KERK EN ZENDING DINSDAG 13 APRIL 1937 BINNENLAND Wasscherijstaking te Gouda INZET: SLUITING COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT Bedrijven werken door Te Gouda is gisteren bij een zeven tal wasscherijen een stak'ng uitgebro ken. Hierbij zijn volgens werknemers- opgave 134 vrouwelijke arbeidskrach ten t.w. 36 van de R. K. en Prot. Chr. organisatie, 83 van den modernen bond en circa 15 ongeorganiseerden, betrokken. De inzet van den strijd is de eisch van werknemersorganisaties een collectief ar beidscontract te sluiten, zooals dat vóór Juli 1930 bestond, waarin periodieke loonsver- hoogingen naar leeftijd waren vastgelegd. Deze eisch is door de werkgevers afgewe zen, mede op grond van het feit, dat in meer dan 2000 wasscherijen in Nederland ook zonder contract wordt gewerkt. Op 11 September 1936 was na besprekin gen tusschen partijen een voorstel van den rijksbemiddelaar aanvaard, waarbij de door de werknemersorganisaties verlantrde col lectieve contracten vervielen, waartegen over de werkgevers zich verplichtten gedu rende een half jaar geen loonsverlaging in te voeren. Nieuw personeel zou niet lager worden aangenomen dan 5 pCL beneden het geldende loon. Periodieke verhoogingen zouden aan jeugdig personeel niet worden gegeven terwijl de vacantieweelc zou wor den gehandhaafd. Het maximumloon be droeg gedurende dit half jaar resp. f 12,77 en f 12,30. Op 11 Maart 1937 zijn nieuwe be sprekingen tusschen partijen geopend, welke niet tot overeenstemming hebben ge leid. Op 5 April heeft de werknemersorgani satie aanvaarding van het collectief con tract als ultimatum gesteld. Besprekingen met den rijksbemiddelaar, prof. A. C. Jose- phus Jitta. op deze basis hebben geen re sultaat opgeleverd. De werkgevers hebben dit ultimatum af gewezen en voorgesteld een maximumloon van f 12 voor de vrouwelijke arbeidskrach ten toe te kennen op 23-jarigen leeftijd, in- plaats van 20-jarigen leeftijd. Wijl geen overeenstemming werd bereikt is thans de staking uitgebroken. De R. K. Nationale Bond van Waschindustrieelen en de Bend van Waschindustrieelen hebben zich achter de Goudsche werkgevers ge schaard om te zorgen, dat deze Goudsche bedrijven met behulp van vrijwillige krach ten. gerecruteerd uit firmanten en familie leden van waschindustrieelen die elders zijn gevestigd aan den gang blijven. Reeds zijn een groot aantal hulpkrachten aange komen, die bij de Goudsche waschindustri eelen worden gehuisvest, waardoor de be drijven door kunnen werken. Aan de wasscherijen, waar gestaakt wordt is politietoezicht aanwezig. Gistermorgen waren door de politie reeds maatregelen genomen voor een rustig ver loop. Omstreeks 6 uur gisteravond evenwel hadden zich in de omgeving van de betrok ken wasscherijen groote groepen (meest z.g. belangstellenden) vereenigd. Een ongekende drukte heerschte in de omgeving van Boelen kade en Karnemelksloot. De politie moest overgaan tot krachtig ingrijpen. Op de Boe lenkade kwam het eenige oogemblikken tot rake klappen. Zooals altijd bestaat het groot ste deel der belangstellenden uit opgeschoten jeugd. Ook op de Karnemelksloot was het nogal rumoerig. De motor-politie maakte evenwel overal ruim baan. Door dit krachtig optreden was de grootste belangstelling spoe dig verdwenen. Nog eenigen tijd werd hier en daar de zaak besproken, maar later in den avond was de rust toch geheel weerge keerd. b. v. L. Verband Dordrecht Bij zijn afscheid Zaterdag van de Gewes telijke Landstormcommissie, is Burgemees ter P. L. de Gaay Fortman benoemd tot eere-voorzitter. Na zijn vertrek zal Bur gemeester J. A. J. Jansen, van Zwijn- drecht, tijdelijk fungeeren als voorzitter. In dien tijd zal als le secretaris optreden de heer A. G r o e n e n d ij k, van Hillegersberg De landelijke badplaats Vrouwepolder Onze Westkust ts dicht bezaaid met groote en kleine, mondaine en rustige badplaatsen. Dat weet iedereen. Minder bekend is echter, dat er ook irf-Zeeland van die aardige va- cantie-oorden zijn, rijk aan natuurschoon en buitengewoon rustig. De Vereeniging Voor Vreemdelingenver keer te Vrouwepolder (Walcheren) heeft zeer terecht gemeend, dat het niet al te rustig moet blijven en daarom stelde ze een aardige gids samen. Daarin worden de voordeelen van deze nog zeer jonge badplaats en dat zijn er vele opgesomd. Voorts worden nuttige raadgevingen verstrekt en tenslotte is een lijst van pensions opgenomen. Landbouwperscongres 15 en 16 Juni ie 's-Gravenhage Door de internationale Federatie van de Landbouwpers te Rome is besloten, in aan sluiting aan het Internationaal Landbouw- congres dat in Juni zal gehouden worden, een bijeenkomst te organiseeren van land- bouwjournalisten en -schrijvers uit verschil lende landen. Het doel is dft landbouwpers in de wereld zooveel mogelijk te ontwikke len, de betrekking tusschen landbouw-jour nalisten nauwer te maken en een betere waardeering voor het beroep van landbomv- journalist te kweeken. Dit belangrijk congres zal gehouden wor 'den op 15 en 16 Juni a.s. te Den Haag. WERKVERRUIMING EN WERKVERSCHAFFING Uit de leden van de voor de gemeente Sliedreclit, Hardinxveld en Giessendam in gestelde commissie voor werkverruiming en werkverschaffing zijn resp. tot voorzitter secretaris en penningmeester gekozen de heeren L. van der Wiel, wethouder van de gemeente Siiedrecht K. de Boer. gemeente secretaris van Hardinxveld en A. Kersber gen Jr. lid van den raad voor de gemeente .Giessendam. Pe commissie onderhandelt met publiek rechtelijke lichamen over de uitwerking Van een aantal vrij belangrijke objecten. DE NON-INTERVENTIE-CONTROLE Naar wij vernemen heeft de commissie voor controle op de non-interventie in den Spaanschen oorlog benoemd tot Chief Ob serving Officer den kap.-luilenant ter zee der Koninklijk Marine Reserve P. H. van Couten Piccardt Wieringa. De heer Wieriu- ga zal zijn standplaats te Dover hebben. Thans is hij sinds eenige weken werkzaam op het Departement van Defensie in ver hand met de werving van Nederlanders Voor de controle op de non-interventie in lien Spaanschen oorlog. NED. HERV. KERK Be d a n k t: Voor Leeuwarden, H. J. Drost te Aalten. Voor Makkum en Cornwerd, B. C. Visser te Okkenbroek. Aangenomen: Naar Varik, C. Metse laar, cand. en hulppred. te IJsselmonde. HULPPREDIKER Cand. W. Fijn van Draat Jr heeft de benoeming tot hulpprediker van de Geref. Kerk van Antwerpen Mechelea aan genomen. Zijn adres blijft tot eind Mei: Terp- straat Wieringenverf (N.H.). Cand. Fijn van Draat blijft beroepbaar en in de gelegenheid de kerken te dienen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds D. W es t e r v e 1 d, gekomen van Mar ken, heeft Zondag jl. zijn intrede gedaan bij de j-Jed Herv. Kerk van Brielle. Des mor gens was hij bevestigd door Ds A. C. G. d e n Hertog van Rotterdam, die tot tekst had gekozen Lukas 24 48. Toegezongen werd Gez. 91 3. Ds Westerveld deed zijn intrede met een predikatie over Joh. 217a. Hij werd toegesproken door Ds Hooykaas en Ds Lvravi. waarna den nieuwen leeraar toege zongen werd Ps. 134 3. Holten Zondag ƒ1. had in de Geref. Kerk te Holten de intrede plaats van Ds J. W.. Dragt, go- komen van Ottoland. Als bevestiger trad /p zijn schoomvader Ds H. v. d. Zanden te Wapenveld, die als tekst had Ps. 45 46. Des middags deed Ds Dragt zijn intrede met een preek over Ps. 22 9. Toegezongen werd de zegenbede uit Ps. 134. Toespraken zijn gehouden namens den kerkeraad van Hol ten, Ds Kunst van Deventer namens de classis en Ds Bouwman van Almeilo ia- mens genabuurde kerken. Kolderveen Ds G. Ph. Scheres, Ned. Herv. pred. te Kolderveen, nam op 11 April afscheid vai j zijn eem., wegens vertrek naar A 1 p h e n a. d. "Rijn, met een predikatie over 1 Cor. 15 3 en 4. Toespraken werden gehouden door Ds A. C. van Uchelen te Mepp-d. namens het Class. Bestuur en den Ring en door Ds P. W. J. v. d. B erg te Nijevoen als consulent. Toegezongen werd Ps. 1343. Zaltbommel-Nlj verdal Het afscheid van Ds O. Bouwman van de Geref. Kerk te Zaltbommel is bepaald' op 16 Mei a.s. Zijn ir trede te Nijverdal op 30 Mei. Bevestiger is Ds R. Hamming, te Nijverdal. Adres scriba na het vertrek van Ds Bouwman: Th. v. Steenis, Gamersche- straat 49, Zaltbommel. GEESTELIJKE VERZORGING DER MILITAIREN Gedurende het a.s. zomerseizoen zullen tijdens het verblijf van groote groepen mi'.i- tairen de navolgende predikanten als reser ve-veldpredikers voor de geestelijke verzor ging van de Prot. militairen in de Leger plaats Oldeibroek dienst doen: Ds W. F. Gerritsma, Geref. predikant te Aalten. van 19—30 April; Dr L. D. T. Poot, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage, van 12— 23 Juni; Ds J. Hovius, Ghr. Geref. predi kant te N.-Pekela. van 921 Juli; Ds. R. E. v. Ar kei, Geref. predikant te Utrecht, van 13—25 Aug. en Ds G. Barger, Neri. Herv. predikant te Heukelum, van 26 Aug.— 8 Sept. as. KERKELIJKE BEVOEGDHEDEN Geen bisschop daar zijn we 't wel over eens, schrijft Prof. G r o s h e i d e in N. Holl. Kerkblad. Maar wat dan wèl, bijv. in ge vallen, dat gemeente en leeraar in beider belang gescheiden moeten worden? Pan meent de hoogleeraar, konden de kerkelijke vergaderingen op dit stuk wel wat meer be voegdheid krijgen. „Met behoud van de roe ping door een plaatselijken kerkeraad. En we denken dan bepaald aan onze Particu liere Svnodes, die het meestal niet zoo heel druk hebben. Die daarbij zouden moeten worden voorgelicht door Deputaten der Ge nerale Synodes. Deze laatsten zouden kerken met elkander in verbinding kunnen brengen in gevallen, waarin de Particuliere Synode verwisseling van standplaats wenschelijk acht. Ze zouden ook, maar dan in bepaal den zin, met name om te vermanen en de zaken in orde te brengen een soort Deputa ten naar Art. 49 kunnen zijn. Predikanten zouden zich ook tot hen kunnen wenden om raad". WERELDTENTOONSTELLING EN RELIGIE De heer Jan Ressing, Nederlandsch journa list te Parijs, die te Algiers Ds. F. Bégou Bonnefon, predikant der Eglise Réformée al daar bezocht, geeft van hem de volgende critiek betreffende de komende wereldten toonstelling te Parijs door: „Er is in het bijzonder een groote droefe nis in het hart van alle geloovigen in Frankrijk, zoowel Protestanten als Katholie ken, over het volgende feit: Op de a.s. we reldtentoonstelling is een Fransch dorp. Men vindt daar van alles: model-boerderijen, de meest moderne uitvindingen voor landbouw en veeteelt. Ook een school met prachtige paedagogische inrichtingen, waar den kinde ren „de rechten van den mensch" en het „contrat social" van Rousseau geleerd zullen worden. Maar een kerk is er niet in dat Fransche dorp van de wereldtentoonstelling. Hier, op deze leege plaats, waar Gods tempel moest staan, zou het „Front Populaire" den graanzolder van den rijkaard kunnen oprich ten, die zeide: „Mijn ziel, eet, drink en ver heug U" en wien een stem antwoordde: „Onzinnige, nog hedennacht zal Uw ziel op gevorderd worden" (Luc. XII 1920). „Neen", hervatte onze zegsman na een korte pauze, waarin hij het hoofd afwendde. „Neen voor een kerk is daar geen plaats. Maar het raadhuis zal er des te schittender uitzien. Een cinema en een conferentiezaal zullen daarin toonen hoe men de plattelands bevolking een Evangelie van het zuivere materialisme tracht bij te brengen". OVERHEID EN EVANGELIE De regeering van Argentinië heeft aan den Bond van Chr. Jonge Mannenwrecni- gi-ngen daar te lande een bedrag van 350.0''0 goud-pesos ge6chonken voor den bouw van een arbeidscentrum in Buenos-Ayres, dat een millioen goud-pesos zal kosten. Wel een bewijs hoe deze arbeid van overheidswege gewaardeerd wordt. Centraal Telefoonbureau voor Kerken, te Maassluis Profiteert van onze instelling ten behoeve van Uw Slechthoorendcn en Zieken. Ver nieuw Uw apparatuur en maak het luisteren tot een genot .voor hen, die al zooveel in het leyen migsen. Gouden jubileum van het Leger, des Heils Feestelijke herdenking in de hoofdstad Het Leger des Heils zal op Hemelvaarts dag 6 Mei a.s. op feestelijke wijze zijn vijf tigjarig bestaan in Nederland vieren. Opdien dag zullen duizenden uit den lande samen komen in het R.A.I.-gebouw om het zegen rijke werk van het leger gedurende de afge- loopen halve eeuw te herdenken. Woensdagmiddag 5 Mei, zoo vertelde Com mandant Bouwe Vlas ons in een dezer dagen gehouden persconferentie, zal een re ceptie in Maison Coutourier vele Nederlan ders geleeenheid geven van hun sympathie te doen blijken. De groote herdenking echter zal op He melvaartsdag plaats vinden onder leiding van Samuel Hurren, den directeur van de Londensche Kweekschool, 's Morgens te half tien wordt de bijeenkomst geopend met een lof- en dankstond waarna de interna tionale gasten welkom worden geheeten. Behoudens toestemming van den burgemeester zal 's middags te twee uur een optocht door de stad worden gehouden, waaraan 300 zegewagens, die het werk van het heilsleger uitbeel den. 10.000 heilsoldaten en 900 muzi kanten deelnemen. Om vijf uur zullen 6000 medewerkers de speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde ju bileumcantate ten gehoore brengen, waarna van 68 uur een bijeenkomst de viering zal besluiten. In de toekomst Voor de toekomst zoo vertelde comman dant Vlas verder hebben we weer groote plannen. We gaan weer verder We willen in de eerste plaats de villa „Berk en Heide" aan de v. Hengellaan te Hil versum koopen als tehuis voor oude dames en oude v: ouwelijke officieren van het leger. Aan de koopsom ontbreekt nog 28.000 maarwe hebben nog nooit tevergeefs een beroep op het Nederlandsche volk ge daan en ik twijfel er dan ook geen oogenblik aan, aldus de commandant, of ook dit bedrag zal bijeenkomen. Een Legercitadel Een ander toekomstplan is de vesti ging vari een groot centraal gebouw te Amsterdam, een legercitadel, zooals die ook in andere Europeesche hoofdsteden bestaan, met een bijeenkomstzaal voor minstens 3000 personen. Thans zijn wij steeds aangewezen op het concertge bouw of kerken. In dien citadel zou dan ook het hoofd kwartier kunnen worden gevestigd. De bu reaux zijn thans op de Prins Hendrikkade zeer slecht ondergebracht. Ook een nieuw kindertehuis in Zeist is dringend noodzakelijk evenals de, vergrooting van de corpsgebouwen, waarin de Evangelisaties zijn gevestigd. Op den hoek van de Rapenburgerstraat te Amster dam staat het Tehuis voor vrouwen en kin deren, dat veel te klein is, evenals het Te huis voor ongehuwde moeders te Rotterdam. „Wij gaan vol moed en vol plannen voor waarts in een land, waar ons werk gewaar deerd wordt". Deze waardeering blijkt wel heel duidelijk uit het fraaie gedenkboek, waarin vele vooraanstaande Nederlanders van hun sympathie getuigden en waarin een duidelijk beeld wordt gegeven van het werk van het Leger des Heils in Nederland. Kerk en Staat in Duitschland Nog 16 Prot. geestelijken onder censuur Van de belijdenisbeweging-Dr Niemöller ontving het N.C.P. een lijstje van de kerke lijke personen, tegen wie maatregelen geno men werden. Het lijstje dateert van 19 Febr. jL en werd toen bij den plaatsvervanger van den Leider ingediend. In totaal zijn er au nog 16 personen „in behandeling". Tegenover alarmeerende berichten over concentratiekampen enz., moet volgens het N.C.P. worden medegedeeld, dat er qie mand in de concentratiekampen is. ook niemand in de gevangenissen, dat de mee6t.e predikanten, die uit hun gemeenten gewezen werden, elders werkzaam zijn en dat degenen die genoemd worden als in ar rest (of huisarrest) te verkeeren, geen predi kanten zijn, alhoewel deze personen wel tJ- recht genoemd worden als in kerkelijke dienst moeite gekregen ts hebben. DE GETEEKENDEN Vingerafdrukken van predikanten De Hongaarsche bevolking van het aan Roemenië afgestane gebied van Zevenber gen wordt op allerlei wijze gehinderd. Zoo meldt de Prot. Hongaarsche pers dienst dat de Geref. predikant van Mezo* panet, Ds. Varadi op het politiebureau uioest erschijnen, waar hem medegedeeld werd dat op last van hoogerhand vinger afdrukken van hem genomen moesten worden. Geen protest bielp. De predikant moest deze behandeling dulden. Inderdaad bleek dat op hoogerhands-be/el gehandeld was. In alle gemeenten waar Hongaren wonen en een wezenlijk bestand deel van de bevolking vormen, wo.'df niet alleen van predikanten maar van alle vooraanstaande personen onder de Hon garen vingerafdrukken genomen. Bij de regeering is tegen deze ontaerende behandeling, zoo in strijd met de toegezegde rechten der minderheden, protest ingediend. WITTEVEEN De bekende Pinkstercursus der Witteveen- vereenigi-g wordt van 1519 Mei as. te E r m e 1 o op Witteveen gehouden. De opening en sluiting van den cursus zal ge schieden door prof. dr. P. S t e g e n g a van Amsterdam. De preek wordt Zondags gehou den door ds M. J. C. Visser van Rotter dam. Voorts refereeren dr. J. F. Beerens van Utrecht over „Kerk en groep", dr. J. A. vor der Hake van Baarn over „Twijfel", ds E. Jansen Schoonhoven van Lich tenvoorde over „Het Israëlietisch profetisme en het vraagstuk van den Wereldvrede", ds. C. Riemers van Bussum over „Religie en minderwaardigheidscomplex" en ds G. Bos van Den Haag over „De trilogie van Gul- branssen". Inlichtingen, programma's, enz., verkrijgt men bij mej. H. van der Kloot Mey b ur g. PROTESTANTEN IN OOSTENRIJK Men meldt ons uit Weenen, dat sinds de overeenkomst van 11 Juli 1936 tusschen Duitschland en Oostenrijk de houding van de Oostenrijksche autoriteiten tegenover de Protestantsche kerk in Oostenrijk toch wel iets gunstiger geworden is. Zoo mocht Ds. Fischer van Thening, d.e VA jaar uit zijn gemeen ie verbannen was, Kerstmis 1936 daarheen weer terugkeeren. Ook behoeven de Protestantsche predikanten die in Duitsch land lezingen gaan houden niet meer uit drukkelijk daartoe verlof te vragen; de for maliteiten zijn makkelijker geworden. Maar de beperkende bepalingen op kerkelijken overgang bestaan nog steeds, zoo o.m. de be paling van drie maanden wachttermijn: ook kunnen staatsbeambten het uittreden uit de R.K. Kerk niet riskeeren zonder gevaar voor ontslag. De beloofde wet op de verhouding van den staat tot de Protestantsche kerk, die bij de grondwet van 1 Mei 1934 werd toegezegd, wordt nog steeds niet ingediend, terwijl het concordaat met de R.K. kerk in 1934 reeds werd gesloten. KAGAWA „Das Evangelische Deutschland''. dat eeni gen tijd geleden het bericht bracht, dat Dr Toyohiko Kagawa blind geworden was, deelt thans mede uit Japan vernomen te hebben, dat zulks niet juist is. Wèl echter is het zwaar oogenlijden, dat de „Bodelschwingh van Japan" bij zijn werk onder de armsten van zijn volk opgedaan heeft, helaas als on geneeslijk vastgesteld. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen Ds J. C. G. Go bi us du Sart .e Wijk bij Heusden, heeft aan de 5led. Herv. Gemeente aldaar een bedrag van ƒ1000 ge legateerd en aan de diaconie dezer gemeente eveneens 1000. Voor de Vrije Universiteit te Amster dam kwamen in vier giften van ƒ100; een van ƒ200; een van ƒ300; een van 400 en twee van ƒ500. EEN LICHTEND SPOOR B iga- dier Frangois J. Bulter- man. Leven en werk. Door Lt. Kol. J. F. M. A. Bulte rman. Riet 4 illustraties. Erven J. Bijle- veld, Utrecht 1937. Er zullen velen zijn, die van den in Octo ber 1936 zoo tragisch omgekomen majoor Buiterman van hot Leger des Heiis iets meer willen weten dan dat hij een voortreffelijk arbeider was in des Heeren wijngaard. Wel nu, zijn broer komt aan dit verlangen tege moet met dit eenvoudig levensverhaal. Hst teekent de jeugd, de vorming, de eerste tot de laatste schreden van den man, wiens le ven een werken is geweest zoolang het dag was, en wien door God groote talenten voor toegepast Christendom waren geschonken. Inzonderheid zijn rijk gezegend aandeel in den Bond van Barmhartigheid en in de or ganisatie der Leger-afdeelingen wordt be licht. Eveneens de laatste werkdagen, de laatste levensuren en de indrukwekkende uitvaart van den leider wiens sterven voor den I.egerkring een zeer zwaar verlies be- teekent De bundel, die nooit verveelt: KUN JE NOG ZINGEN, ZING DAN MEE Bundel B 79 liedjes voor jonge kinde ren, met pianobegeleidingen en plaatjes. 5de druk f 2.50, gebonden 3.25. Ook bij de boekhandel verkrijgbaar. P. N00RDH0FF N.V., GRONINGEN (Adv.i ONDERWIJS EN OPVOEDING Examens Academl.chc Eu.,. Leiden. Gesl.: Indisch recht: doet. ex.. de heer Hatyanto. Utrecht. Gesl.: Theologie: kerkel. voorber. ex.. de heer E. Saraber. Apothekersex. le ged.: mej. J. "W. M. A Wil- tink en de heeren J. ter Braaire, A J. Llnd en A. J. van Montfrans. Apothekersassistent. Amsterdam. Gesl. de dames L. G. v. Ooy, Amsterdam; H. J. Schlieker, Delft Utrecht Gesl. de dames A E. Stirling, Utrecht; A. N. v. Anrooy, Leiden; de heeren A Post. Kaarden; B. J. Dijkland, Arnhem. Machinisten. Den Haag. Gesl. voor dipt. A de heeren P. Postma, Groningen; A Pauw, Utrecht; L. v. Klaveren, Leiiden; J. Groeneveld, Vlaardingen; K. Alewijnse, Vlissingen. man gr. stoomv. de heeren R. J. C. Hess, Corver, A A de Rooy en K. Appelboom. VlsscherlJ. D e n H a a g. (Stuurl. en schippers) Gesl. als schipper op stoomzeevaartuigenA. Kal. A. WesterdiJk en A de Ridder, Vlaardingen; als stuurman: P. Voorbuhg. D. Roodenburg en A Visocher, Vlaardingen; A v. Duyn, J. v. d. Plas. G. J. de Bruin, J. Hoek. M. Hoek, A Outve- hand en J. v. Duyvenbode, Katwijk aan Zee; G. D. Plugge. M. Westerduin. J. Blok en J. C. de Jong, Scheveningen. Heilgymnastiek en Massage. Den Haag. Gesl. dipl. Ned. Gen. mej. C. J. B. Klingen. Gro ningen en Jo heer G. v. Schaik. Maartensdtik. De examens zijn hiermede afgeloopen. Geëx. werden 75 cand., gesL 41. „Alles is in dit boek natuur en waarheid. Dit boek zal er ingaan en kan een rijken zenen in de huizen brengen Ds. J. J. KNAP in OUDE PADEN. De Bijbelsche Geschiedenis voor de jeugd verteld door Tine Bonnema Prijs 7.50. Ook betaalb. a 75 et. per maand. In den boekh. Uitg. J. H. KOK, Kampen. KUNST EN LETTEREN „Gij, vrouwen van straks" Standaardwerk voor Christen-Meisjes Wij vernemen, dat dezer dagen bij den uit gever J. H. Kok te Kampen een boekwerk zal verse'-:jnen, dat den titel draagt: „Gij, vro uwen van straks". en dat speciaal is bestemd voor volwassen meisjes, dus voor meisjes boven de 18 jaar. Het werk is samengesteld onder redactie van Mevr. C. H. van Alkemad e Kwakkelsteln (ou 1-presidente van den Bond van Meisj esvereenigingen op Geref. grondslag, Mevr. W. L. R u y s-B a r g e r (Redactrice van „O-i Verbondsblad" van den Bond van Christel. Meisjesvereenigingen) en Mevr. G. Sevensm a-T hemmen (de .bekende christelijke ronanschrijfster). Deze uitgave bevat een rijke verscheiden heid van bijdragen, waarvan wij hier de opschriften laten volger: „Een Ander" door Ds A. K. Straatsma; „De Bijbel en de jonge vrouw" door Prof. Dr. K. Dijk: „Het ouder lijk huis" door Mevr. Ir. M. Waardenburg Lindeijer; „De ziel van het meisje" door Prof. Dr. J. Waterink; „De liefde van het meisje" door Mevr. Gera KraanVan den Burg; „Vrienschap in het meisjesleven" door Mevr. W. J. StreekstraKlaarhamer; „Hy giëne en sport" door Dr C. J. Honig „Ook wij staan in de maatschappij" door Mej. Dra J. K. Bakker; „Is er werk voor ons?" door Mevr. Annie M. de MoorRingnalda; „Ver- eenigingsleven" door Mej. Mary W. Barger; „Onze lectuur" door Mevr. G. Sevensma Themmen; „Hoe kleeden wij ons?" door W. S. Sevensma; „Mijn domein" door Mevr. J. M. WesterbrinkWirtz; „Inrichting van mijn eigen kamertje" door Mevr. Victorine Har- toghSnoek: „Handwerken" door Mej. Willy van der Tak: „Uitgaan" door Mevr. C. J. E. Stelma—Loosjes; „Wij gaan winkelen" door Mevr. C. H. van AlkemadeKwakkel- stein; „De natuur in" door Prof. Dr. A. van Veldhuizen „En nu wijdoor Mevr. W. L. RuysBarger. Reclasseerings-affiche Aart van Dobbenburgh heeft een forsche affiche gelithografeerd voor de Nationale Reclasseeringsdag op Zaterdag 5 Juni a.s. De voorstelling is een betralied gevangenis raampje, van den buitenkant gezien, met een paar om de tralies zich vastkrampen- de handen en tegen den muur een met weelderige bloemen bloeiende magnolia. De tegenstelling is benauwend, ze brengt aan het denken. De ongelukkige in de cel wiens handen alleen men ziet, kan de lentepracht buiten vermoeden., maar niet waarnemen. Maar als hij straks zijn straf heeft uitgezeten, zal hij dan niet nog even zeer gevangen zitten, doch dan binnen muren van psychischen aard? Dit affiche is zoowel om de voorstelling zelf als om de artistieke uitvoering een voorbeeldig stuk werk. Het zal ongetwijfeld de algemeene aandacht vestigen op het kostelijke werk van de reclasseering. RECHTZAKEN De diefstal van een geldkist met 6ooo. Behandeling voor het Haagsche Gerechtshof Een der zaken aangehouden In October van het vorig jaar werd uit een wagon van de Rotterdamsche Tramweg maatschappij te Rotterdam een kist ontvreemd inhoudende een bedrag van 6000,—, welke bestemd was voor de Coö peratieve Beetwortelfabriek Puttershoek. In verband met deze iiefstal veroordeel de de Rotterdamsche rechtbank den lijnwer- ker A. van der E. en zekere BI. tot twei jaar en zes maanden, den havenarbeider B. tot anderhalf jaar gevangenisstraf. BI. had in het vonnis berust. B. en v. d. E. stonden gister in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof terecht. B verklaarde ter terechtzitting, dat "h werkloos was en wel meer karweitjes voor zijn zwager opknapte. De procureur-generaal, mr. A. Rombach. was van meening, dat verdachte wol gewe ten heeft, wat hij vervoerde en eischte be vestiging van het vonnis van de Rotter damsche rechtbank. Hierna werd de zaak tegen A. van der E. behandeld. Niet minder dan dertien getui gen decharge waren gedagvaard. Van der E. ontkende, evenals voor de rechtbank, de diefstal te hebben gepleegd. Uit het getui genverhoor kwamen echter bezwarende fei ten voor verdachte aan het licht. In de middagzitting werden eenige ge tuigen k decharge gehoord, die het geheele alibi van verdachte van 's middags half één tot 's avonds elf uur op den bewusten dag konden aantoonen. Er was nog een getuige decharge gedag vaard, die echter niet had kunnen verschij nen, daar hij momenteel in het ziekenhuis verpleegd wordt Aan het verschijnen van dezen getuige hechtte de verdediger mr. F. Eikelen boom zooveel waarde, dat hij vroeg de zaak aan te houden, totdat deze getuige hersteld zou zijn. Het Hof besliste in overeenkomstigen zin, zoodat de zaak tot nader te bepalen datum werd uitgesteld. Verduistering door een postambtenaar Een man die niet met geld kon omgaan Eén jaar gevangenisstraf geëischt De 36-jarige A. W. R., gewezen adjunct-commies bij de P.T.T. te Maassluis, heeft te Rotterdam te rechtgestaan terzake van een tweetal verduisteringen van gelden, die hij als ambtenaar voor het staatsbedrijf der P.x.T onder zich had. Tusschen Sep tember 1936 en Februari 1937 zou ver dachte uit de postzegelkas f 732,72 ver duisterd hebben en in den loop van 1935-'36 uit dezelfde kas nog een bedrag van f 900. Op 22 Juni 1936 had verdachte den direc teur van het postkantoor te Maassluis in kennis gesteld van een tekort in zijn kas van f 900. Dit tekort zou ontstaan zijn, door dat een vreemdeling, die hem een bankbiljet van f 1000 had getoond, hem gevraagd had, dit voor hem te willen wisselen. Verdachte had aan dit verzoek voldaan, waarop de man hem het biljet toegevouwen overgereikt had. Verdachte had het aangenomen en wegge legd. Eerst later had hij bemerkt, dat de man hem geen biljet van f 1000 gegeven had, maar een van f 100. Er is naar dien persoon tevergeefs een uitgebreid ëonderzoek door de recherche ingesteld. Later heeft verdachte tegenover den postdirecteur toegegeven, dat hij het geheele verhaal verzonnen had, ten einde een tekort in zijn kas te kunnen ver antwoorden. Op 8 Februari kwam de referendaris _H. Hesling uit Don Haag. die met de controle belast is een kascontrole houden op het post kantoor te Maassluis. Toen de postzegelkas van verdachte werd opgemaakt, bleek er een tekort van f 732,72 te zijn. De vader van verdachte heeft dit geld be taald, zoodat het staatsbedrijf der posterijen van verdachte's handelingen geen schade heeft ondervonden. Het O.M., waargenomen door mr. H. A. J. R e u m e r achtte beide feiten van verduiste- rirg bewezen. Verdachte is een man, die. Hoogste stand te Helsingfors .7. Laagste stand te Vestmanör 745.8. Stand vanmorgen halftwaall 751.6. WEERVERWACHTING Zwakke tot matice Oostelijke tot Zuide lijke wind. toenemende bewolking, weinig of zeen regen in het Noorden, in het Zui den kana op regen of onweer, aanvankelijk zachter. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge drukking over Scandinavië nam opnieuw toe. De nieuwe depressie op de oceaan beweegt zich naar IJsland en ver toont een uitlooper in het Zuiden, die uit de Golf van Riscaye is afnemend naar Frankrijk vertrokken. Op de Britsche eilan den is de lucht zwaar bewolkt of hetrokken met regen hier en daar in Schotland en Engeland, later waarschijnlijk in Ierland. Ook aan de Noorsche kust is de lucht be trokken met plaatselijke regen. In Zweden is het gedeeltelijk zonnig en de temperatuur blijft er 6tijgen. Duitschland heeft in het Zuiden zwaar bewolkte lucht met tempe ratuur boven normaal: in 't Noorden kwam mist voor die in de loop van de dag on trekt Frankrijk had zware regen niet on weer in het Zuidwesten en zal ook verderop vrij algemeen regen krijgen. Zwitserland heeft zwaar bewolkte lucht in de vlakten: de toppen ziin gedeeltelijk in wolken gehuld met plaatselijk sneeuw en temperatuur even onder nul graden. De algeemeene toestand wijst nog op Oos telijke tot Zuidelijke winden, zoodat de tem peratuur verder kan stijgen, maar de op vullende depressie over Frankrijk brengt voor het Zuiden van ons land morgen kans op regen en onweer, waarna weer een tijde lijke opklaring te wachten is. TFERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 16.6 C. 14 APRIL Zcnsongang 5.08 uur, zonsondergang 6.55 uur Maan op vm. 6.46 uur, onder nam. 11.42 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 14 APRIL Van 's avonds 7.25 uur tot 's morgens 4.33 uur slecht met geld kan omgaan en die voor zijn eigen uitgaven meer noodig had, dan hij ver diende. Naar het oordeel van het O.M. heeft verdachte op schandelijke wijze misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat als ambte naar in hem gesteld werd en het kan dan ook niet meegaan met het advies van het reclas- seeringsrapport, dat overigens over verdachte ook niet enthousiast is. Het O.M. eischt 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger heeft in een uitvoerig plei dooi aangedrongen op een straf die geheel, althans voor het grootste gedeelte voorwaar delijk zal zijn. Ingezonden Stukken (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie) EENIGE OPMERKINGEN VAN VLEDDERS BURGEMEESTER Zeer geachte Redactie, Eerst onlangs kreeg ik inzage van Uw Zondagsblad van 21 November 1936, waarin voorkomt een redactioneel artikel over ker kelijke- en onderwijsverhoudingen in de ker kelijke gemeente van den Gereformeerden Predikant Ds J. D. van Ginhoven te Nyens- leek, gemeente Vledder. Waar het gebied van deze kerkelijke ge meente onder meer de burgerlijke gemeente Vledder omvat, van welke ik het burgemees terschap bekleed, heb ik met belangstelling van dat artikel kennis genomen. Ik hoop en vertrouw, dat U goedvindt dat ik op dat artikel even inga en dat U deze regelen in Uw blad een plaatsje wilt geven omdat in dat artikel eenige uitdrukkingen voorko komen, welke mij zeer hebben getroffen. Ik ken Ds van Ginhoven en ik weet, dat hij bezield is door een groote toewijding voor zijn herderlijke taak. Ik weet ook. dat wij in het openbare leven jegens elkander ver draagzaam moeten zijn en dat wij ons niet moeten stooten aan uitdrukkingen, welke iemand in zijn eerlijke toewijding schrijft of zegt, zoolang die uitdrukkingen dienen ter verdediging van zijn eigen standpunt en zoolang zij toelaatbaar zijn en geen misstand wekken. Nu worden in bedoeld artikel aan Ds van Ginhoven uitdrukkingen en woorden in den mond gelegd, welke wèl misverstand kunnen wekken, en welke aanvankelijk bij mij dan ook misverstand hebben gewekt. Ik wijs op de uitdrukkingen „heidensche omgeving", onderwijs in „Gode-vijandigen geest": zoo zijn er nog enkele meer. Het misverstand is nu dit: de lezer van het artikel is, wanneer hij op ander standpunt staat dan Ds. van Ginhoven, geneigd in deze uitdrukkingen iets vernederends te zien voor de bedoelde om geving, en ten aanzien van het (openbare) onderwijs iets als een betichting van opzet telijke en doelbewuste opvoeding der kinde ren in anti-godsdienstigen zin. Vandaar, dat ik meen te mogen verklaren, dat dergelijke uitleg dier uitdrukkingen èn aan mijne bevolking èn aan het personeel mijner openbare scholen onrecht zou aan doen. Ik vertrouw, dat deze bedoeling bij den schrijver en bij den predikant niet heeft bestaan. En ik vertrouw tevens, dat in even- tueele volgende artikelen zal worden ge waakt tegen de gevaren van dergelijke uit drukkingen. Verder huidige ieder zijn eigen eerlijke meening. ook in onderwijszaken. En stellig zal men daarbij over en weer bedenken, dat misverstand licht kan ontstaan en dat zulks steeds onvruchtbaar is. Ik neem aan, dat Uwe Redactie èn Ds van Ginhoven dit zullen inzien en deze mijn uit legging niet zullen weerspreken. De Burgemeester van Vledder J. LINTHORST HOMAN. April 1937.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3