■ijlteum £riïtsrt)f (ümtrant 4 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Limburg juicht DrColijn toe! I.G.B. gtbomumrntsprijtf: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6085 VRIJDAG 14 MEI 1937 18e Jaargang Sbbcrttntirprijjett: Van I tot 5 regels L171 Elke regel meer 0.22 ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 1 bureau v wordt berekend0.10 MERKWAARDIGE POLITIEKE BEKEERING In t i roode pers vertelt de heer F. J. W. Drion, oud-Kamerlid en oud-secretaris van de Bond van Vrije Liberalen, waarom hij op 26 Mei a.s. op de S.D.A.P. zal stemmen. In dat relaas, dat wij overigens stil zwijgend voorbijgaan, frappeerden ons en kele passages, welke'wij, zonder veel com mentaar, even naar voren willen brengen. De eerste houdt dit in, dat wie ,.in ons land het liberalisme voorbij is gegaan en niet katholiek is, slechts de keuze heeft tusschen Calvinisme en sociaal-democratie". Daar zit zeker veel waars in. En wat daarop volgt, is waarlijk ook niet zonder grond. De heer Drion betoogt n.I. dat „de politiek niet restloos in de economie opgaat, maar ook een zuiver geestelijke kant heeft". Twee geestelijke stroomingen hebben beurtelings of te samen het Nederlandsche leven voort gestuwd, het Calvinisme en 't Humanisme. „Al wat geestelijk gesproken liberaal is, hoort aan het humanisme, aan de ziele-houding, die zich naar den mensch en zijn geestelijke volmaking richt. Reeds om die reden kon dus het Calvi nisme, de anti-revolutionnaire of chris- telijk-historische partij, niet mijn keuze zijn"; zegt de heer Drion. En wij zijn dankbaar voor deze erkenning. Zou de sociaal-demo cratie het ook zijn voor wat er op volgt? Op de vraag n.I. Of hij zich dan tot de sociaal-democratie kon wenden^ antwoordt de schrijver: Oude bezwaren tegen haar had ik zien wegsmelten. Zij had haar breuk met Oranje geheeld. Zij zag de landsverdedi ging niet meer als een verwerpelijk kwaad. En laat het zijn onder invloed van buitenlandsche gebeurtenissen het woord „vrijheid" begon minder dan ooit slechts een decoratieve vlag voor haar te zijn. Dat wil dus zeggen, dat de bekeerling zich wendde tot een partij, die verloochende wat vroeger bij haar beginsel heette. Het is niet zonder belang er de aandacht op te vesti gen, dat zulks zonder commentaar in de ropde pers wordt opgenomen. Ten slotte volgt er dan nog iets zeer in teressants. De schrijver somt op, wat hem in de sociaal-democratie aantrok en geeft als laatste argument, dat deze partij „ook in haar jongste ontwikkeling haar revolutionnaire geest niet heeft prijs gegeven." Hij voegt er onmiddellijk aan toe, dat men van deze uitdrukking wel misbruik zal maken en geeft er daarom een verkla ring bij. Toen hem onlangs een Fransch journalist, door zijn blad uitgezonden om na te gaan, welk gevaar het Hitlerianisme in de Westeuropeesche landen bood, be zocht, heeft de heer Drion hem verteld van onze geschiedenis en hem voor de oogen gebracht een klein dorp op de Veluwe. Met hart werken verdient de boer er een scha mel stuk brood. Zijn ontwikkeling en poli tieke scholing zijn gering. Maar laat de Nederlandsche Hitier hem iets durven bevelen betreffende zijn kerk, zijn Calvinistische kerk. en hij zal zich liever naar een concentratiekamp laten sleuren, zich laten doodmartelen, dan zulk een aantasting van zijn gees telijke persoonlijkheid te dulden. D&t re- volutionnairisme is het revolutionnairis- me van bijkans heel het Nederlandsche volk, en ik, die door mijn werk de par tijen van dag tot daS heb moeten vol gen, weet, dat de sociaal-democratie haar deel ervan zou toonen in de ure des gevaars. De conclusie uit een en ander ligt voor de hand. Het Calvinisme is „oorsprong en waarborg onzer constitutioneele vrijheden" en wanneer de heer Drion niet gedrenkt was in de geest van het humanisme zou hij zich niet tot de sociaal-democratie, maar tot het calvinisme gewend hebben. Ook voor deze erkenning zijn we dank baar. Wij zullen er geen misbruik van maken. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Aan den Nieuwendijk te Klundert ïs de bliksem ingeslagen in de woning van de familie V. In de keuken, waar drie kinderen zaten te spelen, werd een van hen, een jongen van 13 jaar getroffen. De jongen bleef als levenloos liggen, doch kwam na eenigen tyd by. Zyn toestand is echter zorgelyk. HEMA-BRAND TE NIJMEGEN Schade f 10.000 Hedenmorgen omstreeks zeven uur is ver moedelijk door kortsluiting, brand ontstaan in de gelijkvloers gelegen bijouterie-af deeling van de Hema, aan de Groote Markt te N y- m e g e n. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. De brandweer wist echter met één straal het vuur zoo te bestrijden, dat zij den brand binnen een kwartier had bedwongen. Tengevolge van de hitte werden alle verdie pingen geblakerd, terwijl ook de aanwezige goederen schade van beteekenie leden. De bijouterie-af deeling brandde geheel uit. De schade, door brand veroorzaakt, wordt op f 10.000 geschat. De firma is verzekerd. Zure critici konden het enthousiasme niet bedwingen Nederland als tegenstelling van Frankrijk Dr Colijn kondigt nieuw overleg met landbouw organisaties aan Werkloosheidsbestrijding door export-politiek noodzakelijk Het is wel een voorrecht in deze dagen Anti-Revolutionair journalist te zijn. Of ge u bevindt in het hart van Holland, waar in tentoonstellingshallen en vei linggebouwen enorme menschenmassa's zijn opgepakt dan wel of ge uitzwermt naar kleine plaatsen aan de grens van België en Duitschland, waar de bevol king dun en het A.R. volk nog dunner is gezaaidoveral treft U de warmte, de waaraeering en de hoogachting waar mee de ons geestverwante Minister- President wordt begroet en toegejubeld, omdat men in hem ziet de verpersoon lijking van de beste tradities van ons volk. Die waardeering beperkt zich niet tot de volle zalen met „eigen menschen". In den trein die ons ditmaal naar Midden- Limburg voert, vangen we, rustig zittend, al spoedig flarden van een gesprek op uit een aangrenzende couoé. „Ze mogen zeggen wat ze willen, maar er zit 1 ij n in wat hij heeft gedaanl" „Ja. manl Die heeft wat gepresteerd! En dan nu op z'n 67ste jaar nog het heeie land door te trekken. Doe het hem maar nat Ik ben zelf niet Anti-Revolutionair maar toch stem ik liem „Nou en met mij is het precies eenderl Dan komen we in Sittard, het doel van de reis voor ditmaal. Kleine, in groote meer derheid Roomsche stad. De grootste zaal het bioscooptheater ..Forum" is meer dan vol. buiten groepen honderden samen. We hooren: er waren voor de zaal meer dan 2000 plaatsen aangevraagd, maar met moeite kan men er 1200 bergen. De rest moei nu maar buiten staan op de binnenplaats van een tegenover liggend R.K. Jongens college, waarheen het geluid' wordt over gebracht. Men heeft ons gezegd: „In Limburg, daar is het een bolwerk der N.S.B.", en het eerste wat we hooren is: „Hoe is het in 't Noorden? De N.S.B. hier? Die zakt als bomijs in el kaar 1" Daar wordt enthousiast ingezet „Zij zullen het niet hebben, ons oude Nederland" en als het gemengde volk. dat in deze zaai verkeert. Da Costa's strijdlied al niet kent als de partijbroeders, dan zingen Zr met te méér élan: „Hier duldt de grond geen slavernij, waar vrijheid eeuwen stond!" Het Limburgsch volkslied schalt en dan rijst ineens alles op en met daverend hand geklap en gejuich wordt Dr. Colijn begroet, wanneer hij met het Provinciaal Comité binnentreedt Z.Exc. wordt direct gevolgd door Mr. Dr. W. F. J. Frowein. de President-Directeur der Staatsmijnen. Het gejuich gaat over in een krachtig „Wilhelmus" en dan laat de heer H. J. van Lonkhuijzen, uit Venlo, de leider der ver gadering, zingen Ps. 99 1. In zijn openingswoord, dat na Schrift lezing en gebed volgt, drukt de voorzitter er zijn spijt over uit dat men zoovelen heeft moeten teleurstellen. De zeer groote belangstelling, aldus spr., verwonderde ons niet, ook niet toen deze bleef bestaan ondanks de onwelwillende houding van een deel der Limburgsohe pers voortdurend tegen Dr. Colijn en met name tegen het be zoeken door R.K. van deze vergadering aangenomen. Die groote belangstelling 6pruit voort uit de oprechte bewondering die men heeft voor den man, die door ieder wordt erkend als de verpersoonlijking van het algemeen Regeer- beleic der laatste 4 jaren, als diegene der ruim 8 millioen Nederlanders over wien de laatste jaren het meest en het heftigst is ge schreven en gesproken. Na ook de vele gasten te hebben welkom geheeten, begroette spr. Dr. Colijn als den hooggeachten leider der Anti-Revolutionai ren en heette hem welkom in Limburgs dierbaar ooro. Met daverend applaus wordt dan Dr. Colijn weer begroet en deze vindt direct contact, als hij er aan herinnert 4 jaar ge leden aan den vooravond der verkiezingen in dezelfde zaal te zijn opgetreden Als vanzelf komt spr. er dan toe den toe stand van toen en nu te vergelijken om in een door en door logisch betoog den gang van zaken en vooral de Regeeringspolitiek uiteen te zetten. Spr. noemde het merkwaardig dat er van andere zijde betrekkelijk maar heel weinig wordt gesproken over hetgeen de volgende vier iaren behoort te geschieden. Doet men dat dan nog, dan geschiedt dat in zeer alge- mcene termen, zonder dat men veel con cretiseert Wel spreekt men veel over het gevoerde Regeerbeleid. maar er ontbreekt veel aan de objectiviteit en onbevangenheid. Men doet dat niet en men wil oat blijkbaar liever niet doen. Welnu, zegt spr., ik draag in de eerste plaats de verantwoordeijkheid voor het ge voerde beleid en ik denk er ook niet aan mij aan die verantwoordelijkheid te onttrekken (luie. applaus). Spr. schetst dan hoezeer de toestand in allerlei bedrijfstakken ontzaglijk is ver beterd. Waar wanhoop was. daar is nu hoop en vertrouwen. Erkennende dat de depreciatie als laatste element na de aanpassing ook gunstig heeft gewerkt en dat de verbetering van oe wereldconjunctuur evenzeer een gunstige factor was voor sommige export-bedrijven, zegt spr. met nadruk, dat deze verbetering door bij-invloeden lang niet van zooveel beteekenis is als men het voorstelt en blijk baar gaarne wil voorstellen. Wat de Regeering voor het bedrijfsleven kon doen is meer. is oneindig veel meer dan de eenvoudige man vaak vermoeden kon. Dr. Colijn gaf eenige interessante voorbeel den van de werkzaamheid der Regeering om nog zooveel mogelijk de deuren in het bui tenland open te houden voor onzen export. Geen enkel land in Europa is er, zegt spr. met stemverheffing, dat er bij de thans intredende verbetering van de wereldconjunctuur zoo gunstig voorstaat als Nederland (daverend applaus). Niet dat alles nu couleur de rose is, er blijven heel veel zorgen over, maar het be drijfsleven is in de kern gezond geworden; de kracht van het land is niet gebroken, maar veert weer op. De „andere koers" die de Regeering dan volgens de critici had moeten steunen is oe koers van Frankrijk. Reeds nu kan echter gezegd worden dat het met dien koers fali- kant uitloopt. Nadat spr. aanpassingspolitiek, koop kracht-theorie en werkloosheidsbestrijding uitvoerig heeft behandeld, zegt hij: Men kan ook zeggen: als ik rente en aflossing van nieuwe leeningen niet kan betalennu, dan beaal ik niet. Of men kan ook een nieuwere leening slui ten om die rente en aflossing daaruit te betalen. Dat komt ook voor. Maar dat is niet een fatsoenlijke manier van han delen, niet een manier, die bij Nederland behoort (applaus). Wat redelijk voor de werkloozen kon wor den gedaan, is gedaan en wat gedaan kan worden wordt gedaan en zal gedaan worden als, gelijk te verwachten is, door de ratio nalisatie toch nog velen werkloos zullen blijven. Het bedrijfsleven, vooral in den landbouw zal ook in de toekomst nog in menig opzicht behoefte aan steun hebben. Maar omdat er steun wordt uitgekeerd zal er natuurlijk ook toezicht en 1 e i d i n g moeten zijn bij de uitkeering van deze Rijksgelden. Dat wil niet zeggen, dat de zaak moet blijven zooals ze is. Met de Regeerings- bemoeienis werd noodgedwongen te ver gegaan. Daarop moet worden terug gekomen. Op welke wijze kan spr. nu nog niet precies zeggen. Daarom zal consultatie van de belangrijke organisaties in den landbouw en veehouderij noodig zijn en in overleg met die organisaties moet een regeling worden getroffen die minder be moeizucht toelaat Ten aanzien van de defensie zegt spr. dat de toestand in Europa en Azië het nood zakelijk maakt dat we naar de mate van ons kunnen ook boven de 47 millioen accres in de defensie-uitgaven sedert 1935 onze weermacht moeten versterken om weerstand te kunnen bied en aan hen, die ons.zouden willen in palmen. Laat de financieel e toestand dit toe dan moet er naast de uitbreiding van de ouder- domsverzekering ook eenig redres komen op oncerwijsgebied. terwijl een andere gra duatie in de betaling der groote gezinnen dan ook moet worden bezien. Voor werkloosheidsbestrijding ziet spr. maar één weg, dat de Regeering tot het uiterste het bedrijfsleven moet steunen in zijn streven naar nieuwen opblo^. en met name op handelspolitiek-gebiea TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum. Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf VRAAGT PROSPECTIE de uiterste kracht moet inspannen om in het buitenlana de deuren en vensters weer open te krijgen voor onze goederen. De export is het, die de sleutel vormt tot opheffing van he* werkloosheids vraagstuk. In zijn peroratie, die evenals de geheele rede meermalen door luid applaus werd onderbroken, verwierp spr. de dwaze tegen stelling: fascisme of communisme, teekenae hij uit langjarige ervaring sprekende Oranje als hoedster van onze volksvrijheden en wekte hij de hoorders op de sprake Gods uit Schrift en historie te verstaan en om in ootmoedig Godsvertrouwen de toekomst tegen te gaan. En ook in het Limburgsche land was de zegenbede uit ae liederen Hamaaloths hel antwoord dat de schare bracht en eindigde Neerlands eerste staatsman met dankzegging met en voor het volk. Buiten hadden zich honderden voor den uitgang verzameld, die Dr. Colijn toen hij vertrok met hartelijk handgeklap begroetten. Ongeveer 2000 hoorders hebben het woord van onzen leider in Limburg gehoord en zij zullen even zoovele verbreiders zijn van onze beginselen. Dr. H. Colijn spreekt nog 15 Mei 18 Mei 22 Mei 24 Mei 24 Mei Breda ('s avonds) 's-Gravenhage Hilversum (3.30 n.m.) Ede Amersfoort ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT TWEE DOODEN Ernstig ongeluk bij Ede Leerling-chauffeur maakïe een fout Op de onbewaakte overweg tnsschen Ede en De Klomp is gisteravond om kwart voor zeven een personenauto door den D-trein, die op dat tijdstip den over weg passeert, gegrepen. De inzittenden, de 22-jarige Van 3os- tenbruggen en de 23-jarige Van Bntse- laar, beiden afkomstig uit Veenondaal. werden uit de wagen geslingerd en op slag gedood. De auto werd 500 meter meegesleurd waarna de trein tot stilstand kwam. De wa gen was totaal vernield. Van Oostenbruggen leerde nog slechts kort autorijden «*n werd door Van Butselaar onderwezen. Eerstge noemde zat achter het stuur en gaf, inplaats van te remmen, vol gas. Het uitzicht ter plaatse is niet slechrt. Na twintig minuten vertraging heeft de trein zijn reis voortgezet Dr. Colijn passeert Balkbrug Een hartelijke huldiging Men schrijft ons uit Balkbrug: Dadelijk na het eerste verschijnen van de spreekbeurtenlijst van Dr. Colijn in de kran ten. had men hier uitgemaakt dat onze minister-president op zijn tocht van Hooge- veen naar Hengelo onze Dlaats per auto moest passeeren. Na ingewonnen inlichtingen, die ons ver moeden bevestigden, werd het bericht zoo veel mogelijk doorgegeven en op 12 Mei bevond zich tegen 6 uur 's namiodags een groote menigte in de buurt van de brug ovei de Dedemsvaart. Toen de auto van Dr. Colijn voor de menschenmassa stopte, trad Burgemeester de Visser naar voren, die den inmiddels uitgestap.en minister-presicent in een korte toespraak hartelijk huldigde voor het vele werk door hem verricht. „Uw devies: Voor God, Neerland en Oranje", aldus spreker, „willen wij voor oogen houden." Als bevestiging zong de menschenmenigte spontaan 2 coupletten van het Wilhelmus. Zichtbaar ontroerd dankte Dr. Colijn voor deze onverwachte attentie. „Ik ben niet gauw van mijn stuk gebracht maar dit haa ik niet kunnen denken." Nadat nog 2 bloemstukken waren aan geboden, die Dr. Colijn aan zijn echtgenoote beloofde te overhandigen, stapte Zijne Excel lentie in de auto en reed deze weg onder de daverende toejuichingen aer menigte. De heer J, W. Klein 60 jaar Oud-burgemeester van Ridderkerk Morgen viert de heer J. W. Klein, oud-bur gemeester van Ridderkerk en res. luit.-kol. zyn 60sten verjaardag. De 60-jarige, die een Fries is van geboorte, bracht zijn jeugd door in Amsterdam, xvaax hy in het bouwbedrijf werkzaam was. Gedu rende de mobilisatie was hij eerst als luite nant en later als kapitein belast met het com mando van een compagnie van het 18e Regi ment Infanterie. In Nov. van het jaar 1916 volgde zyn overplaatsing by het Algemeen Hoofdkwartier en werd hy toegevoegd aan den inspecteur van den Landstorm. Tot het najaar van 1923 was hy werkzaam in mili tairen dienst. Veel heeft de heer Klein gedaan voor den uitbouw van het instituut van clen Byz. Vrijw. Landstorm. Als commandant van het kamp der Weerba ^rheidsvereeniging viel hem als jong luitenant een koninklijke ondenscheiding ten deel. Na zyn vertrek uit den militairen dienst is heer Klein 12 jaar werkzaam geweest als burgemeester van Ridderkerk. Na zyn aftre den het vorig jaar vestigde hy zich metter- te 's-Gravenhage. De heer Klein, die tot de A.R. party behoort, heeft zich door vertrek naar Friesland, aan alle huldebetoon onttrok ken. Gemeenteraad van Rotterdam TRAM-, BUS- EN ELECTRICITEITSZAKEN Drie belangrijke voorstellen aangenomen (Van onzen Rotterdamschen Redacteur) Een heel tamme vergadering was het. die de Rotterdamsche Raad gisteren hield en waarmee hij, hoewel ze voor „desnoods twee dagen" was aangekondigd, reeds in de middaguren gereed kwam. Het uiterlijk, met den soc.-dem. wet houder De Zeeuw als voorzitter op den verheven zetel en met de zilveren ambts keten omhangen de Burgemeester is nl. in het buitenland stemde geheel over een met de huidige meerderheidsverhou ding. Nog meer dan anders had de toe schouwer het gevoel: „rood" beheerscht Rotterdam. De vrijwel overbodige rede die de heer Lührs hield over de overeenkomst inzake electriciteitslevering a'a'n d'e n Haag paste in dit kader. Hij verontschul digde zijn vele woorden door te zeggen, dat een zóó belangrijk voorstel z.i. niet mocht worden aangenomen zonder dat op de be teekenis ervan de nadruk was gelegd. Ieder voelde echter dat achter deze rede de politieke overweging stak: zie toch eens wat wij sociaal-democraten een be langrijke dingen doen* Alsof dit niet onder elk bewind, als resultaat hoofdzakelijk van overleg tusschen de electrotechnische leiders der beide gemeenten, zou hebben plaats gevonden. Een ander punt van belang was de voor gestelde wij zi ging in enkele tram- I ijn e n gedeeltelijk met vervanging door busdiensten, met splitsing van lijnen en verandering van routes, ook met invoering van een sectie-tarief op de nieuw te scheppen buslijnen. Wat hierover gezegd werd, zoowel door de enkele raadsleden die er het woord over voerden als van de bestuursstoel, bevatte weinig nieuws. Ieder kon beamen dat „rust" in het tramnet uiterst gewenscht is, omdat anders de Rotterdammers er nooit zeker van zijn waar ze terechtkomen als ze op de tram stappen. Anderzijds kon nie mand ontkennen dat de tram zoo voordee- lig mogelijk moet exploiteeren en dat zij dus net zoolang moet zoeken tot zij de betrekkelijk „doode gedeelten" uit dit ver- voersaderstelsel verwijderd heeft en de be staande tot levende, zoo druk mogelijk ge bruikte heeft gemaakt. De wenken die ge geven werden in den Raad beloofde de voor zitter ter harte te nemen opdat er bij de definitieve vaststelling van de wijzigingen rekening mee zou worden gehouden. Tenslotte was een belangrijk punt na het afdrukken aan de agenda toegevoegd: de voorgestelde overname van de auto busconcessie Terbregg e—H o f- plein van de T.O.D. Dit is een zaak pie de gemoederen in Hil- legersberg nogal beroert, omdat de particu liere buslijn als een bijzonder kostelijk be zit van de Hillegersbergenaren wordt be schouwd en men, geleerd door de ervaring, zeer wantrouwend staat tegenover wat de R.E.T. daarvoor in de plaats belooft te geven. Men kon nu met belangstelling afwachten hoe de houding van de sociaal-democratische meerderheid van Rotterdam zou zijn ten aanzien van het in de spoedvergadering van Hillegersbergs Raad geuite verlangen, dat Rotterdam deze zaak nog even zou uitstellen, opdat de Hillegersbergsche belangen tevens bij deze transactie tusschen Rotterdam en den autobus-exploitant in rekening konden worden gebracht. De sociaal-democratische meerderheid, ver tegenwoordigd door den man op de voorzit terszetel. heeft daartegenover een wel wat vreemde en niet erg democratische houding aangenomen, door het uitstel ten gunste van een „niet belanghebbende"(!) partij te weigeren. We kunnen ons voorstellen, dat het Rot- terdamsche bestuur blij is met de kans een zoo ernstigen concurrent van het nog steeds noodlijdend gemeentelijk trambedrijf te kun nen wegwerken Maar een klein beetje ob jectiviteit en een rekening houden met de belangen van de naburige gemeente zou niet overbodig zijn geweest. Een houding als de aangenomene is kwalijk te rijmen met de sinds jaar en dag luide verkondigde princi pes der heeren, die nu te Rotterdam aan het bewind zijn. Zakelijkheid en hoffelijkheid hadden ge combineerd kunnen worden. Of achtte men dit te riskant voor het slagen van de trans actie? AUTO IN HET NOORD. HOLLANDSCH KANAAL Zes personen gered Kraninge redding door een matroos Gisteren reed een personenauto, bestuurd door den heer W. J. Walraven t« Den Hel- 2,®r richtinK Alkmaar langs het Noord-Hollandsch kanaal. In de nabijheid van de Vlotbrug bij de Kooy stond aan de rechterzijde van den weg een auto gepar keerd. De heer W. remde wat bij om die auro te Dasseeren. doch de auto slipte opeen glad gedeelte van den weg en even voor d* Vlotbrug reed de auto in he-t kanaal. Beide inzittende heeren, Walraven en J. H. de Nijs, wisten zich te redden, laatstge noemde wist mevr. v. d. Vaart, die met de dames Holsderber en Van Kuyck achter in in de auto zat, uit de auto te halen. Beide andere dames waren er erger aan toe. Zy hebben eenige minuten onder water opge sloten gezeten. Dank zij het kordiate optreden van den matroos-stoker eerste klasse N. de Vries, behoorende tot de equipage van Hr. Ms. „Java", die stond te wachten op de autobus naar Leeuwarden, zijn ze echter g*red. Hij sprong te water en haalde de dames uit de auto. Mevr. H. heeft een niet ernstige orgwond a mevr. van K. een wonde achter het oor gekregen. Met een kraanwagen is de bescha digde auto uit het water gehaald. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Dr. Colijn heeft gisteravond in Sittard gesproken. Mededeelingen over de nieuwe studio van de Nederl. Chr. Radio Vereeniging. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de voorstellen inzake levering van eJectri- citeit aan den Haag en de overname van de autobuslijn van de T.O.D. aangeno men. Nabij Arnhem zijn twee exemplaren van de wolhandkrab gevangen. De algemeene vergadering van de Bond Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Vijf mijlen van Almeria is de Brit- sche torpedojager „Hunter"' getrof fen door een explosie boven de water lijn. Er zijn 8 dooden en zeer talrijke gewonden. De Belgische Kamer en het verbod vafi de burgemeester van Brussel tot het hou-t den van een betooging door Vlaamsche oud-strijders. De staking in de Amerikaansche staal industrie heeft geleid tot ernstige botsin gen tusschen politie en verzet-plegende arbeiders. De Italiaansche minister Ciano heeft een groote rede gehouden over Italië's buitenlandsche politiek. In Amerika wordt thans de vraag on derzocht of de „Hindenburg" beschoten is. Wilt U tijdig profiteeren dan moet U thans FISK's koopen. De prijzen zullen vast en wis I straks scherp op gaan loopen. 1 RIJDT FISK N.V. Con struct i» vrlcploolm .n Mochin.fobri.i. I.G.E Stolen en Bronzen Domen Deuren Koenen Plaatwerken en Uzereonstructies lekaOM N.V.C.nstructi.o/.rkolaotsen Moch.nefobr.ek I.G.E DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 De autodiefstallen in België Verdachte conform den eisch veroordeeld De Rotterdamsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 44-jarigen koopman J. P. C., recidivist en gedetineerd, die terechtgestaan heeft wegens diefstal van e--n aantal automobielen, gepleegd in Brus sel, Os'ende en Blankenberghe. De Recht bank achtte vijf feiten van diefstal bewezen en veroordeelde, verdachte, overeenkomstig den eisch van het O. M. tot een gevangenis straf van 3 jaren. De 25-jarige costuumnaaister PI. v. V.„ uit Amsterdam, eveneens gedetineerd," die steeds de reizen van C. naar België had meege maakt en die de kleeren, welke zich bovon- dea in de koffers van een der gestolen auto s, van G ten geschenke had aangenomen, werd. eveneens conform den eisch van het O.M., veroordeeld tot 8 maanden gevangenis sraf, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Men meldt ons uit Sassenheim: Bij het viaduct, hetgeen gelegen is bij de Leidsche vaart was de trambaan versperd door een vrachtauto. De electrische tram kon zoodoende niet passeeren. De chauffeur en de mede-inzittenden gedroegen zich zeer zenuwachtig en verhaalden aan de trambe stuurder dat zij bij avond niet goed gezien hadden, dat de weg nog niet onder het viaduct doorgaat, en door de duisternis mis. leid in de benarde positie gekomen waren. De trampassagiers hielpen met vereende krachten de vrachtwagen weer op het „goede spoor" en zoodoende kon elk zijns veegs weer gaan. De volgende morgen ontdekte met dat 3 vaten olie waren ontvreemd van het werk aan de nieuwe Rijksweg!! U verschaft aich meer verban.» j yj1K?!'ER' VERKOOPSTER Vcaeg rondei"erpliehting Inlichtingen bil AS-SQ Nicuw.pl,,. 3i, Telefoon 24597

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1