CHIEF WHIP Z A Th R DAG 15 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. a Niet „zoo maar een sigaret maar de beste voor Uw gezondheid! LONDENSCHE BESPREKINGEN De omstandigheid, dat naar aanleiding vai de Britsche kroningsfeesten vele vooraan' staande buitenlandsche politici elkander te Londen konden treffen, terwijl bovendien de premiers der vijf dominions aldaar aanwezig waren, neef aanleiding gegeven tot een zeer levendig diplomatiek verkeer. Delbos heeft, als leider van Frankrijks buitenlandsche po litiek, .oowel met Baldwin als Eden druk van gedachten ge-visseld, terwijl generaal Von Blomberg, de groote man der Duitsche defensie, prijs erop heeft gesteld in persoon lijk contact te komen met Neville Chamber lain, die als Baldwins opvolger in Downing- stree' gedoodverfd wordt. Ook andere pro minente fig en op het terrein der interna tionale politiek hebben drukke dagen gehad. Wij noemen slechts den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beck, die zoozeer bezig met zich te heroriënteeren, dat hij zelfs het voornemen heeft te kennen gegeven, nog tot 20 Mei a.s. in de Britsche hoofdstad te blijven vertoeven. Slechts Italië heeft aan deze gedachtenwisselingen geen deel. heeft zichzelf daa vui buitengesloten, door al te strak op zijn point d'honneur te staan, zoowel ten opzicht.- van de voor dit land kwetsend geachte Britsche perscommentaren, als met het oog op de vertegenwoordiging van den negus bij de plechtigheid in West minster. Rome heeft zich daardoor in de onvoordeelige positie geplaatst van den die ervan overtuigd is, dat er over hem gepraat word' zonder dat hij de conversatie, door zijn tegenwoordigheid kan beïnvloeden. Overigens moge uit het feit, dat men in geen enkel kroningsverslag de presentie der Abessijnen naar voren heeft gebracht, gerust de conclusie trekken, dat de rol van Hailé Selassié is uitgespeeld. Dat hij juist dezer dagen het voornemen heeft te kennen gege ven, Engeland te verlaten, duidt erop, dat ook hij zelf tot dit inzicht moet gekomen zijn. Terwijl voorshands nog niet valt uit te maken, of deze politieke gedachtenwisselin gen in de wereldstad aan de Theems het VOLGENDE WEEK IS UW KIND JARIG? Het geschenk? een kinderbijbel van VAN DE HULST I De BijbilscheGeschieoenissen Id stempelband f 7.90 fvoor 9.,*r,gen en ouderen) BIJBELSCKE VERTELLINGEN vooa ONZE KLEINTJES Gebonden f 5.7S voor jonge kinderen (4S ;jjrJ Belde werken met prachtige Bij den boekhandel platen van ISINGS of bij de uitgever. N.V.H.J- SPRUYT's UITG..MIJ, AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengracht 112 Telef. 45041 toekomstige lot van Europa aanmerkelijk zullen beïnvloeden, wordt des te meer de aandacht getrokken naar de Britsche Rijks conferentie, welker zittingen worden gehou den in het Paleis van St. James. Van ver schillende zijden wijdt men zijn belangstel lende attentie aan het feit, dat George's kroning tot monarch over het Britsche ge- meenebest feitelijk een novum is in de his torie der westersche monarchieën. George VI immers is de eerste koning, die vrijwillig als zoodanig is aanvaard door een reeks van zeer uitgestrekte landen, die gezamenlijk een aanzienlijk deel van den aardbol omspannen, en wier eenheid juist door dit gemeenschap pelijk vorstenregiem bevestigd wordt. Er wordt eens te meer, als op een hoopgevend symptoom, op gewezen, dat onder leiding der Britsche politiek, welke ruim en veel omvattend is als wel geen andere, in den loop der jaren voor een deel reeds practisch is verwezenlijkt het ideaal, dat door Genève slechts on'-olled'gegrepen werd, namelijk dat van den vrijwilligen, onderling solidairen statenbond. I iderdaad vormt het Britsche imperium een bond in dezen bond, en draagt het op de?" wijze aanzienlijk bij tot de sta bilisatie en pacificatie der wereld. Opmerkelijk is ook de rede, welke in dit opzicht de heer Lyons heeft gehouden, de Australische premier. Hij wekte ertoe op, samensprekingen te houden die ertoe zou den kunnen strekken, de defensie van dezen Britschen statenbond gemeenschappelijk, volgens onderling nader ie stipuleeren richt lijnen, te organlseeren, waarbij hij naar voren bracht dat Australië wenschte te steu nen op drie voorname weerstanden, name lijk Genève, Londen, en de met kracht reeds ter hard genomen el^en defensie. Het is zeker geen toeval, dat het juist Lyons moest zijn, die deze dingen zoo open lijk ter sprake bracht. Fjj vertegenwoordigt bij de Londsche gedachtenwisselingen een land. dat meer dan eenig ander dominion een Britsche voorpost mag worden genoemd. Australië, met zijn nog zeer schaarsche blanke bevolking en zijn vele, nog niet ge- exploreerde mogelijkheden, verkeert sinds lang ten opzichte' va.i J-pan in een blootge stelde positie. H- verweert zich tegen te sterke Japansche immigratie, waarin het een bedreiging van zijn plaats als blanke mo- gendhei- ziet, en besef tevens, dat het het einddoel zou kunnen vormen van een ex pansiedrang, waarvan Philippijnen en derlandsch-Indische archipel Je eerste stooten zouden moeten opvingen. De houding der Vereenigde Staten :i dit opzicht is niet dui delijk gemarkeerd. Het gelijkt erop, alsof Washington ernstig overweegt, zich uit deze paragiën meer en meer terug te trekken. Een regionaal non-agressie-pact, of een verdrag van wederziidschen bijstand zijn dingen, waaraan de Amerikaan niet gaarne schijnt te roeren. Alles duidt erop, dat in Londen zaken aan de orde komen, die ook Nederland in niet onbelangrijke mate zullen interesseeren. GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL te Frederiksoord Opleiding in alle richtingen van den Tuin bouw M.O. 7 II.A. Schooltuin m. 13 kassen Vraagt prospectus. De Directeur. Voor- CORPULENTEN, DIABETICI, MAAGLIJDERS, PICNICCERS SUKRISTOt Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET. Enorme besparing op Uw sulkerrekenlng. Vooral bij bereiding van Rhabarber en andere veel suiker vragende s, ijzen. Onmis baar bij picnic. SITKRISTOL geeft geen bijsmaak: het Is een zuiver product In handige platte draai .I-osjes A 400 stuks slechts 25 cent. Bij Apou-.-kcn en Drogisten. Import.: H. TEN HERKEL Hilversum. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De „Hunter" waarschijnlijk op een mijn geloopen Het Baskiscke verzet voor Bilbao neemt af Er worden toebereidselen getroffen om den Britschen torpedo-jager „Hun- ter", die door een explosie werd geteis terd, van Almeria te versieepen naar Gibraltar waar men zal trachten de ernstige averij te herstellen. Alle gewonden, die zich thans aan boord van de „Jaime Primero" bevin den. zullen worden overgebracht op het hospitaalschip „Maine* zoodra dat uif* Gibraltar te Almeria zal zijn aange komen. De Britsche admiraliteit deelt med§, dat de Hunter"., naar uit het voorloo- pig onderzoek is gebleken waarschijn lijk op een mijn geloopen is. Nieuwe bijzonderheden zijn intus- schen niet te verwachten, voordat de torpedojager in het droogdok is ge plaatst. Havas meldt nog uit Almeria, dat de „Hunter" aan weerszijden van den boeg twee scheuren vertoont. De scheur aan bakboordzijde is veel grooter dan de andere, die wellicht moet worden toe geschreven aan de secondaire uitwer king van de ontploffing. De gewonden zijn voorzoover zij ver voerd konden worden, van het provin ciale militaire hospitaal aan boord van een der van nacht aangekomen Brit sche torpedojagers gebracht Bilbao wordt geleidelijk ingesloten Ofschoon het. slechte weer dat op 't front an Biseaye beerscht het tempo der mili taire operaties eenigermale vertraagt en Mola's luchtmacht belet, aan den strijd deel te nemen, dringen de nationale storm- colonnes met hun veldhatterijen voori- durend verder op in de richting van de „ijzeren linie", die de Basken om Bilbao hebben aangelegd. Reeds kon de artillerie der rechtschen het geheele verdedigingssysteem van de tegen standers van de Oostelijke flank tot aan 't mees; Zuidelijke punt. onder vuur nemen. De posilie van den vijand wordt iederen dag zwakker. Reeds moest de BaskUche aanvoerder al zijn strijdkrachten uit de sec toren Viscaraui en Sollube terugtrekken om ze als versterkingen in de laatste linie van den loopgravengordel nabij Bilbao in stelling te brengen. In de voorste linies liggen uitsluitend colonnes van de Asturische dynamiteros en eenige militie afdeelingen uit Santander. In weerwil van den neerplassenden regen bebhon Mola's troepen stormloop na storm loop ondernomen en in het Manvuiadal moesten de Basken tot bij Las Arenas- Lovama terugtrekken. De dynamiteros werden tezelfder tijd door een hevig spervuur van Mola's ge schut in bedwang eehouden; hun verliezen moeten zeer groot zijn. De colonnes van generaal Solehagas be zetten I^irrabeana en meer Noordelijk ruk ten afdeelingen van bet Spaansche vreem delingenlegioen en Italiaansche colonnes onweerstaanbaar op langs de kust in Wes telijke richting, waar zij Gorliz, ten Westen van Kaap Villano, reeds hebben bereikt De enkele oogenblikken. dat de lucht wat opklaarde, benutten de vliegtuigen van 't nationale luchtwapen om een bezoek te brongen aan de voornaamste punten van de Baskische verdedigingslinie en vlak voor Bilbao een aantal bommen uit te strooien. Volgens mededeelingen van den recht schen generalen staf is kapitein Santiago Cortes die het rechtsche garnizoen van het heiligdom Virgen de la Cabeza com mandeerde en bij de bestorming door de linksche troepen ernstig gewond werd, tia de inneming overgebracht naar het hospi taal te Jaen. Ondanks zijn vele wonden werd hij daar na voor den krijgsraad gedaagd. Daar hij onmogelijk uit het hospitaal vervoerd kon worden, vergaderde de krijgsraad aan zijn bed. Hij werd ter dood veroordeeld. Hoewel zekere officieren der linkscben protesteerden, werd hij onmiddellijk op een stoel geplaatst en door een vuurpelelon terechtgesteld. Journalist vrijgelaten De correspondent van de „News Chro nicle", Arthur Koestier, dien de rechtschen te Malaga gearresteerd hadden, is op vrije voeten gesteld. DE BRITSCHE RIJKS CONFERENTIE BIJEEN De Australische premier houdt een opmerkelijke defensie-rede In de openingszitting van de Britsche Rijksconferentie, welke dezer dagen in het St. James-Paleis te Londen wordt ge houden, heeft de Australische premier Lyons een rede gehouden, welke een pieidooi was voor de eensgezinde depres sie-politiek van het geheele Britsche im perium. Lyons' rede stond in sterk contrast tot de meer formeele redevoeringen dn ove rige gedelegeerden, welke slechts weinig deden vermoeden, in welke richting do politiek, die de komende weken te Lon den zal worden vastgesteld, zich zai be- Lyons stelde het afsluiten voor van een regionaal nonagressiepact in den Stillen Oceaan cn bepleitte openlijk een politiek van wedcrzijdschen bijstand van alio naties van het Britsche rijk tegen over een mogelijken aanvaller. „Wij dienen op te merken, aldus Lyons, dat het Britsche Commonwealth een kle o' kenbond in den volken bond zijl gemeenschappelijke belangen heeft ontwik keld tot zulk een graad, dat het voor de le den ervan van vitaal belang is, elkander wederkeerig te steunen. Dit principe is werkelijkheid hetzelfde als dat, wat ten grondslag ligt aan de xegiona'e ^acten. welke den volkenbondsleden worden aanbe volen als de eerste eiappe naar de coilectie- veiligheid". Lyons wees vervolgens op Australië's rr dedeeling, dat het 70 mi'lioen pond stelling heeft hes:ecd aan zijn vloot sinds de instel ling van de koninklijke Australische vloot, 2ö jaar geleden en voegde hieraan toe, da* Australië momenteel over negen oorlogs schepen beschikt, waaronder drie Kruisers en drie torpedojagers, terwijl verdeöigings werken in de voornaamste Australische ha- ens worden aangebracht tegen 'n geraamd bedrag van 3.200.000 pond ster'ing. „Australië, aldus besloot Lyons, „ontwerpt zijn eigen politiek aan een souvereine on- trole en is, zonder voorafgaande verbintenis, voorstander van een samenwerking ten aan- an de defensie tusschen de leden van het Britsche Commonwealth. Australië is van meenir.g, dat zijn veiligheid en die van ho' Britsche Commonwealth gelegen Is bin nen drie elkander opvo'gcnde holwerken* het volkenbondshandvest, de kracht van het Britsche Commonwealth en haar eigen ver- dedigingslroepen". Een adres van trouw Aan het begin der zitting had minister president Baldwin den gedelegeerden tor rijksconferentie voorgesteld, den koning en de koningin een boodschap te zenden, waar in de wensch werd uitgesproken, dat de ko ning en de koningin de betuiging van loyale toewijding der gedelegeerden wildon aan vaarden. Zij hoopten, dat de regeerim lukkig en voorspoedig zou zijn en dat de Goddelijke Voorzienigheid Hunne Majestei ten 'ang zal sparen om de banden van aan hankelijkheid en lovaufeit te versterken, die alle volken onder het Britsche gemeenebest onder de kroon vereenigen. Aan 't slot der bijeenkomst las Baldwin he; an'woord van den koning voor op het adres van trouw, dat hem door de vergade ring was gezonden. De conferentie stelde tenslotte drie com missies in, om dc kwestie der agenda vast te stellen. Df conferentie werd tot Woensdag as erdaagd. Politieke gedachtenwisselingen te Londen De Duitsche minister van oorlog Von Blomberg, die ter gelegenheid van de Britsche kroningsfeesten te Londen ver toeft. heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan den minister van financiën. i 1 1 e Chamberlain, met wicn hij een onderhoud van een half uur had. Ter eere van maarschalk Von Blomberg peft de Duitsche ambassadeur een noen maal aangeboden, waarbij o.a. de aarts bisschop van Canterbury, Baldwin, Eden. lord Londonderry en lord Rothermere aan zaten. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken Beck, had ontmoetingen met den minister van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk. Hongarije en Finland. Delbos. de Fransche minister van Bui- te.nlandsche Zaken heeft intnsschen be sprekingen gftvoerd met Baldwin, Chamberlain en Eden. Merril en Lambie terug in New-York Hun vlucht De Amerikaansche Lambie, die naar aanleiding van de En- gelsche kroningsfeesten de Oceaan waren overgestoken, hebben ook de terugreis naar New-York veilig volbracht, en wel in den tijd van 24 uur en 22 minuten. Hiermede hebben de beide koene avia- teuns een nieuw record voor den overtocht over den At'antischen Oceaan in Weste».jke richting gevestigd. Een menigte van ongeveer 5000 toeschou wers juichte hen bij hun aankomst te New- York toe. Tevoren hadden de beide vliegers een tus- schenlanding gemaakt te Qiiincy jn den staat Massachusetts, vanwaar zij na een op onthoud van 20 minuten weer vertrokken. De afstand van Engeland naar het vlieg veld van Quincy was door hen afgelegd in den tijd van slechtB 22 uur en 27 minuten. Merrill verklaarde na de landing dat zij in het geheel geen moeilijkheden hadden ge had, doch op het laatste gedeelte van hun reis in dichte wolkhanken waren geraakt, waarom hij or de voorkeur aan had gegeven een tusschenlanding te Quincy te maken, een nieuwen .voorraad benzine aan boord te nemen. DE WERKSTAKINGEN IN DE VER. STATEN Arbeiders in de staalindustrie hervatten het werk Conflict bij Ford spitst zich toe Het arbeidsconflict in de staalfabrie ken van Jones en Laughlin, waarbij 27.000 arbeiders waren betrokken, is bij gelegd. Het personeel verklaarde zich bereid, het werk te hervatten, nadat de directie der fabrieken beloofd had, dat de ar beiders zelf zouden kunnen kiezen, bij welke vakvereeniging zij zich wenschten aan te sluiten. De stemming onder het personeel, waarbij besloten zal worden, welke vak vereeniging als vertegenwoordigster der arbeiders bij collectieve onderhandelin gen zal optreden, zal op 20 Mei a.s. onder auspiciën van het bondsministerie van arbeid worden gehouoen. De wilde staking, die in twee fabrieken van de General Motors te Cleveland was uitgebroken, is eveneens beëindigd. Het conflict tusschen de vereenigde auto mobielarbeiders en Henry Ford te Detroit spitst zich ciaarentegen met den dag meer Het comité voor industrieele organisatie, het „Vio" onder leiding van John Lews, dat de 140.000 werklieden van de Ford-fabrieken in de vakvereeniging der vereenigde auto mobielarbeiders wenscht op te nernen. meent te kunnen voorspellen, c.at Ford trachten zal,het plan van zijn personeel, om zich in een vakvereeniging te organiseeren, in de kiem te smoren. De leider der automobielarbeiders, Homer Martin, verklaarde naar aanleiding hiervan ,De arheiders van Ford zullen begrijpen, dat zij slechts door een sterke vakvereeniging afdoende beschermd worden, onverschillig welke loonsverhoogingen hun gegeven wor den of welke verbeteringen in hun arbeids voorwaarden men hun ook moge beloven." cmfWMCocuibaaM.tjMit&nye&id yiindo 174P POTTOhMOOPE* M I TC HAM E NDER IMP.'C F G* BIERKADE 10-10* DEN HAAG. Regeeringsjubileum in Denemarken Koning Christiaan van Denemarken heeft onder groots belangstelling von alle lagen der bevolking te Kopenhagen zij-n zil- veien rcgeeringsjuhi'eum gevierd. Koning Gustaaf van Zweden, koning Haakon van Noorwegen en tal van prin sen en prinsessen waren reeds Vrijdagavond n de Deensche hoofdstad aangpkomon om deel te nemen aan de feestelijkheden Om acht uur 's morgens was tiet groote p.ein voor het paleis Amalienborg huiten gewoon druk. Een enorme menschenmenïgie heeft er de aflossing van de wacht gadege slagen Om negen uur verschenen de groote zang- verecnigingen op het plein, om den koning een zanghulde te brengen Een uur later vertrok de koninklijke fa milie in een ga'akoets voor een rijtoer door de stad. De koninklijke stoet werd geëscor teerd door cavallerie. Door de voornaamste straten reed het hoo- ge gezelschap naar de Domkerk, waar een bijzondere kerkdienst werd gehouden, na af loop waarvan de tocht langs een dichte haag belangstellenden werd voortgezet. De Deensche rijksdag is om half twee bij eengekomen in buitengewone vergadering, waartoe de koning was uitgenoodigd. De president van het Folket.ing hield een toe spraak, waarin hij uitdrukking gaf aan de aanhankelijkheid der bevolking, welke toe spraak door den koning beantwoord werd Goering opnieuw in Italië lering is gistermiddag per soeciale trein ih Venetië aangekomen, in gezelschap van een twaalftal personen, onder wie -ich een rijksweer-generaal bevond. Naar ver luidt zou Goering's bezoek een volkomen particulier karakter dragen, ofschoon daar mede in strijd is deze luxueuse manier van reizen. Goering zou geen ander doel hebben dan zijn vrouw af te halen, die nog steeds n Zuid-Italië vertoeft. De bemanning van het schip „Hampton" van den veerdienst Dover-Calais heeft gis termorgen, naar een D.N.B.-bericht uit Lon den meldt het lijk van een vrouw geborgen, dat reeds lang in het water scheen rondge dreven te hebben. Men vermoedt, dat het hier gaat om het stoffelijk overschot van de Engelsche avia- trice. de hertogin van Bedford, die. zooals men zich herinneren zal. reeds geruimen tijd wordt vermist DUITSCHLANDS ROEP OM KOLONIËN - In tegenwoordigheid van den leider van den Duitschen kolonialen bond. Ridder von E p p, is gisteren te Dusseldorf een koloniale tentoonstelling geopend- In zijn openingsrede zeide admiraal Rue- mann o.a.: Moge de oproep van den Fuehrer, waarin hij de koloniale aanspraken van Duitschland kenbaar heeft gemaakt, niet nutteloos weerklinken en mogen de Euro- peesche staten hieruit de eenig mogelijke conclusie trekken en Duitschland zijn kolo niën teruggeven." EEN BERGSTORTING IN ITALIË In de Italiaansche provincie Treviss heeft een bergstorting plaats gehad, waardoor eenige boerenhuizen, gelegen in de nabijheid van Vittoria Veneto, werden bedolven. Enorme rotsblokken, welke bij het aanbre ken van den dag van de bergen waren losge raakt, veroorzaakten deze ramp. De bewoners van de naburige huizen gin gen onmiddellijk hulp halen in Vittorio Ve neto, waarna een afdeeling troepen en spuit gasten zich naar de plaats des onheils be gaven. Zeven gewonden zijn in het zieken huis van Vittorio opgenomen. Bovendien werd een achttal lijken geborgen, hoofdza kelijk van vrouwen en kinderen. Een aanvankelijk bericht, dat deze instor ting in Venetië zou hebben plaats gegrepen, berust op naamsverwarring. Kori Nieuws Uit de binnenkort te publiceeren Ita liaansche defensie-begrooting zou blijken dat de verovering van Abessinië aan Italië elf milliard drie honderd vijftig millioen lire heeft gekost. Verscheiden Turksche bladen berichten dat de negus vermoedelijk midden-Juni met zijn dochter incognito een bezoek zal bren gen aan Istanboel. Vervolgens zal hij zich naar zijn echtgenoote begeven, die op het oogenblik in Palestina vertoeft. De Japansche vereeniging van poppen- fabrikanten heeft den „Fuehrer" van het Duitsche Rijk, Hitier, 75 poppen ten ge schenke gegeven. BOERfERIJBRAND Gistóren omstreeks kwart voor twaalf is brand uitgebroken in de boerderij van mej. de wed. Mulder In den Horsthoek onder de gem. H e e r d e. Het huis stond spoedig lichterlaaie en toen de brandweer ter plaatse verscheen was er niet veel meer te redden. Zoowel het huis, de schuur als de hooiberg brandden af. Het vuur is waar- schijnijk veroorzaakt door een schoorsteen, n een lek was ontstaan. Er is geen vee omgekomen. Het verbrande was verzekerd. BINNENLAND Een zonderlinge drukfout Doch desondanks geen onjuisto conclusie In ons nummer van Dinsdag 11 Mei ves tigden wij de aandacht op pen citaat van den heer G. van Veen in het Maart nummer van 'Volksontwikkeling, aldus luidende: ,In 't voorbijgaan zij opgemerkt, dat het samenbrengen van een geestelijk en sociaal heterogppp publiek op z.e.n. een- heidsscholen hier geen invloed ten goede, maar ten kwade oefent. Men moet het zelfs van dit geziehtspunt uit betreuren, dat ook de orotesfantsch-confessioneele scholen langzamerhand bevolkt zijn ge raakt met een gemêleerd publiek waarin geen geestelijke binding meer aanwezig is. want ik houd me overtuigd dat 't beginspl van d« school op zichzelf een organische binding als 't dorpsmiHicu ons te zien gaf. in 't geheel niet kan geven Homo- genitei't van gezinsmilieu i6 or de sfeer van de school een aardevolle basis en voor de v oei s verbon den h e i d buiten school eveneens" Ik bewonder de virtuositeit waarmee U mijn uiting omsmeedt tot krit'ek op de openbare school, juist, omdat in het artikel zelf verteld wordt dat de bij zondere school haar homogeniteit reeds lang heeft verloren. Ik ben bereid U gereformeerde scholen te noemen, waar hoogstens één derde van de schoolgaande jeugd uit gereformeerde kring stamt en de rest uit kringen van liberalen, vrij zinnig democraten ensociaal demo craten. Maar U kon misschien deze vergissing maken omdat U een zin uit het citaat verkeerd las. Ik schreef n.l. niet: „dat het beginsel van de school on zichzelf een organische bmding als het doops- formulier ons te zien gaf in 't ge heel niet kan geven": ik geloof niet hee- lemaal in de organische binding van het doopsformulier. Ik had het over de orga nische binding van het dorpsmil- 1 i e u en dat is een andere kwestie. Uit het feit dat wij de laatste zin van het gespatieerd hadden laten zetten, blijkt o.i. voldoende, dat de drukfout onze gedachtengang niet op verkeerd spoor heeft kunnen leiden. Het ging over de homoge niteit van het gezinsmiliieu met de geest, welke in de school heerscht. Ook ons is bekend, dat hier en daar. vooral op Christelijke stadsscholen kinde ren uit ongeloovige kringen gaan; we willen zelfs aannemen, dat er zonderlinge Gereformeerde scholen te vinden zijn, als de schrijver aanduidt al zullen het wel uitzonderingen blijven maar dat alles werpt onze conclusie niet op zij. We moeten haar volledig handhaven. DOODELIJKE VAL Het 3-jnrig zoontje van het echtpaar W. te Enter (O.) dat spelenderwijze in een kelder is gevallen, is aan de bekomen ver wondingen overleden. MOOIE OPDRACHT Aan de N.V. F. Kloos en Zonen's Werk plaatsen te Kinderdijk is door de Nederh Spoorwegen opgedragen het wijzigen van! de groote bruggen over de Maas te Hedei, do Dieze te 's-Hertogenbosch en over het Wilhclminalcanaal te Best, RIOLEERING TE AALTEN Te Aal ten is dezer dagen aanbesteed het leggen van een rioleonng met bijkomen de werken te Aalten en Bredevoort De laagste inschrijver was de heer B. Heersink' ter plaatse voor een bedrag van f 102.576, SPOORWEGPOSTGEBOUW TE DEN BOSCH De Rijksgebouwendienst heeft aanbesteed' het verbouwen van een opstal en het in: aansluiting daarmede bouwen van een: Spoorwegpostgebouw oji een terrein gelegen aan den Veldweg, te Den Bosch. Laagste inschrijver was H. van Tienen te Nijmegen voor 72.680. RESTAURATIE ST. MAARTENSKERK ZALT-BOMMEL De heer I. Woudenberg te Utrecht, was met f 31.660 de laagste inschrijver voor het restaureeren van het eerste gedeelte der SL Maartenskerk te Zalt-Bommel. De heeren J. en A. van de Ven te Made waren tegen f 20.S62 de laagste inschrij vers voor het verbeteren der oeververdedi ging van de Zuid-Willemsvaart tusschen de sluizen 2 en 3 onder Schijndel. GUNNING SPOORWEGWERKEN Door de N.V. Mij. tot exploiteeren van Staatsspoorwegen te Utrecht, is de uitvoe ring van de werken betreffende het uitvoe- van grondwerken, spoorwerken en bij komende werken voor een baan verlegging op de baanvakken ZwolleMeppel en Meppel—Hoogeveen gegund aan de N.V. Spoorwegbeuwbedrijf te Utrecht voor een bedrag van f 119.900. 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Hulzenbezit geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goede belegging Wij hebben voor Iedere belegger een passende aanbieding. Als U ons het beheer In handen geeft, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAG GELDBELEGGING ZELFBEWONING Direct van eigenaar. Wij bieden aan een veertigtal vrije huisjes, prima gebouwd en keurig verhuurd, tegen prijzen van vóór de devaluatie. Nooif 'n leege woning Prijzen 2950.— 3300.—, 3700.—. 4200.- f500 M2 tuin), 5G00.- enz enz. Ook ETAGEPANDEN, BLOKJES enz. tot 190.000.—. Ruime hypotheek aanwezig. WIJ RUILEN Uw eiSen hu's (huizen) tegen dagprijs. N.V. „ZOMERHOF" - 0VERSCHIE CHR. FAASEN Jr., Dir. Tel. 42247 IN AMSTERDAM Dan naar het kantoor van L. BOOMSMA, Makelaar Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118/119, TeL 82521—85421 Wij koopen en verkoopen, huren en verhuren, admlnistreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Woninglijst en inlichtingen GRATIS. WONINGBUREAU „GO OIL US T" P. Huitzing 6 Zn., Bouwkundigen HILVERSUM Bij vestiging in het Gooi verschaffen wij U kosteloos deskundige voorlichting bij het koopen of huren van Uw woning JOH. GER.WEG 92 Telefoon 6674

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2