Hr. Ms. „TROMP" TE WATER GELATEN 7000 Gooiers beluisferen Colijn maandag 24 mei 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Door H.M. de Koningin van de werf der Ned. Scheeps- bouw-Mij.te Amsterdam Spannende gebeurtenis, door duizenden gadegeslagen In tegenwoordigheid van duizenden belangstellenden heeft H. M. de Ko ningin flaadfatgmiddag omstreeks half vier van de werf der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij te water gelaten den flottielje-leider „Tromp", het nieuwste schip onzer Marine. Het was een imposant schouwspel, dat zich voor de oogen der menigte voltrok. Overal zag men menschen: op de tribunes, op andere plaatsen van de werf, op daken van omliggende fabrieken, en op het IJ wemelde het van grootere en kleinere vaar tuigen, uiteraard door de water po li tie op een eerbiedigen afstand gehouden omdat anders de „Tromp" geen ruimte zou hebben gehad om zijn nieuwe plaats op het breede vaarwater in te nemen. Ongeveer half drie was dit vaarwater ge heel afgesloten en men verkeerde alom in afwachting van de zich weldra ontwikkelen de gebeurtenissen. De 4000 gasten van de „Scheepsbouw" waren inmiddels met salon booten van de „Alkmaar Packet" aangeko men. Anderen weer per auto of per bus. Aan de andere zijde van het IJ stond het vol kijkers. Iets over de „Tromp" de Koninklijke Ma- n de beroemde vloot- Maarten Harpertsz. Het schip Dit nieuwe schip rine dankt zijn naai voogden der 17e en Cornelis Tromp. De „Tromp", waarvan de kiel werd gelegd op 17 Januari 1936 en die in December a.s. gereed moet zijn voor het houden van proef tochten, vormt een voor de Nederlandsche Marina geheel nieuw scheepstype. Het is groober en zwaarder bewapend en bepant- serd dan een torpedojager, doch mag nog niet onder het kleine-kruiser-type gerang schikt worden. De lengte is 132 meter, de breedte 12.40 meter, die diepgang 4.50 meter en de water verplaatsing bedraagt geheel uitgerust 4200 ttön. De bewapening bestaat uit ees 15 cm. kanons, vier anti-luchtvaart-mitrailleurs van 40 mm. en vier mitrailleurs van 12,7 mm., terwijl twee drievoudige torpedo-lamc eer- inrichtingen voor 53 cm. torpedo's worden Tenslotte wordt de „Tromp" nog uitgerust met een watervliegtuig voor verkennings doeleinden. Ter bescherming tegen granaatscherven is het schip voorzien van een licht pantserdek, terwijl ook een gedeelte van de huid en enkele langsschotiten van pantsermateriaal Vervaardigd zijn. De „Tromp" is ontworpen door en wordt gebouwd onder toezicht van het Bureau Scheepsbouw, deel uitmakende van de Af- deeling Materieel van het Departement van Defensie te 's-Gravenhage, en is bestemd voor den dienst in Nederland, hoewel ook de moodige voorzieningen zijn getroffen om het schip geschikt te maken voor de tropen. Zooals tegenwoordig voor oorlogsschepen gebruikelijk, is het schip geheel samengesteld uit onbrandbare materialen en is het gebruik van b.v. hout tot het uiterste minimum be perkt. Bij de constructie van hutwanden, meubels enz. is in ruime mate gebruik ge maakt van aluminium, mede in verband met de gewichtsbesparing, welke van zoo groot belang is bij dit type schip, dat een groote snelheid moet kunnen ontwikkelen om aan het doel, verdrijving van vijandelijke torpedo-jagers, te beantwoorden. Mede ter besparing van gewicht is bij de constructie op uitgebreide wijze gebruik gemaakt van electrisch gelaschte verbindingen. De geheele vorm van het schip wijst er overigens op, dat de snelheid een belangrijke factor heeft gevormd bij het ontwerpen van dit scheeps- type. Het door twee turbine-installaties ont wikkelde vermogen van 56000 P.K. wordt overgjebraohtop twee schroeven, die het schip met een snelheid van niet minder dan 32,5 mijl per uur het water zullen doen klie ven. Vier waterpijpketels zullen de stoom, welke noodig is voor dit vermogen, produ- ceeren. De machine-installatie is geheel ont worpen door Werkspoor N.V. en wordt ook door deze bekende onderneming uitgevoerd. Overigens is bij de aanschaffing van onderdeelen in elk opzicht de voorkeur ge geven aan Nederlandsch fabrikaat, zoodat, als straks de „Tromp" met haar bemanning van 21 officieren, 20 .adelborsten, 36 onder- of f eieren en 232 manschappen aan boord, in dienst wordt gesteld, met trots zal kunnen worden gesproken van een product van de Nederlands die nijverheid. IVoör den stapelloop De „doop"-plechtigheid zelve geschiedde vanaf de tribune, die aan de waterzijde bij het achterschip was gebouwd. Een met loo- pers belegd plankier vormde de verbinding met den steiger, waar H. M. met de Konings sloep aankwam. De tribune, ter hoogte van ongeveer VA meter boven den grond, was aan de achterzijde dichtgemaakt en van een dak voorzien. Zij was met wit doek bespan nen en het oranje, wit en zwart geschilderde houtwerk, met de vlaggen er bovenop, maakten een feestelijken indruk. Meer in een hoek was te zien een voorbeeld van de beschieting in aluminium en van het meubi lair, dat voor de „Tromp" zal worden ge bruikt. Op korten afstand van deze Koninklijke tribune was een groote tribune gebouwd, Waarop ruim 4000 genoodigden, waaronder Vele militairen van zee- en landmacht in groot tenue, het schouwspel gadegeslagen. Een hoek van deze tribune was gereserveerd voor speciale genoodigden. Pok deze tribune was yroolijk versierd met vlaggen en verhoogde het feestelijk aspect van deze tewaterlating. Het schip zelf, de kranen, kantoorgebouwen, steigers en werkplaatsen, alles was in feesttooi voor deze belangrijke plechtigheid; de Marine kapel, speciaal uit den Helder overgekomen, vergastte de wachtenden op vroolijke marsch- muziek. De „Stem van den Reus", de wel bekende loudspeaker-installatie van Philips, bracht deze muziek en het gesprokene door middel van overal op de werf aanwezige luidsprekers ter oore van ieder op de werf en er om heen. Het personeel van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. stond met huisgenooten opgesteld aan de andere zijde van het schip, daartoe in de gelegenheid gesteld doordat het bedrijf om 2 uur was stilgelegd. Ook van daaruit was de tewaterlating uitstekend te volgen. Naast het personeel van de werf, juist tegenover de Koninklijke tribune, za gen wij de leerlingen van de matrozenoplei- ding van het opleidingsschip „Pollux". Op de tribune waarop H. M. de Koningin plaats nam, zagen wij o.m.: Jonkvr. D. van Tets, eerste Hofdame; vice-admiraal F. Bau- duin, chef van het Militaire Huis en de adjudanten luit. ter zee le klasse Jhr. van Holte en kolonel Jhr. De Ionge van Ellemeet, benevens den len luitenant J'hr. van Lawick van Pabst, ordonnansofficier. Van de Marine waren daar aanwezig: vice-admiraal T. L. Kruijs, commandant der Koninklijke Marine te Willemsoord, en vice-admiraal A. Vos, hoofd der IVde Afd. A van het Departement van Defensie. Verder burgemeester Dr. W. de Vlugt, tevens president-commissaris der N.V. Nederl. Scheepsbouw-Maatschappij. Voorts commissarissen van de Ned. Scheeps bouw Mij. en van Werkspoor; kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, aangewezen com mandant van de „Tromp". Op de gereserveerde tribune naast het Koninklijk paviljoen merkten wij op Z. Exc. Mr. M. Slingenberg, minister van Sociale Zaken; Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State; Mr. Dr. A. Baron Röell, Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland; Mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rotterdam; als mede eenige hoogwaardigheidsbekleeders van het Koninklijk Huis, en militaire en maritieme autoriteiten. De komst van H. M. de Koningin H. M. de Koningin arriveerde per auto van het Loo komend, omstreeks 3 uur aan het z.g. Steenen Hoofd, den vroegeren Holland Amerika Lijn-steiger, waar zij werd verwel komd door vice-admiraal T. L. Kruys, com mandant der Marine, te Willemsoord, en den kapitein-luitenant ter zee J. E. Meyer Ran- neft, terwijl een eerewacht aanwezig was van 50 man onder bevel van luitenant ter zee le klasse, die bij aankomst en vertrek van Hare Majesteit de voorgeschreven hon neurs gaven. H. M. de Koningin met gevolg embarkeerde in de koningssloep, waarna zij door 20 ma trozen naar de speciaal daarvoor aangewezen steiger van de werf geroeid werd. Keurig legde de sloep aan den steiger aan, waarop Hare Majesteit zich aan landi begaf, terwijl de Marinekapel het Wilhelmus inzette en op de „doop"-tribune de Koninklijke Standaard werd geheschen. Nadat Hare Ma jesteit op den steiger was verwelkomd, werd zij naar de Koninklijke Tribune geleid. Als Hare Majesteit de tribune heeft betreden worden verschillende der daar aanwezigen aan haar voorgesteld. Toespraak D. Goedkoop Dzn. Vóór de tewaterlating richtte de heer D. Goedkoop Dzn., directeur der N.V. Ned. Scheepsbouw Maatschappij, mede het woord voerende namens „Werkspoor", zich in een korte toespraak tot H. M. de Koningin, waarin hij er van gewaagde, dat het heden een gulden bladzijde is in de boeken van Scheepsbouw en Werkspoor, nu de eerste Nederlandsche flottiejeleider aan zijn toe komstig element kon worden toevertrouwd. De nieuwe aanwinst van Uw vloot, ging spr. voort, zal een naam dragen, die ons her innert aan een periode, waarin Holland op de wereldzeeën geëerd werd en gevreesd. Het moment van de tewaterlating Na het beëindigen zijner rede noodigde de heer Goedkoop H. M. de Koningin uit, de laatste beletselen weg te nemen. H. M. nam den ivoren hamer ter hand, sloeg op het bijltje, de doopflesch sloeg hierdoor tegen het schip, het valgewicht viel omlaag en met een flinke klap werd de klink, die het schip nog op de helling vasthield, weggeslagen. Het schip gleed eerst langzaam, daarna sneller te water onder het geloei van de sirenes en het luide gejuich van alle aanwezigen. Omstreeks kwart vóór vier verliet H. M. de Koningin, wederom per koningssloep, het werf terrein, onder het spelen van het Wilhelmus, het strijken van den Koninklij ken Standaard en de toejuichtingen der vele duizenden, die de interessante gebeurtenis dicht bij of verder weg hadden kunnen bij wonen. Prinselijk Paar uit Engeland terug Hartelijke ontvangst te IJmuiden Tienduizenden juichten het Paar toe Zaterdagavond is het Prinselijk Paar weer teruggekeerd van de reis naar En geland. Eenige uren hebben vele duizenden de komst van den kruiser „Jaiva", die met het Prinselijk Paar aan boord te IJ m u i- d e n zou aankomen, afgewacht. Reeds te zes uur begaven zich tienduizenden naar de Buitenhaven en naar den Kanaalkant en toen tegen negen uur de kruiser was vastgelegd, stond een eenige kilometers lange dichte haag langs den weg waar de hooge bezoekers zouden passeeren. Even nadat de kruiser aan de toeristen- steiger was gemeerd, werd een signaal ge- gegeven, waarop de geheele bemanning ain trad. De Prinses en de Prins, die gekleed was in de uniform van luitenant ter zee la klasse, begaven zich naar de inmiddels uit gelegde statiebrug, om onder de tonen van het Wilhelmus aan wal te gaan, waar zij door den burgemeester van Vel sen, Mr. Quint, werden begroet. Vlak daarop knal ie van een der geschut- torens een fel schot, dat tienvoudig weer klinkend over de haven van IJmuiden rolde; Zoo nam de „Java" met 33 schoten afscheid van de vorstelijke opvarenden, terwijl deze den groet, roerloos staande, de Prins den militairen groet brengend, in ontvangst na men. Daarop nam het Prinselijk Paar af scheid van vice-admiraal T. L. Kruys en van den commandant van dc „Java", kapi tein ter zee Van Staveren^ waarna het paar in de auto plaats nam. Luide toege juicht door tienduizenden verlieten de vor stelijke personen IJmuiden. Te Soestdijk Om vijf minuten voor half elf is het Prin- seijk Paar, zonder gevolg, ten paleize Soest dijk teruggekeerd. Ondanks het late uur had zich een tweehonderdtal personen bij den in gang van het hek opgesteld, om van de aan komst van H.H. K.K. H.H. getuige te zijn. Luide toegejuicht ree>d het Prinselijk Paar de Prins chauffeerde zelf, nog gekleed in de marine-uniform het hek van zijn wo ning binnen aan de zijde van Soest, waar zich juist het minste publiek bevond. Zoo dra de vorstelijke personen de auto hadden verlaten, werden zij op het hordes van het paleis begroet door den intendant, Jhr. J. A. de Jonge van Zwijn%bergen en werd de standaard op het paleis geheschen. Luide toegejuicht door de belangstellen den gingen Prinses en Prins hun woning binnen. Anneke van Gin gehuldigd Zaterdagmorgen om elf uur had op de Markt te Bergen op Zoom een zeldza me gebeurtenis plaats. Zooals we reeds meldden, stond het geheele garnizoen in carré aangetreden om een 86-jarig vrouwtje te huldigen, nl. Annekevan den Boomv. Ginneken, in den soldaten mond algemeen bekend als Anneke van Gin. Voor het front der troepen werd zij gehuldigd door den garnizoenscommandant overste Th. Boerée, die haar de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst spelde. Op dat oogen- blik speelde de muziekcorpsen van het 3e en 14e reg. Infanterie het Wilhelmus. Door mevrouw Bo e r e werd haar een fraai boeket roode en witte rozen met de natio nale driekleur overhandigd. Namens het ge meentebestuur werd de jubilaresse gecom plimenteerd door den loco-burgemeester, den heer J. d e M o o r. Na een défilé der troepen werd Anneke van Gin door de in Bergen op Zoom lege rende regimenten, het 3e en 14e reg. in fanterie en het 7e reg. veldartillerie in haar eenvoudige woning gehuldigd. Anneke van Gin kent duizenden vrien den, zelfs onder de hoogste in den lande. Minister Colijn gaf er blijk van. Als oud kameraad van het 3e reg. infanterie zond Z.Exc. een felicitatie-schrijven, dat tijdens de huldiging op de markt werd voorgelezen. Hartelijke ontvangst door de Jonge Garde Een vrij volk gaat ter stembus „Gaat er eens 'n enkele keer een revolver af, dan zijn de zenuwen niet sterk genoeg" Zevenduizend in getal waren rr ge komen de Anti-Rev. mannen en vrou- gen uit het Gooi; de vrouwen uit Hui zen met heur groote witte kappen, de bewoners van de stille hoeven van Loosdrecht en Kortenhoef, zoowe^ als de villa-bewoners van Laren en Blaricum. En dan niet te vergeten de Anti-Revo lutionairen uit Hilversum, die een groot contingent van dc zevenduizend leverden Het Sportpark te Hilversum was Zaterdag feestelijk versierd met vele vlaggen en om de spreekplaats was bloem versiering aange bracht. De jonge propagandisten stelden zich op aan weerszijden van den toegangs weg tot de tribune, en toen Dr Colijn aan kwam was de menschenmassa één deining; met hoeden en handen werd gezwaaid. Mas saal werd het Wilhelmus ingezet, en ontr roerend klonk het „Mijn Schilt ende Be trouwen"De driewielers met de reclame voor lijst 3 erop waren over het veld gereden en zóó geplaatst, dat ze een fraaie afsluiting vormden van het terrein, dat bezet was. De Burgemeester van Hilversum en rijn amhtgenooten van Bussum. Laren. Blaricum. Nederhorst den Berg, Kortenhoef en Weesp waren aanwezig. Dr H. F. J. Westerveld. de voorzitter van het Centraal Bestuur van Anti-Rev. Kiesvereeniging te Hilversum, had de lei ding. Na de opening noemde hij de komst der duizenden naar deze vergadering, en andere, een spontane afwijzing van het ver foeilijke lij stensysteem der Evenredige Ver tegenwoordiging. Het volk wil niet een be grip in abstracto maar het wil het beginsel belichaamd zien in een persoon. Dr Colijn gij zijt ons als een vader. Als wij soms lastig waren en mopperden tegen maatregelen die door u werden noodig gevonden, wilt u ons dat dan vergeven, vader Colijn? (Daverend applaus.) Wij zijn er trotsch op een man van zulke voortreffelijke eigenschappen als nummer één op onze lijst te mogen hebben. God behoede ons voor hoovaardij. Door uzelf worden wij steeds op het beginsel gewezen. Daarom is het A.R. volk zoo trouw. Met een woord van dank aan Hilversums burgemeester eindigde de voorzitter; „Toen ik bij den burgemeester kwam, zei hij spon taan. natuurlijk kom ik. Die Colijn is een reuzenvent. en wat hebben jullie een goed georganiseerde partij." (Luid applaus.) Dr Colijn werd met daverend handgeklap begroet. Hij dankte de jonge garde, die hem ontvangen had. Wij hebben een groot voorrecht in Neder land. Over enkele dagen gaat de 6tembus open en dan zullen in Nederland vrije verkiezingen plaats vinden. Niemand van Den Helder tot Maas tricht, of van Groningen tot Middelburg zal lastig gevallen worden over de stem welke hij uitbracht. In Nederland zijn de verkiezingen volkomen vrij. Gij zijt hier ook niet bijeengekomen op last van de Regeerine (gelach en applaus) maar uit vrijen wil. Erkentelijk moeten wo voor dit alles zijn, als we zien hoe het in menig ander land van Europa gesteld is. We mogen ook erkentelijk zijn voor het feit. dat in Nederland de verkiezingsstrijd waardig gevoerd wordt, althans wat de ver antwoordelijke politieke partijen betref.. Er gebeurt niets, dat onrust verwekt en als er een enkele keer een revolver afgaat, dan komt dat omdat de zenuwen niet sterk ge noeg zijn. (Gelach.) Na de uiteenzetting te hebben gegeven welke maatregelen de regeering moest noemen in 's lands belang, heeft spreker een woord van dank tot het Nederlandsche volk gesproken. In vier jaar tijds heeft het Nederlandsche volk 1450 millioen gulden opgebracht ter bestrijding van de gevolgen der crisis! Dat is 36Ó millioen gulden per iaar. ofwel ééa millioen gulden per dag. Is er één land in Europa aan te wijzen, dat zooveel gedaan heeft ter bestrijding van de crisis (alle verhoudingen natuurlijk in Neen, zegt spreker met klem, er is géén ander volk in Europa aan te wijzen, dat gezamenlijk en met vereende krachten zooveel gedaan heeft om heel het Volk door de moeilijke jaren heen te brengen. Uit den grond van mijn hart en met diepen dank aan God, die het volk ertoe bereid gemaakt heeft, zeg ik, dat geen ander volk gedaan heeft in zijn eigen armoede, om zich staande te houden in den crisistijd. Met groot enthousiasme werd Dr Colijn beluisterd, toen hij sprak over den consti- tutioneelen regee rings vorm en het uitriep: „Wij willen Oranje houden." Een luid ap plaus brak toen los. Hij wees af de keuze: Mussert of Moskou. Met ons allen zijn wij sterk genoeg om zoo wel fascisme als communisme er volkomen ~nder te houden. (Davprend applaus.) Dr Colijn deed na zijn rede zingen: „De Heer is mij tot hulp en sterkte. Hij is mijn lied. mijn psalmgezang" en ging daarna in gebed voor. Op verzoek van Dr Westerveld zong de menigte Dr Colijn de zegenbede uit Psalm 134 toe. Toen stroomde het sportpark leeg N.V. Ver. Ned. Ind. Tinbedrijven Wetsontwerp tot oprichting ingediend Geen afhankelijkheid meer van de landsbegrooting Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende machtiging om te- samen met de N.V. Billiton Mij. op te richten de N.V. „Ver. Ned. Ind. Tinbedrij ven" (V.E.N.I.T.). Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt bij de oprichting f 55 milli oen, verdeeld in 4950 aandeelen A, eik groot f 10 000 en 550 aandeelen B, eveneens elk groot f 10.000. Houder van aandeelen B is de N.V. Billiton Mij. In de Venit worden ingebracht: a. Door den rechtspersoon Ned. Indië het landsbedrijf der Bangka-tinwinning met alle daartoe behoorende goederen, rechten en verplichtingen, daaronder begrepen de vorderingen en schulden een en ander blij kende uit een per 31 December 1937 op te maken balans. b. Door den rechtspersoon Ned. Indië 10.000 aandeelep en door de N.V. Billiton Mij. 6000 aandeelen in de gemeenschappe lijke Mijnbouw Mij Billiton nadat laatst genoemde vennootschap den eigendom ver kregen zal hebben van de in het bezit der Billiton Mij. zijnde aandeelen in de Ned Tndische Tin-Exploitatie Mij. en de Singkep Tin-Exploitatie Mij. „Sitem". Na dezen inbreng zullen de gemeenschap pelijke Mijnbouw Mij. Billiton, de Ned. In dische Tin-Exploitatie Mij. en de Singkep Tin-Exploitatie Mij. „Sitem" geliquideerd worden en alle na bepaling der schulden overblijvende activa overgedragen worden aan de „Venit". Memorie van Toelichting Blijkens de memorie van toelichting tot het weisontwerp is het landsbedrijf der Bangka Tinwinning een zuiver winstbe- drijf, d w.z. het heeft als eenig doel het ver krijgen van zoo groot mogelijke baten voor 's lands kas. Waar het gewonnen product voor de Ned. Indische industrie zelf prac- tisch van geen belang is, bestaat voor doorloopende intensieve bemoeienis van de regeering of haar organen met de bedrijfs- gest.ie noch uit sociaal, noch uit economisch oogpunt eenige dwingende noodzaak. Poli tieke beteekenis heeft deze onderneming niet. Aleen haar financieele waarde moet hoog worden aangeslagen. F.en sedert vele jaren gevoelde en dan ook herhaaldelijk in beschouwing genomen belemmering van het bedrijf is gelegen in zijn afhankelijkheid van de landsbegroo ting en van de landsadministratie. Invoe ring van de zgn. commercieele boekhouding en toepassing van de Indische bedrijven- wet hebben wel vele der uit die afhanke lijkheid voortgevloeide bezwaren onder vangen, maar het euvel niet verholpen. Waar het hier in tegenstelling met andere Indische landsbedrijven een zui ver winst bedrijf geldt, moet het in 's lands geldelijk belang dringend gewenscht heeten die afhankelijkheid zoo spoedig mogelijk weg te nemen. Daarvoor is de in het w.o. gekozen vorm gekozen. Blijkens een bij de memorie overgelegd Ziehier het bovenstuk van het stembiljet, dat u Woensdag van den Voorzitter van het stembureau ontvangt. De lijsten staan horizontaal achter elkaar. De kiezer stemt door met gekleurd potlood het witte stipje, geplaatst voor den candidaat zijner keuze rood te maken. Niet meer dan één vakje en uitsluitend vóór de naam. Verder niets aan het stembiljet doen. Zie het voorbeeld, volg dat na en gij versterkt onze geestelijke en economische volkskracht. Uut stemt voor. hcml Zóó heeft een abonné uit M. zijn ramen versierd. Een goedbedachte reclame voor de a.r. lijst. schrijven van den voorzitter van den Volks raad van 20 Febr. 1937 heeft dat collage met 43 legen 7 stemmen besloten te advi- seeren tot niet-vaststelling van het wets ontwerp. Dit votum is voor de regeering aanleiding geweest zich er ernstig op te be raden of het wetsontwerp al gan niet aan le Stalen Generaal behoord! te worden oorgelegd. Die vraag is ten slotte door. haar bevestigend beantwoord. n. c. v. g. b. Algemeene vergadering De Nederlandsche Centrale Bond van Chr. Arbeiders(sters) in de bedrijven vani Voedings- en Genotmiddelen (N.C.V.G.B.) houdt heden en morgen te Zeist de jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Z. Kannegie- ter opende de vergadering met een rede. Hij riep allen het welkom toe en wees erop, dat van de algemeene vergaderingen steeds een goede roep is uitgegaan. Ook nu is er weer een belangrijke agenda. Het jaarver slag spreekt van de zorgelijke toestand in het bedrijfsleven. In de achter ons liggende jaren, zegt spr., hebben wij nimmer aan overdreven verwachtingen willen toegeven. Maar het moet ons, zegt spr., van het hart, dat de bedrijfsverhoudingen naar onze zienswijze een ander beeld zouden vertoo- nen, indien een deel der patroons-organisa ties zich op een breeder standpunt zou kun nen plaatsen. Nog te veel leeft in die krin gen de enghartige opvatting dat „men baas in eigen huis wil zijn". Dat men als pa troons zelf wel in staat is om het bedrijf in z'n geheele omvang te regelen, en dat de werknemers en hun organisaties op het tweede plan moeten geplaatst worden, den erkent ze slechts noode. Gelukkig zijl er symptomen die aanwijzen, dat het, zij het soms schoorvoetend, de goede richting uit gaat. Doch, zoo vervolgt spr., al zullen wij nimmer van onze rechten afstand doen, wij willen welbewust het bedrijfsbelang ten volle dienen. Eén belangrijk feit wil spreker dan ook nog vermelden: het heengaan als voorzitter van den heer Hanemaayer, door >ijn benoe ming tot burgemeester van Leerdam. 3pr. dankt den heer Hanemaayer voor enze bond. Spr. herdenkt daarna een twaalftal leden, die in de loop van 1935 en 1936 door den dood zijn weggenomen. Spr. staat daarna stil bij de arbeid d:e wacht. Wij moeten vastberaden onze weg gaan. Onze tijd vraagt meer dan ooit bezin ning. We moeten ons ook rekenschap geven van het feit, dat de strijd des geestes in allé felheid woedt. Meer dan ooit is het eisch, dat de Christelijke vakbeweging zichzelf blijft. Vooral in deze rumoerige tijden past het niet rustig neer te zitten. Maar als we onze taak verstaan, dan heffen we ons als 't ware boven de dagelijksche tred van ons werk uit. Dan krijgt onze arbeid een wijd perspectief. ALGEMEEN INSTALLATIEBUREAU DE KORTE-DE VRIES CENTRALE VERWARMINGEN OLIESTOOK-INRICHTINGEN SANITAIR-TECHNISCHE INST. VAN HEUSDESTRAAT 21- Rotterdam TELEFOON 37370 De steunregeling voor werkloozen Conferentie mei den minister Zaterdag is te 's-G ravenhage ondt r leiding van den Minister van Sociale Zaken op diens departement een conferentie ge houden met de wethouders van sociale aan gelegenheden en eenige hoofdambtenaren van de gemeenten boven de 100.000 inwoners ter bespreking van eenige punten, verba.nri houdende met de uitvoering van de steun regeling voor werkloozen. mede naar aan leiding van de circulaire van den Minister, waarbij wijziging den aftrek wegens ia- komsten van gezinsleden werd gebracht. Van de zijde der vertegenwoordigres d-zcr gemeenten werden eenige wenschen naar voren gebracht, o.a. ten aanzien un «1 n steun van z.g. „zelfstandigen", die door ver mindering van de koopkracht in behoeftige omstandigheden zijn geraakt en voor wie het rijk geen steun verleent. Voorts dn kw-s- tie van den B-steun (voor kleeding en dek king) en o.a. de uniformiteit der toes'azen voor inwonende kinderen, waarbij verz.vht werd rekening te houden met leeftijdsver schillen. Omtrent het resultaat van deze rnnfer°nlie vernemen wij. dat de minister, met het oog op de komende Kabinetswisseling, geen po sitieve toezeggingen heeft gedaan, doch dat hij eenige tegemoetkoming in zake den steun, voor kleeding en dekking in overweging zou nemen. De moord in de Oranjeboomstraat te Rotterdam Werkman in hooger beroep tot 12 jaar veroordeeld Op 20 September van hot vorige iaar wei d de bewoonster van oen perceel in de Oranje boomstraat te Rotterdam vennootd in haar kamer gevonden en reeds dadelijk ver dacht men den 39-jarigen los-werkman FL T. van dit misdrijf, omdat T. herhaaldelijk de verslagenc had lastig gevallen en be dreigd. De rechtbank veroordeelde hom wegens mishandeling den dood tengevolge hehbeniH. tot een gevangenisstraf van tien iaar. Ook in hooger beroep voor het Haag-ohc Gerechtshof hield T. zijn onschuld vol. hoe» wel er veel bewijzen tegen hem waren. Het Gerechtshof deed heden uitspraak en veroordeelde T. wegens doodslag tot twaalf jaar gevangenisstraf (conform den eisch' .van den procureur-generaal), z

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3