JHeuuie jTriitsrljr (iourant Dr H. COLIJN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken WOENSDAG 26 MEI No. 1 van LIJST abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending53f Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cl Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 6090 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 21 MEI 1937 18e Jaargang abbtrttntieprtjjen: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.22'/» jj Ihgetonden Mededeelingen van 1-5 regels230 EJke regel meer045 ,oor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Met grooten aandrang ver zoeken wij onzen lezers op hun stem uit te brengen op Op deze wijze zal het best elke aanslag op de in het verleden verkregen vrijheden worden weerstaan, en kan voortgebouwd worden op de Christelijke grondslagen van ons volksleven NIET POSITIEF, MAAK NEGATIEF De partij, welke een verkiezingsmanifest huis aan huis verspreidt, richt daarmee een uitnoodiging tot anderen om er hun oordeel over te geven. Alleen op grond van deze stille invitatie zeggen we iets van het pam flet dat door de Staatk. Geref. Partij rond gedeeld werd. Zelfs op gevaar af, dat wij dan ook gerekend worden tót „de bestrij ders", die de S.G.P. noodzaken, om „onder .veel tegenstand en vijandschap, verdacht making en laster, de zware strijd te kam pen voor het behoud der Reformatorische beginselen". Wij zouden gaarne met de S.G.P. voor idie reformatorische beginselen opkomen, als wij maar wisten wat zij er onder ver staat. Doch wij' worden als bondgenooten afgewezen, want volgens den steller van het pamflet „hebben zoowel Anti-revolutionai ren als Christ. Historischen Gods Woord .verlaten en zoeken zij hun kracht in de menigte; zij stellen vleesch tot hun arm". De heeren van de S.G.P. zijn blijkbaar van oordeel, dat dit laster noch verdacht making is. Maar mogen wij beleefdelijk de .vraag stellen of z ij niet hun kracht zoeken in de menigte? En dat wel met verlooche ning van het eigen beginsel? Het bewijs?, Wel, het pamflet zegt, dat zelfs Prof. Visscher zich met zijn liberaal beginsel van godsdienstvrijheid tegen de Hervormers en tegen al onze Gereformeerde .Vaderen stelt en wie met hem optrekt, geve er zich wel rekenschap van, dat hij de god vruchtige Vaderen geheel verloochent". Het is een letterlijk citaat, dat wij niet voor onze rekening nemen. Maarde S.G.P. heeft hopelooze pogingen gedaan om samen met Prof. Visscher op kiezersvangst uit te gaan. Men gunde hem, die „de godvruchtige Vaderen geheel verloochent", gaarne een plaats op eenzelfde lijst en in één partij, .wanneer er maar stemmenwinst te behalen .was. Blijkbaar, het is de logische conclusie, nam men het dus niet zoo nauw met „de onverzwakte belijdenis van het aloude on verkorte art. 36 der Ned. Geloofsbelijdenis" Men wilde, zootfs meegedeeld, er zelfs over zwijgen, want het kwam in de praktijk toch niet aan de orde. Een zeer begrijpelijke opvatting, want we meenen ons niet te vergissen, dat de leider der S.G.P. in de partij vergaderingen meer dan eens gezegd heeft: we komen met de studie over Art. 36 vooreerst niet klaar, want de uitwerking geeft in de praktijk groote moeilijkheden. Thans heet het ech ter, dat „tegenover de smaadtaal der be strijders naar recht en waarheid gesteld mag worden, dat het beginsel der S.G.P. niet negatief is, maar het allerpositiefste jvat er is, omdat het is naar Gods Woord". Het is alleen maar jammer, dat ook dit .verkiezingspamflet overvloeit van negati visme, doch positief geen enkele praktische oplossing aan de hand doet. Daardoor is tusschen de S.G.P. en ons elke vruchtbare discussie onmogelijk. Niemand weet, wat deze partij wil; en zelf weet men hert, blijk baar ook nog niet- Vandaar de afbraak- politiek. GEWETENS- EN GODSDIENST VRIJHEID Het schijnt, dat het bovenstaande oordeel op één punt herziening behoeft Wat na jarenlange studie niet in een rapport om schreven kon worden, schijnt bij improvi satie in een strooibiljet gestalte te krijgen, nu de S.G.P. vreest dat zij stemmen aan de C.N.A. zal verspelen. Dus heet het, dat zelfs Prof. Visscher -t liberaal beginsel van godsdienstvrijheid" heeft aanvaard, waarvan de godvruchtige Vaderen niets wilden weten en daarom ook de S.G.P. niet doch deze is voor g e w e- tensvrijheid. Ook wil zij geen room- sche inquisitie, geen moorden en branden, „zooals men haar ten laste legt". Het laatste was ons onbekend, doch met recht is de vraag gesteld hoe de S.G.P. zon der dictatuur voor de handhaving der Ge reformeerde religie wil zorgen. Intusschen, we dienen het nu te weten. Deze partij is tegen godsdienst- maar voor gewetensvrijheid. Doch wat betee- kent dat? Tegen godsdienstvrijheid wil waarschijn lijk zeggen, dat met-Gereformeerden geen openbare godsdienstoefeningen mogen hou den, doch de Gereformeerden natuurlijk wel. Ja, maar welke Gereformeerden? Want de drie kamerleden der S.G.P. behooren tot drie verschillende Kerken. Moet de overheid daartusschen kiezen? Dat wordt een ge vaarlijk gedoe, want dan zal zij deze Ker ken op de zuiverheid der Gereformeerde Religie, welke beschermd moet worden, dienen te toetsen. Anderzijds zal men de gewetens vrij la ten; dus geen inquisitie. Maar het geweten van hen, die slechts thuis over hun gods dienstige overtuiging mogen praten, zal zich beroepen op de Catechismus, dat men de samenkomst der gemeente moet zoeken. Voorts op Romeinen 10, waar gezegd wordt, dat men den Naam des Heeren zal aanroepen; terwijl er op volgt, dat zij dan in Hem moeten gelooven en dus van Hem gehoord dienen te hebben en: hoe zullen zij hooren zonder die hun predikt? Hoe men het ook wendt of keert, wie ge wetensvrijheid wil, zal het niet zonder godsdienstvrijheid kunnen stellen. Zoodat wij maar willen zeggen, dat ook in dit pam flet de S.G.P. woorden spreekt, maar geen oplossing geeft Sterk in het negatieve, onbekwaam om iets positiefs naar voren te brengen. Gelijk nu sedert jaren in de Ka mer bleek. Eenheid door Democratie De beweging, welke zich noemt Een heid door Democratie, maakt van haar goed recht gebruik het Nederland- sche volk te waarschuwen voor eiken vorm van dictatuur. In een advertentie in dit nummer omkleedt zij dit met redenen. Een bepaalde partij beveelt zij niet aan. Hoe meer gewaarschuwd wordt tegen commu nisme en nationaal-socialisme, hoe beter Bij dit negatieve advies blijven wij ech ter niet staan. Daarom is voor ons de leus: Stem op lijst 3, nummer één Dr. H. Colijn, en maak er propaganda voor tot het slui ten der bus op Woensdagavond 5 uur. AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 AMSTERDAM Nieawe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alt* modern# comfort Echt Holt. huiselijkheid Kamera inch ontbijt f 4.— en f 430 met badkamer vanaf f 5-— RESTAURANT REEDERSVEREEN. VOOR DE NEDERL. HARINGVISSCHERIJ Jaarvergadering te s-Gravenhage De positie van onze export in de toekomst Vanmiddag werd te '-Gravenha ge de 22ste jaarvergadering gehouden van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haripgvisscherij. De voorzitter van de vereeniging, Mr. J. H. Kiewiet de Jonge, sprak de openingsrede uit, waarin deze eerst eenige woorden wijdde aan de nagedachtenis van de 19 slachtoffers der Sch. 68 en Sch. 179 Vervolgens merkte spr. op dat het jaar 1936 betere resultaten heeft te zien gegeven in vergelijking met zijn voorgangers. De aanvoer was c.a. 300.000 kantjes grooter dan in 1935 en desniettegenstaande is de gem. prijs per kantje nagenoeg dezelfde geweest als in 1935. Nadat door spr. met nadruk was voorop gesteld, dat bet zwaartepunt der haringin dustrie is gelegen in den uitvoer, de ver houding tusschen uitvoer en binnenlandsch verbruik is ongeveer 3:1 heeft hij een uitvoerige beschouwing aan de totale ex portpositie gewijd. Deze export is de laatste jaren sterk te- ruggeloopen hetgeen vooral een gevolg is van het verlies der eertijds zoo belangrijke markt in Duitschland Dit land voorzag in 1936 reeds voor 2/3 in eigen behoefte, ter wijl ook Engeland sterk concurreert. Er treden verschuivingen op die vermoedelijk nimmer meer zullen zijn te elimineeren. De export naar andere landen bood een bevredigender beeld. Spreker deed echter de uitspraak, dat de andere vaste klanten in het buitenland uit het verleden, nimmer in staat zullen blijken te zijn het Duitsche verlies te vervangen Om zoover te komen, zou Rusland duurzaam moeten worden in geschakeld. Daarom maakte spr. met blijd schap gewag van de groote export naar Rusland. Indien Rusland dit jaar weer in het groot aan de markt zou zijn, achtte apr. de voor uitzichten voor de zoute haring niet ongun stig. Met betrekking tot het binnenland, consumptie van maatjes, kon met voldoe ning een stijgende lijn worden geconsta teerd. Het slot der rede was gewijd aan de gesties der Ned. Visscherij centrale, wa< spr. opmerkte dat de haringvisscherij zich in den loop der eeuwen steeds heeft we ten te handhaven. Ook in deze jaren is de strijd nage noeg uit eigen kracht gestreden. En op •eigen kracht wordt de toekomst ingegaan. Het Nederlanclsche volk kan trotsch zijn op zijn haringvisschers. Een krasse grijsaard De heer J. R. Snoeck Henkemans, oud-lia der Tweede Kamer en thans nog wethouder van financiën in Den Haag mag heden zijn 75ste verjaardag vieren. Nog steeds verricht hij zijn ambt en vele andere bezigheden, vooral op Christelijk filantro pisch en sociaal gebied met groote opge wektheid en jeugdige ijver. In zijn werkzaam leven is hij velen ten zegen geweest en in de ouderdom mag hij zich dankbaar verheugen in Gods rijke ge nade. Onze beste wenschenl De regeering en het vreemdelingenverkeer Subsidie van 50 a 60 mille toegezegd De onderhandelingen, welke reeds gerui- men tijd tusschen de regesering en de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer ge voerd werden, zijn tot een einde gekomen- De A.N.V.V. is over het bereikte resultaat tevreden, vernamen wij van den voorzitter, C. R. T. Baron Krayenhoff, al zijn dan niet al haar wenschen vervuld. Voor de medewerking van den minister van Handel ondervonden, was baron Krayen hoff zeer voldaan. Over het bereikte accoord tusschen de regeering en de A.N.V.V. valt te melden, dat de regeering haar jaar- lijksche subsidie op f 50 a f 60.000 heeft gesteld. Het vorige jaar bedroeg deze subsidie f 28.000. Ook heette de Regeering haar goedkeu ring aan de statutenwijziging van de A.N.V.V. Deze wijziging betreft vnl. de samenwerking tusschen deze organisatie en de plaatselijke vereenigingen voor vreem delingenverkeer. Van deze wijziging wordt een betere samenwerking verwacht Op verzoek van het departement van Handel zullen in het dagelijksch bestuur zitting nemen de heeren Hudig, directeur van de K.N.S.M. en van der Pauw, van de K.L.M. Verder zal op verzoek van de A.N.V.V. ook een vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat in het dagelijksch bestuur zitting nemen. ALS DE „TROMP TE WATER LOOPT Maandagmiddag in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin te Amsterdam Maandag a.s. wordt de flottieljeleider „Tromp" der Koninklijke Marine van de werf der Nederlandsche Scheepsbouwmaat schappij te Amsterdam te water gelaten. De plechtigheid van den stapelloop zal door H. M. de Koningin worden bijgewoond. Te drie uur Maandagmiddag wordt H. M. per auto van Het Loo verwacht aan het z.g. „steenen hoofd", den steiger van de Holland-Amerikalijn aan de De Ruyter- kade. Daar ligt de in geen jaren gebruikte sierlijke Koningssloep gereed om de Lands vrouwe over het IJ naar de werf te bren gen. Gistermorgen hebben wij een bezoek ge bracht aan deze werf om den voor-arbeid voor de grootsche gebeurtenis van Maan dagmiddag te bezien. Het was daar een en al bedrijvigheid. Alle hellingen zijn bezet en dat brengt de noodige drukte met zich. waardoor men zich in de nabijheid van de op stapel staande schepen ternauwernood verstaanbaar ikan maiken. Maar dat geraas en gedaver van den arbeid klinkt na de malaise, die de scheepsbouw, langen tijd teisterde als muziek in de ooren. Circa 1650 man zijn hier aan het werk en nog kan de werf niet op volle capaciteit werken omdat de aanvoer van materiaal niet vlot gaat Het eerst werd onze aandacht uiteraard getrokken door de „Tromp", het slanke oorlogsschip, waarover wij dezer dagen nog wel het een en ander zullen vertellen. Interessant was het om na te gaan hoe de nieuwste aanwinst voor de Marine thans nog op de helling rust. Boven op de mas sa balken, waarop het schip steunt, bevin den zich drie sleeën, elk in een goot, op gevuld met allerlei smeerstoffen, die het de „Troinp" Maandagmiddag gemakkelijk en mogelijk zullen maken om van de hel ling te glijden zoodra het vernuftige me chanisme, hiervoor noodig, in werking komt Dat geschiedt als H. M. de Koningin om streeks half vier met den z.g. koninklijken hamer de zilveren „guillotine" neerdrukt, waardoor de electrische kracht in werking komt, die het schip doet afloopen, Dit op zichzelf altijd belangwekkende schouwspel zal, nu de Koningin de plechtigheid ver richt, duizenden bezoekers trekken. Bij de „Tromp", waaraan intens werd ge arbeid, was het bovendien een gehamer en geklop om de tribunes, die Maandag moe ten dienst doen, in gereedheid te brengen. Met Haar gevolg zal H.M. plaats nemen in een groot overdekt houten paviljoen, waar ook de leiders van den bouw van de „Tromp" en eenige marine-chefs zich zul len bevinden. De tribunes bieden plaats aan 4000 be zoekers, waarvan het grootste deel staan plaatsen inneemt en verder een gereserveerd gedeelte^ zitplaatsen bevat voor hooge auto riteiten.1 Luidsprekers zullen hetgeen ge sproken wordt over de geheele werf doen hooren, terwijl aan de andere zijde van de „Tromp" het personeel van de werf zal staan en in den naasten omtrek vele dui zenden het gebeuren zullen volgen. Werk In overvloed Eenmaal op de werf, hebben wij gaarne gebruik gemaakt van de gelegenheid om de overige in aanbouw zijnde schepen op te nemen. Naast de „Tromp" is dit aan den waterkant de „Rosaura" en aan de land zijde op dezelfde helling de „Rufina", bei de tankschepen, elk 4000 ton en 100 M. lang, voor de Koninklijke Shellgroep. Dan rijst het geweldige gevaarte op van de „Tegelberg", een passagiersschip voor de Kon. Paketvaart Mij., dat 22.692 ton wa terverplaatsing zal hebben als het in Juli afloopt, Het schip is lang 171 en breed 22 M. Zoodra het de helling verlaat, maakt men zich gereed voor het leggen van de kiel van eep Engelschen „blauwpijper". Tenslotte is in aanbouw een Noorsch motorvrachtschip. Zoo geeft deze bekende 'Amsterdamsche werf een beeld van het nieuwe leven, dat onze scheepsbouw doortintelt. WERKLOOZE VRAAGSTUK ONDERWIJZERS- Regeeringscommis-i i geïnstalleerd Aanvulling van het Capitulantenbesluit Hedenmorgen is te 's Gravenhage ge- installeerd de Commissie aan welke is opge dragen aan de regeering op korten termijn vooretellen te doen in zake de maatregelen, welke zouden kunnen worden getroffen ter bevordering van het plaatsen in betrekkin gen als ambtenaar in den zin der pensioen wet 1922 van houders van de akte onderwij zer L.O.. die nog niet als zoodanig in vasten dienst zijn geplaatst of geplaatst geweest en voormelde akte hebben verworven voor 1 April 1937. De Voorzitter der Commissie, de heer G. P. van Ginkel, Voorzitter van den Capi- tulantenraad hield de installatierede, waar in hij wees op de moeilijkheden welke bij de oplossing van dit vraagstuk ondervonden zullen worden, doch in gemeenschappelijk overleg wel overwonnen kunnen worden. Spr. meende, dat een regeling wel licht zou kunnen zijn de bestaande al- gemeene maatregel van bestuur (capitu lantenhesluit) zoodanig aan te vullen, dat in bepaalde gevallen, ook akte-hou ders als ambtenaar in dienst moeten worden aangewezen, want zonder eeni ge dwang zou elke regeling een mis- DE ZOMERTIJD BEGINT! DE KLOK EEN UUR VOORUIT Heel Nederland moet mor genochtend vroeg bij de hand zijn, want vannacht begint de zomertijd. Als het twee uur is, wordt het ge acht drie uur in den nacht te zijn. Men doet dus het best, door vanavond vóór het naar bed gaan de klok EEN UUR VOORUIT te zetten. lukking worden. Daarom is dan ook voor de capitulanten een w e 11 e 1 ij k e dwang tot stand gekomen. In dit gevai echter zal noodwendig met een wat minder sterken dwang moeten worden volstaan. En nu is dat, volgens spr's meening voor rijksbetrekkingen mogelijk door aanvulling van art. 13 van het capitulantenbesluit In dit artikel zijn gevallen aangegeven, waarin openvallende (plaatsen niet door ca pitulanten behoeven te worden bezet maar voor andere sollicitanten worden vrij gege ven. Hier ligt de mogelijkheid om vacatu res beschikbaar te stellen voor de akte-hou ders. En nu zou men kunnen redeneeren, dat zoodoende het capitulantenbesluit wordt gedenatureerd, maar het gaat er om een deel van de 12 a 14 duizend menschen die men voor een vak heeft opgeleid en daar in niet te .plaatsen zijn een anderen werk kring te bezorgen. Als we daarin maar voor een klein deel slagen mogen we al tevre den zijn. De kans daartoe lijkt niet gering, te meer omdat het hier slechts een regeling voor eens betreft en bovendien in de eerste ja ren, wanneer nog niet over voldoende dienstplichtige capitulanten kan worden be schikt veel dergelijke vacatures te verge ven zijn. Belanghebbenden zullen echter van huis uit moeten begrijpen, dat de ter beschikking komende betrekkingen een voudige zullen zijn. Met het aanwijzen voor een betrekking krijgt men echter den voet in den stijgbeugel en met ar- beidslust kan men zich zelf naar bo ven trachten te werken. Ten aanzien van andere dan rijksbetrek kingen is de zaak niet zoo eenvoudig, om dat de provinciën, gemeenten, enz. onge dwongen. niet zoo gemakkelijk geneigd zul len zijn in zake personeelsvoorzieningen nog meer van hun zelfstandigheid prijs te geven. Toch meent spr. dat gelet op de erva ring tot nu toe met het capitulantenstelsel opgedaan door overleg bij de uitvoering wel wat zal zijn te bereiken, omdat bij de toepassing zeer veel gemeenten de voordee- len van het capitulantenstelsel zijn gaan inzien. Met de wensch dat de Comm. haar taak t een goed einde zal brengen, besloot spr. waarna de Commissie haai- arbeid onmid dellijk aanving. Prins Bernhard en de Jaarbeurs Op Dinsdag 25 Mei a.s. 's middags om 3 uur zal Z. K. H. Prins Bernhard worden geinstalleerd als Koninklijk Commissaris van het Nederlandsche Jaarbeursinstituut Het ligt in de bedoeling van Z.K.H. aan stonds na zijn installatie met zijn werk zaamheden aan te vangen. Studeer voor een vak met toekomst Volg ome degelijke, schriftelijke opleiding tot Chauffeur Monteur, Auto-Techniek ol Auto-Verkoper, Auto-Expert Gratis plaetsingsbureeu. Vraag ronder verplichting inlichtingen bij A3.S.0. Nieuwepleln 31. Arnhem, Telefoon 24597 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen De Eerste Kamer heeft het ontwerp be treffende de concentratie van scholen en de wijziging van art. 29 van het wetboek van strafvordering goedgekeurd: Maan dag komt de Kamer opnieuw bijeen ter behandeling o.m. van de Pachtwet. De algemeene vergadering van de Chr. Metaalbewerkersbond te Apeldoorn. Vergadering van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs. Vergadering van de Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Het 70-jarig bestaan der Chr. Philan- tropische Inrichtingen te Doetinchem. Gisteren heeft te Spithead de Britsche vlootschouw plaats gehad, waaraan meer dan 300 oorlogsschepen deelnamen. In Biscaye wordt thans Munguia ern stig door de rechtsche troepen bestookt. Van Zeeland zal in de eerste helft vari Juni zich inschepen voor zijn reis naar New-York. P.PEREZ 'S-GRAVENHAGE, NOORDEINDE Een „echt" Perzisch kleed is een aristocraat Zichtzendingen met eigen wagens door het geheele land. E HOC I deed I gens I Het segrgren is maer -wint ick en houde wel van doen RIJDT FISK wie veiligh rijden wil I en rijdt dan met fatsoen. Ghjj Nederland let op Uw sae< RIJDT FISK dan rijdt ghjj met vermaeck. EINDELIJK BIJ DE N.S.B. BELAND Mr. Westerman toont z'n ware aangezicht Zal hij de ruif verlaten Onze Haagsche redacteur schrijft ons: De heer Mr. W. M. Westerman, lid van de Tweede Kamer, heeft thans zyn ware aangezicht getoond: hü is, wat hij in zijn hart al lang was, N.S.B.-er geworden. Velen hadden dezen overgang reeds eerder verwacht en wel in den tijd, toen de heer Mussert dag en nacht zich aftobde om voor zijn candidatenlijsten de vriendjes uit te zoeken, die onverschillig of hun bloed al of niet van vreemde smetten vrij was bereid waren zich op te offeren voor het lidmaatschap der Nederlandsche Sta terp- Generaal, waar ook de „leider", buiten het geen hij reeds int naar men zegt f 12.000 plus de kruimels nog enkele duizenden naar zich toe zal halen. In opofferingsge zindheid is de heer Mussert niet te temmen. De heer Westerman is in die dagen niet op de candidatenlijst verschenen, ondanks de hand- en spandiensten, die hij te voren met opvallende serviliteit in het Parlement aan de N.S.B. had bewezen. Thans toont hij zijn ware aangezicht en heeft zich tot onderdaan gemaakt van den man, die in velerlei opzicht verre zijn min- Reeds toen de heer Westerman nog lid was van Nationaal Herstel en nog niet door het bestuur aan den dijk was gezet zonder dat het zich van deze rotte plek geheel ontdeed, heeft hij vurig samengaan met de N.S.B. verdedigd. Dat was in 1935. Het „nationale geweten in het parlement" werkte dus toen reeds zeer onnationaal. Tusschen Nat. Herstel en N.S.B. zag hij als verschil slechts een kleinigheid van theoretischen aard. Ondanks zijn fascistische oriëntatie heeft de heer Westerman het bestaan in onzen gemeenteraad tot heden toe een zetel van Nationaal Herstel te blijven bezetten. Van hooge politieke opvattingen geeft zulk een daad o.i. niet blijk. Het zal ons thans benieuwen wat hij doen zal, nu hij uit den poli- tieken mist rondom zijn persoon is getreden en openlijk in onnationale richting gekozen heeft. Eisch van politiek fatsoen mag het, naar het ons voorkomt, heeten, dat hij thans den Gemeenteraad verlaat. Zijn opvolger, Ir J. F. B. Regensburg, staat gereed tot aanvulling en herstel. In het belang van de „zuivering der ge meentelijke sfeer" lijkt het alleszins ge- wenscht een echten N.H.-man tot de „ge- meenteruif' toe te laten om daaruit „naar hartelust te halen, wat er te halen is." DE LOONEN IN DE TEXTIELINDUSTRIE Te "Enschede hebben de hoofdbesturen van de Textielarbeidersorganisaties „Uni- tas", „St. Lambertus" .en ,.De Eendracht" vergaderd. Besloten werd acties te onder nemen om thans, nu de algemeene toestand aan het verbeteren is, te komen tot verbete ring van loonen en arbeidsvoorwaarden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1