STADSNIEUWS A° 1807 VRIJDAG 14 MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 3 OCTOBER-VEREENIGING De ieestplannen vastgesteld Feestviering op 2 October Gisteravond hield de 3-October-vereen. in café-restaurant „In den Vergulden Turk" haar jaarlijksche Mei-vergade ring, waarvan de hoofdschotel wederom gevormd werd door de bespreking en vaststelling van het feestplan 1937. De voorzitter, de heer W. van der Laan, herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het afgeloopen jaar een bijzonder jaar voor de vereeniging is geweest en dat de feestviering daarom grootscher was dan zij dit jaar zal zijn. De notulen der vorige vergadering, door 'den 2den secretaris, den heer L. E. Nieuwen huizen Segaar, gelezen, werden onveranderd vastgesteld. De voorzitter deed vervolgens mededee- ling, dat 3 October dit jaar op Zondag valt. .Vroeger werd bij een dergelijke gelegenheid de feestviering verschoven naar den daar op volgenden Maandag. Het bestuur had echter gemeend beter te doen de feestviering naar den Zaterdag te verschuiven. Op een daartoe tot het gemeentebestuur gericht ver zoek was goedgunstig beschikt. Aldus zal de feestviering dit jaar op 2 October plaats hebben. De voorzitter herinnerde er voorts aan, dat. het vandaag 51 jaar geleden was, dat de vereeniging werd opgericht. Het bestuur gaf den aanwezigen, in verband hiermede, een vrije consumptie. Dan wees de voorzitter er op, dat de ver eeniging telken jare het Kon. Militair Inva lidenhuis ter 'beschikking kreeg voor de aankleeding van de deelnemers fsters) aan den ODtocht Thans is dit gebouw verhuurd aan de N V Imenexco. Op een aan deze firma gericht verzoek om wederom de beschikking over het gebouw te krijgen, heeft de firma be richt, dat zij de 3-Octobervereeniging gaarne ter wille zal zijn en dat «i hiervoor wel tot overeenstemming met het bestuur zal ko- De voorzitter zegde de fa. Imenexco dank voor dit royale gebaar en stelde haar allen Leidenaars ten voorbeeld. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een kascommissie. Hiervoor werden ge kozen de heeren mr. H. R. Goudsmit. mr. M. B. Vos en Joh. Gei tenbeek. Het feestplan. Vervolgens stelde de voorzitter het feest plan voor dit jaar aan de orde. Tal van telkens terugkeerende onderdee. len van het programma komen hier weer op terug. Dit zijn: de reveille, het koraal- muziek, de uitdeeling van haring en witte brood. Wat in de morgenuren verder zal geschieden, is nog niet te zeggen. De kerk dienst zal nu ongetwijfeld op Zondag 3 Octo ber gehouden worden. Daardoor komt de Zaterdagmorgen vrij voor meerdere feeste lijkheden. Men denkt b.v. weer aan een Wedstrijd op rolschaatsen. Des avonds zal wederom een cabaretavond gehouden worden in de* Stadsgehoorzaal en op het Schuttersveld het gebruikelijke open luchtfeest imet een vuurwerk tot besluit. De middagfeestviering zal weer bestaan uit een grooten optocht Er zijn verschillen de plannen voor een optocht bij het bestuur ingekomen, waarvan het bestuur gekozen heeft het plan van iemand, die onbekend wensclit te"blijven en dat voorstelt een stuk mythologie, behelzend sagen en mythen uit het oude Griekenland en Rome. De optocht zal bestaan uit 14 groepen, welke elk op zich zelf een geheel zullen vormen. Alle groepen zullen in een speciale kleur worden voorgebracht. Door plm. 300 personen zal deze optocht worden uitge beeld, waarvan 2/3 heeren en 1/3 dames. De optocht zal worden geopend door ba zuinblazers te paard, Grieksche krijgers en meisjes en jongelingen met lauwertakken. De li groepen zuljen het volgende omvat 1. Zegewagen, voorstellend den Olympus met Zeus (Jypiter), 2. Pallas Athene (Minerva). 3. Aurora (Morgenstond), 4. Artemis (Diana). 5. Hermes (Mercurius)» 6. Ares (Mars). 7. Hephaestus (Vulcanus) 8. Aphrodite (Venus). 9. Poseidon (Neptunus). 30. Hades (Pluto). 11. Aeolus (god der winden). 12. Bacchus (god van den wijn). 13. Flora (godin der bloemen), li. Mythe: het Beleg van Troje. De heer B. de Koning lichtte dezen optocht nog nader toe en gaf o.m. aan welke ver schillende goden en godinnen als voornaam ste personen de hoofdfiguur zullen vergezel len. Dit plan werd door de vergadering zonder eenige bespreking goedgekeurd, terwijl de vergadering zich ook met het gehecle feest plan vereenigde. Niet alznn was het echter met den datum van de feestviering op 2 October. Verschil lende aanwezigen verklaarden zich tegen den 2den October, den Zaterdag. Hierover ontsponnen zich vrij langdurige 'discussies, waarbij de heer de Koning mede deelde. dat ook de Maandag een zeer onge schikte dag is. Wanneer de feestviering rond den Zondag valt. is het altiid voor tal ,van neringdoenden eenigszins schadelijk. De heer Boot wees er naar aanleiding biervan op, dat men in deze vergadering allereerst, met de belangen der vereeniging heeft, rekening te houden. Het is hier geen middenstandsvereeniging. Er werd tenslotte vanuit, de vergadering geen voorstel gedaan om de feestviering on Maandag 4 October te doen houden, zoodat het bestuursvoorstel voor den Zaterdag werd goedgekeurd. Bji de rondvraag bepleitte de heer de :.Tongh een betere regeling voor den toegang van bet publiek tot het Schutterslanrl aan 'den Rijnsburgersingel. De voorzitter zegde dienaangaande bespre king in het bestuur toe, waarna hij met een woord van dank de vergadering sloot. Draagt elkanders lasten Het bericht inzake een bloempjesdag van het TB-Gr-fonds „Draagt elkanders lasten'" is abusievelijk onder Stadnieuws terecht ge komen. Het hoorde thuis onder Noordwijk. GF.EN SPREEKUUR De Wethouder van Fabricage, de heer T. Rn'inter Ga, is verhinderd morgen spreek uur te houden. CHR. ORATORIUM-VEREEN. „CON AMORE" Pinksterconcert Een gnoote som van intensieven en toe- gewijden arbeid ligt ten grondslag aan de uitvoering van het Pinksterconcert dat gis teravond werd gegeven. Breeder opkomst van het publiek ware wel gewcnscht ge weest voor de waardeering van dien arbeid. De Stadsgehoorzaal was naar schatting ruim half vol. Dat beteekent schade voor de uitvoerenden. In de eerste plaats, omdat uitvoeringen als deze hooge onkosten mede brengen, waardoor koorvereenigingen in 't algemeen in dezen tijd al moeite hebben om het hoofd boven water te houden. In de tweede plaats,, omdat de acoustiek in een halfVblïe zaal altijd tegenwerkt en schade doet aan de doorzichtigheid. Daarom moesten we eerst even wennen, wat natuurlijk geenszins geweten wordt aan de uitvoerenden. Het was wel een zeer mooi samengesteld Pinksterprogramina, dat „Con Amore" ons bood: de bekende „Pfingst-Kantate" van Bach met de veelgezomgene doch al tijd even schoon e en frissche „Aria" ,Mein glaubiges Herae"; in de tweede, plaats ..Laudate Pueri Dominum", Psalm 118, doch op den vulgata-tekst van Handel. Het werk is uit Handels Italiaanschen tijd, men zou kunnen zeggen een apotheose van liet belcanto. Men zou het kunnen verge lijken bij een statige barokpoort, waarbij uit alle lijnen en vlakken een weelde van bloemguirlandes naar buiten dringt een prachtllevendheid die nimmer opzichtig is, omdat van binnen uit de schoonheidsdrang op zijn beurt gedreven door het godsdienstig gevoel met groote hevigheid werkt. En eindelijk de indrukwekkende Kantate van Bach „Wachet auf, ruft uns die Stimme", welker majestueuze bouw nau welijks door een ander werk in dit genre wordt geëvenaard. Er is. zooals we reeds opmerkten, aan deze werken met groote energie en toewij ding gestudeerd. De dirigent, de heer l3. Sm ink ontziet geen moeite om te zorgen dat het koor de muziek beheerscht. Men behoeft geen oogenblik te vreezen voor onzekere inzetten en voor een rommeligen zang. Hij zorgt dat het koor. zonder tot schreeuwen te vervallen, een völumineuzen klank kan ontwikkelen, die gaaf en be schaafd en geestdriftig klinkt. Hij zorgt er voor dat de koorpartijen harmonisch tegen elkaar afgewogen zijn: stralende sopranen, fraaie donkere alten, een zeer goed teno- renkoor dat nobel klinkt en een sympa thiek koor van bassen. Het is niet noodig alles nog eens uitvoe rig de revue te laten ipasseeren. Om nog enkele punten te noemen zou ik nog even willen herinneren aan de jubi- leerende koorpartijen uit „Laudate pueri" on aan de koren uit „Wachet auf" die in hun strenge statie-, die nochtans getuigt van een .heilige vreugde, zoo indrukwek kend schoon tot hun recht kwamen. De drie koralen vormen ik weet wel dat deze vergelijking mank gaat, doch ik weet geen betere de pilaren van het werk. Doch hoe verschillend en tegelijkertijd hoe zeldzaam schoon zijn de contrapuntische figuren die deze pilaren omranken en de hoofdgedachte telkens op andere wijze om- luisteren. Ik mag niet verzwijgen, dat het tweede koraal: „Zion hört die Wachter singen" op zeer schoone wijze door do tenoren werd vertolkt. Inderdaad, met .Wachet auf!" was de climax van den avond bereikt. Van de solisten noemen we in de eer ste plaats mevr. Ankie van Wickevoort Crommelin, die prachtig gezongen heeft. Veelzijdig kunstenares toonde zij zich van groote muzikaliteit, die met stralend geluid de Aria uit de „Pfingstkantate" voordroeg, die later dc rechte sfeer van aanbiddend lofprijzen wist te scheppen in „Si nomen Domini benedictum" en onder meer met het koor een schitterende vertol king gaf van het „Gloria Patri et Filio et Spirito Sancto". Ook de bassolist Laurens Bogtman heeft uitstekend voldaan. Met mooi en vol en voortreffelijk geschoold geluid zong hij zijn recitatieven en aria's, nobel van voordracht. In de beide duetten van de Kantate „Wachet auf", geestelijke liefdes duetten tusschen Jezus en de ziel, pasten de beide solisten zich uitnemend bij elkaar aan. Bij het eerste dezer werd de obligaat vioolpartij op zeer schoone wijze gespeeld door Han vam de Ven, wiens prachtig in strument we evenzeer bewonderd hebben als zijn spel. En in het tweede duet werd do hobo-solo muzikaal en nobel klinkend gespeeld door J. Middendorp. Ook den cellist Henk Berghout komt een varm woord van waardeering toe voor zijn solo-partij. Aan den vleugel zat mevr. Lena Beuke- ma—Benraadt en aan het orgel de .heer Aart Smink. Beiden hebben hun partijen, zoo integreerend bij sommige gedeelten met zorg en accuratesse vervuld. Het Nederlandsch Kamer-orkest, dat do instrumenale begeleiding verzorgde, was uitnemend op dreef. Dit ensemble is bui tengewoon geschikt voor de begeleiding van werken als de hier ten gehoore gebrachte. Eindelijk berustte de directie bij den heer D. Smink, wien een woord van dankbare wanrc'eering toekomt voor zijn stijlvolle leiding. De avond werd door den heer Kruijt ge opend niet gebed en gesloten met het zingen van Gezang 96. JEUGDIGE DIEVEN Op last van den Officier van Justitie zijn aangehouden en voorloopig naar een obser- vatiehuis te Den Haag overgebracht twee lil-jarige jongens, vriendjes, die zich aan verscheidene kleine diefstallen hebben schul dig gemaakt LEIDSCHE BURGERWACHT Vanavond te 8 uur zullen onderstaande lo rn vnn de Leidsche Burgerwacht deelne men aan den wedstrijd om het kampioen schap op buks: W. Alphenaar, F. J. Zeilst^a, A. S. Scheffer, H. P. v. Ek. A. Groenendijk, J. C. de Bruin, M. A. N. Swcts. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. Jansen 2G jr en J. G. Favier 22 jr J. Tromp wed.nr 46 Jr en C. Hagen 35 Jr \V. T. Lamboo 31 Jr on M. de Haas 25 Jr J M. G. Julien 24 jr en I. J. loen 24 jr. BEVALLEN: J. M. DulvesteiJn—Snik dr. OVERLEDEN: M. M. Beeuwkes—De Zwaan wede. 75 jr N. Eosman m. 68 Jr C. M. Smit Verhoeven >vede. 82 jr. HOLLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Concert in Endegeest Gisteravond werd een concert gegeven van bekende comporws'.en door het Zuster-Zang- lcoor „Onder Ons", onder leiding van mevr. Dr. Stuurman en het Mannenkoor ,De Ver eenigde Zangers", onder leading van Richard Boer. in de Centrale Omlspannïngszaal vaQ Endegeest ivoor patiënten van Endegecot, Voorgeest en RhijngeesL Dat het fcebndene zeer in den smaak viel, getuigde het applaus. Onder de aanwezigen merkten wij behalve den genecsheer-direciteur, verschil/Lende doc toren en op ledien van heit personeel. tiet Koor mag met voldoening op dezen goedgeslaagden avond terugzien. EEN WRAAKZUCHTIGE OPLICHTER Op een dag in November van het vorig jaar had zich bij mevrouw B. te Leiden een man vervoegd, die haar een enveloppe overhandigde. In deze enveloppe zat een brief, waarin een goede vriendin van haar f 10 ter leen vroeg en haar verzocht dit bedrag aan „brenger dezes" mee te geven. Mevrouw R. vertrouwde het zaakje niet en verzocht den man over een uurtje terug te komen. Inmiddels had ze de politie op gebeld. De man. die er lucht van kreeg, dat de zaak wel eens verkeerd voor hem zou kunnen afloopen, bleef weg, doch werd later aangehouden. Hij was echter zoo ontstemd over de mis lukking van zijn plan, dat hij mevrouw B een tweetal brieven schreef, waarin hij dreigde haar „naar de andere wereld te zullen helpen". Wegens oplichting en bedreiging moest de man. de 51-jarige Leidsche koopman zich voor de Haagsche rechtbank verant woorden. Noch hij, noch mevrouw B., die als ge tuige was gedagvaardigd, waren versche- Er werd evenwel verstek tegen hem ver leend en de officier van justitie eischte een gevangenisstraf van tien maanden. Als hij inmiddels niet opdaagt, zal op 27 Mei von nis gewezen worden. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN RAADSAGENDA Het agenda voor de Raadsvergadering op Woensdag 19 Mei is als volgt: 1. Opening. 2 Notulen. 3 Mededeelingen. 4 Ingekomen stukken. 5 Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener overeenkomst niet den Staat ter verkrijging van een voorschot van het Werkfonds 1934 voor den bouw van een raadhuis. 6 Voorstel van B. en W. in zake een verzoek van bewoners van de Ridderbuurt inzake aansluiting aan het telefoonnet. 7 Voorstel van B. en W. inzake het verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de Parochie van den H Bonifacius, alhier, om beschikbaarstelling gelden voor uitbrei ding en verbouwing van het schoolgebouw Paradijslaan, alhier. S Voorstel van B. en W. betreffende afwijking van het tweede lid van artikel 22 der verordening op het beheer van de water- en lichtbedrijven en het tweede lid van artikel 20 der verorde ning op het beheer van het grondbedrijf, voor het dienstjaar 1936. Van het R.K. Kerkbestuur is een aan vraag ingekomen om beschikbaarstelling van gelden voor de uitbreiding en verbou wing der school aan de Paradijslaan, zulks overeenkomstig de bepalingen van de'art. 72 en volgende der L.O.-wet De uitbreiding en verbouwing worden noodig geacht als gevolg van het feit. dat. het schoolgebouw Paradij slaan, in verband met de „afkeuring"' van een tijdelijk in ge bruik genomen lokaal in een ander gebouw en toeneming van het leerlingen tal, geen voldoende ruimte biedt. Het Kerkbestuur wil de school uitbreiden met twee lokalen, elk plaats biedende aan 48 leerlingen. Daar de aanvraag aan de eischen van het betreffende art. uit de L.O.-wet voldoet, stellen B. en W. voor aan de aanvraag te voldoen. DE VERKEERSVERORDENING Van de Maandag j.l. ingestelde nieuwe Verkeersverordening is er niet één artikel waar ieder zoo mee in aanraking komt, als met dat inzake het één-richting verkeer. En zoo is het wel te begrijpen dat tegen deze regeling tal van bezwaren worden inge bracht-. Zijn zij gegrond? Daar kan men van meening over verschillen. Wij vinden dat men waardeering moest hebben voor het feit dat de regeling zoo is gemaakt, dat men komende uit de Hooftstraat p,er rijwiel, niet de groote rondrit moet maken via Aarkade en van Boetselaerstraat. maar dat men naast de fiets de van Mandersloostraat door mag loopen. Nu zeg men wel dat er dan meer ruimte noodig is, maar de kans op ongelukken is toch niet zoo groot. En voor de Raadhuisstraat, de Jongkindt Coninck- straat, Toussaintstraat te moeten rijden is toch niet zoo ver om. Het ware voor de automobilisten tenminste te wenschen dat de Bloemhofstraat ook zoo dicht achter de van Mandersloostraat lag, want inderdaad is dit thans een (behoorlijke omweg. Het zwaarst zijn de Middenstanders in de Raadhuisstraat en van Mandersloostraat gedupeerd. Om een voorbeeld te noemen: Wil de schilder S. die 50 meter van de Bruggestraat afwoont deze straat met een kar met verfwaren bereiken, dan moet hij de omweg van bijna 20 minuten maken via van Mandersloostraat, Aarkade, van Boetze- laerstraat. Ieder gevoelt dat dit een mis stand is en wij juichen het dan ook ten zeerste toe dat de 3 plaatseüike Midden, standsvereenigingen een onderhoud hebben aangevraagd met den burgemeester, welk onderhoud zal plaats vinden een dezer dagen en waarin getracht zal worden hier voor een bevredigende oplossing te vinden. Resumeerend is het onze meening, dat als men er wat aan gewend is, deze regeling wel de instemming van het publiek zal verkrijgen. DE JEUGD BEZOCHT BOSKOOP Met een extra Diessel-trcin trokken gis termorgen de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen naar de Bloe mententoonstelling te Boskoop. Was het rijden met een echte Diessel reeds een attractie, ook op de tentoonstel ling zelf was men vol bewondering voor het geëxposeerde en bij velen zal het ongetwij feld meer interesse gekweekt hebben voor het schoone dat in het rijk der bloemen en planten te vinden is. Hedenmorgen waren het de scholen voor uitgebreid I.ager onder wijs die dezelfde tocht hebben gemaakt. AMA-FEEST VOOR DE JEUGD Zaterdag 22 Mei zal de Alphensche jeugd voor het eerst kunnen profiteeren van het feit dat hun moeders de laatste weken ijverig A.M.A.-zegels gespaard hebben. Op genoemde Zaterdag bereidt de Alphensnha Middenstand de eerste kleutermiddag voor, waarin oa. de bekende goochelaar Henri Nolles zal optreden. Als aanmoediging is die eerste middag reeds op vertoon van 10 zegöls toegankelijk. TELEFOONVERBINDING IN DE RIDDERBUURT Door een aantal 'bewoners van de Ridder- buurt is een verzoek bij de Raad onzer gemeente ingediend om telefonische aan sluiting. Belanghebbende bewoners willen de helft van de aanleg-kostcn voor hun rekening nemen en richten het verzoek of de ge meente de andere helft wil dragen. Voor de eerste 2 jaren zullen de kosten plm. f 62 per jaar bedragen en daarna plm. f 46 per jaar. Het eerste jaar komen hier de aansluitingskosten bij ten bedrage van f 6. Adressanten geven in'overweging wanneer de aansluiting tot stand komt, bij wijze van compensatie, de handlbrandspuit in de Ridderbuurt op te heffen, waarmee de commandant van de brandweer zich kan vireenigen, daar de aansluiting mogelijk maakt dat de brandspuit dan spoedig kan worden gealarmeerd Dit zou de gemeente een voordeel van f 50 per jaar opleveren, dus wordt deze aansluiting hierdoor vol komen gedekt. B. en W. achten deze aanleg voor de be woners van groot belang (gedacht werd hier o.m. aan ongevallen en ziekte) en advisee, ren dit verzoek in te willigen, mits be langhebbenden zich verbinden de helft der kosten te dragen. VOETBAL In verband met de bondswedstrijden op Tweeden Pinksterdag waarvoor ook A.R.C. een viertal spelers moet afstaan, spelen Zaterdag alleen het 3de en 4de elftal. Het derde speelt aan de Steenstraat tegen Fides Pacta 1 uit Leiden, terwijl het 4de te. Lisse de returnmatch speelt tegen L.R.C. 4. DE f,HOLLANDIA"-ROETWEDSTRIJDEN Bovengenoemde roei wed strijden worden dit jaar gehouden op Vrijdag 21 en Zater dag 22 Mei zooals gewoonlijk op het traject Prinsenschouw's Molenaarsbrug. Voor 25 verschillende nummers zijn inschrijvingen ontvangen. KATWIJK AAN ZEE BEDE PROF. DIEPENHORST In „Irene" sprak gisteravond voor de A.-R. Kiesverceniging Prof. Mr. P. A. Die penhorst over „Waar het om gaat". Nadat de voorz. der A.-R. Kiesvereeniging de heer C A Veltkamp de vergeadering op de gebruikelijke wijze had geopend, ver kreeg Prof. Diepenhorst gelegenheid zijn rede uit te spreken Er zijn, aldus spr., groepen, van menschon onder ons volk, die alle economische ellende van onzen tijd willen toeschrijven aan het regeeringsbeleid van Dr. Colijn. Zij vergeten echter, dat de Regeering diepingrijpende maatregelen heeft moeten treffen om sommige bedrijven voor een wisse ondergang te vrijwaren. Naar aanleiding van deze genomen maat- rgelen volgde een meedoogenlooze critiek op het Regeeringsbeleid. Uitvoerig stond spr. stil bij de gevolgen van de economische crisis, waarbij muntknoeiing, mechanisatie, inzinking der opbrengst van onze koloniën de hoofdfactoren zijn. Het tekort van de staat steeg tot 800 millioen gulden, het volksinkomen werd minder. In het licht van deze feiten was de Regeering wel ge noodzaakt maatregelen te treffen, welke voor velen een vrijheidsbei ooving beteekenden Toen kwam men uit de politieke arena m^t schoonklinkende leuzen. Het plan van den arbeid zou uitkomst brengen, terwijl van communistische zijde heftig werd geprotes teerd tegen de z.g- aanpassingspolitiek. Dui delijk teekenen zich in dezen tijd twee we gen af, de eene weg is die van de natuur lijke mensch. die uitloopt op den dictator, zie Rusland en Duitschland. De tweede weg is die van de Schriftuurlijke mensch die vraagt: Heere wat wilt Gij, dat ik doen zal. De A.-R. P. gaat de stembus niet tegemoet met een program met schoonklinkende be loften, daverende leuzen of een Plan van den arbeid, maar haar beginselen zijn ont leend aan het eeuwig onveranderlijke Woord van God. Dit geeft haar hechtheid en kracht om staande te blijven. Zij geeft de beginselen scherp en klaar aan. Liever een kleine partij met een zui ver beginsel, dan zoo'n groote partij, die bij elkaar geharkt wordt door beginselloos heid! Waar is die machtige socialistische partij in Duitschland gebleven? Zij is weg gevaagd. Alle groote wereldrijken zij zijn gevallen. Vervolgens gaf spr. een politieke rond schouw, waarin hij meedeelde dat men in sommige landen 's avonds naar bed gaat onder de democraten en 's morgens op staat onder de dictatuur! Gelukkig zijn wi voor al deze dingen nog gespaard gebleven. Dit legt op ons eon dure roeping en plicht onze vrijheden te bewaren en te bescher men. Vervolgens kwam spr. oo de N.S.B- en haar hetze tegengver de regeering-Colijn. Spr toonde aan dat het kabinet Colijn met vaste hand de ordening in de moeilijke zaken heeft aangedurfd met dit gevolg, dat er nu teekenen van opleving gaan komen, hoewel de zorgen zullen blijven drukken. En tegenover al dat werk stelt de N.S.B. haar critiek. Fel waren de aanvallen op de Regeering en op den persoon van Dr Colijn In dit verband herinnert spr. aan de deva- luatie en wat Vova daarover durfde schrij ven. En vuil is de laster die ook nu week in week uit door de N.S.B. verspreid wordt De N.S.B. voert een actie die ver ligt be neden het normaal peil van fatsoen. Vervolgens werden besproken de S.D.A.P. en de CDU. Het plan bedoelt ook ordening te brengen. De ordening van de alregelcnde en alzegenende staat. Maar wij willen geen staatsoverheersching. Wel ordening, maar in nauw contact met het vrije maatschap pelijke leven. Bovendien stelt de S.D.A.P haar dogma alleen op stoffelijk gebied. Wat zij aan den eenon kant wil bezuinigen geeft zij aan den anderen kant duhbel uit. De groote fout van de C.D.U. is. dat zij hereenschimmon najaagt. Zij spreekt van een recht tegenover de staat, terwijl er van geen recht sprake is. Frappant is dat zij zich nog beroent op Talma en Dr. Kuyper en zich in hun lijn zou bewegen. Tot slot handelde spr. over de groote waar de der A.R. beginselen Art. 1. wordt door vele araders georiënteerde partijen thans als juist erkend, wat spr door tal van uitspra ken aantoonde. Het gaat om gezag en vrij heid. Gezag in het gezin, voor onze over heid. En boven dat gezag staat God als Opperste Gezagdrager. En zoolang dat dooi de A-R. wordt beleden, zal er ook vrijheid zijn. want ware vrijheid is er als het gezag naar Gods wil wordt gehandhaad. Wij zien de beginselen van de S.D.A.P. slechts ver anderen (nationale ontwapening enz.) Wij hebben een program, dat sinds 1878 onveran derd is gehandhaafd, dit geeft wat te den ken! Spr. wekte op om onverzoenlijk te strij den tegen S.D.A.P. en NSB. voor gezag eu vrijheid. God alleen zij voor alles de.eero toegebracht. Daarom is het voor de A.R. mannen en vrouwen niet moeilijk te zeggen wie: lijst drie. Dr. H. Colijn. Ka dat enkele vragen werden gestcldd en beantwoord sloot Prof. Diepenhorst deze ver gadering met dankgebed. D. BAKKER De heer Douwe Bakker voorheen hoofd onderwijzer alhier, is in den ouderdom van 70 jaar te Reeuwijk overleden. GEVONDEN VOORWERPEN Een bruin lederen portemonnaie met in- houd van 1.73, een zilveren beursje, een bos sleutels, een grijzo tasch met kunst bloemen, een kerkboekje. Inlichtingen bij de politie. KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUW-OVERZICHT Er was in de afgeloopen week goede vraag naar bijna alle producten en de prijzen vie loni mee. Het weer werkt in de hand en op alle vei'ingen wordt flink gekocht voor ex- Dort, voornamelijk de voorjaarsproducten. Doch ook waschpeen kon voor het buiten land goed geplaatst worden voor bevredi gende prijzen. Met dii-t prodiuat is hst gedu rende het geheele voorjaar slecht gegaan. Thans, nu het op een eindje raakt, loopt de prijs flink op. Voor waschpeen werd gekegeld van f 3.50 tot- f 4.10 per 100 kg. betaald. Uok spinazie ging in de goede kwaliteit vlug weg tegen bevredigende prijzen, van f 3.80 tot f 5.90 per 100 kg. Wit'of ging ook vlug weg tegen f S.50 tot f 14 per 100 kg. Prei wil niert. De prijs bleef laag. En er is nog vo'op. Ra barber ging vlug weg tegen f 4.10 tot f 5.10 per 100 bos. Ook voor sla was steeds flinke animo met goede prijzen, variereend var. f 3 SO tOt f 4.10 per 100 situks. Radijs liep wat tei-ug. De noteering was van f 1.10 tot f 1.60 per 100 bos. Er behoefde van geen der pro ducten iets door te draaien. LEIDERDORP GESLAAGD De heer C. Meerburg staagde te Utrecht voor het diploma onroerende goederen van het Nederlandsche Broederschap van Malte laars. KONIJNENDIEFSTAL Ten nadeele van den heer S., in Adhtho- veji, is een aantal konijnen ontvreemd. B EL ASTINGPLAAT JE Gevonden is een belastingpteatje. Inlich tingen -ter secretarie. LEIDSCHENDAM CONVERSIE GELDLEENINGEN De zich voortzettende daling van den ren tevoet voor leeningen met langen looptijd is voor B. en W. van Veur aanleiding geweest na te gaan in hoeverre voor de gemeente door conversie van geldleeningen een be sparing zou kunnen worden verkregen op den totalen rentelast. Voor zooveel betreft de leeningen die momenteel voor buitenge- wono aflossing in aanmerking komen zijn B. en W. er voor een tiental leeningen in geslaagd gunstige voorwaarden voor conver sie te bedingen. Het betreft hier een tiental leeningen, met een gezamenlijk restant van circa f 200.000. Ten behoeve van de buitengewone aflossing dezer leeningen hébben B. en W. een aanbieding ontvangen van twee lecnin- gen t.w.: 53.760 van de Onderlinge Le vensverzekering Mij. ,,'s-Gravenhage" te 's-Gravenliage; en 148.960 van de Levens verzekering Mij. opgericht in 1S63 door het N.O.G. gevestigd te Amsterdam. B. en W. van Veur stellen den raad voor de ter visie gelegde ontwerp-besluiten vast te stellen. WAAR DE STEMBUREAUX ZIJN De stembureaux in* de gemeente Stomp- wijk zijn gevestigd: L Raadhuis te Leid- schendam; 2. R.K. Jongensschool in de buurtschap; 3. Vereenigingslokaal aan den Veenweg en 4. o.l school aan den Westvliet- weg. In de gemeente Veur zijn de stembureaux gevestigd: 1. Patronaatsgebouw aan de Dam- laan en 2. o. 1. school. Prinses Julianaweg. LISSE A. R. KIESVEREEN „NEDERLAND EN ORANJE". Donderdagavond hield de A.R. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" een goed bezochte vergadering in de Ned. Herv. Kleuterschool met als spreker den heer Chr. v d Heuvel, Lid der Tweede Kamer. Als onderwerp had spreker: .Waar het deze keer om gaat". Na een openingswoord vara Dr. Ruys be gon spr. zijn rede. Het is nood.ig. aldus spr. dat ieder precies weer wéér bet in deze stembusstrijd om gaat. Het gaat bij deze s^mbusstrijd om een goede welvaartspolitiek. Het is van groot belang te achten dat de in de laatste vier jaren gevoerde ipolitiek voortgang kan vin den. Spr. is er van overtuigd, dat in de af geloopen vier jaar en ook in de toekomst geen betere welvaartspolitiek mogelijk zal zijn. Gezien de tegenstrijdige critiek in üen lande mag veilig worden aangenomen dat de regeering in de hoofdzaken het juiste midden heeft weten te kiezen. De groote vraag in de economische politiek is deze: arbeidsgelegenheid te vinden en te ver- grooten. Hierna werden vele maatregelen geno men, waardoor een nog grooter werkloos heid kan worden voorkomen. Men komt van verschillende zijden steeds verzekeren dat het groote aantal werkloozen oen gevolg is van de gebrekkige politiek van de Regeering. Men verzuimt echter te melden dat er vele oorzaken zijn aan te voeren die juist buiten het Regeeringsbeleid liggen, n.l. een jaarlijksche aanwas der be volking en het feit dat- de laatste 20 jaar de emigratie stop staat en emigranten vanuit het buitenland weer naar Nederland wer den verwezen. Spr betoogde voorts, dat de aanpassings politiek van het Kabinet Colijn. ondanks alle critiek, heilzaam heeft gewerkt. Hierna kwam spr. tor behandeling van de ofiafhankplijkheidspolitiek en wees er op dat wij als neutrale mogendheid er voor hebben tp waken dat wij de grenzen bewa ken opdat een toekomstige oorlog niet op ons grondgebied uitgevochten wordt. Voorts gaat het bij deze verkiezing om do handhaving van liet gezag en de bewaring onzer burgerlijke vrijheden. RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 14 MEI Programma III: 8Keulen of div., 9.20 di versen. 10 20 Droltwich, 13.05 Partis R.. 12.20 Brusel VI., 12.c0 Parijs R„ 13.2o Keulen 14.20 Londen R.. 15.05 Deutschl.s.. 15.20 Keulen, 16.20 russel VI., 17,20 Keulen, 19.05 Parijs R.. 19.20 Droltwich. 20.50 Londen R.. 21.20 Brussel VI.. 21,30 Brussel Fr. 22.20 Parijs R. Programma IV: 8— Brussel VI., 8.20 diversen. 9.35 Londen R„ 14-20 Droltwich. 17.29 diversen. 17.40 Londen R.. 18.Droltwich. 20G.R D., 20.50 Droltwich. 9.50 Keulenof div., 10.20 diversen, 10.25 Londen R.. 12.05' Brusel VI., 13.20 Keulen, 14.35 Brussel VI.. 15.20 Keulen, 16.20 Brusel VI., 17.20 Londen R.. 18.20 Keulen. 19.05 Londen Reg., 19.29 Keu len 21.20 Brussel VI., 21.30 Brussel Fr., 21.40 Ween enof div.. plm. 22.50 eBrlün of div. Programma IV: S.— Brussel VI.. 8.20 diversen, 9.20 Droltwich. 17.20 diversen. 17.40 Droltwich. 21.5Q Londen R.. 22.10 Droitwich, 23.20 Parijs R. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Mei a.s. (Ie Pinksterdag) waar- genomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telef. 807 en P. B. de Mctz, Kamerl. Onneslaan 28, telef. 3553. Maandag 17 Mei (2e Pinksterdag) neemt waar apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 4, telef. 552. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door mej. J. Doedens, Wilhel- minapark 8, telef. 274. Eindigende met te spreken over de gees telijke vrijheid wees spr. op het gevaar van de zijde van hen dia den dictatorialen staat voorstaan. Ten slotte wees spr. er op dat het waar achtig belang van het volk alleen gediend kan worden wanneer geleefd wordt uit do beginselen naar Gods Woord, de beginselen die ook door onze partij reeds 60 jaar wor den uigedragen. Een gedachtewisseling volgde. OPBRENGST COLLECTE HET HOOGELAND De alhier gehouden speldjesdag ten bato van de Vereen. Het Hoogeland, heeft omge bracht de som van f 82.90. NOORDWIJK RAADSVERGADERING Gister vergaderde de gemeenteraad. De eigenaars van perceelen teelland nabij den Duinweg adresseerden over water ont trekking aan hun landerijen door het. al daar aangebrachte gemeentelijk riool. Deze zaak zal 15 Mei a.s. een jaar in behande ling aijn. B. en W. hebben schriftelijk mededeeling gedaan van hetgeen ten dezen reeds door hen en anderen is verricht. Mede is ter visie gelegd het voorloopig rapport van den Rijkstuinbouwconsulent, waaruit blijkt, dat de waarnemingen nog steeds worden voortgezet. Zoodra deze met zijn conclusiën gereed is zal op dit onder werp worden teruggekomen. De heer Vogelaar wilde mede rapport der agrarische commissie. Vaststelling exploitatievergoeding higon- dere scholen over 1934, ex art. 101 jo 55o tm. h en o der Lager Onderwijswet. De kosten 1 der O.L. School bedroegen f 751.79; is per leerling f 15.13, verhoogd met f 0.50 a dm. kosten. Zoodat moet worden vergoed voor de R.K. Jongensschool (410 leerlingen) f 6408,30, R.K. Meisjesschool (406 leerlingen) f 6345.78, Wilhelminaschool (15S% leerl.) f 2481,26, Herv. School (Zee) (239 leerlingen) f3735.57, Gere/. School (Zee) (20434 leerl.) f 3200,24. Hiermede moeten de reeds ontvangen bedragen worden verrekend, zoodat geres titueerd moet worden aan de gemeente in totaal f 819,75. 'n Inwoneres van den Piekéweg reclameerde over den slechten toestand dier straat. Dio klacht is inderdaad gegrond. Meermalen reeds was voor verbetering een post op dc begrooting gebracht, doch er om financi- eele redenen weer afgevoerd. De gebreken bevatten verzakkingen over een opper vlakte van 900 M2. Noodig is ook plaat selijke ophooging ter bescherming der on- dergrondsche leidingen. De kosten zijn geraamd op f 300. Hier voor wordt extra-crediet gevraagd. De Commissie voor Openb. werken kan zich er mee vereenigen. Wordt goedge vonden. In verhand met een verzoek der heeren Ouwehand en Haak om bouwvergunning wordt een bouwregeling voor het verlengde der De Ruyterstraat vastgesteld. Dc aanleg- kosten zullen bedragen: a. straataanleg incl. éénmaal bestraten f 27; b. rioleering f 9; c. brandkraanbijdrage f 0.50; d. straat verlichting f 1. In totaal f 37,50 per strek kende meter. Voorts nog f 2.50 voor tweeda maal bestraten. Bij bebouwing aan één zijde der straat moeten bouwexploitanten dus f 20 per M. betalen. De naam van de verlenging wordt: De Ruyterstraat. Ter oplossing van het parkeervraagstuk aan de Noord-Boulevard is. in overleg met de K.N.A.C. een nieuw indeelingssysteem gemaakt. Naast het bestaande trottoir aan de hui zenzijde komt een rijweg van 8% meter; daarnaast een tegolverharding voor het parkeeren van auto's van 7 meter: vervol, gens een verhoogd trottoir van 6V2 meter. Dit laatste zal, uit aesthetische overwegin gen niet van basaltine, doch van vlamoven tegels worden gemaakt. Dit alles vanaf den Ouden Zeeweg tot de Noordzeesraat. Er zal plaats zijn voor 7$ auto's die het verkeer te voet niet meer zullen hinderen. Autobussen zullen bij de vuurtoren moeten parkoeren. Kosten geraamd f 5438. Vooral tegen het weren van autobussen rijst bezwaar bij den heer Vogelaar en Bulk. Het hotelbedrijf zal er onder lijdem De chauffeurs zullen andere plaatsen voor de vacantiegangers uitkiezen. Bovendien veroorzaakt juist het op den weg in- en uit laden der bussen de stagnatie. Hef voorstel wordt dienovereenkomstig gewijzigd- De heer Lieferink merkt op dat er nu 87 auto's kunnen staan, straks slechts 72. We gaan dus achteruit. Hij wil het een jaar uitsteller, omdat men vóór het hadseizoen tch niet klaar komt. Voorts werd nog gediscussieerd of het trottoir insniidineen zou moeten krijgen, of niet wat smaller kan. Maar tenslotte ging 't gewijzigde voorstel pr door met de stem van d»n heer T.ipferink tegen. R. en W. brengen prae-advies uit over het adres van den R TC Bond van Hotel. Café. en Restaurant eeömn'ovperdnn „St. An toning", houdende verdoel- «mn de» Baad om de Kroon te verzoeken de gemeente te doen aanwijzen als ppmeente bedoeld in art. 58 Cl. Drankwet. Dan zal in bedoe1 *0 lokaliteiten van vrouwelijk personeel geen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6