STADSNIEUWS DONDERDAG 15 APRIL 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 Gemeentezaken Het .bestuur van de in den loop van 1936 bier ter stede opgerichte afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Ver- eeniging Vakantieoord voor Lichamelijk Ge- brekkigen heeft Kich tot B. en W. gewend met het ver*.* k te willen bevorderen dat aan deze afdeeling een jaarlijksche sulbsidie wordt verleend in de kosten van uitzending van kinderen. Zooals bekend Is, wordt ingevolge raad; besluit van 13 Februari 1923 met inacht neming van een korting van 15 pet. vier hier ter stede gevestigde vereenigingen welke zich het uitzenden van zwakke kin deren ten doel stellen, een subsidie verleend van f 0.6375 (f 0.75 min. 15 pet.) per kind en per dag voor elk door die vereenigingen naar een vacantiekolonie uitgezonden en ai daar 'verpleegd, te Leiden woonachtig kind, met een maximum van f 510 (f 600 min. 15 pet.) per jaar en per vereeniging. De werkkring van deze vier vereenigingen omvat meer speciaal de uitzendiim zwakke- niet lichamelijk gebrekkige' kinde. ren, terwijl de thans adresseerende vereeni- ging uitsluitend de uitzending van zwakke, ucuamelijk gebrekkige kinderen beoogt. Onder de tegenwoordige moeilijke finan- cieele omstandigheden mogen alleen in ge vallen van hooge uitzondering nieuw sidies worden verleend. In casu is er echter wel reden voor een dergelijke uitzondering. Het 'betreft hier toch niet alleen zwakke- doch bovendien nog lichamelijk gebrekkige kinderen, welke evenals de zwakke kinde ren de uitzending zeer noodig hebben, zoo dat een geldelijk offer door de gemeente ook voor dit doel wel gewettigd voorkomt. Bovendien is de omstandigheid, dat de vereeniging alleen dan provinciale subsidie kan verkrijgen, wanneer ook de gemeente een bijdrage verleent, een reden om even eens aan deze vereeniging een sulbsidie toe te kennen. Met de Commissie voor den Geneeskun digen Dienst zijn B. en W. van oordeel, dat de bijdrage aan deze nieuwe vereeniging kan worden gesteld op hetzelfde bedrag, als de andere vereenigingen ontvangen, zijnde f 0.6375 (f 0.75 min 15 pet.) per dag en per kind. Vermits bet aantal lichamelijk ge. brekkige kinderen, dat voor uitzending in aanmerking komt, belangrijk geringer zal zijn dan dat, hetwelk door de andere ver. eenigingen wordt uitgezonden, kan echter het maximum bedrag van de subsidie voor deze vereeniging gevoeglijk worden gesteld op de helft van bet bedrag, dat voor de andere vereenigingen geldt, mitsdien de helft van f 510 is f 255. BENOEMING EN ONTSLAG B. en W. stellen voor den heer J. W. Oostveen, nu de kweekschool voor onder- wijzers is opgeheven, bij speciale benoeming aan te stellen als leeraar in spraakvorming aan gebrekkige kinderen. Voorgesteld wordt, op verzoek eervol ontr slag te verleenen aan den beer A. M. Sermondt als hoofd der school, verbonden aan bet gesticht „Voorgeest", CONVERTEERING GELDLEENINGEN. Ten laste van de gemeente loopen bij bet Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en bij de Indische Pensioenfondsen eenige geld- leeningen tegen een rente van 4 pet. en hoo- gcr. Deze leeningen tezamen f 5.221.000 groot, kunnen op aannemelijke voorwaarden worden geconverteerd. De gemeente beeft door tusschenkomst van de firma Staal en Co. een aanbieding ontvangen voor een conversie-leening met langen looptijd ad f 500.000. VERHUUR WINKELHUIS EN ANDERE PERCEELEN r De huurder van het winkelhuis Heeren. straat no. 48 wenscht de huur tegen 1 Mei a.s. te beëindigen. Als gegadigde voor de nieuwe huur heeft zich aangemeld mej. M. M. Bomli, alhier; zij is bereid het pand, waarvan de huur thans f 460 bedraagt, met ingang van Mei a.s. te huren van jaar tot jaar tegen een jaarlij'kschen huurprijs van f 425. De hurrder van de bovenwoning Nieuwe Riin no. 22a A. Eradus. heeft een verzoek om huurvermindering ingediend. Dit huis is aan hem verhuurd voor den prijs van f 450 per jaar, met dien verstande, dat de straatbelasting ad f 25.32 voor rekening van den huurder is. Ook heeft mevr. de Wed. J. Gelölc om huurverlaging gevraagd. Aan haar werd het perceel Aalmarkt no. 5 verhuurd tegen een huursom van f 420 per jaar, met inbegrip van de .straathelasting. Bovendien verzoekt H. C. van Leeuwen de huur te verlagen van het perceel Nieuwe Riin no. 20 en het bovenhuis van de. Graan- beurs, is bepaald op f 1250 per jaar, straat belasting inbegrepen. Voorts is een nader verzoek om huurver laging ingekomen van A. Christiaanse, vedband waarmede het voorstel van 12 Febr. j.l. werd teruggenomen. Hij is huurder van het pakhuis Lokhorststraat no. 20, dat aan hem verhuurd is tegen een jaarlijkse!) huursom van f 150 (straathelasting ad f7.0S voor zijn rekening), en van het woonhuis Lokhorststraat no. 22, dat verhuurd is tegen f 300 per jaar (straatbelasting ad f 10.50 ten laste van den huurder). Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, dat er in deze gevallen aanleiding bestaat de huurprijzen met in gang van het nieuwe huurjaat op 1 Mei a.s. te verlagen, t.w. dien van de bovenwoning Nieuwe Riin no. 22a tot f 425 per jaar, dien van het perceel Aalmarkt no. 5 tot f 375 per jaar, dien van het perceel Nieuwe Rijn no. 20 met het bovenhuis van de Graan- beurs tot f 1100 per jaar, dien van het pak huis Lokhorststraat no 20 tot f 125 per iaar en dien van 't woonhuis Lokhorststraat no. 22 tot f 250 per jaar. De straathelasting komt in al deze gevallen voor rekening van de gemeente. Leidsche Spaarbank Verslag over 1936 Aan het verslag over 1936 van de Leid sche Spaarbank is het volgende ontleend: De gang van het bedrijf ging het afge- loopen jaar regelmatig door en bleef voor storingen van welken aard ook gespaard. I-Iet bcleggingsvraagstuk blijft moeilijk, èn met bet oog op de soliditiet èn met bet oog op het lagere rendement. Het te goed der inleggers bedroeg op 1 Januari 1936 8.453.293.21 en op 31 Decem ber 1936 8.318.618.28. Op den Postcheque en girodienst werd gedurende het jaar 1936 gestort voor bij schrijving op de rekeningen .van inleggers of wegens salarissen, pensioenen, enz. 777.563.69 en beschikt resp. overgeschreve 768.510.99, waardoor deze per 31 December 1936 sluit met een saldo van 22.234.83. In effecten werd voop een waarde van 162.782.belegd. Een bedrag ad 328.516.27 berekend naar d'e balanswaarde op 31 De cember 1935, werd verkocht, respectievelijk aigelost mpt een bedrag van 354.410.75, zoodat hierop een voordeelig saldo van 25.S94.48 te boeken viel. Ten gunste van de Reserve voor koersverschil van effecten kon 260.220.70 bijgeschreven worden. De rekening effecten geeft derhalve een saldo op 31 December 1936 van 4.816.721.60. Alle effecten zijn gewaardeerd tegen den beurskoers van 30 December 1936, doch geen geval liooger dan 100 pCt. In hypotheken werd irf 1936 25.000.— legö, naar de Reserve overgebracht 75.100.— en afgelost 169.516.—. Het saldo per 31 December 1936 bedraagt J 3.705.830.—. Gedurende het boekjaar werden 46 spaar- busjes mimder afgegeven dan teruggebracht. Aan het eind van het boekjaar bedroeg het aantal in bruikleen gegeven busje: daarrnede gespaarde bedrag ge gekweekte rente bedraagt 736.097.39 Het voordeelig saldo van de interest be draagt 13.8S7.32. waardevermeerdering! oD 31 December U36 van de effecten ad 260.220.70, in het credit van de reserve voor koers- erschfillen gebracht. Aa,n «k .Reserve voor hypotheekrisico erd *0.000.en aan de Reserve achterstallige hypotheekrente 14.272 61 toegevoegd. Het salclo op 31 December 1936 beo raagt resp. 140.000.— en 50.000.—. Het bedrag der Reserve ad 762033 21 verd met de rente ad 32.491.61 op dit wóofSn 6n f voordeeliS saldo van het "inosLa?maal a<1 68.312.78 (totaal 100.80-1.39) vermeerderd. De Reserve slui daardoor met een saldo van 862 887 uitmakende 10.37 pCt. van het inleggers-' SF'spaaSaS1 PCL VM hCt C,teC'-H mrt" dmenins ava V he' Hoof*apitaai sluit met oen voordeelig saldo van f 1W.312.TS Doof u dlt Jaar Bemiddeld van het Hoofdkapitaal werd gemaakt bet Pers-ent. In 1935 was dit 4.280 percent Duurtetoeslag voor werkloozen Adres aan den Raad. vr"^.e ■^eidsc'he Besturenbond en de R Volksbond hebben zich tot den Raad g 71 1101 eedrnkMilt vertoek, er bij de Regeering op te willen aandringen over e gaan tot het verstrekken van een duurte toeslag aan de gesteunde werkloozen. „rSvdfUf",oeïa*™at vol£cns liet adres d^l a 1 nV°rd0n scacht in verband met de reeds in Octoner ingetreden en nog te verwachten prijsstijging. Sedert October 1936 is de nood in de ge. zinnen der werkloozen steeds grooter ge. worden en er is voor de aanschaffing van schikbaar™ Koen 8el4 Reeds eenige gemeenten hebben een roek als dit tot de Regeering gericht. De minister wacht blijkbaar op aandrang uit meerdere gemeenten om tot de invoering van duurtetoeslag over te gaan, aldus zeg gen adessanten. Zij hebben de overtuiging dat ook de Raad de billijkheid van dit ver. zoek zal inzien. „Ons Belang" adresseert aan den Raad Zij wil toch woningen bouwen Door het bestuur der Woningbouwvereen. ,uns Belang" is een adres aan den Raad gericht, waarin de bestuursleden te kennen gev.en dat zij met groote teleurstelling ken nis hebben genomen van het voorstel van B. en W. aan den Gemeenteraad om het be- gmsellbesluit van 21 Maart 1932 inzake den bouw van een aantal arbeiderswoningen met Rijksvoorschot in te trekken o.a. voor- zoover betreft de door de Woningbouwver- eeniging „Ons Belang" te bouwen woningen. Dat bovengenoemde bouwvereen telt 675 leden, waarvan er slechts 405 een woning hebben kunnen betrekken, zoodat nog 270 leden op een voor hen geschikte woning wachten. Dat er onder de 405 leden, die in een wo ning van de vereeniging wonen, zijn, die door ,de grootte van bun gezin op zedelijke gronden, noodzakelijk een goedkoope een gezinswoning moeten hebben. Dat door allerlei oorzaken, buiten den wil 'an het bestuur van „Ons Belang", om, het bouwplan van „Ons Belang" ten achter is geraakt bij de bouwplannen van andere woningbouwvereen. en daardoor is ver. schoven naar een periode dat de woning voorraad 'iets ruimer was geworden. Niet tegenstaande dit blijft het bestuur van mee ning dat aan dergelijke ééngezinswoningen nog groote behoefte bestaat. Het wijst slechts op het groot aantal personen dat zich, hoewel in Leiden hun werkkring heb bend, gevestigd heeft in Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten, omdat zij in Leiden geen geschikte woning kunnen vinden. Redenen waarom zij den Raad der Ge meente Leiden beleefd doch dringend ver zoeken het voorstel van B. en W- sub b, voorzoover het „Ons Belang" betreft, niet aan te nemen en „Ons Belang" alsnog in de gelegenheid te stellen deze woningen te bouwen; subsidair de beslissing aan te hou den en aan te nemen het voorstel van het lid van Uwen Raad den heer Schüller in zake een woning- en gezinstelling en een onderzoek naar den toestand der woningen in de Gemeente Leiden, Machinisten-avondschool Wij verwijzen hierbij naar een advertentie voorkomende in dit nummer van ons blad. waarin wordt bekend gemaakt, dat er thans gelegenheid is tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Machinisten-avondschool, verbonden aan de Ambachtschool De opleving welke thans in het geheele land is waar te nemen, doet reeds het ge brek gevoelen aan goed onderlegde vaklie den. Vooral in de scheepvaart is een sterke opleving en hierdoor een groote vraag naar jonge machinisten ontstaan. Zij die zich hiervoor bekwamen, zullen zeker een goede positie in de toekomst kunnen verwerven en wij reden daarom een ieder, die in deze opleiding belang stelt aan, zich eens met den directeur der school in verbinding te stellen, teneinde zich hieromtrent te kunnen laten voorlichten4 Een mooie gift voor het stadhuisgeschenk Naar wij vernemen ls bij den Voor zitter van de financieele commissie voor het Stadhuisgeschenk van iemand die onbekend wenscht te blijven een gift van f 1000 binnengekomen voor het carillon. Oranje-Garde, vendel Leiden Leden- en Ouder-avond In haar clubgebouw heeft de Oranje Garde gisteren zoowel een leden- als een ouder-vergadering gehouden. Dat beide gaderingen op éen avond werden va steld hield verband met de aanbieding van het Duitsche Verkeersbureau te Amsterdam, dat verschillende films van Duitschlands prachtige natuur en steden wilde draaien, De ledenvergadering was in den voor avond; huishoudelijke aangelegenheden waren hier niet te behandelen, zoodat na een kort openingswoord van den voorzit ter direct tot vertooning van het filmpro- gramma kon worden overgegaan. Als eerste film werd gegeven. De Ope ningsfeesten te Berlijn van de Olympische spelen op 1 Augustus 1936. Daarna werd vertoond de eerst geluids film in de Nea. taal en wel een fraaie rol prent van den Rijn met zijn prachtige ste den Keulen, Bomn, Mainz e.a., met zijn burchten, zijn wijnbergen zijn scheepvaart en de geheele atmosfeer, die den bezoeker altijd xveer zoo boeit. Dan maaktetf wij een tochtje naar het Duitsche Middelgebergte, de Harz. Tenslotte werd een tochtje ge maakt door de heerlijke Beiersche Alpen van Garnisch-Partenkirchen naar de Königs see. Hier ontplooit zich het Zuid-Duitsche landschapsbeeld in al zijn schakeeringen. Fotographisch feillooze opnamen, natuur lijke bevolkingsscènes en volksdansen met volksgebruiken hebben een zoodanige uit werking op de bezoekers gehad, dat zich bijna inderdaad op een reis door dit heerlijke natuurgebied waande. F.en luid applaus bewees, hoe 'de leder deze films waardeerden. In de voortgezette ouder-vergadering wer den dezelfde films vertoond, xvaaraan nog werd toegevoegd een algemeen overzicht van de wintersport. Deze film „Zon en sneeuw over Duitschland" heeft wel den grootsten indruk op het publiek achter gelaten. Eon woord van 'hartelijken dank werd gericht tot het Duitsche Verkeersbureau te Amsterdam, dat de vertooning van deze films geheel gratis heeft aangeboden. De Twentiscbe Bank, afd. reisbureau had voor een groot aantal brochures over Duitsch land gezorgd. Na afdoening van enkele huishoudelijke aangelegenheden, werd op de gebruikelijk' wijze door den 2den Voorzitter gesloten. Kon. Ned. Grofsmederij Op de balans per 31 December j.l. van Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden komen de volgende posten voor: Actief: Onuitgegeven aand. f 490.000 Gebouwen n 463.621 Werktuigen 216.917 Ketels 3.215 Vaartuigen Gereedschappen 3.590 Modellen 1.674 Terreinen m 87.450 Effecten reservefonds n 255.566 Effecten rekening 33.123' Assurantie Dubieuse Debiteuren RCs. fonds Ris. Bank 16.899 Invaliditeitsverzekering Omzetbelasting Leembruggen R Mees en Zn. Postcheque en Girodienst 3.931 Amsterd. Bank ponden deposit. Diverse Debiteuren 421.875 ï.ir Totaal Passief: Kapitaal Leening 300 mille Idem 500 mille Reservefonds Verschenen coupons Dividend rekening Reserve belangen personeel Interest rekening Afschr. dub. debiteuren Ongevallen verzekering Ned. Bank Diverse crediteuren Verlies en winstrekening. Debet: Interest rekening Afschrijvingen Verzekeringen f 1.000.000 96.000 460.000 268.000 1.341 134.000 356.507 f 33.672 29.548 12.912 Totaal Credit: Bruto winst Te veel gereserveerd voor dub. d. en huren Idem voor ongevallenverz. rve overboeking zuiver verlies Totaal f 76.183 Voorgesteld wordt" geen dividend uit te keeren. De directie deelt mede dat er een belangrijke opleving in bet bedrijf valt te constateeren sedert eind 1936. Alle ajdeelin- gen zijn thans goed van werk voorzien. PROF. DR. E. GORTER Prof. Dr. E. Gorter alhier ïs uitgenoodigd om voor de Faraday Society te Londen een voordracht te houden over proteinfilms. ONEERLIJKE DIENSTBODE Door de politie is aangehouden de 16- jarige dienstbode C. J. A. V., die in haar dienstbetrekking bij de fam. E. een drietal gouden vijfjes heeft ontvreemd. BURGERLIJKE STAND R. de Jonge 20 Jr en G. P. Levne 32 jr en J. Lof g'ge 25 jr en M. de Haas 25 jr -— I jr S. Calkho' GEHUWD: G. Bi lements en M. Bo A. Ferger J. - A. M Riebeek e renberg Koops arius P. J. C Hai I. Llptvoet en F. v. M. H. v. c Leeuwen Viss J. Wolteri de Beer W. P. E. Broers en i. F C. Smit D. Thijs en Z. G. Pothuis. BEVALLEN: A. A. Bon—Wetselaar zn M. Erlcel—Harland dr E. K. J. Hockx—Mckor dr A. IJ. de Tombe—Harteveld zn A. Vis- ;rPannekoek zn T v. d. Groefzn - A. SommelingDe Jong dr A. Wendt ers zn M. B. Planjer—Hoving dr. .OVERLEDEN: C. G. Baart m. 54 jr UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN DE A. M. A. In Hotel de Vergulde Wagen is Maandag avond een vergadering gehouden niet de winkeliers-deelnemers aan de A. M. A. De vergadering, die druk bezocht stond onder leiding van den beer A. Breu- kol, voorzitter van het A. M. A.-comité. Na een woord van welkom gaf deze een uiteenzetting van bet plan, in het bijzond' wat de deelnemers moeten weten, waarbij vermeldenswaard is dat de zegels alleen bij contante' betoi'ing mogen worden uitgereikt. De boekjes, waar de wegels ingeplakt moe ten worden, zijn vanaf heden verknjgbuar bij de winkeliers. Behalve een uiteenzetting van het doel Ibevat het de lijst van deelnemers (de bak kers doen echter niet mee), een overzicht van de reizen welke in Augustus kunnen r maakt worden en de vermakelijkheden, die reeds xpanaf Mei zullen worden gegeven. Voorls is er voOdoende ruimte voor het pi'iakken der Kegels. Wij tiwijiflelen niet of zullen er vele gespaard worden! GESLAAGD Bij de te Den Haag gehouden examens Machineschrijven slaagden o.a, onze ploats- genoalen inej. J. Stam en de heeren G. Pon- si oen en W. Coslerus, opgeleid aan de In richting van den h&er G. Klok alhier. A.-R. PROPAGANDA-CLUB In die gehouden 'vergadering van de A.-R. Prop.-Club is tot voorzitter gekozen de heer J. IT. Belgraver, zu'Iiks in de plaats van den heer N. van Leeuwen, die wegens werkzaam heden moest bedanken. Verder werden de werkzaamheden voor de s. weken bespraken. Hiervan mag nog niets medegedeeld', maar wij kunnen zeggen dat de zaken flink zullen word aangepakt. UITVOERING GYM.-VEREEN. „SPARTA" In de kerkzaal van de Martha-Stichting gaf die gymnastiekvereem. „Martha" gister avond haar jaarlijksche uitvoering. Helaas was de Kerkzaal niet vo_ zijn we niet gewoon op de uiüvoering van „Spanta" en o. i. is dit ook wel weer e« bewijs dat men in Alphen de laatste tijd w wat te veel van het goede krijgt. Want de uitvoeringen xa.n „Sparta" staan steeds op een hoog peil en deze avond maakte daarou geen uitzondering. De avond werd, daar de eere-voorzitter Ds. J Th. Meyer, door ambtsbezigheden verhin derd was, geopend door den heer Visser. Deze noemde de jaarlijksche uitvoering van „Sparta" een hoogti.j-avond ivoor de le- spra/k de wensoh uit dat het aanwezigen een genotvolle avond zou wor den. Verder deelde spreker mede dat de leider, die' heer Lens, zich door een blessure aan de voet niet ten volle kon geven, en verzocht, indien er foutjes gemaakt worden, wat door de. vingers te zien. Dit is echter niet van invloed geweest op de prestaties. Het begon al heel goed met de staafoefeningen door de Groot Spartanen. Het tweede nummer, evenwichtsbanken. uitge voerd door klein Sparta (meisjes) oogstte eveneens een welverdiend applaus. Alles vermelden van het programma, dat 19 punten bevatte, kan niet. We willen, nog noemen de grondgymnastiek door Klein Sparta A (jongens) en het boklijnspringen ■door de jongens van Groot Sparta. Vooral L dit laatste nummer leefde het publiek er thousiast mee. Van de nummers na de pauze vermeiden we de rhythmisühe zwaaioefeningen door de groote meisjes. Al met al was het een keu rige avonJd en heeft duidelijk bleek wel dat de leiding van „Sparta" bij den heer Lens in goede handen is. Slechts ehkele kleine foutjes hebben wij opgemerkt, maar ver schillende leden hadden blijkbaar nogal last van plankenkoorts. Nadat aan het einde nog eenige keurige standen zijn uitgevoerd, werd de mooie avond gesloten. AUTOBOTSING Op den Kortsteeksterweg reed hedenmor gen te half twaalf een auto, bestuurd dooi den heer J. J. de Jong, met groote snelheid de richting Zwammerdam. In een flauwe booht van den weg moest remmen voor een tegenligger en dit deed hij zóó krachtig, dat de leuning van zijn zit plaats brak, waardoor Jiij de maoht over zijn stuur verloor en tegen den tegenligger botste. In deze auto waren gezeten de heeren Schilp en Grolhuis uit Gouda. Alle drie bij het ongeval betrokken personen werden door glasschreven vrij ernstig gewond. Dr. Hildernisse heeft hen verbonden. De auto's werden zwaar beschadigd. HAZERSWOUDE GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der gemeente op Woensdag 14 April,, des v.m. 10 uur. Af wezig met kennisgeving de heer A. J. de Jong. Verder zijn alle leden tegenwoordig. Voorzitter is de burgemeester de heer A. Warnaar, die de vergadering opent met ge bed. De voorzitter gaat over tot beëediging van den heer W. van Klaveren, het nieuw-be- noemde lid van den raad. die in handen an den voorzitter de vereischte eeden af legt en door hem wordt geluk gewenscht met zijn. benoeming. De heer W. van Klaveren antwoordt met in 'woord van dank. De secretaris, de lieer B. den Braver, leest de notulen, die worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat door B. en W. een bezoek is gebracht, aan Heiligerlee, teneinde de nieuwe autospuit, die binnen veertien dagen alhier zal arriveeren, in werking te zien. B. en W. zijn zeer voldaan over de capaciteiten van de spuit. De voorzitter doet mededeeling van inge komen stukken, w.o. missive van den Mi nister van Sociale Zaken, houdende een nieuwe schaal voor het verstrekken van argarine, bak- en braadvet Mededeeling van den Minister van Sociale Zaken, dat ten behoeve van werkverschaf fing voor de werken in de Hazerswoudsche Droogmakerij 85 pet. en voor die aan de Papenvaart 90 pet. in de kosten zal wor den bijgedragen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat van Ged. aten inzake de begrooting 1937 eenige op merkingen zijn ingekomen. In verband met gunstige voorschriften zal de subsidie uit ■kloosheidssubsidiefonds met een be drag van 4587,worden verhoogd; en de itkeering van de winst voor het Water bedrijf, die op 1000,was gesteld, worden verhoogd met 375,—, wat wordt goedge- 'onden. Met betrekking tot verlichting en ver warming der gemeente-gebouwen stellen Ged. Staten voor de post van f 400 te ver minderen met 25. Besloten wordt de post te handhaven. De post onderhoud veldwachterswoningcn zal me(. f 30,worden verminderd. Ook de post rioleering, waarvoor 150,-— was be- N.V. Maatschappij voor hypothecair crediet in Nederland (waarmede gefusioneerd de N.V. Maastrichtsche Hypotheekbank v. Nederland) Gevestigd te 's-Gravenhage Thans verkrijgbaar: 4 pandbrieven 100 pandbrieven 98 met 2 uitloting per jaar groot, zal met 50,worden verlaagd. De post onderhoud gemeentewoningen, waar voor 29,— óp de begrooting was geplaatst, stellen Ged. Staten voor met 80,te ver lagen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten met 30,te volstaan. Met betrekking lot het aanbrengen van een markies aan de ambtswoning der ge meente, waarvoor 45,was uitgetrokken, stellen C» d. Staten voor dit bedrag op den bewoner te verhalen. B. en W. gaan hier mede niet accoord en geven deze zaak in bespreking. De heeren Jac. Loemans en G. Goedhart verklaren zich voor de meening van Ged. Staten. Een voorstel van B. en W. deze post voor rekening der gemeente te laten, aangezien een markies bij het gebouw behoort, stemming gebracht, wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Jac. Loomans en G. Goedhart tegen. Ten slotte stellen Ged. Staten voor het bedrag voor x'ergoeding per leerling aan de Bijzondere scholen, dat door den Raad op 8,91 was gesteld, te verlagen en te bren gen op 8.per leerling. Besloten wordt het bedrag van 8,91 te handhaven. In verband met het bedrag, uitgetrokken voor rioleering, merkt, de heer Jac. de Kort op, dat in de Torenstraat noodzakelijk ver betering moet worden aangebracht in de rioleering. De voorzitter zegt, dat deze zaak de aan dacht heeft van B. en W. en op een volgen de vergadering plannen voor verbetering zullen worden overgelegd. De voorzitter deelt mede,, dat de heer L. Noordam, die benoemd was tot lid var stembureau, en tot lid van het centraal bureau, heeft bedankt. Na gehouden stem ming wordt gekozen de heer M. Noordam. Een verzoek van den heer A. Vogelaa om vermindering van schoolgeld, aangezien egens ziekte een zijner kinderen geduren de zes maanden de school niet heeft be zocht, wordt ingewilligd, evenals een ver zoek x'an een ingezetene om ontheffing van hondenbelasting, omdat zijn hond maar kort in zijn bezit is geweest en werd over reden. De voorzitter stelt daarop namens B. en W. voor aan een verzoek van de Tentoon stelling „Boskoop" om een medaille be schikbaar te stellen, te voldoen en hiervoor een bedrag van 10.beschikbaar te stel len. Na gehouden bespreking wordt niet algemeene stemmen hiertoe besloten. Goedgevonden wordt een wijziging in de begrooting 1936. Bij de rondvraag vestigt de heer Scheel de aandacht van B. en W. op slooten in Westeinde, die in slechten toestand verkee- i, en op woningen aan de Rijndijk, die noodzakelijk x'erbetering behoeven. De heer Jac. de Kort merkt op, dat ook in het Oosteinde enkele slooten niet in orde zijn en toezicht gewenscht is. De voorzitter belooft nota te zullen ne men van de opmerkingen en zegt, dat wat het Westeinde betreft de eigenaar der wo ning reeds is gewaarschuwd en een proces, verbaal werd opgemaakt. De heer Scheel bespreekt verder de ver mindering van het inkomen der werkloozen doordat 1.voor kolentoeslag zal verval- acht het gewenscht middelen in het werk te stellen voorziening te treffen om in de nood te voorzien. De voorzitter belooft dez'» zaak nader te overwegen en op een volgende vergadering zoo mogelijk mededeeling te doen. De heer Jac. de Kort informeert of 'de brandweer ook van een uitrusting zal wor den voorzien. Dit punt zal door B. en W. nader worden overwogen. De heer Goedhart informeert of reeds mededeeling kon worden gedaan omtrent het sluiten van de Koudekerksche brug op Zondag en of de mogelijkheid bestaat ijsco- venters op Zondag uit de gemeente te we ren. Met betrekking tot de Koudekerksche- brug deelt de voorzitter mede, dat dit punt met B. en W. van Koudekerk is besproken en dat wordt onderhandeld met de Provin ciale Waterstaat, maar nog geen beslissing is genomen. Voor het weren van ijsco-ven- ters zal een algemeene politieverordening moeten worden vastgesteld. De heer Jac. Loomans vestigt de aan dacht op steuntrekkers, die ongesteld zijn, en dan geen steun kunnen ontvangen. De voorzitter geeft hieromtrent een toe lichting en zegt, dat in dergelijke gevallen de steuntrekker voor rekening komt van Armbesturen of Diaconiën en eventueel voor rekening van het Burgerlijk Armbe stuur. De voorzitter'geeft den heer Loomans in overweging deze zaak na sluiting der ver gadering in geheime zitting te bespreken. De heer W. van Klaveren bespreekt den toestand van de brug in de Loete. De voorzitter geeft hieromtrent toelichting en sluit de vergadering, die overgaat in ge heime zitting. HET AANTAL KIEZERS ITet aantal kiezers, dat mag stemmen voor de Kamers, Prov, Staten en Gemeente raad bedraagt 2261. Het aantal kiezers, dat mag stemmen voor de Kamers en de Prov. Staten be draagt 2312. I-Iet aantal kiezers, dat mag stemmen voor de Kamers bedraagt ,2327. KATWIJK AAN ZEE A.R. PROPAGANDACLUB „IDENBURG" De A.R. Propagandaclub kwam gister- vond in vergadering bijeen. Deze vergade ring was in hoofdzaak gewijd aan de be spreking van het verkiezingswerk. Het 1- cent fonds werkt nog steeds gunstig en maakt het voeren van een goede actie mo gelijk, maar persoonlijke meedwerking moet er nog meer komen zal het goed zijn. COLIJN-AVOND Kaarten voor de Dr. Colijn-avond te Lei den op 24 April a.s. zijn tot en met Don derdagavond aan te vragen bij den secreta ris der Kiesvereeniging, den heer G. Poot, Noordeinde, alhier GESLAAGD Te Den Haag zijn geslaagd voor het examen stuurman op stoomvisschersvaartuie Jac. van Duyvenhode Jzn.; voor het examen Radio-telefonist Maarten Hoek. Arie Zuijder duin Jzn. en Dirk Meyvogel, allen leerlingen de Visscherijschool. OP STAP. mnacht zijn twee ezels, toebehoorende aan den heer de H. aan de Sluisw.eg losge- RADIO DISTRIBUTIE DONDERDAG 15 APRIL P-ogramma III; 8.00 Keulen of div., 11.05 Pa. rüs R., 12.20 Brussel VI., 13.20 Keulei Londen R., 16.20 Keulen, 19.05 ParUs Brussel Fr., 20 20 Keulen, 21.20 Droltwlch', 21.40 Londen R., plni. 21.50 Berlijn, 23.20 R. Danmark of diversen. Programma IV: S— Brussel VI.. 8.20 diversen. 9.2-0 Parjjs R.. 8.35 Gram.muz. GRD, 10.35 Londen R., 14.20 Droitwich, iS.20 diversen. 18.40 Londen R.. 10,00 Droitwich, 19,30 Sportpraatje door den heer J. G. A. Janssen, ...ournallst, 20.00 Droit, wich, 21.05 Parijs R_, 22.20 Droitwich. VRIJDAG 16 APRIL Programma III: SJI0 Keulen of div., 11,05 Pa- rüs R„ 12.20 Brussel VI.. 14.35 Droitwich, 15 20 FarÜs R., 1G.20 Brussel VI., 16.50 Parüs 'R., X7*2t Keulen. 19.05 Parb's R., 19.20 Brussel Fr., 21.2( Brussel VI., 21.30 Brussel Fr.. 22.20 Parüs R. Programma IV: 8.00 Brussel VI., 8.20 diversen 8,50 Parüs R. 9.35 Gram.muz. GRD, 10.35 Londen "oitwich, 20 00 Gr.- wich, 22.25 Boedapest of Agenda Vrijdag 16 April. Stadsgehoorzaal 8 Gala-concert, concertgebouw-orkest onder lei ding van Dr. W. Mengelberg. Maandag 19 April. DM Opvoering „In de Mist" door Vadertje~Lang beenclub ten bate van „N.O.M.A.T.E.G." De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en mei Zondag 18 April a.s. waargenomen door de apotheken M. Boekwijt, Vischmarkt 4, teL 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8 Oegst. geest, telef. 274, broken en terechtgekomen op de terreinen van het Rott- Zeehospitium. Beide lang- ooren zijn door de politie geschut. LEIDERDORP VERKIEZING IN IT ZICHT De politie betrapte Woensdagnacht op heeterdaad eenige personen, wellce bij de Doesbrug bezig waren met witte verf de naain van de N.S.B.-partijleider op de straat te schrijven. Toen ze de politie zagen nade. ren, snelden zij naar een auto, doch de po. litie was hun te vlug af en belette hen te vluchten. Proces-verbaal werd opgemaakt. De verf en de plakbiljeteo welke bij hen werden aangetroffen werden in beslag nomen. KINDERSPEELPLAATS Zoo wij vernemen zal Maandag a.s. de Kinderspeelplaats van de Sportstichting „De Munnik" worden opengesteld en zal 3e jeugd kunnen genieten van de zandbak, do schommels en wippen, welke daar zijn aan. gebracht* LEIDSCHENDAM WEDEROM DEKKLEEDEN GESTOLEN Ten nadeele van de landbouwers Van der D, in Stompwijk en S. in Veur, zijn des nachts de dekkleeden van de in het land loopendo koeien gesneden en medegenomen, HINDERWET Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage verzoek met bijlagen van de Wed. N. J. Havik, geb. v. d. Zijden, wonende Meerlaan te Stomp wijk, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het veranderen van de stookinrichting van den bakkersoven van boutstoking in oliesto- king. Op Zaterdag 24 April des v.m. 10 uui zal in het Raadhuis te Leidschendam gelegen* heid bestaan om bezwaren tegen de inwilli ging van dit verzoek in te brengen. BEKNELD GERAAKT De tuindersknecht J. uit Veür had het on geluk in de sluizen met zyn polsen bekneld te geraken tusschen twee veilingsschuiten. Een E.H.B.O.-er heeft de wond verbonden. Voorts kreeg de 19-jarige R., werkzaam bij de Voorburgsche Kogellagerfabriek „Enkes" een stuk ijzer op zijn voet. Na in Sint Antonius- hove verbonden te zijn, werd hij naar de ouderlijke woning aan de Leidschekade ver« voerd. LISSE COÖP. BOERENLEENBANK Woensdagavond werd" in 't H.B.G.-gebouw de 30ste alg. verg. gehouden der Coöp. Boe-- ren leenbank. Wegens ziekte van den voorzitter, den beer L, Onderwater, werd de vergadering gepre sideerd door den wnd. voorzitter, den heer J. P. Segers. Deze opende de vergadering en sprak een kort openingswoord. Hij memo reerde d'e ernstige ziekte van den heer On derwater. Voorts wees .hij er op, dat than3 het 6e lustrum wordit herdacht. Een bijzon der woord van waardeering ontvingen de kassier, de heer J. C. Zaneveld en het sfuurslid de heer D. Guldemond, welke 30 jaar in de leiding der Bank hun aandeel hebben gehad. De®e beide heeren hebben het voornemen om hun functie eerlang neer te leggen. De heer J. Kapiteyn, employé der Bank, werd geftukgewenscht met zijn benoe ming als kassier te Heemstede. De heer Se gers gaf een kort overzicht van de vorming der reserve in de 30 voorbije jaren. De re serve bedraagt tihans f 200.000. Na lezing der notulen werd door den kas- er het verslag over het afgeloopen jaar uit gebracht De kassier constateerde, dat de ern stigste crisisjaren als acjiier den rug mogen worden besohouwd. Dit blijkt uit het geheele verloop der bankzaken. Het aantal spaarders werd met niet minder dan 135 vermeerderd. De voorschotten verminderden met ruim f 10.000. Ook uit de overige gegevens bleek dat in het algemeen van een eenigszins gun stiger bedrijfsleven gesproken mag worden, Ondanks de crisis werd in het af ge'nopen jaar 'n zuivere winst gemaakt van f 11 947,91. De^omzet over 1936 bedroeg f 14.500 000. kassier merkte in zijn verslag op, dat vooral in de laatste 5 iaar de reserve sterk Is toegenomen. Dankbaar cons'ateerde hij, dat de Bank nog steeds he' grootste vertrou wen heeft De winst- en verliesrekening en de balans werden vastgesteld. De aftredende bestuursleden werden bij enkele candidaatstelling herkozen. De heer P, .Warmerdam sprak waardee-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6