De Venetiaansche besprekingen be-eindigd SUKRISTOL KREYKAMP' TABAK ZATERDAG 24 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland MUSSOLINI SPEELT IN DE DUITSCHE KAART De Venetiaansche besprekingen zijn ge ëindigd. Von Schuschnigg en Schmidt be vinden zich reeds weder op den terugweg naar Weenen en ook de duce heeft, in aig-n vliegtuig, Rome weer opgezocht. Eens te meer zijn de Oostenrijksch Itaiiaansche vraagpunten tot nader order opgelost of op geschoven Het officieele communiqué, dat. de staatslieden, gelijk gebruik is, na hun ontmoeting aan de openbaarheid hebben prijs gegeven, kenmerkt zich door denzoif den vlakken en gladden stijl, die aan zulke staatsstukken in den regel eigen is. Het is nu eenmaal usance geworden om bii zulke gelegenheden te reppen van hartelijke, vriendschappelijke betrekkingen en van een volkomen overeenstemming tusschen beide ïienswijzen. Intusschen heeft de duce er tevens vonr gezorgd, dat de wereld langs zijdelingschen weg iets meer omtrent het besprokene zou te weten komen, omdat sommigen daarmede hun voordeel kunnen doen. Zoo heeft dan de „Giornale d'Italia", welk blad in Musso lini's land een zeer bijzondere plaats in neemt, een commentaar op het Venetiaan sche avontuur van Schuschnigg geleverd, hetwelk niet valt mis te verstaan. Dat men zulks in Oostenrijk ook inziet, blijkt wel uit de houding der bondsregeerlng, die kortweg heeft verboden, dat de Ween- eche bladen het in exlenso zouden nemen. Hetgeen het officieuse orgaan het Itaiiaansche gouvernement schijft, komt in het kort hierop neer, dat de restaura van de Habsburgers practisch voor onaf- zienbaren tijd van de baan is. Dit moet e harde slag zijn zoowel voor de monarch tische beweging in Oostenrijk als voor Von Schuschnigg, die dit streven naar het herstel der Habsburg-monarchie steeds heeft gehan teerd als een wapen tegen het al te stout moedig opdringen der Duitsch-gezinde Oos tenrijksche elementen met name de natio- naal-socialisten. Mussolini heeft hiermede op opvallende manier Duitschland in de kaart gespeeld en als het ware bevestigd, dat zekere geruchten omtrent een Duitsch- Italiaansche deeling van Oost- en Midden- Europeesche invloedsferen allerminst in de lucht hangen. Nog op twee andere gebieden van uiterst groot belang heeft Von Schuschnigg moeten ondervinden, dat hij in Italië niet lange een beschermer heeft door dik en door dun. Weenens coquetteeren met Praag is bij den duce niet in goede aarde gevallen. Oosten rijk zoo heeft de duce te verstaan gegeven, kan zooveel het Weenen lust zijn economi sche betrekkingen met Tsjechoslowakije ver beteren. Doch op zuiver politiek terrein is de verhouding tusschen Oostenrijk land anders gelegen. Het is bekend dat .Tsjechoslowakije sterk anti-Duitsche richt snoeren volgt, waarmede Oostenrijk, een Duitsche staat en onderteekenaar van de accoorden van Berlijn en Rome, zich niei zal mogen vereenigen. Voor Hodza's toena deringspolitiek tot Weenen moet zulks den genadestoot beteekenen; de Duitsch-Italiaan- sclie belangen prevaleeren hier in zulk een mate, dat hij zich thans in de positie van Cen afgewezen minnaar moet beschouwen. Tenslotte verluidt opnieuw, dat er in Oos tenrijks intern politieke leven een seling van zwaartepunt wordt voorbereid. Mussolini heeft erop aangedrongen, dat cr ■thans een einde zal worden gemaakt aan de sterke controverse tusschen het huidige bewind en de nog immer belangrijke bewe ging der nazi's. Naar verluidt zou een nazi leider als tusschenman worden aangewezen, om de toetreding te bevorderen van deze Hitler-voigelingen tot het vaderlandche Jront. Vermoedelijk zullen de Oostenrijksche nazi's deze toenadering weten te bevorderen door voorloopig zich wat in te binden. Zijn 2ij eenmaal uit hun politiek isolement ver lost, dan hebben zij ruimte om hun door- eijpelingstaktiek verder ten uitvoer te bren gen. Bezien wij een en ander ln groot verband, dan ligt er slechts één conclusie voor do band, en wel deze: Schuschnigg heeft op nieuw moeten ondervinden, dat hij nu min der dan ooit te voren, een vrij man is. Hij :s te vergelijken met dm gevangen meikever, die nog wel heel aardig vliegen kan, doch die toch door de dunne draad ervan weer houden wordt, geheel en al een eigen weg te gaan. Hij kan niet desnoods in de ruimte (ongestoord verdwijnen. Waarop dit alles tenslotte zal moeten uit- loopen? In Weenen blijft het een manoeu- vreeren en reorganieeeren, zonder dat men uit den cirkel van steeds dezelfde moeilijk heden en mogelijkheden geraakt. Vermoede lijk duurt dit rondvliegen van het aan den draad gebonden diertje, totdat het tijdstip gunstig is voor de machthebbers in Rome en Berlijn. Velen zien den tijd reeds naderen, dat de draad uit de handen van den duce in die van den Führer zal overgaan. De Oostenrijksche nazi's winnen aan invloed Berlijn en Rome bepalen Schuschniggs koers De economische wereld besprekingen Ook Baldwin toont reserve Naar aanleiding van de verklaring van Baldwin i.n het Britsche Lagerhuis ov-..r het standpunt van Engeland ten aanzien van een wereld-vredesconferentie, schrijft de Deutsche Diplomatisch-politische Korres- pondenz: Wanneer Baldwin daarbij van hei beginsel uitgaat, dnt een dergelijke con ferentie ook werkelijk kans op succes moe! hebben en voldoende \oorbcreid moet zijn. dan komt dit vo'komen overeen met hol Duitsche standpunt in deze kwestie. In het onderhoud meit LansLiury heeft 'de Fuhrer er den nadruk op gelegd, da! Duitschland, zooais 'anzelf spreekt, zich niet van internationale samenwerking afzijdig zal houden, voor zoover ui'zicht op succes be staat. Dat beteekewt, dat ook Duitschland, evenals Engeland, in het belang der zaak een zorgvuldige voorbereiding beslist Tioodig acht. wil nrao'ische en vruchtdragende ar beid ge everd worden. Dat een derge ijk standpunt thans alge meen niet meer als een soort politiek-van-de- lange-baan wordt beschouwd, doch integen deel als de uiting van een verantwoord!ngs- hewuste poli'iek, die uit de vergissingen en fouten van het verleden de noodige conse quenties trekt, is een aanzienlijke slap voor waarts, die de op'ossing van de te regelen vraagstukken ongetwijfeld kan vergemakke lijken. De besprekingen, welke Mussolini te Venetië met Schuschnigg heeft g~ voerd, zijn thans beëindigd. Na afloop weid het volgende officieele communiqué gepu Tijdens hun ontmoeting te Venetië hebben de Itaiiaansche en de Oostenrijksche regee- ringsohef verschillende besprekingen ge voerd geïnspireerd door de hartelijke vriendschap, die Italië en Oostenrijk ver bindt. Zij hebben zoowel de betrekkingen van Italië en Oostenrijk met aimdere landen, als de vraagstukken, die réchtstreeks de beide landen betret.ffen, besproken. De duce en Schuschnigg hebben met vol doening vastgesteld, dat de zienswijzen der beide regeeringen volkomen met elkander in overeenstemming zijn en bij deze gele genheid de beginselen bevestigd, waarop huiti vriendschappelijke betrekkingen ge baseerd zijn. Zoo hebben zij o.a. opnieuw de gunstige resultaten gereleveerd van de toepassing der protocollen van Rome, die in volkomen overeenstemming met Hongarije is geschied en het vertrouwen uitgesproken, dat hun samenwerking zal bijdragen tot versteviging der vriendschapsbanden tusschen Oostenrijk en Italië. Tevens hebben zij die overtuiging geuit, dat deze samenwerking zal leddcn tot het gemeenschappelijk doel, d.vv.z.' de voorwaar den te scheppen voor een algemeene orga nisatie van het Donaubekken. Zij zijn ervan overtuigd, dat deze organi satie niet met goed gevolg ontworpen en verwezenlijkt kan worden zonder de daad werkelijke deelneming van Duitschland. Zij zijm er voorts van overtuigd, dat de protocollen van Rome, die onder bepaalde voorwaarden, die voor ieder geval moeten worden vastgesteld, eveneens voor andere landen open staan, alsmede de pacten, die verleden jaar door Oostenrijk en Italië mei Duitschland gesloten zijn, en het onlangs gesloten accoord tusschen Italië en Joego slavië, geschikt zijn,, een gunstige ontwik keling van den toestand in midden-Europa te waarborgen, in het belang van de deel nemende landen, evenals iin het algemeen belang van den vrede in Europa. De Oostenrijksche bondskanselier heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt, om met den duce uitvoerig van gedachten te wisselen over de kwestie der economische betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk en te wijzen op de belangrijke bijdrage, die Italië geleverd heeft tot den economischen wederopbouw van Oostenrijk, dank zij het drukke goederenverkeer tusschen Italië en Oostenrijk. De nazi's komen weder aan bod! In een commentaar op de bespre kingen te Venetië schrijft de directeur xfon de „Giornale d'Italia", dat deze vooral de nabuurlanden van Oosten rijk golden en in het bijzonder Duitschland. De schrijver zegt te kunnen mede- deelen| dat, dank zij de medewer- kiinig van Italië, binnenkort bepaalde meeningsverschillen, die nog tusschen de beide landen bestaan, uit den weg geruimd zullen worden. Spoedig zal namelijk op de nat ionaal-socialisten in Oostenrijk een beroep worden ge daan om de verantwóórdelijkheid van het vaderlandsche front te dee- len, hetgeen de eerste stap zal zijn op den weg naar deelneming aan de Oostenrijksche regeering. Zelfs is binnenkort de benoeming te verwachten van een nationaal- socialistischen vertegenwoordiger in het vaderlandsche fromt, die met bondskanselier Schuschnigg en den staatssecretaris van het vaderlandsche front, Zernatte, zal streven naar een oplossing van alle kwesties, die tus schen beide 'nationale bewegingen geregeld moeten worden. Wat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Joegoe-Siavië betreft, verklaart het blad, dat tusschen Weenen en Belgrado geen enkei meening6verschil bestaat, behalve de terug houdendiheia van Joego-Slavlö ten aanzien an het herstel der monarchie in Oostcnrij Daar echter deze kwestie niet van actueel ielang is, v prkt alles mede, voor de vor- jiing van nauwere en meer productieve beirekkingen tusschen de beide landen. Tusschen Oostenrijk en Roemenië bestaan slechts meeningsverschillen ven economi schen aard, die echter niet ernstig zijn en ongetwijfeld geregeld kunnen worden. Het contrast tussohen Weenen en Praa^ draagt daarentegen een politiek karakter is gelogen in de sterke anti-Duitsche Voor' CORPULENTEN, DIABETICI. MAAGLIJDERS, PICNICCERS Suiker maakt dik. SUKRISTOL NIET. Enorme bespnrlng op Uw aulkerrekenlng Vooral bij bereiding van Rhnbarber en andere veel suiker vragende r ijzen Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak; het Ls een zuiver product In handige platte draaidoosjes 400 stuk9. slechts '25 cent. Bij Apotheken en Drogisten. Import.: H. TEN HERKEL Hilversum. lAdv.J richtlijnen van Tsjecho-Slowakije, w mede Oostenrijk, een Duitsche staat en on- derteekonaar van de accoorden met Berlijn en Rome, zich niet kan vereenigen. Dit beteekent echter niet. dat Oostenrijk zijn betrekkingen met Tsjecho-Slowakije moet verbreken, integendeel, zij kunmen op economisch terrein wordien uitgebreid. Het vraagstuk der restauratie van de monarchie is bij de besprekingen nauwelijks aangeroerd, te meer omdat officieel is vast gesteld, dat het niiet van actueel belang is. Wat betreft de uitbreiding van de proto collen van Rome tot andere Donaulanden, waarvan het officieele communiqué spreekt schrijft de directeur van de „Giornale", dat doelLieer in hSt ti^zonder op Joego-Si'avië Mussolini's bezoek aan Hitier De Italiaansch-Duitsche vriendschap wordt nauwer aangehaald De sinds weken te Berlijn in omloop zijnde bewering, dat Mussolini Duiischland zal bezoeken, keert thans met grooter stelligheid terug. Men acht het mogelijk, dat Mussolini nog in Mei een bezoek aan Hitier te Berchtesgaden zal brengen. Men spreekt er zelfs van. dat dit be zoek het sluiten van een vèr-strekkende .Uuitsch-Italiaansche overeenkomst zou kunnen meebrengen. D,aa!'bi] w^st me" op. dat Goering thans m Italië verioeft. dat von Blomberg, de Duitsche rijksminister van oorlog, er bin nenkort verwacht wordt en dat 'von Neu- rath, de Duitsche rijksminister van buiten- landsche zaken, na hem zal volgen. Verder valt er op te wijzen, dat de leider van net Duitsche arbeidsfront. Ley, kort ge iden in Italië op bezoek is geweest, terwijl de Itaiiaansche jeugdleider Ricci met 25 ba- lillaleiders in Duitschland reizen maakt, evenals de gouverneur der Bank van Italië Azzolini. Minstens een deel dezer personen, zoo re deneert men, moet zich met de voorberei ding van een Duitsch-Italiaansche overeen komst bezig houden, die den geheelen toe stand in Europa zal raken, vooral echter de complexen Spanje en Oostenrijk. Tegelijk met deze combinaties wordt er op gewezen, dat het bezoek van Schuschnigg aan Venetië door de Duitsche pers bijna vol komen geïgnoreerd wordt. België los van Locarno Hedenmorgen zijn op 't departement van Buitenl. Zaken te Brussel door minister Spaak en de ambassadeurs van Frankriik en Engeland, twee belangrijke staatsstuk ken onderteekend. Het eerste document behelst een Fransch- Britsche verklaring, waarin Relgië bevrijd wordt van zijn Locarno-verplichtingen als garandeeronde mogendheid het tweede bp staat uit een ontvangstbevestiging van de Belgische regeering. De documenten zullen Zondagmorgen ge- publice-e.rd worden. Ci'ano naar Albanië De Itaiiaansche minister van Buitenland sche Zaken Ciano zal zich Woensdag a.s. naar Albanië begeven, voor een bezoek aan de hoofdstad Tirana. Deze reis geschiedt in volledige overeenstemming met Zuid-Slavië. De eerste uitwisseling van brieven heeft tusschen Italië en Zuid Slavië ten aanzien "an de Alhaneesche kwestie plaats gehad, onmiddellijk na het sluiten van het verdrag van Belgrado. Sindsdien is de overeenstem ming langs den weg der kanselarijen nader uitgewerkt. De Itaiiaansche gezant' te Tirana is dezer dagen naar Rome gekomen. Een Japansch-Russische toenadering Het agentschap Domei meldt, dat 'te mi nister van buitenlandsche zaken, Sato, tot een principieele overeenkomst is gekomen met den Russischen ar bassadeur te Tc lo, Jourenef, over „een zeer belangrijke kwestie' voor de wederaanpassing der Japansch-Rus sische betrekkingen". Domei voegt hieraan toe. dat Sato vermoe delijk de goedkeuring heeft vckragen van de ministers van oorlog en marine en van twee andpre leden van het kabinet voor deze overeenkomst, die binnenkort ges'oten zou worden. Automatische noodseinen voor schepen Practlsche Aineriiaansóhe vinding! In verhand met een officieelo bepaling, dat tegen 10 Aug. a.s. alle Amerikaansche vj-achtschepen van meer clan 550 br. t. door loopend draadloos te bereiken moeten zijn, zal na uitgebreide proeven op 600 Ameri kaansche vrachtschepen een automatische noodsein-installatie worden aangebracht. Deze installatie bestaat uit een stelsel van alarmbellen, aangebracht in de radiohut, op de brug en in de slaaphut van den mar conist. Wanneer de marconist van een in nood verkeerend schip een S.O.S.-sein zal gaan uitzenden, geeft hij een sein dat auto matisch de alarmbellen op alle schepen die binnen draadloos bereik vallen in werking stelt. Op dit sein kunnen de marconisten aan boord van andere schepen zich naar de radiohiq begeven, waar de installatie reeds de positie van het in nood verkeerendo schip hoeft opgeteekend. Tevens kunnen de marconisten van in nood verkeerende schepen een installatie in werking stellen, welke doorloopend S.O.S.- seiner uitzendt en de positie van het schip opgeeft, zelfs wanneer de marconist zelf in verband met rook of brand zijn post heeft moeten verlaten. DE HERTDG VAN WINDSOR EN DE CRITIEK De advocaat van den hertog van Windsor, A. G. A lion, heeft medegedeeld dat hij den uitgever van bet boek „Commentaar op de Kroning" van Goorffret Dennis, heeft ge vraagd het boek uif de circulatie te nemen, aangezien in dit boek heftige rrltiek wordt geleverd op ex-koning Edward VIII. Allon beschuldigt Dennis van belcediging en verklaarde, dat indien het boek niet 'ordt teruggetrokken, een vervolging zal worden ingesteld tegen don uitgever en tegen den schrijver. Dennis is een bekend schrijver; hij is ge- limcn tijd werkzaam geweest op het secre tariaat van den Volkenbond. GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL te Frederiksoord Opleiding in alle richtingen van den Tuin bouw M O. 7 II.A. Schooltuin m. 13 kassen Vraagt prospectus. De Directeur. DU BI EUSE VORDERINGEN FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECH1 staat tot Uw dienst zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS De Spaansche burgeroorlog DE BESCHIETING VAN A/IADRID DUURT VOORT Blokkade van Bilbao blijft niet effectief De Spaansche hoofdstad b'ijft ten prooi aan de bombardementen van Franco's troepen. Gistermiddag begonnen de bat terijen opnieuw te bulderen. In een uur tijcis kwamen ongeveer veertig granaten van het zwaarste kaliber in de binnen stad neer. vooral in de wijk rond de Plaza de Mayo en de Puerta del Sol. Van «iet-officieele zijde worden de ver liezen. die door het bombardement van gisteren veroorzaakt werden, geschat op twaalf dooden en vijftig gewonden. Het totale aantal slachtoffers van de artilleriebeschieting der laatsrte twaalf dagen wordt aangegeven met 225 dooden en 300 gewonden Gisteren waren de straten van de hoofd stad tot laat in den namiddag geheel verla ten Van tijd tot tijd zag men slechts enkele menschen langs de muren van de huizen voortsluipen, voortdurend dekking zoekend tegen de neersuizende granaten. Vier honderd meter voor de ambassade der Vereenigde Staten, waarin zich eeu aanta' vluchtelingen bevindt, kwam een zware 20c c.M. granaat neer, zónder dat het gezant, schapsgebouw evenwel werd getroffen Britsche schepen loopen Bilbao binnen De Engelsche admiraliteit heeft medege deeld. dr.t de Britsche koopvaardijschep"!! „Stanbrock", „Hamsterley" en „Mac Gregor". welke uit Saint Jean de Luz waren vertrok ken, geladen met levensmiddelen, ongeh'ii- derd de haven van Bilbao zijn bin-acngeloo- pen. Het slagschip „Hood" heeft de schapen niet geennvoyeerd. hoewel het sc.hip we! in de nabijheid bleef. Een Renter-telegram uit Saint Jean de Luz meldt nader, dat voordat de drie Britsche schepen in Bilbao waren aangekomen, een kruiser van de nationalisten een granaat af vuurde. Nadat het schot was afgevuurd, scheen de ..Hood" ten tooneele en. naar nomen wordt kreeg de Snaansche kruiser de waarschuwing, dat hot vuur op het oorlogs schip zou worden reopend, indien dit hit vuren voortzette. De kruiser verwijderde zich daarop en de „Hood" keerde naar Saint Jean de Luz terug. Intusschen zijn nog twee Britsche schepen de „Sheaffield" en de „Marvia"'. te Sai k .Tean de Luz aangekomen. Zij ve/voeren 'eneens levensmiddelen naar Bilbao. Oorlogsmateriaal aangehouden In een schip, dat korte lings door de Spaan sche nationalisten in beslag is genomen ia de Golf Gascogne, heeft men 22 vlieg tuigen met motoren en uniformen voor 30.000 manschappen, benevens een ontzaglij ke hoeveelheid oorlogsmateriaal gevonden. Madrid krijgt weer een gemeenteraad Te Madrid zal de gemeenteraad, die tijdens de vorming der verdedigingsjunta werd ont bonden. weer in zijn functie worden nersteid. Generaal M i a j a zal dus voortaan geen an dere taak te vervullen hebben dan die welke zijn functie als commandant van het oenu-ra- le leger met zich mee brengt. De gemeenteraad van Madrid 'zal belast worden met de verzorging van alle burger lijke diensten en functies. De po'iti.?*d?enst ju zullen worden verricht door organismen, die afhankelijk zijn van hot ministerie van biu- nenlandsche zaken. Een maand hotelsluiting in Groot-Parijs? De hoteleigenaren en directeuren van res- aurants en cafés in het district Groot-Parijs (Seine-et-Oize) hebben in 'n vergadering te Versailles besloten, dat ingeval de veertig- urige arbeidsweek in hun bedrijf wordt toe gepast. zij alle hotels, restaurants en café's in het departement Seine-et-Oise voor een maand zullen sluiten. Dit is hun antwoord op de bedreiging van hun personeel te zullen staken als de veertig urige arbeidsweek voor hen niet zou gelden Het sluiten van de hotels en retaurants in de mooie, boschrijke streken buiten Parijs, waarheen in het voorjaar duizenden Parii- zenaars eiken Zondag heengaan, zou een ramp zijn zoowel voor de Parijzenaars als de exploitanten. Ook de hezoekers der Ten toonstelling, die Versailles, St. Germain Fontainebleau, Rambouillet en de Seine- oevers zouden willen bezoeken, zouden er onder lijden. Kort Nieuws De Poolsche minister van buitenlandsche zaken, Beck, die momenteel te Boekarest vertoeft is gister door koning Carol in ge hoor ontvangen waarna hij besprekingen hoeft gevoerd met minister-president Tata- rescu en den minister van buitenlandsche zaken, Antonescu. De rechlbank te Boedapest heeft den leider van de uiterst-rechtsche partij „Nati onale wil", majoor Szallassy, wegens oprui ing en aanzetling tot anti-semietische actie tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld. Dit vonnis heeft in rechtscho kringen groote beroering gewekt, UIT HET SOCIALE LEVEN Chr. handelsreizigers bijeen Jaarvergadering te Dordrecht De Ned. Vereen, van Chr. Handelsreizi gers en handelsagenten hield heden te Dor drecht In „Ter Merwe" haar 9e jaarverga dering, die om 10 uur voormiddag aanving. Na een begroetingswoord namens de ont vangende afdeeling volgde het openings woord van den vereenigingsvoorzitler. In bespreking kwamen vervolgens de jaarverslagen, die de goedkeuring der ver gadering ontvingen. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. v. Wijngaarden, van Rotter dam dat gedrukt aan de leden was toege zonden, kon niettegenstaande de economi sche moeilijkheden van 1936. toch nog mei ding maken van stijging van het ledental er. wel tot 224. verdeeld over 12 afdeelingen. Dankbaar werd gememoreerd do aanneming van het wetsontwerp, regelende de rechts positie van handelsagenten en reizigers. To taal 13 leden ontvingen gelden uit de werk- loozenkas. ITet ondersteuningsfonds we prachtig. Het verslag betreurde dat de Gro ninger Chr. handelsreizigersvereenigine nog steeds niet besloot haar isolement op te ge ut het verslag van den penningmeester den heer A. P. van Pelt van den Haag, bleek, dat uit de werkloozenkas werd uitge keerd f 2523.45, verdoold over 145 wokon. Het onderstenninffi«fonds was eind 1936 ge stegen tot 2384.96. De kosten der vereen, overtroffen de op brengsten met f 30.31. Op het verdere verloop der vergadering komen we Maandag terug. Door Plicht tot Recht Vergadering van de Bing Zuid-Holland-Zuid De Ring Z.-Holland (Zuid) van de Ned Bond van Chr. P.T.T.-personeel „Door plicht tot Recht", kwam in vergadering bijeen in het gebouw A.M.V.J. Boompjes te Rotter- d a m. In zijn openingswoord memoreerde dc Voorzitter de Postbegrooting. Spr. sprak een woord van dank. voor die Kamerleden die de belangen van het per soneel ook betreffende de Zondagsdiensten in de vergadering van beide Kamers hebben bepleit. De heer W. Swart (Schiedam) werd als Penningmeester herkozen. Hierna volgde de behandeling van de punten voor de beschrijvingsbrieven voor Congres en Bondsraad. Bij het punt: Salarieering, stond men ge- ruimen tijd stil. Er ontwikkelde zich een be spreking over de nood vooral van het lagere personeel in verband met de aanhoudende prijsstijging van de eerste levensbehoeften. Gevraagd werd, of, voor de ambtenaren eerst de stijging 10% moet bedragen, om dan misschien 5% tegemoetkoming te ont vangen, waardoor de achterstand weer 5% is. hij de toch al reeds lage looncn. Dc Ring besloot het volgend schrijven te richten aan het Bondsbesfuur. .De Ring Z.-TIolland (Zuid) in vergade ring hijéén, in het gebouw A.M.V.J. Boomp jes Rotterdam, dringt er bij het Bondsbe- stuur met kracht op aan, in verband met de aanhoudende prijsstijging van de eerste le vensbehoeften, die stappen te doen, welke kunnen leiden tot het ongedaan maken der laatste salariskorting van 5% aangezien reeds nu. vooral hij de laagst bezoldigden, er van „nood" gesproken moet worden". De overige punten voor de beschrijvings brief werden vlot behandeld. Na dankgebed, volgde sluiting van deze goed bezochte vergadering. Alle afdeelingen waren aanwezig d,w.z. Rotterdam, Delft Schiedam, Vlaardingen. Dordrecht en Gorcum. Loonc-^ict te Vrïcrrenveen Donderdag werd de hulp van den bur gemeester als hoofd van de politie ingeroe pen door den directeur der afdeeling weverij van de fabriek der firma Jansen en Tilanus te Vriezenveen, daar een 18-tal jeugdi ge werklieden, na aanzegging van de direc tie. de fabriek niet wenschte te verlaten. Het conflict ging over een loonregeling. Bedoel de werklieden, die reeds enkele jaren in le fabriek werkzaam zijn en loonen verdienen van ruim vipr en vijf gulden per week, had den om loonsverhooging gevraagd en in ver band daarmede een onderhoud met de direc tie verzocht, hetwelk niet werd toegestaan, terwijl hun verder te kennen zou zijn gege ven dat op verhooging niet moest worden gerekend. De burgemeester dezer gemeente, de heer A. P. F. A. J. Albarda, heeft zich persoonlijk met politie en marechaussee naar de fabriek begeven, waarop de betrokken werklieden op aanzegging der directie, onmiddellijk he1 fabrieksterrein verlieten 'EMENGD NIEUWS Een werkplaats op wielen is een oplegger Een aannemer in Wassenaar had in zijn tuin een werkplaats op wielen ge bouwd. Hij had het gedaan zonder toe stemming van de bouwpolitie, die dan ook onmiddellijk proces verbaal op maakte, omdat zij van oordeel was, dat de aannemer de bepalingen van de bouwverordening had overtreden. De aannemer evenwel was van meening, dat de werkplaats heelemaal geen bouwwerk was. maar een oplegger. Immers: de werk plaats stond op wielen en kon gereden wor den naar elke plaatjs, waar de aannemer haar wenschte. De Haagsche kantonrechter, mr. Van Hacften, die nu moes.t beslissen wie van beide partijen gelijk had. stelde dezer dagen ter plaatse een onderzoek in. Dat gebeurde 'n tegenwoordigheid van een ambtenaar der bouwpolitie en den aannemer. Dat zijn went plaats inderdaad geen bouwwerk was maar een oplegger, demonstreerde de aannemer door „de werkplaats op wielen" op don openbaren weg te rijden, waarna een tochtje door Wassenaar werd gemaakt. I-Iet vehikel werd daarbij getrokken door een auto. Gistermorgen werd deze merkwaardige zaak voor het Haagsche kantongerecht voort ge.ret. De ambtenaar van hot O M.. mr. La ige oyer, zotte uitvoerig uiteen dat op hat moment, waarop de houwpolilie indertijd de overtreding had geconstateerd de werk plaats practisch nog niet kon rijden. Toen was wel degelijk van een overtreding sprake De aannemer evenwol had zijn vehikel destijds nog niot heelemaal gereed gehad. Spr. was van oordeel dat de werkplaats op dit moment niet beschouwd kon worden als een bouwwerk in den zin der wet. Bewezen is en blijft KWALITEIT sinds 1841 Vertegenwoordiger met depöt: J. DEROGéE Jr. HOOIGRACHT 96 LEIDEN fAdn.) is dat het vehikel kan rijden. Op deze gronden vroeg de ambtenaar vrijspraak. Hij gaf den aannemer echter den raa.d het vehikel in den tuin te la ten, om dut het lompe gevaarte op den weg het verkeer in moeilijkheden zal brengen. Ook de kantonrechter achtte de tenlaste legging niet wettig en overtuigend bewezen. Hij sprak den aannemer vrij. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP Gisteravond om half zeven is op den hoek van het Groot-Weezenland en de Deventer- straat te Zwolle een aanrijding voorge vallen, waarvan de afloop doodelijk was. Door tot dusverre onopgehelderde oorzaak kwam in de voor. het verkeer zeer moeilijk gelegen bocht de wielrijder A. B. met een vrachtauto in hotsing. De man kreeg het achterwiel over het hoofd en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar de R.K. Ziekenverpleging overgebracht. MANUFACTURENZAAK UITGEBRAND TE SMILDE Vanochtend is brand ontstaan in den ma nufacturenwinkel van den heer W. Dik te Boven-Smilde. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, kon zij niet verhin deren, dat de zaak geheel uitbrandde. Van den inboedel kon niets worden gered. De brand is vermoedelijk ontstaan door uitstraline van een electrische kachel. De schade wordf door verzekeringg gedekt. 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Huizenbezit geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goede belegging. Wij hebben voor Iedere belegger een passende aanbieding. Als U ons het beheer ln handen geelt, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAG 2950.— tot 190.000. GELDBELEGGING Vr"° Huls|M' E,a°"- ULLUULLLUUIIIU panjen Blok|CS, Bot- terdam, Overschie, H'berg, IJsselmonde. HEERENHUIZEN v.ai f 2950.— tot f 19800 UW EIGEN HUIS (Huizen) TEGEN DAGPRIJS. N.V. „ZOMERHOF", OVERSCHIE CHR 1'AA SEN Jr_ Dir. Telefoon 12247 NATUURLIJK te HEEMSTEDE Relastlngen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïll. Woninggids bij: heemstede-s woningbureao corn. l. kwak heemstede dreef 276 Natuurlijk in VOORBURG' de ideale randgemeente der Residentie Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronestevn 61. Pi Mnrinnnetaan 272 WEiNSGHT U bij het koopen of huren I van Uw woning DESKUNDIGE voor I lichting? WENDT U DAN to'i WONINGBUREAU „GOOltUST" P. Huitzing Zn., Bouwkundigen HILVERSUM JOH. GER.WEG 92 Telefoon 6674 Architect en Makelaar W. J. BULSING TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2