MAANDAG 26 APRIL" 1937 TWEEDE BEAD PAG. 5 N V. STOOMWEVERIJ HERMAN DRIESSEN EN ZOON AALTEN Katoenen en halflinnen stukgoederen Doeken - Luiers - Lakens - Sloopen Lingerie Interlock artikelen ""ÏSS HASCO- ótE'r™1 RELIEF levensduur! MODERNE WANDBEKLEEDING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A. SCHREUDER Co., Schoonhoven DE IDEALE VLOER BEDEKKING Rotterdam Telcloon Boljarlandiehalaan 132 ÏSSÜ Bezoekt met ons 1 fabrieken en toonkamers DE REGENJAS BEGRAFENIS F. VAN DER WAL Groote belangstelling op Zorgvlied te Amsterdam Tal van toespraken Zaterdagmiddag is te Amsterdam op Zorgvlied ter aarde besteld het stof felijk overschot van den heer F. van der Wal, voorzitter van den Alg. Ne- derlandschen Typografenbond. Tegen twee uur kwam de stoet op de be graafplaats aan. Uit de kringen van de vak organisaties en in het bijzonder uit de druk kerswereld waren velen naar de begraaf plaats gekomen om den overledene de laatste eer te bewijzen. Vele bloemen en kransen werden achter de baar medegedragen. In de aula, die de talrijke menigte voor slechts een klein gedeelte kon bevatten, wer den eenige toespraken gehouden. De heer B. Ponstein sprak namens de vakbondsbestuurders. Van der Wal is, zoo zeide spr., in het harnas gestorven. De avond voor zijn overlijden heeft hij nog een ver gadering bijgewoond. Aan zijn doorzettings vermogen is het voor het grootste deel te danken, dat de wanorde in het graphisch bedrijf in orde is omgezet. De heer S. de la Bella zeide, dat de be- teekenis van v. d. Wal voor de typografen in Nederland nauwelijks is te schetsen. In het N.V.V., dat hij gedurende 24 jaar als be stuurder heeft gediend, kwam zijn afwijken de meening vaak tot uiting op scherpe wijze, maar zij ontsproot aan een eerlijke overtui ging. De heer S. S. Kor thuis, voorzitter van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf, zeide dat v. d. Wal en Weerdels de grondslag hebben gelegd voor de CA..O. in het grafische bedrijf in Nederland; zelfs als de thans overledene nooit Iets anders gedaan zou hebben, dan zou dat al voldoende zijn om hem thans ook van patroonszijde hulde te brengen. Van der Wal was een mensch, die het recht naar zijn beste inzichten heeft gediend. Zijn nagedach tenis, aldus besloot spr., zal ook in onzen kring met eere worden hoog gehouden. De heer F. L. van der Bom, voorzitter van den Ned. Bond van Boekbinderspatroons, mede sprekende namens de Centrale Com missie in het Boekbindersbedrijf, het Pen sioenfonds en de ziekengeldverzekering, als mede uit naam van de directie van Centraal Beheer, getuigde van de groote eerlijkheid, die Van der Wal kenmerkte. Hij was wars van handigheidjes en van compromissen. Ook de boekbinderij heeft veel aan hem te dan ken; als medewerker aan de totstandkoming van de C.A.O. voor het boekbindersbedrijf heeft hij het vak als zoodanig gediend. De heer H. Diemer, voorzitter van de Centrale Commissie in de Typografie, ver tolkte den diepen weemoed in de stille werkplaatsen der grafische gemeenschap over het heengaan van dezen primus inter pares. Spr. roemde voorts het werk van den over ledene voor het Grafisch Pensioenfonds, dat tot een van zijn verwezenlijkte idealen is geworden. De heer J. Hofman, sprekende namens de besturen der gezamenlijke grafische bon den, teekende den strijd van Van der Wal tegen de sociale onrechtvaardigheid en tegen onverschilligheid, vóór het recht van den arbeid en vóór den bloei en de glorie van zijn bond. Veel heeft hij gedaan voor de ver heffing van het vak. Toen de laatste spreker zweeg, klonk zacht het „Aan den Strijder", dat de. organist ten gehoore bracht. De hoofdbestuursleden van den A.N.T.B. traden naar voren en droegen de baar op hun schouders naar buiten onder een poort van omfloerste banieren tusschen een haag van belangstellenden door. Zoodra de kist was neergelaten defileerden tallooze vrienden van den overledene langs het graf. Reorganisatie Spoorwegbedrijf Was grooterc kapitaalsafschrijving noodig geweest? Verschenen Ls het voorloopig verslag van de Eerste Kamer betreffende het wetsont werp tot reorganisatie van het spoorwegbe drijf. Daaraan is het volgende ontleend: Verschillende leden achtten de regeling met betrekking tot de vermindering van de over-kapitalisatie niet voldoende, wijl een grootere kapitaalsafschrijving zeker wensche- lijk ware geweest. Sommige leden juichten de indiening van dit wetsontwerp toe in zooverre de spoor wegmaatschappijen indien dit ontwerp tot wet wordt verheven in één vennootschap zullen zijn ondergebracht. Hoewel de ven nootschap aanvangt met een tekort van 20 millioen, zullen kapitalisatie en tekorten huns inziens toch geringer worden. Enkele leden waren van meening, dat het woord „reorganisatie" in het onderhavige ge- al niet als juist kan worden aangemerkt. H.i. toch wordt slechts beoogd de doorvoe ring van "bepaalde financieele manipulaties, noodig, omdat de spoorwegen feitelijk een faillissement nabij zijn. Weer andere leden wezen er op, dat de op te richten vennootschap ondanks de reorga nisatie een,belangrijk bekort zal blijven ople- n, welk tekort zij, naar de thans bekende gegevens, op ca. 20.000.000 meenden te kunnen schatten. Sommige leden betreurden, dat de organi satie van het personeel niet zal worden ver tegenwoordigd in den raad van commissa rissen. Chr. handelsreizigers bijeen In aansluiting aan het verslag, dat Zaterdag reeds gaven van de 9e jaarverga dering te Dordrecht van de Ned. Vereen, van Chr. handelsreizigers en handels agenten, vermelden we, dat de voorzitter der plaatselijke afdeeliing, de heer 3. Baars, in zijn begroetingswoord herimier- de aan de historisohe betoekenis van Dor- diecht, van waaruit vroeger zeer vele han delsreizigers het laind doortrokken, gekleed met jacquet en hooge hoed. Hij 6tond ver der stil bij het principieel karakter der ver- eeniging, en riep alle leden op tot actieve medewerking. Hierna droeg hij de leiding over aan den vereenigingsvoorzitter, den heer A. Graaf land van Voorschotene die in zijn ope ningswoord dankbaar terugzag op het af- geloopen jaar. Meit waardeerende woorden, welke staande werden aangehoord, her dacht hij den heer H. G. Tackeriberg van Rotterdam, im leven üd der vereeniging, die door een ongeval oan het leven kwam. Hij gedacht met meelevende woorden le den die ziek zijn, en stond vervolgens stil bij de economische omstandigheden, die gelukkig eenige verbetering vertoonen. We gaan weer ruimer ademhalen. Laten we onze oogien open hebben voor het goede dat God geeft, en dankbaar zijn, ook voor het feit dat ons land wordt genegeerd onder leiding van iemand als Dr Colij'n*. Spr. memoreerde Seriebouw van Stork- Regulus Betonmolens in de werkplaatsen van de Machinefabriek „HOLLANDBERGEN OP ZOOM". ROFFELRIJMEN NOG ZEVEN DAGEN 't Is kostelijk weer voor een duffelsche jas, Een lekkere bontkraag, een stevige das, Twee wamie pantoffels, een knappende haard, Een kop chocolamelk, een stuk van een taart, En strakjes een gloeiende kruik mee naar bed Want schoon de kalender zich heftig verzet: 't Is net veertig graden, de temperatuur Belooft nog te zakken in 't nachtelijk uur, En, kan je vandaag op het weerbericht aan, Dan komen we nog voor iets guurders te staan! Maar kom, één zoo'n weekje kan er nog wel bij: Nog rond zeven dagen, dan is het 1 Mei 2J> April 1957 (Nadruk verboden) LEO LENS enkele diingen die tot stand kwamen. Niet minder dan 50 verdragen werden gesloten om de uitvoer veilig te stellen of te ver- grooten, en om te voorkomen, dat de binnen la/mdsche markt met buiteniandsche artike len zou worden overstroomd, werden 132 producten gecontingenteerd. Dat zegt ons, handielsmensohen, toch wel iets. En hoe Drofiteeren we niet van die nieuwe tolvrije bruggen. Ook sociaal kwamen er gunstige maatregelen tot stand, waarvan spr. noem de de wet die de rechtspositie van de han delsreizigers regelde. Waaneer ooit het nut van organisatie is gebleken, dan ie het wel hier. Spr. eindigde met de wensch om een heid in de organisatie der Chr. handels reizigers. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, de heemen W. v. W ij -a g a a r- d e n te Rotterdam en A. P. v. Pelt van Den Haag, van welke we Zaterdag reeds melding maakten, werden goedgekeurd. Eveneens het verslag van de commissie van redactie van de N.C.H.V.-er. De aftre dende bestuursleden werden bij enkele caa- didaatstelling herkozen. Aanvaard werd het voorstel van het be stuur. waardoor voor de leden-agenten het lidmaatschap der agentenkas eindigt bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Na uitvoerige discussie werd met 1510 stemmen aangenomen het bestuursvoorstel, om voor de leden die minder dan ƒ750 per jaar verdienen, een afzonderlijke contributie klas in te stellen. De contributie voor deze leden zal dan worden ingesteld op 18 per De ingediende afdeelingsvoorstellen, meer van administratieven aard, werden, alle Eng elands gouden koets reed Vrijdag j.l. in alle vroegte wederom door Londen, tijdens een oefening voor 12 Mei a.s. De staatsie-koets passeert Hyde Park Corner gedurende den rit. Voor wijlen Koning George V werd te Windsor door den tegenwoordigen Engelschen koning een monument onthuld De snelvarende motorboot, welke speciaal gebouwd werd voor 't bezoek, dat koning George VI morgen aan Green- wich zal brengen. Ontslag aan N.S.B.-er Kamer-candidatuur aanvaard Naar Volk en Vaderland meldt, heeft de Regeering eervol ontslagen als secretaris van den Iteclasseeringsraad te Arnhem, mr. J. W. Frowein, in verband met het feit, dat deze lid Is van de N.S.B. en een Kamer-candidatuur voor deze party heeft aanvaard. De Minister van uustitie had hem eerst in de gelegenheid gesteld ontslag te vragen, doch mr. Frowein maakte hiervan geen ge bruik. Rechterlijke macht Benoemd is tot kantonrechter-plaatsverv. in het kanton Almelo: mr E. G. M. Roolvlnk, te Almelow P. t. t. Aangewezen Is per 1 Juni a-s. als directeur van het PTT-kantoor te Apeldoorn, B. Füne- bulk. AUDIëNTIES De gewone audiëntie van den Minister van Bociale Zaken, zal op Woensdag 28 April 1937 biet plaats hebben. LANGE G0LF-RADI0- CONFERENTIE GEËINDIGD Nederlandsch voorstel nog niet aangenomen Een tweede plan in overweging Zaterdag zijn de werkzaamheden van de lange golf-radio-conferentie, welke (e 's-Gra- venhage in den meest vriendschappelij ken geest hebben plaats gehad, geëindigd. Het resultaat kan worden samengevat aaa de hand van de besprekingen over een Ne derlandsch voorstel, dat rekening hield met de bijzondere omstandigheden, waarin ver scheiden landen, zoowel ten aanzien van deu radio-omroep, als met betrekking tot de an dere radiodiensten in het bijzonder de radio-luchtvaart en de niet voor openbaar verkeer bestemde diensten verkeeren. Wat betreft den radio-omroep streefde het Nederlandsche voorstel er naar, de radio- omroepstations Oslo (Noorwegen) en Lahti (Finland) in deal band van 225265 kc-s te plaatsen Door dezen maatregel zouden Roemenie zoowel als Nederland de beschikking over een eigen lange omroepgolf verkrijgen, om dat Lahti aldus de golf van 166 kc-s ?ou ver laten en daarvoor dus een plaats vnj zou ko men in het bovenste deel van den langen omroepgolfband. Op deze wijze zouden zoo wel Finland, dat op het oogenblik ernstige moeilijkheden met zijn omroepgolf heoft, als Roemenië en Nederland geholpen zijn. Na langdurige besprekingen konden d© meeste landen, zij het sommige met kleine reserve, zich met het voorstel vereenigen, uitgezonderd een tweed al der hierbij betrok ken voornaamste landen, waarvan het een© in geen wijziging meende te kunnen toe stemmen voor de aanstaande conferentie te Cairo. In deze omstandigheden kon het Neder landsche voorstel voor het ooogenblik niet worden aangenomen. Echter zal het in ie betrokken tandem nader worden bestudeer 1. Ten slotte is er nog een ander plan aan de orde geweest, dat, hoewel hed van verschei dene zijden instemming ondervond, weeens het ontbreken ter conferentie van twee der daarbij betrokken landen, evenmin voor da delijke aan faarding vatbaar was. De Engelsche en de Nederlandsche delega tie zijn aangewezen om met deze on^bi eken- de landen het noodige contact te zoeken voor een zoo mogelijke verwezenlijking van dit plan. omtrent den inhoud waarvan thane geen mededeeling kan worden gedaan. aangenomen. De vergadering die aam-ving om 10 uur, Ring om half zes uiteen. De heer Stempvoort van Viaardingen heeft s middags gedeclameerd, wat hij op uitne mende wijze cteed. Om 1 uur werd de vergadering onderbro. ken^voor een gemeenschappelijke warme Koning Leopold van België verrichtte de tewaterlating vm 2 schepen van de Cockeriïl-werf te Hoboken-Antwer pen. Het oogenblik van de tewaterlating van de „Moanda" Van het ruiterpad langs de Nieuwe Parklaan in Den gebruiken door de wielrijders. Hiermede zal het verkeer een gedeelte worden afgenomen, om dit te laten weg zeer gebaat zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5