De arbeiderswoningbouw in onze stad M. S. DE JONG n.v. DINSDAG 13 APRIL 1937 TWEEDE BLAD PAG 6 Stadsnieuws B. EN W. ZETTEN DEN TOESTAND UITEEN Er is en blijft een belang- rijk overschot op de woningmarkt Bij besluit van 21 Maart 1932 vereenigde 'de raad zich in beginsel met den bouw van plm. 358 woningen door verschillende bouw vereenigingen en door de gemeente, volgens een daarbij gevoegd schema van verdeeling Van het aantal woningen over deze licha men. Als uitvloeisel hiervan kwamen tot stand ide volgende complexen: Eensgezindheid 20 ■woningen, de Eendracht 60 woningen, Ons Doel 27 woningen, de Tuinstadwijk 63 wo ningen en Werkmanswoningen 71 •woningen .totaal 241 woningen. Omtx-ent de in dat schema opeenomen plannen van de gemeente (Stichting) met 58 woningen, „de Goede Woning' met 25 woningen en „Ons Belang" met -10 woningen werd nog geen definitieve beslissing ge vraagd. In den loop van den tijd kwam de parti- tuliere bouwnijverheid tot groote opleving zij legde zich vooral ook toe op den bouw van arbeiderswoningen en kleine tnidden- Btandswoningen. In een betrekkelijk snel tempo vermeer derde de woningvoorraad aanzienlijk, wat vooral tot uiting kwam door het stijgend aantal leegstaande woningen. Hoe langer hoe meer was dan ook bij B. en W. de vraag gerezen, of er nog wel be hoefte aan arbeiderswoningen (bestond en tof het dus wel raadzaam was om het plan Van „Ons Belang" nog te doen uitvoeren. Het bouwen van overbodige woningen, in economisch opzicht reeds niet verantwoord, legt toch een zwaar financieel risico op de gemeente, daar zij voor 100 pet. aansprake lijk is voor betaling van rente en aflossing van het Rijksvoorschot. Teneinde omtrent den stand der woning behoefte meer nauwkeurige gegevens te ver. strekken, was den toenmaligen Directeur van het Bouw. en Woningtoezicht, overeen komstig diens voorstel, reeds in de maand Mei 1935 opgedragen halfjaarlijks een tel ling te houden van leegstaande woningen gegevens te verzamelen omtrent huurprijs en toestand dier woningen. De verdere be handeling van het gewijzigde bouwplan van „Ons Belang)" werd, in afwachting van het resultaat der eerste telling, aangehouden. Bij rapport van 14 Jan. 1936 deelde de waarnemend Directeur van genoemden Dienst B. en W. de gegevens van de half December 1935 gehouden telling mede; het verzamelde materiaal bevestigde volkomen het vermoeden, dat er een aanzienlijk over schot aan woningen ook aan arbeiders woningen was. Het overschot, bedroeg in procenten uitge drukt: in totaal 1004—190 is 5.35 pet.; voor arbeiderswoningen 473-114.5 is 4.15 pet.; voor kleine middenstandswoningen em hee renhuizen 531—75.5 is 7.1 pet. Dit beteekende voor onze gemeente een eeer groote reserve, daar 2 pet. voldoende mag worden geacht. B. en W. stelden dit rapport, met het dossier inzake „Ons Belang'', enz., vervol gens in handen van de Commissie van Fa bricage. In haar advies van 10 Februari 1936 gaf zij als haar oordeel te kennen, dat met het oog op de toestaande overproductie van wo ningen, de bouw van nieuwe arbeiders, woningen met overheidssteun niet moest worden bevorderd. Naar haar inzien bood deze overproductie de gelegenheid om thans zonder nieuwbouw de opruiming van krot- •ten geleidelijk ter hand te nemen. In overeenstemming met dit advies toeslo- ten B. en W. dan ook den Directeur van het Bouw- en Woningtoezicht op te dragen voorstellen te doen tot onbewoontoaarverkla- ring van slechte woningen en verbetering van woningen, terwijl de meerderheid B. en W. onder deze omstandigheden geen termen aanwezig achtte, thans de totstand koming van het plan van „Ons Belang" te bevorderen. Uiteraard bestand er nu odk geen aanlei ding meer om de in het schema genoemde plannen van de gemeente en „de Goede Woning" ter hand te nemen, noch ook gunstig te beschikken op een door de ver- eeniging „Eensgezindheid" in October 1935 ge daan verzoek om voorschot voor den bouw van 71 eensgezinswoningen en 11 woningen voor ouden van dagen te verleenen en den voor dit plan benoodigden grond aan te koopen. i Voorstellen-Schiiller Tegen het einde van de maand Mei 1936 diende de heer Schüller een voorstel bij den Raad in, om B. en W. te verzoeken door een nauwkeurig onderzoek gegevens te ver schaffen omtrent de volgende punten: 1. het totaal aantal woningen in Leiden jnet een huurprijs tot 5,per week; 2. het aantal kamers van elk dezer wo ningen met vermelding van het aantal per sonen van elk geslacht, dat in die woning woont; 3. het aantal gezinnen, dat in elk dezer woningen woont met vermelding van het aantal personen van elk geslacht, dat hx die woning woont; 4. het aantal van die woningen, dat noodzakelijk blijkt verbeterd te kunnen worden volgens de woningwet en het aantal van deze woningen, dat na onderzoek blijkt op het oogenblik of in de naaste toekomst uit den woningvoorraad te moeten verdwij nen. De heer Schüllei* meent, blijkens den hanhef van zijn (voorstel, dat over de ge gevens van alle door hem genoemde punten moet worden beschikt, om te kunnen be- oordeelen of de aanbouw van arbeiders woningen tot een huurprijs van pl.m. 5, per week vereischt is. Dit beteekent, wat de punten 1, 2 en 3 betreft, dat een compleet woning- en gezinstelling zou moeten wor den gehouden, want wil een dergelijke sta tistische opname eenig nut hebben, dan kan men niet volstaan met daarin alleen de Woningen tot 5,te betrekken, doch dan moet deze opname zich ook uitstrekken tot de aangrenzende huurgroepen. Hierbij hou- "de men in he oog, dat het aantal arbeiders woningen reeds ongeveer tweederde van 'den gcheelcn woningvoorraad bedraagt. De kosten van een volledige woning- en gezinstelling in een kartotheek te ver- -erken zullen naar raming 3500,— a f 1000,— beloopen en de jaarlijksche kosten van bijhouden der mutaties enz. bovendieD I 2Q0fli,—n Met de grootst mogelijke meerderheid van de Commissie van Fabricage is de meerder heid van B. en W. van oordeel, dat er geen behoefte aan een woning- en gezinstelling bestaat; om te kunnen beoordeelen of aan bouw van arbeiderswoningen noodzakelijk is, levert de methode van telling van de leegstaande woningen, op ds wijze, gelijk die alhier geschiedt, een alleszins betrouw bare maatstaf; immers zij geeft, gesplitst in de verschillende huurklassen, het getal be woonbare woningen aan, dat beschikbaar is en beantwoordt dus op duidelijke wijze de vraag, of en in welke groep er een vol doend overschot aan arbeiderswoningen aanwezig is. Het vierde punt van het voorstel van den heer Schülleï* komt neer op een volledig onderzoek naar de mogelijkheid van ver betering van woningen volgens de Woning wet en/of onbewoonbaar-verklaring. Hiertoe is een technische opneming van de wonin gen, dus een systematisch woningonder- zoek, noodig, wat een zeer omvangrijk er langdurig werk is; bij geregelden voort gang zijn hiermede zeker eenige jaren ge moeid, terwijl de kosten moeilijk zijn te schatten. Intusschen zijn B. en W., gelijk werd medegedeeld, inzake de verbetering en* of onjjewoonbanrverklaring van woningen di ligent, Bij den Dienst van Gemeentewerken zijn voorstellen in bewerking voor een ge leidelijke onbewoonbaarverklaring van wo ningen, in dier voege, dat de meest nood zakelijke gevallen het eerst aan de orde komen o.a. huizen in poorten en slop. pen terwijl daarnaast de voorbereiding van de onbewoonbaarverklaring ten aan zien van wijken, waar een saneeringsplan wordt beoogd (bouwblok Geeregracht, L< vendaal, Kraaierstraat, 4e Binnenvestgracht complex Weverstraat, Looierstraat vergevox-derd stadium is. Het (belang van de woningverbetering heeft eveneens de volle aandacht van de gemeente; dd Dienst van Gemeentewerken behandelt niet alleen de klachten over wo ningtoestanden, maar in voorkomende ge- vallen wordt ook op eigen initiatief aan drang op de eigenaren uitgeoefend om tot verbetering van woningen over te gaan. Trouwens de concurrentie op de woning markt noopt de eigenaren ook wel de wo ningverbetering niet te veronachtzamen; bij de tweede en derde telling kon dan ook worden geconstateerd, dat inmiddels een groot aantal woningen door de eigenaren ■as of werd verbeterd. Onder deze omstandigheden toestaat er naar de meening van de grootst mogelijke meerdei'heid van de Commissie van Fabri cage en naar die van de meerderheid van en W. ook geen aanleiding voor een on derzoek, als bedoeld in dit onderdeel van "t voorstel van den heer Schüller. Het resultaat der laatste telling. En thans het resultaat van de laatst ge houden telling van leegstaande woningen (15 December 1936). De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die der vorige tellin- 511. Bruto aantal leegstaande woningen 1270 (1359) (1173). Af woningen, die wegens bouwvalligheid, vochtigheid, vervallen toestand enz., niet meer voor de volkshuisvesting in aanmer king komen (behoudens ingrijpende verbe tering of verbouwing, zio hiervoor) 400 (314) (160). Bewoonbare leegstaande woningen 870 (1045) 1013). Hiervan 537 (675) (473) woningen tot en met f 6; 55 (570) tot en met f 5.50 en 418 (540) tot en met f 5 huurprijs, waaronder, evenals in vorige gevallen, een aantal wo- ni ngwetwoningen. Totaal aantal woningen 20.000 (19.700) (19.000). Aantal woningen tot en met f 6 huur plan. 12.SOO (12.300) (11.450). Aantal woningen tot en met 5.50 huur pl.m. 12300 (11800). Aantal woningen tot en met 5,— huur pl.m. 11300 (10800). Het overschot bedroeg dus voor de woningen tot en met: 6.— huur, 4.2 pet. (5.5 pet) (4.15 pet.); 5.50 huur, 3.7 pet (4.8 pet); 5.huur 3.7 pet. (5 pet). *eserve is nu eenigszins teruggeloo- pen, wat oa. een gevolg kan zijn van meer dere onttrekking van woningen aan hare bestemming, en aan de voor Leiden onver wacht groote bevolkingstoeneming i: De bevolking is in dat. jaar n.l. met 1504 zielen gestegen, tegenover 836 in 1935, ter wijl in het tijdvak van 1 Januari 1927 tot en met 31 December 1935 de gemiddelde toe neming per jaar 433 bedroeg. Aangezien de behoefte aan woningen door verschillende factoren wordt beheerscht, zou het niet juist zijn, alleen op de bevol kingstoeneming af te gaan voor de bereke ning van het benoodigd aantal woningen voor een toekomstig tijdvak. Bovendien !s het geheel onzeker of de vermeerdering van de bevolking dit Jaar en daarna even snel blijft gaan. Er is intusschen een berekening gemaakt van het vermoedelijk aantal over complete woningen met een huurprijs tot en met. 6.op 31 December 1937 in het onderstelde geval, dat ook over 1937 de be- olking met 1500 zielen zal stijgen. In dit wel zeer ongunstig gestelde geval zal er derhalve aan het einde van het loo- pende jaar nog een woningoverschot zijn van 3 pet., dat de normale reserve van 2 pet. te boven gaat. Daarbij is dan nog in het oog te houden, dat de 400 woningen, die bij de telling als niet voor bewoning ge schikt werden aangemerkt, niet alle voor den woningvoorraad persé als verloren be hoeven te worden beschouwd, vermits een aantal nog kan worden verbeterd. Deze cij- fers en omstandigheden toonen naar de meening van de meerdei'heid van B. en W. el overduidelijk aan, dat voorloopig voor nieuwbouw met steun van de gemeente geen aanleiding bestaat en in geen geval op dit oogenblik. Er is dan ook naar het oor deel van de meerd'exneid geen reden de af doening van deze zaak nog langer uit te stellen. De minderheid van B. en W. kan zich niet met deze conclusie vereenigen. Ook zij is gekant tegen den bouw van overbodige woningen, doch voor haar staat nog niet vast, dat er inderdaad een overcompleet aan arbeiderswoningen in bovengenoemden omvang bestaat. Op gegevens, alleen ver kregen door een telling van leegstaande woningen, mag men haars inziens niet af gaan bij de bepaling van den beschikbaren woningvoorraad; daartoe dient een woning en gezinstelling met een woningonderzoelc ia den door den beer Schüller bedoelden zin plaats te hebben en van het resultaat van een zoodanige telling zal dan moeten afhangen of het plan van „Ons Belang" en eventueele verdere plannen in uitvoering kunnen komen. De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 19 April 1937, des namiddags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: 1. Beëediging en installatie van het nieuw benoemde Raadslid, den heer P. van der Tas 2. Benoeming van een lid van de Commis sie van Financiën (vacature: A. J. Schone- veld). 3. Benoeming van een lid van de Commis sie voor het Openbaar Slachthuis (vacature: A. J. Schoneveld). 4. Benoeming van een lid van de Commis sie voor den Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst (vacature: A. J. Schoneveld). 5. Benoeming van een plaatsvervangend lid der Commissiën. bedoeld in art 2. Ie lid. sub 3e, der verordening, houdende Regle ment voor de Commissiën van Advies, be treffende de arbeids^ en dienstvoorwaarden van het personeel in dienst der gemeente Leiden (vacature: A. J. Schoneveld). 6. Benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provin ciale Staten en van den Gemeenteraad. 7. Voorstel tot het wijzigen van de veror dening. regelendp hef onderwijs aan spraak- gebrekkige kinderen te Leiden. 8. Benoeming van een hoofdonderwijzer bij het onderwijs aan spraakgebrekkige kin deren. 9. Praeadvies op het verzoek van C. Kok om ontslag als leeraar aan het Gymnasium. 10. Praeadvies op het verzoek van A M. van Sermondt. om ontslag als hoofd der school voor buitengewoon lager onderwijs verbonden aan het. gesticht „Voorgeest". 11. Voorstel inzake het aangaan van eeni ge geldleeningen en tot. het vaststellen van de daarop betrekking hebbende begrootings- staten. 12. Voorstel tot bet verhuren van bet winkelhuis Heerenstraat No. 4S aan mej. M. M. Bomli, te Leiden 13. Voorstel tot het wijzigen van eenige raadsbesluiten inzake de verhuring van de perceelen Nieuwe Rijn no 22a, Aalmarkt no. 5, Nieuwe Rijn no. 20 met het bovenhuis van de Graanbeurs en Lokhoi-ststraat nos. en 22. 14. Voorstel tot het nader vaststellen van het bedrag, dat voor 1937 ter beschikking wordt gesteld voor het verleenen van extra hulp aan werkloozen en tot het vaststellen van den desbetreffende begrootingsstaat. 15. Voorstel tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van een registratie van jeugdige werkloozen, tevens praeadvies op een desbetreffend voorstel van den heer Snel. 16. Voorstel inzake het verleenen van een subsidie aan de afd. Leiden en omstreke de Nederlandsche Vereeniging Vacantie oord voor Lichamelijk Gébrekkigen en tot het vaststellen van den desbetreffenden be grootingsstaat. 17. Voorstel inzake het verleenen van een vergoeding, krachtens art- 100 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1935, aan de besturen van bijzondere lagere scholen. 18. Voorstel tot het verleenen van een jaarlijksche toelage aan een viertal ambte naren der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. 19. Voorstel inzake het in erfpacht geven van een terrein aan de Dozystraat ten be hoeve van den bouw van een complex wo ningen voor ouden van dagen, aan de „Stich ting tot werkverschaffing aan jeugdige werkloozen, ter verstrekking van woningen aan Ouden van Dagen!', te Leiden en het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van den aanleg van een gedeelte straat in vei'band met dezen bouw. 20. a. Praeadvies op het voorstel-Schüller inzake het houden van een woning- en ge zinstelling en het instellen van een woning- onderzoek; b. Voorstel tot het intrekken van het be ginselbesluit van 21 Maart 1932 inzake den bouw van een aantal arbeiderswoningen met Rijksvoorschot, voor zooveel betreft de door de woningbouwverenigingen „Ons Be lang" en „de Goede Woning" en de door de gemeente te bouwen woningen; c. Pi'aeadvies op de vei'zoeken van de Wo ningbouwvereeniging „Eensgezindheid" in zake den bouw van een aantal woningen en de te koop aanbieding door L. Snoeker grond benoorden de Trompstraat; d. Voorstel, om de verdere adressen en het voorstel-Schoneveld d.d. 20 Juni 1936 als af gedaan te beschouwen. 21. Beantwoording van de interpellatie van den heer Schüller inzake het beleid van het bestuur van de Woningbouwver- eeniging „de Tuinstadswijk*. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS SUIKER RUBBER KOFFIE.- CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. comité voor stadhuis geschenk geïnstalleerd Hoofdgeschenk: een carillon in den toren Eere-comité, hoofd-comité en sub-commissies gevormd Prof. Dr. Willem Mengelberg Het Concertgebouw Orkest o. L v. Prof. Dr. Willem Mengelberg zal op het Gala concert, onder auspiciën der concertdirectie Johan Koning, a.s. Vrijdag in de Stadsge hoorzaal te Leiden het volgende programma ten gehoore brengen: Ouverture, Nocturne en Scherzo uit „Midzomemachtdroom", op- 1, Mendelssohn-Bartholdy, Vorspiel und Isolde's Liebestod uit „Tristan und Isolde", Richard Wagner, en de zesde Symphonie „Pathétique" op. 74 van Tschaikowsky, Ernstige aanrijding Gisteravond tegen 12 uur had op de Rijks straatweg te Wassenaar een ernstige aanrij ding plaats tusschen een auto en een stil staande motorfiets met zijspan. De motor fiets stond geheel rechts van den weg stil om den eigenaar van een eveneens stil staande auto de behulpzame hand te bieden voor een mankement. Van uit de richting Leiden kwam feen luxe auto. die ook geheel rechts van den weg reed. Door het licht, van een tegenligger (volgens verklaring van den bestuurder) heeft deze de stilstaande motorfiets met zijspan te laat gezien en werd de motor fiets aangereden. Het achtergedeelte werd geheel in elkander gereden en kwam op de bumper der auto terecht. De inzittende van dc zijspan vloog er uit en was eenige oogen- blikken buiten kennis. De auto liep geen noemenswaardige schade op. De politie uit Wassenaar die met een juist passeerendo auto werd gehaald, maakt*? proces-verbaal op. De motorfiets werd bestuurd door H. v. d. V. uit Leiden. De inzittende van de zijspan was G. P. eveneens uit Leiden. De bestuurder der auto was de heer Dr. F. B. uit; Den Haag, Gisteravond werd in de kleine Stads- zaal een vergadering gehouden, waar in geinstalleerd is het comité tot het aanbieden van een geschenk voor het nieuwe stadhuis. De interesse voor deze vergadering was zeer bevredigend. De bijeenkomst stond onder leiding van Mr. P. E. Briët, die in zijn openingswoord herinnerde aan den zwarten dag Febr. 1929, toen het middelpunt van. ons stadsleven werd vernield. De herbouw van het huis der gemeente is thans gelukkig weer in vollen gong en het tijdstip, waarop het nieuwe gebouw zal heropend worden (begin 1939) is niet zoo meer heel ver. Ieder Leidenaar en ook vele oud- Leidenaars zullen zich verheugen, wan neer de gaping in de Breestraat weer is gevuld en ongetwijfeld leeft de behoefte om aan die vreugde uiting te geven door het aanbieden van een geschenk. Een commissie heeft hef initiatief genomen om deze aangelegenheid in goede banen te leiden. Deze commisie heeft burgers uit allerlei kringen, corporaties en ver eenigingen uitgenoodigd deze vergade ring bij te wonen, om te komen tot een goede en vruchtbare samenwerking op dit gebied van heel de burgerij. Na deze inleidende woorden verklaarde spr. het comité voor geinstalleerd, waarna de samenstelling der verschillende sies plaats vond. Mr P. E. Briët werd bij acclamatie tot voorzitter benoemd. Voorts in het dagelijksch bestuur zitting de heeren F. G. Rosier, J. F. X. Sanders, Mr. F. J. J. Trapman, D. ten Cate Brouwer, Prof. Dr. J.vd Hoeve, H. van Woudenberg en P. J. Identourg. Als leden van het eere-comité zullen worden uitgenoodigd: de minister van Onderwijs, K. en W. en van Binnen- landsche Zaken. Minister de Graaff, als oud- Leidsch student, den Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, de Voorzitter der Eerste en Tweede Kamer, de vice-president van den Raad van State en de oud-burge meester van Leiden, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar. Voorts werden de volgende sub-comitéJ's gevormd: Financieele commissie: Th. Vlieger, voorz., G. K. D. Crommelin, P. A. de Gooijer, E. H Moens E W. Wichers Rollandet, leden. Commissie voor de publiciteit: J. W. Hen- ny, voorzitter, Th. B. J. Wilmer, D. v. d. Stoep, J. Engels en de plaatelijke corres pondenten der groote dagbladen. Commissie voor de oud-Leidenaars: Ir. G. L. Driessen, voorzitter, W. J. J. C. Bijleveld, Mr. H. M. A. Coebergh, Jhr. E. W de Jonge, A. de Koster, A. Krantz, Dr J E Kroon, W. Rossum du Chat el, Mr. M. B. Vos en Mi*. H. F. J. M van Wensen. Propaganda-commissie: D. ten Cate Brou wer, voorzitter, Mej. W. de Broekert, J. Brouwer, K. Cebal, H. van Cittert, Mej. D. Coebergh, J. J. Coster, L. G. van Doorn, F. Elkerbout, J. C. Elsgeest, F H van Erckelens H. Enne van Gelder, N. C. F. van Ginkel, Mevr. A. Goslinga-Koekkoek, J. J. Groen, Ir. F. H. E Gul jé. L F L J Hartkamp, H. H. Harmsen, M. J. B. Herfst, J Heringa, H. v. d Jagt. Mevr. S Koert-Bouman, Mevr. J. A. de Kostei'-Sijthoff, W. van der Laan, Is. Leman, Mevr. J. Manders-Vermeulen, Overste M. v. Mens. A. Metz, J. P. Mulder. Mr. G. H. E Nord Thomson, J H Nijhuis. C. Ponsen, L. Ouestroo, Jhr. L. K. de Ranitz, J. M. C. dp Roo, M. van Rijswijk, Mej. J. Schermer Voest, C. Schout, W. A. Schrandt, P. H. Steenhauer, J. G. J. Verhey van Wijk, J. H. de Vries, N. Vreeburg, H. P. H. Würtz, W. Zwart, P. J. van Zijl. De voorzitters van de sub-comite's maken tevens deel uit van het dagelijksch bestuur. Mr. Briet deelde daarna mede, dat het voorloopig Comité reeds zijn gedachten heeft laten gaan over den aard van het geschenk, van het hoofdgeschenk en dat bet thans aan de vergadering voorstelde om dit geschenk te doen bestaan uit een carillon voor den toren van het nieuwe raadhuis. Ongetwijfeld zal er voor dit plan in heel 't land sympathie bestaan. De kosten van zulk een carillon worden geraamd op f35000. Het comité is van meening dat dit bedrag in Nederland en Nederlandsch-Indië onge twijfeld kan worden bijeengebracht. Met applaus betuigde de vergadering met dit plan haar instemming. Naast dit hoofd- geschenk kunnen ook andere geschenken worden aangeboden, maar dit moet dan toch geschieden in overleg met het comité. Door bemiddeling van het G.R.D. werd daarna aan de aanwezigen een voorproefje van het carillon-spel gegeven. Mr. Briët sloot daarna de vergadering, na nog te hebben medegedeeld dat de voorzit ters der sub-.comité's eerstdaags de leden in vergadering zullen bijeenroepen. jaarvergadering chr. besturenbond Afscheid van den heer Schoneveld als voorzitter De heer Jac. van Es als zoodanig gekozen. GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Financiën, 'de heer TENTOONSTELLING OVER HET GRAVENSTEEN In het stedelijk Museum „de Lakenhal" is een tentoonstelling ingericht betrekking hebbende op het Gravensteen, zulks in ver band met een lezing, die Ir. II. A. van Oerlo vanavond houdt voor de Vereeniging „Oud Leiden" over de geschiedenis van dit mo nument. Deze tentoonstelling blijft nog de geheele week geopend en is gratis toegankelijk voor belangstellenden (behalve de entree van het museum, fiie 10 et. bedraagt), De Chr. Besturenbond, hield gister avond in het Gebouw Patrimonium zijn jaarvergadering in welke samenkomst de heer A. J. Schoneveld tevens afscheid genomen heeft als voorzitter. De samenkomst, die zeer druk bezocht was, werd tevens bijgewoond door den cretaris van het Chr. Nat. Vakverbond, den heer J. Schippers. De voorzitter de heer A. J. Schoneveld las bij opening 1 Joh. 5 114, heette allen daar na welkom om dan aan de hand van het voorgelezen Schriftgedeelte er op te wijzen, dat Christus in het middelpunt van heel ons leven dient te staan. Ook op het terrein van de Christelijk sociale beweging zal het geloof de stuw kracht rijn. In de overtuiging, dat wij de dragers zijn van het geloof, zullen wij over- winnen. Dan houden wij ondanks tegenslag het hoofd omhoog en weten wij ons gedra gen door de wereldovenvinnende kracht van het geloof. Spr. eindigde zijn toespraak met aan te sporen ook in het nieuwe vereenigingsj de taak en roeping, een ieder opgei goed te vei-staan en met groote activiteit voort te gaan om de Christelijke beginselen ook op het sociale terrein uit te dragen. In een enkel sympathiek woord herdacht de vooi-zitter dan het overlijden van den heer Slegtenhorst o.m. voorz. van Patri monium en van de afd. Leiden van den Chr. Bonid van Belasting-ambtenaren. Staande werden deze woorden aangehoord. Hierna richtte de heer Schoneveld zich nog tot den heer Loman. die onlangs be dankt heeft als voorzitter* der afd. Leiden van den Grafischen Bond. Spr. dankte hem voor al het werk in deze functie verzet. Door den secretaris, den heer W. Veer man werd nu uitvoerig voorlezing der notu len gedaan waarna enkele huishoudelijke mededeelingen volgden. Ax*tikelsgewijze wex*d vervolgens het door ons reeds gepubliceerde jaarverslag behan deld en tenslotte goedgekeurd. Ook het jaarverslag van den penningmeester, den heer L. Robbers werd goedgekeurd,, nadat vooraf de heer S. Kokkedee nog verklaard had. dat alle beschëiden in orde zjjn bevon den. Bij monde van den voorzitter werden secretaris en penningmeester bedankt al hun arbeid in het afgeloopen vereeni- gingsjaar verricht. B es tuu rs verkiezing Na een zeer uitgebreide discussie ïs tenslotte na herstemming tot voorzitter in de vacature-Schoneveld gekozen de heer Jac. van Es, voorzitter van den Chr Fabrieks- en Transportarbeidersbond. Hierbij werden uitgebracht 84 et. waar van 45 op den heer Van Es en 39 op den heer G. Hordijk- Herkozen werden de heeren L. Robbers, le penningmeester, I. Tuinhof de Woed, 2e secretaris en N. Korswagen, bestuurslid. Verder werd een voorstel aangenomen om het bestuur met twee leden uit te breiden. In een volgenlde vei'gadering zullen hiervoor de functionarissen worden gekozen. Afscheid van den heer A. J. Schoneveld. Met een enkel woord heeft vervolgens 'de heer A. J. Schoneveld afscheid genomen als voorzitter. Spr. begon met op te merken, 'dat het afscheid hem moeilijker viel dan hij ge dacht had. Toen hij in 1918 gekozen werd had hij geen andere scholing dan de Jonge- lingsvereeniging. De tijd was toen gun stig. Echter volgd-e spoedig een inzinking. Velen verlieten de geledex*en. Er had zui vering plaats. Later kwam er weer opleving. De taak werd toen zwaarder om leiding te geven. En thans komt dit afscheid als gevolg van een anderen arbeidskring. Spr. dankte bestuur en leden voor de wijze waarop zij het hem makkelijk mogelijk hebben gemaakt om de Chr. Vak beweging te dienen. Met een opwekking trouw te blijven aan het beginisel besloot hij zijn afscheids woord. Als tweede voorzitter voerde nu de heer Van Cittext het woord. Hartelijk dankte spr. den heer Schoneveld voor zijn leiding, sinds 1918 met een kleine onderbreking, gegeven. Spr. releveerde dan het werk dat. onder leiding van den scheidenden voor zitter was tot stand gekomen. Ook als gemeentei*aadslid hebt gij kans gezien veel voor de arbeidersbeweging te doen. Na mens het bestuur bood spr. hem tenslotte een boekwerk naar keuze aan. De secretaris dankte namens het D. B. voor do prettige wijze waarop steeds met den heer Schoneveld was samengewerkt Ook de heer Schippere, die namens het Chr. Nat. Vakverbond deze vergadering bij woonde, heeft met een enkel woord den heer Schoneveld nog bedankt voor al het geen hij in het belang der Chr. Vakbewe ging heeft gedaan. De Hortus Botanicus bestaat 350 jaar Tentoonstelling in het Academisch Historisch Museum Volgend jaar de groote herdenking Heden, 13 April, bestaart de Leidsche Academietuin 350 jaar. Op dezen datum van het jaar 1587 stond de stad Leiden aan de Universiteit af een ongebruikt stuk grond achter het Academiegebouw om daar ten behoeve van het geneeskundig onderricht een Jcruidtuin aan te leggen. Weliswaar beeft het nog tot 1594 geduurd alvorens met de beplanting van den tuin onder leiding van den beroemdien Clusius e>en aanvang werd gemaakt, maar de stichting van den Hortus was dan toch in 1587 een feit ge worden. Het 350-jarig bestaan wordt dit jaar slechts op bescheiden schaal herdacht, omdat de reorganisatie van de Academie gebouwen het vrijwel onmogelijk maakt de Hortus zelf bij de feestviering te betrekken. Volgend jaar Juni als de reorganisatie ach- den rug is zal een grootsche herdenking plaats vinden waarbij ook verschillend-e buitenlandsche geleerden zullen worden uit genoodigd, terwijl tegen dien tijd ook een gedenkboek zal verschijnen in de Engelsche taal, hetwelk in hoofzaak zal worden sa mengesteld door den hortulanus, den heer Veen dorp. Om den dag niet geheel onopgemerkt ïe doen .voorbijgaan heeft hedenmiddag in de RADIO DISTRIBUTIE DINSDAG 13 APRIL Programma III: 8 00 Keulen of dlv., 11.20 Brug sel VI.. 14.05' R. Dai wlch, plm. 15.20 I 45 Droit- ulen, 16.20 Brussel VI., 18.00 19.05 Londen R, 19.20 Keulen, plm. 20.20 Ween enof div., 21.30 Boedapest of dlv., 22.00 BerlUn. 23.20 R. Danm jel VI.. S.20 diversen. uz. GRD. 10 35 Lon- 11.20 Droltwlcli, 12.05 Londen h., 13.35 wlch, 14.35 Londen R. 16.53 Droitwlch, diversen, 18.45 Droitwlch, 19.00 tuinpraatje Deutschl.s of dlv., len, 12.20 Brussel V Ijs R., lë.20 Londei of div., 9,50 R., 11.20 Keu- n R., 14,20 Pa- isel Fr., 18 20 Keulen. 19.05 diversen. 19.25 Parijs *R. Programma IV: 8.— Brussel VI.. 8 20 divei 8.50 Parijs R.. Agenda Dinsdag 13 April. Prediker 8 uur. Geref. Bond. Spr. Ds. L. Vi*oegindewey van Wad- dinxveen. Vrijdag 16 April. Stadsgehoorzaal 8 uur, Gala-concei't, concertgebouw-orkest onder lei ding van Dr. W. Mengelberg. Maandag 19 April. Stadsgehoorzaal 8 uur. Opvoering „In de Mist" door Vadertje Lang beenclub ten bate van „N.O.M.A.T.E.G." De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag IS April a.s. waargenomen door de apotheken M. Boekwijt, Vischmarkt 4, teL 552 en J. Doedens, Wiihelminapark 8 Oegst- geest, telef. 274, KLEERMAKERIJ 's-GRAVENHAGE AMSTERDAM Lange Houtstraat 26 Heerengracht 440 collegezaal van het Botanisch Laboratorium Pi-of. Dr. L. G. M. Baas Becking, hoog leeraar in de plantkunde een herdenkings rede uitgesproken, tei*wijl in het Acade misch Historisch Museum een kleine ten-, toonstelling is ingericht, betrekking heb bende op de geschiedenis van den Hortus- Het materiaal voor deze expositie is grootendeels bijeengebracht uit het ai'chief van den Hortus en bestaat hoofdzakelijk uit catalogi van den kruidtuin in. de verschil* lende jaren van zijn bestaan onder het directoraat van de opeenvolgende professo-, ren als Clusius, Pauw, Boerhaave Brug- mans en vele anderen. Ook het werk der verschillende hortulani ligt in de vitrines gei'angschikt, terwijl ook de meest merk waardige resultaten die met planten in den Hortus zijn bereikt er een plaatsje hebben gevonden. Het meest merkwaardige stuk van de tentoonstelling is ongetwijfeld een handschrift in drie deelen van Boei'haave, waarin deze heeft opgeteekend aan wie hij tusschen 1712 en 1727 verzoeken heeft ge stuurd om hem planten te zenden, welke planten hij inderdaad ontvangen heeft, hoe bij ze uitzaaide en hoe ze bloeiden. Lange de wanden hangt een verzameling teeke- ningen, prenten en gravures waarop men de verschillende phazen van de ontwikke ling van den academietuin kan aanschou wen, terwijl men er ook vindt de portretten van verschillende personen die in de ge schiedenis van den Hortus een belangrijke rol hebben gespeeld. Een klein gedeelte van de tentoonstelling is voorts gewijd aan het verband van den tuin met Von Siebold wiens beroemde Flora Japonica van deze inzending het mid delpunt vormt. Ook het werk van den be kenden hortulanus H. Witte den vader van den heer E. Th. Witte, die tot voor enkele jaren nog hortulanus was. is rijk vertegen woordigd. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR RIJNLAND Wijziging. 2628. 10 April. Naamlooze Ven nootschap Bloembollenbedrijf Baartman Koning, Sassenheim, Hoofdstraat 94. De sta tuten zijn gewijzigd. Wijz. handelsn. in: Baartman Koning. N.V. Wijziging. 6468. 10 April. N.V. voorheen J. Dragts Bakkerijen, Zoeterwoude, Hooge Rijn dijk F. 7D. Het hoofdkantoor is verplaatst naar: Amsterdam, Wilhelminastraat 107. Nieuwe inschrijving. 6921. 9 April. Anton Waals. Leiden, Rijnsburgerweg 143, handel m textiel en meubilaire goederen. E.: A. J. raals, Leiden. Wijziging. 6397. 9 April. „Eensgezindheid", Leiden, de Ruyterstraat 31. rund-, lams-, varkens- en kalfsslagerij; fabricatie en han del in vleeschwaren. Wijz. handelsn. in: Eensgezindheid. Slagerij „De Gezonde Apo theek". Wijziging. 6635. 9 April. D. en N. van Duyn. Katwijk a. Zee, Secr. Varkevisserstr. 49, schildersbedrijf. De vennootschap onder firma is met ingang van 15 Maart 1937 ont bonden; het bedrijf wordt voortgezet door: an Duyn, onder den naam: Nic. van Duyn, als eenig eigenaar. Nieuwe Inschrijving. 6918. 8 April. Impex Handelsonderneming. Leiden. Rijn en Schie kade 12. Import en export van industrieele uitvindingen, zoowel als vertegenwoordigei*s alsook voor eigen rekening. E.: H. Kirschbaum, Leiden- 6919. 8 April, firma J. Nicola en Zoon Sassenheim, Hortuslaan 2. Expeditiebedrijf. Venn.: J. J. Nicola en P. Nicola, Sassen heim 6922. 9 April. Bouw- en Handelmaat- schappij „Brischout" N.V., Leiden Nieuw, steeg 25. Afkomstig uit: 's-Gravenihage. 6923. 9 April. N.V. Aannemersbedrijf vooi^heen L. Verwater, Leiden, Haarlemmer, straat 218a. Afkomstig uit: Utrecht. 6924. 9 April. „Wollana", Leiden, Haar lemmerstraat 196a Handwerkmagazijn. E.: L. A. Knegtel, Leiden (H.V.) Wijziging. 96. 12 April. N.V. Koninklijke Nederlandsch*1 fabriek van Wollen Dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zoon, Leiden, Vestcstraat 22. Uittr.: Dir.: A. A. van Bruggen, Amster dam UNIVERSITEIT VAN LEIDRN Geslaagd: Doct. ex. geneeskunde: Mej. H. Th. Wlttkampf, Rotterdam on de heer W. Diik. ~en Haag-. Cand. ex. Wis- en Natuurkunde, letter U, de heer L. L. Kuitert, Voorburg. n letter F, de heer Tli. Brouwer, Moer-

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6