KERK EN ZENDING LICHAMELIJKE OEFENING EN ONTSPANNING MAANDAG 26 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND DE WERELDTENTOON STELLING TE PARIJS Bouw van het Nederlandsch paviljoen vordert snel IVat er te zien zal zijn Wij vernemen uit Parijs, dat de bouw en inrichting van het Nederlandsche paviljoen op de wereldtentoonstelling flinke vorde ringen maakt. Het paviljoen, dat juist door zijn groote soberheid zeer opvalt, is prach tig gelegen aan de voet van de monumen tale trap. welke van het terras van het ver nieuwde trocadero naar den Seine-oevor Voert. Beschaduwd door de prachtige hoo rnen. welke overal rondom het Neder landsche paviljoen staan en welke zelfs op enkele plaatsen door den vloer van het gebouw heenkomen (er zijn opmer kelijk weinig boomen op het geweldige tentoonstel! ingts-complex omgehakt), is hier door de Nederlandsche architecten een gebouw tot stand gebracht^ dat een zeer duidelijk beeld geeft van Holland- sche zakelijkheid, vernuft en gemoeds rust. Er zal t-z.L nog wel ruimschoots gele genheid zijn ons paviljoen nader te be schrijven. Thans willen we er dit reeds van zeggen, dat de zaal voor religieuze kunst iets heel bijzonders zal worden. De schil der Charles Eyck is reeds voor het grootste gedeelte gereed gekomen met een enorme wandschildering. Tegen de achterwand komt een fraai orgel, dat uitgevoerd wordt dooi de fa. Flentrop te Zaandam en tijdens bij zondere gelegenheden bespeeld zal worden. Beeldhouwwerk etc. zal het geheel com- pleteeren. Een groot gedeelte van het paviljoen is 5s ingeruimd voor onze kolonies in de Oost. Speciale aandacht zal o.m. worden gewijd aan de religieuze kunst in Indië, en op de anheemsche architectuur, vroeger en nu. Een zeer bijzonder deel van de Neder landsche deelneming aan de tentoon stelling, welke zonder twijfel in hooge mate de aandacht zal trekken der be zoekers, is de ..Pendopo", oftewel Indi sche troonzaal, waarin zich enkele ma len per jaar de grooten uit Java ver zamelen. Deze zaal zal tot in de kleinste bijzon derheden worden nagebootst. Filmvoorstel lingen zullen worden gegeven om het pu bliek op de hoogte te brengen van de rijk dommen en schoonheden der eilanden in !den Oost-Indischen archipel. De hoofd attractie van de pendopo zal zijn Wajang- ivertooningenper film. Al zal dan ook niet heelemaal alles echt zijn, toch zullen de Fransche hoofdstad en hiermede geheel Europa en de wereld een proefje kunnen krijgen van de door deze inlanders zoo ge liefde schaduwbeelden-voorstellingen. De tweede verdieping van het paviljoen zal de zaal van de Nederlandsche nijverheid zijn Op ingenieuze wijze is hier met de ruimte gewoekerd. Natuurlijk zal de K.L.M. geuren met haar 5%-dagtocht naar Ba tavia. De Fokker-machines zullen er prij ken, evenals de maquette van de „Nieuw- [Amsterdam", welke niet de blauwe wim pel voor snelheid, maar wel voor comfort zal veroveren. Tal van Nederlandsche in dustrieën zuleln vertegenwoordigd zijn Het staat vast: Nederland zal op deze ex positie temidden van de naties der wereld een uitstekend figuur slaan! LAND- EN TUINBOUW Steun voor tuinders Gezinsstenn en landbouwsteun kan samengaan Door den minister van Landbouw is aa zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken een schrijven gericht waarin aan de colleges van Gedeputeerde Staten een afschrift gezonden. Hierin wordt er op gewezen dat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat bij ge meentebesturen de onjuiste meening heelt post gevat dat tuinders die rijkssteun ont vangen niet door de gemeente gesteund kunnen worden in moeilijke gezinsomstan digheden. Daarom acht de minister het ge- wenscht de gemeentebesturen te wijzen op het feit, wat de steun uit het LandbouwCr-i sisfonds ten doel beeft dien tuinbouw als tak van volksbestaan te helpen bij het overwinnen van de door de crisis veroor zaakte moeilijkheden. „Overeenkomstig dit aan het landbouw- 'crisisbeleid der Regeering ten grondslag liggende beginsel wordt deze steun verleend iin den vorm van een toeslag op den te lagen prijs der voornaamste tuinbouwpro ducten. Het is niet in overeenstemming met dit beginsel, schrijft de minister, om door middel van deze steunverleening, volgens welke de steuntoeslag wordt vastgesteld in verband met het verschil tusschen de geand'cU deldo opbrengst van het product, in de voor de teelt geëigende periode en den voor dat tijdvak vastgestelden, den kostprijs benade renden richtprijs, te trachten de financieele omstandigheden van den indiividueelcn tuin der te corrigeeren en zij sluit dan ook geens zins de mogelijkheid uit, dat in bepaalde gevallen een aanvulling der gezinsinkom sten van den tuinder noodig kan zijn. „Uit het bovenstaande volgt, dat het niet 'juist zou zijn. de aanvrage om hulp van den tuinder die voor zijn gezin behoefte heeft aan steun in geld of natura, in beginsel te weigeren, omdat hij een steuntoeslag op zijn producten heeft of alsnog zal ontvangen. Deze steuntoeslag dient als een deel der b e d r ij f s inkomsten te worden beschouwd, die op de grootte der gezi nsinkomsten slechts indirecten invloed heeft. Verhooging prijzen baconvarkens en spek Men deelt ons van bevoegde zijde mede, 'dat de Minister van Landbouw en Vissche- rij besloten heeft de prijzen van de varkens* bestemd voor baconbereiding met 3 et per Kg. geslacht gewicht en de prijzen van het bij de Nederlandsche Veehouderijcentrals in te leveren spek met 4 ct. per Kg. te ver- hoogen. Do verhoogde baconprijzen zoowel als de sinds half Januari gestegen voederprijzen hebben den Minister hiertoe aanleiding ge geven. Mochten t.z.t. de prijzen der voedermid delen wederom dalen, dan zal dit den Mi nister aanleiding kunnen geven ook de voor de baconvarkens te betalen prijzen 'dienovereenkomstig te doen verlagen, NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Loosduinen (2e pred. pl.), F. K. van Evert te Hellevoetsluis. CHR. GEREF. KERK e n o m e n: Naeir Bussum-Naarden, M. Baan te Rijnsburg. EV. LUTH. KERK e n o m e n: Naar Weesp, R. Joh. de Boer te Wildervank-Veendam. DOOPSGEZ. GEM. Viertal: Te Leeuwarden, W. J. Fleischer te Balk, G. J. W. den Herder te Franeker, A. Water te Oldeboorn en F. v. d. Wissel te Kampen. AFSCHEID Ds C. HARTWIGSEN Gisteravond heeft Ds C. Hartwigsen, de oudste predikant der Ned. Herv. Kerk te len, afscheid genomen wegens beko- emeritaat. In de overvolle Pieterskerk sprak de nu 73-jarige leeraar over den wee moed van dit scheiden van een gemeente die hij bijna 42 jaren gediend heeft, en hield een predikatie over 1 Petr.' 1 25. Tal van toe spraken van en tot den scheidenden leeraar volgden: de gemeente zong hem Ps. 1214 toe. PASTOR D. HESSE De Reform. Kirchenzeitung is grootendeels gewijd aan den op 22 April j.l. 60 jaar ge worden Pastor D. Hesse van Elberfeld, pre sident van den Geref. Bond voor Duitsch- land sedert 1934. Bovendien is hij sedert eerste docent der Theol. School te El berfeld. Met het noemen dezer twee functies al voldoende aangeduid, waarom deze ge denkdag staan moest in het teeken van den kerkstrijd, waarin juist de Geref. Bond zulk een gewichtig en pijnlijk aandeel heeft. Maar destemeer wordt dan ook in huldigende arti kelen uiting gegeven aan de hooge waardee ring voor den persoon en het werk van den 60-jarigen leider, wiens prediking en colleges immer doortrokken waren van een diepe liefde voor den Koning der Kerk, voor Gods Woord, voor den Heidelbergschen Catechis- en de Belijdenis der Geref. Kerken. Deze gehandhaafd, en zijn gemeente gebouwd te hebben; de komende generatie toegerust en de strijdende kerk gesterkt te hebben, het zijn de schoonste vruchten, welke het leven dezen strijd vaardigen en geloofskrachti- gen dienaar heeft afgeworpen en nog langen tijd blijve voortbrengen. Ds T. KRAMER Op 70-jarigen leeftijd is gisteren te Oegstgeest overleden Ds T. Kramer, em. predikant der Geref. Kerk te Monster, waar hij de op volger was van Dr G. Kramer, die er slechte 3 weken gestaan heeft en 10 Jan. 1897 overleed. Ds Kramer, die de kerk van Monster 36 jaren gediend heeft, was 17 Febr. 1867 ge boren en in 1892 candidaat geworden. Zijn eerste gemeente was Rottevalle, waar hij 28 Mei 1893 intrede deed. Op 7 November 1897 verwisselde Ds Kramer van standplaats, en deed hij zijn intrede te Monster. Hier heeft hij. veel arbeid verricht en hij mocht zijn gemeente snel in bloei zien toe nemen. In 1911 werd het kerkgebouw uitge breid. (In 1936 is er een geheel nieuwe kerk gebouwd). Tal van deputaatschappen werden door Ds Kramer vervuld, o.a. voor de Zending, voor welker belangen hij vroeger vaak als spreker optrad. Hij ijverde op staatkundig gebied zeer voor de verbreiding der antirevolutionaire begin selen. Lange jaren was hij voorzitter van den bond van kiesvereenigingen „Vlaardingen". Later was hij bestuurslid van de centrale Delft. In de oorlogsjaren deed Ds Kramer veel voor de soldaten, die in het Westland waren. Hij was dan ook drager van het Witte Mo- bilisatiekruis. Ds Kramer was bij zijn gemeente zeer be mind en had in het heele Westland veel vrienden. Het stoffelijk overschot van Ds Kramer zal rusten in het midden zijns volks: Donderdag as. wordt het ter aarde besteld op de oude begraafplaats te Monster, pl.m. 3 uur. Vooraf gaat een rouwdienst in de Geref. Kerk, die te kwart voor 2 aanvangt. De strijd tusschen Kerk en Staat in Duitschlhand Onze Duitsche correspondent schrijft ons: Dc voormalige Rijksvicaris D. Engelke, die tijdens het noodlottig bewind van Rijksbis schop Miiller op zijn manier aan den „weder-, opbouw" der Evangelische Kerk medewerk te, maakte dezer dagen in verband met de kerkelijke verkiezingen we ke tot in den herfst zijin uitgesteld een dienstreisje door Wurtemberg, om propaganda te maken voor de volkskerk der Duitsche Christenen en zeide bij een dezer voordrachten onder „Christus is niet de Zoon van God m mas- sief-bijbelschen zin. God heeft zich in Hern ongeveer, zoo geopenbaard als thans in Adolf Hitler. Van het Oude Testament moe ten wij afstand doen, maar ook Paulus en Johannes moeten op den achtergrond treden. Ik heb radicaal afstand gedaan van alles, van elke theologie, van iedere belijdenis, van elke kerk en school, ook van den bijbel. In de sterkte van mijn geloof heb ik mij tegen over God geplaatst em Hem gesmeekt alles nieuw te maken". Gevraagd naar de mogelijkheid van den wederopbouw der Kerk antwoordde D. En- gelke: „Ik zie absoluut geen mogelijkheid. Wij moeten alles vernielen, van alles afstand doen, opdat God alles nieuw kan maken". Omtrent den voormaligen Rijksbisschop Müller vertelde de voormalige Rijksvicaris dan nog: „Hij heeft zich alleen maar uit loyaliteit eenigen tijd teruggetrokken, maar hij zal zijn werkzaamheid hervatten".Zoo heel onwaarschijnlijk schijnt zulks niet te zijn, want Ludwig Müller maakt op het oogenblik een propagandatocJit in opdracht van den ,,Bond voor Duitsch Christendom" en houdt redevoeringen over het thema „Kirche im Volk". Zoo sprak hij dezer dagen te Hannover en liet loont de moeite naar zijn ..bisschoppelijke" uiteenzettingen even luisteren: „Het volk houdit weliswaar uiterlijk nog altijd vast aan de kerkelijke zeden en ge bruiken, maar het begrijpt er weinig of niets meer van. Bij voorbeeld de doop! On zinnig is het, een niet-gedoopt kind een hei- derieoh kind te noemen. Al even onwaar is de kerkelijke bevestiging, want z-ij verlangt onrijpe kinderen een gelofte. Ook de leer van de erfzonde is volkomen on-Duitsch en al even onwaar de voorste'ling van een eeuwig oordeel van God. Ik zeg u zoo ver klaarde de Rijksbisschop het is een leu gen dat er een eeuwig oordeel Gods bestaat! Jezus wsa slechts „de soldaat Gods", die in de strijd tegen de Pharizeeërs en Schriftgeleor-, den ig gevallen. Hij was een mensch als wij allen. Wanneer men Hem Gods Zoon noemt, dan is dat, wijl Hij Gods wezen in zich heeft gedragen. Kortelings is mij gevraagd, welk verschil er dan nog tusschen mij en Rosen berg bestaat? Daarop kan ik slechts antwoor den, dat Rosenberg zoowel als ik het puin van een duizendjarige kerkgeschiedenis weg ruimen en dat wij beiden heel goed weten, wat geloof is". In samenhang met den kerkefldj'ken strij'd betoogde Ludwig Müller, „dat 't er om gaai, de Kerk als machtfactor uit het volksleven ie schakelen, want de Kerk moet niet een macht, maar een dienares voor het volk ziin Daarom moet er op de aanstaande Synode maar één besluit genomen worden: de rege ling en het beheer van de Kerk worden door. den Staat overgenomen. Zooals er een rijks-' leger bestaat, moet er ook een rijkskerk ko men, waarbij de predikanten als staartsamb- tenaren arbeiden". Aan duidelijkheid laten deze uiteenzettin gen van den voormaligen Rijksbisschop in- kan zich voorstellen, dat de bezorgdheid in derdaad weinig te wonschen over en men positief Christelijke kringen al grooter en grooter wordt. Dr. Hermann Muhs Hitler heeft dr. Hermann Muhs tot staatssecretaris benoemd in het rijksministe rie voor kerkelijke aangelegenheden. Sinds enkele maanden is dr. Muhs reeds in dit mi nisterie werkzaam. Hij trad reeds op als plaatsvervanger van den minister en heeft als zoodanig thans nu een officieele po sitie gekregen. Dr. Muhs, die uit Hannover stamt, werd o.a. bekend doordat hij te Hann over zijn kerklidmaatschap had opgezegd, doch bij zijn benoeming in het ministerie van minister Kerll dit weer ongedaan maakte. Hij is volgens het N.CP. geen vriend van de Belijdenisbeweging. nej. J. E. Hijm C. H. H. Aaidei M. E. Ka' groepsverband bewaard en wordt dit ge- christianiseerd. Dit is van buitengewone be- teekenis voor de vorming van een nationale Indische kerk. In de bovengenoemde conferentie kwamen groote meeningsverschillen tot uiting, het geen ook alleszins begrijpelijk is, gelet op de groote verscheidenheid van toestanden en erhoudingen in verschillende deelen van Britsch-Indië. De conferentie van Nagur was van oor deel, dat de enge poort van berouw en be keering voor nieman wijder mag worden ge maakt, doch bij groepsovergangen de eischen omtrent kennis van de geloofswaarheden en leerstellingen naar gelang van de omstandig- Groot, G. Hoi beden kunnen worden gematigd. zevende tweejaarlijksche bijeenkomst de Nationale Christenraad werd kort daarna evene -ns in Nagpur gehouden. Ook deze heeft zich nadrukkelijk met de groeps overgangen bezig gehouden. De vergadering sprak uit, dat de toestrooming van zoovelen tot de Christelijke kerk op deze een zeer hetjzgi taak legt. De duizenden, die met een 'fi onvoldoende kennis, doch met een oprecht geloof tot de kerk komen, mogen niet worden afgewezen. Zij moeten worden onderwezen en geleid. Dit alles kan niet door de predikanten alleen geschieden; de kerk moet in haar geheel mobiel worden gemaakt. HOENDERLOO Het 25-jarig bestaan van „E i k e DE R.-K. KERK IN SPANJE Blijkens een bericht van Havas uit Lon den heeft de hertogin van Atholl, die met nog enkele vrouwelijke Parlementsleden een bezoek aan Madrid heeft gebracht, ver klaard, dat de vicaris-generaal van Madrid in zoover tot overeenstemming is geraakt met de plaatselijke socialistische en commu nistische comité's, dat hij goede hoop heeft de R.K. kerken binnen een maand te he openen. In afwachting hiervan wordt de mis thans in particuliere woningen opge dragen. De hertogin wees er nog op, dat de Spaansche premier Largo Caballero haar de verzekering heeft gegeven, dat het republi- keineche bewind de vrijheid van Godsdienst oefening in elk opzicht zou herste 1- len. HET PROTESTANTISME IN POLEN Ds. A. G. H. van Hoogenhyze, van Amsterdam, die gister voor de Nederlandsche gemeente te Berlijn een Godsdienstoefening hield, gaat heden in opdracht van het Pro- testantsch Wereldverbond voor eenige dagen naar Polen en Warschau, om daar in het belang van de Protestantsche zaak in Polen werkzaam te zijn. VIER TIJD VRAGEN BEANTWOORD Als afzonderlijke uitgave zijn verschenen de vier toespraken, ter conferentie van do N.C.S.V. in de Universiteitsweek te Utrecht gehouden door Prof. Dr. W. J. Aalders, Prof. Mr. Paul Scholten, Mr. N. S t u f- kens en Dr. W. A. Visser 't Hooft. Zij hebben resp. geantwoord op de vragen be treffende de bestemming onzer generatie. Wat kan de mensch van God kennen?, is geloof een goedkoope oplossing?, goed leven of geloof? De namen der sprekers en de hooge ernst der vragen gevoegd bij de actualiteit der onderwerpen tin zijn voorwoord zegt de alg. secretaris der N.C.S.V., F. M. K o o ij m .Er is voor den Christen-student menschelij- kerwijs gesproken geen „Weg zurück" meer"), rechtvaardigen deze uitgave zeer voldoende. In alle vier toespraken trilt de ernst van het „alles of niets", waar heen tijd en tijdperk ons met onafwendbare zekerheid voortdrijven. Ook voor jonge niet- studeerenden is deze bundel een uitnemende lectuur. Uitgave van G. T. Callenbach N.V. te Nijkerk. de heer H. Brander Groningen. Gesl. de uatamala; A. K. Billen- ichilstra, Den Haa«. ilster van onderwfls Zij. die zich de stichting Hoenderloo te Hoenderloo zal op 21 Mei a.s. feestelijk worden gevierd. Uit bijeengebrachte jubileumgaven en de op brengst van een bazar, die 12 Mei zal gehou den worden wil men als jubileumgave een centrale verwarming aanbieden. De jaarvergadering van de bestuurders en de commissarissen van Hoenderloo wordt aan den morgen van dien dag gehouden, ter wijl de viering van het jubileum op 21 Mei Is middags en 's avonds plaats heeft. GIFTEN EN LEGATEN Door wijlen Mej. de Wed. J. v. Amers- f oor t-B 1 oe.mend a a 1 is aan de Geref Kerk te Arnhem gelegateerd een bedrag van f 400 en aan voornoemde kerk ten be hoeve van haar Rusthuis voor ouden van dagen eveneens f 400. Voor een te stichten vereenigingsgebouw ontving ds G. J. v. d. Burgt, Ned. Herv. 'predikant te Loenen op de Veluwe twee giften van duizend gulden. Volgens een Tel.-bericht heeft Hitier op zijn landgoed bij Berchtesgaden ontvangen den R.K. bisschop dr. Berning van Osna- brück. Hij zou in naam van het Duitsche episcopaat een reeks problemen op kerkelijk en geestelijk gebied aan den leider hebben voorgelegd en hem verzocht hebben zijn in vloed te doen gelden, ten einde een verdere verscherping van de tegenstelling tusschen de R.K. kerk en de nationaal-sociqlistische staats- en partij-instanties te vermijden. De rest van het bericht bevat bespiegelin gen in den toon van „men is geneigd te ge- looven" e.d. In elk geval is het feit, dat Hit- Ier meer en meer zelf een invloedrijk geeste lijke ontvangt, teekenend. Dat de pauselijke nuntius te Berlijn ook een onderhoud met Hitier heeft wordt andermaal bevestigd. GROEPSOVERGANGEN IN BR.-INDIE Britsch-Indië denkt niet in indivldueele doch in groepsverhoudingen; groote zendingsmoeilijkheden en mogelijkheden De heer ir. H. G. van Beusekom te Den Haag schrijft ons het volgende: In Britsch-Indië is dezen winter te Nag pur een speciale conferentie van vertegen woordigers van alle provinciën gehouden om de verschillende kanten van het vraag stuk der -groepsovergangen te bespreken. Zooals bekend is, hebben de laatste jaren op groote schaal overgangen van geheele groe pen tot het Christendom plaats. Deze zooge naamde Mass-movements hebben vooral hierom groote waarde, omdat bij den over gang in groepen de sociale verhoudingen bewaard blijven. Wanneer in Britsch-Indië een enkel individu tot de Christelijke kerk toetreedt, komt hij vreemd te staan tegenover zijn omgeving en vindt hij geen groep van gelijken, waarin hij onder alle levensom standigheden steun kan vinden. Dit heeft er toe geleid, dat in het verleden vele Indische Christenen zich bij de Europanen hebben aangesloten en halve Europeanen zijn ge worden. Dit was een ernstige hindernis voor de vorming van een waarlijk inheemsche kerk. Door de groepsovergangen blijft het ONDERWIJS EN OPVOEDING BEZUINIGING OP HET CHR. ONDERWIJS Op een bestuursvergadering van de afdee- ling Arnhem van de Vereeniging van Chr. Onderwijzers (ess en) werd de vraag ter sprake gebracht of de toestand van het Christelijk onderwijs wel bevredigend is en of het gevaar voor verzakelijking niet dreigt. Hoe staat het met het samen leven, samen gelooven, samen bouwen. De bespreking van deze vraag leidde tot het uitschrijven van een vergadering die bedoelde door gebed en samenspreking zich nader op deze vragen te bezinnen. Deze vergaderii. werd geleid door den heer J. Ver woerd, die in zijn inleidend woord_over het motief der vergadering sprak daarna deze zaken in een ernstig gebed aan God opdroeg. Het woord werd daarna gevoerd door den heer G. A. Goldschmidt, hoofd eener christelijke school, Dr. R. v. Deemt leeraar aan het Chr. Lyceum en voorzitter der Talmaschool, die beiden aan de hand van gedeelten uit de H. Schrift enkele gedachten onderwijs en opvoeding in het midden der aanwezigen neerlegden. De heer P. van Aalten, dir. van het Heilpaedagogisch instituut „Klein Warns- born" eindigde daarna met dankgebed. De vergadering, die een intiem karakter droeg, werd door een 60-tal personen be- CHR. LYCEUM TE ZWOLLE Door het bestuur van het Chr. Lyceum te Zwolle is besloten met 1 September a.s., ook een afd. A (z.g. litterair-economische afd.) aan de afd. H.B.S. te verbinden. Dr H. J. L. V. HASELEN Naar wij vernemen heeft dr H. J. L. Haselen, directeur van de Chr. H.B.S. te Alphen a. d. Rijn, sedert 1918 wegens langdurige ongesteldheid eervol ontslag aan gevraagd tegen September a.s. DE BIJBEL OP DE OPENB. SCHOOL Ook het Nederl. Onderwijzers-Genootschap heeft zich thans uitgesproken over dit onder werp en wel door middel van het rapport eener commissie inzake de consequenties der invoering van het vak Bijbelsche Geschiede nis op de openbare school. De leden der commissie bleken zeer uiteenloopende mee ningen te hebben, maar de meerderheid kwam toch tot een uitspraak, welke aan de algemeene vergadering zal worden voorge legd. Die luidt: „De algemeene vergadering van het N.O.G., erkennende de waarde van bijbelkennis voor het persoonlijk en het maatschappelijk leven; meening, dat het onderwijs in Bijbelken nis als leervak op de openbare school niet kan worden gegeven zonder in botsing nen met de geloofso vertui- n. die in den Bijbel haar grondslag vinden: constateerende. dat de Wet het geven Godsdienstonderwijs overlaat aan de Godsdienstleeraren, waardoor evenwel een occasioneele behandeling van Bijbelsche ver halen bij het onderwijs geenszins wordt uit gesloten; rekening houdende met de histori sche positie, den aard en het karakter der openbare school; spreekt als haar meening uit, dat de openbare school wil zij aan haar bestemming blijven beantwoorden te dezer zake geen andere taak kan en mag worden opgelegd, dan die zij tot nu toe had en die omschreven is in de Lager Onderwijs wet 1920 art. 42." CHR. LYCEUM TE ZUTPHEN Zaterdag 24 dezer werd de Alg. Jaarver gadering gehouden van de Ver. tot stichting en instandhouding van een Chr. Lyceum voor Zutphen e.o. onder presidium van den heer W. F. C. van den Broek. In zijn openingswoord herdacht de voorzit ter in zeer waardeerende woorden den heer H. M u 1 d e rij e. die in Maart j.l. overleed. De heer Muderije was medeoprichter van het Lyceum en van 19211936 voorzitter bestuur. De school begon de loopende cursus met 214 leerlingen. Het internaat onder directie van den heer A. Verkuyl was in 1936 geheel bezet. Het financieel resultaat over 1936 was zeer gunstig te noemen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. Koerselman, terwijl in drie vacatures gekozen werden de heeren J. de Jong, Dr H. N. Ridderbos en J. A. Surink, GEMENGD NIEUWS Knaapje vermoedelijk verdronken Zaterdagmiddag was de 9-jarige T. M. uit de Bremstraat in hot Joh. van Hasselt.ka naai, aan de overzijde van het IJ te Am sterdam aan het 6peSe<varen in een roei bootje. Zijn vader, die aan den wal aan een zeilboot werkte, werd op een gegeven oogen blik gewaarschuwd, dat het roeibootje leeg ronddreef, zoo dat men vermoedde, dat de jonden in het water was gevallen. Onmid dellijk werd alarm gemaakt, waarop eerst de brandweer en later ook de politie ter plaatse veirachenen. Men heeft geruimen tijd gedregd, doch de knaap werd niet ge- ondfèn. Schoenmakerswerkplaats uitgebrand Vonk van een sigaar Toen de schoenmaker J. Wubbena te 'inschoten bij zijn werkzaamheden een flesch brandbare vloeistof omwierp, geraak te deze door een vonk van zijn sigaar in brand. Spoedig stond hierdoor de werkplaats lichter laaie. De brandweer verscheen met een motor spuit en tastte den brand, die een dreigend karakter had aangenomen, met twee stralen aan. Na een half uur was het vuur, dat fel de leer- en peikvoorraad woedde, bedwon gen, doch de werkplaats en een aangrenzen de huiskamer brandden uit, terwijl in de andere deelen van het huis groote water- ichade werd aangericht. Perceel en inventa ris waren verzekerd. UIT OOST-INDIE Jamoerraeer op Nieuw-Guinea Voor de eerste maal landt er een vliegboot MANOKWARI, 24 April. De assistent-resi dent van Manokwari, afdeeling Noord-Nieuw Guinea, K. Th. Beets, maakte, vergezeld van een controleur ter beschikking, per Dornier een vlucht van Manokwari naar het Ja- moermeer (in den „nek" van het eiland tus schen „vogelkop" en „romp" en van noord naar zuid tusschen het diepste punt van Geelvinkbaai en de Etnabaai). Dit is de eer ste maal dat een vliegboot op dit meer landde. Hoogste stand te Valentia 770.1. Laagste stand te Kopenhagen 750.6. Stand vanmorgen half twaalf 760.U. WEERVERWACHTING Meest matige Noordelijke tot Westelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen, weinig verandering in tempera tuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie welke Zaterdag in het Wes ten en Zuidwesten op de oceaan lag. trok naar het Noorden, zoodat de hooge druk king over IJsland en Groenland geheel verdween. De kern van de hooge drukking ligt thans over de oceaan in het Zuidwesten het waarnemingsgebied met een uitloo- per over de Britsche eilanden en de Noor- sche zee. De depressie in het Oostzeegebied werd weer dieper en is vrijwel stationnair. Langs ae oostzijde van deze depressie waaien zuidelijke winden, dientengevolge is te tem peratuur hier vrij hoog. In vrijwel het ge heele overige waarnemingsgebied waaien noordelijke winden met temperaturen onder normaal. De meeste Duitsche en Zwitsersche berg- stations zijn door wolken omgeven, terwijl sneeuw valt Voor onze omgeving moet er mede gere kend worden dat het koude weer met noord westelijke wind voorloopig nog zal aanhou den, terwijl in verband met de nabijheid van de depressie over het Oostzeegebied er ook nog kans op regen bestaat THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen half Twaalf: 7.0 gr. C. 27 APRIL Zonsondergang 4.40 uur Zonsopgang 4.40 i Maan op nam. 9. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 27 APRIL Van 'fl avonds 7.47 uur tot 's morgens 4.08 uur De ramp met de „van der Wijck" Een langdurige behandeling BATAVIA, 24 ApriL (Aneta/A-N-P.). De eerstvolgende zitting van den Raad voor de Scheepvaart zal waarschijnlijk eerst in be gin Mei plaats vinden, wijl het rechtskundig lid van den Raad, de substituut-officier van Justitie van der Laan, de volgende week een dienstreis moet maken. De openbare behandeling zal, naar ver wacht wordt, eerst einde Mei afgeloopen zijn. De moeilijkheid is mede gelegen in het feit, dat het meerendeel der getuigen, als mede de gezagvoerder Akkerman, varende is, zoodat deze personen slechts op bepaalde dagen te Batavia aanwezig zijn. Nationale marschen Oranje Wit te Dordrecht Worden gehouden op Hemelvaartsdag De afdeeling Wandelsport van de Chr Sportclub „Oranje Wit" te Dordrecht, die is aangesloten bij de C.N.W.O., houdt evenals vorig jaar op Hemelvaartsdag na tionale marschen over 15, 25. en 40 K.M. Ben groot aantal prijzen is beschikbaar gesteld, onder andere een beker door hel „Dordtsoh Dagblad". Inlichtingen en inschrijvingen bij den heer N. van Dalen, Hooftstraat 68 rood. Dordrecht. Groote deelname Reeds schreven velen In, tot zelfs uit Noord-Holland en Gelderland. De organisatie is weer prima geregeld. In verband met een folowedstrijd ken het par cours pas bekend worden gemaakt aan de start. Wel kan worden medegedeeld, dat do 40 K.M.-marsch loopt over de nieuwe Moer- dijkbrug De medaille die hiervoor wordt uitgereikt, houdt daarmee rekening. Verder zijn er een 15 en 25 ILM.-marsch met vele fraaie prijzen. „Op Marsch" Heel langzaam gaat thans de Chr. Neder landsche Wandelsport Organisatie, wat ledental betreft, vooruit. Men is nog lang niet waar men zijn moet, maar: er is gro-i-. Een symptoom van de vooruitgang is ook wel het feit, dat de Bond thans een orgaan uitgeeft, dat de naam „Op Marsch" draagt. Ook hier is het begin nog heel sober (een gestencild krantje), doch: er is een begin. We beschouwen het immer als een gebie dende eisch voor een Bond, vooral een die nog in opkomst is. (lat er door middel van een orgaan contact gehouden wordt met dc ieden, en daarom verheugt het ons. dat ook de C.N.W.O. dit heeft ingezien. Moee „Op Marsch" nog eenmaal uitdijen tot een wandelsport-orgaan van beteekenis' VOETBAL De C.N.V.B-competitie Uitslagen van Zaterdag 24 April Afd. Rotterdam. K I a s o I: DVV 1-Unl- cum 1 aitgeat.. ZW 1Steeds Hooger 1 71. Zwart Wit 1—PW 1 1—1. V-r. p-itria 1—Or. Wit 1 t a. Klasse II si .uivogelfl 1— Zw&rvers 1 2—1. TOG t— OI'IVEO i 5—1 'Klasse IJl: DOS 1—ASW l 2—0, SH 1—Rljs- oord 1 22, Condors 1—DOTO 1 8—1 - f' s s e I: Centrum 2Pro Patrta 2 8—5. Unl- 2—Oranje Wit 2 23, HBS 2Stormvogels -2— Res. Klasse III: Jodanboys 1 3 6—1 Res. Klasse IV: BCO 2— iors 2 4—2. PVV 3—DOS 3 0—5 J u- ren: TOG ACentrum A 3—1. WO A— Unicum A S—1. Rösoord A—Pro Patrla TOG a kampioen. Afd. Utrecht. K 1 a 2—4 DESTO 1EDO I' ,;ceisior 1—Gero SV 1 terr. afg; II: ODO 2Blai afg. r Wit 1 1—2. DES- I: Go Ahead 1Olym- Quick 1El burger Boya 1 21. Sportclub 1—Volharding 1 1—4 Klasse II: NJV 1—Sparta 1 7—1 Klasse III ADOS 2 —CSV 2. CSV n.o. 5 -0. Sportclub 1Olympia 2 35, Vitesse 2—Go Ahead 2 0—6 J u n l o-i ren: DOS A—Vitesse A 4—2 Afd. Twen te-West. Klasse I: Volharding 1 —Oranje Nassau 1 2—2 Klasse II: DES 2 so II: Famos 2—Dlndua 2 0—2. Quick 2—DVV 2 uitgost. Dlndua 2 kampioen Junioren: SOS A—FAMOS A 1—6, ESW A—PVV A terr. afgekeurd Afd. Noord-HolInnd. K 1 ass e I: Jong Holi land 1—Zwaluv Afd. Friesland. K wen 1 2—1 Kh 1. Juliana 2—Zwalu nte-Oost. IC 1 a -3 J u •n. Kla s s e I: Sparta 2 ie II: Achilles 2— n: Sparta A—Achll- I: DVS 1—DETO 1 HGM o Velüi Zuid-Gelderland. Klasse II: UVS 2 i'ezoorp 3 3—1, DVO 1Juliana 2 1—S. Den Haat. Klasse I: Vitesse 1—BI. WAC aDJS a in0. WAC a kampioen. KORFBAL De C.K.B.-competitie Uitslagen van Zaterdag 24 April Zuld-HoUand-Noord. K l a Neerlandla Klas TopVitesse Excelsior 2 2—' HOP 2 n. bek.. KVS 3—Pernlx 3 n. bek. Klasse Illb: Neerladla 2—Ijsvogels 4 3—2. Ziild-Hollnnd-Zuld. IC a s s e 1: Snel—Or. Wit 0—4. Hollsndloom 1—n. ZKC—Thor n. bek. Klasse ITa: PKC—AKC 1—3. Snel 3 -'a-Gravendeel 2—4 Klasse lib: PIO Raplvo 4—1 Or. Nassau—Maassluis n. g*sp., ZuidTOP 3—0 Klasse 1. DK) 2—Vite —Snel illc? ODI 2 ITlb: THOR Fluka x 0qt. BlauwAnimo 23,'

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3