewis de reddeis wel Van Volk en Vaderland. Maar uit diezelfde brievenbus, Komt weer een ana er blad; Dat zegt: De weg van N.S.B. Is wel het slechtste pad! Dan weer een blad van C.D.U., Of ook van S.G.P. En weer een ander roept mij toe: Pas op toch voor die twee! Het Laatste blaadje, dat ik vond, Maant aan tot waakzaam zijn; En roept mij toe met luider stem: Stemt toch op H. Colyn! Zeg jij nu, buurman, hoe het moet, Ik weet het heusch niet meer: En geef mij nu een wijze raad, Gelijk de voor'ge keer." „Ik wil je graag vertellen, buur, Hoe ik er over denk: En wien ik n.. een rijp beraad, Mijn vol vertrouwen schenk. Ik maakte een schoone avond mee In Leidens groote zaal; Daar heerschte blijdschap, moedentrouw Daar hoorde ik mannentaal. Daar zong men luide 's Heeren lof, 't Gebed klom naar omhoog: Naar Hem, die 't gansch heelal regeert, Sloeg men het smeekend oog. De man, die tot de schare sprak Was Dr. H. Colijn; Het was een waar en waardig woord, Je had er moeten zijn. Geen brallerij, geen eigen lof, Ook geen laatdunkendheid: Een woord, waar iedereen van zei: Zoo is de werk'lijkheid. Hij paaide met beloften niet, Zweeg niet van het gevaar, Dat overal ons nog omringt, Hij was in alles waar. Maar toch wees hij ook op het licht, Dat door de wolken boort, En op de glans die hier en daar Reeds aan de kimme gloort. Hij spoorde aan tot moed en trouw, Tot dagelijksch gebed. „Voorheen" zoo sprak hij, „heeft ons God Uit grooter nood gered!" Zie buurman, dat is nu de man, Die mijn vertrouwen heeft, Die dag en nacht zijn beste kracht, Aan 't volk van Neerland geeft. Nu weet je dus, wat ik je raad, Gooi elk biljet opzij; En sta nu pal voor H. Colijn Met mij in d' eerste rij!" „Ik dank je, buurman, voor je raad, Je bent een beste buur, Mijn vrouw en ik zijn voor Colijn, Wij gaan voor hem door 't vuur." Leiden. P. J. G. Clandestiene zender in beslag genomen Door ambtenaren van de Radio-opsporings dienst in samenwerking met de Leidsche politie is hier ter stede een clandestiene zender in beslag genomen. Twee 16-jarige jongens waren den laatsten tijd daarmee ten huize van R. aan het experimenteeren. AANGEHOUDEN Zaterdagnacht werd door een hoofdagent en een agent van politie in het tramhuisje van de H.T.M. aan den Rijnsburgerweg een man aangetroffen, die zich daar op ver dachte wijze ophield. Het bleek te zijn de 45-jarige G. C. T. uit Amsterdam, wiens aanhouding door den commissaris van poli tie te Haarlem was verzocht ter zake van diefstal. Hier ter stede had T. zich schuldig gemaakt aan het verzenden van bedelbrie ven. Hij is meegenomen naar het politie bureau. WIE HEEFT HET GEZIEN? De Commissaris van Politie verzoekt iper- sonen die getuige geweest zijn van een woordentwist en mishandeling tusschen een automobilist en eenige burgers, Zon dagavond te negen uur, op den Stationsweg, zich op het politie-bureau te melden, ten einde inlichtingen te verstrekken. VAN WIE? Door de politie is in het Galgewater een roeiboot onbeheerd drijvende aangetroffen. Inlichtingen op het politie-bureau. JOH's JOL - SCHEVEN1N6EN TREILERWEG 4951, Tclcf. 550521 HARING- en VISCHHANDEL GEROOKTE en GESTOOMDE BOKKING, MAKREEL en SCHAR. SPECIALITEIT IN GEDTOOGDE VISCH BURGERLIJKE STAND ORDERTROUWD: N. Teegrelaar 28 jr en A. Kieuwenburg gesch. 32 jr M. Verwoerdt 21 jr en J. C. Boom 22 Jr L. A. C. Zlrkzee 28 jr en AI. Erz 25 Jr M. J. Dieben 38 jr en E. AI. Sluis 2-1 Jr F. X. v. d. Heiden 24 jr en C. AI. Smit 22 Jr W. L. 'Rietkerk 23 jr en J. Jon- geleen 23 Jr. BEVALLEN: C. Chaudron—Crama zn J. AI. Schoonderwoerdv. d. Berg zn. OVERLEDEN: J. Dullemans m. 85 jr. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN DE HOLLANDIA-ROEIWEDSTRIJDEN Vrijdag en Zaterdag zijn op de Oude Rijn tusschen 's Molenaarsbrug en Prinsen- schouw de jaarlijksche wedstrijden van de roei- en zeilvereeniging „Hollandia" gehou den. Was het weer Vrijdag niet zoo aanlokke lijk door de gure wind, Zaterdag was er een vroolijk zonnetje en dit werkte er toe mee dat weer honderden aan de oevers van de Rijn het boeiende schouwspel gadegeslagen hebben. Toch, de belangstelling van de Al- phenaars mag groot zijn, het wil ons voor komen. dat de belangstelling van de studs er niet grooter op wordt, en het aantal ge- pavoiseerde jachten dat steeds een feeste lijke aaniblik gaf, wordt ook elk jaar minder. Ook het aantal inschrijvingen was dit jaar niet zoo groot als het vorige jaar en zoo gaat ook dit in dalende lijn. Van de wedstrijden nog het volgende. De strijd van de oude vieren, het hoofdnummer van de pas gehouden Varsity op de Bosoh- baan bij Amsterdam, bracht, evenals daar. Laga, Triton en Njord aan de start. Triton die winnaar was van dit nummer op de Varsity moest nu in Laga haar meerdere erkennen, al was het verschil dan maar een halve bootlengte. Zeldzaam mooi was de beslissing in de jonge Acht A. Bijna gelijktijdig gingen Amstel,, Laga en Triton door de finish Merk waardig was dat Amstel won. terwijl zij als snelste tweede in de finale gekomen was. in de strijd tegen Triton en Njord. Ten slotte vermelden we nog de striid van de oude achten, zooais steeds het slot nummer. Jammer was dat het niet zoo spande als de vorige strijd. Nereus ging als eerste door de finish op een lengte gevolgd door Triton, terwijl de Laga menschen. tot teleurstelling van de Alphensche jeugd, bij wie de roodbaadjes nog steeds populair zijn. vier lengten achter waren. Tegen 6 uur bp- hoorde dit jaarlijksche roeifestijn weer tot het verleden. VOETBAL» A.R.C. I heeft Zaterdag in de uitwedstrijd tegen de Rijnsburgsche Boys haar laatste kans op het kampioenschap verspeeld. Wel was men den geheelen wedstrijd in de meer derheid, maar de Rijnsburgers maakten 2 doelpunten tegenover A.R.C. I, en de doel punten beslissen de wedstrijd. Jammer was dat da wedstrijd onder leiding van een arbiter stond die absoluut niet voor zijn taak berekend was. A.R.C. II won de thuiswedstrijd tegen S. C. O II uit Oegstgeest met 101. De gas ten verschenen met slechts 9 spelers. Voor de rust hield men goed stand waardoor dn rust met 31 inging, maar na de rust werd de score door A.R.C., zonder dat men zich inspande, tot. 101 opgevoerd. Doordat Woubrugge verloor is de voor sprong van A.R.C. nu weer 3 punten, zoodat men nu de kans in eigen handen heeft. C. H. KIESVEREENIGING. Ook de Ghr. Hist. Kiesvereeniging verga dert aan den vooravond der verkiezing en wel in gebouw ..Jonathan-' en in het „Us- clubgebouw". In beide gefbouwen zullen beurtelings als sprekers optreden, de heer H. van Boeijen, lid van Ged. Staten, cand voor de Tweede Kamer en Ds. Kiehl van Hazerswoude. EERSTE A. M. A. JEUGDMIDDAG. In de bovenzaal van Hotel ..Centraal" heeft een groot deel van de Alphensche jeugd Zaterdag geprofiteerd van de Midden stands campagne. Tot tweemaal toe was de zaal eivol zoodat daaruit wel bleek dat door de moeders de Middenstands-actie op prijs wordt gesteld, en de zegels ijverig ge plakt worden. Jammer was dat Henri Nolles verhinderd was voor de jeugd op te treden. Nu had men zich van de medewerking van Mevr. Goudswaard verzekerd, die ook met grapjes en goochelen de kleintjes heel goed wist bezig te houden. Daar ze bovendien nog werden getracteerd is het te begrijpen dat allen zeer voldaan huiswaarts geerden. KANTONGERECHT De stankverspreidende visch-anto De M. uit Ermelo, had zich opnieuw te verantwoorden wegens het vervoeren van stankverspreidende visch, waarvoor hij des wege opnieuw te Bodegraven was verbali- seerd, voorts was ten laste gelegd dat slijm en water uit de wagen liep. De ambtenaar en kantonrechter stelden de vraag of dit nu maar door moet blijven gaan. In totaal bleek de ambtenaar nog 4 proces-verbalen in portefeuille te hebben. De kantonrechter vroeg of deze kwestie nu niet op te lossen was door de laadbak af te dekken en te be lli eeden met zink. De agent van politie R. verklaarde vocht uit de wagen te hebben zien loopen, hetwelk een stank venapreidde die langen tijd blijft hangen. Verdachte en eigenaar zetten uit een dat de wagen wordt afgedekt en de visch wordt vervoerd in een zinken bak, doch heelemaal te voorkomen dat deze niet meer lekt is uitgesloten, daar door de na den d-er bakken .het vocht niet is te weren. Verdachte en gigenaar betwistten evenwel dat de visch stinkt. Hier over zal evenwel wel verschil blijven bestaan. De kantonrech ter wees er op dat het begrip omtrent hei stinken van visch in Scheveningen en Bodegraven wel verschillend zal blijven, doch hij vroeg verdachte of het niet mo lijk is dat b.v. buiten de kom van een ge meente op een stille weg af en toe het vocht wordt, afgetapt. Verdachte beweerde dat zulks ook geschiedt doch dat het eigen aardig aandoet dat b.v. een concurrent zekere D. niet wordt verbaliseerd, hoewel diens wagen ook lekt. De eigenaar gaf nog een uilvoerigo technische uiteenzetting waarbij hij er met nadruk op wees dat hij in geen enkele stad of dorp last heeft dan alleen in Bodegraven, al hoewel hij alles in j liet werk steli om stank zooals men dat noemt of het lekken der wagens te voor komen. De ambtenaar stelde daarop de vraag of hij geen andere weg kon kiezen om Bodegraven niet te passeeren. Dit bleek mogelijk doch via Amsterdam, waardoor verdachte 20 K.M. om zou moeten rijden. De ambtenaar vorderde tenslotte den boete van f 1 of 1 dag, doch wees er op, dat hij na verloop van tijd tot hoogere straf zal moeten komen. Gelet op de moeilijkheden achtte de kantonrechter het feit strafbaar, doch legde geen sV'af op. N.S.B.-VLAG OP SCHOORSTEEN GEPLANT J. E. H. den N., slager D. de V., koopman en W. v. D., fabrieksarbeider, allen resp. 19 en 20 jaar, wonende te Bodegraven, was ten laste gelegd in vereeniging een N.S.B.- vlag te hebben geplant boven in een 33 me ter hooge schoorsteen van de gemeentelijke vuilverbranding te Bodegraven. De V. was niet verschenen terwijl als raadsman voor de 2 anderen optrad Mr. Rijken uit Haar lem. v. D. bleek in de schoorsteen te zijn geklommen terwijl de 2 anderen een ladder hadden vastgehouden, waarlangs v. D. zich eerst naar het dak had moeten begeven om vervolgens lang» de ijzers van de schoor steen naai* boven te kunnen klimmen. Hij had de vlag bevestigd met een ketting en slot. Door deze klimpartij van v. D. waren eenige pannen van het dak vernield. Het feit was gepleegd bij lichte maan in den nacht, van 28 op 29 Maart j.l. omstreeks '1 uur. De ladder ter grootte van 22 sporten bleek men geleend te hebben bij een land bouwer. Verdachten bekenden en v. D. be weerde zulks te hebben gedaan uit pro pa- ganda-oogpunt voor de N.S.B. De agent van politie R. verklaarde niet op het dak te zijn geweest dus over de vernieling der dak pannen niet te kunnen oordeelen. De mo litie bleek bij het weghalen van de vlag niet op ,het dak te zijn geweest, doch een 'ge meente-werkman bleek de vernieling te heb ben geconstateerd. De ambtenaar wees ep in zijn requisitoir op dat hij in dezen tijd van politieke propa ganda het feit niet zoo erg vond, doch wees er od dat men van andersmans eigen dommen moet afblijven. Hij vorderde te gen verdachte een geldboete van f 10, subs 10 dagen, met vernietiging van do inbe- ëlaggenomen vlag. De verdediger besprak in zijn pleidooi allereerst de vorm van de dagvaarding en de tenlastelegging. Aan de hand van ver schillende arresten van den Hoogen Raad en Jurisprudentie trachtte hij aan te too- neiïSlat verdachten die de ladder hadden vastgehouden zich niet schuldig hadden gemaakt aan een of ander strafbaar feit. Wat het feit verder betreft stelde hij eenige vragen en betwistte dat de weg z.g. Buiten kerk genaamd een openbare weg was. Het gebouw staat langs den openbaren weg, doch de schoorsteen niet. Ten 2e wees plei ter er op dat verdachte van D. niet uit bal dadigheid gehandeld heeft, doch louter uit drang tot propaganda voor zijn politieke ge voelens. Als vergelijking noemde hij het feit dat Micliiel Adr. de Ruijter toen hij in de Kerktoren te Vlissingen klom om de zee te zien dit toch ook niet deed uit baldadigheid De kantonrechter merkte op dat verdachte vliegenier had moeten worden, waarop plei ter antwoordde: Michicl Adr. de Ruijter is toch ook geen vliegenier geworden! (hila riteit) Pleiter doorgaande wees er op dat het zeer eigenaardig in Bodegraven is, omdat men zelfs voor het uitsteken van de Vaderland- sc.he vlag de toestemming van den burge meester moet hebben. De ambtenaar en kan tonrechter merkten toen evenwel op, dat op dit gebied in verschillende gemeenten veror deningen bestaan. De ambtenaar repliceerde en bleef bij zijn eisch, hij bleef er bij dat alle 3 verdachten een werkzaam aandeel in deze zaak hebben gehad en men toch in ieder geval overlast aan de politie heeft veroorzaakt, daar dc vlag uit de schoorsteen moest worden ge haald, hetwelk toch lang geen ongevaarlijk lcarwijtje kan worden genoemd. Verdachte heeft zelf gezegd dat hij zulks voor geen f 1000 moei* zou doen. Thans ter zitting zei hij: geef U mij eens f 100.000 en ik ga weer naar hoven! De kantonrechter bepaalde zijn schrifte lijk vonnis op 4 Juni a.s. HILLEGOM VERKIEZING AMBTSDRAGERS. Wegens het periodiek aftreden van C. v. d. Wilden en J. Schenk en wegens het a.s. vertrek van E. Fokkema als ouderlingen en W. Hey als diaken bij de Geref. Kerk zijn thans gekozen als ouderling W. J. Buur man, H. Runia en G. E. Veldhuiizen van Zanten pn als diaken J. Veldhuijzen van Zanten Azn. KOSTELOOZE INENTING. B. en W. maken bekend, dat op Woens dag 26 Mei a.s. des nam. van 3.30—4 uur de gelegenheid zal zijn opengesteldtot koste- looze inenting of herinenting van hen. die zich daartoe in de openbare lagere school aanmelden. KATWIJK AAN ZEE COLLECTE. De Zendingscollecte j.l. Zondag gehouden heeft opgebracht de som van f 329.40. QUICK BOYS KAMPIOEN. Door Zaterdagmiddag van L.R.C. te win nen heeft Quick Boys beslag gelegd op den kampioenstitel van de Zaterdagmiddag competitie, le afdeellng. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage zijn geslaagd voor het examen Radio-telefonist Piet van Duijn en Cornelis Snijders, beiden leerlingen van de Visschcrijschool alhier. KOUDEKERK OVERDRACHT VAN DEN TOREN AAN DE NED. HERV. KERK Op Donderdag 20 Mei had alhier een korte plechtigheid plaat» in de kerkekamer der Ned. Herv. Kerk. De kerktoren, die tot nog toe een ge meentelijk bezit was, zou overgedragen worden aan de kerkvoogdij. Het Gemeentebestuur vertegenwoordigd door Burgemeester Kwint en de beide Wet houders van Egmond en Slegtenhorst zat ter eenre zij, de volledige kerkvoogdij ter andere zijde .terwijl de tegenwoordigheid van notaris Engelberts, van den architect v. d. Kloot Meijburg en van Ds. Odé meer luister aan de bijeenkomst bijzetten. De voorz. de heer Dorrepaal, heette de aan wezigen welkom en memoreerde het doe! van dit samenzijn. Daarna las notaris Engelberts de acte van overdracht voor, waarin de voorwaarden worden genoemd, o.a. betreff.ende het luiden bij begrafenissen: of bij nationale vreugde of rouw. hetzelfde omtrent het vlaggen, ook omtrent het uur werk enz., waarna Burgemeester Kwint het woord nam om met een aardige speech de overdracht mondeling te doen. N.V. UTRECHTSCHE HYPOTHEEKBANK UTRECHT 3i/2 Pandbrieven a 99'/2 Alle nog niet aflosbaar gestelde 4V£ pandbrieven, kunnen tot nader bericht nog geruild worden in: 4 Pandbrieven a 100U of 3y2 a 99 De Directie, Mr A. J. S. VAN LIER. Mr. P. R. HOORWEG. Deze toespraak werd beantwoord door den heer Rollema, secretaris der kerkvoogdij, die den Burgemeester dankte vooj* zijn initia tief in dezen en zijn vreugde er over uit sprak, dat wat zoo lang gescheiden was geweest, nu weer bijeen gevoegd was. Ins gelijks dankte hij notaris Engelberts voor zijn belangelooze medewerking en prees de zoo grondig uitgevoerde restauratie van den toren onder leiding van den heer v. d Kloot Meijburg. Voorts toonde hij zich ver heugd over de welwillende, aangename toon die de onderhandelingen betreffende met blijdschap uit naam van de kerlivoog- deze zaak had gekenmerkt. Hij aanvaardde rij den toren voor de gemeente. Ds. Odé, een slotwoord sprekende, sloot zich bij den vorigen spreker aan. Hij wees er op. dat de gemeente zich mocht ver heugen, dat zij in den toren c*n symbool had gekregen, van .het oprijzen uit die aardsche dingen en te zoeken, wat boven de aarde is. Verder wees hij nog op het symbolische van klok en haan. Daarmede was de plechtigheid afgeloopen en sloot de voorzitter de vergadering, waar na de heeren nog eenige opgenbliliken ge zellig bleven nakouten. LEIDERDORP KALKPOLDER. In de op 20 dezer gehouden vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den Kalkpolder, in deze gemeente, werd de reke ning 1936 vastgesteld aan inkomsten op f 865.7514 en aan uitgaven op f 652.93 en het batig slot alzoo op f 212.821/^. De begrooting voor bet jaar 1937 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 818.87 bij een omslag van f 6 ner H.A. De tijdens de vergadering gehouden stem ming voor een bestuurslid heeft tot resul taat gehad, dat de heer W. Samsom weder als zoodanig is herkozen. COLLECTE. De gehouden collecte, ten bate van het Chr. Mil. Tehuis te Leiden, heelt f 30.161/*. opgebracht. ZIJLLAAN EN MEIJEPOLDER. In de op 19 dezer gehouden vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den Zijllaan en Meijepolder, in deze gemeente, werd de rekening 1936 vastgesteld aan in komsten op f 822.86 aan uitgaven op f637.35, het batig slot alzoo op f 185.51. De begrooting voor 1937 werd vastgesteld op een bedrag van f 846.69 in ontvang en uitgaaf, (bij een omslag van f 4 per H A. Bij de tijdens de vergadering gehouden stem ming voor een bestuurslid in de vacature van den heer S. van der Stoel die als zoo danig niet meer herkiesbaar is, is gekozen de heer H. W. Heijkoop. LISSE L. R. C. NIEUWS L.R.C. IQuick Boys I 03. In een vlugge prettige wedstrijd is het Quick Boys gelukt beide puntjes mede te nemen. Het begin is een verkenning aan beide doelen. De Boys trekken ten aanval de links buiten zet voor en de L.R.C. back kopt ongelukkiger wijze in eigen doel. tot de rust komt. geen verandering. Na de thee hetzelfde speltype. Eerst na een half uur kopt ongelukkiger wijze in eigen doel. Tot handen weg in het doel. Een kleine blunder van de L.R.C. doelman bezorgde de Boys het derde doelpunt. L.R.C. zet alles op de aanval. De Boys zetten alle zeilen bij om te houden wat zij hebben, in deze periode ver liezen de L.R.C. zeker een doelpunt maar het einde is daar en de Bovs zijn een kwade klip omzeild. Scheidsrechter Neuteboom leidde een rustige wedstrijd. NOORDWÏJK OPBRENGST SPELDJES. De op Tweeden Pinksterdag gehouden verkoop van speldjes ten bate van het t.b.c.- fonds „Draagt elkander lasten", uitgaande van het Chr. Nat. Vakverbond, heeft f 76.95 opgebracht. Zij die dit werk alsnog met een bijdrage willen steunen kunnen terecht bij den heer H. H. Perfors, Vinkenlaan 11 en W. van Oelft. Huis ter Duinstraat 23. OEGSTGEEST AANRIJDING Zaterdagmiddag omstreeks drie uur had op oen Rijksstraatweg alhier een aanrijding plaats tusschen een vierwielig motorrijtuig, waarvan de bestuurder uit Delft afkomstig was en een voetgangster uit Rotterdam. De juffrouw had het ongeluk haar been te bre ken em moest naar het Akademisch zieken huis worden vervoerd. Dr. Leemhuis alhier verleende de eerste hulp. De juffrouw kon 's avonds naar Rotterdam woroen vervoerd. RIJNSBURG CHR. HIST. UNIE De afdeeling Rijnsburg der Chr. Hist. Unie kwam in openbare vergadering bijeen voor „Een laatste woord" voor de verkiezingen. In een keurige rede behandelde mej. M. Langman, van Leiden, het onderwerp: „Wij Chr. Hist, vrouwen". De geschiedenis van het kiesrecht, positie en roeping en inivloed der vrouwen werd geschetst en met ernst er op aangedrongen, dat onze vrouwen de begin selen jen idealen der Unie zaifllen beleven en propageeren én straks trouw haar stem plicht zullen vervullen. Hierna sprak de heer De Jong over net onderwerp ,Onze besliste keuze". Spreker besprak verschillende platen en leuzen van andere partijen, om daarna uitvoeriger s'ii te staan bij de woorden van onze verkie zingsplaat. „geloof, gezag, vrijheid, arbeid". Met kracht werd er op aangedrongen de Chr. Hist. Unie te steunen, èn om de beginselen èn om de perspectieven neergelegd in het Verkiezingsmanifest. VOORSCHOTEN DIEFSTAL VERKIEZINGSRECLAME Door H. S. wonende Wijngaardelaan werd aangifte gedaan van diefstal van eeri verkiezingsbord der N. S- B. uit de tuin zij ner woning. De politie stelt een onderzoek in. RADIO DISTRIBUTIE MAANDAG 24 MEI Prog-amma 3: 8 Keulen; 10.20 Deutscht.-sen- der 10.50 Keulen: 11.05 London Reg: 12.50 Brus sel VI: 14.20 Keulen: 15.20 Droitwlc:i; 15.55 Dl- versen; 16.20 Droltwich: 16-50 Parüs R: 18.2J Keulen: 19.50 London Reg; 20.35 Parüs R; 20.60 Droitwlch21.25 Rome (Milaan); 22.20 Brussel VI.; 22.30 Brussel F~: pl.m 22.50 BerlUn Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Droitwlch: 13.35 London Reg; 17.20 Drolt wich; 18.20 Diversen; pl.m 18.40 London Reg; l!i.20Dlversen: pl.m 19.30 Droitwlch; 20.30 Lon don 'Reg; 21.2o Droitwlch DINSDAG 25 MEI Programma III: 8.Keulen. 11.20 Droltwich, 12.35 Brussel Fr., 14.20 Deutschl.s., 15.20 Drolt wich. 15.55 diversen, 16.20 Deutschl.s., 16.50 Lon den Reg.. 17.20 Brussel VI.. plm. 19.— Keulen, 22.20 Brussel VI.. 22.80 Brussel Fr., 23.20 Weenen of diversen. Programma IV: 8.— Brussel VI.. 9.20 diversen, 10.35 Londen Reg.. 16.50 Droltwich, 18.20 diver sen. 18.40 Londen Reg., 19.tuinpraatje door den heer J. Jonker, che ad. Gem.plants., 19.30 Brussel VI., 19.50 Londen Reg.. 22.20 Droltwich, 23.— Londen Reg., 23.20 Droltwich. Agenda De avond-, nacht- en Zondagdienst dep apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Mei a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapen» burg 12, telef. 594 en J. S. M. ten Dijk, Haven 18 telef. 85 en J. Doedens, Wilhelminajpark 8, Oegstgeest, Tel. 274. Als verdacht van oplichting alhier ge pleegd, is door de politie te 's-Gravenhage aangehouden en naar Voorschoten overge bracht de 36-jarige G. van A. uit 's-Graven hage. Na verhoor is proces-verbaal opge maakt en is verdachte op transport gesteld naar Leerdam, alwaar hij als verdacht van misdrijf voor den burgemeester is geleid. EEN DURE HOND De heer G. H. de H. uit Veur reed gister avond met zijn motorrijwiel op de Papelaaa in de richting Veurscheweg, toen plotseling een hond, over een tuinhek, op de Papelaan voor zijn motorrijwiel sprong. De motorrijder kwam te 'vallen en kreeg verwondingen aan de bovenlip en ontvel lingen aan zijn handen. Dr. H. de Boer heeft de verwondingen gehecht en de patiënt ver der verbonden. Het motorrijwiel dat nog zoo goed als nieuw was, werd onbruikbaar, zoo dat de heer de H. zich per tram huiswaarts moest begeven. De hond bekwam verwon dingen aan de voorpooten. De eigenaar van' den hond heeft zich aansprakelijk gesteld voor do schade. ONRAAD Een der bewoners van den Leidschcweg vermoedde Zaterdagnacht onraad in een leegstaande woning aan den Leidscheweg en waarschuwde de politie, dat een tweetal personen zich schuil hielden in deze wo-, ning. Na een ingesteld onderzoek bleek dat vader en zoon O. uit Leiden zich schuil hielden en in het bezit waren van stekken waarmede gevischt was. Zaterdag is Mej- v. d. M. toen zij per rij wiel van de Donklaan de Papelaan opreed, aangerede door den motorrijder d. H. uit i Veur, die geen voorrang verleende. Mej. v. d M. bekwam eein lichte hersenschudding en een gekneusde schouder en is na voor- loopig te zijn geholpen naar haai* woning j vervoerd. Tegen den motorrijder zal proces- verbaal worden opgemaakt. Het uitzicht wordt daar ter plaatse belemmerd door een afscheiding tusschen de tuinen. GEITENFOKVEREENIGING Zaterdagmiddag heeft de Voorschotensche Geitenfokvereeniging een keuring van f melkgeiten en lammeren gehouden op de terreinen van Café „Overbosoh" van j den heer J. G. Versteegen, alhier. Het was de tweede maal dat een derge* liike keuring ter plaatse werd gehouden j door deze vereeniging er. dank zij het mooie weer had het bestuur alle dieren buiten op gesteld. Hierdoor werd een beter overzicht verkregen van het materiaal dat zich onder de ingezetenen bevindt. De jonge vereeniging heeft niet te klagen over gebrek aan medeleven of belangstel- j ling. Het ledental ging het afgeloopen jaar bijna 100 pCt. vooruit, de kwaliteit der dieren verbeterde merkbaar en aan het J lidmaatschap konden nieuwe voordeelea verbonden worden. O.m. kunnen de leden gratis verloskundige hulp voor hun dieren j krijgen en wordt er gestreefd naar betere verzorging van de dieren stalhygiëne en verhooging van het gehalte van de melk Dat een melkgift van 1000 tot 1300 liters j per jaar per dier geen zeldzaamheid is cn I dan tevens het vetgehalte nog hoog is, werd ons aan de hand van tabellen aangetoond- De heeren H. Roest uit Brielle en D G de Jong Rijksveeteeltconsulent uit Den Haag. hebben de dieren stuk voor stuk be oordeeld. Dc uitslag was als volgt: Wit, ongehorend, overjarig (13 inz.) 1. J. Noort; 2. W. Alblas; 3. J. Noort; Wit, ge. horend, overjarig (S inz.) 1. D. de Jong; 2. idem; 3. idem; 4. idem; Wit, onephorpnd. 1-jarig (7 iruz.) 1. A. Querreveld; 2. W. Alblas; Wit, gehorend. 1-jarig inz.) 1. J. J. Neder- lof; 2. W. Alblas; Bont, overjarig (7 inz.) 1. H v d Burg, 2. J. Westhoek, 3. J. Hoog- i land; Bont. 1-jarig (5 inz.) 1. G* Grüter; 2. J. Bij'e veld; Lammeren (5 inz). 1. P. Zon neveld; 2. W. Alblas diffd worden, en ln d.e tweede plaats zou bü overlijden van een der oudera onoverkome lijke moeilijkheden opleveren. P.G.C.HAJENIUS AMSTERDAM 's-GRAVENHAGE Rokln 92/96 Noordeinde TeL 37494 leL 115 SIGAREN - CIGARETTEN - TABAK VERDACHT VAN OPLICHTING VRAAG EN ANTWOORD •cht verschut- DENK OM DE VERKEERSREGELS

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6