Dr COLIJN IN LEIDEN Ds C. Hartwigsen legtz'n ambt neer MAANDAG a6 APRIL 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws Anti-Revolutionair Leiden ontmoet haar Leider Een spreken van hart tot hart en een publiekelijk getuigen van Gods Souvereiniteif ook op het terrein van het Staatkundige leven Vergaderen en nog eens vergaderen. Wikken en wegen. Hoofden en plaatsen tellen en tenslotte besluiten: Ja zóó moet bet, dat is de beste oplossing, de heele Stadsgehoorzaal huren dat was het besluit van de commissie van voorbereiding voor de Colijn-avond in Lei den, waar leden van 33 kiesvereen. uit den karnerkieskring plaatsen zouden willen hebben. Doch van te voren Wist men dat lang niet allen zouden kunnen worden te vredengesteld. Aan goeden raad op het laatste moment ontbrak het niet:' de veiling in Rijnsburg, in Iisae, een tent op het Schuttersveld, do Grasnbeurs erbij enz. Doch de dag van de kaartverkoop nader de cn een groote file stond op de Hoogl. Kerkgracht te wachten op de zoo begeerde plaatsen. Maar dat was nog maar een begin. Vóór de dag nog avond genoemd kon worden begon de uitwas aan de Gehoorzaal te groeien. En om zeven uur werd het te be nauwd aan de even zijde van de Bou- straat. De winkels konden geen adem meer halen door de vele klanten die voor de deur in de rij geschaard stonden. Maar 't waren klanten van en voor Colijn' Toen naar binnen en zien dat je een goed plaatsje bemachtigt Plu met de zijnen begonnen hun taak en 5n de feestelijk versierde zaal, waar de biljetten aan allen kant riepen. Wie? Lijst 3 Colijn, klonken de bekende liedereu Dr. Colijn vertoont zich in de kleine zaar en de foyer om, zooals hij zelf zeide te laten zien, dat hij er was en men er dus zeker van kon zijn dat als straks zijn stem uit de luidspreker klonk, hijzelf voor de microfoon stond. Dank zij de uitstekende geluidsinstallatie van de Ja Remundt (Klank in beeld) heeft men in de „filialen" toch alles, woord voor .woord verstaan. De groote zaal ontving den grijzen leider met enthousiasme en weldra beklom voorzitter van Nederland en Oranje de heer D. Parmentier den katheder. Het openingswoord Excellentie, geachte vergadering- Namens het bestuur der Kamerkieskring- centrale „Leiden" heb ik de eer U hartelijk welkom te heeten, in het bijzonder onzen burgemeester, onze beide wethouders Splin ter en Van Stralen en onzen gemeente-secre taris Dr. v. Strijen. Wij waarderen het ten zeerste, dat u onze Vergadering meemaakt en wij hopen, dat U van dit bezoek een aangename herin nering zult meenemen. Totde luisteraars in de beide boven zalen klonk het: ..,Een bekend a. r.-woord is: in ons isolement ligt onze kracht! Gij zult u in dit verband dit woord zeker tot het uwe maken! De regelingscommissie betreurt het even- 1 zeer als U, dat zij een betere oplossing niet heeft kunnen vinden. Zich richtend tot Dr. Colijn zeide Excellentie. Zooals de vergadering; terecht verwacht zal ik U zoo aanstonds bet woord geven. Laat mij echter mogen'zeggen, dat wij zoo dankbaar zijn, hiervoor, dat God da Heere het zóó geleid heeft, dat U thans in ons midden is. Want weet U, wij hebben naar dezen avond verlangd. U heeft in Rotterdam gezegd: Wij kennen elkaar toch. Zeker wij kennen U, uit Uw ge schriften, uit Uw redevoeringen in de Ka mers of in de vergaderingen te Londen of Geaève; wij kennen U uit uw radiotoespra ken, wanneer U ons zoo rustig maakte, wanneer wij eerlijk gezegd door te weinig Godsvertrouwen onrustig waren. Wij weten nog heel goed dat U zeide: „en ga nu maar rustig slapen". Maar 't gaat ons als een familie, die een geliefd familielid na jaren van scheiding woordelijke taak te vervullen die U in deze .elkaar zien en spreken. Daarom danken wij God, dat hij U in staat stelde de ontzettend zware en verant woordelijke taak e vervullen die U in deze vier jaar vervulde en we danken hem ook, 'dat h ij het U mogelijk maakte deze ©preek- tournée te doen, waardoor wij U ook in Lei den kunnen hooren en zien. Hierna werd het woord gegeven aan Dr. 'Colijn die zijn heldere rustige overzichtelij ke rede hield waarvan wij reeds in ons blad van Dinsdag "20 dezer een uitvoerig ver slag gaven. Op een enkele passage wordt el ders in dit nummer nog de aandacht ge vestigd. Op verzoek van Dr. Colijn klonk tenslotte het Lutheriied, waarna de voorzitter een kort dankwoord sprak en verzocht den lei der toe te zingen de zegenbede uit Ps. 13a. Nadat Dr. Colijn in dankgebed was voor gegaan zong men gezamenlijk twee couplet ten van ons Wilhelmus en daarna stroomde in weinige oogenblikken de zaal leeg. A.R. Leiden had haar Leider ontmoet. In de receptiekamer onderhield Z.Exc. Zich nog enkele oogenblikken o.m. met drie leden der Kiesvereen., de heeren P. Mazurel SO jaar; A. Kiel 76 jaar en Chr. v Venetiën 76 jaar, die door den heer Parmentier aan Dr. Colijn werden voorgesteld. Zij, typen .van Kuypers kleine luyden, de grond onzer partij, drukten Z.Exc. de hand. Dr. Colijn wisselden daarop eenige vriendelijke wooiv den met deze drie veteranen, waarvan in zonderheid de broeders Kiel en Van Vene tiën in de oude dagen van spot en druk pal hebben gestaan op eenzame posten in hun Werkplaatsen. 't Was een ontroerend moment. voor de beginselen- En het is veilig toevertrouwen aan een van God gegeven Leider, die geen lichtzin nige beloften ooit heeft gedaan of gebruikt om menschen en groepen aan zich te plichten of kiezers, te trekken, maar niette min in diep verantwoordelijkheidsbesef liet schier bovenmenschelijke tot stand wist te brengen om in de vier jaren van bitteren crisis-nood Land en volk, zij het dan niei tot de „heilstaat" dan toch tot het meest ge- ben&clij'Uc land van Europa te maken. Juist door dit weten en vertrouwen was tusschen deze rijen geen „geklag en ween", geen opstandigheid, geen gemurn reer. En hier stonden toch niet de „ver digclen" de bevredigden of de bijzonder ge- zegenden bijeen, maar hier stonden juist voornamelijk de „kleine Luyden", de werk- Icozen en de burgers vriendschappelijk bij eenverzameld. Hier stond laag en hoog, jong en ouid en amuseerde zich geduldig het anderhalf uur wachten op de „opening der deuren" tegen 7.15 uur. Voor de mevrouw met het klapstoeltje, die niet lang stam kan wordt, met alge- me<ene stemmen 'n plekje stoelplaats inge ruimd en haar stoeltje dient af en toe voor opsiap van enthousiastelingen -d'ie graaj eens willen zien hoe lang de file is. De politie had hier geen handen vol werk, zooals tegen de stemming in de twe delijker landen, maar kon rustigjes zien hoe de menschen zich zelf netjes ach ter elkaar schaarden en behoefde oi zeggen slechts 'n mannetje om de „opening der deuren" te bewaken terwijl alle verdere politioneels krachten hun aandacht, konden besteden aan de regeling van bet verkeer per trams en bussen, afkomstig uit de om liggende plaatsen. Het pugliek aan de andere zijde Breestraat en de bewoners der winkelhui zen aan die zijde voelden 'zich aangetrokken ken tot de pleizicrige stemming in do go- lcderen aan den overkant, waarvan de rijen zich steeds maar aanvulden, zoodat er met 'recht van „Breestraat-evenemonten' sproken kon worden. Événementen in blij den toon! Die menschen die als wach tenden aan den rand van den trottoirband staan vermaken zich met hun „bekijkers' aan den overkant en met de passeering der extra trams en bussen, waarin vrienden of familieleden worden ontdekt dli „vooruitloopers" nakomen en op een hen opengehouden plaatsje" rekenen. De uit- en afstappers komen in kleine slierten aangetreden, maar waar niet op hen „gerekend" is, worden zij vriendelijk en vroolijk naar de staart van de file verwezen: voorbij de Turk alstublieft. Ondertusschen hébben drie ge-armd-stasn- de dames met de mevrouw met het stoeltjr incluis kans gezien „wat vooruit te komen" en dit ontdekt door de eenmaal op ge lijke rij staande heeren aan den trottoir band ontlokt aan dezen de verwonderde uitroep: „ja, ja, die dames die wij heeten te moeten beschermen spelen 't maar weer zonder ons klaar", waarop het drietal (Al- phensche boerinnen?): „Ja, want jullie letten niet op jie zaak." Onder deze scherts hebben drie nieuw- aangekoden jonge meisje zich in den kop van tie file weten „in te schakelen", di1. heelemaal niet worden geweerd maar onder complimenteus protest volgaarne geaccep teerd. En zóó wacht men blijmoedig voort, 't dis cours door geen wanklank gestoord. De oudere garde onder de wachtenden zoekt zoo ongemerkt zich 1n stèunplaatsje tegen de muur en de deur van de Waalsche Kerk, waar zij de verschillende politieki sprekers uit de partij de revue laten pa3- seeren en de jongelingen ook af en toe 'n woordje er tusschen voegen. Colijn bo venaan natuurlijk, de bewondering voor hem en zijn verkiezingstournee is Djaama hoort men over: Schouten, Diepenhorst, Bijleveldi, Bik Op dat oogenblik tracht 'n dikke, vroolijk, (maar met roode wangen van inspanning) uitziende jonge vrouw zoo maar tusschen c nu stijf aaneengesloten rijen door te dringen, rechtuit op den muur af. waar niets anders te zien is dan de gesloten deur an de Waalsche Kerk. Natuurlijk wordt er geen duimbreed ruimte gemaakt, al is de lachende juffrouw nog zoo bezweet, rraar gevraagd: „Waar wil u naar toe?" Waarop de juffrouw antwoordt: „Ik moet er inik moet in huis." Tegelijk haalt zij de sleutel voor den dag en onder groote hilariteit wordt even terzijde geweken, zoo dat de sleutel zijn weg kan vinden en tegelijk de deur al van de binnenzijde ge opend wordt. De er tegen aan leunende mannen waren er bijna méé-ingevallen, zoodat de een den ander bij den arm pakt en vraagt: „Nou, wie zouën we dan gehoord hebben vanavond?" Even komt er beweging aan den kop van den stoet zoodat wat vooruitgetreden kan worden en gehoopt, dat de deuren misschien al geopend worden, doch het uur der bevrij ding heeft nog niet geslagen. Maar in de rijen der antirevolutionairen, waarvan er velen zoo slecht en kommervol uitzien, wacht men met kalmte en geduld oor de rede van Dr. Colijn is men onder tusschen van 'n blijde verwachting vervuld. En zoo breekt tóch het tijdstip aan, dat allen de feestelijk versierde stadsgehoorzaal in de beste stemming kunnen binnengaan. Tusschen de rijen der antirevolutionairen zijn kalmte, geduld en vertrouwende over gave aan den Leider, onzen minister-ipresi- dent, de kenmerken hunner beginselen. Dat deze hen blijven schragen en dragen in den komenden verkiezingstrijd! „TUSSCHEN DE RIJEN" Tusschen do rijen der gegadigden, die feirh Zaterdagavond al vóór zes uur begon nen op te stellen bij ^en ingang der Stad-j- gehoorzaa1 teneinde een eenigszlns goede plaats te bemachtigen om den leider der 'A.-R. partij in zijn verkiezingsrede te hoo ren, was het prettig te verkeeren Wat heersebfe daar 'r vrobli'ke, genooae- Tijlce en .gemoedelijke stemming Hier voelden ."Hes en allen zich werkelijk één, gedragen door het blijde weten: wat ook val, Colijn slaat pal R. v. Kr.—d. B. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P Schild 34 j. en R Ooms 2p j. O v Weizen 26 j. en W v Veen 26 J. Ij Sjnrdin 25 j. en D v Leeuwen 26 j. M Vreeswijk 30 J. en E M Devllee 31 j. J L H Oud-hoorn 31 J. en A Loos 28 J J Kluivers 21 J. en J v Gorkum 19 J. L 'D Nachte&eller 26 j. en J C v d Hout 24 J. j Rietkerk 25 j. en J de Leaf 24 j. BEVALLEN: M Th Srtaathof— v Amsterdam d OVERLEDEN: J C v Veldhoven—Caspers vr. 43 j. E HazovoetErades vr. 5g j. Woningbouwvereeniging „Ons Doel" Jaarvergadering Donderdag 22 dezer hield deze vereeniging haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer M. H. Noteboom, opende op d'e gebruikelijke wijize de verga dering. Hierbij deed spr. mededeeling van de ernstige eiekte van den penningmeester, den heer J. J. Kuivenhoven, waarbij hij do hoop uitsprak, dat Kuivemhaven weer spoe dig moge hei-stellen. De voorzitter bracht dank. aan z'n mede bestuurders en deelde bierbij mede dat de tweede penningmeester, de heer A. C. v. d. Woerd, tijdens de ziekte, van den heer Kui- venihoven de werkzaamheden van den pen ningmeester verricht. Tevens bracht do voorz. een woord1 van dank ivoor de aangena me wijze van samenwerken met den Raai van Commissarissen, de Radio-commissie en Tuintjes-commissie. Hierna werden de motuüen van de vorige vergaderingen onveranderd goedgekeurd. De voorzitter vervolgde met het geren van een overzicht van het onderhoudswerk aan de hand' van uitvoerig cijfermateriaal en maan de aan ernstig te trachten» de onderhouds kosten laag te houden; vooral moet verme den worden dat veel geld uitgegeven wordt voor het reparatiewerk. Het jaarverslag van den secretaris en het financieel verslag werden na korte bespre king goedgekeurd. De voorz. deelde meio dat het bestuur in den heer W. Punt, Ra penburg 20, oen gode boekhouder voor de ereeniging heeft gevonden. Bij de bestuursverkiezing deelde de voorz mede dat geen namen van tegencandidaten varen ingezonden. De aftredende bestuurders werden mot al gem pene sbemmen herkomen, f.w. de heeren D. Prins, secretaris P. L. Hessing, 2o secre taris en A. C. v. d. Woerd, 2e penningmeester De aftredende commissaris, de heer A. van Rosmalen, werd eveneens met algemeeno stemmen herkozen. Bij' de rondvraag verd eenige bespreking gevoerd over het 6e bouwplan. De bezwaren hierbij genoemd, zoo deelde de voorz. mede, waren bij het bestuur bekend1. De roodige aandacht zou hieraan geschonken worden. Voorts werden nog eenige vragen r.aar ge noegen van de stellers beantwoord, waarna de voorzitter de vergadering sloot met oen woord van dank voor de prettige wijze waar op de besprekingen gevoerd waren. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Wijziging. 5631. 22 April. N.V Leidsche Drukkerij, Leiden, Morschsingel 14—15. Uittr. Comm. wnd. dir. P J Eman, Leiden Uittr. Comm. J Tersteeg, Den Haag. N. Dir P J Eman Jr, Leiden, N. Comm: S Eman Hollemans, Leiden. 229. 24 April. Wed. J H van Rossum du Chattel. Leiden, Vrouwenkerkkoorstraat. Antiquiteiten, engroshandel en agentuur. Uittr.: M. E.: J H van Rossum du Chattel d.d. 30 April 1937. Ophelfing. 22 April 5720. Pension „Van Leeuwen", Noordwijk aan Zee, Oude Zee weg 4446. ONFORTUINLIJK VOETBALLEN Zaterdagmiddag is bij de schoolwedstrij den van A.S.C., bij den wedstrijd tusschen hte Kamerl ingh On nes-Laboratorium en Ken nis is Macht, de 17-jarige' speler T. P. C. van het K.L.O. zoo onfortuinlijk met een andere speler in botsing gekomen, dat hij het rech ter been brak. De jongeman is naar tiet Acad. Ziekenhuis overgebracht. Concert op 30 April Vrijdag 30 April a.s. zal het Muziekgezel schap „P. C. en L", onder leiding van den heer M Bolderddjk het concert verzorgen op de Steenstraaf ter gelegenheid van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana, concert zal aanvangen 8 uur precies. PROGRAMMA: 1. Wilhelmus (Oude toonzetting). 2. Koning Voetbal-marsch, Willy Schoote meyer S. Ouverture „Le Secret de la Bohémi enne, R. Hassard 4 Fantasie: Chez ma Tante, Jan Bat Marsch Potpourri: Daar komen ze aan, Adr. J. Maas PAUZE 5. Ouverture: La Grange aux Belles Tilliard 7. Am Meeresstran.de, Wals, Max Fischer 8. Potpourri Populair No. 1 Renaud 9. Lippe Detmold marsch L. Siede 10 Wien Neerlands bloed N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te 's-Gravenhage Thans verkrijgbaar: 4 pandbrieven 100 3% pandbrieven 98^ met 2 uitloting per jaar Een stampvolle Pieterskerk beluistert zijn afscheidspredikatie Ds. C. Hartwigsen, de nestor der Ned. Herv. predikanten te dezer stede, heeft gisterenavond, na een ambtsver. vulling van vijftig jaar, waarvan ruim veertig in deze gemeente, zijn ambt Voor dezen afscheidsdienst, die in de Pie terskerk plaats vond, bestond zeer groote belangstelling. Het geheele kerkgebouw, waar stoelen de paden vulden, was dicht bezet. Velen moesten zelfs nog met een staanplaats genoegen nemen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op wethouder J. Splinter en enkele predikanten uit den omtrek en voorts eenige gemeenteraads leden. Onder het zingen van een tweetal verzen uit Psalm 27 betrad Ds. Hartwigsen het bedehuis, gevolgd door zijn plaatselijke collega's, uitgezonderd Dr. Riemens, die erhinderd was. en verder door den vol- talligen Kerkeraad. In zijn voorafspraak zeide Spr., dat hij den laatsten tijd veel aan deze bijzondere ure heeft gedacht, Veel ontroering is in dit afscheid want hier zal geen intrede op vol gen. Het is afscheid nemen van het ambt als herder en leeraar der gemeente. En dit valt niet mee, want het. ambt was Spr. lief. Vreugde was het voor Spr. dat hij vóór vijftig jaar bevestigd werd in zijn ambt. Niet lang heeft hij in zijn eerste ge meente gestaan. Maar ruim twee jaar, want toen werd de eerste standplaats ver wisseld met Oud-Beijerland, welke gemeen te zes jaar door Ds. Hartwigsen werd be diend. Toen kwam de roepstem van de Leidsche gemeente, nu al weer ruim veer tig jaar geleden. Met vrijmoedigheid heeft Spr. zich toendertijd aan deze gemeente verbonden. Met een enkel woord memoreerde Spr. dan de komst van Ds. Hoogenraad en Ds. Vethake in de Leidsche gemeente, kort na zijn eigen intrede in Leiden. Vervolgens herdacht Spr. de drie predi kanten, die tijdens zijn verblijf in deze ge meente, wegens veranderde werkzaamhe den het predikambt verlieten om er dan op te wijzen, dat verval van krachten hem noopte, emeritaat aan te vragen. De die naars, die het licht van Gods getuigenis hebben gedragen, gaan heen, maar het Woord- van God dat blijft. Over dat Woord wenscht Ds. Hartwigsen ook dan deze laatste maal te spreken, als tekst waartoe hij koos: 1 Petr. 1 25: „Maar het Woord des Heeren blijft in der eeuwigheid; dit is het Woord, dat onder u verkondigd is". Bij de ontwikkeling van deze tekstwoor den zette Spr. allereerst uiteen, dat de Apostel de Christenen in Klein-Azië aan spoort in vreeze te wandelen in stille eer bied voor God. Hij wijst in dit woord tevens op de vergankelijkheid van den mensch en zegt daartegenover: maar het Woord van God bestaat m eeuwigheid. Duidelijk toont de apostel ook aan, dat God nog bemoeie- nis wil hebben met den mensch, die in zonde leeft en zich verbeeldt zich voor God te kunnen verstoppen. Maar God laat den mensch niet los, maar heeft in Zijn groote goedertierenheid zijn weg ter verlossing uitgedacht. Met enkele voorbeelden uit den Bijbel toonde Spr. dit nader aan. Op veler lei wijze heeft God ook tot de vaderen ge sproken door de profeten. Ook Zijn eenig- geboren Zoon heeft. God gezonden om Zijn Woord uit te dragen. En ook Christus heeft zijn herauten weer uitgezonden om dat Woord, dat rijk aan inhoud is en groot an beteekenis, bekend te maken. Ook in deze bijzondere ure heeft dat, Woord ons iets te zeggen Zoowel tot ouderen als tot ongeren. God spreekt tot den mensch, die voorspoed leeft maar ook tot het kind van den tegenspoed. Hef Woord von God legt ons den geluksstaat open en zegt on° daarentegen wat do zonde van ons maakt komt, er door dat Woord in do ziel. Het predikt ons ook van den God des Vredes. Het spreekt van Gods aanbieding van vrede. De liefde van den Heere Jezus Christus wordt ons ook in dat Woord ge- teekend. Voorts getuigt het ook van de werking van den Heiligen Geest. Van zeer veel waarde ls het Woord van God. God is waarachtig en zal niet herroe- pen wat Hij eens heeft gesproken. Zonde is het te twijfelen aan het Woord van God, want wie God niet gelooft heeft Hem tot een leugenaar gemaakt. Temidden van veel dat inzinkt blijft het Woord van God, dat nooit weg zal gaan. Van verscheidene zijden zijn scherpe aanvallen tegen dat Woord gericht en ook in onzen tijd wordt er moeite gedaan om het Woord van God buiten de huisgezinnen te houden maar God zal niet met Zich en Zijn Woord laten spotten en zal het handhaven tot in der eeuwigheid. Na tusschenzang van Psalm 119 zette Spr. zijn rede voort, waarbij hij er allereerst op weeg, dat ook dat Woord door hem meer dan veertig jaar in de. Leidsche gemeente is verkondigd. Steeds was het zijn bedoeling dat Woord te brengen zooals God het gegeven had. Niets heeft hij ach ter willen houden van den raad Gods.'En al was dan de bediening niet zooals dat Woord het waard was en de waarschuwing te flauw, toch heeft Spr. getracht dat Woord in al Zijn heerlijkheid bekend te maken. „Treedt niet in het/ gericht met Uwen knecht, want niemand zal in Uw oog recht vaardig zijn", deze getuigenis wenscht Spr. ook na een vijftig-jarige ambtsbediening tot de zijne te maken. Indien gij, aldus eindigde Spr., in het Woord van God geloofd hebt, dan willen wij u opwekken acht te geven op des Hee ren doen, die door de diepte van zelfkennis wil opvoeren tot de hoogte van Zijn meenschap. Vervolgens heeft Spr. enkele toespraken gehouden, waarbij hij zich allereerst richt te tot het gemeentebestuur om verdergaan de de beste wenschen uit te spreken voor een langdurige bloei der Universiteit, met welke instelling Leiden zoo nauw verbon den is. Voorts memoreerde Spr. al het prachtige werk door Kerkvoogden en No tabelen verricht om dan met een enkel zeer sympathiek woord van zijn collega'r afscheid te nemen. Ga gij voort, aldus Spr. om met de Lamp der Waarheid anderen voor te lichten. In aangename herinnering voor Spr. steeds blijven de omgang met ouderlingen en diakenen. Veel bijstand heb ben zij geregeld bewezen, Achtereenvolgens richtte Spr. zich nog tot het Kiescollege, welk lichaam nu weer voor een nieuwe taak t.o.v. het beroepings. werk komt te staan, tot de Commissie van Eere-dienst, het Vrijwilligerscorps en ver der tot hen, die op eenigerlei wijze zich s~ dienst stellen van het Koninkrijk Gods. Ten slotte dankte Spr. voor al de blijken van belangstelling ter gelegenheid van zijn gouden ambtsjubileum op 17 April j.l. in zoo ruime mate ondervonden, waarna hij in dankzegging voorging. Aan het einde van den dienst zong de gemeente staande Ds. Hartwigsen Psalm 121 4: „De Heer zal u steeds gadeslaan" tof. Zichtbaar ontroerd dankte de scheidende predikant voor deze toegezongen bede hier bij wederkeertg allen den zegen des Heeren toewqnschende. Na afloop van den dienst heeft Ds. M. Punselie in de consistorie Ds. Hartwigsen namens de collega's nog toegespróken, bij hij er o.m. op gewezen heeft, dat ii prediking van Ds. Hartwigsen naast de mineur toon van de weemoed, de majeur toon van de heerlijkheid van God steeds werd gevonden. Hartelijk dankte Spr. hem voor al het werk in groote getrouwheid verricht. Ook als nestor zijt gij van groote betee kenis voor ons geweest, want gij hebt steeds de oude traditie willen bewaren aJ gebeurde het hierbij vaak, dat gij met ons in botsing kwam. En nu, aldus Spr., slaat gij de bladzijde van uw ambtelijke bediening om en komt er een nieuwe blanke bladzijde naar voren. Geve God. dat, Hij met Zijh vinger Zijn be lofte schrijve op die bladzijde. Spr eindigde met Ds. Harwigsen Gods zegen toe te wenschen. Als voorzitter van den Kerkeraad heeft hierna Dr. W. Th. Boissevain Ds. Hartwig sen het officieele besluit van zijn emeritaat overhandigd, Notaris A. D- Vijgh Veertig-jarig ambtsjubileum Zaterdag herdacht de heer A. D. Vijgh, den dag waarop hij voor veertig jaar werd benoemd tot notaris hier tor stede. Notaris Vijgh is een beleende persoonlijkheid in onze stad, die ook in het vereenigingisleven zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt en het is dan ook te begrijpen dat hij Zater dag van vele zijden gehuldigd is. Ónder degenen, die hem kwamen geluk- wenschen bevonden zich de burgemeester, mr A. v. d. Sande Bnkhuyzen, de voorzit ter van de broederschap van Notarissen in Nederland, het bestuur van de Vereeni- ging van Leidsche Notarissen, die een ge schenk aanboocl, alsmede tal van deputa ties van vereenigingen. waarvan notaris Vijnrh deel uitmaakte of nog maakt. Zeer vele bloemstukken werden aan het huis van den jubilaris bezorgd, terwijl ook zeer vele telegrafische en schriftelijke geluk- wenschen waren binnengekomen. KORFBALSPEELSTER GEVALLEN Gistermiddag te half drie is bij een korf bal wedstrijd tusschen Die Haghe en Vicus Orienties de 37-jarige speelster mevr. C. L. H. geb. v. G., uit Den Haag, zoo ernstig geval len, dat zij de rechterarm ontwrichtte. Do E.H.D. vervoerde haar naar het Acad. Zie kenhuis. AANRIJDING Zaterdagmorgen te lialf 10 is op den Lage Rijndijk bij de Bloemstraat de 26-jarige wiel rijder P. J., toen hij zonder opletten den weg overstak, aangereden door een luxe auto. De wielrijder ki'aagde over pijn in de buik, zoo dat de dokter van den E.H.D. het noodig vond hem ter observatie naar het Academisch Ziekenhuis te vervoeren. RADIO DISTRIBUTIE UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN AANBESTEDING ONTVANGGEBOUW. Door B. en W. dezer gemeente is Zaterdag morgen aanbesteed do bouw van een Ont- vanggebouw op de nieuwe begraafplaats aan de Aarkade. Een 12-tal biljetten waren ingekomen, waarop als volgt was ingeschre ven: J. Gesman, Öudenes en Turkenburg f 31.147, Deerenberg en van Wijk f 28.275, A. van Dam f 28679, W v. d. Helm f 29.670, A den Ouden. Gouda f 30.125. W. van Beie ren. Snel en Henry f 27.849, C. de Raat en J. Tolk f 30.340, S Tromp f 31.999, K. de Jong f 31,649, Gesman en Zoetermeijer f 28.890, van Bousekom en de Kleer f28." F. Donker f 28.850. Waar g®en woonplaats vermeld wonen de inschrijvers alhier. De laagste inschrijver ls dus W. van Beieren, Snel en Henry. De gunning werd aangehouden. Door B. en W. Is het maken van riolee- rings- en grondwerken, in verband met den aanleg van de Parklaan en de verbreeding de Dr. Lovinklaan, alsmede rioolaanleg ten Zuiden van de Zuider Nassaustraat, op. gedragen aan den laagsten inschrijver fa. Gesman en Zoetemeijer alhier, voor de som van f 89.390, onder werkverschaffingsvoor waarden. Aan dezelfde aannemers is voorts door B. en W. te Amsterdam opgedragen het bou wen van de vaste brug no. 143 over het Zuider Amstelkanaal in den Amsfelveen- scheweg voor de som van f 70.890. werkver- ruimings voorwaarden. HOE DE VOETBAL ROLDE. A.R.C. II speelde op het terrein aan de Steenstraat een goede wedstrijd tegen Sleu tels I uit Leiden. Voor de rust ging de strijd gelijk op. De A.R.C midvoor wist toen een goed doelpunt te scoren terwijl de gasten hier niets tegenover stelden. Na de rust was A.R.C. geregeld in den aanval maar eerst 10 minuten voor het einde werd het 20. In de allerlaatste minuut bracht de linksbuiten op fraaie wijae de eindstand op 3—0. On het bijterrein speelde A.R.C. IV tegen Sleutels II. Ook hier won A.R.C. met 3—0, nadat de rust, met 10 was ingegaan A.R.C. III verloor de uitwedstrijd tegen S.L.F. II uit Leiden met 3—0 De adsp. b. speelden tegen de Ri.insburg- sche Boys adsp. en verloren met 72. OPENBARE VERGADERING CHR. HIST. KIESVEREENIGING. De Chr. Hist. Kiesvereenlglng „Groen va.. Prinsterer" houdt Dinsdagavond een open bare vergadering in het iJselubgcbouw Als sprekers treden op mej. Mary Lang- man uit Leiden, met het onderwerp „Vrou wenkiesplicht" en Ds. A W M Odé uit Kou dekerk met het onderwerp „Wat willen wij. Christelijk Historischen?" UITBOUW. Aan het fonds „Uitbouw" dor Ned. Herv, Kerk werd een bedrag van f 712.20 afgedra gen door de beheerders van het z.g. Schapen fonds. HILLEGOM BLOEIENDE VERKIEZINGSRECLAME Sedert eenige dagen is op de tuinen van de Gebrs. van Zanten langs den spoorbaan nabij de Nieuwe weg een bloeiende verkie. zincsreclame voor onzen minister-president te bewonderen. Op drie velden staat van bloeiende Hyacintben te lezen: „Stemt H Colijn". Dit is een origineele propaganda, die vanuit den trein heel duidelijk lees baar is. NIEUWE BAKKERIJ AAN HET STATIONS PLEIN. Door B. en W. is aan den heer E. van de Beid vergunning verleend voor den bouw van een Woon-winkclhuis met bakkerij aan het Stationsplein. De bakkerij, die onder het woon-winltelhuis komt wordt voorzien van hel modernste tvoe heeten-lnchtoven. Rij de opening komen wij echter nog op een en ander terug. De fa. B. Imthorn en Zn. zal het werk uitvoeren KATWIJK AAN ZEE CHR. TRANSPORT. EN FABRIEKS- ARBEIDERS30ND Afd. Katwijk In de Oranjezaal van het Je"Vdhuis kwam bovengenoemde bond in verga lering bijeen. MAANDAG 26 APRIL Programma S: 8 eulon of dlv.; 9.20 Deutsohls 9.60 Keulen of dlv 10.05 Londen Reg; 11,60 Brussel VI; 13.20 itaulen; 1-1,20 Droitwlch; 14.55 GRD; 15.20 Keulen; 16.20 Brussel Fr; 16.35 Keu len; 17.05 Brussel Fr; 17.20 Keulen; 18 20 Brus sel VI; 18.50 Keulen; 19.05 Par(Js R; 19.20 Brus sel Fr; 20.20 Droitwlch; 20.40 Rome of dlv.; 21.20 Brussel VI; 21 30 idem Fr;21.50 Weenen or dlv.; 22.50 R. Danmark Prog amma 4:8Brussel" VI; 8.20 Diversen; 9.38 Droitwlch; 12.35 London Reg; 16.20 Droitwlch; 17.20 Diversen; 17.40 London Reg; 18.20 Droitw: pl.cn 19.15 London Reg; 21 Droitwlch DINSDAG 27 APRIL Programma 3: 8 Keulen of dlv.; 9.20 Gracn.- muciek GD; 9.50 Keulen; 10.2& Droitwlch; pl.m. 11,20 Brussel VI; pl.m 13.05 London Reg; 13.50 Par Us R; 15.05 Deutschl-sender; 15,20 Keulen; 17.35 Brussel Fr; 18.20 Keulen; 13.50 Diversen; 19.35 FarUs R. Prog-umma 4: 8 Brussel VI; 8.20 Diversen; 9.35 Londen Reg; 11 50 Drcltwich; 13.00 London Reg.; 15.50 Droitwlch; 17.20 Diversen; 17.45 Droitwlch; 18.50 London Reg; 19 Tulnpraatje d.d.h. J. Jonker chef afd Gem.-Plantsoenen; Agenda ZONDAGSDIENST DOKTOREN De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 26 Apr., tot en het Zondag 2 Mei a.s. waargenomen door do apotheken: J. C Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594;; J. E. in ten Dijk, Haven 18, telef. 85. en mej. J. Doedens, Wilhel- minapnrk 8, Oegstgeest Tel. 274. I-Iet voornaamste punt op de agenda was wel de Bestuursverkiezing. Herkozen wer den de heeren: D. de Jong, Nico van Rijn, W. van der Bent, Jac. van der Plas, C. van Reelen, M. Plug en Th. Koekebakker, terwijl in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer D. van Beelen, gekozen werd de heer KI. Haasnoot. Do benoeming van afgevaardigden voor de algemeono vergade ring, welke in het Kurhaus te Scheveningen gehouden zal worden, werd in handen ge laten van het bestuur. Uitvoerig werd ge sproken over de uitzending van vrouwen der leden naar het vacantie-oord te Lunte- ren. Bij de rondvraag maakten enkele leden bezwaar tegen de onbillijke verdeeling van het werk der Gemeente. Getracht zal wor den om via den Besturenbond B. en W, hierop opmerkzaam te maken. Hierop volg de sluiting door den heer W. Kulk. NED. BOND VAN KLEINHANDELAREN IN HET VISCH- EN HARINGBEDRIJF Hedenavond spreekt in „Casa Cam" voor de Katwijiksche a-fdeeling van bovengenoem. de bond de heer L. Pressor, hoofdbestuurder over het onderwerp „De wettelijke regeling van het-straat- en marktkoopliedenbedrijf", SCHAKEN. De laatste wedstrijd voor de promotie naar de le klasse is door K.W.Z. gewonnen Beide tientallen hadden enkele invallers. K.W.Z. De twee Koningen Th. AdmiraalW. J. van Beuzekom Yi W. Spierenburg—H. Staats E H van Gaaien—A Geijer J W van der Meer—P H Keesom A. PetersD. van Gelder J. Hulsman Jr—H. B Stipdonk J M GerritsenH Elemans J N Optendrees— A Q Doe&wijk J de JongH. Gussenhoven J C Admiraal—E N Stefels y2- «-# 9-1 0-1 1-9 1-0 1-0 1-0 0-4 DIEFSTAL Door J. V., uit de Romijnenstraat werd bij de politie aangifte gedaan van het feit, dat ten zijne nadeele eenig timmergereedschap is ontvreemd uit de in de aanbouw zijndo huizen in Duinoord. ONTVREEMD. Bij de politie werd door A. T. Z. uit do Varkevisserstraat aangifte gedaan, dat teil zijnen nadeele een damesrijwiel is ont vreemd. LEIDERDORP RAADSAGENDA. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Woensdag 28 April a.s. des nam. 1.45 uur Agenda: 1 Opening, 2 Notulen, 3 Mede- deelingen en Ingekomen stukken, 4 Aan vrage Bestuur voor Chr. Lager en MULO en Bewaarschool om beschikbaarstelling van gelden, 5 Vaststelling verordening tot aan wijzing van een stemlokaal voor stemdis- trict II, 6 Vaststelling ontwerp tot herzie ning van de plannen van uitbreiding, 7 Voorstel tot verkoop van een perceel water aan de Provincie Zuid-IIolland, S Vaststel ling kohier straatbelasting 1937. 9 Vaststel ling kohier hondenbelasting 1937, 10 Wijzi ging begrooting 1936. 11 Rondvraag. ORANJEFEESTEN. Omdat de feestelijkheden, ter eere van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernard, welke 6 Jan. j.l. zouden gehouden worden, door hot ongunstige weer niet kon den plaats vinden, besloot het Leiderdorp- sche Oranje-comité op den verjaardag van onze Prinses, Vrijdag 30 April a.s. eenige feestelijkheden te organiseeren. Ringrijderijen zullen plaats vindon, op rijwielen, tandems en met paard en tilbury. Prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld, ook voor de versiering van de verschillende wagentjes en rijwielen. OEGSTGEEST INBRAKEN In den nacht van 23 op 24 April j.l. werden alhier een drietal inbraken gepleegd, ver moedelijk door dezelfde dader(s). In dè ee-r s!o plaats Werd de woning bezocht, van J, Z, aan de Ha a rlemmerstra at weg, waar men och toegang yersehafte door ubbojvn van de raamspnnninigenzoodat men de spagüo- 1 ft ten kon openen. Hier werd a'les overhoop gehaald, doch niets gevonden Vervolgens werd met he-«*'fde resultaat de woning bezocht van P. O., eveneens aan de Haamlemschestraatweg De eei*in-e bui'' was een bedrag van 50 cent. Eindelijk heeft men het Groene Kerkje be< zocht, zonder evenwel iets te vinden Cfi politie, heeft zaak in onderzoek,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6