H STADSNIEUWS ANDEL en NIJVERHEID Q. BLEYS ZONEN - Zuiveraars Stofzuiger Centrale HAGEMAN ZATERDAG 15 MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Van het Stadhuis Ophalen huisvuilnis In verband met de Pinksterdagen zal het ophalen van huisvuil uit die perceelen, welke gewoonlijk op Maandag worden bediend, nu plaats hebben op Woensdag d.a.v. Bewoners van die perceelen wordt derhal- ve verzocht Dinsdag geen emmers aan de I Organisatie", Prot. Chr. Melkhandelaren straat te doen plaatsen- De Directeur der Gemeentereiniging. Yischakten De burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aanvraag formulieren ter bekoming van vischakten voor het seizoen 1937-1938, vanaf heden gratis ter Gemeente-Secretarie (Rapenburg 12) verkrijgbaar zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. De Leidsche Burgerwacht :en Tor- In een vergadering van de Prot Christ Bond van Hancelaren in Melk- en Zuivel producten in Nederland, welke dezer dagen gehouden is in gebouw Patrimonium te Lei den, waar als sprekers het woord voerden de heeren Chr. van Wolferen, Dir. Chr. Mid denstandsbond, onderwerp „Waarom Chr. de heer J. v. d. Kooy. Bonds- Hotel-Café Restaurant De Startplaats „Den Burcht". De start vangt aan te 5.30 uur n. Deze rit is opengesteld voor alle Bur- fjerwachters De rit is 60 K.M. waarvan ongev K.M. bij dag en ongeveer 20 K.M. bij duis ternis gereden wordt. Iedere deelnemer, welke de rit met min der dan 50 strafpunten maakt, ontvangt een „Herinneringskruis", Verder worden er prijzen beschikbaar ge steld voor de beste prestatie. Er wordt gereden in patrouille's van 4 man en 1 cdt. of individueel. Er wordt gelet op: le. behoorlijk op tijd rijden (ongev R.M. per uur). Te vroeg of te laat passeeren van een controle post levert strafpunten op. 2e. houding tijdens de rit, het melden bij de controle posten, enz. 3e. het in acht nemen van de verkeers reglementen. 4e. juiste mededeeling omtrent plaats houding der vier, zich in het bij daglicht te rijden gedeelte bevindende patrouille'! De rit wordt één uur vóór de start be kend gemaakt op een „ten Brink's Pro- vinciekaart voor Zuid-Holland". Voor het missen van een controle-post worden 10, voor het missen van een pa trouille 15 strafpunten berekend. Het aan de verkeerde kant passeeren va trole-.post wordt als „missen" gerekend. Op een nader te bepalen plaats wordt een half uur verplichte rust gehouden. Dit zal zijn, déar, waar de rit bij „duisternisT' zal aan vangen. Stichting Leidsch Borgstellingsfonds WOEKERBESTRIJDING In de gisteren, onder leiding van Mr. P. A. Pijnaoker Hordijk, gehouden vergadering van de Stichting Leidsdh Borgstellings fonds, heeft de secretaris, de heer P. A. van Aggelcn, bet achtste jaarverslag uitge- bracht. Aan dit verslag ontleenen wij, dat aan 'de bevordering van het financieel evenwicht in de gezinnen der economisch zwakkeren, de bestrijding van den woeker in het volks- credietwezen, voorkoming van verval tot ar moede en de bevordering van de zelfhulp, de stichting ook in het afgeloopen jaar we derom krachtig heeft kunnen medewerken. Dit is niet alleen maar een herhaling hetgeen in vorige verslagen is medegedeeld, doch dit is in toenemende mate in 1936 het geval geweest. Niet minder dan 706 aan vragen tot een totaal bedrag van f 52.953. konden worden ingewilligd. Sedert 1929 heeft het. fonds 3447 borgstellingen tot een totaal bedrag van f 286.962.50 verleend. En de resultaten? Deze zijn zeer gunstig De aanvragers bestonden vjt fabrieks- en vakarbeiders, werkzaam in het particulie** bedrijf. De geldleeningen werden verstrekt door de Gemeentelijke Hulpbank (Gemeen telijke Bank van Leening en Geldschiet- hank) te Leiden De Stichting Leidsch Borgstellingsfonds verstrekt alleen hulp aan inwoners van Leiden. Gezinnen, die door omstandigheden als ziekte, gezinsvermeerdering, groot kinder aantal, werkloosheid, verhuizing, aanschaf fing van kleeding, beddegoed, vernieuwing van huisraad enz. op een bepaald tijdstip geld noodig hadden en credietwaardig wa ren is een leening verstrekt kunnen wor den. In een aantal gevallen ging het maken van een schuldregeling aan het verleenen van een borgstelling vooraf. De behulpzame hand kon worden geboden aan personen, die gebukt gingen onder financiëele verplich tingen. welke zij op zich 'hadden genomen. 90 aanvragen werden afgewezen, omdat le de aanvrager niet credietwaardig was, 2e de reden waarvoor men een borgstelling noodig had niet beantwoordde aan het doel der stichting. 3e de aanvrager geen ernstige pogingen had gedaan om een borg te vinden en 4e de aanvrager beter door het Rijn- landsch Borgstéllingsfonds voor den klei nen middenstand kon worden geholpen, om dat het bestuur van dat fonds bij uitstek deskundig is voor hulpverleening aan mid denstanders Het gemiddelde bedrag per borgstelling bedroeg f 75 (vorig jaar f 80.54); het gemid deld bedrag der op 31 December 1936 nog uitstaande borgstellingen bedroeg f 38.87 (vorig jaar f 42.21). Door de personen, aan wie een borgstel ling is verleend, wordt over het algemeen behoorlijk aan hunne verplichtingen vol daan. Het verlies op borgstellingen bedroeg in 1936 slechts f 180.75. Hef verslag eindigt met een woord van hartelijken dank voor de medewerking, welke het bestuur in het afgeloopen jaar van velen heeft, mogen ondervinden. Ieder, die meent dat hijzelf of een ander 5n handen is gevallen van een clandestiene woekeraar of een geldschieter, die de ge stelde voorwaarden niet in acht neemt, lean zich wenden tot den secretaris, Nieuwsteeg No. 4. Spreekuur eiken werkdag (behalve Woensdag) van 11—12 uur en bovendieD Zaterdags van 45 uur. DRUKTE OP DE JACHTWERVEN Er heersebt thans groote bodriivigheid aan de verschillende jachtwerven. Door de Arbeidsinspectie is zelfs aan de „Wou- brugsche Jachtwerf' een ovenverkvergun- ning verleend, '2_ oorzitter, onderwerp: „Waarom aansluiting bij de Chr. Landelijke Bond", is aldaar opge richt de afd Leiden van bovengenoemde Bond. Als voorloopig bestuur zullen fungeeren de heeren J. Hooidonk, de Geus en Goedhart Kamer van Koophandel voor Rijnland Wijziging. N. van den Akker. Zoeterwou- de, Miening E 102. Handel in afbraak, expe ditie; makalaar in roerende en onroerende goederen. Door bovengenoemde zaak is dd. 1 Maart 1937 overgenomen, het bedrijf van Gcbr. Smits, Korevaarstraat 31, Leiden, het welk als filiaal wordt voortgezet M. H. Viergever. Noordwijk, van Panhuys- straat 74. Intern, expeditie van bloembollen enz.; commissie en agentuur. Firma Gebr. Smits. Leiden, Korevaarstr. 31. Sloopers; handel in afbraak. Bovenge noemde zaak is met ingang van 1 April 1937 overgegaan aan N. v d Akker, Zoeterwoude. Hei Wonder yan Alphen. Alphen a d. Rijn, Julianastraat 29. Verkoop en reparatie van rijwielen enz.; huish. artikelen. Het filiaal te Hillegom, Meerstraat 5, is verplaatst naar Alphen a. d. Rijn, Hoofstraat 86 en wordt ge dreven o/d. naam: Alphia. Jachthaven „Allemansgeest" van der Lub- be en Klaaseep. Yoorschoten, Hofweg 33. De vennootschap onder firma is dd. 10 April 1937 ontbonden. Het bedrijf woidt voortge. zet door B. G. Klaassen. als eenig eigenaar, onder den naam: Jachthaven „Allemans geest* B. Klaassen. Coöp. Middenstands- Spaar- en Voorschot bank „Boaz" voor Leiden en Omstreken, in liquidatie. Leiden. Turfmarkt 8. De liquida tie van bovengenoemde Coöperatie is thans geheel beëindigd. Nieuwe inschrijving. Swart en Co. Sassen, heim. Hoofdstraat, achter nr. 169. Kweekerij en export van bloembollen. Beh. venn: J H R Swart, Sassenheim. Aant. venn. b. w v geldsch.: één. Geveilde perceelen Ten overstaan van Notaris B. H. Stumpel te Leiden: Huis Lange Raamsteeg 55 in bod f 1800, kooper de heer M. van Berge Henegouwen q.q. te Leiden- voor f 1930. Huis Waardgracht 78 in bod f 960, kooper de heer J. W. Wurzer c.s. te Leiden voor f 960. Huis 2e Gortestraat 64 in bod f 200 kooper de heer L. Prins te Leiden voor f 200. Pakhuis met bovenwoning Zuids 60-60a niet gegund. EXAMENS PONTSCHOOL Voor liet steno-typen in de Nederlandsche taal (130 lettergr. per minuut), afgenomen door den Alg. Stenografen-Bond op 8 Mei j.l., slaagden de dames T. v. d. Berg, Sas senheim, N. Bronsgeest, A. v. d. Hoek, Oegstgeest, C. A. v. d. Kloot, G. Lepelaar, S. M. Verbeek, M. Vogelaar. Voor machineschrijven diploma B (ten minste 120 regels per uur): de dames J. E. van Hattum. G. A. Matthijs, Lisse, M. J. Raphael, Oegstgeest, H. E. Thors, M. A. Timmers. H. A. Vos en de heeren N. de .Tongh, L. J. Platteel, H. H. Schouten, Voorschoten, J. Steinbusch, Lisse, E. C. de Vreugd. Idem diploma A: de heer A. Parmentier. Waar geen woonplaats is vehmeld, is deze alhier. Allen werden opgeleid door de Pont- school, Steenschuur 3. SPREEKUUR DIRECTEUR G. G. D. Het spreekuur van den Directeur Gemeentelijken Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst voor de verstrekking vaT versterkende middelen zal in plaats van oi Maandag 17 Mei a.s. worden gehouden op Dinsdag 18 Mei d.a.v. ZWEMINRICHTING „DE ZIJL" EXAMEN VEILIG VERKEER Aan de examens, georganiseerd door de Vereeniging „Veilig Verkeer" zal dit jaar worden deelgenomen door 835 kinderen, d-eeld over 25 scholen. Daarvan hebben zich 504 opgegeven voor het voetgangersexamen 19 voor het voetgangers- en wielrijders examen. Het vorig jaar bedroeg het aantal deelnemers 450. H-et schriftelijk gedeelte zal gehouden worden op 1 Juni en het practisch gedeelte op 3 Juni en volgende dagen. GEVALLEN Gisteravond te 7.20 uur is de 33-jarige J. S., toen hy langs den Haarlemmertrek vaart rijdend, nrar een aldaar gemeerd lig gend motorjacht keek, tegen een paaltje ge reden, tengevolge waarvan hij viel en een lichte hersenschudding opliep. Door den E.H.D. werd hij voor onderzoek meegenomen naar het Academisch Ziekenhuis, waarna hij naar zijn woning kon worden vervoerd. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A. Kleo'n—v. Leeuwen d- M leUITegelaar zn J. M. HeetveldVerhoog i D. BoonJasperse zn J. J. Poortman Dingemans zn M. Pouwv. Wijngaarden zn J. MenijnDe Koekkoek dr C. Wesselman Cornet zn C. Offermanv. Weeren dr G. Slatsv. Duövenbode zn H. BeukersNaber F. v. Ast—v. Rluys -zn D. VrugtBoon- n M. Akerboom—Klinkenberg zn J. Zandbergenv. d. Zwart zn A M. Damv. OVERLEDEN: J. G. Prins zn 17 Jr C. Ouds »ornSch i paan boord vr. 71 Jr XL Nleuwen- hullzenVeerhuis wede. 80 jr W. G. Dekker- De Nie. wede. 63 jr* De werkloosheid De dagstaat van 13 Mei van den Gemeen telijken dienst voor Sociale Zaken luidt als Bouwvakarbeiders: baggcrlicden 2, behan gers 7, betonvleehters 15, betonwerkers 58, fundeeringsAverkers 1, glazenmakers 1, gla- zenvvasschers 7, granietwerkers 12, grond werkers 84, heiers 5, metselaars 101, opper- lieden 100, schilders 72, sloopers 8, stx-aat- makers 9. hulp-straatmakers 14, stucadoors, witters 62, timmerlieden 220. uitvoerders 11, voegers 14, ongesch. bouwarb. 9. Totaal 815. Fabrieksarbeiders: bleekera 17, lompensor teerders 8, vellenblooters 6, steenfabr. arb. 102, zeepfabr. arb. 4, ongescli. arb. 60. Totaal 197. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel f zigers colp 89, winkelbedienden 36, étaleurs 5. incasseerders 15, musici 7, onderwijzers 10, overheidspersoneel 11. verplegers 4. Totaal 226. Hotel-café-pers.: huispersoneel 9, kellners 46. koks 7. Totaal 62. Houtbewerkers: beddenmakers 2, houtbe werkers 70, kistenmakers 5, kuipers 9, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelstof feerders 10, meubelmakers 24, politoerders 2, ongesch. arbeiders 25. Totaal 163. Kleermakers: kleermakers 50, kappers 9, schoenmakers e.a. 18. Totaal 77. Land- en tuinarb.; bloemisten 24, landar beiders 30, tuinlieden 23, warmoeziers 11, ongesch. landarb. 5. Totaal 93 Metaalbewerkers: bankwerkers 113, blik- bewerkers 25, burgersineden 44, electriciens 51. gasfitters 16, gasmetermakers 2, gereed schapmakers 3, instrumentmakers 4, isoleer- ders 6, kernmakers 1, kettingsmeden 22, klinkers 9, koperslagers 3, lab. bedienden 3, lasschers 10, loodgieters 48, machinisten 18, meiaalboorders 8. metaaldraaiers 5, metaal, slijpers 2, monteurs 14, pianostemmers 5, po lijsters 1, ponsers 5, rijwielherstellers 13, rij tuigschilders 2, scheepstimmerlieden 5, sto kers 22, tegenhouders 15, verw. monteurs 11, voorslaanders 6. voorwaimers 6, vulcani- acurs 1, vuurwerkers 8, wagenmakers 40. zandspuiters 2, zandvormers 3, ongesch. ar beiders 51. Totaal 609. Sigarenmakers: sigarenmakers 15, sigaren sorteerders 1, sigarenstrippers 1. Totaal 17. Technici, opz.: analysten 2, bedrijfsleiders 7. ingenieurs 3, technikers 4. teekenaars, opz. 10. werkmeesters 15. Totaal 41. Textielarbeiders: hekelaars 6, katoendruk kers 23, kluwers e.a. 5, luikers 10, plaatsnij ders 19, sohrobbelaars 2, spinners 51, spoe- gesch. textielarb. 55. Totaal 345. Transporatarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 147, exp. knechten 22, koetsiers 16. loop knechten 40, schippers 89, magazijnknechten 70. spoor- en trampersoneel 118, transport arbeiders 6S, losse arbeiders 509. Totaal 991. Typografie: boekbinders 32, boekdrukkers 23, fotografen 3, hulp-vakarbeiders 4, letter zetters 36, steendrukkers 2. Totaal 100. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 88, mole naars 1, ovenisten 4, slagers 69, suikerwer- kers 22, wijnkoopersknechten 12, zoutzieders 3. zuiveibereiders 2, ongesch. fabr.arb. 34. Totaal 235. Vrouwen: analysten 1, apothekersass. 1, kapsters 6, naaisters (costuum) 7, behan gersnaaisters 1, maasters 1. spinsters 1, strijksters 1, winkeljuffrouwen 18, buffetjuf. frouwen 1, serveersters 1, linnen juffrouwen 1, boekhoudsters 1, kantoorbedienden 31, verpleegsters 6, bedrijfsleidsters 1, teekena- ressen 1, onderwijzei;f/sen 2, ass. en huis houdsters 11, dienstboden (dag-) 18, kinder juffrouwen 1, werksters 56, fabr. arbeidsters 20. Totaal 188. Alg. totaal: 4159. 14 Mei 1936: 4391. 16 Mei 1935: 3807. Ben. 42 ged. werkloozen. NOORDEINDE 17, LEIDEN - TEL. 1078 UIT DEN OMTREK ALKEMADE GEMEENTERAAD De raad dezer gemeente vergauerde Don. derdagavond te 7.30 uur. Voorzitter Mr. J. W. Peek, burgemeester. Tegenwoordig alle leden Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Tot de ingekomen stukken behooren o.m een verzoek van W. Verhoog om goedkeu, ring van een wijziging in het tarief voor het pontveer te Kaag. B. en W. brengen naar aanleiding hiervan pracadvies uit. Het ta rief voor fiet overzetten van een persoon bij nacht wordt gebracht van 3 op 5 cent, ter wijl voor een vrachtauto zwaarder dan 2500 K.G. het tarief wordt bepaald op 15 cent. Afwijzend wordt beschikt op het verzoek van J. Koek tot verlenging van den ontrui mingstermijn voor de woningen B 398 en 399. Overeenkomstig advies van den inspec teur der Volksgezondheid worden nog onbe woonbaar verklaard de woningen te Nieuwe Wetering C 105 en 106. Tot slot is nog inge komen een schrijven van het bestuur der Christelijke school te Nieuwe Wetering over de aangeschafte nieuwe leer- en hulpmidde len. Na overleg met den Voorzitter zijn eenige bezuinigingen aangebracht. Bij het onderhoud is gebleken, dat er een misver stand heeft bestaan tusschen school- en ge meentebestuur over het verzoek tot verlen ging van den datum van aanvraag van de noodige gelden. Het schoolbestuur had uit een schrijven van het gemeentebestuur ge lezen, dat de aanvraag reeds bij Ged. Sta- tefe ter beslissing was voorgelegd.- In dit sta dium kon het schoolbestuur niet anders dan het verzoek van het gemeentebestuur afwij zen. Indien spr. had geweten, dat het schrij ven van het gemeentebestuur tot een misver stand aanleiding zou geven, dan had hij in het besluit van het schoolbestuur niets on aangenaams gezien. Nu een en ander ten genoege is opgelost, stelt spr. voor het schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, waar- toe wordt besloten Aan de orde is thans de vaststelling van een tweetal regelingen, volgens welke de ge meente Alkemade voor haar rekening neemt een gedeelte van de premie voor verzeke ring bij ziekte en ziekenhujsverpleging ten behoeve van werklooze arbeiders. De heer van den Broek vindt het jammer, dat de werkloozen niet eerder van deze re gelingen hebben kunnen profiteeren. daar de circulaire van den Minister van Sociale Zaken reeds vanaf 10 Juli 1934 hiervoor de gelegenheid heeft geopend. De Voorzitter antwoordt», dat dit niet mo gelijk was. aangezien eerst thans een rege. ling is getroffen met den betrokken medicus te Roelofarendsveen inzake het oude dok tersfonds. Spr. hoopt echter, dat de regee- ring tegen de regeling geen bezwaar zal maken. De heer van Ruiten zou niet weten, waar om de hiervoor gestelde regelingen van hoo- gerhand niet zouden worden goedgekeurd. In andere gemeenten werken zij reeds. Ver der maakt de heer van Ruiten bezwaar te gen de redactie van artikel 1, waarbij de werkloozen verplicht worden voor genees kundige hijstand zich aan te sluiten hij het Maatschappij Ziekenfonds Alphen. Hef is namelijk niet uitgesloten, dat in de toe komst voor de arbeiders een eigen zieken fonds wordt opgericht De Voorz. heeft geen 'bezwaar met deze mogelijkheid rekening le houden en is be reid art. 1 dusdanig te wijzigen, dat met deze mogelijkheid wordt rekening gehouden. Beide regelingen worden hierna z. h.„st. vastgesteld. De heer van Ruiten dankt het gemeente bestuur en de leden van den raad namens de arbeidersbeweging voor de tot stand ge komen regelingen. In bespreking komt hierna het voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbe sluit van 8 Juni 1936 inzake den Prov. weg LeidenNieuwe Wetering, zulks in verband met een ingekomen schrijven van Ged. Sta- De Voorz. gaat in het kort de geschiedenis van de tot stand gekomen regeling na, daa»* bij wijzende op de in Januari j.l. gehouden conferentie ter Prov. Griffie, bij welke sa. menspreking is gebleken, dat over het alge meen tegen de gestelde voorwaarden geen bezwaar tbestond. Alleen werd bedenking gemaakt tegen voorwaarde sub 1 inzake goedkeuring van de plannen voor aanleg van een nieuwen weg door den gemeente raad. Vervolgens werd bedenking geopperd tegen het doen vervallen van de brugover- gang nabij de boerderij v. d. Hulst te Oud- Ade. B. en W. hebben geen bezwaar aan deze bedenkingen tegemoet te komen en stellen derhalve voor uit voorwaarde sub 1 de verplichte goedkeuring der plannen te schrappen en bij voorwaarde sub 7 „verval len brugovergang" in te lasschen de woor den „zoo mogelijk*. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. om het raadsbesluit te wijzigen met 11 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Penning de Vries en Hoogeboom Bij het voorstel tot wijziging der gem. be grooting 1937 gaat de Raad op voorstel van den Voorz. in geheime zitting. Na herope ning stelt de Voorz. dece wijziging aan de De heer Penning de Vries merkt op, dat het zijn belangstelling heeft getrokken, dat de bestrating te Oude Wetering thans voor de derde maal aan de orde komt. In de eer ste vergadering werd, mede in verband met een ingekomen request, de urgentie der be strating door den Voorz. bepleit. Het werk zou direct kunnen worden uitgevoerd. In de vorige vergadering werd wederom besloten het werk uit te voeren, waarbij de beer Ver- weij nog een technische opmerking maakte. Tot op heden is er nog niets gebeurd. Spr. begrijpt dan ook niet waarom deze uitgaaf naar den kapitaaldienst moet worden ver schoven en zou gaarne zien, dat door een commissie werd uitgemaakt, wat voor on derhoud der wegen reeds is uitgegeven. De Voorz. antwoordt, dat B. en W. bij het doen van een voorstel steeds in de veron derstelling hebben geleefd, dat 'de kosten oor deze bestrating uit den onderhondspost ■egen kon worden voldaan. Nu een bedrag van f 1295 voor teerwerk is overgebracht naar den kapitaaldienst, is voor onderhoud het geheele wegennet slechts beschik baar een bedrag van f 1900. waaruit geen f 1000 kan genomen worden voor bestratings werk. De meeste onderhoudswerken moeten het voorjaar plaats vinden en er is aan den weg te Oude Wetering reeds heel wat ten koste gelegd. Bij de primitieve begroo ting was oorspronkelijk geraamd een be drag van f 4000 voor onderhoud, welke post belangrijk is teruggeforacht- De heer Penning de Vries blijft tegen het brengen van deze uitgaaf naar den kapitaal dienst. Na discussie wordt de begrootingswijzi- ging met de stem van den heer Penning de Vries tegen, vastgesteld. Naar aanleiding van het schrijven van Ged. Staten, waarbij bezwaar wordt ge maakt tegen de wijziging van de begrooting voor verhooging van den post verbouwing raadhuis met f 120, wordt na bespreking be sloten het bedrag ts verlagen tot f 90. Het restant zal uit den gewonen dienst worden roldaan. De overige wijzigingen van de be grooting 1936 worden z. b. s. vastgesteld. Na rondvraag, welke niets belangrijks op leverde. wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. VLPHEN a.d. RIJN GESLAAGD Voor het gehouden examen voor gas- te«chnicus diploméi B. C. van de Ned. Ver. van Gasfabrikanten, slaagde onze plaats genoot de heer H. Sjouwerman, volontair aan de Gasfabriek alhier. BENOEMD Tot ontvanger der directe belastingen alhier is benoemd de heer A. J. Ovexbeek, thans in gelijke functie te Culemborg. POLITIEKE BELANGSTELLING Door „Nationaal Herstel" was ook in onze gemeente een vergadering belegd. Behalve het Comité uit Leiden was er slechts een bezoeker aanwezig en de pers. De spreker Dr. Emmens heeft niettemin voor den eenen hoorder gesproken en het doel van „Nat. Herstel" uiteengezet. CONFLICT BIJ DE BURGERWACHT Reeds eenige dagen bestond in de leiding in d#> Plaatselijke Burgerwacht een ern stig verschil, hetwelk er thans toe heeft geleid, dat het bestuur zal worden ont» bonden. Het betrof hier voornamelijk een conflict tusschen den voorzitter en den comman. dant, tengevolge waarvan eerstgenoemde weigerde, een, voor de beëediging vas nieuwe recruten noodig geworden vergade ring bijeen te roepen. Het gevolg hiervan was. dat de Burgemeester, de heer P. A. Colijn, zich genoodzaakt zag den minister Binnenlandsche Zaken van eei ander op de hoogte te stellen en deze heeft gelast, dat het geheel bestuur van de plaatselijke Burgerwacht zal worden ont bonden. In verband hiermede heeft de Burge^ meester een bijeenkomst belegd in de trouwzaal van het Huis der Gemeente, in dan het nieuwe bestuur zal worden RAADSVERGADERING De Raad der gemeente vergaderde Vrij dagmiddag om kwart voor twee, onder voorzitterschap van den loco-burgemeester P. Klaver. Afwezig de heer Goemans. Na de gebruikelijke opening werden de notulen gelezen en vastgesteld. De voor zitter wil vooraf den oud-Burgemeester. Mr. D. F. Pont, nog dank brengen voor de vele dingen die hij voor de Gemeente ge daan heeft en hij hoopt dat het hom goed zal gaan Punt 3. De heeren W. A. v. d. Wal, E. A Jansen, A Th Goemans, G A Spilker. H J* Lycklama? J C de Koning en W Kijne, worden op voorstel van den heer Fijma bij acclamatie herbenoemd als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Punt. 4 Comptabiliteitsbesluiten, worden aangenomen. Punt 5 Vaststelling kohier Hondenbelas ting, dienst 1937 Aangenomen. Punt 6 Reclames plaatselijke belastingen. Aangenomen. Punt 7 betreft een voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening tot sluiting van kapperszaken op een middag in de week. Vorgesteld wordt Maandag- of Donderdagmiddag. De heer Meskers vraagt of alle kappers hiermede accoord gaan. De voorz. antwoord bevestigend. De heer Fijma stelt voor de Maandag middag te nemen. De heer Spilker vindt de Donderdagmiddag voor Hillegom geschik ter Wethouder Vermeer is het met den heer Spilker eer-s, maar aangezien de Kap persbonden liever de Maandagmiddag heb ben, zal hij dan ook voor de Maandag stemmen, maar hij wil het recht behouden, om wanneer het wensphelijk blijkt, deze middag alsnog te veranderen. Hierna wordt besloten de kapperszaken op Maandag middag na 1 uur te sluiten. Tege_n den heer Spilker. Punt 8 is een voorstel van B. en W. tot hernieuwde vaststelling eener verordening ex art. 212 der Gemeentewet. Deze verorde ning behelst regelen betreffende de over dracht van enkele bestuursbevoegdheden aan B. en W., zooals vastgesteld op 8 April 1932 voor den tijd van 5 jaren. De heer van Lierop wil verandering in artikel 2 dezer verordening, wat aangaat verhuring van Gemeente-eigendommen. Anders zal hij ge noodzaakt zijn tegen het voorstel te stem men. De voorzitter geeft na een korte be spreking dit voorstel in stemming. Het wordt aangenomen. Tegen de heeren Fijma, van Lierop, Paase en Spilker. Punt 9 betreft een voorstel tot verlenging van huur van een terrein voor de Voetbal vereen. „Hillinen", voor den tijd van 18 maanden, tegen een huursom van f 270 per jaar. Do heer Kijne heeft er bezwaar tegen, daar dit terrein op den Zondag gebruikt wordt en de Raad moet toch mede helpen om den Zondagsrust niet te verstoren, te meer daar wij hier Toch ook de vrije Zaterdagmiddag hebben. Wethouder Ver meer zegt dat er indertijd met de open stelling van het contract, om gestemd is of er op Zondag gespeeld mag worden, het geen toen aangenomen werd. Hij gelooft niet dat er thans ook over gestemd be hoeft te worden, doch hij wil de aant eek e. ning in de notulen hebben dat de 4 Ghris- telijko Raadsleden tegen het spelen op Zondag zijn. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot vast stelling eener verordening om het kampee- ron in deze gemeente tijdens de a.s. Jam. boree te verbieden. Deze verordening zal dan duren tot 1 October a.s. Dit voorstel wordt gedaan naar aanleiding van een ver* zoek van de Kampleiding der Wereld, jamboree. Na eenige bespreking wordt het aange* nomen. Togen de heeren Paase en Spilker» Mededeelingen a. Verzoek van Mr. D. F. Pont om eervol ontslag als Ambtenaar van den Burgelijken Stand. Aangenomen b. Bericht van de N.V. Elektriciteitsbe drijf ILLS., dat de heer Mr D. F. Pont' heeft bedankt als commissaris van ge» noemde NV. Wethouder Vermeer vindt het beter om nu meteen maar een andere com. missaris te benoemen. De heer van Lierop wil wachten tot er een andere Burgemees ter komt. De heer Paase vindt dat eeni Burgemeester als commissaris „de achter deur uit is." De heer Veldh. van Zanten informeert naar den duur der zitting» Thans wordt overgegaan tot stemming van commissaris. De heer Kijne wordt gekozen, die deze benoeming ook aanneemt. c. Wijziging rekening 1934. Aangenomen. d. Mededeeling omtrent beperking der straatverlichting, De Voorzitter deelt mede dat do post straatverlichting met circa 30 pet. moet wor* den verlaagd. Dit is opdracht van Gedep» Staten. De heer van Lierop vindt het 't toppunfi dat Den Haag zoo ver gaat, aangezien drt verlichting toch niet duurder is dan anderö jaren. De gemeentenaren betalen toch ook belasting, waarvoor zij niet eens een goedoi verlichting krijgen. Met hand en tand moe ten wij ons tegen een dergelijke maatregel verzetten. Wethouder Vermeer betreurt het dat d<J heer van Lierop zijn desbetreffende vragen! heeft laten publiceeren, temeer daar deze bei zuiniging moet. geschieden omdat wij nood* lijdend zijn. Het is dus geen misrekening. De thans toegepaste bezuiniging is echteq nog maar een proef. Hoe het worden zal we ten wij nog niet, spr. vraagt nog wat af tai wachten. De heer v. Lierop merkt op dat het zijm bedoeling is geweest om overleg te plegen, maar hij vindt dat de verdeeling beter eersfl met de Raad besproken had kunnen worden. De Voorz. is het hiermede niet eens. Ditj optreden is niet een niet-erkennen van deni Raad, maar dergelijke kleine dingen kunnen; beter door het dagelijksch bestuur geregeld worden. Spr. vindt het verschrikkelijk om' al die klaagliederen aan te hooren, maar B, en W zullen doen wat ze kunnen doen. Ver volgens leest hij nog een mededeeling van! het Gas- en Waterbedrijf voor waarin dq commissie voorstelt om met ingang van 1 Januari 1938 de controle op de administratie op te dragen aan het accountantskantoor Preyer en de Haan te Amsterdam, dit in ver. band met het overlijden van den heer J. C, Post. Dit voorstel wordt met alg. stemmeni aangenomen. Rondvraag. De heer Pijnaker zegt dat hij nog geen' antwoord heeft ontvangen op zijn vragen; betreffende het Burgerlijk Armbestuur. De Voorz.: Ik heb gezegd dat dit gevert zal als alles goed uitgezocht is, tevens be* hoort dit niet bij de rondvraag thuis, eni wordt aldus niet behandeld. De heer Pijnaker wil dit evenwel tocli doen, waarom de Voorz. hem het woord ont neemt. De heer van Dam vraagt over de verhar ding van voetpaden. De Voorz. dient van antwoord. Na een tweede vergeefsche poging van den heer Pijnaker om aan het woord te ko men, sluit de voorzitter do vergadering, waarna de Raad in geheime zitting bijeen ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deze dienst wordt zoowel de eerste als do tweede Pinksterdag waargenomen door Dr, H. F. ten Hopen, Telef. 5417. RUBRIEK TEN DIENSTE VAN ONZE ABONNE'S UW ASSURANTIEKANTOOR lm. NOOIVIEN BREESTRAAT 10a, Tel. 302, na 6 u. 2479 ATELIER JONKER BREESTRAAT 29 LEIDEN VOOR EEN BIJZONDER PORTRET Voor interieur- en industrieopnamen Voor ALLES op FOTOGEBIED FOTO EN KINO HANDEL HOOIGRACHT 51 Telef. 2945 VERKOOP INRUIL en REPARATIE VAN ALLE SOORTEN STOFZUIGERS Condities in overleg gevormd. GESLAAGD Dr. G. van Kleef, alhier, is aan de ge meentelijke Universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het aanvullend doctoraal examen in de Wis- en Natuurkunde. TERRARIUM-VEREENIGING Genoemde Vereeniging kwam in het Nutsgebouw in vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening, lezing der notulen en behandeling der ingekomen stukken, kwam voornaamste sunt, excursie naar het --mis aquarium te Amsterdam ter sprake. Toen er voldoende deelname werd gevon den besloot men Zaterdag 22 Mei per Autobus te gaan. De heer Portielje, een van de meest des- J. MAARTENSE HOOGSTRAAT 6 LEIDEN Juwelier - Goud en Zilver Horloges Telefoon 571 Gevestigd 1868 Stoom wasschenij „DE ZON" Fa. H. J. DIEBEN Zoeterwoudschesingel 23, LEIDEN Telefoon 1839 Overhemden 25 cent. Boorden 7 cent. Uw wasch is pas ffoed Als ,,DE ZON" haar doet Nieuwe Leidsche Begrafenis Vereeniging voor Leiden en Omstreken Tel. 975. W. v. INGEN SCHENAU, Voorz. Belast zich met de zorg voor: BEGRAFE NISSEN en TRANSPORTEN, en alles wat daarop betrekking heeft, le klas uitvoering Billijke tarieven Inlichtingen voor lidmaatschap op aan vraag ten Uwent, of Kantoor: Hoogewoerd 84, Leiden, Telef. 975 Commissie van controle en aanbeveling: Mr. W. Aalbersberg, Oegstgeest; S. Th. Buijs; G. H. Pothuis,; B. de Witte; P. C G. A. Wijkmans, te Leiden. EXPERT TAXATEUR J. VAN ITERSON Gediplom. en Beëedigd MAKELAAR LEIDEN, Telef. 1772, OUDE SINGEL 190 TIMMERBEDRIJF BOUWKUNDIGE AANNEMER SPECIAAL ADRES voor SCHOONHEIDSMASSAGE MAISON „HENRY" BREESTRAAT 56a Telefoon 431 HUUJEL'JKS OfïUKKERÜ JPIMSEN fiALMPRKT JAN STIGTER THORBECKESTRAAT 12 TeL 2929 UW ARCHITECT

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6