TffEE DOÜWE EGBERTS DINSDAG ii MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Wat doet ge liever DUUR WONEN In een huurhuis en Uw leven lang huur betalen? of GOEDKOOP WONEN IN EEN EIGEN HUIS en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? HOOGE HYPOTHEEKRENTE BETA LEN of het RENTEBEDRAG GEBRUL KEN om uw schuld af te lossen? Vraagt een prospectus aan bij de N.V. B 0 U W K A S „R 0 H Y P" SPUISTRAAT 219/221 - AMSTERDAM <C Buitenland ROME WROKT WEER! Ondanks alle pogingen, de Britsch-Itali- aansclie tegenstellingen te verzaenten en door het bekende gentemen's agreement voorloopig uit de gevaren-zóne te brengen, is de verhouding tusschen Rome en Londen ophieuw weder van in het oog'oopend on- aangenamen aard geworden De ItaTanen hebben het moeilijk kunnen zetten, dat de Britsche pers hun nederlaag bij Guadala jara, die inmiddels, wat den Spaanschea oorlog zeil ven' betreft, reeds weder tot de ..oude geschiedenis" behoort, met een kwa lijk verholen voldoening heeft gepubliceerd. He, militair prestige van dit iand is nim mer bijs'.er groot geweest en de fascistisch.» dagbladen stelden het gaarne zóó voor, dat de fascistische legioenen, door het snel on der den voet loopen der Abessijnen, nu on- omstoot-elijk hun gevechtswaarrie en hun moreel hadden bewezen. Van zekere Eu- gelshce zijde liet men echter blijken van ge voelen te zijn, dat de Ita'daan, Spanje zon zulks bewijzen, nog immer niet tegen den gemiddelden West-Europeeschen sol daat opgewassen eou zijn. Wat de positie van Mussolini's mannen in Biscaye, en met name nabij Bermeo, feci relt, 'werd zelfs aan de overzijde van het Kanaal geschreven, dat deze door Baskische vrou wen in zee zouden gedreven zijn. De wrok te Rome is dus wel eenigszins te begrijpen. Bovendien neemt met den Britten euvel, dat zij nagelaten hebben het licht te doen val len op verklaringen van zekere militaire experts, die hierop neerkomen, dat de liis'o- risdie Baskenstad Guarnica niet door recht se!) e bombardementen, doch door volks front-mineurs en brandstichters verwoest zou zij-n. Mussolini heeft gemeend, het best \-an zijn toorn te kunnen blijk geven door het bev.il, dat alle Italiaansclie dagblad-correspondcn- ter. uit Engeland moeten repatrieeren. Alles wijst erop, dat dit een zet is geweest, waar- aar. de uitwerking gering moet worden ge acht.-In Britsche diplomatieke kringen ge draagt men zich, alsof men van deze dicta- rfois-daad niet het geringste bespeurd heeft, hetgeen het misnoegen te Rome nog slechts kan vermeerderen. GeHijik men weeit, zal Ita lic ook geen officieele delegatie naar Enge land zenden, om de kronkigsplechtighedeii mede te maken. Dat men óók den negus daartoe had uitgenoodigd was voor de Kn- meinsche machthebbers voldoende om zich cmniddelijk in hun wiek geschoten te too- ïien. Intusschen staat te bezien, of Mussolini zich deze starre houding achteraf niet zal berouwen. Dergelijke plechtigheden van grooten stijl, als waartoe men zich thans aan de Theems voorbereidt, trekken steeds van heinde en ver officieele bezoekers, die eich niet tot het aanschouwen der feestelijk heden plegen te bepalen. Naast de officieels ontvangsten en banketten voltrekt zich in den regel iets wat men als een informeel') politieke jaarbeurs zou kunnen aanduiden. Reeds thans bevindt zich de Britsche mi nister van huiitenla-ndsche zaken, Eden, m het middelpunt van een kring van diploma ten. die de gelegenheid benutten, officieuse 6amensprekingen met hem te hebben. Onder hen bevindt zich ook Dr. Guido Schmidt, de Oostenrijksche minister van buiteniandscha eaken, die de kans zeker zal benutten. Eden Voor de problemen der bor.dslanden te inte resseeren, waarbij de eventueele toenadering van Weenen tot Praag, een onderwerp, dat steeds opnieuw zich naar voren dringt, ze- kc een der centrale punten zal vormen. Zoo verkrijgt de Britsch-Fransche samen- Werking, die als tegenhanger van de as Ro meBerlijn kan gelden, een wassenden in vloed, welke bij de rechtsche dictatuurlan- <den zeker met misnoegen zal worden ont vangen en spitsen de tegenstellingen zich eens weder opnieuw toe. De Britsch-Italiaansche spanning Italië leest geen Engelsch nienws meerl De Britsche regeering heeft thans de offi cieele bevestiging ontvangen van de terug roeping der correspondenten van de Itali aansche bladen te Londen. De Italiaansche pers onthoudt zich thans 'geheel van het verspreiden van Engelsch nieuws. Britsche diplomatieke kringen wei geren zich over deze zaak uit te laten. Ten aanzien van berichten, volgens we1- ke zekere Engelsche journalisten uit Italië zouden zijn gezet, verklaren zij evenwel, dat <le Italiaansche autoriteiten daartoe nog geen enkele aanwijzing hebben gegeven. M^r. vermoedt derhalve, dat de correspondenten van de Britsche pers te Rome zullen blijven. Daar zekere persorganen de afwezigheid van den Britschen ambassadeur te Rome bij de herdenking der stichting van het impe rium hebben voorgesteld als een stilzwijgend protest tegen het terugroepen der Italiaan sche correspondenten uit Londen, herinnert men er in officieele Britsche kringen aan, dat de regeering de Italiaansche souverenii- teit in Abessynië niet rechtens heeft erken 1 Drummond meende dan ook om die reden de herdenkingsplechtigheid niet te moeten bijwonen. Stalins moeder keert terug tot de kerk De moeder van den Sovjet-Russischen dic tator, t a 1 in, die te Tbilisi (vroeger Tiflis) woont onder den naam van haar vroegeren echtgenoot Dschugaschwili, verscheen op het Russische Paaschfeest in de orthodoxe kerk om er de godsdienstoefening bij te wonen. De thans 78-jarige vrouw was sinds twin tig jaar niet meer in de kerk gezien. Haar verschijnen veroorzaakte een hevige paniek in de kerk. aangezien vele geloovigen in haar een handlangster van de Ger>oe z.ag°n en daarom de kerk in allerijl verlieten. De oude vrouw had met haar bezoek even wel in het geheel geen kwade bedoelingen, hetgeen zij bewees door een gift van duizend roebel tot verfraaiing van het kerkgebouw. De terugkeer van Stalins moeder tot de kerk heeft geweldig opzien gebaard De Ge- poe heeft haar zoon, den dictator, terstond ervan op de hoogte gesteld en Stalin heeft bevel gegeven, dat zijn moeder Tbilisi moet verlaten en zich vestigen in een plaats, waar haar kerkbezoek geen sensatie wekt. De Spaansche burgeroorlog De strijd in Biscaye duurt onverminderd voort Hoe Barcelona de anarchisten tracht te bedwingen De troepen van generaal M o 1 a zijn tpt den aanval overgegaan in de rich ting van het massief Vizcargi. De opera tie werd gesteund door een krachtige voorbereiding der artillerie. De tegenstand der regeeringstroepen, welke bijwijlen zeer krachtig was, werd gefnuikt. Toen de eerste stellingen bezet waren, konden de rechtsche troepen gemakkelijker opdringen. De volksfronttroepen op hun beurt hebben ten noorden van Guernica hun actie ingezet. Er deed zich daar een kort, doch zeer hevig gevecht voor van man tegen man. De rechtsche troepen hebben daarop hun reserves in het vuur gezon den, welke de bedreigde stellingen ont zetten en den vijand tot den terugtocht dwongen. Mola's voorhoede rukt thans vooruit met Bilbao reeds in 't zicht. Weliswaar belette slecht weer den inzet van luchtstrijdkrachten maar ook zonder medewerking van het lucht wapen wisten de nationalistische colonnes langs de kustwegen in de richting van de stad vooruit te dringen. Overrompeld door de snelheid van Mo la's opmarsch, hebben de Basken zeven stukken zwaar geschut van de kustverdedi ging tusschen kaap Machichaco en Plencia in den steek moeten laten. Het was de bedoeling der Basken geweest-, na den val van Bermeo, deze kanonnen naar Bilbao te vervoeren en ze daar in stelling te brengen voor de verdediging der stad. Mola verijdelde met zijn snellen opmarscli en een flankaanval, die de Basken in wanorde vluchten deed, dit plan. Op den Sollube-top wappert, dertig K.M in oen omtrek zichtbaar, de rood-gouden vlag der overwinnaars. Het opperbevel der Baskische strijdkrach ten heeft bevel gegeven tot krachtiger ver zet en een tegenoffensief bij den Sollube. In derdaad zijn de Basken tot een volgens be richten uit Bilbao succesvollen tegenaanval overgegaan. Franco's leger-communiqué meldt intusschen, dat alle aanvallen werden afgeslagen. Krachtens een decreet is Jose Antonio Aguirre, president der Baskische regeering en raadsheer voor de verdediging, belast met het onmiddellijke legercommando. Een ander decreet hervormt het kader van den generalen staf en benoemt Ernesfi La- fuente tot chef van den staf. Tevens zal deze de leiding der krijgsverrichtingen op zich nemen. Dit schijnt er dus op te duiden, dat de Baskische regeering Franco's vredesaanbod van de hand wijst en dat dus een felle strijd onder Bilbao's poorten spoedig te wachten is De anarchie te Barcelona De „Journal" publiceert een telegram i DESKUNDIGEN-ONDERZOEK TE LAKEHURST Ooggetuigen beschrijven de „Hindenburg"-ramp Gistermorgen heeft in een vertrek, ge legen in een hoek van de luchtschepen hal te Lakehurst, de eerste zitting plaats gehad van de commissie van onderzoek^ welke het Amerikaansche ministerie van Handel heeft benoemd om de „Hindenburg"-ramp te bestudee- Als eerste getuige trad op Rosen- d a h 1, de commandant van het vlieg veld. Rosendahl beschreef de landingsmanoeii- vre van het luchtschip „Hindenburg" welke hij „normaal" noemde en wees erop, dat de atmosferische omstandigheden tijdens de landing volkomen bevredigend waren. Hij had tijdens de landingsmanoeuvre niets bijzonders opgemerkt. Bij de landingspoging scheen het hem toe dat de „Hindenburg" een weinig ge makkelijker steeg dan gewoonlijk. Overi gens vond het naderen van het vliegveld door der. luchtreus op normale wijze plaats. Om 6.12 uur Oostelijken standaardtijd had hij het luchtschip per radio doen mededee- len, dat -de landingsvoorwaarden gunstiger waren geworden en dat de landingsman- schappen gereed stonden. „Op dat oogenblik, aldus commandant Rosendahl bevonden zich onweerswolken boven het vliegveld. Ik wist evenwel, dat zij voorbijgedreven zouden zijn vóór de lan ding van de „Hindenburg" plaats had. Het luchtschip verscheen haar het Noor den koersend vloog over den landingsmast, week naar links af, maakte een cirkelrond .het vliegveld, keerde uit Oostelijke richting terug, maakte nogmaals een bocht en draai de vervolgens naar rechts om uit het Zui den den landingsmast te kunnen naderen. Het luchtschip helde toen sterk naar stuur boord over, doch dit was niets buitenge- De „Hindenburg" liet zijn motorey zooals gewoonlijk bij de landingsmanoeuvre, ach teruit draaien". ,.,Uit het bovendek van het luchtschip aan het hek, sloeg op zeker moment een kleine steekvlam omhoog. Ik had terstond de zekerheid, dat dit het einde van 't lucht schip betceker.de. Het vuur verspreidde zich snel over het gelieele hek van het schip, hulde weldra het middenschip in vlammen en vrat lang zaarn naar don boeg. Ik was verbaasd, dat er geen geweldige explosie ontstond, doch slechts een aantal kleinere ontploffingen, welke waarschijn lijk door het verbranden van verscheidene waterstofgascellen werden veroorzaakt". Een tweede getuige Tijdens de middagzitting werd Fredrick von Meister, vice-president van de Ame rican Zeppelin Co, als getuige gehoord die de volgende verklaring aflegde: „Kort na 6.30 uur verscheen 't luchtschip in het Zuid-Westen en beschreef op een hoogte van 15 voet een cirkel met voldoen de snelheid, om het bestuurbaar te doen zijn. De motoren draaiden achteruit. Het lucht-' schip lag practisch stil, toen de zijn corespondent te Perpignan, waarin bi- zoderheden over de onderdrukking van do anarchie te Barcelona worden gegeven, vol gens de mededeelingen van een uit deze stad afkomstigen reiziger. Volgens dezen zegsman was de kern der anarchisten te Barcelona in het Fransche station gevlucht. De gardes, die door ge vechtswagens werden ondersteund, bestorm den daarop dit gebouw. Alle anarchisten, die er zich in had den teruggetrokken, werden afgemaakt. Velen hunner wierpen zich uit de ra men van de eerste verdieping en vonden op deze wijze den dood. Volgens den reiziger schijnt het, dat ieder die in het bezit werd gevonden van een kaart der Vrijheidsjeugd onmiddellijk met een revolverschot in den nek werd neerge veld. Op bevel van Pozas wordt op deze wijze een ware militaire dictatuur in Barcelona georganiseerd. Generaal Pozas zal voor geen enkel middel oan de anarchisten uit te roeien terugdein zen en men zag dan ook de uit Valencia gezonden oorlogsschepen de wijken van Barcelona en de naburige nederzettingen waar de jeugdige anarchisten zich hand haven, bombardeeren. De militante anarchisten zouden van hun kant in alle voorsteden loopgraven hebben aangelegd en hopen op die manier de troe pen der generaliteit te beletten, de buiten- wijkon te zuiveren. Tenslotte kan hieraan nog worden toege voegd, dat men generaal Pozas het voorne men toeschrijft een expeditie te organiseeren tegen de anarchistische strijdkrachten van Puigcerda en Spaanseh Derdagne. Bombardeeren van open steden Het oudste Duitsche militaire blad, het militair „Wochenblatt", behandelt het bom bardement van open steden en schrijft te dien aanzien, .dat op het oogenblik geen staat het homhardeeren van open steden kan nalaten, al was dit tot nu toe tegen het volkenrecht Indien men dit niet zou doen, dan zou men het doel van den oorlog te kort doen. Tot nu toe spaarde men het land van den tegenstander achter het front en men kon dit zonder inconvenient doen, want het was practisch onmogelijk, den vijand achter het front te treffen. De techniek heeft thans den volken het luchtwapen geschonken, waar mede men den tegenstander achter het front kan aanvallen. Het bombardeeren van open steden wordt gemotiveerd met den „totalen oorlog" welke geen oorlog meer is tusschen legers doch tusschen volken en welke de ge- heele economie en het geheele volk omvat. Deze oorlog bedreigt de geheele burgerbe volking van den tegenstander met honger en ellende, zonder rekening te houden met ge slacht of leeftijd. De grondslag van dezen oorlog is het hooge peil van onze bescha ving", - - 7" w VERZEKERING JKaatdc&oftpif - Stteeh kabels werden neergelaten. Er scheen eenig misverstand te zijn. toen de landingsman schappen aan stuurboord aan de touwen trokken. Op dat moment keek ik naa achterzijde van het schip. Plotseling zag ik een licht, dat op een der staartvinnen van het luchtschip weerkaatste. Dit werd ge^ volgd door een zeer sterk licht op de boven ste vin van het luchtschip en bijna tege lijkertijd sprong een vlam omhoog. Het luchtschip zonk langzaam naar den grond en het geheele geraamte zakte in elkaar. Toen rende ik naar het luchtschip toe". Trimble, de voorzatter der commissie prees nadat Von Meister zijn verklaring .had afgelegd, diens heldhaftig en bewonderens waardig gedrag bij het reddingswerk. De commissie begaf zich vervolgens naar buiten om het wrak van het luchtschip te bezichtigen en verdaagde daarop de bijeen komst tot W,oensdag. De kroningsgasten arriveeren in Londen Eden ontvangt bnitenlandsche delegatie-leiders In Londen zijn thans reeds vijftien ko ninklijke gasten, die tegenwoordig zullen zijn bij de koningskroning, aangekomen. Veertien dezer koninklijke bezoekers zijn de gasten van den koning op Buckingham Palace, terwijl zijn tante, koningin Maud an Noorwegen bij koningin Mary op Marl borough House vertoeft. Verscheiden koninklijke gasten zijn reeds i de Engelsche hoofdstad gearriveerd o.a. prins Paul van Joego-Slavië, prins Nicolaas in Griekenland, prinses J u 1 i a n a en prins e r n h a r d van Nederland, kroonprins Michael van Roemenië, prins Karei, graaf van Vlaanderen, broeder van koning Leopold van België en prins Ernst August van Han nover. Gisteravond heeft de koning zijn gasten op Buckingham Palace een intiem diner aangeboden. Verscheiden landen worden vertegenwoor digd door diplomatieke missies. De Duitsche oelegatie staat onder leiding an generaal von Blomberg. Polen is verte genwoordigd door kolonel Beek, Spanje door dr. Julian Besteiro en admiraal Matz. Fin land door generaal Cestermann, terwijl de H. Stoel vertegenwoordigd wordt door mgr. Pizzardo. Vertier zijn er delegaties uit Turkije, Oos tenrijk, Albanië, Hongarije. Estland, Mona co, Argentinië. Costa Rica, Bolivia, Iran en een militaire missie uit Frankrijk, terwijl ook reeds vertegenwoordigers van den vol kenhond zijn gearriveerd. Gisterochtend vroeg zijn met de „Qu'een Mary" van de Cunard Whitte Star-lijn 2000 Amerikanen te Southampton aan wal ge stapt. vanwaar zij met vijf extra-treinen naar Londen zijn doorgereisd. In het geheel zijn veertien schepen met bezoekers uit het buitenland In oe Engel sche havens aangekomen. Minister Eden ontving den vertegenwoor diger der Vereen igde Staten, Gerrard. voorts Hodz.a (Tsjecho-Slowakije) en Holsti (Fin land). Hij gebruikte de lunch met Guido Schmidt op de Oostenrijksche legatie en bracht vcr- olgens een bezoek aan den vertegenwoordi ger .van den paus mgr. Pizzardo. Een chimpansee veroorzaakt een paniek Uit de Liverpoolsche dierentuin is een groote chimpansee losgebroken, die drie per sonen, welke hem wilden vangen, heeft ge wond. De aap gold als bijzonder goenaard'g en mocht daarom, aan een zwaren ijzeren ketting, in de hoofdlaan van den dierentuin wandelen. Het gelukte den chimpansee even wel zijn keten te verbreken. De aap drong eerst epn circus binnen, waar hij don portier, die hem wilde tegen houden, verwondde. Vervolgens klom hij door een openstaand raam een kan.!oorge bouw binnen, waar hij, in een directiekamer, verschillende kasten doorsnuffel de. Na verder nog een bezoek te hebben ge bracht aan een kinderspeeltuin, waarbij een arbeider, die hem wilde verjagen, werd ge wond, liet het beest zich rustig door em agent naar den Zoo terugbrengen* Britsche mijnconfliet duurt voort Dc onderhandelingen intake het mijncon- flict in het mijnbedrijf in Nottinghamshire om te voorkomen, d.at op 29 Mei het werk overal in Engeland wordt neergelegd, zijn op een mislukking uifcgeloopen. De impasse duurt voort a's gevolg van de weigering der mijneigenaren en der indus- trieele unie van mijnwerkers, om onvoor waardelijk toe te stemmen in een bespreking met den hond van mijnwerkers. De Amerikaansche Oceaan vliegers op Croydon De.Amerikaansche oceaanvliegers Merrill en Lambic, die naar Engeland startten om de kroningsfilms te halen, zijn gisteren vei lig op Croydon geland, na een oponthoud van enkele minuten in Norihwald (Essex). Zij volbraohten hun overtocht in 21 uur èn 33 minuten. De vliegers verklaarden, dat de weersom standigheden zeer ongunstig waren en dat zij met een gemiddelde uursnelheid van 256 K.M. hadden gevlogen. De landing in NorthwaM was een gevolg van het feit, dat de vliegers den koers ren kwijt geraakt. Hier en daar heerschte reeds eenige o! ..- rustheid over de „coronaHion-vliegeis". daar geen enkel Ierseh kuststation, ofschoon h»t zicht zeer goed was, iels van het vliegtuig had bespeurd. Reusachtige havenbrand in San Francisco Hulzen hooge vlammen stijgen ten hemel In het havencomplex van San Francisco woedt een reusachtige brand. Over een afstand van 600 meter slaan uit aUe pakhuizen en gebouwen huizenhoogs vlammen, terwijl zwarte rookwolken ten he mel stijgen. Ondanks de wanhopige pogingen van meer dan 400 brandweerlieden, die terstond naar de plaats van den brand zijn gediri geerd, vreet het vuur langzaam verder. Twee kaden zijn volkomen door de vlam men verwoest en thans reeds wordt de ma terieele schade op ruim 200.000 doll, geschat. Het vuur is ontstaan in de met creosoot doordrenkte balken en houten steunpalen, welke de landingspieren dragen. Eerst een uur nadat het vuur was Uitgebroken werd het ontdekt. Bij het blusschirigswerk liepen verschei den brandweerlieden rookvergiftiging op, tei-wijl velen hunner min of meer ernstige brandwonden kregen. Om tot den haard van het vuur te kunnen doordringen, sloegen de brandweerlieden met bijlen gaten in de planken der landings pieren of poogden de vlammen van den waterkant uit te bestrijden door me4 roei- hocten onder de pieren te varen. De enorme hitte, welke daar heerschte, dwong hen ech ter spoedig terug 4e keeren. De haven was spoedig vol met alle soorten vaartuigen, dic.ht bezet met nieuwsgierigen. Het „gedrang" op het water was weldra zoo groot, da4 het blusschingswerk ernstig erdoor werd betemmerd. In verband hiermede werd de waterpoli tie gealarmeerd, die de haven deed ontruimen. Kort Nieuws Volgens inlichtingen uit zeer goede bron zou Hongarije besloten hebben eerlang den erplichten militairen dienst weder in te stellen. Hongarije heeft den staten der kleine en tente zijn voornemen, om binnenkort tot de zen maatregel over te gaan, nog niet offi cieel kenbaar gemaakt, De Tsjecho-Slowaaksche politie heef4, twee spionnage-affaires ontdekt. Het onderzoek wordt met groote discretie voortgezet. Het zal, naar men verzekert, tot zeer sensation-ecle arrestaties leiden. Gisteren zijn te Senj. in Kroatië, perso nen. die van een politieke vergadering kwa men. slaags geraakt met gendarmen. Naar verluidt zijn hierbij zes personen gedood en oeven gewond. ~FMENGD NIEUWS DIAMANTEN BRUILOFT Woensdag 12 Mei hoopt het echtpaar Galle-Haars te Aardenhurg zijn 60-ja- rige echtvereeniging te herdenken. ONEERLIJKE SECR. PENNINGMEESTER De secretaris-penningmeester van de wo ningbouw vereeniging „Goed Wonen" te Beverwijk heeft zich hij de politie ge meld en mededeeling gedaan va-n fraudu leuze handelingen ten nadeele van de ver eeniging Omtrent de grootte van het ver dwenen bedrag kon noch de politie noch het bestuur der vereeniging mededeelingen doen. Vast staat evenwel, dat het f 2000 tot f 3000 bedraagt. Het betreft hier ontvangen huurgelden, die de penningmeester onder zijn beheer had. De politie heeft den man in arrest ge steld. Na zijn verhoor is hij op last van den Officier van Justitie in vrijheid gesteld. INBRAAK IN NED. HERV. KERK Gisternacht is ingebroken in de Ned Herv. Kerk te D r u m p t. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door eau deur open te breken. De inhoud van de of ferbussen, welke na den kerkdienst van Zondag vermoedelijk vrij belangrijk was, wordt vermist TWEE INBREKERS GEARRESTEERD De Hilversumsche politie heeft gearres teerd de gebroeders D. 2,2 en 28 jaar oud Zij worden er van verdacht in een villa aan den Bergweg te Hilversum te heb ben ingebroken. In het huis heeft de poli tie een actetasch met gereedschap gevon den. Met dit gereedschap bleek de voordeur van het huis te zijn geforceerd. Prinselijk Paar in Engeland Hooge gasten aan de lunch In het Ritz-hotel te Londen hebben H. IC H. Prinses Juliana en Z. K. II. Prins Bern hard Sir John Maffev, zijn echtgenoote als mede hun dochter Per.elope gister aan de lunch genoodigd. Behalve deze gasten za ten dc Nederlandsche gezant te Londen en mevrouw de Marnes van Swinderen. de her tog en hertogin van Sutherland, de' Earl en de Gravin van Haddington Jkvr. M. J. Ba ronesse van Heemstra, Baronesse von Vie- tinghoff. E. H. Baron Juckema van Buma- nia. Baron Rengers van Warmenhuizen en luitenant ter zee eerste klasse Jhr. E. J. van Holthe aan de lunch aan. Sir John Maffey is hoogleeraar te Oxford in de exegese van het Oude Testament Centraal Bureau Reclasseering Directeur benoemd Door het Bestuur der Vereeniging van Reclasseeringsinstellingen is met ingang van 1 Juli als opvilger van den heer J. Henri Ledeboer, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn functie neer legt, op voorstel van het moderamen, Mr. F. Kranenburg, Mr. A. Fentener van Vlis- singen en den heer J. G. Kruis, nit 356 sol licitanten tot Directeur van het Centraal Bureau der Vereeniging van Reclasseerings instelling benoemd: Mr. M. Ch. de Jong, lid van Provinciale Staten van Gelderland en Oud-Wethouder van Financiën te Arnhem. Mr, M. C.h. de Jong was van November 1929 tot Januari 1935 Secretaris van den Voogdijraad; van 1925 tot 1933 Secretaris van Pro Juventute en is thans nog vice- vqorzitter van de afdeeling Arnhem van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen en lid van de Reclassee- ringscommissie der N.C.G.O.V. MOTORRIJDER BOTST OP AUTO Gisteren is op den rijksweg tusschen Naardeoi en Muiden de motorrijder A. S. uit Blaricum in volle vaart tegen een stilstaande auto gereden. De motorrijder werd tesren den grond geslingerd en be kwam een hersenschudding. In bewusteloo- zen toestand werd "net slachtoffer naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. De automobilist, de heer J. L F. v. A. uit Den Haag. kreeg geen letsel. Zijn auto werd zwaar gehavend. De motorfiets werd ern stig beschadigd. ECONOMIE EN FINANCIËN De clearing met Duitschland Stand per 8 Mei a. achterst, vorderingen 637.800 627,300 b. rentedlenst Dawes- en Youngleenlng en Still- halte; Rentetransfer S.629,800 3,580,001 c. vrije rek. Reichsbank 3,700,100 3.445,900 d.nieuwe onder de Clea ring vall. vorderingen 86,883,400 80,898,200 .Stortingen ln Duitsch land. nieuwe onder da Clearing valL vorderln- littiietal. ln Nederland (In n. In de ring r komend van 't bedrag on. (1 d) 85,006,300 79,971,300 Laatst uitbetaald numm-.r van storting teg-en ul densvordering: 404749 R.-M. vordering: 9379/11489 peelnle Verrekening Legen afgegeven rels- cheqiifts flnel. saldo 1936 ad 565.700) 1,371.800 1,324,200 Uitbet. in Nederland 450,600 428,600 gemeen® rekening (1) Cft3 fumtesi ■êétek! Nog beschikbaar Nederlandsche Arbeidersbank De Neoeo-landsche Arbeidersbank heeft over 1936 een winst behaald van f 10.375.— (v.j. f 6.805.Voorgesteld wordt 5 pet. dividend uit te keeren (onv.) De hoogere winst is te danken aan de groote activiteit op de emissiemarkt. Noord-Hollandsch Landbouwcrediet Afschrijving van 50 pet. op het kapitaal Aan aandeelhouders van het Noord-Hol- lan&sch Landbouwcrediet wordt het volgende medegedeeld: De algemeene teruggang in de waarde onroerende goe leren, en de sterke prijs daling van de producten van onzen land- en tuinbouw, hebben verschillende onzer debi teuren zoodanig getroffen, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat zij niet in staat zullen zijn ten volle aan hun ver bintenissen te voldoen. Nu de toestand zich eenigszins begint te consolideeren. en het diepste punt is bereikt en ook aan den teruggang van de waaroe van onze land- en tuinbouw-onderpanden vrijwel een eind is gekomen, achten wij het oogenblik voor ingrijpen aangebroken. Wij stellen voor: het gewone kapitaal, door afschrijving van 50 pet., te redu- ceeren tot f 1.000.000; het hierdoor vrij komende bedrag, groot f 1.000.000, ver meerderd met een aan óe open reserve te onttrekken bedrag van f 485.000, in mindering te brengen van de rekeningen accepten van debiteuren, debiteuren in rekening-courant en gebouwen, en daar heen bovendien over te brengen, hetgeen overschiet uit de winst over 1936. nadat 6 pet voor de cum. preferente aandeel houders is afgezonderd. Intusschen wordt het billijk geacht, dat ook cum. pref. aandeelhouders een offer brengen. Voorgesteld wordt 6 pet. op de cum. pref. aandeelen uit te keeren over 1936 onder voorwaarde, dat houders van tenmin ste 75 pet. van de 6 pet. cum. preferente aanr.eelen vóór of op 15 Juli a s. hebben verklaard goed te vinden, dat Indien de reorganisatie tot stand mocht komen, zii afstand doen /an hun cumulntierecht en dat hun preferente dividendgerechtienheid met ingang van 1 Januari 1937 tot 5 pet wordt teruggebracht Cum. preferefite aandeelhouders, die hun stukken vóór 15 Juli hebben inge leverd, zullen, als de reorganisatie tot stand komt, 1 pet extra, dus dit keer in totaal 7 pet ontvangen. Zou oe voorgestelde reorganisatie niet tot stand komen, dan kan over 1936 en de eerstvolgende j'aren in het geheel geen dividend worden uitgekeerd, noch op de preferente, noch op de gewone aandeelen. Tenzij de resultaten over 1937 aanzienlijk mochten aaien beneden die over het afge- loopen boekjaar-, (die over het terste kwartaal zijn beter dan die over het overeen komstige kwartaal van 1936) kan reeds over 1937 een dividend op de gewone aandeelen worden gedeclareerd. «Het winstsaldo over 1936 bedraagt f 170.970 (v.j. i 164.197.—). „Holland van 1859" Bevredigende bedrijfsresultaten Aan het verslag der N.V. Brandverzeke ring-Maatschappij „Holland van 1859" en der met haar samenwerkende maatschappijen ontleenen wij het volgende: Bij voortduring woedde een hevige con- currentiestrija. Pogingen om hierin verbete ring te brengen hadden tot nu toe geen succes. Overleg werd gepleegd over een samen werking met de N.V. Zaanlandsche Assu rantie Cie. voor Brand en Binnenlandsche Vaart anno 1845. Ofschoon de totstand koming dezer overeenkomst eerst in 1937 plaats vond, behoort de vermelding daarvan toch in dit verslag thuis, omdat de inkom sten en uitgaven c.er Zaanlandsche van 1 Januari 1936 af ten bate en ten laste der Holland komen. De resultaten der Zaan landsche. waarvan wij nagenoeg alle aan deelen verkregen, over 1936 blijken gunstig te zijn geweest. Tot de bedrijfswinst hebben de resultaten der Zaanlandsche bijgedragen, maar ook wat de uitkomsten der anaere mijen betreft kunnen wij zeer tevreden zijn; al waren de resultaten der transportverzekering minder goed toch konden wij ook in deze branche nog een behoorlijke winst boeken. Een gunstige factor vormde nog de be langrijke koerswinst op effecten. n.l. f 221.336 (v.i. verlies f 81.644). Na aftrek van de tantièmes en de uitkee- ring op ae winstbewijzen en het aan de samenwerkende maatschappijen komende gedeelte, bedraagt het beschikbare winst saldo f 329.911 (f 362 419). Commissarissen en directeuren stellen voor het dividend te bepalen op f 50 (onv.) per aandeel serie A en op de andere series naar verhouding. Utrechtsche Asphaltfabriek Winstsaldo f 69.642 (f 47 540). Daar de depreciatie van den gulden zich in het laatste kwartaal van 1936 voltrok, is oe invloed ervan op de uit komsten van ons bedrijf over het afge- loopen boekjaar niet van overwegende beteekenis geweest. Bleek in de maanden November en December de omzet van verschillende producten van ons distillatiebedrijf te Krimpen a, d. IJssel zich in stijgende lijn te bewegen, voor het asphalt- papierbedrijf waarbij wij door onze oochteronderneming. de Dordrechtsche Asphaltfabriek, immers nauw zijn be trokken was de invloed der deprecia tie eer van tegenovergestelden aard. De prijzen van het asphaltpapicr konden geen gelijken tred houden met do prijsstij ging van dc grondstoffen, waartegenover geen compensatie door vermeeroerden om zet stond. Tegen het einde van het iaar echter vielen teekenen te bespeuren van opleving in en kele takken van bedrijf hier te lande, waar mede de kans op grooter bedrijvigheid voor onze dochteronderneming z.al stijgen. Wat de Dordrechtsche Asphaltfabriek be treft. waarin oe productie en verkoop van nsphaltpapi'er en wegonteer zoowel nis de uitvoering van werken op asphaltgehied, daken, vloeren, tennisbanen, enz. zijn ge concentreerd. was de gang van zaken in het sfgeloopen jaar minder gunstig te noemen. De geringe bedrijvigheid in de bouwvak- •n en scherpe concurrentie deden zich nog ten volle gevoelen. De productie van asphalt- papier zoowel als de uitvoering van werken, bleef nerhalve iets ten achter hij 1935. Door een en ander werden de finnncieele sulfaten der onderneming gedrukt. Het hoek iaar sluit met een «saldo winst van f 69,642 (v j. exnl saldo f 47 510) Voorgesteld wordt f 30 413 over te Mengen op nieuwe rekening en van de overige f 39 224 uit te keeren 4 pet. per pref. aandeel (nihil) en 2 pet» per gewoon aandeel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2