cvocft onJni vXouuwn VAN RIJN S ^MOSTERD HANDWERKEN KNIPPATROON v.DAM BOOD „EN FA' K 0 WEKELIJKSCHE BIJLAGE 14e toer: crêpe, zooals de 12e toer. 15e toer: beige, 5 st. 7 M. zooals bij de 13e (oer. 16e toer: beige, 4 st. 8 M. 17e toer: terra, 4 st. 9 M. 18e toer: terra, 3 st. 10 M. 19e toer: bruin, 2 st. 11 M. 20e toer: bruin, 1 st. 12 M. maar in deze laatste toer wordt na elke moes 1 losse, 1 vaste gehaakt. De achterkant wordt geheel in stokjes ge haakt. De verdeeling der kleuren kan naar eigen verkiezing genomen worden, als men er maar om denkt de laatste toer de donker ste kleur te nemen. Men begint met een ring van 3 lossen, daarin 12 st. zoo meerdert men De wasch buiten de deur De waschtobbe is ouderwetsch geworden De klassieke uitspraak van den scheikun dige Liebig, dat het verbruik aan zeep voor een volk een maatstaf is voor zijn bescha ving, is een vleiend gezegde voor onze Ne- derlandsche beschaving, want onder de ver schillende cultuurlanden nemen wij met ons zeepverbruik relatief natuurlijk een der bovenste plaatsen in. Wij bezetten deze gunstige positie zeer ze ker niet door een voorbeeldige zindelijkheid op ons lichaam want een Franschman, een vertegenwoordiger van een volk, dat in het zeeplijstje ver onder ons staat, wist bij 'een bezoek aan de Hollandsche badinrich tingen te constateeren, dat de pooten van de tafels en stoelen schooner waren dan de beenen van de Hollanders zelf maar wij scheppen behagen in heldere kleeding en onze huismoeders hebben een hekel aan on- frisch tafel- en beddegoed. Het pleit wederom voor onze beschaving, dat hier in meerdere mate dan elders wordt ingezien, dat de behandeling van de wasch goed eren vakkundigheid vordert en dat uit gaven daarvoor zeer gewettigd zijn. Dat waschbehandeling een kunst is, die slechts weinigen perfect verstaan vermoch ten wij reeds in de zestiende eeuw de we reld te toonen, toen aan het hof van ko ningin Elizabeth van Engeland een Neder- landsche dame werd belast met de zorg voor de koninklijke- en hof wasch. Zij wist op bizondere wijze haar kunst aan te pas sen aan de mode van dien tijd en aan de kra gen en de met kant bezette kleedingstukken zoo'n fijn cachet te geven, dat zij onder de Engelsche aristocratie een ware vereering genoot. Degenen, die zich haar kunst ten nutte wilden maken en deze navolgen wil- j den betaalden haar zelfs 5 pond Sterling per uur onderricht. Dat de humeurige koningin tenslotte het dragen van zoo opgemaakte kleedingstuk ken verbood aan hare onderdanen doet geen afbreuk aan de voortreffelijke kunst van deze „opperwasohvrouw", integendeel, want de mode er van was al spoedig zoo ingebur- Boenen van het waschgoed aan een tobbe met een borstel op een waschbcrd is doel treffend wat betreft de reiniging, maar de vezel blijft sterker als het goed langzaam rondwentelt in de roteerende trommels de wasscherij met volkomen gladde wan den en in een krachtig zeepsop. Een uur of wat koken op het gasfornuis is soms ook afdoende om een schoone wasch te krijgen, maar het is de vraag of de warenkennis van de dienstbode en waschvrouw voldoende gelijken tred houdt met het uitkomen van nieuwe genre's van textielproducten om te kunnen weten bij welke temperatuur deze gewasschen mogen worden om te voorkomen dat kleuren door- looper» of dat de stoffen krimpen. Waar schijnlijk niet en misschien zelfs niet die van de leiding van ieder wasscherijbedrijf, maar deze zal tenminste een onderzoek er naar instellen of laten instellen en kan door de outillage van het bedrijf iedere ge- wenschte temperatuur toepassen. Kraakhelder kan men de wasch voora! ook maken met chloorkalk, dat bij de wns„h vrouw den onschuldigen naam draagt van bleckpoeder, maar wil men niet de goede ren zeer doen slijten dan moet het bleekbad van een zeer bepaalde concentratie zijn en op een bepaalde temperatuur gehouden worden. Ten eerste zal een goede wasscherij geen bleekpoeder gebruiken, dat door de las tige korreltjes soms kleine gaatjes kan ver oorzaken maar zal bovendien langs chemi- schen weg de concentratie van het bleek bad fixeeren. Van welk groot belang het water bij het wassohen is weten degenen, die met de huis houdelijke wasch belast zijn maar al te goed, maar als het nu eenmaal hard (schraal) is, dan moet erin berust worden, dat de zeep zich omzet in kalkzeep, die de tint grauw en het aanvoelen stug maken. De waterleiding levert het nu niet anders en deze heeft in de eerste plaats rekening te houden met de geschiktheid voor de con sumptie, voor welk doel juist zaJit water minder gewenscht is. De wasscherij is hier op niet aangewezen, zij heeft veelal haar eigen watervoorziening waardoor het opge pompte bronwater onthard en voor wasch- doeleinden tot in de perfecte gezuiverd kan worden. Wie het kan doen overwege derhalve eens, of er niet inderdaad véél voor pleit, de wasch buiten de deur te doen! gerd, dat men het koninklijk bevel negeerde Naast zulke roemruchte feiten uit het ver leden staat echter toch nog het vrij droevige van heden, dat een veel te groot deel der be volking in zijn voorstellingg feitelijk geen verschil weet te maken tussohen het mo derne hedendaagsche wasscherijbedrijf en de waschvrouw aan te tobbe. Het verwondert ook, dat nog zoovelen. i^ch wel .heusch de kosten zouden kun nen opbrengen voor de waschbehandeling buiten de eigen woning, nog binnen hun be huizing vrijelijk met ammoniak en wasch- benzine omspringen ten spijt van de af schuwelijkste voorbeelden van brand en vergiftiging, terwijl de wasscherij en zich te houden hebben aan de voorschriften van de ongevallenwet. Zelf doen of eigen dit of dat is bij vele menschen een ingekankerd en meestal mis plaatst idee-fixe. Parallel hieraan gaat de gedachte, dat iets dat met de hand gebeurt beter is dan wat machinaal vervaardigd en behandeld wordt. De machine kan men dwingen deze of gene bewerking met regelmatige stiptheid te verrichten en bij handwerk is men aan gewezen op de meerdere of mindere toewij ding, die de bezitter der handen voor het we k heeft. W;it »hjt mijn goed toch door die machi nes its soms ...a verzuchting van de huis vrouw als ze bij het ontpakken van de wasch mand de scheurtjes in de handoeken ontdekt, waarmee de heer des huizes 's mor gens stiekum zijn scheermesjes afdroogt en aldus de vezels al half doorsnijdt vóór het goed naar de wasscherij gaat, of bij ont stentenis van een lus zijn doek toch wil op hangen. Wasschen is geen enkelvoudig proces, doch zoowel mechanische als chemische krachten spelen hierbij een rol. Het is de kunst deze krachten alle dienstbaar te ma ken aan de reiniging en ze zoo min mogelijk van imioed te doen zijn op de structuur en de hoedanigheid van het. weefsel, hetzij dat dit achteruit kan gaan in sterkte of wel krimpt of wel van kleur verandert Gehaakt moezenkussen Van Extrema 3606, van N.V. Artsilk Breda. Benoodigd: 2 strengen bruin nr. 1027 k 50 gram; 1 streng beige nr. 1029 50 gram; 1 streng crêpe beige nr. 31 a 50 gram; 1 streng terra extrema nr. 1033 a 50 gram. 1 haaknaald inox nr. 3. Afkortingen: L. is losse; V. is vaste; x is maal; M. is Moezen; st. is stok. Beschrijving der moezen: 6 x (omslaan, insteken, omslaan, doorhalen), dan omslaan en door alle lussen op de naald halen, dan 1 losse. Met de beige extrema beginnen, 31. ring sluiten, daarin 8 v. en met halve vaster, sluiten, 31. Ie toer: met beige, 8 x M. (vergeet nooit na 1 M. 1 losse te haken). 2e toer: crêpe 8 x in gaatjes 1 st. 21. 1 st. dan nog 1 losse. 3e toer: bruin, in gaatje van twee losse MOEDERS MOLENAAR's KINDERMEEL Het aangewezen Uw lieveling! voedsel voor der vorige toer 3 st. en in de eene losse 2 st. 4e toer: crêpe 40 stokjes. 5e toer: terra enkel stokjes en zoo meer deren tot men er 66 in de rondte krijgt. 6e toer: crêpe, 66 st. 7e toer: bruin, 6 x 10 st. 1 1. 1 M. 8e toer: terra, 9 st. (op de 2e beginnen) 1 1.2 M. 1 voor en 1 na de moes van de vorige toer. 9e toer: terra, 8 st. 3 M. enz. 10e toer: beige, 7 st. 4 M. enz. 11e toer: beige, 7 st. 5 M. enz. 12e toer: crêpe. Men haakt op elke moes 1 vaste, met 1 losse ertusschen en op de stokjes, enkel stokjes 13e toer: bruin, 6 st. op de stokjes, 6 M. op in iedere toer ongeveer 10 st. bij. Tenslotte worden voor en achterkant met vasten van de donkerste kleur samen gehaakt. Voor de afwerking een zijden kwast van Crêpe in het midden. WOL SPECIALIST DE NIEUWE WOLBAAL Jonberfransstraat 117, Tel. 51992 bij de Goadschesingel Schiedamscheweg 65, Tel. 31774 naast Bervoets. ROTTERDAM Een paar schoonmaak- details De kachelpijpen, die nu zoo langzamer hand naar den zolder moeten verhuizen om dat het winterseizoen ten einde is, eh met de schoonmaak de gewoonte bestaat, alle stookplaatsen in het huis te likwideeren, be- hooren tot de „zorgenkinderen!' van iedere huisvrouw. Bijna elk najaar, als men ze te voorschijn haalt, is er wel eentje bij, die niet meer deugt, die in de zomermaanden itilletjes is bezweken. De réden daarvan is soms niet na te speuren, soms ligt ze wel degelijk aan ons zelf. In de eerste plaats zijn het dikwijls dampen uit de brandstof, bijvoorbeeld zwavel, die in verbinding met aterdamp in den schoorsteen zich tot zwavelwaterstof vormen, die zeer ruineus op de kachelpijpen werken, zoodat ze reeds één seizoen een flinke knauw krijgen, of geheel vernield zijn. In het bijzonder is dit het geval bij pijpen of afzonderlijke dunne schoorsteenen, zooals geglazuurde pottenbuizen, die in een koude ruimte of In de buitenlucht staan, waar die dampen con. denseeren, en dan als scherp, bijtend vocht op het ijzer afdruipen. Worden zulke kachel, pijpen niet of onvoldoende schoongemaakt, weggeborgen op een plaats, die niet volko men droog is, dan gaat het roestproces voort. Als we zulk een pijp in het volgende najaar, als we hem weer noodig hebben, te voorschijn halen, dan ziet hij er uit alsof er de mot in zit. Aangezien dat proces van den 1 binnenkant van de pijp uitgaat is er weinig méér aan te doen dan droog houden, want elk vocht verbindt zich weer met de zwavel, met het bekende resultaat. Sommigen stoppen de pijpen vol met krantenpapier of met turfmolm, wat inder daad goed kan zijn, wanneer in de eerste plaats de kranten en turfmolm volkomen droog zijn en daarna zeer droog worden opgeborgen. Komen ze te liggen op een voch. tigen zolder, zooals bij vochtige huizen of huizen, waar groote hoornen vlak bij geplant zijn, die er hun takken over uitspreiden, dan doet het papier meer kwaad dan goed. Want. het vocht trekt er dan in als in een reservoir, om zich geleidelijk aan het me taal mede te deelen. Vrij ophangen, zoodat de lucht erdoor kan spelen, is in zulk een geval reeds iets gewonnen. Aan het opbergen behoort eerst een gron dige in. en uitwendige schoonmaak vooraf te gaan. Inwendig wordt eerst door middel van een prop papier en later met een stof fer, alle roetafzetting verwijderd. Zijn de pijpen kort, dan kan men ze aan den binnen kant door middel van een omgebogen kwastje aan een stok insmeren met rauwe lijnolie, zonder daarbij iets over te slaan. De buitenkant wordt eerst stofvrij gemaakt en daarna goed ingewreven met potlood, dat met terpentijn is aangemaakt, niet met water. Wie deze voorzorgen er voor over heeft maakt een goede kans, den volgenden winter niet voor onaangename verrassingen geplaatst te worden. Voor dit leuke blousje kan men gebloemd katoen als materiaal kiezen. Het kraagje, de manchetjes en de voering van de jabot wor den dan van wit materiaal vervaardigd. Be noodigd materiaal: 2 meter van 90 centime ter breedte en 50 centimeter voor de gar neering. Het patroon is te verkrijgen in maat 44: bovenwijdte: 102 centimeter; taille wijdte: 86 centimeter en heupwijdte: 110 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 25 ets. plus 5 ets. voor porto, admi nistratiekosten en omzetbelasting. Dit patroon is te verkrijgen bij de Afdee- CADEAU Knippatroon naar maat of GRATIS: Knippen, Rijgen, Passon door 1ste klas Coupense ALLÉÉN: Weste Wagenstraat 64, ROTTERDAM Telefoon 10452 GROTE SORTERING: DAMES- EN HERENSTOFFEN, PELTERIJEN, enz. ling Knippatronen 'van de Uitg. Mij Do Mijl- paal, Singel 91, Amsterdam-centx-um. Toe zending zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per; postwissel, in postzegels of wel per post giro: 41632. Den lezeresen wordt vriendelijk verzochf bij bestelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon en tevens naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Gelieve verder uw bestelbrie ven voldoende te frankeeren, daar deze anders niet door ons geaccepteerd worden. Men voorkomt daardoor onnoodige ver, traging in de verzending. Bovenstaand patroon is ook naar maat te verkrijgen; prijs wordt dan: 70 ets. Verder leveren we niet alleen patronen van het hier gepubliceerde model, doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met veimelding van maten is voldoende. Prijzen van deze patronen naar maat zijn! een mantel; 85 ets; een japon: 70 ets; linge, rie en kinderkleeding 45 ets; blouse: 40 ets en rok; 35 ets per stuk. In dezen tijd, nu de linnenkast ook aan een beurt wordt onderworpen, zal men wel eens vergeeld waschgoed in handen krijgen. Dit krijgt men weder in behoorlijken staat door het te zetten in water, waarin ongeveer 100 gram chloor is opgelost. Men laat een en ander op het goed rustig inwerken, behan- delt het vervolgens met zeep, om dan enige malen zorgvuldig na te spoelen. Kleine stuk. ken kan men laten weeken in karnemelk, daarna nawasschen in een sopje en uit spoelen. Vochtvlekken vindt men wel eens in stuk ken, die niet geheel en al droog zijn opge borgen en daarna in langen tijd niet ge bruikt. Dit soort vlekken kan men met be hulp .van potasch verwijderen. Het goed daarna in de zon drogen en met zeepsop nawasschen. Men kan ooir water met am moniak gebruiken, de ammoniak met tien deelen water verdund, Gewatteerde dekens, die nu opgeborgen worden, kan men gerust thuis wasschen, als het maar voorzichtig en op de juiste manier gebeurt. Goede witte zeep wordt in snippers gesneden en in kokend water opgelost, waarna men de zeepoplossing met een teil lauw water mengt en goed roert. In dit bad wordt de gewatteerde deken, die geen ka potte plekken mag vertoonen, flink gekneed gedrukt, tot hij schoon is. Dan zoo goed mogelijk uitdrukken, vooral in de hoeken. Nu volgt een koudwaterbad, waarin men de deken tot den anderen dag laat liggen. Eruit halen en weer flink uitdrukken. Een taveede koudwaterbad volgt, waarna de deken, zoo stevig mogelijk uitgedrukt, over eelt lijn wordt te drogen gehangen. Met een stokje kloppen, om de watten los te maken. Onder het drogen wordt de deken af en toe omge hangen ,nu eens in de lengte, dan eens in de breedte, opdat er geen gele strepen ach terblijven. Zooals men ziet, is het een heel karweitje! SINAASAPPELCAKE. 200 gram (2 ons) zelfrijzend bakmeel, 25 gram (2y2 afge streken eetlepel) aardappelmeel of mai- zena, 200 gram (2 ons) suiker 100 gram (1 ons) boter, 2 eieren, snuifje zout, ge raspte schil van 1 afgewassohen sinaas appel, 1 d.L. (1 klein theekopje) sinaas appelsap (van ongeveer 1 groote of 2 kleine sinaasappelen). Roer de boter met de suiker zalfachtig, voeg er één voor één de heele eieren bij, zoo, dat eerst het eene ei*gelieel is wegge werkt voordat het volgende er bij komt. Voeg er ook de geraspte schil bij en het zout en blijf alles samen nog eenige minu ten flink kloppen. Voeg daarna afwisselend eenige lepels zelfrijzend bakmeel en een scheutje sinaasappelsap toe en werk op die manier (liefst vlug) het deeg af. Doe het in een met boter gesmeerde vorm en bak de cake als ze door en door koud is gewor den met een laagje sinaasappelglazuur, bestaande uit een goed gladgeroerd papje van 100 gram (1 ons) poedersuiker en een paar lepel? sinaasappelsap. AARDAPPELSOEP (4 personen). 1 liter water, 1 liter melk, P/2 pond aardappelen ongeveer 10 gram zout, 2 preien, een paar takjes selderij, een paar worteltjes, 1 eet lepel gehakte peterselie, 1 ons geraspte kaas, 4 theelepeltjes Maggi's Aroma, 2 afgestreken eetlepels boter. Kook de geschilde aardappelen met de selderij en de gesnipperde prei en wortel gaar in V2 liter van het water (ongeveer een half uur); stamp alles samen tot een fijne puree en verdun die met de rest van het water en met de melk. Voeg er het zout bij en breng alles samen opnieuw aan den kook; roer er tenslotte de boter, de Maggi's Aroma en de kaas door met (naar verkie zing) wat peper en zout. RIJST MET KAAS EN UIEN, (vier perso nen). Vier kleine theekopjes rijst, 1% af gestreken eetlepel zout, V2 liter melk. 1/4 pond kaas, 2 groote uien, 3 afgestre ken eetlepels bloem 3 afgestreken eetl. boter, 2 theelepels Maggi's Aroma, Wasc-h de rijst tot het afdruipende water volkomen helder is; zet ze op met drie maal zooveel water, voeg er het zout bij en laat de korrels op een zacht vuur gaar worden (ongeveer een half uur). Snipper intus- schen de schoongemaakte uien en fruit ze in een ijzeren potje met de boter lichtbruin, voeg er de melk bij, laat die aan de kook komen, bind de vloeistof met de aange mengde bloem en roer er de geraspte kaas door. Roer losjes (met een houten lepel) de rijst met de Maggi's Aroma door de saus zonder de rijstkorrels fijn te wrijven; doe het gerecht zoo warm mogelijk op, zoodat de kaas goed gesmei ten door de rijst is verdeeld. Prima kwaliteit VISCH dat heeft JANSEN Keizerstraat 26 ROTTERDAM - Telefoon 56175 MAISVLOKKEN MET WARME MELK: 200 gram maisvlokken (corn-flakes), drie-kwart liter melk. Zet de maisvlokken in een koe- kepan of andere ijzeren pan even droog op het vuur .zoodat ze bros worden. Breng de melk aan de kook. Dien de vlokken in een schaaltje op. Ieder bediene zich eerst van heete melk, strooit daar de vlokken over en tenslotte wat suiker en enkele gestoofde vruchten. APPELPANNEKOEKEN MET KRENTEN: 200 gram bloem, drie en een halve d.L melk, 1 theelepel gistpoeder, iets zout, 100 gram krenten, vier appels. Van de bloem, gistpoeder, zout en melk maakt men een mooi beslag, de krenten worden uitgezocht, gewasschen en uit laten druipen, waarna ze door het beslag worden geroerd. De appels schillen en in vrij dikke plakken snijden. Slaolie in de koekepan goed heet laten worden, een deel van het beslag er in doen, er direct drie plakjes appel op leggen en dan aan beide kanten langzaam bruin en gaar bakken. Presentee ren met suiker en kaneel. SPIEGELEIEREN MET KAAS. Vier eieren 1 afgestreken eetlepel boter, 75 gram oude kaas, 1 uitje, wat peper en zout; desge- wenscht wat kerry. Hak het goed schoongemaakte uitje zeer fijn. Doe het halcsel met de boter, wat peper en zout en desgewenscht wat kerry (niet meer dan een mespuntje) in een vuurvas ten schotel; zet dezen een tijdje (ongeveer 10 minuten) in een matig warmen oven, om de ui te smoren. Zorg dat de ui niet bruin wordt. Strooi daarna de helft van de ge raspte kaas ei- over. Laat hierop voorzich tig de eieren naast elkaar vallen, de dooiers heel houdend. Strooi de rest van de kaas over de eieren en zet den schotel weer in den matig warmen oven tot het wit der eieren gestold is. STEVIGE GROENTESOEP. (voor vier vol wassenen als volledige maaltijd). Vier en een halve liter water, 2 afgestreken eetl. zout, 4 ons runderpoulet 2 Maggi's Soepta bletten (Julienne), 2 gewone theekopjes rijst. Breng vier liter water met het zout aan de kook, doe er het gewasschen vleesch in en laat dit in de goed gesloten pan op een zacht vuur iy2 uur doorkoken. Strooi er dan de gewasschen rijst in. Wrijf de soeptabletten fijn en meng ze met y2 liter koud water tot een gelijk papje; giet dit in de kokende soep en laat alles samen zachtjes doorkoken, tot de rijst gaar is (nog een goed half uur). Geef bij elk bord van deze stevig gebon den soep (per persoon komen er twee flin ke borden uit) een snee gesmeerd brood. Op deze wijze bereid zal de maaltijd met bijvoorbeeld nog een banaan of een si naasappel als nagerecht slechts iets meer kosten dan 20 cent per persoon, terwijl de voedingswaarde volkomen voldoet aan de eischen van een persoon met niet te zwaren lichaamsarbeid. Handige maniertjes Wanneer laden moeilijk heen en weer schuiven, omdat ze stroef zijn, smeer do randen dan van onderen met krijt of met geschaafde speksteen in. Zij zullen dan weer gemakkelijk glijden. Als men citroenen een paar minuten irï het water legt en ze daarna afdroogt, al vorens die uit te knijpen, zal er .veel meer sap uitkomen. EEN HAARVERF, LATEXO ELASTIEK bestand tegen wasschen, koken en transpireeren als anderen de was doen huig vochtig te laten flampen. Zü laat haar was verzorgen door de moderne, hygiënische Plet Hciu-wnsscrU, waar; haar goed minder sljjt, helderder wordt door het gebruik van ont-« kleurd water en... waar men nochtans een billök tarief rekent. Stoomwasserij PIET HEIM VOORHAVEN 80 - Tel. 32257 - ROTTERDAM HAVERMOUT VLUGKOKEND PONDSPAK H.V. KON. PELLERIJ „MERCURIUS" WORKER VEER. ST00 MWASSCH ERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52543 ROTTERDAM NIET DUURDER, WEL BETER! UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE maar allebei van N.V. Kanis Gimniuk, Importeurs, Kampen

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10