JHeuuie £riftsrtje («Eirarout Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Dr COLIJN IN TWENTE AVANG mm Abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 et. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6084 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 13 MEI193.7 18e Jaargang ©fotrttnticprijjtn: Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.22'k ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 EJke regel meer045 tfoor het bevtagen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 FUNESTE INVLOED „Kan alzoo schrijft Jhr. mr. de Geer een uitstekend artikel in het Meinummer ,van Stemmen des Tijds de vrees voor een uiteindelijk slagen der (N.S.B.) worden ter zijde gesteld, de verwarrin die zij in de geesten wekt, het wantrou wen, dat zij voedt tegen allen die met ge zag bekleed zijn, de voortdurende en stelselmatige aantasting van de zuiverheid hunner motieven en bedoelin gen, dit alles is voldoende reden om deze beweging te zien als een zeer donkere vlek in ons openbare leven." Men kan de wijze, waarop de N.S.B. hieri te lande werkt,, niet anders aanduiden dan als volksvergiftiging. Wij geven onmiddellijk toe, dat er aan ons huidige staatsbestuur wel wat ont breekt. Maar de N.S.B. blaast gebreken op tot nationale misdaden en ziet allerwegen corruptie en zwendel, ook waar deze n bestaan Eén der N.S.B.-sprekers heeft ons ge noemd „een volk van slappelingen", maar wie alleen de N.S.B.-bladen leest, ontvangt de indruk, dat wij een volk zijn van door trapte schurken en oplichters. Welnu, tegen een dergelijke valsche, ten- dentieuse en onwaardige voorstelling, welke alles en allen aantast, tegen alle gezags dragers wantrouwen kweekt en dus een revolutiegeest aanstookt, moet met kracht worden geprotesteerd. Nog wordt het Nederlandsche volk door 'de volken rondom ons, met welke wij gees telijk cultureel en economisch met duizen den banden verbonden zijn, geëerd* geacht en geprezen om zijn nobelen zin, eerlijk heid en betrouwbaarheid. Tallooze malen wordt de lof van ons volk gezongen, door buitenlanders hetzij in buitenlandsche bla den of bij hun bezoek hier. Het is eenvoudig ondenkbaar, dat dit zoo permanent en hartelijk zou kunnen ge schieden indien Nederland een schip was, gestrand op de zandbank van politieke en maatschappelijke zwendel Schrikkelijk is de verantwoordelijkheid der N.S.B.-leiding, wijl zij door haar voort durende aantasting van de motieven en in tenties, met name van allen die in hoog heid zijn gezeten, „alle geloof in goe de trouw en nobelen'zin onder mijnt" en „een heilloos scepti cisme kweekt". (Jhr. de Geer.) De N.S.B. noemt zich Christelijk. Maar het groote apostolische gebod, gebeden en smeekingen te doen voor de wettige over heden en allen, die met gezag bekleed zijn, trapt zij dagelijks in de modder. Laster en verdachtmaking schijnen den N.S.B.-leiders beter te liggen dan smeekingen en gebeden. Inderdaad, de N.S.B. oefent wel een funeste invloed! De Rijksmiddelen Gisteravond heeft Minister Oud te Mid delburg medegedeeld, dat de Rijksmiddelen in April wederom 5 a 6 millioen meer hebben opgebracht dan in April 1936. Spr. zag hierin een teeken van de toenemende welvaart Vermoedelijk zal de Rijksmidde- lenstaat volgende week Woensdag worden gepubliceerd, daar de datum, waarop dit in den regel elke maand geschiedt, ditmaal tijdens de feestdagen valt De Dieseltreinen In de Memorie van 'Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot reorganisatie van het Spoorwegbe drijf wordt medegedeeld, dat de diesel- electrisohe treinstellen naoat de elec- trificatie is tot stand gebracht in 1938 zullen verhuizen naar lijnen met minder dicht verkeer, waardoor niet al leen aanmerkelijke versnelling van de verbindingen met verder afgelegen ge deelten van het land zal worden verkre gen, maar ook bezuiniging, omdat deze tractie goedkooper is aan stoomtractie. Werkloosheid blijft dalen Gunstige cijfers over tweede helft van April Een vermindering met ca 17000 man De directie van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 10 tot en met 24 April 1937 bij een gesubsidieerde ver- eeniging met werkloozenkas waren aange sloten 460.500 personen (de landarbeiders bonden met 74.600 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 460.500 personen was in genoem de week 25,1 pCt. geheel werkloos (in de vorige verslag week 510 April 1937, was dit percentage 26,6). Het werkloosheidspercentage was in de tweede verslagweek van de maand April in de laatste jaren als volgt: 1934 23,6 1935 27,8 1936 30,2 1937 25,1 Bij 1054 (onv.) organen der Openbare Ar beidsbemiddeling stonden op 24 April 1937 (10 April) in totaal 383.498 (400.362) werk zoekenden ingeschreven, onder wie 363.466 mannen (378.982). Van deze werkzoekenden waren er 368.051 (384.609) werkloos, onder wie 353.033 (368.224) mannen. Aan het ci 'tureel werk voor werkloozen namen einde Januari 1937 deel: a. cursussen 38.870 pers.: b. werkobjecten 2.194 pers. (gem.); c. centrale werkplaatsen 2.409 pers.: d. kampen voor jeugdige werkloozen 1.637 pers. Onder geestdriftig gejuich van de voor het paleis verzamelde menschenmenigteverscheen het Engelsche koningspaar met de beide prinsesjes en koningin Mary na terugkeer in Buckingham Palace op het balcon van het paleis. 4500 mannen en vrouwen in een tent. Hoe de uitvoer der Twent- sche textiel-producten steeg. „Zoo ik niet had geloofd, ik had gefaald" Het optreden van onzen minister-presi dent te Hengelo is zeker het hoogtepunt geweest in de verkiezingscampagne in Oost- Overijsel. Reeds weken van tevoren bestond er in Twente groote belangstelling voor den Colijn-avond en waarlijk niet uitsluitend van anti-revolutionaire zijde. Ook vele niet-anti- revolutionairen wilden hem wel eens zien en hooren. Zoo zaten tusschen de duizenden de nieuwsgierigen, maar grooter was het getal van hen, die niet alleen kwamen uit nieuwsgierigheid, maar ook, omdat bewon dering hen dreef. Waardeering en bewonde ring voor dr. H. Colijn, wiens beleid het blijkt de laatste maanden ook in Twente steeds duidelijker ons volk voerde langs een moeilijke maar tevens langs een goede eg. En wij, wél-anti-revolutionairen wij zijn gekomen, o, zeker om onzen leider te be luisteren, maar wij zijn toch ook gekomen om hém door onze aanwezigheid en door onze toejuichingen, door ons lied te zeggen: ,Dr. Colijn, velen mogen smalend van u spreken, zie hier 't anti-revolutionaire volk van Twente, dat u eert, dat u liefheeft dat u trouw zal blijven, dat niet op zal houden voor u te bidden", Groote geestdrift Zoo bedoelden de duizenden het, toen ze even na half acht Dr. Colijn geestdriftig be groetten, welk gejuich overging in het ge zang van het Wilhelmus, begeleid door de „Chr. Harmonie" te Hengelo. De voorzitter van het Prov. Comité Prof. Ridderbos, liet zingen Ps. 105 3 en las eenige verzen uit Ps. 106. Daarna heette hij de groote schare ongeveer 4500 per sonen, waaronder vele vooraanstaande figu ren uit de provincie welkom. Prof. Ridderbos herinnerde aan de gelofte, door Colijn afgelegd, toen hij uit Kuypens hand het vaandel der A. R. partij ontving. Die gelofte van trouw heeft onze leider ge stand gedaan. Nogmaals klaterde het applaus op, toen Dr. Colijn op het spreekgestoelte verscheen. In hoofdtrekken was zijn rede gelijk aan die, welke hij reeds op zoovele andere plaat sen heeft gehouden. De Twentsche industrie Toch kreeg ze zoo nu en dan speciale be- teekenis voor de Twentsche industrie. Dr. Colijn deelde mede. dat, mede dank zij de regeeringsmaat regelen de uitvoer van Twentsche textielproducten zeer aanzien lijk was gestegen sommige producten zelfs was vnor sommige waren geklom men van 0 tot 75 pCt., voor andere van 17 tot 60 pCt. En die cijfers zijn van vóór de depreciatie. Dank zij de regeeringspolitiek vinden in Twente 7000 paar handen meer k, dan zonder die regeeringsbemoeienis het geval zou zijn geweest! Met groote, levendige belangstelling luisterden de duizenden; zelfs een hevige plasregen, die op de tent neerkletterde, kon de aandacht niet afleiden. Met ontroering zag men naar den grijzen staatsman op, die aan het einde van zijn rede het uitsprak: Zoo ik niet had geloofdik had gefaald. Ten slotte legde Dr. Colijn de schare op de lippen: „De Heere is mij tot hulp en sterkte En mol den minister-president hebben wij gebeden en gedankt: gebeden voor land en volk en vorstenhuis gedankt voor de zegeningen ons nog in zoo ruime mate ge schonken. Toen Dr. Colijn het. spreekgestoelte wilde verlaten, zong de menigte hem de zegenbede uit Ps. 134 toe. Dr. H. Colijn te Hoogeveen De Zuid-Oosthoek van Drente heeft zich gistermiddag niet onbetuigd gelaten. Per trein, per bus en per rijwiel was men in grooten getale, zelfs uit de kleinste ge huchten naar Hoogeveen gekomen, waar een groote tent, verrezen op een ter rein aan do Bentinckslaan, aan 3300 luisteraars onderdak bood. Er was geen plaatsje meer onbezet. De Minister-president werd om half drie enthousiast verwelkomd. Burgemeester Tjalma lid van het Provinciaal Comité van A. R. Kiesvereenigingen, die op de A. R. lijst de 12e plaats bezet sprak, nadat ge zongen was Ps. 89 8, gelezen een gedeelte van Rom. 13 en gebed, een kort inleidend woord, waarna dr. Colijn zijn bekende ver kiezingsrede hield. Aan het einde van de geslaagde samen komst zong de menigte dr. Colijn de zegen bede uit Ps. 134 toe. Dr. H. Colijn spreekt nog 14 Me| Eindhoven 15 Mei Nieuwendijk (N.B.) s middags) Breda ('s avonds) 18 Mei 's-Gravenhage 22 Mei Hilversum (3.30 n.m.) 24 Mei Ede 24 Mei Amersfoort DeStadt-Schanke Leidscheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 90 ct 115 1.40 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE. HOTEL-HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertum Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van boscn. heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS N.S.B.-propaganda-methoden Dezer dagen hebben propagandisten van de N.S.B. zich toegang verschaft tot het (ver boden) terrein vam de N.V. Chemische In dustrie „De Toren" te Naar den, den to ren van de fabriek bpklommen en aan den zich daarop bevindenden vlaggestok een zwart-roode vlag geheschen, zoo meldt de N.R.C. Zij verwachtten blijklbaar, dat dit den volgenden dag (een feestdag) niet door het personeel zou worden opgemerkt Het bedrijf is gelegen aan den Rijksweg Bussum—Am sterdam, waarop in het bijzonder op feest dagen een zeer intensief verkeer heerscht. Het gebouw en speciaal de ca. 30 meter hooge witte toren contrastepren scherp met de omgeving en vallen zeer in het oog. het geen voor de genoemde propagandisten blijkbaar reden is geweest eens anders eigendom vooj hun doel te gebruiken. Doordat een lid van het personeel de vlag om 5 uur 's morgens opmerkte, kon zij reeds in de vroege ochtenduren verwijderd wor den. Het is den N.S.B.-propagandisten thans blijkbaar niet meer voldoende om de over- heids-eigendommen op weerzinwekkende wijze te bekladden, zij beginnen zich ook te vergrijpen aan particuliere eigendommen, daarbij ernstig schade aan de reputatie toe brengend. Brief van stuurman van de „Andra" Hij hoopt spoedig weer thuis te komen De te H a r 1 i n ge n wonende echtgenoote van den heer D. Pronker, die stuurman was van de tot zinken gebrachte An dra", heeft, naar „Vooruit" meldt, van haar man be richt ontvangen, dat hij in goede welstand verkeert en spoedig hoopt thuis te komen. Sinas het vertrek van de „Andra" uit Duin kerken in begin Maart, is dit het eerste be richt, van oen heer Pronker ontvangen. Tragisch ongeval Door den bliksem gedood Gisternamiddag omstreeks kwart over vijf ontlastte zich boven de Residentie een kort, doch zeer hevig onweer. Uit de Boeehlaan kwam een moeder met drie kin deren in de richting Bezuidenhout geloo- pen. Een kind liep naast de moeder, twee zusjes liepen vooruit. Toen de moeder het raadzaam vond, voor den hevigen regen te schuilen in den winkel van de firma K. bu den hoek van den Bezuidenhoutscheweg riep zij ae beide kinoeren die voor haar liepen. I-Ii t jongste meisje voldeed daaraan onmiddellijk, het oudere zusje, de 9-jarige A. K. uit de Schiestraat aarzelde en bleef nog pen ondeelbaar oogenblik onder een boom staan, hetgeen noodlottig werd. Een felle .oliksomstraal trof het kind, dat oo slag dood was De consternatie ter plaatse was groot. De mopiier gilde hevig en weid door voor bijgangers geholpen. Later heeft de Genees kundige Dienst het lijkje naar het ge meente-ziekenhuis gebracht Van steunregeling uitgesloten Arbeiders weigerden naar Duitschland te gaan. Het gemeentebestuur van Stavenisse heeft r.aar „Vooruit" verneemt, vijf landarbeiders, die naar zijn oordeel geen gegronde poli tieke. godsdienstige of andere redenen had den om niet in Duitschland te gaan wer ken, doch weigerden zulks te doen, van steun en werkverschaffing uitgesloten. EEN OPLICHTER GESNAPT De gemeentepolitie te Te gelen heeft den 25-jarigen gehuwden werklooze S. uit Venlo aangehouden als verdacht van oplich ting van een 28-jarige dienstbode. Onder valsche voorwendsels heeft de aan gehoudene kans gezien om de dienstbode telkens haar maandloon, tot een bedrag van f 120 te ontfutselen. S. zal naar de straf gevangenis te Roermond worden overge bracht PATROONS-PENSIOENFONDS BOEKDRUKKERSBEDRIJF In principe tot oprichting besloten Belangrijk initiatief van den heer Diemer Dezer dagen vergaderde te Utrecht de Federatie der Werkgevers-orgahisaties in't boekdrukkershedrijf onder voorzitterschap van den heer S. S. K o r t h u i s. In zijn openingsrede kondiigde de voorzit ter aan de stichting van een organisatie van patroonszoo ns. Verder besprak hij de wenschelijkheid van oprichting van een middelbare vakschool ter opleiding van grafische patroons. Tot voorzitter van het algemeen boofdbe stuur werd de heer Korthuis herkozen. In de vergadering werd afscheid genomen van den heer G o s. E s h u i s die met het oog op zijn leeftijd aftrad als beheerder v^u» het Rayonbureau NoorcL Den heer Eshuia werd de zilveren medai'le van verdienste der Federatie toegekend. Vervolgens werden uitvoerige besprekingen gehouden over de verhouding der ir.dusln- eele grafische bonden tot de leveranciers materialen en papier. De noodzakelijk heid van een innige samenwerking verd door vele leden betoogd. Een der zeer belangrijke punten van de agenda was de inleiding van den heer H. D i e m e r te Rotterdam over plannen tot stichting van een pensioenfonds voor patroons. De heer Diemer, die als stichter van he' pensioenfonds voor de werknemers in 1929 van de Federatie de gouden medaille vau verdienste ontving, bepleitte thans voor zijn collega's de oprichting van een patroons- pensioensfonds. Hij wees allereerst op het succes van het bedrijfsfonds der werkne mers. waar sinds 1929 een kapi'aal van ze ven millioen gulden is vergaard en binnen kort de vijfhonderdste werknemer zal wor den gepensionneerd. Vijf en twintig jaarna de oprichting is een getal van 1800 pensioen- trekkers be verwachten. Er zijn thans 12.000 werknemers ingeschreven. De heer Diemer besprak thans de vraag of pensiotvneering van patroons mogeliik zal zijn. Hij wees op de moeilijkheden in ver band met de wet op het Levensverzekerings bedrijf en den hoogen gemiddelden leeftijd der patroons (vijftig aar). Niettemin zal een pensionneering op basis van verplichte deel neming en een eenheidspremie mogelijk "ijn, indien de uitkeerinig eerst op 70-jarigen leef tijd begint en uit het reservefonds der Fede ratie een stamkapitaal kan worden verkre gen. De beer Diemer deed een beroep op de so lidariteit van de groote en kleine patroons in de Federatie, om gemeenschappelijk op deze basis een fonds op te richten. In het typografisch bedrijf blijken groote dingen tot stand te kunnen worden gebracht. Spr. her innerde aan het gezellen-pensioenfonds, dat een unicum in Nederland mag worden ge noemd. Zoo zal de Federatie ook leiding moeten geven aan het pensioenvraagstuk van de patroons. De rede van den heer Diemer maakte op de vergadering een grooten indruk en met groot enthousiasme werd in begin sel besloten een pensioenfonds voor pa troons op te richten. Tenslotte kwam nog aan de orde de kwes tie van de verbindendverklaring van het collectief contract. Op voorstel van den voor zitter werd het algemeen hoofdbestuur mach tiging ver eend via den bedrijfsraad de noo- dige stappen te doen, wanneer het oogeniblik daartoe is gekomen. De vergadering, waar eenige honderden patroons uit alle deelen van Nederland aan wezig waren, werd door den voorzitter ge sloten. die daarop in het bijzonder len dank van de collega's uitsprak tegenover den heer Diemer voor de vele belangelooze ar beid, die hij in den loop der jaren en ook thans weer ten bate van het boekddrukkers- bedrijf heeft verricht In kokend water gevallen Vijfjarig kind overleden Gisteravond was de vrouw van den land bouwer Kuiper met haar vijfjarig dochtertje bij een familielid in Staphorst, om dezr behulpzaam te zijn bij het slachten van varken. Op een gegeven oogenblik liep h kleine meisje achteruit en viel in een tobbe met kokend water. Hoewel het kind direct uit de tobbe werd gehaald is z< eenigen tijd later aan de bekomen brand wonden overleden. Drie-jarig kind verbrand Te Middelburg is het drie-jarig zoontje van de familie v. O., wonende in hel Park van Nieuwenhove, in een waschketei met warm water gevallen. De kleine werd met hevige brandwonden naar het gast huis vervoerd en is daar aan de gevolgen overleden. Visschen door werkloozen Op finten en zalmen De Minister van Sociale Zaken heeft eeni gen tijd geleden zijn goedkeuring verleend aan een regeling van de gemeenten Woud- richem, Gorinchem en Hardinxveld, betref fende het visschen op zalm door werklooze Verwerf li -een positie. Volg onze volledige, snelle, en goedkope schriftelijke opleiding tol FILIAALHOUDER. FILIAALHOUDSTER Gratisplaatsingsbureau Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij A.SS.O Nieuweplein 31. Arnhem Telefoon 24597 TROTTEURS VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De verdere behandeling van de kwestie van de aftapping van het Maaswater voor het Hof van Internationale Justitie. Ter vergadering van de Federatie van Werkgeversvereenigingen in het Druk- kersbedrijf zijn voorstellen aangenomen inzake pensioneering van patroons. De jaarvergadering te Leeuwarden van de Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. Voortzetting van de algemeene verga dering van de Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Ondanks den regen heeft Londen gis teravond vroolijk feest gevierd; tevens heeft de koning zijn eerste radio-toespraak gehouden. Het gerucht gaal dat Mussolini Pink ster-Maandag Hitier zal ontmoeten. Mola's troepen staan thans voor Bil bao's z.g.n. „ijzeren verdedigingslinie". STAP UIT UW OUDE COSTUUM MET PINKSTEREN il Palthe reinigt Palthe perst Palthe stoomt Palthe verft PALTHE HOTEL „NAEFF" V E L P (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modern ingericht Auto-Garage TENNISBAAN - Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. Ingwensen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering van Effectenorders, het Inca» seeren van Coupons en het nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, ondet Beurstijd 31207 DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN Dr. H. NANNING'k JKINADRUPPELS Het aangewezen middel bl|: BLOEDARMOEDE BLEEKZUCHT MALARIA GEBREK AAW EETLUST«u. Men lette op den naam ..Dr. H. Nanningbulten op de roode doos en op de flacon. Prijs f 1.30 Dr. H. NANNING'i Pb.rm Cl,», f.brlek. N.V, DEN HAAG. LAKVERFVANWAGEMAKER5 Bbeda' „HUIZE 0KKENBR0EK" POST BATHMEN (O Tea. Heeter 1L Heerlijk rustoord In ongerepte natuur. He! en Dennen. Alle moderne comforts. Prima reierenties van H.H. Doctoren en Particulieren. VRAAGT PROSPECTUS visschers weike in de steunregeling zijn opgenomen Deze regeling is eveneens voor andere gemeenten met een vissersbevol king van toepassing verklaard. De Minister voornoemd heeft thans aan de besturen van gemelde drie gemeenten medegedeeld, dat hij kan goedvinden dat de regeling voor de zalmvisscherij door werk loozen van toepassing wordt verklaard voor de fintenvisscherij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1