$Lhuw £rihsdjr (üouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOTEL-HAMOORFF AVANG Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» d. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ®rt>erttntieprtj?eir. Van t tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Voor bet bevragen aan 'I bureau V wordt berekend0.10 No. 6061 DONDERDAG 15 APRIL 1937 18e Jaargang ZWAKKE VERDEDIGERS DER DEMOCRATIE Met groote vrijmoedigheid richt de S.D.A.P. zich tot het Nederlandsche volk en stelt zich voor als paladijn der vrijheid tegen fascisme en communisme. De SD.A.P kampioen der vrijheid! In het verleden is dat niet gebleken. Zijn die oude beginselen thans losgelaten? Op het jongste congres, waar een nieuw beginselprogram werd vastgesteld, is het tegendeel met nadruk verzekerd. De marxistische grondslag, het revolutio naire uitgangspunt, de klassenstrijddenk beelden zijn dus gehandhaafd, al moge de terminologie met aanpassing aan veran derde omstandigheden iets gewijzigd zijn De partij eischt dan ook nu nog: de voor naamste productiemiddelen aan de gemeen schap (de grondeigendom is daarvan na tuurlijk niet uitgesloten) en gemeenschap» beheer van het bedrijfsleven. Dat zijn de oude klanken: dogmatisch marxistisch gefundeerd. Denkbeelden, die slechts met dwang kunnen worden gereali seerd en recht geven lot de conclusie, dat de aanhangers er van zich met valsche leuzen tooien, wanneer ze als verdedigers der vrij heid zich aandienen. In feite blijft de S.D.A.P. verantwoorde lijk voor de aan het anarchisme ontleende verklaring: eigendom is diefstal, welke door haar vertegenwoordigers in de Eerste Kamer (WibautMendcls) serieus werd verdedigd. In haar lijn ligt het den bijzonderen eigendom te doen verdwijnen, volledig en in eens waar dat kan, geleidelijk waar het moet. Confiscatie van den bodem zonder vergoeding wordt in den kring der soc.- democratie principieel gerechtvaardigd ge acht Niet weerspreken.kan zij ook, dat in haar midden het optreden van de Fransche volksfrontregcering doorloopende verdedi ging vindt, hoewel de communistische in vloed daarin onmiskenbaar groot is en niet onduidelijk op dictatuur aanstuurt. Niet ontkend kan ook, dat indertijd het afkon digen van het verderfelijke politieke strijd, middel der algemeene staking in Frankrijk door de soc.-dem. en communisten door de Arbeiderspers begroet werd met de jubel: de dag der democratie. Men verbaze zich over die samenwerking niet. Krachtens gemeenschappelijkheid van beginselen is zij geenszins bevreemdend. Dat in internationaal verband de Neder landsche soc.-democratie zich allerminst .verzet tegen samenwerking met de dictato ren van Moskou, is bekend. En waarom ook? Is er principieel verschil? Het is herhaaldelijk ontkend. Alleen de methode maakt onderscheid, verklaarde Wibaut. Uitgangspunt en doel (klassen- looze maatschappij met grond en productie middelen aan de gemeenschap en de pro ductie centraal door de gemeenschap ge regeld) zoo kan men herhaaldelijk lezen, verschillen niet belangrijk. Ook overeenkomstig het nieuwe beginsel program der S.D.A.P. kan deze stelling, die we ontleenen aan „De Sociaal-Demo craat" van 8 Dec. 1934, als juist worden er kend. En daarom is het niet aan de S.D.A.P. om zich als beschermers bij uitnemendheid van de vrijheid tegen fascisme en commu nisme op te werpen. Principieel is er voor ons geen verschil. Tactiek en methode loopen (tijdelijk?) wel uiteen, maar naar consekwentie brengt de S.D.A.P. ons een staat en een maatschappij waartoe, dwang en dictatuur principeel be- booren. Daartoe drijft en dringt het revolutio naire grondbeginsel. ONGELIJK SPAN Door de roomsch-katholieke pers in ons land gaat niet ten onrechte een huivering over het bedenkelijke samengaan in Brus sel tusschen roomsch-katholieken en onder scheiden politieke tegenstanders. Natuur lijk, de uitslag verheugt, maar het is dui delijk dat anderen de situatie zullen uit buiten en in de toekomst bij voorkeur zul len spreken over „Roomsch-katholieken en hun bondgenooten de communisten". In ons land geschiedt dat immers reeds. Bovendien dreigt het gevaar, dat de „roode bondgenooten", hun traditie getrouw, al te opdringerig zullen zijn. De verslag gever van de roode pers b.v. was in de wol ken over de stemming in Brussel en vertelt met instemming, dat de Brusselsche vrou wen een even lugubere grap uithaalden als de moderne diamantbewerkers onlangs in Amsterdam: zij bezorgden het fascisme een eervolle begrafenis. „In diepe rouw volgden de treurenden de baar van Degrelle. Een der vrouwen, in bidderscostuum, liep voorop en las doodenmissen. En Brussel lachte zich tranen!" Maar een correspondent van de Tij d vond alles niet zoo mooi. Hij begrijpt, dal de communisten uit de tragische strijd de grootste voordeelen zullen trekken en schrijft: ,.De indruk, die men Vrijdag en Zater dag te Brussel kreeg, was, dat het roode front alleen meester was langs den open baren weg. Het was alsof alles uit de bastons van de stad opgetrommeld was naar het centrum, waar alleen een zeer uitgebreide politiemacht in staat was de orde te handhaven <-n ernstige botsingen te voorkomen. Onder leiding van een reusachtiger neger, die een vlag zwaaide, tierde en raasde een menigte de Internationale, communisten en socialisten beheerschton straten en pleinen. Practisch was het een roode Volksfrontstemming." Hij gaat zelfs verder en spreekt van een roode terreur. Neen, daarvoor was Van Zeeland niet aansprakelijk te stellen en men kan dit niet op rekening van de Roomsch-katholieke partij schrijven; maar... sociaal-democraten en communisten waren dan toch maar hoe tijdelijk ook bondgenooten van libe ralen en roomsch-katholieken. Voor de verkiezingswagen liep een al te ongelijk span. En ook in het geestelijke en in de politieke strijd geldt, wat de Moza ïsche wet ons leert: „Gij zult niet ploegen met een os en een ezel tegelijk". BEMANNING VAN DE „ANDRA" IN SAN SEBASTIAN Kapitein van de kruiser zendt een telegram De onzekerheid omtrent het lot van de bemanning van het s.s. „Andra", dat door een Spaansche rebellen- kruiser getorpedeerd is en gezonken, is althans voor een deel opgeheven. Uit een telegram, dat de kapitein van de kruiser „Almirante Cervera" op een verzoek om inlichtingen zond aan de „Vooruit", is gebleken, dat de beman ning zich in San Sebastian bevindt. Nadere inlichtingen werden niet ver strekt. Die kon men in San Sebas tian probeeren in te winnen. Men kan dus thans vaststellen, dat de vermiste bemanning zich niet aan boord van de kruiser bevindt en naar alle waarschijnlijkheid het leven be houden heeft. Hoe onze landgenooten en de Polen, die aan boord waren, het in San Sebastian maken, dat blijft vooralsnog een open vraag. DE LANGEGOLF-OMROEP IN NEDERLAND Proefuitzendingen op 253 KG/S Nog deze maand een langegolf- omroep-conferentie Gelijk men zich zal herinneren, is do Nederlandsche P.T.T. administratie, in ver band met het verloop van de conferentie der U.I.R. in Maart j.l. te Berlijn er toe overgegaan de omroepgolf van 253 ke's, welke thans nog door Noorwegen wordt ge bruikt. maar welke dit land in verband met synchronisatie van zijn zenders overweegt te verlaten, bij het Berner Bureau te notifi- ceeren, met de bedoeling om, zoodra Noor wegen deze golf zal hebben verlaten en in dien de noodige overeenstemming met de andere belanghebbenden zal worden ver kregen. in de gelegenheid te zijn deze lan ge golf voor den Nederlandschen omroep beschikbaar te stellen. In aansluiting hieraan heeft de Neder landsche P.T.T.-administratie aanstonds na de Berlijnsche conferentie de noodige voorbereidende maatregelen genomen, ten einde door proefuitzendingen de bruikbaar heid van deze golf voor radio-omroep uit zendingen in Nederland te onderzoeken, Thans kan worden medegedeeld, dat deze maatregelen zoo ver zijn gevorderd, dat tot het houden van proefuitzendingen te Koot wijk is overgegaan. Deze hebben plaats des avonds na afloop van de omroepprogramma's en in de morgenuren gedurende de on derbrekingen van de programma's van de thans over Kootwijk uitzenden de omroepvereenigingen (N.C.R.V. en K.R.O.). Intusschen zal op 20 April a.s. de conferentie van de P.T.T.-administra- ties van de landen die belangen in den langen golf-omroep-band hebben, in Den Haag samenkomen. De Stadt-Schanke Leidschepleln 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER I DINER I DINER 4 gangen 6 gangen 75 c. I L— I 1-25 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Japansche tu-n Hartelijk en minzaam dankte het Prinselijk Paar voor de enthousiaste ontvangst door de inwoners van Baarrt SOEST VERWELKOMT HET PRINSELIJK PAAR Wederom groote drukte en spontane ontvangst Een zeer lange rijtoer Na de grootsche ontvangst, welke de gemeente B a a r n Woensdag het Vorste lijk Paar bereid heeft, was het heden Soest waar de blijde entree gevierd werd. Baarn en Soest hebben gewed ijverd om het Prinselijk Paar zoo vorste- lijk mogelijk te ontvangen en evenals Baarn, heeft ook de gemeente Soe6t met groote spanning dezen dag tegemoet gezien^ Vanmiddag is dan het groote moment gekomen waarop de karos met het jonge Paar 't vriendelijke Soest binnenreed en ook nu weer, evenals Woensdag, begroet te hen 'n reusachtige menschenmenigte. Ook hier was alles in het werk gesteld om deze intocht zoo feestelijk moge,ijk te maken. Bij een bezoek aan het dorp zagen wij dat de ele burgerij kosten noch moeite ge spaard heeft om de versiering en de verlich ting tot in de uiterste puntjes verzorgd t". hebben. Het Raadhuis is tot boven aan tos geheel met Oranjedoek getooid en in de veie lanen en dorpsstraten zijn eerebogen en zui len opgericht Vanmorgen was dé trek naar Soest even druk als die naar Baarn. Vanuit allo deelen des lands is men naar dit schoone dorp gekomen, hetzij per spoor, hetzij per bus. Drie dagen zal het ook hier feest zijn en drie dagen zal het Oranje gedragen worden. Want al is Baarn de „officieele residentie", Soest ligt aan de rechterzijde van het paleis Soestdijk en is ook residentie! Gelijke mon niken, gelijke kappen en daarom heeft het Vorstelijk Paar vanmiddag op dezelfde glo rieuze wijze intocht gehouden in Soest Ook nu weer was het Vorstelijk Paar ge zeten in 'n a la Deaumont bespannen ca'eche, geflankeerd door twee officieren te paard. Daarachter volgden weder koetsen met hof houding. De stoet vertrok omstreeks kwart drie vanaf het Paleis. Door de voor naamste straten van Soest ging het naar het den Rijksstraatweg ge'egen Raadhuis, alwaar halt werd gehouden. Hier zoruren 250 schoolkinderen een Welkomstlied, waarna de burgemeester van Soest, Mr. G. Deketh, een rede uitsprak. Nabij het Raadhuis stond tevens een groot aantal vereenigingen opge steld met vaandels en banieren. Op de tocht, welke het Paar door Baarn gemaakt heeft. tienmaal halt gehouden. Hedenmiddag iddag echter werd niet ®oo dikwijls stil gehouden. De route was echter ook nu zeer lang. Overal langs den weg stond weer een dichte menigte opgesteld, die de Vorstelijke Perso nen hartelijk toejuichte. De plaatselijke politie was weder versterkt met veldwachters, zoodat alles in de beste orde verliep. Uitgebreide verkeersmaatregelen waren weder uitgebreide verkeersmaat regelen getroffen. Bijzondere aandacht be steedde het Vorstelijk Paar aan de versie ring, welke alleszins geslaagd mag heet en. Toen de feestelijke intocht ten einde was, bleven velen nog in Soest, teneinde 's avonds getuige te zijn van de verdere feestelijkheden en -de verlichting. Anderen haddien er een finke wande'ing naar Baarn of een extra spoorkaartje voor over om de verlichting in Baarn nog eens in oogenschouw te nemen. Hedenavond wordt er in Soest een gala- concert gegeven door de Soester Harmonie „P. V. O." in het Rosarium tegenover het Raadhuis. Om tien uur vanavond zal er dan een groot vuurwerk worden afgestoken op een weiland aan de F. Huycklaan, dat, naar men -zegt, ook zal worden bijgewoond door Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het muziekkorps van 1 jt eerste halfregi- ment Huzaren te Amersfoort heeft vandaag gezorgd voor muzikale afwisseling en maak te marschen door het dorp. Zaterdagmiddag zal er een volkszanguit- yoering worden gegeven, gevo'gd door een WIJZIGING VAN HET KINDERRECHT Wetsontwerp door de Regeering ingediend Instituut van den kinderrechter moet zich geleidelijk ontwikkelen Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de bepalingen betreffende het kinderrecht, voorkomende in het eerste boek van het Burgerlijk Wetboek, en in verband daarmede wijziging en aanvul ling van de andere boeken van dat wet boek, als ook van het wetboek van bur gerlijke rechtsvordering en van andere Ter toelichting wordt o.m. het volgende opgemerkt: Sinds jaren wordt van verschillende zij den aangedrongen op een herziening van den vorm der kinderwetten. Ieder die met deze wetten, al was het maar oppervlakkig, heeft kennisgemaakt, zal toegeven dat zij sterk afwijken van den streng en beperkt gehouden opzet van ons burgerlijk wetboek. Ook de systematiek laat te wenschen over. Dit valt te meer te betreuren ;omdat het hier familierecht be treft, waarmede ook niet-juristen o.a,. de talrijke leeken, die zich met de kinderbe scherming bezighouden vaak te maken hebben. Een ingrijpende materieele wijziging, die wordt voorgesteld is deze, dat voor het ont staan van burgerlijke betrekkingen tusschen 't natuurlijke kind en zijn moeder erkenning door de?e laatste voortaan niet meer noo- dig zal zijn. De uitzondering voor overspelige en bloedschennige kinderen in het oud-Hol- landsche recht gemaakt, moet o°k thans nog gelden omdat hier andere belangen van de maatschappij, n.l. het hooghouden van het monogame huwelijk en het duide lijk ook in zijn gevolgen laken van ontoe laatbare verhoudingen, den doorslag moe ten geven. Een andere materieele wijziging, die wordt voorgesteld, is, dat de ouderlijke macht, ten aanzien van den persoon des kinds voortaan niet meer door den vader alleen doch door beide ouders gezamenlijk zal women uitgeoefend terwijl bij verschil van inzicht de wil des vaders beslissend zal zijn. Deze wijziging is stellig veel minder ingrijpend dan zij op het eerste gezicht zou kunnen lijken. Inderdaad wordt het recht hier slechts in overeenstemming gebracht met een feitelijke toestand, die zich allengs en overigens geheel in overeenstemming met de zedelijke opvatting van onzen tijd ontwikkeld heeft. Op dezen regel kent het ontwerp overi gens eenige uitzonderingen. In verband n.l. met de opvoeding der kin deren kan in enkele gevallen elk der echt- genooten in rechten optreden. Het heeft een punt van overweging uit gemaakt of het gewenscht is de taak van den kinderrechter uit te breiden door op 't voetspoor van de bepalingen betreffende de onder toezichtstelling imperatief voor te schrijven, dat alle z.g. kinderzaken men denke in de eerste plaats aan ontheffing en ontzetting van en herstel in de ouder lijke macht en voogdij aan den alleen sprekenden kinderrechter worden opge dragen. Het komt niet wenschelijk voor het be doelde imperatieve voorschrift op dit oogen- blik in de wet op te nemen. Men vergete niet, dat, al vervullen de kinderrechters over het algemeen hun taak op prijzenswaardige wijze, het niettemin hij sommige rechtbanken wel een.s bezwaarlijk is rechters te vinden, wier aanleg en wen- schen gaan in de richting van het kinder rechterschap. De taak van de hierhedoelde tot kinderrechter aan te wijzen rechters te verzwaren door hun alleen de beslissingen in alle zgn. kinderrechtzaken Od te dragen, is niet aanbevelenswaardig. Veeleer worde er de voorkeur aan gege ven het instituut van den kinderrechter zich geleidelijk te laten ontwikkc'en. fakkeloptocht, waarmede dan de feestelijk heden worden besloten. Ook Soest heeft he den het Prinselijk Paar op vorstelijke wijze ontvangen. ZWARE BOERDERIJBRAND TE BOLNES Veestapel in de vlammen omgekomen De boerderij verwoest Vannacht is de boerderij van den heer A. Visser, die gelegen is aan de Beneden Rijweg onder Bolnes, ge heel door een brand vernield. Het vee, dat zich in de stallen bevond, kon men niet tijdig meer bereiken, zoodat het een smartelijke dood in de vlammen De boerderij van den heer Visser, die vee handelaar is, bestond uit een woonhuis van twee verdiepingen plus een zolder, alsmede enkele houten stallen en schuren, die voor een deel als stallen en voor een deel als wagenremise in gebruik waren. Omstreeks kwart over twaalf in de afge- loopen nacht ontdekte een knecht dat brand was ontstaan in een schuur achter "het woonhuis. IJlings waarschuwde hij de be woners, die zich in veiligheid brachten. De eigenaar van de boerderij bevond zich in Groningen, waar hij een paardenmarkt be- Bij de ontdekking had de brand al een ernstige omvang aangenomen eo de vlam men sloegen van de eene schuur op de andere en tenslotte ook op het woonhuis over. Hoog sloegen de vlammen uit tegen de nachtelijke lucht en er ontwikkelde zich verbazend veel rook. die door de regenach tige lucht lang bleef hangen. Men deed moedige pogingen het vee, dat zich in de stallen bevond te redden, doch de hitte was zoo hevig, dat men slechts enkele dieren kon redden. Zes koeien, vier paarden, vijf schapen een aantal lammeren en geiten vonden een wreed e dood in de vlammen. Ook uit het woonhuis kon men maar zeer weinig meer in veiligheid brengen. Het liet zich aanzien dat er maar weinig te redden zou zijn. Met één straal op de brandleiding tastte de brandweer van Bol nes 't vuur aan, daarbij spoedig geassisteerd door de brandweer van Ridderkerk, die eveneens met één straal werkte. Men stond evenwel zoo goed als machteloos en de schuren en stallen brandden tot den grond toe af. Van de woning bleef practisch niets over dan wat zwartgeblakerde muren. Om streeks twee uur had men het vuur onder de knie en kon met de nablussching begon nen worden. Bij het blusschingswerk hebben padvin ders en Oranje-gardisten goede diensten be wezen. Op het terrein van de brand bevonden 'zich vele belangstellenden, onder wie we opmerkten burgemeester Crezee van Ridder- De schade wordt door verzekering gedekt KNAAPJE VERDRONKEN Het vierjarig zoontje van de familie D° Vlieg te Nieuwerbrug is in den Ouden Riin geraakt Een half uur lang is naar het knaapje gedregd. Nadat men het had opgehaald, is nog geruimen tijd door een geneesheer kunstmatige ademhaling toegepast. doch zonder resultaat KINDJE VERDRONKEN Te Naar den is bij de familie H. in de Bussumerstraat het 1%-jarig dochtertje in een kuip met regenwater geval'Len en ver dronken. Degelijke, goedkope schriftelijke opleiding tot JOURNALIST, JOURNALISTE TROTTEURS VIERKANTE LEESTVORM I VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladert Ingediend is een wetsontwerp tot wij-» ziging van de bepalingen betreffende het kinderrecht. Kolonisatie-mogelijkheden in Argen tinië (V) door A. C. Sonneveldt. De bemanning van de „Andra" blijkt te San Sebastian te vertoeven. Te Bolnes heeft een zware boerderij-* brand gewoed Het Lagerhuis heeft de motie van Atlee, inzake de bescherming der Britsche scheepvaartbelangen in de Noord-Spaan- sche Wateren, na een uitvoerig debat ver worpen. De Spaansche volksfrontregeering heeft te Londen geklaagd over Italiaansche .troepenzendingen; Rome daarentegen be schuldigt Parijs en Moskou van inmen-* ging. Schacht heeft verklaart, dat hij te Brussel slechts algemeene, economische besprekingen voert. Van Zeeland heeftf gisteren zitting ge nomen als lid der Belgische Kamer. SCHOONMAAKTIJD PALTHE TIJD door ons procédé stoomen en klenrophalen of oververven in andere tinten. Ook motecht maken van alle wollen weefsels. DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DORDRECHT Groenmarkt 64 Anno 1871 BOU W-C RE Dl ETEN EFFECTEN Dr. H. NANNING's KINADRUPPELS (VOLKOMEN ALCOHOLVRIJ) WEKKEN DEN EETLUST OP en maken het gebruik van dure versterkingsmiddelen in den regel onnoodig. WACHT U VOOR NAMAAK en let op den naam DrH. Nanning" buiten op de roode doos en op de flacon. Prijs f 1.30. Dr. H. NANKING'» Pb.nn. Chta. F.brick. N V., DEN HAAG. 1 Ingwersen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zlcb met de altvoering van Effectenorders, bet Incas seer en van Coupons en bel nazien van Lotingen. TeL 32121 en 33879, onder Beurstijd 31207 /Adv.) De G i vliegt te Soesterberg Gisteren zijn met het nieuwe Fokker pro duct het G. 1 vliegtuig eenige vluchten uit gevoerd boven het vliegveld te Soesterberg. Deze werden bijgewoond door een groot aantal militaire autoriteiten. De piloten waren uiterst tevreden over dc enorme capaciteiten van het vliegtuig. Bij gunstig weer zouden heden de vluch ten worden voortgezet. Het echtpaar Simon van Buren en Lijntje Sneep te IJsselmonde, dat vandaag zijn 'ijttig-jarige echtvereeniging herdenkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1