STADSNIEUWS ZATERDAG 17 APRIL 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Van het Stadhuis Stedelijk Museum .,De Lakenhal". De Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het Museum, in verband met het verrichten van verschillende werkzaam heden. zal zijn gesloten gedurende het tijd vak van 19 April a.s10 Mei d.a.v A. TEPE. Voorzitter. F. G. ROSIER. Secretaris Candidaatstelling Tweede Kamer der Staten-Generaal De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de candidaatsteliing voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is be paald op Dinsdag 20 April a.s. A. v d. SANDE BAKHUYZEN,, Burgemeester. Kamer van Koophandel voor Rijnland De Kamer zal vergaderen Donderdag 22 April a.s., des namiddags 2.30 u. in de ver gaderzaal der Kamer, Stationsweg 43. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen: a. Adres verzonden aan B. en W. van Warmond, terzake van ijsventvergunningen; b. Advies verstrekt aan R en W. van Oegstgeest, betreffende veilingen; c. Verzonden adres aan B. en W. der ge meenten in het district der Kamer, terzake van het sub b uitgebrachte adrvies; d. Zilveren plaquette, verleend aan de Groote Bloemententoonstelling te Boskoop; e. Vestiging Pepermuntindustrie in de gemeente Ter Aar; f. Aanwijzing van den heer Simonis, door het Bureau, tot lid van de commissie voor een meer-werk-actie ingesteld door het ge meentebestuur van Leiden. 5. Behandeling van het accountantsrap port over het financieel beheer. Voorstel tot goedkeuring van de rekening en verant woording en het décharge van de financieele commissie. 6. Conceptschrijven aan den directeur- generaal der P.T.T. terzake van vervoer coor expeditie-ondernemingen van facturen in gesloten enveloppen. 7. Adres inzake verlaging van porti voor drukwerk. 8. Verzoek aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, om bij den mi nister van sociale zaken aan te dringen het bedrijfsleven te ihooren in verband met het feit, dat voor de loonklasse bij de Invalidi teitswet wordt gehandeld, alsof alle arbei ders boven 21 jaar minstens f 900 per jaar zouden verdienen. 9. Concept-adres inzake spoorwegover gang Rijnsburgerweg. 10. Bespreking van de bezwaren tegen overheidsdistributie van levensmiddelen, schoeisel, dekking en kleeding. 11. Mededeelingen betreffende resultaten verkregen terzake van het adres der Kamer van Koophandel inzake rapport-van Loon. 12. Rondvraag. 13. Huishoudelijke vergadering. 14. Sluiting. Gouden ambtsjubileum Ds. C. Hartwigsen 1 Vandaag herdenkt Ds. C. Hartwigsen', 'de nestor der Ned. Herv. predikanten in onze stad, zijn gouden ambtsjubileum. Reeds eerder eo in dè laatste jaresn ook ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als Leidsche predikant en ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag stonden wij bij den levensloop van Ds. Hartwig9em stil, zoodat wij thans met de (vermelding van het feit kunnen volstaan. Ds. Hartwigsen heeft zijn jubileum van daag in alle stilte herdacht. Alleen hebbea hedenmorgen tusschen 11 en 12 uur ver schillende kerkelijke commissies hun op wachting in de pastorie gemaakt om den grijzen dienaar des Woords geluk te wen- schen. Daarbij is hem ook het huldeblijk der gemeente, een fraai album met foto's en her inneringen uit de verschillende gemeenten, die hij heeft gediend, aangeboden. Uiit den aard der zaak bereikten den jubilaris ook vele schriftelijke gelukwenschen. Ds. Hart wigsen zal zijn af scheidspredikatie houden op 25*April. Bevordering hoofdambtenaren bij de Lichtfabrieken Een salarisgroep gevraagd Aan den Raad dezer gemeente is Jieifc vol gende adres gericht: Geeft met verschuldigde eerbied te ken nen, het bestuur van de afd. Leiden van de Ne-d. Bond van Technici, domicilie kiezende Mere'straat 15 te Ledden, da* het met bevreemding heeft kennis ge nomen van het worstel van B. en W. aan den Gemeenteraad tot het verleenen van een toelage ad f 200 per jaar aan een viertal hoof daim btenaren der Sted. Fabrieken van Gas en Eleotriciteit. dat uit dit voorstel blijkt dat bij de «be staande salarisverordening de waardeering voor deze hoofdambtenaren niet .voldoende gesalarieerd kan worden, redenen waarom het Uwen Raad beleefd Verzoekt B. en W. uit te noodigen eer. zoodanige salarisregeling te ontwerpen, dat bevordering van personeel kan geschieden, zonder dat daarvoor het stelsel van toela gen moet worden toegepast In de memorie van toelichting wordit om. opgemerkt: Het college wenscht de techn. ambtenaren niet in de groep van ingenieur 2e klasse on der te brengen, daar dit niet strookt met de door hen genoten opleiding. Nu is naar onze meening de rang van ïng. 2e klasse bedoeld voor de jongere in genieurs, voor wie de promotiekansen tot le klasse of hoofdingenieur nog open staan. De middelbaar technicus kan onder ds huidige regeling ten hoogste de rang v^-n hoofdambtenaar behalen. In de practijk iblijkt nu cn is vroeger al reeds gebleken dat laatstgenoemde rang in sommige gevallen een te lage bezoldiging toelaat, zoodat er zeer zeker behoefte is nan een salarisgroep maast dip van Ing. 2e klasse. Deze salarisgroep kan in eind-salaris hoo- ger liggen dan die van Ing. 2e klasse, omdat laats'genoemde min of meer een beginrang is. terwijl de eerstgenoemde een eindrang »al zijn en de daarin benoemde technicus als regel over een jarenlange practijk beschikt.. hetgeen in bepaalde gevallen van meerwaar de voor een bedrijf kar. zijn, dan die werk zaamheden van een beginnend ingenieur, GALA-CONCERT CONCERTGEBOUW-ORKEST Prof. Dr. Willem Mengelberg We hebben het reeds vroeger een enkele maal gezegd: Als er in de concertzaal iets gebeurt, dat heel mooi, dat grootsch, dat magistraal is, belijden we onze onmacht, om daar over te kunnen schrijven, zooals we voelen dat het eigenlijk zou moeten. Dan is het woord, dat zoo groot en inhoudrijk kan zijn, te beperkt, om een indruk te geven van de schoonheid der muziek. Men kan nu een maal de taal der tonen niet transponeeren in de gesproken of geschreven taal, en wel allerminst wanneer de taal der tonen op een wijze ten gehoore wordt gebracht, die grenst aan het menschelijkerwijs gesproken volmaakte. En naar menschelijke bevatting grenzend aan de volmaaktheid van uitvoe ring was toch wel het concert van gister avond. Wij mogen ons niet schuldig maken aan persoonsvergoding. Ook het grootste genie blijft een mensch. met menschelijke fouten en gebreken. En hij zelf voelt dit wellicht beter, dan zij die een geniaal mensch verhef fen in de sferen der engelen. Doch het genie, dat zijn roeping begrijpt, dat zijn gaven en krachten in dienst stelt voor datgene, waar voor hij geroepen is, erkenning waard. En we zijn hem, op het gebied der kunst, onze dankbare hulde schuldig, dat hij ons brengt in de sferen, waar de schoonheid is, en waar de mensch een wijle ontrukt wordt aan de beslommeringen en de soms naar geestige kleinigheden van het gewone dage- lijksche leven. Dienaar te mogen zijn van de kunst, menschen te mogen voeren in een wereld waarin de ziel gelouterd wordt van veel „Kleinlichkeit", 't is inderdaad een der hoogste voorrechten die een mensch kun nen worden toebedeeld; -het is zwaar en ver antwoordelijk, doch het brengt ook een ze gen mee in den dank van ongetelde dui zenden die minder bevoorrecht, zijn, doch die de gelukkige gave der waardeering be zitten. Prof. Dr. Willem Mengelberg is een dezer buitengewoon bevoorrechten, en als wij zeg gen dat zijn naam een wereldklank bezit, dan houdt dit in, dat vele duizenden hem dank verschuldigd zijn. Het talent, ook de genialiteit is aangeboden, is door God als mogelijkheid in de ziel gelegd. Doch het is de arbeid, bijna zouden wij met Carlyle zeg gen, de heilige arbeid, die de genialiteit tot haar hoogste kracht doet ontwikkelen. En Mengelberg heeft gewerkt, gezwoegd. Gedu rende meer dan dertig jaren heeft hij zijn orkest gevormd en er het stempel van zijn geheel aparte persoonlijkheid op gedrukt. Men heeft gisteravond in de allereerste plaats weer kunnen gevoelen, wat. het waard is, dat een orkest regelmatig onder één en dezelfde leiding staat, een meesterlijke lei ding. Men 'heeft dat kunnen voelen aan den prachtigen orkestklank, vol verve en kleur, een klank altijd rond en schoon, die in het heftigste fortissimo niets van haar nobele gratie verliest. Men heeft het kunnen op merken aan de grandioze beheersching waarmee de meester staat te dirigeeren, In hem brandt en woedt en gloeit het leven der muziek, het woedt als verborgen levens sroomen. Doch het innerlijk vuur uit zich in een uiterst beheerschte directie; he stroomt uit de lichte soepele handbewegingen, uit de oogen, uit de betrekkelijk sobere gebaren taal. De magische krachtbronnen storten zich uit in het orkest, dat koninklijk be- heerscht. door dit vuur wordt geëlectriseerd. „Wijding is diening, en wat harmonie strengelijkst dient moet hoogste schoonheid heeten". Deze woorden van Van Eeden zijn ons gis teravond bij dit, feilloos musiceeren her haaldelijk in den zin gekomen. Ik zal deze gedachte nu niet verder uitwerken, doch ze dunkt mij tenvolle toepasselijk. Over het programma, dat louter bekende ..-erken bevatte kunnen wij kort zijn Niet de meerdere of mindere bekendheid der wer ken speelt hier een rol, doch de wijze waar op zij werden uitgevoerd. De Ouverture, Nocturne en het Scherzo uit de „Midsummernight's dream van Men de! ssohn-Bartholdy: elfendansen in het maanlicht, kobalden die door elkaar tuime len, geheimzinnige fluisteringen, dwaze vrij ages, pathetische vervoeringen, werkelijk heid opgeheven in den droom, romantische themmingsbeelden. a) de tintelende, teere, elegische en contrasteerende schoonheid der romantiek. Licht en feestelijk en van een zeldzame noblesse. Dit alles in een lichte en mousseerende rhythmiek. Men voelde het: dat was eigenlijk voor Dr. Mengelberg maar kinderspel. Bijna onbeweeglijk stond bij: 't stokje, in de rechterhand maakte slechts heel korte, soms nauwelijks merkbare, toch neel strakke beweginkjes, de vingers van de linkerhand deden de rest. Dit is dirigee ren. Toen grooter, dramatischer van opzet en uitwerking: Voorspel en slotscène uit „Tris tan en Isolde" van Wagner, waarin ten slotte het levep over den dood triomfeert. Dit was breed en grootsch En. eindelijk de „Zesde Symphoniö" van Tscliaikowski, de Pathetique. Over den inhoud dezer Symphonie hebben wij vroeger reeds geschreven. Het werk ls reeds in den eersten opzet beangstigend schoon; de twijfel is tot een obsessie gewor den. Geweldige spanningen uiten zich in het Adagio en als deze een oogenblik verebben en overgaan in een droevigen mijmer, flik kert weldra het verzet weer op tegen het onafwendbare. De mensch die troost zoekt en ze niet vindt, die het leven liefheeft en er aan ver twijfelt. Men moet zich hier geheel indenken in de Slavische mentaliteit, haar hartstocht., haar pathos, liaar zin voor praal en pracht, haar duistere visioenen, die doen denken aan huiverzwarte nachten, doorgloeid van bliksemstralen Het Allegro con grazia wekt een vage hoop van elegische berusting, doch de ware bevrijding blijft verre. Het Allegro vivace is een rhythmische orgie en het blijft bijna onwaarschijnlijk en bijna ongelooflijk, dat dit gedeelte, zoo feilloos gespeeld wordt, als onder Mengclbergs leiding geschiedde. En dan komt als slotatz het Adagio la- mentoso, het tragisch besluit van dit sombe- ■e en toch zoo indrukwekkende werk, be rustend op de inleiding. Het was een zeld zame voordracht, waarin de meester zich in zijn volle kracht ontplooide. De meester als dienaar! De ovaties die Prof. Mengelberg en zijn orkest reeds bij de uitvoering der beide eerste werken ten deel waren gevallen, na men aan hét einde een stormachtig karak ter aan. Het moge Prof. Mengelberg en het Concertgebouworkest de overtuiging schen ken, dat dit optreden voor Leiden een daad an ongewone beteekenis is geweest, AL6EMEENE FRIESCHE LEVENSVERZEKERING MAATSGHAPPU Burmaniahuis, LEEUWARDEN Districts-leerlingencommisuie voor Leiden en omstreken Uitreiking der diploma's In het Vrijzinnig Federatiehuis had gister avond. de officieele uitreiicing plaats van de diploma's aan een aantal gecontracteerde handzetters- en drukkersleerlingen, die na vier jaar opleiding met goed gevolg hun examen hadden afgelegd. Allereerst sprak de voorzitter, de heer S. G. v. Looy, een kort welkomstwoord, waarin hij naast de ouders der leerlingen een spe ciaal woord sprak tot de leeraren, de afge vaardigden van de werkgevers- en werkne mersorganisaties en den controleur der Cen trale Leerlingencommissie, den heer R. J. Kok. Na verder een overzicht te hebben gegeven over het verloop van de gehouden eind examens werden de diploma's uitgereikt door den heer A. L. Koenen, die met eenige hartelijke woorden de geslaagden compli menteerde. De namen der geslaagden zijn voor de handzetters J. Kouwenhoven en J. Nieuwen- •burg (afgew. 5) en voor de drukkers: N. J. Penning de Vries, B. van Steensel, J. Stui- venberg en G. Zijlstra (afgewezen 2). Nadat de voorzitter zijn gelukwenschen had uitgesproken voor de geslaagden bracht hij verder dank aan de examen-commi: welke er als volgt uitzagen. Voor de handzetters: de heeren A. L. Koenen, voorzitter, C. Haasbeek, D. J. Loo- man en A. G. de Mooy. Voor de drukkers: de heeren S. G. v. Looy, voorzitter, J. P. Mulder Jr., J. C. Pillekers en P. M. M. Pont. Ook de leeraren der ambachtsschool t den in het dankwoord niet vergeten. Namens de leeraren sprak daarna de heer J. C. G. v. d. Wijngaard zijn gelukwenschen uit, er op wijzend, dat men er met het be haalde resultaat nog lang niet is, maar dat verdere studie een noodzakelijke vereischte is om verder te komen. Tenslotte sprak de heer R. J. de Kok nog eenige woorden van dank aan de examen commissie van Leiden voor het vele werk dat zij zich ook dit jaar weer heeft getroost. Het verdere gedeelte van dezen avond werd gevuld met een lezing, gehouden door den heer de Kok over het onderwerp „Het leer lingenwezen in de typografie" welke lezing een aandachtig gehoor vond'. De voorzitter sloot daarna deze bijeen komst met eenige woorden van dank aan den spreker en de verdere aanwezigen. De Werkloosheid De dagstaat van 14 April 1937 van den Ge meentelijken Dienst voor Sociale Zaken luidt als volgt: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, behan. gers 4, betonvleohters 19, betonwerkers 73, fundeeringswerkers 1, glazenmakers 4, gla- zenwasschers 8, granietwerkers 16, grond werkers 80, heiers 1, metselaars 126, opper lieden 105, schilders 125, sloopers 12> straat makers 9, hulp-straatmakers 17, stucadoors, witters 61, timmerlieden 245, uitvoerders 7, voegers 16, ongesch. bouwarb. 9. Totaal 941. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompensor. teerders 9, vellenblooters S, steenfabrarb. 116, zeepfabr.arb. 4, ongesch fabrarb. 62. Totaal 216 Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 90, reizigers, colp. 46, winkelbedienden 41, éta leurs 6, incasseerders 12, musici 7, onderwij zers 9, overheidspersoneel 12, verplegers 4. Totaal 227. Hotel-café-pers.: huispersoneel 10, kell- ners 49, koks 7. Totaal 66. Houtbewerkers: beddenmakers 2, houtbe werkers 73, kistenmakers 6, kuipers 9, lijs tenmakers 4, mandenmakers 2, meubelstof feerders 14, meubelmakers 32, politoerders 3. ongesch. arbeiders 35. Totaal 180. Totaal 180. Kleermakers: kleermakers 62, kappers 8, schoenmakers ea. IS. Totaal S8. T.aiid- en tuinarb.: bloemisten 28, land arbeiders 25. tuinlieden 23, warmoeziers 8, ongesch landarb. 5. Totaal 89. Metaalbewerkers: bankwerkers 111, blik- bewerkers 27, burgersmeden 42. electriciens 61, gasfitters 13, gasmetermakers 4, instru mentmakers 5. isoleerders 4. kernmakers 2, kettingsmeden 22, klinkers 10, koperslagers 4 lab. bedienden 3. lasschers 12, loodgieters 54, machinisten 17, metaalboorders 7, metaal draaiers 6. metaalslijpers 3, monteurs 19. pianostemmers 3, polijsters 1, ponsers 5, rij wielherstellers 12, rijtuigschilders 2, scheeps timmerlieden 6, stokers 24, tegenhouders 17, verw. monteurs 15. voorslaanders 7, voorwar- mers 5, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wa genmakers 6, ijzerwerkers 45, zandspuiters 3, zand vormers 3, ongesch. arbeiders 45. To taal 634. Sigai^nmakers: sigarenmakers 17, sigaren sorteerders 1, sigaren strippers 2. Totaal 20. Technici, opz.: bedrijfsleiders 10, inge nieurs 3, technilcer9 5, teekenaars, opz. 8, werkmeesters 15. Totaal 41 Textielarbeiders: hekelaars 7, katoendruk kers 23, kluwers e.a. 8, luik ers 13, plaatsnïj- aers e.a. 20, schrobbelaars 1, spinners 56, spoelers 3, staaldraaddraaiers 2, sterkers 2 strijkers 17, wevers 122, wolbewerkers 44, ongesch. textielarb. 60. Totaal 378. Transportabeiders: emballeurs 3, chauf feurs 146, exp. knechten 21, koetsiers 16, loopknechten 44, schippers 87, magazijn knechten 66, spoor- en trampers. 18, wakers 6, transportarbeiders 64, losse arbeiders 516. Totaal 987 Typografen: boekbinders 27, boekdrukkers 19, fotografen 1, hulp-vakarbeiders 4, letter zetters 29, steendrukkers 2. Totaal 82. Voedingsmiddelenarb.: bakkers 90, ovenis. ten 5, slagers 63, suikerwerkers 22, wijnkoo- perskn. 12, zoutzieders 3, zuivelbereiders 4, ongesch. fabr.arb 40. Totaal 239. Vrouwen: analysten 1, apothekersass. 1, kapsters (leerl.) 7, naaisters 11, behangers naaisters 1, maasters 1, spinsters 1, winkel juffrouwen 21, buffetjuffrouwen 3, serveer sters 4, linnenjuffrouwen 2, kantoorbedien den 27, verpleegsters 9, bedrijfsleidsters 1. teekenaressen 1, onderwijzeressen 1, ass. en huishoudsters 14, dagmeisjes 46, dienstbo den (d. en d. en n.) 5, kinderjuffrouw 1, werksters 81, fabr. arbeidsters 39. Totaal 278 Alg. totaal: 4466. 16 April 1936: 4389. 18 April 1936: 4070. Ben. 42 ged. werkloozen. BURGERLIJKE STAND ONDFRTROUWD: A. H. Bakker 36 jr en W. de Haan 28 jr BEVALLEN: E. C. v. d. HoornValentlin K. Noordanus—Jansen zn M. Cornellsse- Aikens zn G. J. BlomDe Bruin dr M Jansenv. d. Bunt zn J. M. v. d. Lubtie- Schreurs dr H v. WissenHoogervorst izn, OVERLEDEN'M L. v. Druncn m. 55 jr. Mr. P. J. Idenburg naar Z.-Afrika Naar wij vernemen heeft Mr. P. J. Iden burg, secretaris van Curatoren der Rijksuni versiteit te Leiden, het voornemen, in gevolge een daartoe ontvangen uitnoodiging, dezen zomer een bezoek te brengen aan de Unie van Zuid-Afrika, om aldaar besprekingen te voeren ter bevordering van de samenwer king tusschen Nederland en Zuid-Afrika/op het gebied van het hooger onderwijs en de wetenschap en tevens eenige lezingen te houden. Ook aan de cultureel'e betrekkingen tusschen Nederiandsch Indië en Zuid-Afrika zal bij dit beaoek aandacht worden gewijd. Mr. Idenburg is voorzitter van het School fonds der Nederl. Zuid-Afrikaansche Veree- niging. Mede door zijn arbeid valt in de laatste jaren van Zuid-Afrikaansche zijde op nieuw een toenemende belangstelling voor de Nederland'sche cultuur en in het bijzonder voor de wetenschappelijke beoefening van het Romeiinsch Hol'landsoh Recht waar te nemen. Vereen, van oud-leerlingen der Ambachtsschool Lezing van den heer J. J. van Weerlee Voor de vereeniging van oud-Leerlingen der Ambachtsschool hield Donderagavond in de „Harmonie" de heer J J van Weerlee een lezing. Nadat de voorzitter, de heer H. Mulder de aanwezigen en in het bijzonder de spre ker en de leeraren der Ambachtsschool had welkom geheeten. gaf hij het woord aan derx De heer van Weerlee die het onderwerp behandelde „Schilderwerk vóór vijftig ja ren en thans" liet wel zeer scherp uitko men de verschillende wijzen van werken van toen en nu, wat zijn oorzaak vindt in het feit dat vóór vijftig jaren de klant uit stekend werk verlangde en dat ook aan de schilder toevertrouwde zonder vooruit maar een prijs te vragen. Hij werd in vertrouwen niet beschaamd, want hij kreeg uitstekend werk voor een billijke prijs. Thans echter wondt in de meeste gevallen gevraagd naar de prijs voor het te maken werk en hoe vlug het gereed kan zijn: Ge volg: de kwaliteit van het werk wordt steeds minder. Evenredig daaraan wordt ook de vakkennis van den schilder beden kelijk minder. Vakman of niet. wanneer een lage prijs wordt gecalculeerd, dan wordt het werk toch wel gegund. Spr. behandelde voorts niet alleen de steeds meer veranderde werkwijzen, maar ook de steeds meer aan de markt komende materialen. Vele nieuwe materialen verdwij nen weer spoedig, dooh gelukkig komen er ook dei blijken zeer deugdelijk te zijn. Na vele nieuwere werkwijzen behandeld te heb ben. werd op het zeer mooie „molineer- werk" gewezen. De vertegenwoordiger der firma, die dat werk heeft uitgevonden en daarvoor de materialen levert, was inet ver schillende prachtige stalen aanwezig. Over dit nog te weinig bekende werk ontspon zich een zeer geanimerd gesprek. Nadat de spreker nog eenige vragen had beantwoord en er met nadruk op gewezen had dat de tweejarige cursus aan de Am bachtsschool voor het goed vormen van een schilder absoluut onvoldoende is, werd hem dank gebracht door de voorziter. die deze aangename en leerzame avond besloot met het aanbevelen van de V.O.L.A. bij die oud leerlingen die nog geen lid zijn. Overweg-mière Gisteravond na het binnenkomen van den electrischen trein van kwart voor zeven ble ven de overwegboomen gesloten. Bij een onderzoek bleek dat er kortsluiting was ontstaan in de electrische installatie van de hoornen. Na ongeveer twintig minuten verschenen enkele chefs van het station, die met han dels de hoornen^ weer omhoog haalden, waarmee nog al e enigen tijd gemoeid was. De trams in alle richtingein ondervonden belangrijke stagnatie. De verschillende trams voor Oegstgeest reden niet verder dan tot het Station, waarna de passagiers moesten overstappen Het oponthpud heeft ongeveer een half uur geduurd. Geveilde perceelen Ten overstaan van Mr. H. M. A. Coe- bergh., notaris te Leiden. Huis en erf, waarin café Haven 62 in bod f9.100 kooper de heer J. W. Wurzer q.q. te Leiden voor f9.100. Winkelhuis en erf Haarlemmerstraat 305 in bod f2.600. Kooper de heer D. van Nie- kerk te Leiden voor f 2,950. Winkel/woonhuis met bovenwoningen en erf Kaiserstraat 24/24a. 26/26a in bod f 1.580 kooper de heer N. J Moonen q.q. te Leiden voor f 1,805. Huis en erf 4e Binnenvestgracht 44 in bod f 1,110, kopoer de heer T. Beeuwkes q.q. te Leiden voor f 1.160 Huis en erf Langegracht 83 in bod f 1,600, f 1.110, kooper de heer T. Beeuwkes q.q. te voor f 1.700 Huis met schuur en tuingrond te Voor schoten Rijndijk 102 in bod f2.600, kooper de heer N J Moonen q.q. te Leiden voor f3,150. Ten overstaan van Notaris J. Fuhri Sneth lage te Leiden: Heerenhuis en erf te Oegstgeest Regcn- tesselaan 1 in bod f3950. kooper de heer J. W Wurzer c.s. te Leiden voor f3.950 Huizen en erven met tuin Hasebroek- straat 2/4 samen in bod f3850. kooper de heer 3 van Iterson s.q. te Leiden voor f 4,175. Ten overstaan van Notaris C. J. F Dolk te Leiden. Huis met bovenwoning (café! Garage en erf Levendaal 138 in bod f6000, kooper de heer J J de Cler q.q. te Leiden voor 6000. Perceel bouwterrein te Zoeterwoude Stad houderslaan in bod f 1.420, kooper de heer J. C. Stadhouder te Zoeterwoude voor f 1,600. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Wijziging. Naamlooze Vennootschap Han del en Industrie Maatschappij „Rhenania" voorheen Firma J. R. Schouten. Alphen a. d Rijn, Stationstraat 52. Asphalteeren van en handel in getrokken ijzeren gaspijpen. De zaak is verplaatst naar: Sassenheim, War- monderdamscheweg. A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij N.V. Leiden. Doezastraat 1. Overl Comm.: A W Frentzen, Leiden. NV. Radiocentrale Ter Aar. Ter Aar. Hoofdz.: Amsterdam. Prinsengracht 690. Overl. beh. fil: F J Balvers, Ter Aar. Nieuwe inschrijving. Alphensche papier straat 35. Papierwarenfabriek en druk- warenfabriek. Alphen a. d. Rijn, Willem- kerij. Afkomstig uit Utrecht. KAS-VEREENIGING N.V. ANNO 1865 I AMSTERDAM C, SPUISTRAAT 172"! BEWAREN VAN EFFECTEN* MET ADMINISTRATIE Onze nieuwe Brochure „Bewind en Executeele" wordt gaarne op aanvraag toegezonden. Om het schaakkampioenschap van Leiden en omstreken De eindstrijd In de rustige, daarvoor zeer geschikte zaal van Hotel Central aan de Breestraat, alhier, is de eindstrijd om het kampioen schap van Leiden en Omstreken begonnen. De wedstrijdleider is wederom de beer G. Bosscha, de plaatsvervangend leider de lieer W. H. van der Nat. De commissie voor eventueele geschillen wordt gevormd door de heeren Willems, Vis- ■r en den wedstrijdleider. De loting had het volgende resultaat: Eerste klasse: 1. W. Demmendal, 2. P. H. Willems, 3 W H van der Nat, 4 Johs. van Veen; 5 I Zitman; 6 W. de Bruin; 7 Ir. J. Westra, 8 G Bosscha. Tweede klasse: 1 W. v. Schayk; 2. W Vis ser; 3. v. Atten; 4. J P Cok, 5. J R Baart; 6. v. Veen en 7. S. de Witte. Derde klasse: 1. W Beij, 2 J. v Leeuwen; 3 J. Ottevanger: 4 C. v d Krogt. Onmiddellijk na de loting nam de wedstrijd een aanvang. In de derde klasse werd de partij Beij—v. d. Krogt uitgesteld, die tusschen v. Leeuwen en Ottevanger in vermoedelijke remise-stand afgebroken. In de tweede klasse won de Witte van Visser, van Atten van v. Veen, terwijl de partij Cok-Raart werd afgebroken De eerste klasse. Van Veen opende met d4, tegen Zitman, waaruit een Slavische opening ontstond, naar het type van de partijen van den match Euwe—Aljechin. Na vier uur spelen werd afgebroken in ongeveer gelijken stand. De partij Demmendal-Bossolia was even eens een d4 opening. Demmendal kreeg het betere spel, daarna een sterke aanval op de zwarte koningsstelling. Bosscha vond echter een fraaie tegenaanval en voorkwam hier mee voorloopig het. ergste. De partij werd afgebroken in betere stelling voor Demmen 'ai. Een geweigerd dame-gambiet speelden Willems en Westra. Het werd een zeer moei lijke partij waarin wit voordeel kreeg op den dame-vleugel. Om een plèn te vinden dit voordeel te niet te doen dacht. Westra lang na, geraakte in tijdnood, vond daar door niet de beste zetten en even voor het afbreken moest liij zich gewonnen geven. Het eerst beëindigd was de partij tus schen van der Nat en de Bruin. Eveneens een geweigerd dame gambiet, waarin wit het iets betere spel kreeg. Door afruil van enkele lichte stukken ontnam de Brum aan wit aanvalskansen. Tenslotte stond van der Nat voor de keuze óf afruil met. als gevolg remise, óf een onberekenbaar pionoffer met aanvalskansen. 'Van der Nat dacht hier over bijna een half uur na en koos toen de veilige remise voortzetting, waartoe de spe lers dan ook besloten. De stand is na de eerste ronde: Willems 1, van der Nat en de Bruin Y2, Bosscha, Van Veen, Zitman, Demendal een afgebroken partij, Westra 0. De tweede ronde is vastgesteld op Don derdag a.s. in Hotel Centraal. In de eerste groep spelen dan Zitman-Bosscha, de Bruin- v. Vet», Westra-van der Nat en Demmendal -Willems. 26 deelnemende elftallen. Het resultaat der loting. Het aantal deelnemers aan dé schoolwed- strijden van A.S.C. bedraagt wederom 2 meer dan het vorige jaar, n.l. 26, waarvan 14 in het seniores- en 12 in het juniores- Seniores-tonrnooL Voorronde op Zaterdag 24 April v „ar A Amb.sehool IIGem. HBS. II 2 uur B School v. Rijswijk I—K. is Macht II u. 45 C Chr. KweekschoolAmb.sehool I. u. 45 D Gem. H.B.S. I— Chr HBS 3 u. 30 E Ulo de Reuver—v. Rijswijk II 3 u. 30 F Kam. Onnes XIK. is Macht I Gymnasium en R.K. HBS. vrijgeloot. le ronde op Zaterdag 1 Mei 2 uur H Winnaar F—winnaar B. 2 uur K Winnaar G—winnaar D. 2 uur 45 L Winnaar E—RK. HBS. uur 45 Winnaar AGymnasium. Halve eindstrijden op Zaterdag 1 Mei, 4 uur N Winnaar Kwinnaar M, 4 uur O Winnaar Lwinnaar H, Eindstrijden op Zaterdag 8 Mei __r P Verliezer Nverliezer O. 3 uur 15 Q Winnaar Mwinnaar O. Juniores-tournooi Voorronde op Zaterdag 24 April 2 uur 1 Chr. HBS.Ambachtsschool I. 2 u. 35 2 v Rijswijk IIRK. Ulo. 3 u. 10 3 RK HBS—v Rijswijk III 3 u. 45 4 Ulo AldershoffSchool Gathier. Ulo de Reuver, v. Rijswijk I en IV en Am bachtsschool II vrijgeloot, le ronde op Zaterdag 1 Mei 2 uur 5 Amb.sehool IIv. Rijswijk I. 2 u. 35 6 Winnaar 2winnaar 3. 3 u. 10 7 Ulo de Reuver—winnaar 4. 3 u. 45 8 v. Rijswijk IV—RK. Ulo. Halve eindstrijden op Zaterdag 1 Mei 4 u. 20 9 Winnaar 5winnaar 6. 4 u. 55 10 Winnaar 7winnaar 8. Eindstrijden op Zaterdag 8 Mei. 3 u. 15 11 Verliezer 9verliezer 10. 2 uur 12 Winnaar 9winnaar 10. De spelers van hetzelfde elftal moeten gelijk gekleed zijn, waarbij wordt verzocht zoo min mogelijk gebruik te maken van de geliefkoosde combinatie wit shirt en zwarte broek. De elftalopgaveformulieren zijn bereids aan de aanvoerders der deelnemende elf tallen toegezonden en moeten nauwkeurig en volledig ingevuld onder vermelding der geboortedatum der spelers uiterlijk Dinsdag a.n in het bezit zijn van den secretaris, den heer F. J. Versteegen, Witte Singel 82. DAMCLUB LEIDEN De uitslagen der gesneelde bordenwed- strijden luiden als volgt: le Groep W LaterveerA Pronk 11 J StavleuC J Koree uitgest. P J LemairA Pronk 11 Th O verdijkP Olivier afgebr. 2e Groep RADIO DISTRIBUTIE ZATERDAG 17 APRIL Programma III: 8.00 Keulen. 1120 Parüs R., .20 Brussel VI.. 13.20 Keulen, 14.35 Brussel Fr., 1.20 Keulen. 17.20 Parijs R.. 18 20 Londen R., 19.20 Weenen of dlv., 20.55 Keulen. 21.20 Brus sel VI., 21.30 Brussel Fr., plm 21.50 Berlijn. Programma IV: 8.00 Brussel'Vl.. 8.20 diversen, 8.50 Parijs R.. 9.35 Gram.mpz GRD, 10.35 Londen R.. 11.20 Droltwleh, 14.20 Londen R.. 15.20 Dorlt wich, 18.20 diversen, 18 50 Keulen, 19.05 Droit- wllch, 21.40 Londen R-, 22.20 Weenen of dlv., 22.50 Londen Reg. ZONDAG 18 APRIL Programma III: S.30 Keulen, 9.05 Brussel Fr., plm. 9 5o Keulen, 10.40 Parijs R., 11.20 Keulen, 12.20 Brussel VI., 13.20 Brussel Fr., 13.35 Brus sel VI., 16.20 Parijs R.. 19.20 Keulen, 21,20 Brus sel VI.. plm. 22.35 Berl'jn. Programma IV: 8.30 Brussel VI., 1150 Drolt wleh, 15.20 Keulen, 17.20 Londen R., 10.20 Brus sel Fr., 20.10 Droitwich, plm 22.00 Boedapest of div., 23,25 Parijs R. MAANDAG 19 APRIL Programma III; 8.00 Keulen of dlv., 10.05 Lon den R„ 11 5o Brussel VI., 13.20 Londen R., 16.20 Brussel Vi, 17.05 Keulen, 18.50 Londen CR., 19,20 Brussel Fr., 17.05 Keulen, 18.50 Londen R„ 19 20 Brussel Fr., 20.20 Keulen, 20.55 Londen R„ 2Ï20 Brussel VI, 21 30 Brussel Fr., 22.20 Weenon of div., 22.50 Boedapest of div. Programma IV: 8.00 Brussel VL.-8.20 diversen, 9.35 Droitwich, 17.20 divedsen, 18.00 Droitwich, 23.20 R. Danmark. Agenda Maandag 19 April. Stadsgehoorzaal 8 uur. Opvoering „In de Mist" door Vadertje Lang beenclub ten hate van „N.O.M.A.T.E.G." Woensdag 21 April. Stadsgehoorzaal, 8 u. Chr. Zangvereeniging Kerkkoor „Ex Ani mo". Uitvoering „Die Jahreszeiten", Donderdag 22 April. Pauluskerk (Oegst geest) 8 uur. Uitvoering Chr. Gem. Koor „Halleluja" te Oegstgeest (Morsch). ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Flira, de Graaff, de Jager, Renaud en Winkler. De geneeskundge Zondagsdienst te Oegist- geest wordt waargenomen door dr Hugen- holtz, telef. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en meï Zondag 18 April a.s. waargenomen door do apotheken M. Boekwijt, Vischmarkt 4, tel. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8 Oegst geest, telef. 274. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei' apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zaterdag 25 April a-s. w aargenomen door de apotheken: G. F Reyst, Steenstraat 35' telef. 136; A. J Donk. Doezastraat 3i telef. 1313 en J Doedens, Wilhelminapark Oegstgeest, telef. 274. W NyenhuisI Laterveer 11 A BuurmanW Stavleu 20 W LeeflangM Kruider uitgest. W Koetze—J de Vink 0—2 D LaterveerD Ladan 30 J de Vink—M Kruider uitgest. 3e Groep J Nievaart—J C Beekma 2—0' E Bulthuis—F Laterveer i] 0—2 J BroersE Wassenaar j 02 UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN DIENSTREGELING SPOORWEGEN In verband met de Pinksterdagen is de verzetting van den tijd niet op 15 maar op 22 Mei vastgesteld. In de gehouden Inter nationale spoorwegenconferentie is besloten nu geen wijziging te brengen in de dienst, regeling der spoorwegen voorzoover het be treft de baanvakken Leiden—Woerden en Alphen—Gouda. DE VERJAARDAG VAN ONZE PRINSES De Chr. Oranjevereeniging heeft besloten dit feit ook nu' weer op waardige wijze te herdenken. Daartoe zullen een tweetal avon den worden georganiseerd en wel op Woens dag 28 en Donderdag 29 April in het Nuts. gebouw. Het is de bedoeling een groot historisch stuk op te voeren waaraan plm. 25 personen meewerken. De titel van dit stuk is „Oranje en Nassau". Lief en leed van ons Vorsten, huis zullen hierin naar voren worden ge bracht. Voorts wordt een humoristisch stuk gespeeld, getiteld: „De nieuwsgierige huis knecht". Op den avond van den 30en April zal ,Artiw een concert geven op verzoek, van de C.O.V, aan het Toussaintplein, DAMMEN Aan de wedstrijden om het kampioen schap van de Leidsche Districts Dam- bond zal o.a. worden deelgenomen door onze plaatsgenooten J. v. d. Horst, Jac v Ofwe- gen, P Verltade, J van Oeveren, W J van Berkel en Jac Oosterman. INTREDE Ds SCHEERS Na des morgens bevestigd te zijn door Ds Joh. Stehouwer, hoopt Ds P. Ch. Scheers van Holderveen Zondagmiddag om 2.301 intrede te doen als predikant bij de Ned. Herv. Kerk, Julianastraat. HET LOOD IS DUUR De prijzen van metalen zijn hoog en met tweede hands artikelen zijn dan ook goede zaken te maken. Hier wordt door dieven een handig gebruik van gemaakt en schier niets is voor hen veilig. Dit ondervond het scholbestuur van de Chr. Schol aan de Hooftstraat, dat tot de minder aangename ontdekking kwam dat van het dak en de schoorsteen van het schoolgebouw naar schatting 60 KG. lood was gestolen. De politie heeft de zaak in onderzoek. AFLOOP PUBLIEKE VERKOOPING Bij de gister door notaris H. G. Boks, al hier gehouden afslag van de kapitale Rid- ■der-Hofstede „Den Tol" e.a. in de Hooge en Lage Waard fe Koudekerk, ter totale grootte van 26.03.13 HA., zijn de perceelen in com binatie in bod gekomen op 45.551, waai-na zij in massa zijn afgeslagen en door den heer A J. van Winden te Berkel zijn afge. mijnd op de som van 3000 aan wien zij werdpr. toegewezen voor de som van 48.551 alles buiten de kosten. K H A.MPAGNE Door de drie mi-blenstandavereenigingon alhier, was de wenschplijkbeid uitgesnroken te trachten ook ter plaatse, in navolging van andere gemeenten waar zulks reeds met zooveel succes werd bekroond, een zg. „meer werkcampagne" te organiseeren. De uit de drie vereenigingen aanggwezert

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6