jjlimw ^ciïtsdjr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Stad en land rondom Dr Coiijn atjonncmnttsprijg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per posl 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6070 MAANDAG 26 APRIL 1937 18e Jaargang Van I tot 5 regels tA7*h Elke regel meer 022'It 'ngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 Blce regel meer °-45 Voor bet bevragen aan 't bureau V wordt berekend 10-10 VOORWERP VAN AANHOUDENDE ZORG Eenige weken geleden hebben we betoogd, dat het Rotterdamsche gemeentebestuur „aan de beterende hand is" ten aanzien van zijn publicaties om het openbaar onder wijs onder de aandacht der ouders te bren gen. Immers, in 1936 had de betreffende circulaire een tendentieuze propagandisti sche strekking; dit jaar was de aanwijzing in voorzichtiger termen vervat. Wij spraken daarover onze voldoening uit en de facto heeft het gemeentebestuur de juistheid onzer critiek erkend door de aan gebrachte wijziging. Het verbaast ons dus, dat „Volksonder wijs" thans nog eens de gelegenheid te baat neemt enkele hatelijke opmerkingen te maken aan „de politieke voorstan ders van het bizonder onderwijs" met nadrukkelijke klemtoon op: politiek e", die in verzet kwamen „op een wijze" als de redactie van ons „gewoon" is. De aanleiding der beschuldiging ligt in het feit, dat Amsterdam het Rotterdamsche voorbeeld volgde. Ook het bestuur der hoofdstad heeft thans een circulaire rond gezonden aan de ouders van straks school gaande kinderen. Echter blijkt ons uit de citaten, dat men hier onmiddellijk voorzich tiger toon aansloeg. Burgemeester en Wet houders zeggen immers nadrukkelijk: „Indien Gij voor Uw kind een bijzon dere school verkiest, hetzij op grond van Uw godsdienstige of kerkelijke richting, hetzij op grond van andere overwegin gen, dan moet Gij U wenden tot het Be stuur of het hoofd van de school Uwer keuze." De redactie van „Volksonderwijs" zegt, dat „deze toevoeging blijk geeft van een ruime opvatting van het gemeentebestuur"; maar het vergeet, dat de eerste Rotterdam sche circulaire op dit punt minder duidelijk en dus tendentieus was. Echter, de vroegere roode wethouder van onderwijs in Amsterdam, thans lid van Ged. Staten van Noord-Holland, was blijkbaar van oordeel, dat men wel iets meer kleur kon geven aan. de publicatie. Immers, de heer Ed. Polak schreef in „De Openbare School", dat .tusschen het gemeentebestuur en de bizondere school een koele, zakelijke verhouding" behoort te bestaan, hoofdzake lijk van financieels aard; maar „gansch anders, veel inniger is de verhouding tot de openbare school; het gemeentebestuur „kan tegenover de onderwijs-inrichting, die aan zijn zorgen is toevertrouwd, niet neutraal, niet zakelijk staan. Het moet haar met zijn toewijding omringen, haar welzijn en bloei bevorderen. Precies zooals het dat ten aan zien van iedere andere gemeente-instelling verplicht is". Het laatste schijnt op 't eerste gezicht beperking, maar kan ook een uitbreiding zijn. En de gedachtengang is onjuist Het ligt absoluut niet op de weg van het ge meentebestuur om propaganda te maken voor de openbare school. Dat mag het niet doen. Het zou met de grondwet in strijd zijn. De gemeentelijke overheid behoort voor het openbaar onderwijs zoo goed mogelijk te zorgen en zijn bloei te bevorderen, doch slechts voorzoover er een natuurlijke vraag is naar dit onderwijs. Zij mag die vraag niet door een „tarievenpolitiek" stimulee- ren, gelijk dat b.v. met verbruik van gas en electriciteit het geval is. Artikel 195 der Grondwet is in dit opzicht overduidelijk. ,,Het onderwijs is een voor werp van de aanhoudende zorg der Regee ring"; het openbaar onderwijs wordt, met eerbiediging „van ieders godsdienstige be grippen, bij de wet geregeld"; de eischen van deugdelijkheid gelden voor beide tak. ken, „met inachtneming, voor zoover het bizonder onderwijs betreft, van de vrijheid van richting"; „de deugdelijkheid van beide worden even afdoende gewaarborgd"; in de bekostiging mag geen onderscheid gemaakt worden. De strekking van dit artikel is geen an dere, dan dat de overheid geroepen is tegen over beide takken van onderwijs aanhou dende zorg te betoonen. En de plaatselijke overheid komt in strijd zoowel met Grond- als met organieke wet, wanneer ze het openbaar onderwijs vertroetelt en de bizon dere school als stiefkind bejegent Voor werp van aanhoudende zorg mag en moet ook de openbare school zijn, maar niet van bevoorrechting. Tegenstellingen en overeen stemming te Oud Beijerland en te Leiden NIET ZOO ONSCHULDIG Nadat wij bovenstaande driestar geschre ven hadden, deze reeds gezet en bijna ge plaatst was, kregen we een ander citaat uit da Amsterdamsche circulaire onder de ooeen, waaruit blijkt, dat deze niet zoo on schuldig is als wij eerst dachten. Wij verstaan het ten minste niet, dat aan ouders van pas leerplichtig geworden of binnenkort leerplichtig wordende kinderen van het stadhuis, met het wapen der ge meente Amsterdam, een schrijven is gezon den van deze inhoud: ,3ij deze wordt u, of uw echtgenoote. verzocht binnen twee dagen te komen aan het Centraal Bureau voor%inschrij- „verkiezingstournee", zooals men dat dan wel noemt. Voor wie oogen heeft zit er geestelijk goud in de eenheid der tegenstel lingen in al deze samenkomsten van het Calvinistisch volk van Nederland. Met de regelmatigheid van de klok ver volgt Dr. Coiijn de reeks van zijn spreek beurten ter bewerking van den volksgeest. Zaterdagmiddag trad hij op in de Ned. Herv. Kerk te Oud-Beijerland. Zaterdag- o n d in de Stadsgehoorzaaal te Leiden. Het was voor den toehoorder in beide samenkomsten belangwekkend de overeen stemming en de tegenstellingen in die beide samenkomsten te toetsen. De bevolking van de Hoeksche Waard, saaipgegroeid als het ware met den zwaren grond, waarin de ploegschaar moeizaam de voren trekt, is niet zoo licht ontvlambaar. Rustig zaten ze neer de honderden stoere mannen in hun zwarte pakken, de vrouwen veelal nog getooid met de geblauwselde kap. maar als straks de spreker op al even rus tige wijze zijn betoog was aangevaneen kwamen de ellebogen op de banken, werd zijn woord, hoewel uiterlijk onbewogen met diepe aandacht opgenomen. Was er contact? De voorzitter, de heer J. C. Diepen horst, had verzocht zich in het kerkge bouw van elke vorm van instemming te willen onthouden, maar wie aandachtig die stoere gezichten gadesloeg, wanneer de Minister-President, neen de broeder onder de broeders, een appèl deed hooren om zich vast te klemmen aan die onveranderlijke beginselen zonder welke geen enkel land op behoorlijke wijze is te regeeren, omdat het loswrikken van Gods ordonnantiën steeds leidde tot verwarring en ellende... die voelde het toch wel; hier liggen banden, die door 'alsche rhetorica van materieelen of van zoogenaamd principieelen inslag niet kun nen worden losgewrikt.. Hoe geheel anders van sfeer en karakter was de avondmeeting te Leiden. Een met broeihitte geladen stadsgehoor- lal in plaats van de koele rust van het kerkgebouw, het verkiezingsbiljet in plaats het statige wapenbord eener adellijke familie aan den wand, de schoonste bloemen de geestgronden oP het podium In plaats van de drie veldwachters met de pet in de hand rond den preekstoel en hier in Leiden een uitbarstend applaus wanneer Dr. Coiijn binnentrad, in stede van de stilte der piëteit Menschen, anders van geaardheid... maar even trouwe Anti-Revolutionairen Als in een flits mocht die tegenstelling treffen, wanneer straks de hier juichende menigte op een simpel handgebaar van den spreker tot rust gekomen, aanhief: „De hemel looft, O Heer, Uw wond'ren, dag bij dan wist men het: in wezen is er toch de diepste eenheid. Wat moeten deze dingen den man, die overal het land doortrekt om den band met de broederen aan te halen, diep treffen. Coiijn herinnerde in Leiden aan een woord van Baldwin, die naar aanleiding ïen gelukwensen met zijn benoeming tot premier had gezegd: „ik heb meer behoefte aan uw gebed dan aan uw gelukwensch" en hij voegde er aan toe: „Ware het niet, dat ik mij gedragen wist door de sympathie van een groot aantal Nederlanders en wist, dat ook voor mijn ambtswerk in duizenden ge zinnen gebeden werd, dan zou de taak in de afgeloopen vier jaar wellicht te zwaar zijn geweest. Het is d a t wat mij gedragen heeft naast het geloovig vertrouwen, dat wanneer wij in den weg Gods ons werk doen, wij daar ook zegen op mogen ver achten." Die zegen werd in de stille kerk van Beijerland maar ook in de zeer stil gewor den stadsgehoorzaal van Leiden den grijzen evangel ist-van-het-practicale-leven toegebe den, in den harden zang van het land maar ook in den jubel van den violist in de stad, die, aangegrepen door de macht van het oogenblik. zingende zijn instrument bespeel- Er zit iets groots, er zit iets rijks in deze vine van leerlingen voor de O. L. Scho- len, Falckstraat 2. Het kantoor is geopend van 9 tot 3 uur. des Zaterdags van 9 tot 12 uur.' Al staat er op een andere plaats in circulaire nu nog zoo duidelijk, dat ouders, die bizonder onderwijs begeeren, zich moe ten wenden tot schoolbestuur of hoofd: het kan er niet bij door, dat een gemeente bestuur aan alle ouders een circulaire zendt met zulk een oproeping. Het ligt doodeenvoudig niet op de weg van een gemeentebestuur de ouders uit te noodigen zich te melden voor inschrijving. De taak der gemeente is geen andere dan overeenkomstig de gestelde regelen en wet ten zoo goed mogelijk voor het openbaar onderwijs te zorgen en de ouders op de hoogte te houden van de gelegenheid, w dat onderwijs gegeven wordt. Het is echter niet toelaatbaar propa ganda te maken voor de openbare school, want als zulks op de weg van de gemeente lijke overheid, lag, dan zou men ..rechtsche' overheidspersonen in gebreke kunnen stel len. wanneer ze „slechts" hun wettelijke plicht vervullen. Van hen mag echter niet meer gevraagd worden; het voeren van propaganda kan men gevoeglijk „Volksonderwijs",- oudercommissies overlaten. Dr. Coiijn houdt in de verschillende samen komsten, die hij toespreekt, in hoofdzaak de zelfde rede, waarin hij een overzicht geeft over de afgeloopen regeeringsperiode en een blik vooruit werpt naar de toekomst. Toch verrast de spreker telkens door nieuwe toevoegingen, die zijn gehoor in de verschillende landstreken bijzonder toe spreken. Zoo wees Dr. Coiijn er te Oud-Beijerland op, dat de uitbreiding van de glascultuur, welke in de periode 192(51929 ruim 70 pCt. had bedragen voor den tuinbouw tot bij zondere moeilijkheden leidde bij de sluiting der grenzen door onze afnemers. Aanpassing was hier noodzakelijk. Spr. stelde de vraag, hoe het met de arbeidsgelegenheid op het platteland zou zijn gesteld geweest indien, de Regeering geen 700 k 800 millioen be schikbaar had gesteld aan steun aan de bodemproductie. Nederland, aldus Dr. Coiijn heeft in de afgeloopen vier jaar de moei lijkste periode meegemaakt sinds den Napo- leontischen tijd en is er met Gods hulp als een krachtiger volk uit te voorschijn komen. Steun aan de bodemproductie zou in de komende periode in vele gevallen nog niet kunnen worden gemist; waar echter de we- reldprijs was benaderd behoefde die steun nipt meer te worden verschaft. In elk geval moesten de knellende banden, waarin het bedrijfsleven noodzakelijk waren geslagen, nu worden losgemaakt Te Leiden, waar onder de ruim 2000 hoor ders, verzameld in drie zalen, zich de bur gemeester Mr. v. d. Sande Bakhuvzen en de wethouders Splinter en Van Straalen bevon den, heeft de voorzitter van den Kamerkies kring, de heer D. Parmentier een wel kom toegeroepen aan Dr. Coiijn. Deze zette hier uitvoerig uiteen, dat de uitvoering van het Plan van den Arbeid een ondraaglijke last van 40 millioen plus onder houdskosten op het nageslacht zou leggen. De Regeering heeft de belangen der natie in het oog te houden, aldus spr., en tot de natie behoort niet alleen het geslacht van nu, maar ook dat der toekomst. Spr. kon mededeelen, dat hij nog Zaterdag de laatste cijfers betreffende de werkloosheid had ont vangen, die een teruggang vertoonen van 32 tot 27.6 pCt. Stimuleering van het be drijfsleven moest leiden tot verdere vermin dering en de Regeering kon door het doen uitvoeren van nuttige publieke werken ook in de toekomst het mogelijke doen. Voor de blijvend werkloozen, waaronder de 40.000 die door rationalisatie overbodig zijn geworden, zou echter een afzonderlijke regeling dienen te worden getroffen. Nadat Dr. Coiijn met groote ernst er toe had opgeroepen de vrijheden, die ons volk van de vaderen had geërfd, ook ongerept aan het nageslacht over te dragen eindigde hii met een schitterende peroratie. Er op wijzende, dat in het A.R. program van actie de terugkeer tot 's Heeren ordon nantiën als de eenige weg tot redding t bron van kracht wordt aangewezen, zeide spr.: „Dat is het waarom de wereld de rust maar niet kan vinden en dat de conflicten zich dreigen toe te spitsen totdat opnieuw de brand dreigt uit te slaan, die de heele wereld kan verdelgen, dat men Die Kracht bron heeft verlaten. Daarom klemt voor ons te meer de eisch, dat we ons vastgrijpen aan Gods openbarin gen, die gegeven zijn voor de gansche aarde en voor alle menschelijke verhoudingen, ook voor een beter verkeer tusschen de volkeren onderling. Strijden wij er dan voor om die beginselen ook meer ingang te doen vinden in ons volksleven, opdat de grondslagen van onze geheele volkscultuur versterkt worden. Dat is het wat door de Anti-Revolutionaire partij in ons volk behoort te worden uitge dragen. De getrouwheid aan Gods openba ring geeft ons de kracht om alle moeilijk heden te dragen." In de samenkomst te Leiden werd Dr. Coiijn herhaaldelijk door de bezieling van zijn gehoor aangevuurd, zoodat men ook hier wel van een zeer geslaagde samenkomst mocht spreken. Zaterdag hebben ongeveer 4000 personen het woord van Dr. Coiijn gehoord. Zaterdagmiddag is de heer P. H. Dhont burgemeester van Schiebroek. in verband met zijn 12Vi-jarige ambtsvervulling gehuldigd, eerst in een buitengewone raads vergadering. daarna door de schoolkinderen, die een zanghulde brachten en een drukbezochte receptie in Arcadia. Bovenstaande [oto werd tijdens de zanghulde genomen. K. en W. de eerste helft (die dan in. het circus door den luidspreker kan worden aangehoord) en in het circus de tweede helft (waarvan de bezoekers van K. en W. per luidspreker kunnen kennis nemen). Dr. H. Coiijn spreekt: 26 April Dordrecht 27 April Aalten 28 April Leeuwarden 29 April Dokkum ('s middags) Heerenveen ('s avonds) 30 April IJmuiden ('s middags) Haarlem ('s avonds) 1 Mei Honselersdijk ('s avonds) Schiedam ('s middags) 3 Mei Oldebroek ('s avonds) Zetten ('s middags) 4 Mei Zwolle 5 Mei Middelburg ('s middags) Oostburg ('s avonds) 7 Mei Arnhem 8 Mei Alkmaar 10 Mei Amsterdam 11 Mei Assen 12 Mei Hoogeveen ('s middags) Hengelo ('s avonds) 13 Mei Sittard 14 Mei Eindhoven 15 Mei Nieuwendijk (N.B.) ('s middags] Breda ('s avonds) 18 Mei 's-Gravenhage 22 Mei Hilversum (3.30 n.m.' 24 Mei Amersfoort COLIJNS REDE TE DEN HAAG Eindelijk een oplossing gevonden Naar wij vernemen is dan eindelijk een oplossing gevonden voor het pro bleem, dat de verkiezingsrede van Dr Coiijn op 18 Mei in de Residentie met zich bracht Daar het Gebouw veel te klein werd geacht, Houtrust op dien datum niet be schikbaar zou zijn, evenmin als nog enkele andere groote vergadercentra, heeft het bestuur der Centrale A.R. Kiesvereeniging besloten behalve op K. en W., ook op het Circusgebouw te Scheveningen beslag te leggen. Daar mee heeft men dan in het totaal de be schikking gekregen over 5000 plaatsen, een aantal, dat wel is waar nóg veel te klein moet worden genoemd, doch in ieder geval wat beter aan het gestelde dnp| beantwoordt. Dr Coiijn zal niet in beide gebouwen een afgeronde rede uitspreken, doch in Hoofdbestuursverkiezing A.R.J.A De heer A. Alblas gekozen. In de maand Maart werd naar het laat ste nummer van het orgaan van de A.R.J.A. mededeelt, de stemming gehouden in de vacature wegens periodiek aftreden van het Hoofdbestuurslid A. L. de Bruijne. Met meerderheid van stemmen is gekozen do heer A. Alblas van den Haag (68 st.). De heer H. v d. Berg van 's-Gravendeel verwierf 46 stemmen en de heer B. Neder- lof te Rotterdam 11 stemmen. De heer Alblas is secretaris van den Bond van Chr. Geref. J. V. de administrateur van het orgaan van dien Bond en bovendien alg. adj. van den Centr. Raad van Chr. Geref. Vereenigingen van den Haag. Van 19301936 was de heer Alblas voorzitter van de afd. Zuid-Holland van de Chr. Geref. Jonge! ingsbond. HET NIET-CONVOYEEREN VAN DE „SARKANI" Volgens eigenaresse ten onrechte convooi geweigerd Actie tot schadevergoeding tegen den Staat Men zal zich herinneren, dat de kruiser ,Java", die opdracht heeft Nederlandsche schepen te beschermen tegen in beslagname, door Spaansche oorlogsschepen, op 16 April geweigerd heeft het s.s. „Sarkani" te con- voyeeren, omdat de Java" van de marine staf opdracht had gekregen, dit schip niet te begeleiden. Het gevolg is geweest, dat de .Sarkani" door de nationalisten in Spanje tot goeden prijs werd verklaard. Het argument van de regeering was. dat men niet de zekerheid had, dat de „Sar kani" geen oorlogstuig vervoerde, hoewel de reeders verzekerden, dat er slechts le vensmiddelen aan boord waren. Naar aanleiding van deze kwestie heeft mr. S. Polak te Rotterdam een schriftelijk advies opgesteld, waarin hij concludeert, dat er voor de regeering geen enkele aanleiding bestond om het gevraag de convooi te weigeren. De eigenaresse de lading, de N.V. Gokkes te 's-Gravenhage, overweegt thans een actie tot schadever goeding in te stellen tegen den Nederland- schen S'aat, een actie, die naar wij verne men, slechts heel weinig kans op sue biedt. Een gevolg van deze historie is, dat N.V. Gokkes nu voortaan buitenlandsche schepen zal charteren om haar zendingen te vervoeren, waarbij dan waarschijnlijk tevens de producten in het buitenland ge kocht zullen worden. Een en ander zou dus ten gevolge hebben, dat de Nederlandsche industrie hierdoor benadeeld wordt. We geven deze berichten slechts vol ledigheidshalve door. Er zijn verschillende dubieuze factoren, die ons groot voorbehoud bij het weergeven van deze zaak opleggen. De bemanning in veiligheid Blijkens een telegram van onzen buiten- gewonen gezant te Tanger, waarvan de Arbeiderspers melding maakt, is de be manning van de „Sarkani" in veiligheid zoodat dit in ieder geval een groote ge ruststelling is. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Dr. H. Coiijn beeft Zaterdag te Oud- Beijerland en te Leiden gesproken. Te Dordrecht is de jaarvergadering ge houden van de Ned. Vereen, van Chr. Handelsreizigers en Handelsagenten. De jaarvergadering van het Nedèrl. Werkliedenverbond „Patrimonium" De „Hertog Hendrik" is hedenmorgen ar de Straat van Gibraltar vertrokken ter vervanging van de „Java". De langegolf-radio-conferentie is thans geëindigd. Overleden is Ds. T. Kramer emeritus predikant der Geref. Kerk te Monster. De Burgos-regeering heeft te Londen geprotesteerd tegen het optreden van Britsche oorlogsschepen voor de kust van Biscaye. De troepen van Mola hebben nieuwe vorderingen gemaakt in de richting van Durango; te Bilbao acht men den toestand ernstig. Schuschnigg ontkent dat er sprake is van het opnemen van nationaal-socialisten in de Oostenrijksche regeering. Minister Eden vertoeft momenteel te Brussel. BINNENLAND De Middelburgsche Bondsdag Van den Geref. Jongeüngsbond Men schrijft ens: Er blijkt voor deze Bondsdag groote be langstelling te bestaan. Het aantal aange vraagde toegangskaarten heeft de 5000 reeds overschreden. Bij gunstig weer zal de morgenvergade ring in de open lucht plaats vinden op het historische Abdijplein, waar Prof. Dr. K. Dijk de leiding zal hebben. - Dit groote rustieke door gebouwen om sloten plein leent rich daar uitstekend voor. De Ministers Coiijn en De Wi 1de zullen op die massa bijeenkomst het woord voeren. Na afloop van deze massale bijeenkomst wordt gepauzeerd De hoofdvergadering '«namiddags zal in een groote tent op het Molenwater worden gehouden. Deze tent bevat 2500 zitplaatsen Bovendien wordt dan gehruik gemaakt van de Noorderkerk, Hofpleinkerk en Nieuwe Kerk. Deze vergadering zal door de N.C.R.V worden uitgezonden. Wederom een „Panameesch" schip aangehouden Waar is de Nederlandsche bemanning? Er is thans opnieuw ongerustheid over het lot van de Nederlandsche bemanning van een onder Panameesche vlag varend schip, n.l. de „Hordena", groot 2677 bruto ton, dat begin Maart te Gdynia oorlogs materiaal voor Spanje heeft geladen. Dezer dagen meldde, volgens „De Courant' 'n Havas-verslaggever te Vitoria in Spanje „Aan boord van een schip, dat kortgeleden in de Golf van Biscaye werd aangehouden, bevonden zich 22 vliegtuigen, 30.000 leger uniformen en een enorme hoeveelheid ooi' logsmateriaal". Dit schip is nu. naar wij thans vernemen, de „Hordena", met kapitein Barels en een uit twintig Nederlanders bestaande beman ning aan boord. Wat de Spaansche nationa listen met schip, opvarenden en lading heb ben gedaan, waar het zich bevindt en de plaats waar de bemanning vertoeft, is tot nog toe niet bekend geworden. De Nederlandsche bemanning van dit schip is eind Maart door twee K.L.M.-toe- stellen, die daarvoor een extra-vlucht maak ten, van Waalhaven naar Kopenhagen ver voerd. De hooge gages hebben hen blijkbaar aangelokt tot de gevaarlijke reis, die hun thans misschien noodlottig geworden Kies «en goed» en zelfstandige werkkring. Volg onze schriftelijke cursus DIRECTEUR VAN EEN WONING EN ASSURANTIE BUREAU Gratis hulp bij vestiging Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij A33.0. Nieuwepleln 3t, Arnhenv Telefoon 2459? verblendsteenen in zeer fraaie kleuren N.V. Vereenlgde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 Verlaging crisisheffingen en crisistoeslagen Verheugende berichten Van bevoegde zijde vernemen wij, dat met ingang van heden het invoerprijs- verschil voor haver, gerst, rogge en maïs met f 030 per 100 kg. is verlaagd. De daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijsverschillen en restitu tiebedragen zijn dienovereenkomstig ge wijzigd. De bonifcatie van tarwebloem b. is ge bracht op f 0.95 per 100 kg. Voorts wordt medegedeeld, dat de toe slag op melk van f 2,40 op f 2.16 wordt teruggebracht Behalve het gunstige ver loop van de Leeuwarder botemoteering is aanleiding tot deze verlaging de lagere kostprijs van gedurende de zomermaan den geproduceerde melk, in verband waarmede een differentiatie wordt ge maakt in het steunbedrag gedurende de winter- en de zomermaanden. Verpleegster te Utrecht aangereden Later aan de gevolgen overleden Zaterdagmiddag is op den spoorwegover gang MaiiestraatRamstraat te Utrecht een wielrijdster, de particuliere verpleegster mejuffrouw W. F. Benninck Bolt, aangere den door een haar passeerende vrachtauto, afkomstig uit de provincie Drenthe. De wielrijdster werd waarschijnlijk door het achterste deel van de auto geraakt. Zij kwam te vallen en liep een ernstige her senschudding op. Later op den dag is zij in het ziekenhuis overleden. De politie stelt een onderzoek in. Het sigaartje veroorzaakt auto-ongeluk Zondagavond reed een auto op den Dordtschestraatweg juist op de grens der gemeente Rotterdam, toen de 47-jari- gen bestuurder, de houthandelaar J. Wage- mans, uit Berchem bij Antwerpen, het stuur kwijtraakte doordat zijn sigaar hera uit den mond op de knieën viel. De auto liep tegen een boom langs den weg, waar bij het zeven-jarig zoontje van den heer Wagemans, een hersenschudding kreeg. De andere zes inzittenden kregen slechts zeer lichte verwondingen. Het kind is in het Ziekenhuis Coolsingel opgenomen De auto, die zwaar beschadigd werd, is in beslag genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1