STADSNIEUWS n.v.BflnK voor onnoEREnoE zdkeii VRIJDAG 23 APRIL 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Dr. H. COLIJN-AVOND Cursusvergadering L.C.B.B. Id verband met de te verwachten groote drukte op den avond van 24 April a.s. heb ben wij ons met de politie in verbinding gesteld die ons verzocht heeft het navolgen- onder de aandacht te ibrengen: In geen geval kan worden toegestaan dat zij die met autobussen komen uitstappen bij de Stadsgehoorzaal. Voor hen die komen uit de richting Haarlem, Katwijk en Noordwijk zal par keerplaats worden aangewezen op de Pa pengracht. Voor hen die komen uit de richting Utrecht zal parkeerplaats wordan aangewe zen op de Zonneveldstraat, Nieuwstraat en Langebrug (zijde Steenschuur). Op beide plaatsen zal politie aanwezig zijn om de noodige aanwijzingen te ver strekken waaraan stipt gevolg moet worden gegeven. Wij brengen het bovenstaande drin gend onder Uw aandacht. Wij vernemen, dat ook t\e N Z H T M bij zondere maatregelen zal nemen voor het vervoer der bezoekers uit de buitengemeen ten. Samenkomst van J eugddienstbezoekers De thee-avonden weer in eere hersteld 'Teneinde de Jeugddienstbezoekers in nauwer contact met elkander te brengen en tevens om de sedert lang niet meer ge houden thee-avonden in eere te herstellen, was gisteravond in de groote zaal van Hotel „De Burcht" een samenkomst belegd waar behalve Ds. D. Kuilman en Dr. J. Riemens, die het woord voerden, medewer king was toegezegd door het Jeugddienst- kerkkoor „Jubilate Deo", onder leiding van den heer Feike Asma. Als voorzitter van de Jeugdcommissie, sprak Dr. J. Riemens, Herv. pred. alhier, een inleidend woord uit, waarna aan het koor gelegenheid werd gegevén zich in een enkel lied te laten hooren. Dr. Riemens sprak vervolgens over: „De vruchten van het jeugdwerk over het ge- heele land". Spr. begon met er aan te her inneren, dat ongeveer voor twintig jaar de eerste jeugddienst in de Zuiderkerk te Rot terdam werd gehouden. Dr. Oberman w hier de initiatiefnemer. Sinds dien tijd heeft de jeugdbeweging zich uitgebreid. Gezegende vruchten -wierp dit af. Kerke lijke geestdrift ging en gaat uit van de Jeugddiensten. Ook ontstond een vermeerdering van het liturgische besef. Er kwam meer gevoel voor wijding. Een verblijdend verschijnsel is het ook, dat een Kerkkoor medewerking aan de Jeugddiensten wil verleenen. Hierdoor wor den de jongeren mede actief gemaakt. Over de resultaten van het jeugddienst- werk sprekende, wees Spr. op de ontstane bereidheid van de jeugd in plaatsen als Rotterdam, Amsterdam en Utrecht om tot verfraaiing der kerken bij te dragen. Ook memoreerde Spr. de dankdagen voor den oogst in Utrecht en Amsterdam gehouden en waaraan tegelijkertijd verbonden werd een uitreiken van fruit en bloemen aan de zieken en hulpbehoevenden. Dr. Riemens besloot zijn toespraak met er zijn blijdschap over uit te spreken, dat dank zij de Jeugddiensten er zulk een geestelijk élan onder de jeugd is ontstaan. Na een korte pauze, waarin thee werd geserveerd, liet het Kerkkoor zich nog maals hooren. Ook bij dit tweede optreden trad de goede geschooldheid van het koor, dat in den heer Asma zulk een bekwaam dirigent bezit, aan den dag. Ds. D. Kuilman, die als tweede spreker het woord voerde, begon met er zijn blijd schap over uit te spreken, dat de thee avonden, dank zij het werk van de Jeugd dienstcommissie, weer in eere zijn hersteld. ,Want door dergelijke avonden kan de vriendschap meer worden bevorderd; voorts wordt de jeugd actief gemaakt en krijgt zij ruimschoots gelegenheid om vragen te stellen over de brandende kwesties van dezen tijd en tenslotte zullen deze avonden er toe medewerken, dat ouderen en jon geren zich nog beter zullen gaan beseffen, dat wij dringend behoefte hebben aan de doorwerking van het Evangelie op- het ge- heele terrein des levens. Met nadruk wekte Spr. op er zorg voor 'te dragen, dat dergelijke avonden thans Voor de toekomst ook bewaard blijven, .waarbij hij de verklaring uitsprak, dat hij alhoewel staande buiten de Jeugddienst- commissie zeer sympathiek achter deze beweging staat, waaraan hij volgaarne Zijn krachten wil gev 'Vooral in dezen tijd, waar vele. jongeren Verbitterd door het leven gaan, hebben wij 'deze avonden noodig. Vele vragen rijzen op onder de jeugd en daarvoor zijn nu juist Ideze samenkomsten om dergelijke vragen ie Over Psycho-techniek. In gebouw Patrimonium werd een cur- susvergdering van den Chr Besturenbond gehouden waar Ds. C. van Nes een lezing hield over: De beteekenis van de psycho techniek voor het bedrijf en de werknemers. Na uiteengezet te hebben wat psychotech niek is, behandelde spr. uitvoerig de me thode welke dient om te bepalen welk' eischen voor een bepaalde functie of eet. bepaald beroep moeten worden gesteld. Aan deze normen worden de proef-personen ge toetst op hun bevattings-reactievermogcn. zin voor studie vaardigheid enz. Ten aanzien van de waardebepaling de psychotechniek voor het bedrijf is men terug gekomen van de gedachte, dat door toepassing van deze wetenschap het gaheele zieleleven van den mensch zou kunnen worden blootgelegd: Wel heeft men echter een dankbaar ge bruik ervan gemaakt om te komen tot be antwoor.ding van vragen als: moeten er pauzen zijn in de arbeidsverrichtingeni Hoe zijn de prestaties voor en na die pau zen. Op deze wijze kan men ook voor elke arbeider de meeste geëigende plaats vinden. Verschillende voorbeelden uit sprs parktijk als psychotechniker verduidelijkten het ge sprokene. Spr. wekte op zooveel als mogelijk ge bruik te maken van de mogelijkhedèn der psycho-techniek. Hierna volgde een zeer uitvoerige bespreking en na dankzeg door Ds. van Nes werd deze belangrijke /ergadering gesloten. Het Roode Kruis in Ethiopië De Vereeniging tot bevordering der Be langen van Slechthoorenden hield op 21 de zer haar laatste bijeenkomst in de groote zaal van het Nutsgebouw aan de Steen- schuur. Toen de presidente te ruim acht uur de bijeenkomst opende met een welkomstwoord aan den spreker van dezen avond, Dr. Ch. W. F. Winckel, was de zaal stampvol. Daaruit bleek de groote belangstelling voor het onderwerp „Het Nederl. Roode Kruis in Ethiopië" met toelichting door lan taarnplaatjes naar opnamen van den spreker. Spr. weidde uit over het geringe geestelij ke peil van den Ethiopiër, de „opleiding" en de zeer primitieve uitrusting van het leger van een miljoen mannen, de reusachtige af standen, het bijna totale gemis aan gebaan- wegen enz. enz. Na de pauze werd het gesprokene aange vuld niet prachtige lantaarnplaatjes welke o.a. een duidelijk beeld gaven van de zegen rijke werking van de Ned. ambulance, waar bij de bevolking voor het eerst, in hun 2500 jarig bestaan met dit beschavingsmiddel in aanraking kwam. Het was reeds elf uur geworden eer Dr. Winckel deze zeer interessante voordracht eindigde en de presidente hem hartelijk dank zegde Deze avond vormde een uitnemend slot in de seizoenbijeenkomsten, terwijl de af wezigen ditmaal nu eens geen spijt behoe ven te hebben van hun niet opkomen, want hadden er toch niet bij gekund! Cammissie voor extra-steun aan ondersteunde werkloozen Gij "hebt, aldus Spr., nu weer thee avonden gekregen en houdt daaraan nu mot wijs beleid vast. Strijdt eerlijk, trouw, .voorzichtig, biddend en de oogen op Chris tus gericht om het behoud van dergelijke bijeenkomsten. Laat ze door uw tegenstan ders, die er ook nu ongetwijfeld w< ]en zijn, niet ontnemen. Een groot aantal schriftelijke vragen van zeer uiteenloopenden aarde dat voor dezen eersten avond was binnengekomen, werd Verbolgens door Dr. Riemens zoo uitvoerig tnogelijk behandeld. Tenslotte volgde sluiting op gebruikelijke [wijze. Damclub Leiden De uitslagen der borden wedstrijden ge speeld in de Muziekschool luiden als volgt" Jle Groep: S. v. d. Reek—C J Koree j W. F. Olivier—P J Lemair P Olivier—P Voorkamp W. LaterveerN Wassenaar 1 J Stavleu—Th Overdijk 2e Groep* W. Stavleu—W. Nijenhuis W Leeflang—M. Kruider 1 J van WezelJ. de Vink Be Groep: H. v d Blom—F. Franken .T. Broers—H v d Blom E. Wassenaar—F. Laterveer F Franken—J. Nievaart J. Beekma—A. Plezier BURGERLIJKE STAND BEVALLENM de Kru!ff--v d Klaauw z e: OVERLEDEN: M M C Coster—v d Broek, ^GEHUWD: E y_ Wük en H C den Heetett- 2-0 afg. af g. afg. 2-0 0-2 0-2 0-2 20 09 0—2 1-1 0-2 Het jaarverslag over 1936 noemde commisie geeft een duidelijk beeld van de werkzaamheden, verricht om, waar noodig, kleeding schoeisel e.d. te verschaf fen aan hen wien het noodige ontbrak, voo al wanneer werk in het vooruitzicht was. Behoudens het vervangen van den heer J. J. de Haas, wien op zijn verzoek ontslag werd verleend, door den lieer D. Haverkorn bleef de commissie in 195W ongewijzigd sa mengesteld. Gedurende het afgeloopen jaar werd een corps van 64 huisbezoekers geformeerd uit rich geheel belangeloos beschikbaar stellen de personen. De Raad stelde een bedrag van f 2280 be schikbaar voor bestrijding van administra tiekosten; het nadeelige saldo over 1936 be droeg slechts f 5.74. In 1936 waren beschikbaar de navolgende bedragen: overschot 1935: f 3925.26%, van Rijk en Gemeente f 17.257.S0 en een extra subsidie van f 7026.39 door den minister van Sociale zaken op 12 Nov. toegezegd. Van de in 1936 ingekomen 3213 aanvragen werden er 2803 toegewezen. De waarde der verstrekte goederen bedroeg f 27886.25 of ge middeld f 13.38 per gezin Door van winkeliers ontvangen kortingen steeg het saldo op 31 December 1936 tot f 569.62 terwijl er ook nog een voorraad goederen ter waarde van plrn. f 100.000 aan wezig was. Streng is opgetreden tegen het afgeven van goederen van minderwaardige kwaliteit op de verstrekte bons, en twee le veranciers werden geheel uitgesloten Blijkens de gemeentelijke controle was de administratie geheel in orde. ENTHOUSIASTE B.V.L.-AVOND AFD. RUNSTREEK Een moot programma Opwekkende toespraken Woensdagavond is in het Patronaats gebouw te Ter Aar een Landstormavond gehouden van de afdeeling „Rijnstreek" van den Bijz. Vrijwillige Landstorm. Het groote gebouw was geheel gevuld met Landstor- mers uit Ter Aar en de omliggende ge. meenten. De avond werd geopend door den heer P. Kroo n, voorzitter van de plaatselijke Land stormcommissie te Ter Aar. In zijn openingswoord heette deze in Het bijzonder welkom Z.Ex. L. F. Duymaer van Twist, voorz. van de Nationale Land- Voorts heette snr. welkom Majoor van Schelven en Kapitein Boulogne, bestuurs. leden van de Nat. Landstorm-commissie, de bestuursleden van Zuid-Holland (West) de heeren Juta, Rooijaards en burgemeester Coliin, uit Alphen aan den Rijn en vervol gens de burgemeester van Ter Aar, Hazers- woude, Nieuwkoop en Zevenhoven. Hierna zong een zangkoortje uit Hoog- made het bekende: „Domine salvam waarna de heer Rooyaards het openings woord sprak. Spreker was zeer verblijd voor het initia tief door de afdeeling Ter Aar genomen. Het is noodig dat de banden telkens worden versterkt Het parool is nog steeds: „Blijft paraat!" Met de opwekking om paraat te blijven eindigde spreker, waarna het eerste couplet, van het Wilhelmus gezongen werd. Toespraak van den Generaal. Vervolgens sprak Z. Exc. Duymae: Do maand April is volgens spr. voor de .V.L. steeds een belangrijke maand. Dan viert onze Prinses haar jaardag. Als men terugdenkt aan de trouwdag op_ 7 Januari dan jubelt het hart: „Wij zullen juichen over Uw heil, en de vaandels opsteken tot heil onzes Gods". Er is reden tot grooten dank. Donkere tij den maakte ons Vorstenhuis mede in de loop der eeuwen. Maar telkens kwam weer een groen rijsje En nu is er weer hoop door dit Huwelijk. Want in Oranje ligt de kracht der eenheid en de waarborg voor onze vrij heid. Maar er dreigt gevaar. Het communisme predikt de dictatuur van het proletariaat, de N.S.B. de dictatuur van de eene mensch Men wil de menschen stellen voor dilemma: communisme of N.S.B. Echter, het is valsch. Bij hen raakt de burgerlijke en geestelijke vrijheid verloren. Duitschland is het bewijs. De B.V.L. vecht voor het behoud van die vrijheden, schouder aan schouder Met een donderend applaus werd de rede van den generaal beloond. Nadat de film van de B.V.L.-landdag te Alphen gehouden en de Oranjefilm waren vertoond 'hield Maj. H. J. Bangert, vloot- aalmoezenier te Den Helder een toespraak. Majoor Bangert spreekt Spreker noemde de B.V.L. een krankzin nige beweging als men het zoo oppervlakkig beschouwL Zij hoopt, dat het doel waarvoor zij is opgericht, nooit wordt bereikt. Maar zij heeft prachtige kanten. Het instituut is heelemaal prachtig. Veel krachtelooze jonge menschen zijn er in onze dagen. Men ont moet ze overal, maar niet i'n de B.V.L. Daar hebben ze wel fut. Ze worden gevormd tot Oranjeklanten. Als straks de tijd eens zoover zou komen dat onze Koningin haar taak te zwaar zou gaan vinden, door de onrust der tijden, dan moet het verzoek van elke B.V.L.-er zijn met diepe eerbied: „Blijf Gij over ons regeeren". Herhaalde malen werd deze rede met ap plaus onderbroken. Na de pauze volgde eerst weer een stukje zang, \yaarna Res. Luit. Kolonel I. P. Boots zijn mannen heeft toegesproken. Voorts is vertoond de klankfilm: „De Landstorm rond Oranje" waarvan de aan wezigen veel hebben genoten. Het slotwoord van dezen uitstekend ge slaagden avond die de aanwezigen weer met nieuw vuu>- bezield heeft werd gesproken door Res. Kap. D. J. Ivarres. secr. geweste lijke Landstormcommissie Zuid-Holland (West). Te middernacht was de mooie avond ge ëindigd. verleening ten aanzien van de opbrengsten moet men ook de vele andere problemen be. zien die in den landbouw en andere bedrijfs taken gelden. In onzen kring wil men in het algemeen geleidelijke liquidatie der crisis-maatregelen en daaraan aansluitende ordening, maar door de bedrijfsorganen zelf. Deze gedachte van decentralisatie welke ook in het ontwerp spreekt, is spr. sympathiek, doch hij meent niet dat het ontwerp als zoodanig als wet zal worden aanvaard. Dus meer studie-object voor de organisaties. Immers is de organisatie alleen in het bloembol lenbedrijf voldoende doorge werkt om kans te bieden op spoedige verwerkelijking. Liquidatie van de crisismaatregelen op dit moment zou miskennen zijn van. de bleemstelling in het agrarisch bedrijf. Onze Chr. organisaties hebben de taak er toe mede te werken, dat de organisaties op verschillend terrein en in de verschillende bedrijfstakken elkaar begrijpen. Men mag zeker niet nadeelen in de eene groep toe schrijven aan regeeringsmaatregelen ten voordeele van andere groepen getroffen, hoewel er natuurlijk door de enorme opeen, hooping van maatregelen fouten gemaakt zullen zijn. Aan de bespreking werd door velen deel genomen, waarbij op verschillende wijzen ernstige bezwaren werden geuit tegen den geest van dit ontwerp. Dr. P. G. Knibbe zag in dit ontwerp een voorbeeld van corporatieve- fascistische or dening. Velen zagen een volkomen gebrek gelijkberechtiging van landbouw eenerzijds en handel en nijverheid betrokken hij agra rische producten. Mr. Rip beantwoordde de debaters samen vattend en was van meening, dat de bezwa ren tegen de volgens verschillende vragers veel te ver gaande regelingen, eenerzijds het gevolg zijn van het voorbij rien van de sa menhangende problemen op het gebied van de landbouw, en anderzijds van het veron achtzamen van de sterk beperkende bepa lingen die het tot stand komen van binden de bepalingen beheerschen. Verschillende belangwekkende punten wer den nog afzonderlijk behandeld waar: Voorzitter deze zeer belangwekkende verga dering sloot. Voor de kinderen Het Kinderfeest op Prinsessejaardag Dat zal een fijn feest worden voor de Leidsche kinderen op 30 April, een reuze- feest! Ik wilde, dat ik dien dag ruim vijf tig jaar jonger was: dan ging ik er ook heen. Nu moet ik helaas thuisblijven, om dat oude heertjes niet worden toegelaten! Dit feest wordt voor jullie georganiseerd door al de Leidsche Vereenigingen, die de liefde voor hun Vaderland, en voor hun Prinses dus ook, vooropstellen. Er wordt een heel programma uitge voerd, onder leiding van den heer Henri Nolles uit Den Haag, den Hofartist! Eerst begint hij met de vertooning van een groote. Poppenkast, en wel van „Slimme Hans". Daar moet ie zoo bij lachen! Dan volgt, een pauze waarin jullie lekkers krijgen, maar watdat vertel ik nog niet! Als jullie 't opgepeuzeld hebt, dat gaat Mijnheer Nolles voor jullie goochelen, en dat kan hij zoo prachtig, daar zullen jullie versteld van staan! En tot slot laat Mejuf frouw van Goudzwaard haar pop spreken zingen! Hebben jullie dat ooit wel eens gehoord? Ik nog niet, zoo'n wonderpop heb an mijn loven nog niet gezien! Hebben jullie ooit zoo'n verjaardag van onze Prin ses meegemaakt? Jullie verheugen je er zeker allemaal op, en dat je ook den heelen middag vrij van school hebt, is dat geen boffertje? Ik wil nu eindigen met jullie allemaal heel veel plezier toe te wenschen op 30 April in de Stadsgehoorzaal! Dag!. De Landbouwordeningswet Lezing voor de Chr. Werkgevers De Voorzitter de heer J. W. Bonda, die deze avond opende met het lezen van Ps. 144 en gebed, wees in zijn openingswoord op het belang van de besprekingen in den kring van de Christelijke Werkgevers van belang rijke onderwerpen in het licht van Gods Woord. Hij heette in het bijzonder welkom Mr. W. Rip, secr. van den C.B.T.B die deze avond 't twerp van de Landbouwordeningswet zou behandelen. Spr. herinnerde eerst aan de instelling van de commissie van Loon, die tot taak had na te gaan in hoeverre de crisisorgani saties al of niet behoorden te worden inge perkt of gewijzigd. Deze commissie heeft in haar rapport de meest urgente punten op landbouw gebied gerapporteerd, als steun aan den landbouw, productieregelingen etc. Speciaal stond spr. stil bij de positie van de landbouw in de maatschappij en de landbouw crisiswet, aan de hand van het rapport. Hierin wordt ook nog gewezen op de taak van de Staat, welke zich zou moe ten beperken tot controle en alle zelfstandi ge handel in landbouwproducten opgeven. Spr. kan zich in het algemeen vereeni gen met de strekking van het rapport van Loon. In het ontwerp van wet wat thans aan de orde' is, stelt de overheid zich voor nauwe aansluiting te zoeken bij de bestaande orga nisaties, als landbouwraad tuinbouwraad, samengesteld uit leden der verschillende or ganisaties op dit terrein. De bevoegdheid van deze raden is niet scherp bepaald. In samenwerking met minis ter en kroon zijn er verschillende bevoegd heden gegeven, o.a. ten aanzien van uitvoer landbouwproducten. Dit zijn dus be drijfs- en prorluctenraden. Hoofdzakelijk zullen deze organen zich be zighouden met k.waliteits- en prijsvoorwaar- den. Op het terrein van den handel zullen rij zich niet bewegen. De centrale commis sie en het college van Regeeringscomirpssa- zullen in dit ontwerp blijven bestaan. ;t hier het gevaar, dat de land bouw in dit geval, teveel zou gaan steunen op de gedachte dat. de overheid zou moeten zorgen voor loon en de opbrengsten in de be drijven. Dit geldt ook voor andere bedrijfs takken. Naast het probleem van de steun- KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vergaderde gistermiddag on> der voorzitterschap van den heer JD. Cate Brouwer. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Van de gemeente Leiden waren verschil lende stukken ingekomen. Op verzoek dit bestuur zal een rapport worden saj gesteld betreffende de prijsstijgingen levensmiddelen en andere verlbruiksartike- len vanaf 1 October 1936 Dr. van Dorp is van oordeel, dat dit een zeer kostbare geschiedenis zal worden, in dien men dit goed wil doen en hij verwijst in dit verband op hetgeen te Amsterdam en Den Haag wordt gedaan. Is dit zoo, dan mag de gemeente wel eenige subsidie geven. Bovendien acht hij het prijsverschil tus- schen Amsterdam Den Haag en Leiden niet zoo groot- De voorz. zegt, dat de Kamer zich den op zet niet zoo groot sch had gedacht. Spr. heeft ook niet den indruk, dat de gemeente zulks vraagt De heer ir. Gul jé vraagt waarom de ge meente zelf niet een dergelijke enquête in stelt. Spr. wilde niet achterdochtig zijn, doch meent, dat de gemeente op een derge lijke manier zich gemakkelijk van deze zaak afmaakt. Spr. wijst er ook op, dat een dergelijk on derzoek tevens vol voetangels en klemmen ligt. De voorzitter zegt toe, dat wanneer het rapport gereed is, de leden er inzage van kunnen krijgen. De heer W e r n i n k meent dat de Kamer 'haar tijd beter zou kunnen gebruiken, waar tegenover de voorz. opmerkt, dat de Kamer verplicht is de overheid alle gewenschte in lichtingen te geven welke zij vraagt. De zaak werd hierna als voorloopig afge daan beschouwd. Van het gemeentebestuur was voorts be. richt ingekomen, dat de 'heer H. Simonis voor de Kamer was aangewezen tot lid van de Commissie voor Meer-Werk-Actie. Van de Contactcommissie der drie plaat, selijke middenetandsvereenigingen te Ai- phen a. d. Rijm was een schrijven binnenge komen over het hinderlijk klinken op de scheepswerf van de fa. Boot aldaar. De voorz itter zegt. dat de Kamer nog maals een onderzoek zal instellen. Naar aanleiding hiervan uit de heer v. d Hoek een klacht over de vorige behande ling dezer zaak door de Kamer. Spr. zeide, dat de middenstandsvereenigingen met lee- de oogen zien, dat zoovele bedrijven in A.- phen 'worden opgeheven. Wanneer ook deze scheepswerf haar arbeid zou moeten staken: zouden weer velen zonder werk komen. Het 'verzoek tegen het klinken gaat vol gens spr slechts uit van enkele personen. De voorzitter wees het verwijt van den heer v. d. Hoek af en ging nog eens de geschiedenis na. Aanvankelijk waren er ook vele Middenstanders, die klachten over het hinderlijk klinken uitten. Een door het ge meentebestuur van Alphen verleende ver gunning werd door den Raad van State ge weigerd. Thans is een nieuwe aanvraag voor een pneumatischen klinker ingediend waarbij de moker van geringe capaciteit zal zijn. Op het bescheid daarop door B. en W. wordt nog gewacht. Hadden B. en W. dit reeds toegezonden, dan zou de Kamer zich reeds eerder uitgesproken hebben. De heer v. d. H o e k zeide, dat hij het bu- x eau der Kamer door zijn woorden met heeft willen krenken. Had men dit hieruit opgemaakt, dan trekt hij zijn beschuldigin gen gaarne in. Spr. weidt .hierna nog verder uit over deze zaak en vraagt, of de Kamer het verzoek van de Fa. Boot bij B. en W. kan ondersteunen. De voorzitter zegt dat de Kamer dit niet kan doen. Verder wilde spr. alleen m geheime zitting nog wel eenige nadere mede deelingen over deze kwestie doen. Van de vereen, voor Vreemdelingenver keer te Katwijk was een verzoek ingekomen om bemiddeling der Kamers tot -vuorkoming dat het plan tot aanleg van een kanaal dooi de duinen, tot uitvoering komt. De voorzitter zegt naar aanleidin.-, hiervan dat het Bureau der Kamer na in gesteld onderzoek van meening is dat he zich beter met deze zaak niet kon bemoeien een woord van instemming van den SÏÏ ïïrt Wer bevaar, dat detand- heer «eK- van f 25 als bijdrage te verleenen. De voorzitter deelt verder mede, dat De Gere/. Jongelingsvereeniging Samuël" 'te 'Alphen a.d. Rijn vierde gisteren haar 50-jarig bestaan. Een foto van de jubileerende vereeniging tijdens de feestelijke bijeenkomst in de Martha-Stichting AMSTERDAM C. SARPHATISTRAAT 35 GEPLAATST EN VOLGESTORT KAPITAAL F. 2.030.000.- TOTALE RESERVES RUIMF. 2.000.000.- GEEFT UIT 4Va0/o OBLIGATIES TEGEN BEURSKOERS het accountantsrapport van het financieel beheer over 1936 voor de leden ter inzage ligt. De voorzitter zegt naar aanleiding hier van dat de financieele commissie erin ge slaagd is een batig saldo te hereiken van f 413.03. De Kamer verleende de commissie dechar ge voor haar beheer. Aan den Directeur-Generaal der P.T.T. wordt een schrijven gericht terzake het ver voer door expeditie-ondernemingen van fac turen in gesloten enveloppen. In dit schrijven zegt de Kamer het op prijs te zullen stellen, indien al of niet. in afwachting van een dergelijke wetswijziging de tot voor kort altijd gevolgde interpreta tie van art. 2 lid 3 van de Postwet. weer op nieuw toepassing zou kunnen vinden. De Kamer besloot verder bij den minis- ir van binnenlandsche zaken aan te drin gen op de verlaging van porti voor druk werk. Voorts besloot de Kamer bij den Min. van Sociale Zaken aan te dringen het bedrijfs leven te hooren in verband met het feit dat voor de loon klasse bij de Invaliditeitswet wordt gehandeld, alsof alle arbeiders boven 21 jaar minstens f 900 per jaar zouden ver dienen. Hierna kwam in bespreking een concept adres aan de& Minister inzake den spoor wegovergang aan den Rijnsburgerweg. In dit adres zegt de Kamer den Minister van Waterstaat dank voor de doeltreffende maatregelen op 7 Januari j.l. getroffen, om het wegverkeer over den spoorwegovergang aan den Rijnsburgerweg zoo min mogelijk te hinderen. Tot hare voldoening is geble ken, dat door het treffen van bepaalde maat regelen, zelfs bij bijzonder druk treinver keer een gunstiger regeling mogelijk is dan thans bestaat. .Naar de Kamer meent te weten heeft déze incidenteele regeling geen enkelen schadelijken invloed uitgeoefend op den al- gemeenen gang van zaken on heeft het trein verkeer een vlot, normaal verloop gehad. Het is daarom te begrijpen, gezien den grooten hinder welke het verkeer over den Rijnsburgerweg van een te lang gesloten blijven van de spoorwegboomen ondervindt, dat van meerdere zijden de vraag gesteld werd, om welke redenen deze regeling elke op den 7den Januari j.l. mogelijk was, - zeer ten gerieve van het wegverkeer niet permament zou kunnen worden inge voerd. Ook het Gemeentebestuur van Leiden wendde zich tot de Kamer met het verzoek haar pogingen in deze richting te willen voorzetten. De Kamer begrijpt, dat het bij inwilliging van het verzoek noodig zal zijn dat. eenige veranderingen in de inrichting van het star tion Leiden worden aangebracht. Een gunstige omstandigheid is hierbij, dat de aldaar aanwezige perrons van vol doende lengte zijn. Ook al zouden echter de wijzigingen welke bij het doorvoeren van deze regeling noodig zijn van niet onbelangrijken aard zijn. toch meent de Kamer, dat daartegen niet mag worden opgezien, wanneer het zeer groote ongerief, dat de spoorwegovergang thans oplevert voor een niet onbelangrijk deel zou kunnen verdwijnen. Immers bij in voering van een door de Kamer bepleite re geling, zou de spoorwegovergang niet meer bij aankomst uit de richting Den Haag, maar eerst bij vertrek in de richting Haar lem gesloten behoeven te worden. De uiterst geringe wijziging in den trei nenloop waarmede, om dit resultaat te be reiken, in vele gevallen kan worden vol staan, maakt zulks zeer aanlokkelijk. Bij een gelijktijdig vertrek en gelijktijdige aan komst der treinen, zou de verkeersstagnatie door het oponthoud voor de hoornen veroor zaakt voor een aanmerkelijk deel verdwij- 211. De Kamer veroorlooft zich daarom den minister met verschuld'gden eerbied te ver zoeken, te willen bevorderen, dat de maat regelen op 7 Januari j.l. te dezen aanzien genomen, een permanent karakter zuilen krijgen. De Spoorwegen zouden door een ge deelte van het ongerief, thans door den poorwegovergang over den Rijnsburgerweg /eroorzaakt, weg te nemen, het publiek be lang dienen en de weggebruikei's aan zich verplichten. De Kamer besloot tot verzending van dit adres. Op voorstel van den voorzitter geeft de heer Simonis hierna een uiteenzetting over de gevoerde bespreking over de bezwa- RADIO DISTRIBUTIE ren tegen overheidsdistributie van levens middelen schoeisel, dekking en kleeding. De .heer Simonis zegt. dat de gemeentebe sturen door het Departement van Sociale Zaken verplicht worden bovengenoemde ar tikelen af te nemen en te distribueeren. De uitschakeling van den handel heeft in middenstandskringen groote ontevreden heid gewekt en spr. is van meening, dat de Kamer van Koophandel ten deze ook haar afkeuring over dezen gang van zaken zal uitspreken. Het motro misschien voor sommige steden VRIJDAG 23 APRILi Programma 3: 8 Keulen bf dlv.; 9.20 GRD; 10 20 Droltwieh; 11.05 Parijs R; 12.20 Brussel VI'; 13.05 Londen Reg; 15.20 Keulen; 18.20 Brus sel VI; 16.50 Parijs R; 17.20 Keulen; 18.20 Brus sel VI; 18.50 Londen Reg; 20.20 Brussel Fr; 21.20 idem VI; 21.30 Brussel Fr; pl.m 2150 Weenen of dlv.; 22.50 Boedapest of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 8.20 Diversen; 9.35 Londen Reg; 11.50 Droltwieh; 17.20 Diver sen; 17.45 Droltwieh;; 20 40 GRD; pl.m 21.45 Londen Reg; 22.35 Droltwieh; 23.20 Parijs R. ZATERDAG 24 APRIL Programma 3: 8 Keulen; 9.20 RD; 10.2o Droit Wich; 12.20 Brussel VI; 13.20 Keulen; 14.35 Brus sel Fr; 15 20 Keulen; 10.20 Parijs R; pl.m 18.20 Brussel Vl'; 18-50 Londen Reg; 19.20 Keulen; 21.20 Brussel VI; 21.30 idem Fr; pl.m 22.35 Ber lijn Programma 4: 8.00 Brussel VI; 8.20 Diversen; 9.35 London Reg; 12.20 Droltwieh; 14 20 Lon den 'Reg; 15.20 Droltwieh; 17-20 Diversen; 17.50 London eg; pl.m 18.05 Droltwieh; 23.2:3 Parijs R Agenda ZONDAGSDIENST DOKTOREN De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zaterdag 25 April a.s. w aargenomen door de apotheken: G. F Reyst, Steenstraat 35' telef. 136; A. J Donk. Doezastraat 3i, telef. 1313 en J Doedens, Wilhelminapark 8 telef. 274. steun in natura de hamden afhoudt. Ook de heer Beyers bepleit een verlos sing van de crisismaatregelen in .haar ge heel, waardoor de vrije handel weer bevor derd wordt. De heer Simonis zou zoo ver niet willen gaan, omdat de verstrekking in natura nu ook reeds geschiedt. Alleen geeft het ge meentebestuur nu niet de artikelen zelf, doch bonnetjes voor de artikelen. Daar is op zichzelf niet zooveel tegen, wel echter tegen de distributie door tie gemeente zelf. De .heer Beyers handhaaft zijn voorstel, waarop verschillende leden erop wijzen, dat het gevaar dan niet denkbeeldig Ls. dat het verstrekte geld dan niet gebruikt wordt voor bet doel, waarvoor het bestemd is. De Kamer vereenigt zich nu met het voor- etel-Simonis Hierna deelde de voorzitter mede, dat in zake het door de Kamer verzonden adres inzake .het rapport-Van Loon verschillende adhaesie-betuigingen zijn binnengekomen. De heer Van Zonneveld, hierna het woord verkrijgend zeide den indruk gekregen te hebben, dat men op weg is de in crisis jaren voor den landbouw ingestelde maat regelen thans tot- wet te maken. Daardoor wordt de verantwoordelijkheid bij de be drijfsleiders weggenomen en gelegd in han den van de Regeering. De Voorzitter zeide zich met dezen ge- dachtenigang geheel te kunnen vereenigen. Dit punt heeft ook reeds in de vergadering de Vereeniging van Kamers van Koop handel de aandacht gevraagd. Hierna ging de Kamer in huishoudelijke zitting. Bekneld geraakt Gister is de 47-jarige arbeider P. B. in een fabriek aan óe Schelpenkade met een hand bekneld geraakt tusschen een machine. Met een verminkte ringvinger en pink is hij door de E.H.D. naar het Acad. zieken huis vervoerd. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN Geslaagd: Artsenexamen Eerste ge deelte, mej. A. P. J. Boele, Bolnes en de heer L. Loopuyt, Bussum. Bevorderd tot arts: mej. J. A. Goed, Den Haag en de heer M. Westerkamp, Leiden. i GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBUTIE Hedenavond (Vrijdag 23 April), tusschen 7.307.45 uur, zal de 'heer Kr. A J B Poort man op verzoek van een der bestuursleden van de Nederl. Vereeniging tot bestrijding van Tuberculose, afd. „LeiderJ", voor onzen microfoon een causerie houden ten behoeve de op Zaterdag 24 April a.s. te houden Emmabloem-collecte", UIT DEN OMTREK j ALPHEN a.d. RIJN JUBILEUM J. V. „SAMUEL" De ruime kerkzaa' van de Martha-SriC-h" tinrg was gisteravond geheel gevuld, toen de voorcdb'er der J. V., de heer L. v. d Z a n- d e n. de feestelijke vergadering, waarin het gouden jubileum van „Samuël" werd her- nood-akelijlc zijn, voor Leiden is dit niet dacht, opende. In zijn openingswoord heette noodig. hij allen hartelijk welkom, inzonderheid do Spr. zou nu kunnen voorstellen den mi- heide oprichters, de heeren M. van Donk eu iter te verzoeken den handel bij deze arti-1 g. W. Snel; voorts alle begunstigers, predi- kel'en in te schakelen, doch heter acht spr. I kanten en afgevaardigden. Spr. memoreerde het te verzoeken, dat de mini" ter .van dezen I de vele zegeningen die „Samuël" in de af-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6