DINSDAG li MEI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 7 xLPHEN a.d. RIJN GECOMBINEERDE PROPAGANDA^. VOND A. R. en C. H. Kiesvereen. In d-e Ned. Herv. Kerk aan de Juliaina- Slraat i.s gisteravond deze verkiezingsavond gehouden die zeer zeker uitstekend ge slaagd kan genoemd worden. Een tweetal bij uitstek bekwame sprekers hebben de lijnen getoond die voor beide ipartijen van zoo groot belang zijn en waar langs het mogelijk is dat gezamenlijk te velde getrok ken wordt. Wij zouden het kunnen samen vatten in deze zooveel zeggende woorden: „Voor gezag én vrijheid, tegen de revolu tie het Evangelie. De avond werd geopend door den voort, .van de C ,H. Kiesvereen. .Groen van Prin- eterer den heer J. Tuinman. In zijn openingswoord heette hij in het bijzonder de beide sprekens Prof. Dr. Slote- maker de Bruine, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Prof Mr. Diepenhorst lid der Eerste Kamer, harte lijk welkom. Voorts memoreerde hij het heuglijk feit 'dat deze avond tot ^tand had kunnen ko men. De verschilpunten behoeven niet ver doezeld te worden, maar er is grootere overeenkomst, beide partijen zijn vrede- en vrijheidlievend, maar beiden weten die Vrijheid gebonden aan het Woord van God. Eerst heeft toen Prof. Mr. Diepenhorst gesproken. Bede Prof. Diepenhorst Spr. wilde voor 3 verschijnselen, die in !het centrum der belangstelling staan bij de aa verkiezingen de aandacht vragen. 1 iVoor de medewerking van Liberalen en Vrijzinnig Democraten in de regeering; 2. ,Voor het feit dat de S. D. A. P. mee re- geeren wil. 3. Voor het feit dat de N.S.B. bij deze verkiezingen naar voren komt, met de bedoeling om straks het Prinsenhof pp stelten te zetten. Spreker behandelde dus de negatieve fcijde van de verkiezingen: Wat niet moet. Het bepalen van de positie tegenover oude en nieuwe tegenstanders, De houding" tegenover de liberalem. Voor al van de zijde der N.S.B. is aan de Chr. (partijen verweten een te nauwe samenwer king met de Liberalen. Bij voorkeur sprak men van de demo-liberalen regeering-Colijn. Echter, de abnormale crisisnood maakte die samenwerking noodig. Doch men be waarde de zelfstandigheid. Dit bleek o.a duidelijk uit de positie die men innam te genover het Radio-vraagstuk, de gehuwde onderwijzeres Zondagsrust enz. Wel bracht de nood veel meer waardeering voor elkan ders werk. Met groote erkentelijkheid noem de spr. hier het werk van den Min. Lith de Jeude, Slingenberg en Oud Maar wij mogen de oogen niet sluiten en dus geen bondgenootschap sluiten. Principieele toe nadering stuit af op de lessen der historie Het liberale beginsel van de vorige eeuw leeft nog onder hen. De strijd tussohen Groen en Thorbecke, God in de binnenka mer, of God Souverein op alle terrein des levens mag niet vergeten worden. Tegen de revolutie het Evangelie is voor de A. R. en de C. H. Partij het leidend staatsbe ginsel. Door spreker werd de vergane glorie der •liberale partij vervolgens naar voren ge bracht. Practisch zij.il zij thans uitge schakeld. Vervolgens kwam spr. op de N.S.B. en haar hetze tegenover de regeering-Co'ij n. Na de verschillende oorzaken van de 'economische ontwrichting je hebben ina- ge?aaD. toonde spr. aan dat het_ Kabinet- Colijn "met vaste hand de ordening din do moeilijke zaken heeft aangedurfd, met dit gevolg dat er nu teekenen van opleving gaan komen, hoewel de zorgen zullen blij- yen drukken. En tegenover al daf werk stelt de N.S.B. haar critiek. Fel waren de aanvallen op de regeering en op de persoon van Dr. Colijn. In dit verband herinnert spr. aan de deva luatie en wat Vova daarover durfde schrij ven. En vuil is de laster die ook nu week in .Week uit door hen verspreid wordt. En daar t>m lokt de strijd niet. Vervolgens werd besproken de S.D.A.P. met haar „plan van den Arbeid". Het be- Idoelt ook ordening te brengen. De ordening v jvan den alregelenden en alzegenenden staat. Maar wij' willen geen staatsoverheersching XVel ordening maar in nauw contact met het vrije maatschappelijk leven. Bovendien stelt de S.D.A.P. haar dogma alleen voor stoffelijk gebied. Daarom is zij ook princi pieel voor ons verwerpelijk. De rechtsclie partijen, streden ook voor geestelijke goede ren. Onvergeetelijk is de arbeid van de Sa- yornin Lohman en Kuyper. En ook nu staat nog in de banieren van &.R. en C.H.: Voor gezag en vrijheid. Gezag in het gezin, voor onze Overheid. En boven dat gezag staat God als opiperste gezagdra ger. En zoolang dat door de Christelijke par tijen erkend wordt dan zal er vrijheid zijn, want ware vrijheid is er als het gezag naar Gods wil wordt gehandhaafd. De S.D.A.P. wil regeeren. Spr. waarschuwt ?voor hen. In het buitenland reiken ze het communisme de hand. En in ons land 1903, Ï918, 1933 waarschuwen. Haar houding is dubbelhartig. Nog gaat het niet spontaan. Spr. wekte op onverzoenlijk te strijden legen S.D.A.P. en N.S.B. voor gezag en vrij heid met het beeld van Vader Willem voor oogen die met de Potentaat der Potentaten eenmaal een vast verbond maakte. Nadat Psalm 119 3 en 53 gezongen was Siprak Prof. Slotemaker de Bruine. Rede Prof. Dr. Slotemaker de Bruine Spreker merkte eerst op dat na de rede ,van Prof. Diepenhoiist hij moest vertel len hoe het wel moest. Hij sprak dan ook ide wensch uit dat, alle aanwezigen van de foeteekenis en de schoonheid der beginselen diep doordrongen mochten worden. Slechts beginselen zou spr. geven. In de bladen en de pamfletten wordt in Seize dagen zooveel practische politiek gege- iven, dat dit nu niet, noodig was. Een tvraeger ,veel gebruikt gezegde was dat rechts begin selen gaf en links politiek. In onze dagen is men het er bij meerdere partijen over eens dat, de strijd van onze dagen een beginselstrijd is. Het gaat over geestelijke dingen. Vooral voor de A.R. en C.H. is de all esbeh eersch en de vraag: Door welke beginselen worden onze vertegenwoor digers geleid? En in nauw veiband met'deze vraag staat het gezagsvraagstuk. Het gezag in de hand ,van den mensch gelegd ontaardt, volgens spreker, in de dictatuur. Slechts dan be staat dat gevaar niet als er geloofd wordt Ban een gezag boven het aardsche gezag. Het gezag tweede klas, het aardsche. wijkt dan voor het gezag eerste klas. het Hemel- sche. Dit is het middel waardoor ue dicta tuur afgewend kan worden. Toch ook bij deze zuivere gezagsverhou ding moet er volksinvloed zijn. Schijnbaar staan zij tegenover elkaar. Doch als de. ver tegenwoordigers van het volk buigen voor .Gods Woord, dan is er de goede verhouding Want de Overheid is ook zondig. Zij heeft behoefte aan controle en critiek. Dit moet gr •bieden door een wettelijke volksverte- gonw oardiging. Dit is democratie zooals het behoort. ï>a&rin wordt ook het recht van de enkeling gehandhaafd. Wanit ook die en keling is een schepsel Gods. Aan de hand van 1 Cor. 12 toonde spr. aan da* de belangen van allon moeten bohartigd Toch mag de staat geen a bediller De vrijheid, de geestelijke vrijheid, zooals Wil lem van Oranje die gaf, moet, gehandhaafd. Vrijheid, maar met verantwoorde 1 ij kheda ge voel. Zulke personen moeten ook straks in de Kamer gekozen. Die niet de menschen naar de oogen zien, maar die in hun gewe ten verantwoording voelen aan den hoogen God. Zoo moet de volksvertegenwoordiging worden samengesteftck Na een slotwoord van dien heer v. d. Brink, voorz. A.R. Kiesvereen., werd de avond, die uitstekend geslaagd is, door Min. Slotema ker de Bruine met dankzegiging geëindigd waarna nog twee coupletten van ons Wil heimus gezongen werden. GEMEENTERAADSVERGADERING Do eerstvolgende vergadering van den Raad onze gemeente aal plaa's hebben op Woensdag 19 Mei as., 's avonds om 7.30 uur. Waansehijnlijk zal de raad dn deze verga dering haar sanctie moeten geven aan de laatste voorsteilen «betreffende de Raadhuis- bouw, waarna half Juni ongeveer de aan besteding zal plaats hiebben, ERNSTIGE AANRIJDING Gisteravond heeft in de WHhelminastraat een ernstig ongeval plaats gehad. Van de richting Leiden kwam de 33-jarige motor rijder ft. uit Biltlhoven. Van die andere zij de kwam een bestelauto «wan de fa. ,v d. II. en B., die zijn wagen in die gaiage van G walde stalfien en daartoe de Vaan Velzensitraai inzwenkte. Juist daar reed toen de motor rijder, welke werd gegrepen in de flank cit tegen de straat geworpen. Reeds spoedig waren de doctoren M. >en van W. ter plaatse, die een zeer ernstige kaakfractuur consta teerden. De bovenlip van H. was gescheurd, tonvijtl verschillende tonden op straat lagen. In zorgwekkende toestand is H. naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in De chauffeur van de vracht auto verklaarde dat hij door de felle verlich ting bij het Volksgebouw in verband met de yerkiezingsreclame va/n de S.D.A.P. verblind is geworden, waardoor hij den moiorrij der niet heeft opgemerkt. WEEKDIENSTEN. Gebouw van Mandersloostraat, Woensdag 7.15 uur, de heer Zwoferink van Ederveen. Chr. Geref. Kerk, van Reedestraat, Don derdag 7.30 uur, Ds. v. d. Meijden van Den Haag. DIEFSTAL VAN OUD IJZER. Door den garagehouder Th., in de Prins- Hendrikstraat is aangifte gedaan dat van hem een partij oud ij^er gestolen is, dat bij zijn garage aan den Ouden Rijn was ge plaatst. Vooral nu de oude metalen waarde heb ben is 't in 't belang der eigenaars dat zij 't een plaats geven waar het niet voor het grijpen ligt. DIEFSTAL VAN BLOEMEN. Door den wakpr van de Nachtveiligheids dienst werd bij een van zijn cliënten een persoon Ibetrapt die aan het tulpen snijden was. De man zette het op een loopen waarna de walker hem een zijstraat in zag gaan. Nadat de politie ingelicht was werd huis zoeking gedaan bij zekere B., waar ook In derdaad de 'bloemen gevonden werden. Proces-verbaal werd opgemaakt. HILLEGOM GAANDE EN KOMENDE MAN. Gevestigd: J. Balk, Leidschestraat 178; H. W. v. d Beid, Stationsweg 224, J A van den Berg, Vossendwarsstraat 2, H. E van den Berg, Loosterweg II 14, A C de Haas, Hya- cinthenlaan 2, P. G. Heemskerk, Haven 60, A H Heijdenrijk, Hoofdstraat 125, Wed. G. Krap-Bezoijen, Loosterweg II 124, P. J. Loerakker, Stationsweg 24, A H W Lommer- se, Weeresteinstraat 90, N. J. Nagtegaal, Stationsweg 8. Vertrokken: W. Jongmans Roosendaal, Groenstraat 1, ft. P. van Diest, Noordwijker hout, Zilkerduinweg 41, L. Leiten, Huizum, le Torendwarsstraat 16, A. W. J. van Dril, Voorhout, Bissch. Nijverheidsschool, J. C. B. Hüner. Voorschoten, Rijndijk 148c, H. Post, Gorinchem, Korte Hagenstraat 11. GEMEENTE-BODE VERTREKT. Naar men ons mededeelt heeft de heer H. Wielinga, wegens voortdurende ziekte, eer vol ontslag gevraagd als gemeente-bode, te gen 1 Juni a.s. Het ligt in de bedoeling deze vacature niet te vervullen, doch te combi neeren met een andere. GEVONDEN. Te bevragen aan het Politiebureau op werkdagen tusschen 7 en 8 uur nam. dames tasch met inhoud, portemonnaie met inhoud bosje sleutels, gebedenboekje, grijze cein tuur, autonummerplaat. Te bevragen 2e Amerikadvvarsstraat 4 jongenspet, Molen, straat 2 streng koralen, Loosterweg III 86 dubbeltje, Vossedwarsstraat 24 sierspeld, Mariastraat 22 bijltje, Arnoudstraat 1 bril m. hoornen montuur. LEIDERDORP VLEESCHKEURING In April j.l. werden aangegeven voor be- drijfsslachting 10 runderen, 18 varkens en 3 kalveren. Voor noodslachting: 4 runderen (waarvan 2 afgekeurd), 1 rund beneden een jaar (afg.), 8 kalveren (7 afg.), 1 big (afg.), 3 schapen (afg.), 3 lammeren (afg.), 1 geit (aig.). WERKLOOZEN Het aantal werkzoekenden, dat staat in geschreven bij het agentschap der Arbeids bemiddeling daalt steeds. Thans staan in geschreven 71 werkloozen. „DEVOTE" In Rotterdam behaalde de Ghr. Muziek vereniging „Devote" de le prijs in de marschwedstrij d. LEIDSCHENDAM VERKOOPING BOUWMANSWONING Ten overstaan van notaris dr. Ph. B. Li- bourel te Delft, zal op de Woensdagen 12 en 19 dezer in café „De Zwaan" te Leid- schendam in het openbaar verkocht wor den de bouwmanswoning, gelegen aan den Oostvlietweg te Stompwijk, met stalling voor 26 stuks vee enz. en eenige perceelen wei land, gezamenlijke grootte 6.34.81 h.a. (DIEFSTAL UIT EEN WEIDE Door K uit Veur werd bij de politie aan- cifte gedaan, dat uit zijn weiland aan den \Vcstvlietweg te Stompwijk één der lamme- fen was gestolen. UIT DE NED. HERV. KERK Morgen wordt inoverleg met de kerkvoog- uen, notabelen en kerkeraad een algemeene vergadering gehouden in, het dienstgebouw van de Ned. Herv. Kerk, om plannen te be spreken, die zouden kunnen leiden tot de totstandkoming van een nieuw d!°"=tge- bouw. VERPACHTING VISCHWATER Van Ged. Staten is bericht binnengekomen, dat zij geen goedkeuring kunnen hechten aan het besluit van den Raad, voor wat betreft het verpachten van het vischwater in de gemeen te Stompwijk. ^ZUSTERHULP" vereen. „Zufiterhulp" zal morgen weer met haar vergaderingen aanvangen des mid dags drie uur. DALENDE WERKLOOSHEID Het aantal bij de openbare arbeidsbemid deling ingeschreven werkloozen is wederom gedaald en bedraagt thans voor Stompwijk 114 (v.m. 126) en voor Veur 61 (v.m. 93) JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN Visdag herdacht de bankwerker bij de Ned. Spoorwegen, de heer L. Nieuwenburg, zijn 25-jarig dienstjubileum. Van de directie ontving de jubilaris de gebruikelijke gratifi catie, terwijl van de zijde van het personeel hem een passend cadeau werd overhandigd. DEMPING SMITSSLOOT C. 8 De minister heeft goedgekeurd het besluit van den raad van Stompwijk, om met Rijks- steun in werkverschaffing uit t,e voeren het dempen van de Smidssloot en de reconstructie van den Oostvlietweg. LISSE De afdeeling Lisse van den Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt Dinsdagavond in ge bouw „Rchobothl" de jaarvergadering te houden. Op het programma komt voor de clamatie van den 'bekenden declamator, den heer Feyten, van Utrecht. WERKLOOSHEID. Volgens de laatste telling stonden bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs ingeschreven 297 werkzoekenden. KAMPIOENSCHAP SCHAKEN BOLLENSTREEK. De stand na de 6e ronde is als volgt: Groep I: P G A Hofkes 5 punten; J. Brauckman 4, J. M. Mavtens 3, L. v. Braam 2. P J van der Mey 2, C M Smits 2, Joh. Aangeenbrug 1 y2, G B van der Lip iy2. Groep II: D. Buys 4 punten; H. Goemans 4. C. van der Lip 4, A. W. van Helden 2, G Wiedijk 2, P J Langeveld 1, E Traveniok 1, P. Kleefstra y2. Groep III: W. le Grand 4 punten, P L van der Vlies 4, C W van der Ploeg 3, H. Gogoll 2y2, mej. M. Marinus 1%, E. Th. Lafeher 1, Th. de Keyzer 0. Groep IV: C. Smits 4 punten, J J Bol 3, J. P. Knoop 3, J Schoenmaker 3, G A Mooye kind 1, P de Rooy Vi. N. N. y2, J. Holle man 0. PREDIKBEURT DINSDAGAVOND. Dinsdagavond half acht hoopt voor de Oud-Geref. Gemeente op te treden de Wel- eerw. heer G. J. Zwoferink van Ederveen. SPELDJESDAG „HET HOOG ELAND" De vereeniging „Het Hoogeland", welHe vereeniging de reclasseering ter harte neanit houdt Woensdag 12 Mei met toestemming van B. en W. dezer gemeente een speldjes, dag welke wij gaarne van harte aanbevelen. REDE VAN DEN HEER CHR. VAN DER HEUVEL. Het Tweede Kamerlid, de heer Chr. van der Heuvel hoopt Donderdagavond in de Ned. Herv. Kleuterschool voor de A.R. Kies vereen iging le spreken over het onderwerp „Waar het deze keer om gaat". Gelegenhela tot debat. NOORDWIJK DE GEMEENTEBEGROOTING SLUITEND Echter niet zonder belastlngverhoogiiig Aan den vooravond van de behandeling der begrooting 1937 in den raad (intus schen zijn reeds 4y2 maand van het nieuwe jaar verstreken!) komt het ons gewenscht voor deze begrooting nog even onder de loupe te nemen, al zullen wij ons daarbij noodzakelijkerwijze tot het allerbelangrijk ste moeten beperken. De begrooting geeft voor wat den gewonen dienst betreft, een bedrag aan inkomsten en uitgaven aan van f782.898,80 in totaal. Dat .het hoofdstuk steunverleening aan be- •hoeftigen en werkloozen hierin een belang rijke rol speelt, behoeft geen betoog. De in komsten van dit hoofdstuk zijn n.l. op ruim f 191.000 geraamd; de uitgaven daar entegen op ruim f285.000 zoodat dit hoofd stuk een nadeelig saldo oplevert van bijna f94.000. Deze cijfers toonen aan, dat de huidige steunverleening wel een zeer be langrijke plaats in het gemeentelijke budget inneemt. De inkomsten van den kapitaaldienst be dragen f 444.806,12 en de uitgaven f 462.275,54, alzoo een nadeelig slot op dezen dienst van f 17.470.42. Tot ons genoegen kunnen we schrijven,, dat het Burg. en Weths. is mogen geluk ken de begrooting sluitend te maken. Helaas is dit genoegen niet geheel onverdeeld, gezien liet feit dat het dit jaar niet mogelijk was een sluitende begrooting te verkrijgen zonder belast ingverhooging. Weliswaar hebben B. en W. de versobering der uit gaven, waarmede in vorige jaren is aange vangen, ook thans voortgezet en op alle daarvoor in aanmerking komende posten doorgevoerd; maar daar zijn nog zoovele uitgaven op de gemeentebegrooting, wier verlaging de gemeente niet in de hand heeft, omdat dat uitgaven zijn bij wet of over eenkomst aan do gemeente opgelegd. Bo vendien is het niet mogelijk bij de gestadige uitbreiding in zielental en bebouwd opper vlak eener gemeente, het uitgavenpcil steeds te drukken .zooals vanzelf spreekt. Het tekort voor 1937 bedroeg aanvanke lijk rond f76.000. welk bedrag later door B. en W. kon worden teruggebracht tot f64.000 als gevolg van verdere bezuinigin gen op uitgaafpasten en verhoogingen van inkomstposten. Hoe moei dit gat worden gestopt? Het antwoord hierop gaven wij hierbo ven reeds: met verhooging van belastingen. Doch daarmede zijn we er nog niet. Inte gendeel bijna driekwart moet dan nog wor den gestopt dóór te beschikken over een gedeelte der algemeene reserve en der be- drij fs reserves. Wat do verhooging van belastingen aan gaat, deze betreft de gemeente-fondsbelas ting en de personeele belasting. B. en W. stellen den raad n.l. voor het aantal op centen op de gemeentefondsbelasting te brengen op 75 (thans 65) hetgeen voor den dienst 1937 een bedrag van f3170 oplevert (feitelijk f5200 maar deze belasting loopt Van, Mei tot Mei, zoodat dit jaar slechts 8 maanden van deze meerdere opbrengst profiieeren) Voorts zal het aantal opcen ten op de personeele belasting, welke pro gressief wordt geheven en momenteel 90— 180 bedraagt worden verhoogd tot 110 210, dus verhoogd worden met 30 opcenten op alle aanslagen. Dit beteekent een meer dere opbrengst van f 14.010. Behalve deze belastingverhoogingen wor den verdere baten gevonden uit de gewone reserves der bedrijven tot een bedrag van rond f77750 en een beschikking over do algemeene reserve der gemeente tot een be drag van f399.080. Een en ander verschaft het dienstjaar 1937 een meerdere opbrengst van f61.340 in totaal, waarmede derhalve het tekort is ge dekt. Het stemt tenslotte tot voldoening, dat B. en W. gemeend hebben niet aan de diver se subsidies te moeten tomen. Inderdaad moet. gelijk B. en W. schrijven .het genot van de gemeentelijke subsidies voor ver schillende vereenigingen onmisbaar worden geacht voor de instandhouding dier ver eenigingen op sociaal en cultureel gebied. Men denke b.v. slechts aan de subsidies ter bestrijding der t.bc., bevordering wijk verpleging, vreemdelingenverkeer, instand houding bewaarschooïonderwijs, naaischo len, tuinbomvonderwijs, onderwijs aan ach terlijke kinderen, muziekcorpsen enz. Gaarne besluiten wij dit overzicht met den wensch dat de geleidelijke verbetering van de economische structuur moge besten digd blijven, zoodat ook Noordwijk met zijn twee hoofdbronnen van bestaan: .het bloem bollen- en het badbedrijf, eerlang de vruch ten daarvan zal kunnen plukken. DEBATVERGADERING Door de C.D.U., daartoe uitgenoodigd, aanvaardde de A. R. Kiesvereen. een debat met haar spreker den heer Visser uit Am sterdam. De heer C. B. v. d. Wal van 's-Her- togenbosch heeft hiedbij op uitnemende wijze de antirevolutionaire denkbeelden omtrent staatspensioen en sociale verzeke ring, landsverdediging en sociale gcrech tigheid belicht. Hoewel zulke avonden door het fet, dat de spreker het laatste woord heeft en meer dan anderhalf uur sprekenstijd heeft, tegenover de driekwartier van den deba ter, als van-zelf eenigszins onbevredigend zijn heeft ongetwijfeld het klare en logische betoog van den heer v. d. Wal grooten in druk gemaakt. De besprekingen stonden op peil. wat ook het feit bewijst, dat deze winter beide heeren terug hopen te komen om in gelijken spreektijd hoor en weder hoor toe te passen. Op 20 Mei a.s. hoopt de heer J. Schouten voor de A. R. Kiesvereen. op te treden. Over deze vergadering, waarvoor reeds groote belangstelling van buiten bestaat, zullen nog nadere mededeelingen worden verstrekt. NOORDWIJK AAN ZEE GEREF. BOND. Voor de Geref. Bond (zaal Julianaweg 28) zal Woensdag nam. 8 uur D.V. voorgaan Di Lekkeikerker van Oldebroek. ONDER EEN AUTO. De chauffeur-monteur H. van R. raakte, doordat de auto, waaronder hij werkte, van den crick afschoot, met het hoofd onder het carter bekneld. Hij bekwam een hersenschudding en ernstige (bloedende verwondingen en werd op advies van dr. Nlekerk, die eerste hulp verleende, na verbonden te zijn naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. OEGSTGEEST Gistermiddag om drie uur vond onder groote belangstelling op de begraafplaats nabij het Groene Kerkje de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot wijlen den heer J. W. Eek. oud-directeur van de opium-fabriek te Batavia, die de vorige week alhier plotseling overleed. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op de heeren M. H. Damrae, directeur-gene raal der P.T.T.; G. Ferguson, gep. kolonel O.I. leger; dr. P. Anema, oud-leeraar gym nasium Willem III te Batavia; dr. A. Haak, allen te 's-Gravenhage; C. H. Zaayer, pro curatiehouder „Apotheek Hulp der Mensch- heid" te Leiden, en vele vrienden en ken nissen van den overledene. Toen de kist in de groeve was nederj". laten, trad naar voren de heer Th. van Eek, zoon van den overledene, die diep ge roerd afscheid nam van zijn geliefden vader, de verzekering gevende, dat hij zijn voet sporen zal trachten te volgen. Ook schetste spr. de goede hoedanigheden van zijn va der. Hierna werden levende bloemen in het graf gestrooid, waarna spr. namens de fa milie alle aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstelling. Een schat van bloemen en kransen dek ten de kist, SASSENHEIM AUTO-ONGEVAL Gisteren is op den Rijksweg nabij café „De Uiver" een auto over den kop geslagen, door dat één der banden klapte. De bestuurder raakte zijn stuur kwijt en reed 6 steenen paaltjes omver en sloeg daarna over den kop. Het chassis van de auto werd geheel vernield, doch de bestuurder, zekere B., uit Amsterdam, kwam mat de schrik vrij. VOORSCHOTEN AANRIJDING. Gistermiddag had op de Leidsche weg bij het Verromepark een aanrijding plaats tus schen twee personenauto's. De bestuurder H. uit Voorschoten kwam uit de richting Voorschoten, toen een auto, bestuurd door den heer B. uit Leiden een rijpad afkwam. Zeer waarschijnlijk hadden beide bestuur ders elkander te laat ontdekt, want beide voertuigen botsten tegen elkander op. Boven verwachting hadden geen persoonlijke on gelukken plaats doch de beide auto's waren zwaar beschadigd en onberijdbaar. BURGERWACHT. Donderdag 13 Mei des avonds te 8 uur, houdt de Burgerwacht een ledenvergadering in het Ambachtshuis aan de Voorstraat Behalve de gewone huishoudelijke zaken, zal een bestuursverkiezing plaats hebben voor de aftredende heeren Chr. Eggink en A. J. Turion. Beiden zijn herkiesbaar. Ook zullen besproken worden, de zomproefenin- gen te Katwijk aan Zee, die 21 Mei zullen, aanvangen. Aan de prijswinners van de Bukswed strijd zullen prijzen worden uitgereikt WARMOND A. R. KIESVEREENKStNG. Gisteravond vergaderde alhier de A. R. Kiesvereeniging „Soli Deo Gloria?' in de Chr. Bewaarschool, met als spreker den heer G. J. Visser van Oegstgecst, met het onder werp: „Middelpuntig of excentrisch". Nadat gezongen was Psalm 25 2 en een gedeelte van 1 Kon. 22 gelezen was. opende de voorzitter met een inleidend woord en gaf vervolgens den heer Visser gelegenheid tot het uitspreken van zijn rede. Spr. begon met uiteen te zetten dat de geestelij-ke waarheden van onschatbare aarde zijn. dit wordt helaas door velen niet gewaardeerd: de groote massa houdt de materieel» dingen voor het hoogste goed. Elke partij heeft haar eigen wereldbeschou wing, vandaar de vele politieke richtingen en inzichten. We willen ons voorstellen, aldus spr., een cirkel met de namen der rerschillende politieke partijen er In. Een partij in het middelpunt, andere dus excen trisch. Nu gaat het om een harmonische draagkracht. Welke partij moet als zoodanig worden genoemd? Spr. merkte op dat wij in ons land nog groote vrijheden genieten. In vele landen om ons heen is dit niet zoo, daar kan men nipt vergadpren zoo men wil, ook kan men zich niet vrij uitspreken, de pers ligt aan banden, enz. Ieder mensch die zich niet naar God richt en Hem tracht uit te schakelen, ook regeering wier doen is exentrisch moet absoluut, vast loopen. Maar zijn onze menschen dan menschen die geen verkeerde dingen doen? Zeker niet. Maar wij zoeken in Gods kracht de belangen van volk en staat zoo «harmonisch mogelijk te beharti gen. Van deze dingen getuigen onze ver kiezingsmanifesten en de beginselen der A.R. partij. Wel zegt ons Gods Woord „niemand is goed, ook niet één". Maar als wij in al ons doen Hem erkennen, die de Weg. de Waar heid e.n het Leven is, dan zijn wij op den eenigen goeden weg. Die weg moet het middelpunt zijn, dan loopen wij nooit vast De grondwet onzer A. R. Partij is de Bijbel en wanneer dus daarnaar wordt gehandeld, staan wij in het middelpunt. Nadat nog verschillende vragen door spr. tot genoegen werden beantwoord, eindigde de heer Visser met dankgebed. ZOETERWOUDE AANRIJDING Op de Weipoortscheweg alhier, is een botsing geweest tusschen een bakfiets be stuurd door S uit Leiden en een vracht auto bestuurd door J. S. uit Benthuizen. De bakfiets kwam zoodanig in 't nauw, dat hij in een diepe grintbak werd gedrongen, om tuimelde, en de inhoud (kruidenierswa ren.) over de grond verspreid werden. Een der wielen werd van de bakfiets afgebro ken. De politie werd er bij gehaald, die tegen den bestuurder der Vrachtauto proces verbaal opmaakte, daar bleek, dat deze de schuldige was. AANVARING Gisterenmiddag omstreeks 4 uur moest een schip, dat een lengte had van 43 meter en een breedte van ruim 7^4 meter, meten de 400 ton, genaamd „Goeta", afkomstig uit Groningen, do brug liggende over de Rijn, alhier passeeren. Door een kleine keerde manoeuvre van den stuurman, kwam het gevaarte in botsing met een der hoof den van de brug, waardoor schip en beton nen hoofd der brug aanzienlijk beschadigd werden. De schipper, zekere Fattije. uit Gro ningen, die 't schip zelf bestuurde, is met de gemeente Leiderdorp omtrent de berokken de schade overeengekomen, en kon daarna zijn reis vervolgen. De schipper was tegen aanvaringen verzekerd. Do passage door dit ongeval een kleine tijd versperd zoowel te water als te land'. UITGESLOTEN De steuntrekker Sch. alhier, die was be trapt op onjuiste opgaven van zijn inko men is voor steun uitgesloten. AUTODIENST STOPGEZET Met ingang van 15 Mei is de autodienst vanaf Zuidbuurt naar Leiden stopgezet, zoo dat de bewoners uit die buurtschap vanaf dien tijd op het soldatenspoor (te voet) zijn aangewezen. GRINTLE VERING De leverantie van 500 M3 grint voor de openbare wegen alhier is opgedragen aan den handelaar J. v d Ploeg te Hazerswoude voor den prijs van 2.20 per M3. DE MELKPRIJS Met ingang van Maandag 10 Mei is de prijs der zoetemelk 1 cent verlaagd en ge bracht op 9 cent per liter. GEVONDEN Een bruine tasch inhoudende sportbenoo- digdheden, gemerkt Riceth, ten name Bom zonder nader adres. Bij den gem.veldwach- ter aan de Rijndijk terug te bevragen. RECHTZAKEN Kantongerecht te Leiden Mag men buiten de bebouwde kom der gemeente stadslichten voeren op zijn auto? Een principieele kwestie. Een tweetal veldwachters der rijksver- keerspolitie.heeft op den Nieuwen Rijksweg onder de gemeente Sassenheim een auto aangehouden en den bestuurder J. van N. te Leiden verbaliseerd, omdat hij rijdende met een matige snelheid geen koplampen aan had maar twee zoogenaamde stadslichten welke vlak bij de voorruit waren aange bracht. Deze lampen hadden een diameter van 6 cM. De lichtkegel was voleens de schatting der verkeerspolitie 6 M. en wierp geen licht op den grond. Als deskundige werd gehoord een ingenieur van de wegen dienst der A.N. W.B. welke verklaarde dat het begrip kop lamp niet duidelijk te omschrijven valt. Een belangrijke factor is bovendien of er binnen of buiten een bebouwde kom wordt gere den. Ook de snelheid waarmee de auto rijdt is een 'bijkomstigheid waarmee rekening moet worden gehouden. Na nog beide verbalisanten gehoord te hebben nam de ambtenaar het woord die zeide dat deze zaak aan het rollen is ge bracht om uit te maken of een motorrijtuig voldoende licht uitstraalt. Tot nu toe was dit niet erg goed mogelijk om welke reden de verkeerspolitie gezocht heeft naar een ander critirium hetwelk zij thans meent ge vonden te hebben in de middellijn der lam pen. Spr. achtte dan ook dat een lamp nv een middellijn van 6 cM. niet voldoende was om een behoorlijk licht uit te stralen en dat het weggedeelte voor de auto niet be hoorlijk verlicht werd. Daar het hier een principieele kwestie be trof was de eiseh f 0.50 sul». 1 dag. De kantonrechter zal over 14 dagen schrif telijk vonnis wijzen. Een zachtaardige hond G. B. v. K. le Voorschoten heeft een hond waarop natuurlijk niets tegen is. Deze hond echter heeft een mede-inwoner van Voorschoten gebeten in een der vleezigste ge deelen van zijn lichaam. De gebetene was zeer gebeten op den hond en diens eigenaar en diende een klacht in do stond dus de eieenaar van de bijten de hond voor het hekje tezamen met de ver beten getuige. Alvorens de zaak in behandeling kwam legde verdachte een petitionement over van een aantal buren welke allen verklaarden dat de hond het zachtaardigste beest was dat op de aardbodem rondwandelde. Een riejid van kinderen ja zelfs een allemans vriend. De ambtenaar zoowel als de kantonrech ter vonden het daarom zoo merkwaardig dat deze zachtaardige hond den getuige had ge beten, niet alleen op dien datum maar ook Dg eens daarvoor. Ei sch f 5.subs. 3 dagen. Nadat de verdachte zich had verdedigd, waarbij hij eenige hatelijke opmerkingen en erdachtmakingen aan het adres van de gebetene lanceerde was de uitspraak f 10.- su'bs. 4 dagen. Ongerechtigd college geloopen R. S. student te Leiden heeft zonder to zijn ingeschreven en zonder zijn collegegeld te. hebben betaald de colleges gevolgd van Prof. de Lignac. Aangezien hier eenige verzachtende om standigheden waren, waren zoowel de eisch als de uitspraak f 25.— subs. 10 dagen. Te licht brood J. L. D. bakker te Noordwijkerhout heeft brood aanwezig gehad hetgeen niet voldeed aan de bepalingen van de warenwet Het was o% te licht van gewicht. Verdachte verdedigde zich door te zeggen dat hij het brood met de hand maakt en dat het dan de eene maal iets slapper is dan een andere keer. Bij het bakken wordt het dan iets te licht. Eisch f 30.subs. 20 dagen. Uitspraak ter waarschuwing f 10.suhs. 4 dagen. Overtreding arbeidswetten J. de G. slager te Leiden heeft de ar. beidswet overtreden door een knecht in zijn slagerij overwerk te laten verrichten zonder dat hij daartoe een vergunning had. Aangezien dit geval de vierde herhaling was, was de eisch f 20.— subs. S dagen. Uitspraak f 15.— subs. 5 dagen. D. S. bakker te Leiden heeft als hoofd van een onderneming werk laten verrich ten na vastgestelden tijd door een tweetal arbeiders. Eisch 2 maal f 3.— subs. 2 maal 1 dag. D. P., bakker te Katwijk heeft versch brood laten verkoopen en afleveren voor 's morgens 10 uur. Eisch f 7.50 subs 5 dagen. Uitspraak f 5 subs. 2 dagen. J. J. Z., slager te Leiden heeft de rente- kaart van een knechtje niet op verlangen vertoond aan een ambtenaar toen hem zulks gevraagd werd. Daar verdachte verschil lende malen gewaarschuwd is en da niet geplakte zegels over een vol jaar liepen was de eisch f 10 subs 5 dagen. Uitspraak conform. J. K... bakker te Voorschoten heeft overwerk laten verrichten door een knecht zonder de vereischte vergunning. Eisch f 10 subs 5 dagen. Uitspraak f 7.50 subs 3 dagen. J. M. G.. bakker te Leiden heeft melk- hrood aanwezig gehad terwijl bij de melk teveel water was toegevoegd. Verdachtp voerde ter verdediging aan dat het hier een ongelukje was geweest doordat pr een klein stukje waterdeeg bij het melkdccg was terecht gekomen. Eisch f 25 subs 10 dagen. Uitspraak ter waarschuwing omdat ver- daohte nog nooit voor een dergelijk feit heeft terecht gestaan f 10 sub» 5 dagen. Dat hadden een tweetal ingezetenen uit. Leiden ondervonden, n.l. W. K. en P. Pb. Zonder de geringste bedoeling hadden dP7e heeren des nachts on het Levendanl te Leiden gewandeld. En zooals een dnnic haar handtaschje medeneemt als zij een wandelingetje maakt zoo hadden deze beide heeren. gemeend ook wel eens iets te mo gen medenemen en hun keus was toen ge vallen on een potje witte verf. Ab?ol"<>t zonder bijbedoelingen. Aan de toekomst ie verkiezineen hadden zii in het geheel ni"t gedacht. De Leidsche politie is eehtpr waak zaam en vooral nu men prohpert meer vreemdelingen naar Leiden te kriieen was zij op moe-eli'ke artistieke schilderden welke deze verdichten mogelijk on Leiden* p'a- veisel wilden aanbrengen in het geheel niet gesteld. F.n zoo moesten de heeren b«n nachtelii'ke wandeling voortzetten zonder hun potie verf. Bovendien kregen zii nu elk een boet.. van f 3 subs 1 dag. En de verf natuurlijk verbeurd verklaard. Burgerlijke Standen ZOETERWOUIDE. Bevallen: G M v Bemrne>n v d Ploeg z; G A BakkerOoyendltk z; O van Leeuwende Jong z; J M v d BergMatse z. Gehuwd: G J Ammerlaan en Q A Warmerdam J A de Rb'k en M J Olsthoorn. Ondertrouwd: A J v d Krogt 34 en H O de Laat 33 J; J Th v d Maat 34 en H A Klnkon- flugel 26 j; A J v d Werf 28 en J M Kl«n 2G j. VOORSCHOTEN. Bevallen: A W van Vliet— Nouwens z; H G Romeün—van Wenneker d; :S C Stappervan der Velden z en d Ondertrouwd: J Verkerk en J J Overduln; A Waasdorp en H van RUswük Gehuwd: D Teunlssen 21 j. en M v d Byk IS J Overleden; P van der Ham 19 j. ALPHEN a. d. RIJN. Bevallen: F C de Roon HertogeVoorma d; J H van Wieringenvan it Braat d; A M Klepn—Hettlnsn .1, Gehuwd: J Goedhart 32 en M J van der Tol j; G H aspcla 26 J en B N van Dijk 20 J; .f ioh 4 4 1 en A v.i, ZOOI"»"" i-.uus i en a van zoomeren 42 j. Overleden- E Broker 80 J wed van J Kapteün: K van Schagen 80 J; wed van W KleUn: D Bulk NOORDWIJK Bevallen: A 1 Hoi ird-B noot—v Reen M J tinua—Verkade z; T Hut—Sikkema z: G WetJei Heemskerk d: M E BarnhoornSchuit- r. Ondertrouwd: A j Molenkamp en A Schroeder W A de Haas en E Plug; L Steenvoorden en A W Heemskerk; J C P de Ridder en M O Sohakenbos; J van der Vliet en A A van den Burg: J H van don Oever en A Sloof .Gehuwd: M M G van Draaijon en C Steenvoo-- den; C J van Kan en A M S Ründers. S 1' van der Melt en M A van der Veen: K B Spahn en H F Wlnkelmann: O Wassing en E M Kamnw. C Warmerdam en M Wijnands LTSSE. Bevallen: M P A Bruinen—'Verstcege - C E Duivenvoorde—Welters z- Gehuwd: G R Rooyakkeis en G J Bus: S P Droog en C Jansen; L H Horsman en M Knik ker: W Buurman en G van Bruggen Overleden- T Baartse vrouw van W v d Ber.t 69 J: L Onderwater man v J W Huig 70 J. Marktberichten HAZERSWOlDE, 10 Mei. El. n 9391 stuk? V -••»■ klpeler-n 2 1 eieren 2.15—2.33 Uiue per 100 stuks

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7