SkZWOLSCHE AGGI5 JULIENNE MAANDAG 24 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Hoofdkonfoor. Den Hoac, Actieve Vertegenwoordigen Gevnoagd Buitenland JOHND.ROCKEFELLFR OVERLEDEN Groot zakenman en milde gever De vermaarde Amerikaansche finan cier, John Davison Rockefeller, is in zijn winterverblijf Daytona Beach in Florida, op 9?-jarigen leeftijd overleden. Hij had in Florida, hetwelk een heer lijk klimaat heeft, den geheelen winter doorgebracht en genoot een goede ge- Kondheid. De dood is vrij plotseling in getreden; in den nacht van Zaterdag op Zondag nl. openbaarde zich een aan val van hartzwakte, welke overging in den doodstrijd. Van de familie was niemand aan het sterfbed aanwezig. Rockefeller is zacht en kalm ontslapen. John Davison Rockefeller werd 8 Juli 1839 te Richmond in den staat New- Work geboren. Toen hij veertien jaar oud yv&b verhuisde zijn gezin naar Cleveland, waar hij na de lagere school te hebben be zocht, een betrekking kreeg als assistent boekhouder tegen een salaris van 50 dollar in drie maanden. Later werd dit verhoogd tot 25 dollar per maand en in 1858 had hij voldoende overgespaard om deelgenoot te worden in een commissiehandel. In 1862 In vesteerden Rockefeller en zijn compagnon '4000 dollar in een onderneming van Samuel 'Andrews, die een methode tot het zuive ren van ruwe petroleum had uitgevonden. In 1870 beheerschte deze firma een" vijfde van de petroleumraffinaderijen van Cleve land. In hetzelfde jaar richtte John. D. te zamen met zijn broer William, Stephen V. Harkness en anderen de Standard Oil Com pany op, waarvan hij president werd. Toen Rockefeller in de petroleumindustrie kwam, heerschte hier een chaotische toe stand. Kleine maatschappijen bestreden el kaar met alle mogelijke middelen terwijl de productie op geen enkele wijze werd ge controleerd. De levensdroom van Rockefel Ier was de geheele petroleum-industrie onder één leiding te brengen en zoo de producie te controleeren en de prijzen te regelen. Hij had succes bij zijn pogingen en in 1878 controleerde hij 90 pet van de raf finadcrijen in de Vereen. Saten. Tot 4 Dec. 1911 was Rockefeller president van de Standard Oil Company of New Yereey. Hierna trok hij zich terug ten gunste van zijn zoon. Men raamde het ver mogen van John D. na zijn terugtrekken uit het zakenleven, op duizend millioen dollar. In 1890 was John D. begonnen met uitgebreide organisatie van de weldadig heid. Evenals in het zakenleven werd hij ook hier een pionier. Men schat het bedrag, dat hij tot 1927 had uitgegeven aan lief dadige doeleinden op vijfhonderd millioen dollar. De voornaamste stichtingen op dit gebied zijn de Rockefeller Foundation, een stich ting tot bevordering van de medische wetenschap ten dienste der menschheid; de General Education Board, tot bevordering ,van het onderwijs in de Ver. Staten; de Laura Spelman—Rockefeller Memorial, een stichting tot algemeene liefdadigheid, opge richt ter herdenking van zijn overleden echtgenoote; het Rockefeller Institute for Medical Research en de Spelman Fund of New-York. De Spaansche burgeroorlog DE „JAIME PRIMEIRO" DOOR BOMMEN GETROFFEN Vrijwilligersvraagstuk nog steeds in voorbereiding De buit, welke de troepen van Franco behalen op de Baskische troepen neenn steeds toe. De rechtsehe troepen maken \nn deze wapenen en strijdmiddelen, waaronder zich ook tanks en talrijke s'ukken geschut bevinden, onmiddellijk gebruik tegen de Basken. De rechtschen hebben thans den bergUrri bezet; de troepen zijn nog niet doorgedron gen tot de dorpen Eunari, Villaro. Castilla en Aran®azu De wegen ziin op verscheiden1 plaatsen door mijnen, "welke door de volks front roepen werden gelegd, opgewoeld. Tal rijke boerderijen langs de wegen zijn er- nield; meube'en zijn er niet meer te vinden, wel prikkeldraad, mitralleurs, munitie en ander wapentuig, alsmede lijken van ie leuvf lde manschappen. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de bevolking gisteren geen brood heeft ontvangen, doch dit is niet voldoende om het moreel te ver hinderen. Hoewel het Zondag was, werkt-m öe mannen aan de verdedigingswerken der stad De bladen sporen iedere dag weer de burgerbevolking aan doel te nemen aan het werk aan de verdedigingsstellingen. Achter de bestaande linie wordt een nieuwe opge worpen, welke eveneens nog op aanzienlijke afs'and van de stad ligt De troepen van Franco zijn er, volgens mededeelingen uit Bilbao, nog niet tn geslaagd een belangrijke overwinning vóór de stad te behalen. De Jaime Primeiro" getroffen In het officieele communiqué van Sala manca wordt medegedee'd. dat rechtsehe liegtuigen met succes het roode oorlogs schip Jaime Primeiro" hebben gebombar deerd. Het schip zou door tien bommen "an groote explosieve .tracht zijn getroffen. Groote vlammen sloegen uit het midden van den kruiser, die tengevolge van het bom bardement zoodanig in het ongereede zou zijn geraakt, dat de b-manning het schip zou hebben moeten verlaten. De roode vliegtuigen vertrokken uit Frankrijk De vliegtuigen der volksfrontregeeri-ng, die sedert Maandag op het Zuid-Franscho vlnegveld Pont Long werden vastgehouden, zijn thans vandaar in oostelijke richting naar Spanje teruggevTogen. Vijf Fransche vliegtuigen stegen ter begeleiding op. Aan boord van een dezer toestellen bevonden zich de administrateur der controle G y 11 e m a n en zijn assistent Kort na het vertrek wer den de Spaansche toestellen in de hooge Pyreneëen gesignaleerd. Zij moesten de grens overschrijden op het punt, waar zij, naar men aanneemt, zijn binnengekomen. Spaansche kinderen in Engeland Zondagmorgen is de „Habana" de haven van Southampton binnengestoomd met Spaansche vluchtelingetjes. Na een genees kundig onderzoek werden de kinderen aan land gebracht. De meesten van hen schenen tegelijk verheugd en verbaasd; enkelen slechts schreiden. Zoodra de „Habana" voor anker lag, kwam -n jacht langszij, waar een der kinderen, dat onderweg ziek was geworden, naar het ziekenhuis werd overgebracht. Hier bleek onmiddellijk operatief ingrijpen noodzakelijk De kinderen werden overgebracht naar een kamp bij North Stoneham, waar zij snel zullen acclimatiseeren. De terugtrekking der vrijwilligers De Britsche regeering zet haar raadple gingen met de regeeringen te Berlijn, Parijs, Rome, Moskou en Lissabon voort, teneinde te geraken tot een wapenstilstand der twee partijen in Spanje en een terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers. Tot dusver heeft alleen Frankrijk eeant- woord en wel in gunstigen zin. De Britsche regeering wil hiermede het terrein effenen, teneinde terstond te kunnen handelen, wan neer het subcomité der niet-inmengings-com missie het eens zou worden over een plan tot terugtrekking der vrijwilligers. Huil roept op tot universeele demobilisatie De Amerikaansche minister van hul*en- landsche zaken Huil heeft in een radio rede een oproep gericht tot alle landen der wereld, om moreel, politiek, militair en eco nomisch te demobiliseeren. Hij deed een 'dringend beroep op de volken, om maatrege len te vermijden, die leiden tot zelfgenoeg zaamheid en isoleering van de rest der we reld. In plaats van isoleering beval Huil aan herziening der internationale betrekkin gen, op den grondslag van vriendschappe lijke geaindheid, samenwerking en eerlijk optreden. Tenzij een land er geen bezwaar tegen heeft onder te gaan in een verachtelijk ver val. leiden de economische en geestelijke ver warring, die onvermijdelijk met zelfgenueg eaamheid en isolement samengaan, vroeg of laat tot een toenemende ontevredenheid, dikwijls tot een breuk in het democratisch bewind. Een actie, die tot een dergelijken ongeluk- kigen staat vervalt, kan er gemakkelijk toe (verleid worden te dreigen aan anderen mc' wapengeweld af te nemen, wat zij beter had kunnen erkrijgen door vreedzame mi drie- Den, indien zij een politiek van samenwer king volgde in plaats van een politiek w yijandige isoleering, Deze soep bevat, evenals MAGGIS Groente - Groente met Vermicelli - Rijst Julienne - Tapioca Julienne en andere soorten, hef edelste wat Holland's groente tuin ons bieden kan. Al zijn smakelijkheid, z'n voe dingswaarde en aroma vindt U in deze heerlijke MAGGI* Soepen terug. VLAAMSCHE OUDSTRIJDERS DEMONSTREEREN TE BRUSSEL Politie had de geheele binnenstad ontruimd Gisteren heeft te Brussel een grootsche Viaamsche oud strijders-betooging plaats gehad ten gunste van amnestie-verleening aan de Viaamsche activisten. De oeelname aan deze demonstratie was zeer groot; dui zenden en duizenden trokken onder het zin gen van hun Viaamsche strijdliederen door de straten der hoofdstad. Honaerden vaan dels en vlaggen woeien uit boven den stoet, die zich schier eindeloos onder blauwe lucht en zomerzon ontplooide. Het aantal betoo- gers zelf viel niet gemakkelijk te schatten. De Belgische avondbladen ramen tusschan de 20.000 en 50.000 deelnemers. Meer dan anderhalf uur werden door het voorbijtrek- i ken dezer duizenden in beslag genomen. Ook Dr. Borms bevond zich onder de de monstranten. die volmaakt hun discipline bewaarden, ook toen in de omgeving van het Noordstation de toeschouwers een schril gefluit deden hooren. Een zonderlinge maatregel Gelijk men weet heeft burgemeester Max aanvankelijk gemeend, deze uiting van Vlaanderens openbare meening te kunnen onderdrukken, door op zeer partijdige wijze dezen optocht te verbieden. Toen hem van hoogerhand een vingerwijzing werd gege ven. dat hij deze houding had te hei-zien hief hij zijn verbod weer op Toch heeft deze magistraat zich niet kunnen onthouden van een zuur gebaar, dat voor den man teeke nend is. Voor den aanvang van den optocht heeft hij het geheele Brusselsche centrum door politie en gendarmerie doen ontruimen, met het klaarblijkelijk doel, de Vlamingen voor leege trottoirs te laten defileeren. Dit- moge hem al ten deele gelukt zijn. Brussel zal toch niet aan den indruk zijn ontkomen, dat Vlaanderenland thans marcheert! V moedelijk zal de Kamer daarmede Woei.„ dag a.s., als het amnestie-ontwerp opnieuw ter tafel komt, daarmede terdege rekening houden 1 Als Baldwin heengegaan is Geen belangrijke kabinets-reconstrnctie Wanneer Neville Chamberlain Bald, win opvolgt als eerste minister wordt geen groote reconstructie van de Engelsche re geering verwacht, aangezien daardoor de uitvoering van het regeeringsprogram ern stig zou worden belemmerd. Langdurige beraadslagingen zijn reeds gevoerd tus- schen Baldwin en Chamberlain, teneinde de reconstructie zoo snel mogelijk van stapel te doen loopen. Reuter verneemt, dat Baldwin tot earl zal worden benoemd en dat zijn zoon, het labourlid Oliver Baldwin, viscount zal worden. Sir John Simon zou in plaats van Neville Chamberlain het departement van financiën beheeren, terwijl Ivingsley Wood volgens zeer velen dan in de plaats zou komen van Simon. Het is niet waarschijnlijk, dat er eenlge wijziging zal komen in het beheer van het departement van buitenlandsche zaken, wel dat onder de jongere ministers wijzigingen zullen worden aangebracht. Wordt Palestina Britsch dominion De „Sunday Dispatch" zegt in staat te zijn een plan te onthullen, dat in de koninklijke commissie van onderzoek in zake Pales'ina bijval zou vinden. Het plan beoogt de intrekking van het Britsch mandaat met toestemming van den Volkenbond en de stichting van Palestina als Britsch dominion. Het zou een centrale regeering bezitten, belast met de controle op de douane, het verkeer, de veiligheid, de financieele betrekkingen, de immigratie en de problemen van het grondbezit Joodsche en Arabische steden zouden vol komen onafhankelijkheid ontvangen. Belangrijke steden, zooals Jaffa, waar de Mohammedaansche bevolking in de meer derheid is, zouden door een Arabischen ge meenteraad worden bestuurd. De regiering zou toezien op de bescherming der minder heden. Hetzelfde principe zou worden toegepast op de agglomeraties, waar de Joden in de meerderheid zijn. Het nieuwe dominion zou lid worden van den .Volkenbond, Ex-koning Edwards huwelijk Hij maakte eerst zijn testament De advocaat van den hertog van Windsor. Allen, is uit Londen in het kasteel Candé nabij Monts aangeko men, waar hij getuige is geweest van het opmaken van het testament van den hertog. Naar vernomen wordt heeft de hertog zijn a.s. echtgenoote tot univer seel erfgename van al zijn bezittingen gemaakt Het vermogen van den hertog wordt op 4,5 millioen gulden geschat; boven dien bezit hij nog landgoederen en ju- weelen. Aanvankelijk was hij van plan een regeling te treffen, waarbij, in ge val van zijn overlijden, zijn weduwe verzekerd zou zijn van een aanzienlijk inkomen. Hij is echter in de afgeloopen dagen van meening veranderd en be sloot mrs. Warfield reeds thans tot erf gename van al zijn bezittingen- te maken. Naar United Press verneemt zal de Brit sche vice-consul te Nantes, William Cum- ming Graham, als vertegenwoordiger van de Britsche regeering de voltrekking het huwelijk op 3 Juni tusschen den hertog van Windsor en mrs. Warfield bijwonen De Britsche gezant te Parijs, die deze mede deeling aan den hertog heeft overgebracht, zal waarschijnlijk alleen als gast tegen woordig zijn. De mededeeling, dat een consulair ambte naar van lagen rang voor deze taak is aan gewezen, gecombineerd met het feit, dat geen enkel lid der koninklijke familie de plechtigheid kan bijwonen en een gods dienstige plechtigheid volgens den Angi caanschen ritus niet op het burgerlijk hu welijk kan volgen, heeft den hertog van Windsor diep gegriefd. Hij koesterde de hoop, dat nien hem, die tot voor een half jaar nog algemeen vereerd werd als koning van Engeland, keizer van lndië, bescher mer van het Christelijk geloof, nu hij alles heeft opgeofferd, met meer tegemoetkoming zou behandelen. De Zionisten zetten zich schrap Tijdens een conferentie te Londen van de Zionistische Federatie heeft Brodetsky verklaard, dat het wel scheen alsof men zich moest voorbereiden op een zeer ern stigen, harden strijd om de rechten van de Joodsche natie in de nabije toekomst. Er is gezegd, dat sommige deelen van Palestina een soort plaatselijke autonomie zouden krijgen, of dat Palestina in staten verdeeld zou worden. De politiek van de Zionistische wereldorganisatie is nooit geweest en zal nooit zijn zich te laten verblinden en ver bijsteren door een' uitdrukking. De Zionis ten willen in Palestina een nationaal tehui. opbouwen en laten zich niet uit het spoor leiden door de glinstering van iets anders. Geen beperkingen kunnen door het Jood sche volk worden aanvaard! HITLER-BETOOGING IN HET WEENSCHE STADION Tijdens een Duitsche-Oostenrijksche handbalmatch in het Weensche stadion hebben groote troepen nationaal-socialisten. die in afdeelingen onder de 40.000 toeschou wers verspreid zaten, „Heil Hitier" geroe pen. Leden van 't vaderlandsche front ant woordden hierop onmiddellijk met den kreet „Leve Oostenrijkl" De politie zag zich gedwongen de orde binnen het stadion zelf te herstellen. Aan den uitgang, in het Prater, werden de be toogingen voortgezet Bereden politie dreef de nationaal-socialisten uiteen, die geen weerstand boden. Een honderdtal arrestaties werd verricht. Naar het schijnt ziin alle arrestanten weer op yrije .voeten gesteld- De komende volkenbonds besprekingen Eden heeft ruime volmachten Minister Eden zal de Britsche regee ring vertegenwoordigen in de raad en de isseuiblee van den volkenbond. Hij heelt van de Britsche regeering zeer uitgebreide instructies ontvangen, welke hem een groote mate van vrijheid laten t.a.v. de verschillende problemen Ten aanzien van den oorlog in Spanje blijft Groot Brittannië van meening, dat het meest geschikte organisme om de bui tenlandsche inmenging te behandelen de niet-inmengingscoinmissie is. De beste pro cedure. welke te Genève zou kunnen wor den aanvaard, is de goedkeuring eener re solutie, waarin de uitsluitende bevoegdheid dezer commissie wordt vastgesteld. Ten aanzien van een pact voor het w< ten is het twijfelachtig of de besprekingen te Genève veel zullen toevoegen aan de be sprekingen te Londen en Brussel en de sedert eenige maanden langs diplomatiekcn weg gevoerde onderhandelingen. Zoolang Duitschland en Italië er niet toe zullen besluiten te erkennen, dat er ver band bestaat tusschen het beoogde plan en bet Geneefsche systeem, valt niet in te zien. hoe dit vraagstuk zou kunnen worden op gelost De kwestie van de vertegenwoordiging van Abessinië zal zich misschien niet voor doen. Anders schijnt men te' hopen, dat een der Scandinavische landen of Polen het initiatief zal nemen, dat de commissie veroorloven de afwezigheid van een verant woordelijke Abessijnsche regeering te kennen. Dit zou volgens de Britsche opvatting geenszins de erkenning de jure inhouden van de Italiaansche verovering van Abes sinië. De lta!iaar*cbe troepen in Oost-Afrika L e s s o n a, minister voor Italiaansch- Afrika, heeft in den Italiaanschen senaat medegedeeld, dat de militaire strijdkrach ten. die geregeld in Oost-Afrika verblijven, 64000 man bedragen, waaronder 4000 inboor lingen, ruim 2500 officieren en 1600 onder officieren. De luchtmacht zal bestaan uit 11500 mi litairen, 600 vliegers en 300 toestellen. Dr. Eckener over de „HinJenburg"-ramp Een lek zou de oorzaak geweest zijn Dr Eckener heeft voor de Amerikaan sche commissie, welke een onderzoek instell de oorzaak van de ramp van Je Jiin denburg", verklaard, dat naar zijn meeninp in het achterschip een lek moet zijn ont staan. Het daardoor ontsnappende gas neaft de ruimte gevuld tusschen de cellen in hei achterschip en het omhulsel van het lucht schip. Het is tenslotte door een statische vonk onbrand. Deze is blijkbaar af,romst«g geweest uit de luchtmassa's boven de „Hindenburg", die tengevolge van een on- weder hooger geladen waren dan het lucht schip. Japan'ch vliegtuig stort neer op fabriek Enkele ernstig gewonden; één doode Een bombardementsvliegtuig van het Ja pansche leger is neergestort op het dak van een fabriek in het drukste gedeelte van Tokio Een electrische draad werd vernield viel op de schouders van een jongeman, die daardoor geëlectrocuteerd werd. Een van de drie inzittenden van het toestel werd licht gewond. De vrouw van den fa briekseigenaar en drie arbeiders moesten echter met zware wonden naar het zieken huis worden gebracht. De tanks van het vliegtuig sloegen stuk en de benzine stroomde over het belenden de terrein. Twee compagnieën infanterie zijn voor het verleenen van hulp naar het tooneel van het ongeluk gezonden. GEMENGD NIEUWS KANOVAARDER VERDRONKEN Gisteravond om zeven uur is het 15 jarig zoontje van den politie-inspecteur Turners, die niet zwemmen kon, in het Wilhelmina- kanaal t© Tilburg met zijn kano onge slagen. Toen de Jongen eenige minuten na het ongeluk werd opgehaald, waren de reeds gev\ eken. DIEFSTAL VAN MELKBUSSEN De rijksveldwachter te Nieuwerbrug heeft in samenwerking met de gemeente politie te W a a r d e r' bij den melkhandelaar V. te Nieuwerbrug een aantal melkbussen in beslar genomen, welke van diefstal af komstig waren. Bij den rijksveldwachter was door de di rectie der melkfabriek C. V. Globe aangifte gedaan van diefstal van melkbussen, welke zich vermoedelijk zouden bevinden bij één der melkh idelaars. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, waarbij de politie in een schuurtje van den melkhandelaar V. een aantal melkbussen vond en deze in beslag nam. Hierbij waren er ven van genoemd0 fabriek terwijl de overige bussen waren van verschillende an dere fat iiken. o.a .te Zoetermeer, Zwam- merdam. Bodegraven. Ter Aar en Krimpen. In totaal zouden 56 bussen gevonden zijn, welke van de diverse fabrieken waren. Op al deze busson was eigenhandig een num mer aangebracht. Vermoedelijk zal nog tegen een tweede persoon proces-verbaal worden opgemaakt wegens medeplichtig heid, Poging tot doodslag te Amsterdam Twee personen gestoken Een 37 jarige bewoner van de Linde gracht te Amsterdam had eenigen tijd met een 38-jarige vrouw samenge woond. Maar de vrouw beviel dit leven niet, omdat zij -- naar haar zeggen te veel slaag kreeg, en eenige weken geleden ging de vrouw weer haar eigen weg. De man kon zulks niet ver kroppen en zon op wraak. Toen hij Za terdagavond de vrouw in de Gouds- blo^mdwarsstraat ontmoette, trok hij een dolk te voorschijn en bracht de vrouw een viertal steken toe. Een 49-jarige badmeester, die de vrouw te hulp snelde, werd door den woesteling in neus en kin gestoken. Hevig bloedend werden beide geötoke- nen naar het Wilhelminagasthuis ver voerd om verbonden te worden. Zij zijn daarna per auto naar huis gebracht De dader Is in het politiebureau aan de Marnixstraat ingesloten. Verdachten van inbraak in het ringenhuis gearresteerd Zij ontkennen hardnekkig De Haagsohe politie heeft Vrijdag avond t© 's-G ravenhage twee be ruchte inbrekers gearresteerd en inge sloten, van wie vermoed wordt, dat zij de daders zijn van de inbraak in het „Ringenhuis" aan de Prineestraat hoek Korte Molenstraat, waarbij de dieven een buit aan sieraden ter waar de van ongeveer 17.000 hebben be machtigd. Het zijn de 23-jarige R. en de 44-Jarige A. V., beiden zeer goede bekenden van cie politie. De gearresteerden bevonden zich Zater dagavond nog in politiehewaring. en blijven hardnekkig ontkennen iets met de inbraak te hebben uit te staan. De politie zet he' onderzoek in deze zaak echter met kracht voort, hoewel het tot dusver nog niet is mogen gelukken, op den buit beslag te leggen. Arbeidsconflict bij Twente-kanaalwerken 450 te werk gestelden leggen den arbeid neer Een honderdtal werkloozen uit Zut p h e n en honderd uit Deventer, die te werk gesteld waren bij de Twentekanalen te Wierden, bij Almelo, hebben den arbeid gestaakt, omdat zij het loontarief te laag vonden. Ook andere werkloozen uit Enschedé en Wierden hebben de arbeid neergelegd. Vergeefs was hun nog ©en „trainings bijslag" aangeboden voor twee weken. Allen zijn tot nader order uitgesloten van werkverschaffing en steunverleening. Nader vernemen we nog: In totaal hebben een 450 arbeiders het werk neergelegd Daarvan waren 115 uit Zutfen, 130 uit En schedé 200 uit Deventer en 24 uit Wierden. De oorzaak ligt in een loonkwestie. Volgens de arbeiders konden zij niet aan het basis- loon van 22 cent voor het ondergrondsche werk komen terwijl dit loon 3V2 cent lager zou zijn dan tn dezelfde omstandigheden bij de werken te Wiene onder Delden. E©n 14-daagsche trainingstoeslag is afgewezen. Onderhandelingen met de directie, de fa. „Trio" uit Amsterdam, hadden volgens de arbeiders geen resultaat, waarop gestaakt werd. Groot aantal Duitsche luchtballons gedaald Bij Vogelenzang kwam er oen tn de sloot Gisteravond om kwart voor tien is een Duitsche luchtballon, afkomstig uit W u p- pertal, op een weiland ouder Liesbosch gemeente Jutphaas, vlot geland Nog *e8 andere Duitsche ballons zijn op verschillen de plaatsen in de omgeving van Jutohaas gedaald. Omstreeks half twaalf li nabij het statioc Vogelenzang eveneens een Duitsche luchtballon, bemand met vier personen, af komstig uit D s s e 1 d o r f. gedaald. Het was de bedoeling de ballon In een bollen veld te doen landen, waartoe het anker werd uitgeworpen. Het si-'ieolde weinig of het anker was met de electrische leiding van de spoorbaan in aanraking gekomen D- landing verliep echter niet vlot. aanpeziei de mand midden in een sloot terecht kwam, zoodat de inzittenden een nat pak kregen. Er kwam echter spoedig hulp op dagen zoodat men het viertal aan land kon helpen. Aan het bollenveld is aanzienlijke schade toegebracht Hieromtrent zal een regeling moeten worden getroffen. Ook te Noord wijk is een Duitsche bal Ion, genaamd „Essen", in een bollenvolo gedaald. Op een terrein van het landgoed „de Hd> ge Vuursche" onder de gemeente Baarn is met goed gevolg een luchtballon gedaald, waarin drie personen waren gezeten, twee Duitschers en een Nederlander. Ten slotte is vannacht omstreeks een uu een Duitsche luchtballon, bemand met dri« personen, in de onmiddellijke nabijhsici van de duinen bij de Boschjes van Poot op vlotte wijze geland. De ballon, die evena's de overige Duitsche bal Ins, had deelgeno. men aan een wedstrijd om den prijs van den Rijn, was dertien uur in de lucht ge weest. BOERDERIJ AFGEBRAND Gistermiddag omstreeks half vier Is de groote boerdprij van den landbouwer Berkvens in het gehucht Diesdonk. cvn der de gemeente Asten (N.Br.) totaal al- gebrand. De levende have en het grootst deel van den inboedel konden worden ge red De brand Is waarschijnlijk ontstaan doordat kinderen met vuur hebben ge speeld. Verzekering dekt de schade. Hot wai juist vier jaar geleden, dat on dezelfde plek de vorige boerderij van B. afbrandde. CLANDESTIENE ZENDER Een clandestiene zender is in beslag ge nomen te Leiden. Tegen de gebr. H. H. en Ch. M. R. te Oudenrijn, die dezen zender gebruikten, is proces verbaal opge maakt. h U reed» gebruiker van Lunchkaas DRIE TULPEN" e munt uit door fijn# smaak, bijzonder hooge voedingswaar de en hoog vitamine gehalte Felle brand in Den Helder Schilder in hei nauw Door onbekende oorzaak heeft een felle uitslaande brand gewoed in het niet be woonde perceel Breewaterstraat 40, van den heer Kuiper in Den Helder. In de ruime woning waren eenige werk lieden bozig, waarvan een, de schilder P. de Kok, zich op de boven-voorkamer van bet perceel bevond. Hij bemerkte door rook die tusschen de kieren van de deur kwam. dat er iets niet in orde moest zijn, doch toen hij de deur opende, sloegen de vlammen hem reeds tegemoet. De man was opgesloten als ;n val. Hij riep luidkeels om hulp en schoof het raam aan den straatkant op. Een voorbijganger, die de hachelijke positie van den schilder bemerkte, haastte zich naar nabijwonenden loodgieter, waarvan hij met een ladder terugkwam. De K. kon zich langs deze ladder in veiligheid brengen, doch had een paar benauwde oogeoiblikken doorgebracht J De brandweer was intusschen gearriveerd en ving de blussching aan met eenige stra len op ie waterleiding Na een half uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De woning was boven geheel uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. Door lichtraam gevallen Metselaar gedood De 56-jarige metselaar J. J. Bernard, dia bezig was met het voegen van een schoor» steen op het dak van een huis aan den Koninginneweg te Haarlem, is gestrui keld en door een lichtraam gevallen. Hij kwam op een 11 M. lager gelegen vloer te recht en kreeg een ernstige schedelbasis- fractuur. De ongelukkige is in het Diaco- nessenhuis overleden. Tragisch ongeval te Heemskerk Man In konijnenhol gestikt In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de 54-jarige werklooze visscher Jac. Groen uit Egmond aan Zee in de duinen on der Heemskerk verongelukt. Eerst Za terdag tegen den middag werd hij gevoo- den. Hij bleek door instorting van een ko nijnenhol, waaruit hij blijkbaar een konijn walde opdelven, den verstikkingsdood gé- vonden te hebben. Groen laat twee mioder- larige kinderen achter. j Ontslag bij politie te Schiedam Maandag voor het ambtenarengerecht De zoo geruchtmakende zaak omtrent den Schiedamschen politie-ambtenaar D., zal Maandag 31 Mei voor het ambtenarenge recht te Rotterdam, in openbare zit ting worden behandeld. Dr. J. Donkersloot overleden De bekende Overschlesche geneesheer, Dr J. Donkersloot, die verleden week op den nieuwen rijksweg te Overschie met zijn motor in botsing kwam met een auto, welk ongeval zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, is Zaterdagavond aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur overleden. Hij bereikte den leeftijd van 62 jaar. Dr. J. Donkersloot werd 6 December 1874 geboren te R h o o n. Hij kreeg zijn gym nasiale opleiding op het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam, waarna hij in Leiden ging studeeren. Nadat hij in 1901 tot arts was bevorderd vestigde hij zich in 1902 te Overschei. In deze gemeente waar hij een zeer gezienen medicus was heeft hij veel gedaan voor de afdeeling E.H.B.O., evenals voor de afdeeling van het Roode Kruis. MEINEED IN EEN ZEDENZAAK Donderdag heeft de Haarlemsche recht bank met gesloten deuren een zaak behan deld tegen een vroegeren Haarlemschen caféhouder en zijn echtgenoote, die ver dacht werden van overtreding van art 250 bis van het Wetboek van Strafrecht Na af loop van de zitting werd op last van den officier van justitie een te Amsterdam woonachtige 27-jarige gehuwde vrouw, die in deze zaak als getuige was opgetreden, gearresteerd, daar vermoed werd dat zij meineed gepleegd had. Bij haar verhoor heeft de vrouw dit toegegeven, en ver klaard. dat zij dit gedaAn had op aanspo ring van den caféhouder en zijn vrouw. Deze zijn daarop eveneens aangehouden, verdacht van het uitlokken van meineed. Het drietal is in bewaring gesteld en zal aan de justitie worden overgegeven. VECHTPARTIJ IN EEN NACHTKROEG In een der beruchte nachtkroegen te Maeseyck Is een woordenwisseling ont staan tusschen zekere R. uit Sittard en een Maeseyckenaar. die beiden onder invloed van sterke drank waren. De scheldpartij ontaardde al spoedig In een vechtpartij De Sittardenaar trok plotse- line een mes en ging den Belg daarmee te lijf. Deze ontving verschillende messteken en stortte bewusteloos en hevig bloedend ter aarde. In allerijl onbboden medische hulp consfateprde. dat dr toestand van den ge wonde, hoewel niet levensgevaarlijk.' toch ernstig was. De man had vee1 bloed verlo ren en werd dadelijk overgebracht naar het ziekenhuis. R. werd door de politie in arrest gesteld en naar Hasselt over gebracht. MOTORRIJT R ZWAAR GEWOND Vrijdagmiddag had op het kruispunt Wa genpadZe venend er-Mf* te Laren (N H.) een ernstige aanrijding plaats. De heer J. v. G. lift Hilversum kwam per motorrijwiel van het Wagenpad en wilde de Zevenender- drift inriiden. Terzelfdertiid kwam van laafsfoenr^mden weg een auto, bestuurd door J. P. H. R. uit Barneveld. De motorr' .ei reed in volle vaart tegen de auto >p. Hii werd tegen den grond ge slingerd en bleef bewusteloos liggen. Een gewaarschuwd geneesheer consta teerde dat de motorrijder een ernstige her senschudding, een hoofdwond. Inwendige kneuzingen en een gebroken been had op- geloopen. Per brancard werd hij in ernstige toestand naar het St. Jans-ziekenhuis overgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2