■H Instantine DOUWE EGBERTS Het in beslag genomen boek WOENSDAG 14 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. a ✓"ITX IB AY ER] EvtaiiTKrgTjl'Hra Buitenland DE LAATSTE VEZEL De conferentie, welke momenteel te Mon- treux zich bezighoudt met de vraagstukken, die aan de opheffing van de zoogenaamde Egyptische capitulaties vastzitten, heeft fei telijk geen ander doel dan te overwegen, op welke manier men de laatste vezel zal doorsnijden, welke het oude Nijlland in positie van afhankelijkheid aan de Euro- peesche staten bindt Egypte heeft hiermede de uiterste grens bereikt van zijn vaza! periode. Eerst heeft het zich, tijdens den wereldoorlog, van de laatste banden van het Turksche rijk bevrijd; de volkeren- catastrofe verschafte het daartoe de gereedc aanleiding, doch daaraan waren in het land zelf reeds de noodige politieke voorbereidin gen voorafgegaan. Toen kwam de period1 .van het Britsche mandaat, welke evenmin hij de Egyptische nationalisten in goede aarde viel. Zij herinnerden zich, dat Egypte een oude geschiedenis en een oeroud ver leden heeft, en dat op dit verleden in mo dernen zin kan worden voortgebouwd. Van- idaar de moeilijke positie, waarin de Brit sche mandataris gebracht werd; de strevers naar nationale onafhankelijkheid wilden niet tot rust komen. Ten slotte heeft Lon den ingezien, dat het g°e£i eraan deed, den knellenden band meer en meer te vieren; en eindelijk, tijdens den Abessijnschen vrij heidsoorlog, rijpte het inzicht, dat het voor het Britsche imperium aanzienlijk voordee- liger moest zijn, van den Egyptenaar een betrouwbaren vriend en bondgenoot te ma ken, dan een chicaneerenden, ontevreden., medewerker. Vandaar, dat eindelijk de tractaten tot stand kwamen, welke aao Egypte de volledige onafhankelijkheid ver zekerden, al hielden deze overeenkomsten tevens belangrijke bepalingen inzake de Suez-zöne, en een verdrag van vriendschap en van verdediging der gemeenschappe belangen in. Thans rest er nog het doorsnijden van één Vezel, die der zoogenaamde capitulaties. Capitulaties vindt men in landen, die feite lijk met koloniën op één lijn staan. Uit hoofde van handelsbelangen en anderszins zien blanken zich verplicht, zich in zulke landen op te houden, doch zij achten zich niet veilig in den kring der „inlandsche" samenleving, en zij passen ervoor, zich bloot te stellen aan de rechtspraak, de be lastingheffing, enz. van een andersgeaard, en meestal primitief ontwikkeld ras. Zoo .Verwerven zij zich dan bijzondere rechten op deze punten, welke capitulaties worden De geografische positie van Egypte heeft er steeds toe medegewerkt, dat zich in aan zienlijken getale onderdanen van vreemde rassen en volken in dit land tijdelijk neer lieten. De Turksche heerschers volgden de politiek, van zulks te begunstigen. Door handel en bedrijf aan te trekken, dit wisten zij, kwam er welvaart en welstand, waar anders het openbare leven zou stagneeren. .Vandaar dat de sultans royaal waren met het verleenen van capitulaire rechten: be lastingimmuniteit; immuniteit van woning, en rechtspraak door middel van consulaire rechtbanken werden zoo het verworven be zit der vreemdelingen. Nahas Pasja betoogt thans, en niemand zal daartegen ernstige, steekhoudende bezwaren kunnen inbren gen, dat al deze zaken uit den tijd moeten Worden geacht Egypte, dat binnenkort lid zal worden van de Geneefsche volkeren gemeenschap, wenscht te worden erkend als .een beschaafde staat, die in geen enkel op zicht aan anderen minderwaardig mag Worden genoemd. Er bestaat wel geen twijfel over, dat te Montreux, waar thans over deze dingen wordt beraadslaagd, zal worden overeen komen, inderdaad deze capitulaties te laten vervallen. Groot-Brittannië is er sterk voor, uit hoofde van zijn nieuwe vriendschaps positie; Italië is eveneens zeer welwillend gezind, omdat het aan welwillendheid ten opzichte van den Islam bij Engeland niet tekort wil schieten. Ook de overige confe rentiedeelnemers zijn van de billijkheid der Egyptische verlangens overtuigd. Het gaat er dan ook nog slechts om, behoorlijke over gangsbepalingen vast te stellen, want zoo ergens dan is het zeker op het gebied der rechtszekerheid dat alle veranderingen vol- gens de lijn der geleidelijkheid moeten plaats vinden. Misschien zal nog een eigenaardige moei lijkheid blijken de aard van het Egyptische recht, hetwelk nog geheel op den Koran be rust, en onderworpen is aan de inzichten der godsdienstgeleerden. Zoo men in Cairo idit recht door westersche codes zou gaan Vervangen, zouden hieruit wel eens theolo gische onverkwikkelijkheden kunnen voort spruiten. Dit moet een punt van ernstige overweging uitmaken; doch een goede op lossing wordt ongetwijfeld gevonden, aange zien alle partijen door den wensch naar hervormingen bezield zijn. Opstand op de Philippijnen pnderdrukt De „Times" meldt, dat "de opstand der Moro's, de Philippijnsche Mohammedanen .thans onderdrukt is. De laatste sterkte der opstandelingen te Makaguiling op Mindanao is door 300 man Philippijnsche troepen bestormd en geno men. De Moro's waren voornamelijk ontevreden over de plannen tót invoering van het Vrouwenkiesrecht, over de belasting, den militairen dienstplicht en de bepalingen in take het monogame huwelijk. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Volksfront lijdt zware verliezen bij Madrid Scheepvaart riskant in Noord-Spaansche wateren Frankrijk heeft het voorbeeld van Enge land volgend, zijn reeders gewaarschuwd, zich buiten de Spaansche territoriale wate ren van de havens Bilbao en Santander te houden. De toezegging van de Fransche admirali teit, dat oorlogsschepen Frankrijks koop vaardijvloot zullen beschermen blijft ge handhaafd, echter slechts buiten de Spaan sche driemijlszöne. De vijf Engelsche stoomschepen in St. Jean de Luz en Bayonne wachten nog steeds op orders, wat met hun lading levensmiddelen moet geschieden. De Engelsche en Fransche regeeringen hebben te verstaan gegeven, dat haar be sluit, om niet in ie grijpen, wanneer in de Spaansche. territoriale wateren Fransche of Engelsche schepen worden aangevallen, geenszins moet worden uitgelegd als een erkenning van Franco of Valencia, als oor logvoerende mogendheid. Roode offensieven nabij Madrid Men kan thans bevestigen, dat de opper bevelhebber der volksfronttroepen de laat ste drie dagen bij Madrid meer dan 50.000 man tegen de nationalisten in den strijd heeft geworpen Rondom den berg Garabita, bij het Casn del Campo, zou het roode offensief worden voortgezet. Bij het aanbreken van den dag gingen echter de rechtschen tot den aanval over, na een krachtige geschutvoorberei- ding. Drie uur achtereen bestormden dé nationalisten de loopgraven, waar de rooden verschanst zaten. Eerst tegen tien uur kon de aanval worden bedwongen. Volgen3 een communiqué uit Madrid hebben toen de rooden, met aanvalswagens en tanks een tegenaanval ondernomen en de nationalisten genoodzaakt naar hun oor spronkelijke stellingen terug te wijken. De bijzondere correspondent van Havas bij de troepen van Franco deelt mede, dat de internationale brigade ook een aanval heeft ondernomen op de voorposten van de rechtschen. tusschen den weg naar Aragon en Arjona. De aanval begon, zooals gebrui kelijk met artillerievuur, dat twee uur duurde. Tot achtmaal toe liepen de rooden vervolgens storm tegen de rechtsche posi ties. Ongeveer achtduizend man van de re- geeringstroepen namen aan deze aanvallen deel. De rechtschen hadden echter in hun goed versterkte stellingen weinig van deze aanvallen te lijden en de aanvallers moes ten met zware verliezen terugtrekken. Ook in de universiteitswijk hebben de volksfronters, na een bloedigen strijd vele dooden op het slagveld achtergelaten. DE OPENING DER PARIJSCHE TENTOONSTELLING Uitgesteld tot tweede helft van Mei Naar de „Msb.'' bericht heeft de com missaris-generaal van de Parijsche ten toonstelling aan den Franschen minister van handel, den heer B e r t h o d, mede gedeeld, dat bij de onmogelijkheid, om op tijd gereed te komen, het tentoonstellings- bestuur in de noodzakelijkheid verkeert, de opening van de tentoonstelling, die op Zondag 2 Mei was vastgesteld, uit te stellen tot in de tweede helft van Mei. Het tentoonstellingsbestuur heeft ge adviseerd, den president van de republiek uit te noodigen, het inaugureele bezoek te komen afleggen op Zondag 23 Mei. welke datum dus de officieele openings dag zou worden. De a.s. Londensche koningskroning Incidenten in het Kaapsche parlement In het parlement te Kaapstad heeft zich een incident voorgedaan bij de debatten over het verzoek der rogeering van de Unie van Zuid-Af rika, haar een bedrag van 30.000 pond sterling toe te staan voor de kroningsplechtigheden. Extremistische nationalisten verzetten zich tegen inwilliging van dit verzoek. Een hunner verklaarde, dat het bedrag aan „on- noodige vermakelijkheden" zou worden be steed. De minister van financiën, Havenga. wees de verklaringen van de extremisten van de hand en kwalificeerde ze als „goed- koope propaganda". Toen hij den naam van den Britschen koning noemde werd door de nationalisten geroepen: „welke koning?" Havenga antwoordde: „Koning George VI is uw koning en indien gij thans ook verklaart, dat ge niets van hem weten wilt, ik ben ervan overtuigd, dat gij u anders zoudt gedragen, indien uw partij aan het bewind was. Overigens hebben wij, zoolang er een koning is, de plicht, aan de kro ningsplechtigheden deel te Schachts Brusselsche besprekingen Conferenties over olie en koper De grootste discretie wordt in acht genomen ten aanzien van de bespre kingen van dr. Schacht te Brussel, Naar evenwel verluidt moet reeds eenigen tijd geleden een contact tot stand zijn gekomen tusschen een groep Duitsche industrieele en zekere Ant- werpsche importeurs van koloniale waren. Van j.l. Vrijdag af zouden de vertegenwoordigers van beide partijen te Gent bijeen zijn. Het streven der Duitsche industri- eelen zou er op gericht zijn, zich grondstoffen te verschaffen, in hét bijzonder oliehoudende producten en koper uit den Belgischen Congo. Er zouden van Belgische zijde eenige be zwaren zijn ingebracht tegen de levering van koper, met het oog op het gebruik daar- ten behoeve van de Duitsche herbewa pening. Verder zouden de onderhandelingen belem merd worden door de moeilijkheid voor Duitschland, zijn betalingen aan het buiten land in deviezen te doen. Het zou hier n.l. een bedrag van meer dan een half milliard Belgische franken betreffen. Daarom zullen thans de regeeringen een actief aandeel nemen in de onderhandelin gen, die, zooals gezegd, door particuliere maatschappijen van beide landen begonnen zijn. Van Duitsche zijde zou men eerst een be taling door middel van Duitsche producten hebben voorgesteld. De Belgische markt heeft echter aan dergelijke producten geener lei behoefte. Thans is een voorstel gedaan betreffende invoerfaciliteiten in Duitschland van goederen, die over de haven van Antwer pen worden vervoerd. De onderhandelingen van dr. Schacht met de verantwoordelijke instanties van België zijn dus niet zonder belang, te meer wijl het de eerste maal is, dat van Zeeland, sinds hij de taak eener internationale economische en quête op zich genomen heeft, in persoonlijk contact treedt met den minister der Duitsche economie. Nieuwe gouverneurs in België De socialistische afgevaardigde van Ni- velles, M a t h i e u, heeft bij den voorzitter de Belgische kamer zijn ontslag inge diend, aangezien hij gouverneur van Luik zal worden. De benoemingen van Bovesse. Ma th ieu en Van mol tot gouverneur zullen vermoedelijk in de staatscourant van Don derdag a.s. bekend worden gemaakt. Ernstig spoorwegongeluk in Moskou Zes dooden, vele gewonden In den Moskouschen ondergrond schen trein heeft door wanbeheer een ernstig on geluk plaats gehad, waarbij zes personen den dood vonden en velen werden gewond. Een massa wachtenden, die een vrijen dag wilde doorbrengen, verdrong zich op de on- dergrondsche stations. De treinen waren overvol en zelfs als de vertreksignalen ge geven werden, besprongen nog menschen de coupé-ingangen, om dan, half buiten de wa gons hangend, de reis mee te maken. Het ongeluk schijnt te hebben plaats ge had op een oogenblik, dat twee treinen met dergelijke menschentrossen aan de coupé- :uren elkaar passeerden. De buiten de wagons hangende reizigers botsten tegen elkaar met het noodlottig ge volg, dat boven werd gemeld, De opbouw der Amerikaansche arbeidersorganisaties Naar een verbod van ,onverantwoordelijke stakingen"? Vele invloedrijke politieke en econo mische kringen in de Vereenigde Staten hopen, dat als gevolg van het gisteren door het opperste bondsgerecht over de grondwettelijkheid der „Wagner Act" gevelde vonnis, een nieuw tijdperk van vredelievende betrekkingen tusschen kapitaal en arbeid zal aanbreken en da* er spoedig een einde zal komen aan da stakingen met gekruiste armen als strijdmiddel in arbeidsconflicten. De Amerikaansche vakbeweging, aldus verluidt uit toonaangevende vakvereeni- gingskringen, zal zich deze beslissing van het opperste gerechtshof ten nutte maken en beginnen een machtige arbeidersorgani satie op te bouwen Terwijl men eenerzijds een ontspanning tusschen arbeid en kapitaal verwacht, vreest men tóch anderzijds, dat de strijd tusschen het algemeen vakvereenigingsver- bond van Green en het Cio van Lewis om Vóór de Virgin ia-tabak wordt verpakt, wordt deze intens gedroogd en daarna met stoom soepel gemaakt om het breken te voorkomen. Op het eind wordt de tabak door hydraulische persen in vaten va:. 500 E.g. geperst. Langen tijd blijft de tabak daarna nog opgeslagen in het zoele klimaat voorverder doorrijpen. FRIESCHE HEEREN - BAAI A? 1755 de hegemonie nog scherper vormen zal aan nemen. In hooge bestuurskrineen verwacht men, dat de wettelijke maatregelen inzake de eerbiediging van de arbeidsovereenkomsten binnen zeer korten tijd zullen worden op gesteld en dat misschien ook maatrege len zullen worden getroffen, welke „onverantwoordelijke sta kingen" in de toekomst in strijd met de wet zullen verklaren en verbieden. Zooals men in welingelichte kringen reeds voorspeld had. heeft Roosevelt de be voegde regeeringsinstanties aangespoord, haar maatregelen tot indiening van een plan tot hervorming van het bondsgerechts- systeem te bespoedigen. De tegenstanders van een hervorming van het opperste bondsgerecht hebben den hun door Roosevelt toegeworpen hand schoen opgenomen en verklaard, dat zij „tot het bittere einde" tegen deze plannen van Roosevelt zullen strijden. De onrust in de Sovjet-landen De Uzsekistan-repnbllek in rep en roer De gisteren door de radio te Riga onder schepte berichten betreffende een revolutie in den sovjet-staat Uzsekistan worden door Moskou bevestigd. De bevolking van Uzsekistan heeft zich schuldig gemaakt aan zeer ernstige daden van sabotage, welker gevolgen nog niet zijn te overzien. Alle spoorlijnen in dezen staat zijn ge blokkeerd door 38 treinen, die onbeheerd op de rails zijn blijven staan, nadat zij door de bewoners der naburige dorpen waren leeg geplunderd. Bijzonder hevige onlusten hebben zich voorgedaan in de stad Taskent, waar de g&poe op de menigte het vuur moest openen ïn dezelfde stad zijn ernstige daden van sabotage gepleegd. Volgens de officieele sta tistiek werd het transportplan daar voor ^leo.hts 35 procent verwezenlijkt, terwijl de helft van het rollend materiapl buiten ge bruik was gesteld door de anti-communis ten. Radiogrammen uit het verre Oosten der sovjet-unie melden, dat te Chabarowsk een uitgebreid complot tegen de regeering is ontdekt. De autoriteiten ontdekten een tot in details uitgewerkt plan, volgens hetwelk aanvallen zouden worden gedaan op alle levensmiddelendepots in het Oosten der sovjet-unie Italiaansche ministerraad bijeen De te Rome gehouden ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat tijdelijk nieuwe invoerconcessies toestaat voor case- ine, welke bestemd is voor de vervaardi ging van kunstwol. Het ministerie voor de luchtvaart kreeg machtiging, 18 millioen lire te besteden voor den aanleg van een nieuw© luchthaven bij Genua. Voorts werd een decreet goedgekeurd, waarbij een corps grenswacht wordt inge steld. De ministerraad keurde een ontwerp decreet goed aangaande de vankrachtwor- ding der jongste internationale overeen komsten waarbij transport van vrijwilligers en wapens en munitie naar Spanje en de Spaansche bezittingen of de Spaansche zone in Marokko wordt verboden. De raad stond achttien millioen lire toe voor nieuwe werkzaamheden ten behoeve van de vloot, veertig millioen voor het leg gen van een onderzeeschen telefoonkabel tusschen Tripolis en Sicilië en den aanleg van een ondergrondschen kabel tot Calta- nisetla. Er werden ook gelden beschikbaar gesteld voor den bouw van een paleis, dat de zetel zal zijn van het' nieuwe ministerie voor Italiaansch-Afrika. De ministerraad zal Zaterdag a.s. opnieuw bijeenkomen. De Hitler-postzegels te Praag De postzegels met de beeltenis van Hitier zijn thans te Praag weder in de etal der postzegelhandelaren verschenen. De rond het postzegelblok loopende witte strook, waarop een citaat uit Hitiers „Mein Kampf" namelijk de woorden: „Wie zijn volk leiden wil, moet heroïsch denken", stond gedrukt, is echter met een papier- strookje beplakt. N V v.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ „Wij roepen Duitschland tot God" (Van onzen Duitschen correspondent) Op hoog bevel hebben duizenden agenten der Geheime Staatspolitie voorzien vaa vele gewichtig uitziende en zwaar be stempelde papieren, een bezoek gebracht aan de boekhandelaars in alle gouwen van 't Duitsche rijk. Het doel dezer grootscheep- sche actie was de inbeslagname van 'd boekje, dat op heldere, algemeen verstaan bare en niet op beweringen, maar op door slaande argumenten gefundeerde wijze een uiteenzettiin gaf van de in het Derde Rijk door ontelbare drogredenen vertroebelde verhouding tu&schen Kerk en Staat. Het boekje in kwestie beschouwt dit brandende vraagstuk van christelijk standpunt en dit feit was belangrijk genoeg, om heel het wijdvertakte apparaat der politieke politie in beweging te brengen! Natuurlijk kan hot Derde Rijk zich beroepen op den „wapen stilstand", welke het den Duitschen Protes tanten heeft opgelegd in verband met de ko mende verkiezingen van een algemeene sy node. Dit beroep evenwel zou pas gemoti veerd zijn, wanmeer ook den bestrijders van het christendom tijdelijk het stilzwijgen werd opgelegd. Het geschrift, dat als „staatsgevaarlijk, volksvijandig en schadelijk voor de publieke orde", uit de circulatie moest worden geno men, heet: „Wir rufen Deutschland zu Gott". De auteurs ervan zijn dr. Otto Dibe li us en ds. Martin Niemöller. Gezamenlijk schreven zij een zevental losse opstellen, die niet onderteekend zijn, maar waarvan de klare betoogtrant toch direct aan den ge leerde Dibelius doet denken terwijl een goe dige spot, een vroolijke ironie en een gloed van overtuiging de onmiskenbare eigea schappen zijn van een Niemöller, die thans even pal staat voor zijn geloof als hij tijdens de wereldoorlog de zwart-wit-roode hanier verdedigde, die woei op de duikboot, waar van hij de commandant was. De korte inhoud De inhoud van „Wir rufen Deutschlard zu Gott" komt iin het kort hierop neer: ook al kan men geenszins spreken van een her nieuwing der beleving van het christendom in Europa, tóch vallen er symptomen waar te neimen van een nieuwen geloofsijver en van een groeiende geloofsovertuiging, zoo wel onder de protestanten van het noorden, als onder de roomsch-katholieken van het zuiden en ander de orthodoxen van het oos ten. Twee uitzonderingen vallen hier waar te nemen: ten eerste Frankrijk, dat op reli gieus gebied volmaakt onverschillig schijnt te blijven, ten tweede Duitschland, waar de grootste dwalingen het christendom bijna even sterk trachten te overwoekeren als het staatsgeweld in Sovjet-Ruslandl De ontkerstening van Duitschland is geen nieuw verschijnsel, doch 'n gelei delijk voortschrijden eener ontwikke ling, waaraan het liberalisme, het socia lisme, het communisme en nog eenige andere „ismen" even ijverig hebben ge werkt als thans het nationaal-socialisme. Er wordt in Duitschland veel gesproken over „Glaube", terwijl men alleen maar „Glaubigkeit" bedoelt, evenals over „Reli gion", terwijl men slechts „Religiositat" op 't oog heeft Aan de begrippen geloof en godsdienst houdt men in het huidige Duitschland vast, niet uit innerlijke over tuiging, doch alleen maar in de weten schap, dat zonder geloof en® godsdienst de ondergang van het volk en de vernietiging der beschaving door het bolsjewisme onver mijdelijk is. Godsgeloof zonder Christus Aan het hoofdstuk „Wie God zegt, moet Christus zeggen", ontleenen wij deze rege len-. „Daar wil men niet aan. In tegendeel: een godsgeloof zonder Christus! Dat is het. wat men wil. Zonder godsgeloof gaat 't niet. zegt men. Alleeen ai omdat de uitgesproken godloosheid een kenteeken van het bolsje wisme is. Dat heeft men zoo langzamerhand geleerd. Men kan niet het bolsjewisme be strijden en te gelijker tijd godloosheid propa. geeren, dus moet er godsgeloof zijn. Maai een godsgeloof zonder ChristusI Men is bereid, toe te geven, dat Jeizus van Naza reth een edele figuur is geweest. Men kan zich door hem ook wel den weg naar God laten wijzen. Slechtsmoet men dezen weg alléén gaan. De Duitsche mensch, die voor het aangezicht van zijn God treedt, heeft geen bei per en bemidde laar noodig.'' De schrijver, ia wien wij Niemöller mee- nen te herkennen, gaat nog eenigen tijd zoo voort, om te concludeeren: „Zoo ongeveer bewegen zich deze gedachten. Voor velen zijn het heel ernstig gemeende gedachten. Alleengaan zij aan den waarachtiger! God voorbij". Een paar pagina's verderop lezen wij: „Wie de geschiedenis der menschelijke vroomheid ook slechts oppervlakkig kent. ziet bij den eersten odgopslag, dat dit niet een nieuw, maar een oud geloof i6. Nieuw is alleen dat God zich zou openbaren in de stem van het bloed. Al 't andere is oud. Het stamt uit de Grieksche philosophie Het was de vroomheid der „Aufklarung" van Frede rik den Grooten tot Scharnhorst en Gneise- nau. Het was in de negentiende eeuw de godsdienst van het liberalisme, die naast het geloof der kerk stond als de .geheime godsdienst der ontwikkelden". En dan ie er een scheutje Nietzsche in. De liefde tot al les. wat sterk is dat is Nietzsche, die ook heden ten dage wee? zoozeer gerespecteerd en vereerd wordt De rest is „Aufklarung". De stem van het bloed. Op gemoedelijke, doch daarom niet min der rake wijze wordt er in de volgende be woordingen afgerekend met de stem 't bloed „De stem van het bloed spreekt. Goed, laat ze spreken! Maar wat spreekt ze? Spreekt zij slechts daarover, dat men schen en volken gezond en sterk moeten trachten te blijven? Wainineer er werkelijk een stem van 't bloed bestaat dan spreekt zij voor alles in de primitieve driften der menschelijke natuur. Zij drijft den man naar de vrouw en de vrouw naar den man. En zoolang deze drift niet beteugeld worlt door 'n hoogere macht blijft zij drijven, steeds verder, zonder rem, zonder verant woording. En dat zou Gods stem zijn? De God, die in de stem des bloeds zou spreken, zou ja moeten zeggen op alles waartoe bet bloed ophitst Wanneer de drift van 't bloed ont waakt en den jongen mensch zonder verantwoording en zonder rem naar het andere geslacht drijft, dan zegt de waar achtige God: neenl „Weet gij niet, dat uw lichaam een tempel van den Heiligen Geest is?" Wanneer het huwelijk op de basis van 't geloof wordt gesloten, dan zegt de waarachtige God: jal „Het ia ndet goed, dat de mensch alleen is". En wanneer een ander in den kring van 't huwelijk treedt dan zegt de waarachtige God: neen! „Wie een vrouw aanziet om haar te begeeren, die heeft in zijn hart den echt reeds met haar ge broken". En wanneer een echtscheiding dreigt, omdat de drift naar een ander drijft dan zegt de waarachtige God: neenl „Wat God vereenigd heeft, dat zal de mensch niet schedden". Het boekje van Dibelius en Niemöller heeft zich op voortreffelijke wijze aangepas; bij de mentaliteit van 'n goed deel der mo derne Duitschers. Men moet de warmte en de klaarheid be wonderen der auteurs van „Wir rufen Deutschland zu Gott", die velen zoekenden en twijfelaam een goeden dienst hadden kunnen bewijzen, indien hun niet de mond was gesnoerd in dezen tijd, waarvan zij zoo terecht zeggen: „Hij verwerpt Christus niet daarom, dat hij zich na een moeilijken, in- nerlijken strijd van hem heeft losgemaakt. Hij verwerpt Christus alleen maar, omdat hij hem nooit heeft gekend!" Deze woorden mogen den Nederlander reemd in de ooren klinken. Ons volk ech ter, dat zoo gaarne toestanden in anderp landen met Nederlandsche oogen bekijkt en goedkeurt en veroordeelt, naarmate ze overeenkomen met of afwijken van toestan den ten onzent, moge bedenken, dat de in houd van den strijd tusschen Kerk en Staat in Duitschland niet 6cherper geformuleerd kon jyorclen dan hierboven geschiedt, .j Minister Hoare is gister tegenwoordig ge weest bij het van stapel loopen van het vliegtuig-moederschip „Ark Royal" te Bir kenhead. Het is het langste schip, dat ooit te Bir kenhead van stapel liep. De lengte bedraagt 240 meter, de waterverplaatsing 22.000 ton. Het schip kan 70 vliegtuigen vervoeren. De kosten van den bouw bedragen drie millioen pond sterling. GEMENGD NIEUWS Bende rijwieldieven achterhaald Zij maakten Bodegraven reeds lang onveilig Drie arrestaties De politie te Bodegraven heeft een complot ontmaskerd, dat licht brengt in talrijke fietsendiefstallen, zoomede van diefstallen van oud ijzer en koper. Een drietal jeugdige perso nen is in arrest gesteld, terwijl ver moedelijk nog meer arrestaties zul len volgen. Den laatsten tijd kwamen in Bodegraven en omgeving vele diefstallen van rijwielen en van koper en oud ijzer voor. Hoe de po litie ook speurde, zij kon de daders maac niet betrappen. Vorige week Dinsdag kreeg de politie be richt dat de 15-jarige Winkelbediende K, de ouderlijke woning was ontvlucht en pei; fiets de wijde wereld was ingetrokken. De avond daarop werd wederom een rij"- wiel gestolen en ditmaal van een gepen- sionneerden politieman van Bodegraven* die het even onbeheerd had laten staan voor het veilinggebouw. Natuurlijk volgde aangifte bij de politie en wederom werd een scherp onderzoek ingesteld. Donderdagavond kreeg de politie bericht, dat de Dinsdagmorgen ontvluchtte K. in Wezel door de Duitsche politie was aange houden en uitgeleverd aan de Nederland sche politie te Gendringen. Te Gendringen, werd de jongeman op transport gesteld naar Bodegraven, waar de politie hem aan het station opwachtte. Zij nam hem mee naar het politie-bureau en onderwierp hem aan' een verhoor. Bij dit verhoor kwam de po litie door zijdelingsche aanwijzingen op het spoor van een bende jeugdige misdadigers, welke den laatsten tijd Bodegraven en om geving onveilig maakte. Later arresteerde de politie een tweetal jeugdige personen en hiermede vermoedt zij de hand te hebben gelegd op de daders van do vele rijwieldiefstallen. Vooral de ar restatie van den jeugdigen Van D. bleek van groot belang te zijn daar deze als he ler en opkooper van de gestolen goederen fungeerde. Hij wist de rijwielen zeer han dig te demonleeren om ze dan woer op nieuw op te bouwen. Banden en ondordee- len verkocht hij afzonderlijk, zoo Int hij al les ,veer spoedig van de hand had gedaan. De politie stelde terstond een onderzoek in de werkplaats van dezen verdachte in en vond nog enkele voorwerpen welke door diverse eigenaars konden worden herkend, Doordat de schuur, waar de jongeman: werkte, langs den Rijn was gelegen, heeft de politie dezen omtrek afgedregd en ver schillende voorwerpen opgehaald als fra mes e.d. welke alle van diefstal afkomstig waren. Ook de j.l. Woensdag gestolen fiets van de ex-politieman werd gevonden. Verwacht wordt, dat op enkele arrestaties., welke reeds geschiedden, er nog meer zullen vol den. Voor de politie is de ontmaskering van- deze bende jeugdige misdadigers een mooi succes. 'n Kwestie van volhouden WIJ candidaat eerste Was sers trainen ons iederen dag en houden ons lichaam fit. WIJ elen geregeld rogge b r o o o ROTTERDAM, TEL. 53949 DEN HAAO, TEL. 333298

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2