rtüGCO) N AT IO N A L E DE JAARVERGADERING VAN PATRIMONIUM ZATERDAG 24 APRIL 1937 DERDE RT AD PAG 0 De arbeid van het Verbond besproken Prof. Dr K. Dijk spoort de jongeren aan De 53e jaarvergadering van het Neder- landsch Werkliedenverbond „Patrimonium" samengekomen in de zaal van „Artis" te Amsterdam, ving, gelijk wij reeds meldden, gistermiddag te half twee aan. De druk bezochte vergadering werd bijge woond door den heer J. Schouten, van Rot terdam, lid van de Commissie van Advies; mej. Mr. Frida C. Katz van Amstgplam, na mens de C.H. fractie; Mr. J. Terpstra, van 's-Gravenhage, namens de A.R. Kamerfrac tie, en vertegenwoordigers van bevriende organisaties. Deze allen werden door den voorzitter, den heer C. S m e e n k, van Arn hem, verwelkomd. Na de met applaus bezegelde openingsrede van den voorzitter werd besloten tot de ver zending van een huldetelegram aan H. M. de Koningin. De vergadering zong hierna het eerste couplet van het Wilhelmus. Verder werd een telegrafische-zegenwensch gericht tot den oud-voorzitter van het Ver bond, den heer P. van Vliet te 's-Gravenhage. Hierna werden de jaarverslagen behandeld. Aan dat van den secretaris, den heer W. 'J. Bossenbroek, van Amsterdam, ont- leenen we, dat het aantal afdeelingen steeg met 5. Het. totaal-ledental echter daalde iets en bedroeg op 1 Januari j.l. 12.4SG en 207 afdeelingen. Het orgaan van Patrimo nium zag elke week het licht onder redac tie van den heer C. Smcenk, die zijn zil veren jubileum als redacteur vieren mocht. Daarnaast zag het orgaan „Voor Waarheid ien Recht", zesmaal het licht in een oplaag van 110.000 exemplaren. Een brochure van 'den heer Smcenk verscheen in 50.000 en een van den heer Hollander eveneens in 50.000 ex. Vanwege de verschillende afdee lingen van het verbond zijn 7711 woningen gebouwd, waarbij een bouwkapitaal is be lt rokken van f 39.833.289. Het verslag van den penningmeester, den heer H. M. Luttc'r, te Groningen, sluit in ontvangsten en uitgaven met een eindcijfer van f 33.297.80. De balans heef een eindcij fer van f 35.S33.11 en de begroeting van I 31.400, zulks wat het .iaar 1935 betreft. Voor 1936 waren deze cijfers respectievelijk 32.272.84, f 32.554.01 en f 31.000.—. Over 1936 werd aan contributie ontvangen totaal '1 19.762.99. Het beleid besproken Aan de discussie over het verslag van den secretaris werd deelgenomen door den heer Prinsen (Almelo), die meer aandacht vroeg voor het internationale werk der Christelijke sociale beweging. De heer Buitenbos (Enschedé) meen de, dat Patrimonium veel te weinig afdeelin gen heeft en hierin door intensieve propa ganda verandering moet worden gebracht. De heer de Carpentier (Amsterdam) ONS FEUILLETON Korte inhoud voor nieuwe lezers Ikanoff was onder de Eskimo's een man tan gewicht. En allen achtten hem hoog. Hij had maar één vijand: Naa-ank. De "had Ikanoff gevraagd hem zijn vrouw vo> rcel huiden te verkoopen gelijk onder de Eskimo's wel meer geschiedt), maar Ikanoff had beslist geweigerd. Hij hield veel te veel ran Jessie die een trouw echtgenoote en een goede moeder voor zijn kinderen was. Toch begreep Ikanoff wel. dat de laag hartige Naa-ank zeker zou trachten zich op hem te wreken. En daarom besloot hij met vrouw en kinderen naar een andere plaats ie trekken. Dat deden zij dan ook en hartelijk wa. v afscheid van de nederzetting. Naa-ank Was bij dit vertrek niet tegenwoordig. In een verlaten rotskloof werd door Ika- Poff en de zijnen overnacht. Zij besloten 'daar een paar dagen te blijven en vrouio en kinderen achterlatende ging Ikanoff al- l'-en op de jacht. Toen hij lang weg bleef, ging Soak op onderzoek uit. En weldra vond hij zijn vader, doodelijk getoond. Met moeite werd Ikanoff naar de rotskloof gebracht en stierf daar spoedig, na meegedeeld te heb ben. dat Naa-ank hem had neergeschoten. Ikanoff werd begraven en met haar beide hinderen zette Jessie de tocht voort. (Zie vervolg hieronder.) maakte eenige opmerkingen over de politieke strekking van sommige artikelen in het or gaan „Patrimonium", terwijl de afgevaar- van Groningen, de heer Vermeer, de sprekerslijst critisch bezag. De heer Strijbis ('s-Gravenhage) be pleitte ten slotte eenvoudiger hoofdartikelen het orgaan. Namens het Verbondsbestuur beantwoord de de secretaris, de heer W. J. Bossen- e k, de gemaakte opmerkingen. Hij bracht hulde aan den heer Smeenk voor zijn werk in de Christelijke Internationale. Verder releveerde spr. met waardeering den omvangrijken arbeid van het Centraal Bureau en zegde toe, dat in den komenden winter de propaganda weer met kracht ter hand zal worden genomen. Eveneens om het lezen van het orgaan te bevorderen. Dit orgaan staat los van elke politieke partij. Door het overlijden van den heer Hollander, die waardevolle artikelen Patrimonium'' schreef, zal het noodig zijn den eindredacteur krachtiger bij te staan. De voorzitter, de heer Smeenk, de op merkingen over het orgaan verder beant woordend, achtte de artikelen in „Patrimo- m" niet zoo ingewikkeld dat eenvoudigen niet zouden kunnen begrijpen. Met name geldt dit van de driestarren. Hiernaast mag de instructieve voorlichting van het kader der Chr. sociale beweging echter niet ont breken. Bij de verdere discussie brachten VIis- singen en Amsterdam hulde aan de voortreffelijke voorlichting van het blad „Patrimonium". (Applaus). Het verslag van den secretaris is hierna goedgekeurd. Na eenige discussie ook het financieel verslag van den penningmeester en de begrooting. Toespraken Namens de C.H. Tweede Kamerfractie sprak mej. Mr. Frida C. Katz de vergade ring toe. Spr. waardeerde den arbeid van Patrimonium, die de Christelijk sociale be ginselen onder ons volk propageert, en be pleitte op dit gebied samenwerking van man- Mr. J. Terpstra. sprekende namens de A.R. Tweede Kamerfractie, huldigde Patri- ium als een organisatie van wapenbroe ders, die het erfdeel der vaderen dient door te bevorderen, dat ieder God kan dienen naar Zijn Woord. Daaruit vloeit voort een goede sociale politiek. In de stembusworsteling voor de Christelijke politiek, vertrouwt spr., zul len de mannen van Patrimonium op hun post Mr. A. Ho eke ma, aanwezig voor de Christ. Werkgeverseeniging, onderstreepte de waarschuwing van den voorzitter in openingsrede tegen het staatssocialisme. Spr. uitte verder zijn instemming over het door den voorzitter gesprokene over ordening, bepleitte onderlinge samenwerking; Het C.N.V. was vertegenwoordigd door den voorzitter, deri heer A. Stapelkamp, die groote waardeering uitsprak voor den biedwaardigen arbeid van Patrimonium, ke ook voor het heden groote beteekenis heeft Ten slotte is het woord gevoerd door ver tegenwoordigers van den Chr. Nat. Werk mansbond en den Luth. Bond voor Chr. sociale actie. voorzitter heeft alle sprekers met woorden van dank beantwoord. Een Commissie van Advies De heer J. Schouten, van de Commis- e van Advies, verheugde er zich over dat aan deze Commissie zoo weinig, zelfs mm- advies wordt gevraagd (hilariteit), omdat Patrimonium zich best kan redden. Het Verbond heeft zelfs in de moeilijkste omstandigheden geen advies noodig. Spr. verblijdt zich hierover, inzonderheid nu alom ontreddering wordt waargenomen en Patri monium zijn zaken recht kan houden. Het orgaan van het Verbond, gaat spr. voort, moet veel meer worden gelezen, en „Voor waarheid en recht" behoort niet in 110.000 ex. maar in het dubbele aantal telkens te worden verspreid. Spr. hoopt, dat onder de leiding van Pa trimonium al meer de echte maatschappe lijke kracht van het positieve Christendom naar de Heilige Schrift zal doordringen iri ons volksleven. De voorzitter dankte den heer Schouten voor zijn waardevol.advies inzake de lec- tuurverspreiding. De middagzitting werd hierna gesloten. Rede Prof. Dr. K. Dijk In de avond bijeenkomst, die een gezellig karakter droeg en door vele leden van de Afd. Amsterdam werd bezocht, heeft Prof. Dr K. D ij k, hoogleeraar aan de Theol. Hoo- geschool te Kampen, een opwekkende rede uitgesproken, waarin hij wees op de eigen plaats, die Patrimonium in ons volksleven inneemt. Drie redenen zijn er, waardoor wij, zei spr., worden aangespoord om voor Patrimo nium te ijveren. Daar zijn in de eerste plaats de moeilijke sociaal-economische omstandig heden, waardoor ook het werk van Patri monium wordt gedrukt. Spr. noemt inzonder heid de werkloosheid, in verband waarmede spr. als zijn oordeel uitspreekt, dat in menig boek het godsdienstig-zedelijk leven van de werkloozen, ook van de jongeren onder hen, met te donkere kleuren w rdt geteekend. Intusschen wil spr. anderzijds geenszins onderschatten de moeilijkheid om te midden van vele teleurstellingen in Gods weg te blijven. Zij, die voor deze conflicten niet worden geplaatst, mogen dit niet uit het oog verliezen, en ook de Kerk mag dit niet ver- In herinnering brengt spr. de zware tijden van vroeger, de jaren van de oprichting van Patrimonium, toen er wel nagenoeg geen werkloosheid was, maar alle sociale wetge ving ontbrak en op sociaal terrein zooveel te wenschen overbleef. De geloofskracht van de helden en heldinnen dier tijden doet ons de oogen neerslaan, en spr. wekt daarom op om vast te houden ook aan het pand, in Patri monium ons gegeven. In de tweede plaats, wij hebben te worste len tegen het roode front in al zijn scha keeringen; tegen het zwarte front, dat een aera van nieuwe vrijheid en volksgeluk belooft. Heel de Chr. sociale actie vindt dit zwarte front tegenover zich en Patrimonium vooraan (applaus). Spr. wijst op het misbruik van Gods open baring, dat in deze kringen veel voorkomt, hetgeen spr. aantoont uit een profaneerende brochure van den heer Roskam. Verder ontmoet Patrimonium ook nog op Christelijk terrein tegenstand. Spr. doelt hier op de bestrijding van de z.g. Zwitsersche theologie, die de Christelijke actie onder- Gedurende den bloeitijd van de kerseboomen te Amby worden bijenvolken naar de boomgaarden gebracht, ter in zameling van ho ning. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam VERZEKERD BEDRAG,-—"^" Een half milliard gulden mijnt. Hulde brengt spr. aan den heer Smeenk, die de denkbeelden van Barth en Brunner in „Patrimonium" zoo grondig heeft bestreden. De worsteling, die Patrimonium voert, is een strijd van den huisvader en de huismoe- van onze jongens en meisjes. De zaak Patrimonium is een zaak van maatschap pelijke gerechtigheid, van het recht Gods. Juist in dezen tijd heeft het christelijk- sociaal beginsel kracht, dat ook de moeilijke dagen doopt met blij licht. Dat beginsel brengt vrede bij God. Het leert ons het ar beidsleven, het leven vaak van moeiten en zorgen bezien in goddelijk licht. Wie dezen vrede des harten kent, kent het geheim van het geloofsleven. De Christen, die berust in Gods weg, is ook de Christen, die strijdt tegen de krenking van het recht Gods in het sociale leven. Dat is ook de eere van Patri- um, en vooral de jongeren moeten zich inspannen om Patrimoniums arbeid voort te In de hedenmiddag gehouden zitting heeft de heer W. J. Bossenbroek, van Am sterdam, gesproken over het onderwerp „Vossen die den wijngaard zoeken te verderven" Dit onderwerp zou worden ingeleid door wijlen den heer J. Hollander. Het doet spr. leed, dat hij door diens over lijden geroepen is, deze taak over te nemen. Hij vestigt er de aandacht op dat Patrimo- steeds gestreden heeft tegen de begin selen der revolutie, in welken vorm die zich ook openbaarden. Dat thans met name wordt gewaarschuwd tegen de beginselen van de dictatuur, is verklaarbaar, maar niet uit 't oog mag worden verloren, dat het Sociaal Program van Patrimonium eveneens stelling kiest tegen liberalisme, socialisme en com- isme, tegen valsche democratie en klas senstrijd. Ook onder de belijders van den Naam des Heeren zijn er, die aan revolutionaire stroo mingen ten prooi vallen. Spr. gaat daartoe nader in op de beginselen zooals die worden gepropageerd door de N.S.B., die niet los te maken is van de verschijnselen zooals die in het buitenland zijn op te merken. Het Nationaal-socialisme, concludeert spr., volkomen in strijd met art. 1 van het sociaal program van Patrimonium. Hetzelfde is het geval met de C.D.U. Ook ten aanzien van het practische optreden in zake vragen als eenzijdige ontwapening, so cialisatie, democratie e.d. blijkt het verschil in uitgangspunt. „Neutrale" vakbeweging kan niet worden verdedigt met een beroep op. Gods Woord. Komende tot den arbeid van Patrimonium waarschuwt Spr. tegen moedeloosheid. Ieder móet in Patrimonium zijn juiste plaats weten, en den arbeid in geloof verrichten. Spr. gaat na de verhouding tusschen Pa trimonium en de politieke partijen, alsmede de houding tegenover het C.N.V. Tal van practische wenken worden voorts gegeven voor den arbeid der afdeelingen van Patrimonium. Ook de jeugd mag door Pa trimonium niet worden vergeten; want bij het wegvallen der ouderen zullen er jongeren moeten zijn, die de taak van Patrimonium weer overnemen. Hoofdzaak van dien arbeid is en blijft: le. de sociale, de principieele scholing der eigen leden; 2e. de verwakkering der sociale belang- ling in heel den christelijken kring; 3e. letten op en bezig zijn met de stoffe lijke, de zedelijke en de geestelijke volksnooden. Nat. Vereen. „Pro Rege" Naar .wij vernemen heeft Ds. T. J. H a g e n, Geref predikant te Delft en oud-lcgerpredi- kant in &e 2de divisie, zijn ontslag genomen als Voorzitter van de Nat. Vereeniging „Pro Rege', die hij in 1918 in het leven riep en sindsdien als voorzitter heeft gediend. Ge brek aan tijd heeft Ds. Hagen tot dit besluit genoopt. Plet hoofdbestuur heeft in de plaats van Ds. Hagen tot Voorzitter benoemd de heer B. Geleijnse, directeur van de Ru- dolphstichting te Achterveld en oud-leeraar aan de Kon. Mil. Academic te Breda. Op de e.v. aigemeene vergadering der vereeniging zal Ds. Hagen het presidium offficicel aan zijn opvolger overdragen. NIEUW SCHIP VOOR 713 PASSAGIERS Stoomvaart Mij. „Nederland" bestelt het bij de N. V. Scheepsbouw Mij. Reisduur wordt met vier dagen bekort In een persconferentie ten kantore van de maatschappij heeft een der directeuren van de Stoomvaart Mij. „Nederland", de heer J. F v a n Hengel, een hoogst belangrijke mededeeling gedaan: de vloot der maatschappij zal worden uitgebreid met een nieuw passagiersschip, waarvan de bouwkosten twaalf a dertien millioen gulden bedragen. Dit bij de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij te A m- sterdam te bouwen motor-passa giersschip zal een bruto-register- tonnage hebben van 20.000 ton en worden voortbewogen door drie schroeven. De reisduur zal door dit schip 4 dagen worden bekort. Na ampele overwegingen is deze belang rijke beslissing door de maatschappij geno men. De scheepvaart is opgeleefd en den laatsten tijd moet de „Nederland" met haar scheepsfuimte woekeren. Aan het einde van het vorige jaar, aldus deelde de heer van Hengel mede, werd door ons na zeer uitvoerige studie van prijzen overeengekomen met de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij voor den even- tueelen bouw van een nieuw en snel passa giersschip en met Gebrs. Sulzer te Winterthur voor den eventueelen bouw van de hoofd- en hulpmotoren voor dit schip. Daar er op dat moment verschillende bedrijfsfactoren wa ren, waarom het niet mogelijk was tot de finitieve bestelling van het schip over te werd tegen de overeengekomen prijzen optie voor den bouw genomen. Tegen betaling van een schadevergoeding zoi maatschappij „Nederland" het overeengeko- mene kunnen annuleeren, indien de omstan digheden daartoe onverhoopt aanleiding moqhten geven. Thans definitieve bestelling Het verheugt ons daarom, zoo vervolgde heer van Hengel, thans te kunnen mede- deelen, dat de ontwikkeling der omstandig heden voor ons bedrijf het ons thans moge lijk gemaakt heeft tot definitieve bestelling van een nieuw passagiersschip over te kun nen gaan. Binnen enkele dagen zullen de contracten met de Nederlandsche Scheeps bouw-Maatschappij en Gebr. Sulzer worden geteekend. Het wordt een fraai, uiterst snel en in alle opzichten modern schip, dat door de groote snelheid Indië over zee weer dich ter bij Nederland zal brengen. De afmetingen van de „N.S.M. 270" De hoofdafmetingen van dit schip van eer nieuw type zijn: lengte op de lastlijn 630 voet, breedte op de lastlijn 83.6 voet en holte tot schottendek 38.4 voet. Het schip, dat slechts één schoorsteen en één laadmast zal voeren, zal over een dienstvaart van 21 mijl kunnen beschikken, waarvoor 27.000 A.P.K. noodig zy'n. In 13 dagen zal het traject GenuaSabang worden afgelegd, veertien dagen zal de reis naar Belawan duren, in 15 dagen wordt Sin gapore bereikt en het geheele passagiers traject GenuaBatavia zal 16 dagen in be slag nemen. Een winst van vier dagen, daar de mailschepen van de „Nederland" nu 20 dagen doen over het traject GenuaBatavia. De opstelling van de motoren zal geschie den door de N.V. Werkspoor en de N.V. Ne derlandsche Dok-Maatschappij te Amster- Het schip zal worden ingericht voor het vervoer van 513 passagiers le en 2e klasse, ZONDAG 25 APRIL. BLOEMENDAAL 245.9 RL Uitzending van Kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Geen opgave ontvangen. De overige programma's voor Zondag vindt in het nummer van Vrijdag. MAANDAG 26 APRIL HILVERSUM I 1875 M. NCR V-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 12.00 Berichten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 3.00 Causerie over ka merplanten. 3.45 Bijbellezing. 4.455.45 Cello en piano. 6.00 Gram.pl. 6.30 Vra genuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 Oratorium-uitzending. (Om 9.15 „Indrukken van Japan", causerie). 10.40 Berichten ANP. 10.4511.30 Gra- mofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM D 301 M. Algem. Programma, verzorgd door de VARA. 10.0010.20 v.m. VPRO. 8 00 Gram.pl. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Declamatie. 11.10 Vervolg de clamatie. 11.30 Gram.pl. 12.001.45 De Flierefluiters en gram.pl. 3.00 Uitzending voor het Onthouders-Radio-Comité. 3.15 Pianovoordracht. 3.45 „Melody Circle". 4.30 Voor de kinderen. 6.30 Muzikale cau serie. 7.00 Reportage. 7.30 „De Krekel tjes" en gramofoonmuziek. 8.03 Berichten ANP 8.10 VARA-orkest. 9.30 Concert. 10.00 Berichten ANP. 10.45 Orgelspel. DROITWICH 1500 DL 11.50 BBC-orkest. 12.35—1.20 Orgelconcert. 2.20—2.55 Piano- voordracht. ?.50 Viool en piano. 6.00 Viool en cembalo. 6.20 Orkest. 7.05 Komische voordracht. 7.20 „Food and Fitness", cau serie. 8.40 Buitenlandsch overzicht 9.15 Inleiding volgende uitzending. 9.20 Opera- uitzending. RADIO PARIS 1648 M. 2.20 Zang. 2.35 Cello voordracht. 4.50 Pianovoordracht. 5.50 Vervolg pianovoordracht. 7.35 Vioolcon cert. 7.50 „La vida breve", opera. KEULEN 456 M. 11.20 Militair orkest. 12.35 Omroeporkest. 3.20 Omroeporkest. 4.35 Klarinet en piano. 5.20 Omroeporkest, kleinorkest en solisten. 8.20 Sopraan, viool en piano. 9.5011.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 DL 322 M.: 11.50 Sa lonorkest. 4.20 Salonorkest. 6.20 Gramo foonmuziek. 484 M.: 11.50 Omroeporkest. 12.30 Salon orkest. 7.20 Nationaal orkest, en soliste. 9.05 Vervolg concert. Zuivere toonweergave met WALDORP RADIO N.V. WALDORP RADIO DEN HAAG (Adv.) 148 passagiers 3e klasse en 52 passagiers 4e klasse. Het bouwbedrag wordt geheel uit eigen middelen betaald. De datum van oplevering is vastgesteld op 1 Juli 1939. Een naam voor het schip, dat de „Johan de Witt", die na de ramp van de „p. c. Hooft" weer dienst deed, zal vervangen, is nog niet vastgesteld. Voorloopig zal het onder het werfnummer N.S.M. no. 270 staan. Dank zij de genomen optie kan het schip voor 12 a 13 millioen worden geleverd. Thans zouden de bouwkosten 27 pet. hoo- ger zijn. De kielplaat zal waarschijnlijk einde Juni of begin Juli worden gelegd. De heer van Hengel besloot met de mede deeling, dat door de aanschaffing van dit nieuwe schip de Zeppelinplannen geenszins op den achtergrond zijn gekomen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd ls tot officier in de Orde van Oran- Je-Nassau. ir G. de Haas te Enschedé. noemd is tot ridder in de Orde van Oraji- assau D. Bruins te Usquert. gekend is de aan de Orde van Oranje- ïedaitle In I •nden J. G. Zonnenberg 1 SCHEEPVAARTINSPECTIE Benoemd is tot adjunct-expert b|j de scheep vaartinspectie in vasten dienst, P. Visser to Voorburg. INSTITUUT VOOR BRANDSTOFFENECONOMIE derd Is tot techn. ambtenaar 2e kl. htf r brandstoffeneconomie. de het instltuui CONGRES TE PARIJS Amsterdam. de Poolcirkel "'"Boor reöina v.d.Bauw-veltman HOOFDSTUK VI De volgende dag ging 't weer recht op de kust aan, die ze dan ook spoediger dan ze gedacht hadden, bereikten. In on afzienbare verten strekten de ijsvelden zich grillig en grootsch Voor hen uit. Groote klompen ijs, in de zomer op drift geraakt, waren in het najaar saamgevroren met het jonge ijs, dat aan de kustrand in breede golven bevroren was. Schots en scheef lagen hier en daar de groote vastgevroren ijsschotsen over en op elkaar. Verderop verhieven zich reu zen-ijsbergen, waarvan de scheeve en soms stijle afgebrok kelde kanten flonkerden in groene en blauwe tinten. Ze beraadslaagden onder elkaar of ze de reis nu dwars pver de dichtgevroren baai voortzetten zouden. Jessie en Soak wisten dat Ikanoff gewoon was dit te doen. [Ten eerste omdat zij op die manier een paar dagen eerder hun bestemming bereikten en ten tweede omdat er langs de kust minder sneeuw lag, waardoor de snelheid van het span Vertraagd werd. Ze besloten om Ikanoffs gewoonte te volgen en te doen zooals hij gewoon was. Voor alle zekerheid zouden ze zor gen zoolang mogelijk de kust in bet oog te houden. Op die wijze konden ze met wat overleg vele groote bochten afsnij den en tegelijk bewaarde het hen er voor, dat ze belangrijk uit de koers zouden raken, iets, wat in deze tijd van 't jaar niet zonder gevaar was. Zoo gleden de sleden dan weldra voort over de meters dikke ijsvelden van de Poolzee. Handig ontweken de hon den op Soaks bevel zooveel mogelijk de 'soms hoog op en over elkaar geschoven ijsschotsen. Nijdig blaften ze tegen de vette zeehonden, die op 't gezicht van het lange span weg vluchtten naar de ademgaten in het ijs, waarin ze zich haastig lieten wegglijden. Verderop bleven ze lui en log liggen, terwijl ze van tijd tot tijd de kop ophieven en zoekend rond speurden. Als groepjes zwarte vlekken lagen ze in de witte wereld rondom. Een tijdlang ging alles goed. Links van hen als een grijze streep teekende de kust zich af. Hier en daar verhieven zich booge rotsen met witte sneeuwkoppen. Men kreeg de indruk, dat de afstand waarop ze zich bevonden, veel kleiner was, dan dat in werkelijkheid het geval was. Plotseling schrokken de drie reisgenooten op. Wat er eigenlijk gebeurde, begrepen ze niet onmiddellijk. Het scheen wel of een onzichtbare hand het snelle span opeens in haar vaart belemmerde. Er scheen iets te haperen. Hijgend trokken de honden nog met alle macht, in vertraagden tred. Dan op eens stonden ze stil. De voorste sleden gleden bonkend tegen elkaar: andere stonden overdwars. Soak sprong over eind en nam met scher pe oogen de situatie op. „Daar is het!" riep Soak, terwijl hij met de hand naar de staart van de sleden wees. Haastig sprongen nu allen van de sleden en liepen zoo snel mogelijk naar de bewuste plek. Spoedig zagen ze nu de oor zaak van het oponthoud. Er bleek een slechte plek in het ijs te zijn geweest, waar door de laatste slede was weggezakt. Deze stond nu met de voorkant tegen een zware ijsschots op, waardoor de honden niet bij machte waren geweest hem te trekken. Ook de voor laatste slee was weggezakt in een kuil van brokkelig ijs. t Even stonden ze sprakeloos, dan beraadslaagden ze, hoe dit euvel het beste te verhelpen zou zijn. Ze wilden de beide van waivisbeen gemaakte sleden niet achterlaten, daarvoor waren ze te kostbaar en bovendien konden ze het niet zonder de lading stellen. „Ik zal een paar houweelen halen," stelde Soak voor. „Dan gaan we de ijsrug, waar de slee tegenligt, wegruimen. Mis schien trekken we 'm er dan gemakkelijk uit." „We kunnen 't probeeren,"' meende Jessie. Soak ging de houweelen halen en weldra waren Soak en Jc.ssie aan 't werk. Door 't ongewone werk was Jessie echter spoedig uitgeput. Geen wonder ook. De ontbering en 't ver driet van de laatste dagen had haar geen goed gedaan. „Ik zal 't alleen wel probeeren, moeder," zei Soak, ,,'t Is zoo gebeurd." Soak werkte als een paard en weldra was de ijswal vol doende geslecht, om een poging te wagen de sleden vlot te brengen. Voor alle zekerheid begon Soak eerst de sleden wat af te laden. Hij klauterde er boven op en wierp alles wat voor z'n handen kwam op het ijs. Groote zakken stuk gehakt vleesch, dat bestemd was voor hondenvoer. Mooie zware planken, die de vorige zomer aangespoeld waren en door Ikanoff waren meegenomen om op de plaats van hun bestemming aange komen een zomerhut te bouwen en ook voor nieuwe harpoen- schachten dienst moesten doen. Verder harpoenen en schep netten en lange reepen zeel. die dienst moesten doen als de tuigen versleten waren; kortom een heele verzameling nut-t tige en onmisbare zaken voor een Eskimo. „Ziezoo, zei Soak, „nu gaan we probeeren." „Voort Pitha! Hu!" riep Soak. „Hul" Er kwam beweging in het span. Luid knalde de zweep. De voorste sleden gleden even vooruit Jessie en Nini keken met spanning toe. Zou 't gelukken? Maar hoe de honden ook worstelden. De sleden zaten te vast. Er kwam geen beweging in. Soak begreep dat het zoo niet zou gaan. Hij verweet zich zelf, dat hij niet de voorzichtige kant gekozen had. Had hij de reis langs de kust maar voortgezet, dan zou hun dit niet zijn overkomen. Er viel echter geen tijd te verliezen, wilden ze nog vóór het vallen van de avond de kust bereiken, om in een behoorlijke rotswoning te overnachten. Hij liet de moed dan ook niet zakken. Dat had zijn vader onder de moeilijkste omstandigheden ook nooit gedaan. Hij wilde zijn voorbeeld navolgen. „Ik zal de honden uitspannen, moeder." zei hij opgewekt. ••Uitspannen,' herhaalde Jessie nadenkend. „Ja, zei Soak. „Dan zet ik ze voor de drie achterste sle den. U zult zien. dat 't dan gaat. Hadden we 't dadelijk maar gedaan." Soak draafde naar de honden. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9