Ok m IBIS SHAG VICTORIA-WATER Ciano'e groote politieke rede 'Hou weling Dobbelmann lekker... man! foto's VWJDAG 14 MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland HANGT ER EEN ONWEERSWOLK? Buiten de territoriale wateren van de Zuid- Si: aansche havenstad Almeria, we ke zich in voiksfronthanden bevindt, heeft /ich een voorval afgespeeld, hetwelk in het bijzonder in de Bri.sche hoofdstad een begrijpelijke opwinding heeft veroorzaakt. Een Engelsen», toi pedojager, een der nieuwste aanwinsten Ban de Britsche vloot, welke deel inunaaK-c van het eskader, dat de volksfront-kust van Zuid-Span je bewaakt, in opdracht van de non-interventie-commissie, is aldaar getrof fen door een zeer ernstige catastrofe. Tijdens een patrouille-vaart on stond aan boord van dc-zen torpedo-jager „Hunter" een txposie, v/elke zoo krachtig was, dat een ach'.tal lenen der bemanning op slag werden gedo *1, terwijl vieo-en-tiwintig anderen min of meer gevaarlijke verwondingen opliepen. Het schip was door deze ontploffing zoodanig outredderd, dat het zich niet meer op eigen kracht in veiligheid kon brengen. Op zijn hulpseinen daagden de torpedojagers „Hv pn ion" en „I-Iardy" op, doch reeds nart het rvo-ksfrontschip „Lazaga" den Brit op sleep touw genomen, om hem in Almeria binnen te s eepen, terwijl de eveneens voode kruiser „Jaime Primero" de bemanning had in vei ligheid gebracht. Aanvankelijk verkeerde men in de mee ning dat men te doen had met een drijven de zeemijn; later ging men overhellen tot de veronderstelling, dat er opzet en kwaadwil ligheid in het spel zouden zijn. Een voorloo- pig onderzoek zou namelijk reeds in hat licht hebben geste'd, dat de scheepswand ,van de „Hunter" een tweetal openingen zou vertoonen, waardoor een projectiel, vermoe dtlijk een torpedo, binnengedrongen zou zijn. om aan den anderen kant het schip wi oer te veriatien. Mocht zulks inderdaad het geval wezen, dat heeft men hipr te doen me: een bijzonder ernstig incident, het eersuj B an dien aard, sedert de non-interventie, van kracht is geworden. De schuldvraag immers zou kunnen leiden tot aanspraken cp scha devergoeding en het aanbieden van veront schuldigingen, die door de betrokkecen niet of s.echts noode zouden worden verstrekt. Het ligt geheel in de lijn der huid'ge ver gifiigde Spaansche verhoudingen, d|it men .van de zijde dr volksfront-regeering te Va lencia meent te mogen uitspreken, dat Fran co voor deze dingen aansprakelijk zou zijn. Alen zegt daar reeds, hoe ongeloofwaardig zulks ook klinken moge, dat een vijandelijke actie van een van Franco's vliegtuigen de-zi ravage zou hebben veroorzaakt. Het behoeft getn betoog, dat zulks vrijwel moet worden Buitengesloten geacht. De Britsche marm> menschen zo'f zouden zich niet hebben la ten bombardeeren, zonder op tegenweer be dacht te zijn. Bovendien schijnt de opgeloo- per averij de uitwerking van een luchtbom .vriiwel uit te sluiten. Men spreekt imi van beschadigingen dicht boven da water- Uit den aard der zaak betracht men ln Britsche officieele kmgen voorloopig wat meer reserve en wenscht men zich aldaar nog niet over de oorzaken van het gebeurde uit te laten. Wel schijnt men voornemens te zijn, extra oorlogsbodems naar da betref fende kust-zone te zenden, een daad, waar aan men voorshands geen andere beteekenis moet hechten dan die van prestige-herst&l. Intussohen is het begrijpelijk, dat T voor- gcvallene niet heeft nagelaten een zekere internationale ongerustheid te wekken. Bij de huidige, uitermate gespapneu verhou dingen, o.a. tusschen Italië en G root-Brit- tannië, is er slechts bitter weinig noodig om een krachtige ontlading te veroorzaken. Boven Spanje hangien inderdaad donken? wolken, waarvan men nog aal moeten af wachten, of zij met voldoende electrici Vit zijn gevuld, orn tot een onweder te leiden. .Thans hecrscht er reeds en zeer dreigende Stille...... Amerikaansche politie vuurt op de stakers Bet staalconflict neemt ernstige cfmetinnen aan De groote staking in de Amerikaan sche staalnijverheid heeft tot een eerste bloedige botsing geleid. Tweehonderd vijf tig arbeiders die voor de Aliquippa-fabriek postten, verzetten zich tegen de politie, welke hen aan maande de toegangen tot de fabriekster reinen vrij te geven De menigte nam zulk een dreigende houding aan, dat de agenten zich ten- s'otte gedwongen zagen op de stakers te vuren en hen met traangasbommen te bestoken. Eerst hierna slaagde de politie er in, ue menigte te verspreiden. Men vreest, dat de staking zich nog aan merkelijk zal uitbreiden en wel tot verschei dene der grootste staalfabrieken in de Ver enigde Staten, waaronder Bethlehem Steel, National Steel en Republic Steel. Indien de werkgevers de eischen van den leider van het Cio, Lewis, niet inwilligen, bestaat groote kans, dat nog 158 000 arbei ders het werk zullen neerleggen. De toestand bij de firma Jones en Laugh- lin is uiterst gespannen. De stakende arbei ders hebben posten uitgezet, welke de werk willigen verhinderen d^ fabrieksterreinen te betreden. Reeds is het tot botsingen tus schen stakers en werkwilligen gekomen, welke tot nog toe evenwel niet van ernsti- gen aard zijn geweest. De directie der fabrieken is echter vast- fces'oten geen inmenging in haar bedrijf te dulden en het feit, dat in de fabrieken groo te hoeveelheden munitie en traangasbom men dus alles wat bij een industrie-con flict in de Vereen. Staten behoort liggen opgeslagen, doet vreezen, dat er zich bloe dige botsingen zullen voordoen. De Oceaanvliegers weer vertrokken De Amerikaansche oceaan vliegers Merrill en Lambie zijn gisteren van het Engelsche vliegveld Ainsdale gestart voor hun retour vlucht naar de Vereenigde Staten. Naar Havas meldt, zouden de vliegers ver trokken zijn zonder de kroningsfilms, welke langs gewonen weg naar Amerika zullen v/orden overgebracht. Aanleiding tot dit „incident" zou zijn een geschil tusschen eenige filmmaatschappijen te Londen. Palestijnsche Arabieren in hongerstaking Honderd vijftig Arabieren, die in de gevan genis van Akko zijn opgesloten, zijn in hon gerstaking gegaan, wijl, bij ge'egenheid van do koningskroning te Londen geen amnes tie is afgekondigd. De Arabische nationale raad heeffl in zijn zitting van gisteren over deze aangelegen heid van gedachten gewisseld. Is op de „Hindenburg" geschoten In verband met het onderzoek naa ramp van de „Hindenburg" heeft ie politic in New Jersey desgevraagd bevestigd, dat dc laatste jaren herhaaldelijk op vliegtuigen rond Lakehurst is geschoten. Ook de bekende oceaan vlieger C'aren. Chamberlain verklaarde, dat kortgeleden od twee vliegtuigen aanslagen zijn gepleegd, de laatste op 2 Mei. Een der vliegtuigen is met een doorsrnoten benzinol«:ding op het vlieg veld Bendix aangekomen. Hpt andere had een gat in den vleugel. Het vliegveld van Bendix ligt op 100 K.M. van Lakehurst, en hei vliegveld van Clifton, waar het andere aangeschoten vliegtuig was geland, op 70 K.M. Naar thans eveneens bekend geworden is. is reeds in 1930 op het luchtschip .los An geles" en in 1928, 1932 en 1933 op 't lucht schip ZMC 2 geschoten. Dp luchtvaartautoriteiten hebben nok meer ma'en klachten en anonieme telefonische waarschuwingen ontvangen, waarin aan vliegers de raad werd gegeven, niet laag over New Jersey te vliegen, daar zij aniders doi de vertoornde bewoners met kogels ion boord zouden worden. garantie.standgroen! garantiestand bruin, garantie-stand rood garantie.standzwart garantie-standblauw Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HEI HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 DE VERBODEN VLAAMSCHE AMNESTIEBETOOGING Protesten in de Belgische Kamer In de Belgische Kamer is gisteren van Vlaamsch-nationalistische en van katholieke zijde met kracht geprotesteerd tegen 't op treden van burgemeester Max van Brus sel, die onlangs een Vlaamsche amnestie- betooging kortweg heeft verboden, terwijl hij een anti-amnestie-betooging der Walen heeft laten doorgaan. De Vlaamsch-nationalist R o m s e c noem de het ongewenscht en ongehoord, dat in de hoofdstad alleen maar betoogingen ge houden mogen worden, welke in overeen stemming zijn met de opvattingen van bur gemeester Max, in dit geval anti-Vlaamsche betoogingen. Trouwens, zelfs indien de mo gelijkheid zou bestaan, dat de orde zou ver stoord worden is het de plicht van den burgemeester, om door middel van zijn politie en. indien zulks niet voldoende is, door de gendarmes, een toegelaten betoo ging tegen eventueele tegenbetoogingen te beschermen. Thans loopt de beker over. Men wil te Brussel alles wat Vlaamsch is onderdruk- Ook de katholieke oud-minister v. Cau- elaert, liet een vlammend protest hoo- ren. „Max heeft aldus spreker, aan onze heiligste vrijheden geraakt. Max maakt mis bruik van gemeentewetten, om een soort politieke censuur uit te oefenen op de be- toogingen in de hoofdstad. De Vlaamsche oud-strijders, die te Brussel een manifesta tie ten gunste van de amnestie wilden komen houden, zijn juist degenen die 85 an de soldaten in de loopgraven van den Yzep uitmaakten. Aan deze mannen, die willen betoogen voor een zaak, die hun dier baar is, wordt de toegang tot de hoofdstad ontzegd. Rrussel heeft deze mannen beleedigd en dient derhalve eerherstel te brengen. Waar zou het heengaan, indien moest hlijken, dat de burgemeester van Brussel boven de regeering staat? Als het verbod niet ingetrokken wordt, zullen de Vlamin gen eens temeer kunnen zeggen, en met recht, dat Brussel tegen hen is en blijft". De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde daarop, dat hij .persoonlijk wel de Vlaamsche nmnestie-betooging zou hebben toege laten, maar dat de Regeering machte loos staat tegenover de gemeentewet, waarop burgemeester Max zich beroept. De socialistische leider, Vanderveldo verklaarde dat burgemeester Max misbruik maakte van zijn macht. Aan het slot der debatten werd door leden der verschillende partijen een motie inge- BRITSCHE TORPEDOJAGER ZWAAR BESCHADIGD Verscheiden dooden en gewonden Liep het schip op een mijn Volgens een bericht uit Valencia, dat door.de Britsche admiraliteit wordt be vestigd, is de Britsche torpedojager „Hunter" gisteren op vijf mijlen afstand van de Spaansche haven Almeria door een explosie nabij de waterlijn bescha digd. Van de bemanning van dit 1400 tons metende schip, hetwelk in 1936 van stapel liep, werden acht leden ge dood en vier-en-twintig min of meer ernstig gewond. Het oorlogsschip is met zware slagzij de roode haven Almeria binnengesleept. De torpedojager „Hunter" bevond zich op het moment dat de ontploffing plaats greep nl. gistermiddag om drie uur op pa trouillevaart voor de Spaansche kust, als een van de eenheden der internationale contröle-vloot. De Britsche torpedo-jagers „Hardy" en „Hyperion" zijn dadelijk full speed naar de plaats des onheils vertrokken, alwaar men eveneens den commandant van het derde kruiser-eskader uit Barcelona verwacht. De slachtoffers der catastrofe zullen ver moedelijk naar Gibraltar worden gebracht. De aarU van de averij) die de „Hunter" heeft bekomen, schijnt erop te duiden, dat de ontploffing niet is veroorzaakt door een mij.n. Men heeft namelijk in den scheeps wand een gat geconstateerd, waardoor een projectiel kan zijn binnengedrongen en een tweede gat, waardoor dit projectiel 't schip weer kan hebben verlaten. De bemanning van de „Hunter" is aan boord genomen door den rooden kruiser Jaime Primero". De admiraal-bevelhebber van het Britsche Middellandsche Zee-eska der beeft de volksfront-regeering bedankt voor de hulp aan het beschadigde schip verleend. diend, waarin het besluit van burgemeester Max wordt betreurd en de wensch wordt uit gesproken, dat het constitutioneel recht van betoogen voortaan onbeperkt en onder alle omstandigheden zal worden geëerbiedigd. In de volgende zitting zal de kamer over deze motie stemmen. Italië's betrekkingen met het buitenland passeeren de revue Houding ten opzichte van Volkenbond en Locarno-pact In de Italiaansche Kamer heeft Cianoi de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, een groote rede gehouden over de Italiaansche buiten landsche politiek, waarin hij o.a. ver klaarde, dat van Italië geen enkel plan tot hervorming van den Volkenbond is te verwachten, aangezien het la.nd gee nerlei reden heeft tot erkentelijkheid jegens dit instituut, welke het zou kun nen bewegen, een poging te doen om zijn bedreigde bestaan te redden. Sprekende over de Spaansche kwestie, her innerde Ciano er aan dat Italië reeds bij den aanvang van den burgeroorlog gewezen heeft op de noodzakelijkheid nauwkeurige schikkingen te treffen inzake de openbare inschrijvingen en het zenden van vrijwilli gers voor de beide bij het conflict betrokken partijen De Italiaansche voorstellen vonden geen genade. De strijd ging voort en nam steeds grooter vormen aan. De sindsdien door het comité te Londen genomen maatregelen zal Italië met fascis tische nauwgezetheid en loyaliteit tegen over aangegane verplichtingen, eerbiedigen. Minister Ciano verklaarde vervolgens, het zijn plicht te achten melding te maken van het ernstige gevaar, dat de periodieke aan vallen van een zekere internationale pers jegens Italië inhouden. „Wanneer de jongste gebeurtenissen door objectieve historici zullen zijn geregistreerd, in stee van door het sectarisme van enkelf bladen, zal klaar en definitief blijken dat de victorieuze dapperheid der Italiaansche vrijwilligers in Spanje in dezen strijd tegen de roode tyrannie, steeds en overal vol komen aan heroïeke tradities van dit land heeft beantwoord". Ten aanzien van het gevaar, dat tenge volge van het Spaansche conflict Europa in twee tegenover elkander staande blokken zou kunnen worden verdeeld, wees de Minister op het streven van den duce, om een dergelijke dreiging te voorkomen. De Dnltsch-Itallaansche vriendschap In dit verband wees de Minister op de betrekkingen tusschen het fascistisch Ita lië en het nationaal-socialistisch Duitsch- land. „Het is geen blok dat wij gevormd heb ben", aldus spr. „De ervaring der laatste maanden heeft integendeel aangetoond.dat de evenwijdige politiek der beide groote autoritair geregeerde staten in Europa een zeer nuttig element is voor de veiligheid en den vrede en een basis, waarop alle krachten, die de beschaving willen bescher men tegen de dreiging van het bolsjewisme en vruchtdragenden en duurzamen opbouw arbeid willen verrichten hun natuurlijken koers hebben gevonden en zullen vinden". De Minister voegde hieraan toe, dat de samenwerking tusschen Italië en Duitsch land zal worden voortgezet in een geest, die geen andere protocollen noodig heeft dan die, welke in Duitschland zijn onder teekend. Ciano besprak vervolgens, Ln verband met de jongste besprekingen te Venetië, de pro tocollen van Rome. Na erop te hebben ge wezen, dat in de vriendschap tusschen Italië en Oostenrijk niets veranderd is, ver klaarde de minister, ,dat degenen, die den ken, dat deze vriendschap in wezen tegen Duitschland was gericht, zich vergissen". Geen vrees voor Engeland Na vervolgens nog de diepgewortelde vriendschap tusschen Italië en Hongarije te hebben onderstreept, behandelde Ciano het met Engeland gesloten gentlemen's agree ment. „Nadat deze overeenkomst aanvankelijk goede vruchten had afgeworpen, heeft men" aldus Ciano, .moeten vaststellen, dat een onverwachte hinderpaal het proces der toe nadering tusschen Italië en Engeland min stens heeft vertraagd. Deze vertraging vindt geenszins haar oorzaak in Italië dat zich, zooals men zegt, wegens de Engelsche her bewapening schrap zou hebben gezet, want de desbetreffende besluiten van Engeland hebben ons in het geheel niet bezorgd ge maakt, daar wij aan niemand het recht be twisten, zich te bewapenen; een recht, dat wij na de mislukking van de ontwapenings conferentie ook voor ons zelf hebben opge- eischt en dat wij sindsdien methodisch tot erkelijkheid maken". Wat de betrekkingen met Frankrijk be treft, ziet spreker geen enkele essentieele kwestie waaromtrent beide landen diep gaande geschillen zouden kunnen hebben. Abnormaal is in tusschen de positie van Frankrijks diplomatieke vertegenwoordiging te Rome. Zij is het gevolg van een beslis sing van algemeenen aard der fascistische regeering, volgens welke de buitenlandsche vertegenwoordigers hun geloofsbrieven moe ten adresseeren aan den Italiaanschen sou- verein „koning en keizer" daar deze titels hem volgens de Italiaansche wetten toe komen en geen enkele gast in Italië, hij zij diplomaat of niet, het recht heeft, die wet ten des lands te negeeren of te veronarht- tejfcmen. Intusschen wacht Italië zonder on geduld, tot Frankrijk zal willen beduiden, dat het de betrekkingen tusschen beide lan den weer op nieuwen, normalen grondslag wenscht te brengen. Italië en het West-pact In West-Europa vraagt de Locamo-kwes tie om een oplossing. ..Italië is bereid, het accoord van Locamo te vernieuwen en rijn vroegere verplichtin- Beleid met zui<tet gen van waarborgende mogendheid zonder beperking weer op zich te nemen mits de primordiale en determiniseerende factoren van het oorspronkelijke Locarno-verdrag geen substantieele wijzigingen ondergaan. Dit beduidt geenszins, dat Italië de vitale belangen van andere volken, in andere geografische gebieden zou willen ignoree- ren en zeker die van Polen niet met welk land Italië steeds zeer hartelijke betrekkin gen onderhield en dat, nog vóór de beslis sing van Genève, de sancties ophief. Dat be duidt alléén, dat Italië van oordcel is, dat het eerste doel van een dergelijk West-pact moet zijn herstel van het veiligheidssysteem in dit deel van Europa; een veiligheids systeem dat om soliede te zijn een duide lijke doelstelling moet hebben en een nauw keurig bepaalde omlijning. Wij zullen onze pogingen in die richting voortzetten, doch verklaren reeds nu, dat wij nooit aan een conferentie over dit veiligheidssysteem zul len deelnemen, tenzij die conferentie zóó naarstig is voorbereid dat wij met vol komen «zekerheid er positieve resultaten van kunnen verwachten. Ten aanzien van de betrekkingen tus schen Italië en de Balkanlanden, zeide graaf Ciano, dat deze bevredigend moeten worden geacht. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De strijd in Biscaye duurt voort Dè slag rondom Munguia in Biscaye duurt voort. Valt deze plaats in hanaen der recht- schen, dan zullen zij de vallei kunnen bin nenrukken, die denzelfden naam draagt. Aan den kant der volksfronttroepen bevinaen zich nog slechts Asturische en syndicalisti sche bataillons. aangezien de Baikische ba- taillons naar Santandar zijn gezonden. Radio Requetes heeft medegeoeeld. dal de rechtsche troepen contact hebben gekre gen met den ..IJzeren goroel", de laatste verdediging van Bilba en voegde hieraan toe dat het bombardement dezer stellingen door artillerie en luchtmacht een aanvang heeft genomen. Gebied van Gibraltar woardt ontruimd Aan de Spaansche vluchtelingen in het gebieo van Gibraltar is medegedeeld, dat zit naar Spanje moeten terugkeeren. Ér zijn reeds maatregelen genomen, opdat uitgewe kenen, die met de Spaansche regeering sym- pathiseeren, niet naar door de reehtschen beheerschte streken zullen worden gebracht Het bevel tot vertrek is gegeven met het -og op de overmatige bevolking en de mo gelijkheid van besmettelijke ziekten. De gouverneur wenscht dezen toestand niet te laten voortduren. Heden begint de Britsche Rijksconferentie In aansluiting op de Kroningsfeesten, welke een groot aantal vooraanstaande per soonlijkheden uit het Britsche gemeenebest naar Londen brachten, wordt heden aldaar de eerste zitting gehouden van de nieuwe Rijksconferentie. De leiders van de delega ties zullen spreken over de voornaamste problemen der buitenlandsche politiek, en over de commercieel-economische vraagstuk ken, welke het geheele rijk betreffen. De defensie zal volgens de groote lijnen van 1923 en 1926, gehandhaafd blijven. VOOR DE PIJP Rome ziet wantrouwend naar Londen Bereidt Brittannië „iets" voor? Sinds eenige dagen is volgens Havas in Italië algemeen de opinie verspreid, dat men thans aan den vooravond staat van een belangrijke misschien zelfs ernstige gebeurtenis op interma» tionaal gebied. De „Giomale dTtalda" maakt zich tot tolk van deze stemming door open» lijk te schrijven: „Brittannië bereidt „iets" voor tegen Italië. De anti-Ita» liaansche perscampagmo is daarvan een voorteeken. De Britsche pers poogt echter tevergeefs de as RomeBerlijn te breken en beide partijen tegen elkaar op te hitsen, teneinde hen te isoleeren en ze des te gemakkelijkci: te onderwerpen. Het is duidelijk, dat men tracht in het geweten van Engeland en zoo mogelijk in het geweten van Europa de meening te doen po6t vatten, dat Italië en Duitschland wreed, onbetrouwbaar, misdadig en tegelijk vreesachtig zijn, in het kort dat men tracht van deze landen het voorwerp van een na» tionalen en internationalen haat te maken» Verder is het duidelijk, dat deze aanvals» manoeuvre, welke een ware oorlogsvoorbe» reiding is, in competente kringen niet wordt gedesavoueerd, doch zelfs, dat men het mi» tiatief hiertoe moet toesohrijven aan dezq kringen". Het blad vraagt zich af, wat Engeland wil. „Deze aanvallen duiden op een nieuwe Europeesche politiek en kunnen niet wor den toegeschreven aan de bitterheid, welko. ie overgebleven na de sancties. Men moet zich evenwel niet inbeelden4 dat Italië en Duitschland tegenover de/.o manoeuvre passief zulen blijven". „La Tribuna" bericht, dat de verdedigers van Bilbao, die veertien dagen geleden nog niet beschikten over moderne wapenen, deza thans wel hebben en het blad aarzelt niet te veronderstellen, dat deze zijn aangevoerd door de Britsche schepen, welke, naar mienl zeide, alleen levensmiddelen brachten. Het blad sohrijft verder, dat .sommigen er over denken een transport vrouwen en kinderen, die uit Bilbao worden geëvacu» eerd, ira den grond te horen, om de recht» schen hiervan te kunnen beschuldigen". Ook andere Italiaansche bladen brengen dit bericht en verklaren het te hebben ontleend aan het Spaansohe blad „Diariol ichroniffi» Japans geheime raad bijeen Verkiezingshervormingen in 't zichtl De Japansche keizer heeft gisteren de bij eenkomst gepresideerd van don geheimen raad. In deze zitting werd de benoeming goedgekeurd van een speciale commissio. welke zich volgens het plan van Hayasji zal moeten bezig houden met de tenuitvoer legging van de door de regeering beoogde administratieve hervorming'm. Het blad „Yomioeri Sjimboem" herinnert j-r aan, dat deze hervormingen bestaan in do herziening van het kiesstelsel, een nieuwe economische politiek tegenover Mandsjoek- wo en de politiek tegenover de ijzer industrie. Het blad schrijft verder: Volgens Hayasji belet het tegenwoordige kiesstelsel de'ont wikkeling van een constitutioneels egeenng overeenkomstig de belangen van Japan; het moet derhalve worden gewijzigd. Het aantal landdagafgevaardigden moet worden verminderd door de instelling van kieskringen. KORT NIEUWS P® J*°nse koning Faroek van Egypte zal op 31 Juli a.s. te Cairo worden gekroond. Door een Instorting zijn drie arbeiders 'n.jfpn miJn bii Charleroi bedolven. Toen men na langdurige inspanning er in geslaagd was. de mannen te bevrijden Dleek, dat twee huner reeds overleden was.611' terw*J* derde ernstig gewond Een verschrikkelijke onweersstorm neeit te ilna en omgeving groote schade aangericht. Door blikseminslag werden vijf personen gedood en zes en dertig woningen en stal len m de asch gelegd. -Van 20 tot 30 Mei zullen de leiders van de Hitler-jeugd nabij Weimar een kamp be- trekken Op 23 Mei zal minister Goering spreken over het vierjarenplan, terwijl 25 en 26 Mei gewijd zullen zijn aan de buiten landsche politiek. Ook de Duifsche ambas sadeur te Londen, Von Ribbentrop, zal op het congres het woord voeren. BOEKARIN EN RYKOW VEROORDEELD? Uit Moskou wordt aan het D.N.B. ge meld, dat eerst thans bekend wordt, dat Boekarin en Rykow begin April door een geheime rechtbank tot belangrijke vrij heidsstraffen zouden veroordeeld zijn. Het vonnis is tot nu toe niet officieel bo. kend gemaakt. Rykow. aldus het D.N.B.. die, naar het schijnt, een beroerte heeft gehad, zou thans in een ziekenhuis te Moskou worden ver pleegd, terwijl Boekarin zich reeds in' ballingschap zou bevinden. 1 DE EXTRA-TREIN NAAR OOSTENRIJK In verband met de berichten, dat Zater dag een Duitsche extra-trein Oostenrijksch gebied zal passeeren in de richting van Italië, wordt te Berlijn bekend gemaakt, dat Goering met de Pinksterdagen een kort, particulier bezoek aan Venetië hoopt to brengen. Ten aanzien van de geruchten aangaande een te verwachten bezoek van Mussolini aan BerMesgaden wijzen, aldus Havas. be voegde Duifsche kringen er op, dat indien cm bezoek zal plaats vinden, het vrijwel zeker is. dat de Duce, zonals hij gewoonlijk doet, van een vliegtie gebruik zal maken VERPLEEGSTER ZWAAR GEWOND Gistermiddag om zes uur is in de Nieuwe Spiegelstraat bij de Kerkstraat te Am ster» 1111 een Jeer ling-verpleegster uit Oost» n door een wielrijder aangereden. Met een schedelbasisfraefimr is zij naar het WiIhelmina-gasthuis overgebracht. UIT EEN BOOM GEVALLEN Eenige jongens van 10 tot 15 jaar waren te Scha es berg aan het spelen in de bospchen. Een hunner, hef 13-jarig zoontio an de familie \J., had hiVbij het ongelnlc -•an een hoogte van fi metei uit een boom te vallen Spoedig was dokter Van den Eer den ter plaatse, die ernstige inwendige kneuzingen, een gebroken ruggegraat fln vrij ernstige verwondingen constateerde» Het knaapje werd dadelijk overgebracht naar het ziekenhuis. Zijn toestand is zorg» wekkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2