K A ZO ftkhrï»*»- D E V E O Algemeen Burger-Ziekenfonds WOENSDAG s MEI 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 WAT WIL DE „DEUTSCH- NIEDERLANDISCHE VEREIN"? [(Van onzen Duitschen correspondent) Onder het eere-voorzitterschap van Hor tos; Adolf Friedrich zu Mecklenburg, een broer van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, is te Berlijn een „Deutsch- Niederlandische Gesellschaft'' opgericht, die in den korten tijd van haar bestaan reeds tal van leden, zoowel Nederlanders als Duit- schers, mocht boeken. Het bestuur der ver eeniging, dat geheel in handen is der Duit- sche initiatiefnemers, telt tal van eminente persoonlijkheden. Voorzitter en leider der economische com missie is de, vooral in onze koloniën wel bekende directeur der Hapag, staatsraad Emil Helfferich, uit Hamburg. De oprichting der vereeniging ontsproot zuiver aan particulier initiatief. Niettemin geniet zij de instemming en de bescher ming der autoriteiten, onder andere van 't Ministerie van Bqitenl. Zaken. Het spreekt vanzelf, dat zij zich stelt op de basis van Fiihrer en Derde Rijk. De oprichting geschiedde met het voor nemen, in deze tijden, dat oncontroleerbare geruchten de goede verstandhouding tus- schen beide buurstaten kunnen verstoren, een instituut in het leven te roepen van bemiddeling en wederkeerige voorlichting. Want een opgehitste en vertroebelde at mosfeer kan tusschen volken even zoomin tot iets goeds leiden als tusschen de men- schen onderling. De vereeniging wil zich echter niet tot den huidigen tijd beperken, doch in tegendeel voor de toekomst een stut en een steun worden voor een weder keerige uitwisseling van gedachten in vraagstukken van den meest verscheiden aard, zoowel op economisch als cultureel en wetenschappelijk terrein. Binnen afzienbaren tijd denkt men een samenkomst te bewerkstelligen tusschen Nederlandsche en Duitsche economen, ter wijl ook aan een medewerking inzake de herdenking van het Vondel-jubileum te Keulen wordt gedacht. Tot zoover het officieele communiqué. Men kan den soberen toon dezer uiteen zetting slechts waardeeren. Had de Deutsch- Niederlandische Gesellschaft zichzelf over het paard willen tillen, dan had zij onge twijfeld er op kunnen wijzen, dat zij in den korten tijd van haar bestaan een loffelijke activiteit ontwikkelde Zoo herinneren wij ons twee gezellige recepties in het „Haus 'der Deutsche Presse", waar beide malen ruim honderd te Berlijn wonende Neder landers in de gelegenheid werden gesteld, om intiem samen te zijn met beroemde landgenooten als prof. dr Willem Mengel berg en den Nobelprijs-winnaar dr Debye. Verder vond de vereeniging in de komst van een nieuwen Nederlandschen gekant te Berlijn aanleiding, om den opvolger van graaf van Limburg Stirum, mr C. R i d- Ider van Rappard, een noenmaal aan ,te bieden. Tenslotte organiseerde de Deutsch-Nie- 'derlandische Gesellschaft in het bekende Hotel Kaiserhof een thee, ter eere van de Nederlandsche journalisten te Berlijn. De Deutsch-Niederlandische Gesellschaft, 'die zich krachtens haar program niet met de politiek wil bemoeien en in wier bestuur geen enkele politieke persoonlijkheid zit ting heeft, kan in dezen tijd, waarvan haar communiqué terecht zegt, dat de verhou ding tusschen Nederland en Duitschland y/el eens iets te wenschen overlaat onge twijfeld vruchtbaar werk doen. Gistermiddag is de hertog van W i n d- 6 or aangekomen op hef kasteel Can dé nabij Tours, alwaar ook mevrouw Simpson ver toeft. De Spaansche burgeroorlog De Catalaansche anarchisten zijn in opstand gekomen Er vallen dooden in de straten van Barcelona Mola nadert dichter en dichter tot Bilbao Vo'gens te Perpignan (Z.-Frankr.) bin nengekomen berichten is te Barcelona de F. A. I. (Iberische Anarchisten Fede ratie) tegen de huidige Catalaansche re geering in opstand gekomen. De aanlei ding daartoe moet worden gezocht ifl het feit, dat de volksfront-regeering te Va lencia de benoeming had voorgesteld van een generaal, die het commando moeten voeren over alle Catalaansche strijdkrachten. De anarchisten weiger den evenwel deze benoeming van een militair te aanvaarden. De regeering van Vaiepcia wilde toen dit veto van de an archisten eenvoudigweg negeeren, waar op de strijd onmiddellijk uitbrak. Op ver- schillende punten van de stad werden tanks en mitrailleurs in stelling ge bracht Het schijnt vast te s^aan, dat de regee ring van de generaliteit meester 19 van het centrum van de stad, terwijl de Iberi sche anarchistische federatie meester is van de voorsteden. Volgens een te Perpignan aangekomen larceloneeschen ooggetuige teldie men gis termiddag reeds een honderdtal dooden; de ziekenhuizen waren overvol met gewonden. Aangezien de telefonische verbindingen mtt Barcelona zijn verbroken, is hat echter onmogelijk een bevestiging van dit cijfer te verkrijgen. Een lid der Valencia-regeering heeft per radio een dringenden oproep tot de Catala nen gericht om de eenheid te herstellen. Na hem verzocht ook Companys over denzoden zonder in een rede, waaruit ang stige bezorgdheid sprak, de bevo'king met aandrang, de eendracht te bewaren. Companys zou tevens aan de volks front-regeering hebben verzocht hem troepen te zenden, teneinde den anar chisten-opstand te onderdrukken. Van, hun kant hebben de anarchisten p'-r radao een oproep aan de politie van Catalc- nië gericht, om de wapens neer te leggen en naar de anarchisten en syndicalisten over te loopen. Woord*lijk werd in dezen oproep gezegd: „Blijft nieit bij hen, die ons door duistere manoeuvres willen uitroeien.Wij hebben tegen het fascisme voor onze vrijheid gevochten, echter niet, om vermoord en uit gebuit te worden. Legt de wapens neer, ver broedert u met ons op straat en op de bar ricades". De anarcho-syndicalistische beweging zou zich reeds over het geheele Catalaansche ge bied hebben uitgebreid. In vele dorpen most de polirtie bereids ontwapend zijn. De op stand zou gedeeltelijk ook op hef gebied van Ar agon zijn overgeslagen. Hoe in Barcelona de strijd begon afdgelingen van de F.A.I. heB. ben, volgens nadere berichten te Barcelona de kazernes van de politie, carabineros guardia de asalto, die achter de generaliteit staan, omsingeld. Ook het gebouw van de generaliteit zou geheel geïsoleerd zijn. De Catalaansche regeering had tevoren zwaar bewapende afdeelingen van de stormgarde naar het centrale telegraafkan toor gezonden, waar de F.A.I. haar hoofd kwartier heeft gevestigd. De anarchisten zouden een aanval van de stormgardisten hebben afgeslagen en daarna de telegraaf- en telefoonverbindingen met het buitenland hebben verbroken. Een bevestiging hiervan is te vinden in het bericht, dat het den prefect van het Het leven komt ons onaangenaam. zells ondragelijk voor. Slechts één wensch bezielt ons: de pijnen kwijt I IIS I O II1 III te raken Instantine vervult snel en zeker dezen wensch zonder de minste schadelijke nevenwerkingen stilt en voorkomt pijnen! departement van de Oostelijke Pyreneeën niet gelukt is, zich met den Franschen con- n Barcelona telefonisch in verbinding te stellen. Het anarchstische blad „Solidaridad Obrera" zou een extra-editie hebben gepu bliceerd, waarin de arbeiders worden aan gespoord, de bevelen van de generaliteit te verwaarloozen, hun wapens niet uit "te le- en zich gereed te houden om het anarchistische comité te verdedigen. Voorts wordt gemeld, dat, de Fransche consul te Barcelona den kapitein van een de haven van Barcelona voor anker lig gend Fransch oorlogsschip dringend om hulp heeft gevraagd en hem verzocht haeft, alle beschikbare mariniers ter bescherming van het. Fransche consulaat aan land te zet'en. De woordvoerder van het gezantschap der Valencia-regeering te Parijs merkte gis teren naar aanleiding van bovenstaande berichten op: „Sinds elf uur vanmorgen is er geen telefonische verbinding meer te krijgen met Barcelona. Mogelijk valt hier uit te concludeeren, dat er in Barcelona iets aan de hand is". Ook spanningen aan de Fransche grens! Van de Catalaansch-Fransche grens wordt bericht, dat de spanning tusschen de z.g. ordelievende partijen en de anarchisten ook daar haar hoogtepunt heeft bereikt Kortgeleden is het reeds te Bell ver tot bloedige hotsingen gekomen, waarbij de lei der van het anarchistencomité van Puig cerda, Antonio Martin, om het leven kwam. Vierhonderd carabineros en guardia de asalto zijn daarna in opdracht van de re geering van Valencia door de generaliteit naar Puigcerda gezonden, om daar de douane-posten en de grensbewaking te ver zorgen. De anarchisten van Puigcerda en Seo de Urge] hebben al hun gewapende aanhangers verzameld en wachten nog slechts op het teeken, om de macht te her overen. De regeeringstroepen hebben hunnerzijds alle maatregelen genomen, om een verras sing te voorkomen. De weg van Puigcerda naar Seo de Urgel is met loopgraven en prikkeldraadversper ring afgesloten en men is bezig een ring van versterkingen rond Puigcerda te leg gen. Mola's opmarsch in Biscaye De versterkingen, die de in allerijl uit Santander en van het front van Oviedo naar Biscaye heb ben geworpen en tot versteviging van het wankelende front bij Bilbao in het veld hebben gebracht, zijn tot dusver niet in staat geweest, den opmarsch van Mola's roepen naar de Baskische hoofdstad tot staan te brengen. Bij stroomenden regen bezetten de nationalistische strijdkrachten de tus schen Bermeo en Bilbao gelegen stad Mungia. Het rijke mijngebied van Gamiz kwam hierdoor binnen het schootsveld van hun artillerie te lig gen. De eenige dagen geleden door hen begon nen manoeuvre, den rechter-vleugel in een groote zwenking naar links zuidwaarts te werpen en Bilbao daarmede in plaats van het oosten uit in het moeilijkst te verdedi gen noordelijke flank aan te pakken, is met de verovering van het nog negentien kilo meter van Bilbao verwijderde Mungia voor de helff reeds gelukt. Niettemin is het uiteinde van Mola'! rechter-vleugel nog tot. de onmiddellijke omgeving van Bermeo omgebogen, wijl daar de visschersbevolking van Bermeo, versterkt met verscheidene bataljons, die uit Bilbao te hulp zijn gekomen, in tal van bergstel- lingen nog wanhopigen tegenstand biedt. Zij slaagde zelfs erin, de nationalisten uit eenige vooruitgeschoven stellingen te ver drijven, doch het gelukte haar niet, de con trole van de nationalisten over Bermeo zelf en de nabij gelegen kaap Machichco in ge vaar te brengen. Later brachten de nationalisten hun ar tillerie op den oostelijken oever van de niet ver van Bermeo in de zee uit uitmondende rivier Mundaca in stelling en terwijl zij met het bombardement van de Baskische stellingen begonnen, rolden de tankafdee- lingen van Mola over den weg Guernica Bermeo noordwaarts en'brachten de natio nalistische veroveraars van Bermeo een welkome versterking. Daar ten slotte onmiddellijk na de inne ming van Mungia een deel van de daar in het veld gebrachte witte troepen naar het kuststadje Plencia is gezonden, loopen de Baskische visschers en hun versterkings- MHUMWra staan klaar om U in de komende maanden VERKWIKKING te brengen, evenals onze overbekende VRUCHTENDRANKEN GRAPE FRUIT EN ORANJE Vraagt steeds HOUWELING's vruchtenseriel A'DAM ft'DAM-DEN HAAG -BftEDA- UTRECHT-HAAQLEM troepen thans gevaar, in het gebied tus schen Bermeo en Plencia te worden inge sloten, tenzij zij op het laatste moment nog erin slagen, langs de kust naar het westen te ontkomen. Een ander belangrijk doel van den natio- nalistischcn opmarsch naar Plencra is het bemachtigen van de controle over de mon ding van de rivier Nervion (Rio de Bilbao) die de Baskische hoofdstad van de zee zou afsnijden. Tegelijk met deze operaties in het noor den ondernamen Mola's troepen ook in het zuiden langs den weg Durango—Bilbao nieuwe aanvallen, die met de bezetting van de berghoogten van Echano eindigden. Van daar uit beheerschen de nationalisten thans het belangrijkste knooppunt van wegen. Amorebieta. Verder naar het noorden, in den centra- len sector ten westen van Guernica, is de toestand practisch onveranderd. De nationalisten melden, dat de Baskische artillerie een bombardement van de ruïnes van Guernica heeft uitgevoerd, hoewel de honderd huizen, die van de in totaal vijf tien honderd gebouwen der stad zijn over gebleven, geheel ongeschikt zijn voor het onder brengen van troepen en Guernica zelfs overigens geenerlei militaire waarde heeft. Inmiddels zijn ook de operaties ten zui den van Durango op den berg Urquiola hervat. grondgebied' voor Ziehm opgeheven. De nationalistische courant „Nationale Zeitung", vroeger een tegenstander der nazi's, slaat den laatsten tijd een vriende lijker toon tegenover hen aan. Men beschouwt het als waarschijnlijk, dat deze uitingen van beleefdheid gevolgd zou den kunnen worden door belangrijke poli tieke resultaten. De Duitsch-Italiaansche besprekingen te Rome De Duitsch-Italiaansche besprekingen, welke op het oogenblik ter gelegenheid van Von Neuraths bezoek, te Rome gaande zijn doen de aandacht vallen op zekere aspecten van de gemeenschappelijke politiek van Rome en Berlijn. Italië en Duitschland zouden de verzeke ring hernieuwen, de onschendbaarheid van Spanje's grondgebied te respecteeren. Zij zouden daarbij als voorwaarde stellen, dat Rusland onder geen enkel voorwendsel en in geen enkelen vorm voet krijgt in het Middellandsche Zee-gebied. Van den anderen kant zou de wijze van functionneering van de as RomeBerlijn officieel worden vastgesteld. Deze as zou gelden als een centrum van een uitgebreide vredesreorganisatie in Europa. Alle Europee sche naties zouden worden uitgenoodigd. eraan deel te nemen. Tenslotte is het waarschijnlijk, dat men zal te kennen geven, dat geen enkele mili taire alliantie tusschen Italië en Duitsch land beoogd wordt. Meer samenwerking in Danzig Nazi's en nationalisten worden het eens In Danzig wordt in politieke kringen druk de mogelijkheid besproken van een samen werking tusschen nazi's en nationalisten, hetgeen tenslotte aan de nazi's de twee derde meerderheid in den landdag zou kun nen geven, vereischt voor de grondwetsher ziening. De betrekkingen tusschen nazi's en natio nalisten zijn in den laatsten tijd veel beter geworden. Zoo schreef senaatspresident Grei- ser een vriendelijken felicitatiebrief aan de nationalisten-leider Ziehm, ter gelegenheid van diens 70sten verjaardag. De Duitsche autoriteiten hebben tevens het verbod tot het betreden van Duitsch Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleerr-verkoop: Wester-Apotheek Rotterdam" Te?«?.e§4602 Oeveo-Depöt "•'^TH'aa&TW 33705b Fa. C. Roosen Zn. Eiders wende men xich tot de fabrikant»; Fa. D. VAN OORT te Baarn. Komen de Abessijnen opnieuw naar Genève? De „Daily Herald" deelt bijzonderheden mede van een plan dat het netelige vraag stuk moet oplossen, hoe ten aanzien van de Abessijnen gehandeld moet worden, wan neer &e volkenbondsvergadering eerstdaags bijeen komt. De Zwitsersche regeering zou den Abes- sijnschen gedelegeerden den toegang tot Zwitserland weigeren, zoodat deze Genève niet kunnen bereiken. Het juridische voorwendsel is eenvoudig: Zwitserland heeft de annexatie van Abes- sinië door Italië erkend. Volgens de Zwit sersche wet zijn de Abessijnsche gedele geerden derhalve Italianen. Zij zijn evenwel niet in het bezit van Ita- liaansche paspoorten. De passen, die zij be zitten, worden niet geldig verklaard. De toe gang tot het land kan hun dus geweigerd worden, op grond' van het feit, dat hun pa pieren niet in orde zijn. Den negus zal aangeraden worden, zijn vertegenwoordigers niet bloot te stellen aan de schande, dat zij te Bellegarde uit den trein worden gezet, doch er van af te zien, hen af te vaardigen. Rome houdt troepenparade Veertig duizend manschappen, o.w. bijna 10.000 inlanders uit de koloniën, zullen a.s. Zondag te Rome deelnemen aan een impo sante parade, ter gelegenheid van den eer sten verjaardag der proclamatie vap het imperium. Vier honderd vaandels, 246 stukken ge schut, 2200 stuks paarden, muildieren en kameeelen, 300 auto's en 190 tanks zullen in het défilé van verscheidene kilometers compareeren. Er zijn tribunes opgericht voor 100.000 toe schouwers, maai 200.000 anderen kunnen nog het défilé bijwonen. De Londensche busstaking Het ambulant personeel der tramwegen en autobussen te Londen overweegt, zich met het reeds stakende autobuspersoneel solidair te verklaren, teneinde op deze ma nier een spoediger oplossing van 'het con flict tot stand te brengen. De staking wordt intusschen ongewijzigd en zonder incidenten voortgezet. „Je staat er verbaasd van, dat de eivolle wagens niet barsten", was het commentaar van een ambtenaar der Londensche metro op de eischen, die thans aan de ondergrond- sche trein gesteld worden. Sprinkhanenplaag over Egypte Blijkens een door het ministerie van landbouw uitgegeven communiqué, dreigt Egypte door zwermen sprinkhanen te wor den aangevallen. De zwermen zijn waargenomen nabij Aka- ba, in den bovenhoek van de Golf van Akaba, die Egypte scheidt van den Hedjaz, zij bewegen zich in de richting van Egypte. De Egyptische regeering organiseert met spoed expedities, die naar de bedreigde pun ten worden gezonden, om het sprinkhanen- gevaar te bestrijden. i 1 Kort Nieuws In officieuse Duitsche. kringen oefent men: critiek op de beslissing van den Britschcn administrateur van Zuid-West-Afrika, die de subsidies, welke tot dusverre aan de Duitsche particuliere scholen verleend war den, heeft ingetrokken. 4 Op zijn tweede reis dit jaar naar Zuid" Amerika heeft het luchtschip „Graf Zeppe-» lin" zijn eigen snelheidsrecord verbeterd. Het luchtschip legde den afstand Frank fortPernambuco af in slechts 62 uur, 49 minuten en den afstand Frankfort—Rio de Janeiro in 86 uur en 30 minuten. Bulgarije is door hevig noodweer ge teisterd en overal hebben wolkbreuken ern stige 6chade aangericht. De hoofd spoor lijn van Sofia naar de Zwar te Zee-haven Boergas is versperd, daar het spoor over een lengte van verscheidene kilo meters door een wolkbreuk is vernield. Bijzonder zwaar getroffen is de omgeving van Sofia, waar eenige dorpen volkomen overstroomd en vele buizen ingestort zijn In de Donaustad Widin staan reeds mee? dan 700 huizen onder water. De materieele schade wordit reeds op eeni ge honderden millioenen lewa's geschat. In Rome doet het gerucht de ronde dal maarschalk Grazi ini, die van de gevol gen van de op hem te Addis Abeba gepleeg de bomaanslag nog .iteeds niet geheel zou, zijn hersteld, als onderkoning van Abessi- nië door maarschalk B albo zou worden: vervangen. NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Opgericht April 1902 Telefoon 117970 's-Gravenhage, L. Copes v. Cattenbnrgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, zlekenhaisverplegtng en operatie. Geheele particuliere behan deling met vrije kenze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROESPECTUS OP AANVRAGE Vertegenwoordigers (sters) gevraagd. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door 6. TH. ROTMAN '(Nadruk verboden'}. „Hoor eens effen", zegt hij dan, „Nou we geld bezitten, Heb ik heelemaal geen zin Om in 't hooi te pitten; Ik weet wel een logement Om zijn laag tarief bekend!" Zonder lang bezinnen Stappen zij er binnen. 30. Vol van trots telt Pa zijn geld, 's Avonds na den eten, Dat dit onvoorzichtig is Schijnt hij niet te weten. Kijk maar, hoe Krijn Vorsepit, Met zijn oogen zwart als git Haar hem zit te turen Stiekum zit te gluren. (Wordt vervolgd). (19 Jessie schreide bij zooveel goedheid, die ze nu toch onder- Vond en zei, dat ze zoo graag nog een nieuwe pelsjas voor Watkins genaaid had, als ze er maar toe in staat was ge feest. Maar haar groote vermoeidheid en lichaamszwakte hadden haar dit belet. Watkins zelf lachte er maar wat om en zei, dat ze hem reker nog eens verwachten kon, onverwacht, geheel verreisd èn uitgehongerd. Voor Nini haalde hij nog een glanzende ketting voor de Idag, die zij om haar hals kon dragen. Zoo zou zij zeker nog eens aan hem denken, voorspelde hij lachend. Nini, verbaasd en overgelukkig met haar bezit, dacht als alle blanke mannen zoo vriendelijk en goed waren als deze zich had betoond, zij zeker nog een mooie en goede tijd tege- Jnoet gingen. Bijna zwijgend gebruikten zij het maal. Alleen Watkins' ïnond stond niet stil, zooals gewoonlijk. „Het is mijn beste hulpgeest geweest, die u hierheen voerde", zei Jessie ernstig, terwijl ze de lepel in haar pap rusten liet. „Ik denk het ook", lachte Watkins, en vischte behendig fcen stuk vleesch uit zijn vette soep. „Het is gemakkelijk voor een pelsjager eenige honden in zijn bezit te hebben", leidde Soak opeens het gesprek. Hij had 's nachts bedacht, dat hij gemakkelijk dezen man, aan wien zijn moeder wellicht het leven te danken had, één of twee honden mee kon geven op de reis. Maar hij wist niet op welke wijze hij deze zou aanbieden, zonder er goederen voor terug te krijgen, zooals de gewoonte was. „Ik zou later best een paar honden van je willen koopen, Soak hielp hem onbewust de man. Maar nu moet ik mijn goederen uitsluitend voorhanden houden, omdat ik mijn maat schappij een groote voorraad pelzen leveren moet. „Maar jouw honden zijn gezond en van een goed ras. Dat heb ik wel bemerkt''. n „Wij hebben wel beschouwd te veel honden zei Soak droog. „En goederen? Wanneer wij onze handel met den kapitein van „de Laura" gedaan hebben, is er zooveel voorraad, dat wij een heele zomer en winter aan niets gebrek hebben „Er is ook een mond minder te eten", zei Jessie zacht. Zij begreep Soaks bedoeling wel. „Wij hebben nu allen iets om nog eens aan u te kunnen denken, wanneer gij van ons zijt afgereisd. Maar gij hebt van ons geen aandenken, gij zult ons nu spoedig vergeten :.ijn. Alleen een hond kunnen we u meegeven, anders niet", hield Soak mistroostig aan. Maar Watkins lachte fijntjes in zichzelf. Hij begreep wel wat de jongen wjlde. „Ik wil eigenlijk wel graag een hond van je hebben", merkte Watkins op, terwijl hij zijn pijp met aandacht stopte. „Twee eten me te veel. Als je de goedheid wilt hebben me één te geven. Soak. Ik hoop, dat ik het je later ver goeden kan". Soaks gezicht Haarde op en Nini Hapte van blijdschap in de handen. „Behalve Pitha en de beide hulpleiders, moogt ge de beste uitkiezen van het heele span", zei Soak hartelijk. Gezamenlijk gingen ze nu naar buiten en Watkins koos zich een mooie wolfshond uit. Een jong, gezond en schran der dier. „Ik ben van plan hem als leider af te richten", vertelde hij blij met zijn bezit. „Als de zon zooveel maal als gij vingers hebt, onder is ge gaan, zult ge er gereed mee zijn", voorspelde Soak. „Ik zal haar „Kitty", naar mijn moeder, noemen. Dan brengt ze mij zeker geluk aan", zei Watkins ernstig. En nadat de Honden aan de zeelen gezet waren, en er nog eens gekeken was of alles goed vastgesjord was, kwam het afscheid. Zij schudden elkaar de handen, er werd ge lachen en op de schouders geklopt, zoodat ieder voor zich zeker Wist, dat ze als beste vrienden scheidden. Toen Watkins op de slede stond en zijn honden met luide stem toeschreeuwde, knalde zijn zweep door de kille stilte en voelde hij dat de beste wenschen van deze drie menschen met hem meereisden op de avontuurlijke weg, die voor hem lag. De honden, goed doorvoed en uitgerust, zetten er al dadelijk een flinke vaart in. Watkins hief zijn hand ten groet omhoog en vuurde de honden nog eens aan. Hij was van plan deze dag een flinke afstand af te leggen. Helder was de lucht en het uitzicht goed. Boven de Poolzee wolkte een wazige nevel. Maar onze reiziger wist dat hij landwaarts ging en dat over enkele uren misschien de zon als een roode schijf boven de horizon komen zou. Soak en Nini liepen zooals gewoonlijk een eind met de sleden mee en klommen toen ze hen niet mee bij konden houden op een heuvel, om Watkins zoolang als maar moge lijk was, na te zien» Glijdend en hobbelend stuurde hij het span zoo goed mogelijk tusschen de besneeuwde heuvels door. Het was goed te zien, dat hij uitstekende vorderingen maakte. Zij zagen hem na, tot hij achter een hoogen heuvel ver-. dween. Nog even kwam hij heel ver weg te voorschijn als een donkere stip die schijnbaar aarzelend heen en weer bewoog. Toen verdween hij voorgoed uit het gezicht. j De groote oneindigheid had hem opgenomen. HOOFDSTUK X Na het vertrek van Watkins was er een groote stilte gevallen in het achtergebleven gezin van Ikanoff. Zij misten het borrelend geluid van zijn rappe woordenstroom en de verkwikkende vroolijkheid van zijn gulle lach. Het veilig gevoel van zijn aanwezigheid had plaats gemaakt voor een beklemmende eenzaamheid en het besef dat men voortdurend op zijn hoede moest zijn. Doch ondanks 't gemis van al de goede dingen, die hun leven een paar dagen zonnig en blij had gemaakt, over- heerschte toch een gevoel van diepe dankbaarheid, dat deze man, al was 't maar kort, in hun leven gekomen was. Hun gedachten dwaalden veel om en bij dien besten blanken man, want hij had hun veel stof tot nadenken gegeven. Het was hun alsof ze weken en weken konden teren op al de vreemde en nieuwe dingen, die hij hun verteld en bijgebracht had. Doch na de eerste dagen, waarop Soak door een vreemde onrust gedreven, zich dicht bij huis gehouden had, onder nam hij kleine tochten in de omtrek, waarbij Nini hem soms vergezelde. Zoo nu en dan schoot hij eenige poolhazen terwijl Nini hier en daar strikken zette voor sneeuwhoenders4 XWordt vervolgd )j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2