Jliruiue geihsdje (üouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken RIDDERORDEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 V» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 6059 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 13 APRIL 1937 18e Jaargang Hitttrttntiiprifrtn: Van I tot 5 regel» 1.177» Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer0-45 ioor het bevragen aan *4 bureau V wordt berekend 0.10 OPROEP TOT NATIONALE EENHEID Verschillende roomsch-katholieke bladen ioonen zich bezorgd over een passage uit de rede, welke Dr. Colijn op de Deputaten- vergadering hield. Tegelijkertijd ipaakten Zij aanmerking op eenzelfde citaat, waarin ,wij thans een niet opgemerkte drukfout corrigeeren: Waar ik vier jaren, in goede saam- werking met mijn ambtgenooter^ door God gesterkt, met bijna boven gewone menschelijke kracht gezwoegd heb om ons volk zoo goed mogelijk door deze zorgelijke tijd heen te helpen, daar voel ik mij gerechtigd tot de oproep aan hei Nederlandsche volk om althans het karakter van het gevoerde beleid bij deze stembus te steunen. Dat Dr Colijn een oproep deed tot het Nederlandsche volk, neemt men hem niet kwalijk en ook wordt gaarne erkend, dat de minister-president met zeldzame geestkracht en onverdroten werkzaamheid de stuwende kracht en de verpersoonlijking van het re- geeringsbeleid der laatste jaren is geweest- Maar daaraan mag hij, naar men meent, niet het recht ontleenen om van het Neder landsche volk steun voor het karakter yan het gevoerde beleid te vragen. Indien Dr Colijn hiermee bedoeld had, zooals sommige kranten vrij duidelijk zeg gen, dat de Nederlandsche kiezers de aard en zelfs het resultaat van zijn beleid met hun stem behooren te prijzen, dan Ware er reden geweest voor cri-tiek. Maar kan iemand zoo iets veronderstellen? Kan iemand zich Dr Colijn voorstellen als bedelend om stemmen van eenige andere partij dan van welke hij lijstaanvoerder is? Wij zijn overtuigd, dat wat wij juist op de 'dag der Deputatenvergadering over dit on derwerp schreven, volkomen in overeen stemming is met de meening van Minister-president Vooral hij kèn er niet aan denken zijn persoon of ook maar het collectieve regeeringsbeleid tot inzet van de .verkiezingsstrijd te maken. Het Belgische .voorbeeld lokt hoe bevredigend ook de Uitslag was niet tot navolging. Ook kunnen we jiiet gelooven,. dat bedoel- 'de bladen terecht deze oproep in onmiddel lijk en causaal verband brengen met des sprekers bestrijding van fascisme en com- munisme en dan de suggestie bevorderen, dat Dr. Colijn op politieke frontvorming .tegen Mussert èn Moskou zou aansturen. Wat de spreker precies met deze oproep bedoeld heeft, zal hij in de komende weken .wel nader verklaren. Wij gelooven niet mis te tasten als we veronderstellen, dat hier een terugslag bedoeld is op wat de Minis ter-president in Eerste en Tweede Kamer zei over het karakter van de stembusactie. Laat, zoo vatten wij dit beroep op, de cri- tiek op de regeeringsdaden zakelijk en on persoonlijk zijn; laat men erkennen, dat het kabinet te goeder trouw gestreefd heef' naar de oplossing van groote zwarigheden en blijke er onderlinge waardeering tus- schen de partijen, welke ieder op eigen wijze het welzijn van volk en vaderland nastreven. Alleen zoo opgevat legt men Dr. Colijn geen absurditeiten in de mond, welke on- mogelijk van hem te verwachten zijn. de partijen de verkiezingsreclame in goede banen te leiden, zooals voor vier jaar ook gebeurd was. Het scheen, dat de regeling vlot-tot stand zou komen en dat de gemeente, evenals bij de vorige verkiezing, niet ontsierd en be smeurd zou worden. Helaas, de N.S.B. moést orders uit Utrecht afwachten of ze wel zou participeeren in deze N.V. van vereenigde politieke partijen en dat zij er niets van moest hebben bleek drie dagen na de bewuste bijeenkomst; dc gemeente was beplakt en volgeklad. Zelf constateerden we dezer dagen, dat de mooie, heldere viaducten op de nieuwe ver keersweg den Haag—Gouda besmeurd wa ren met vuile N.S.B.-verf door wetsovertre ders. die in de duisternis hun werk doen. Het is te hopen, dat politie en justitie deze schandelijke verkiezingspraktijken met kracht tegengaan en bij constateering met strenge straffen beboeten. De wet geldt voor allen. Maar het is nog veel meer te hopen, dat de politieke partijen zich benaarstigen oni de strijd op hoog peil te brengen en alles nalaten wat den politieken tegenstander onrecht aandoet en tot rechtmatige toorn verwekken kan. Wij twijfelen bij voorbaat aan de vervul ling van deze wensch, maar wij willen ons zelf en onze politieke geestverwanten toch aansporen om steeds de strijd zoo te voe ren, dat wij daarop met een rustig hart Gods zegen kunnen afsmeeken. En voorts moge blijken, dat we van nu tot 26 Mei leven in een tijdperk van hooge geestelijke spanning. Hoogspanning is levensgevaarlijk; maar een sterke bron van geestelijke energie, ons toestroomend uit Gods Woord, kan slechts levenwekkend werken. Ieder op zijn plaats en ieder in volle kracht. BELANGRIJKE DAT' Zeer belangrijke data liggen er nu in het Verschiet. Zaterdag a.s. zal het Koninklijk Besluit verschijnen tot ontbinding van de beide Kamers der Staten-Generaal. Op 20 April d.a.v. heeft dan de candidaatstelling .voor de Tweede en op 3 Mei die voor de Eerste Kamer plaats. Op 26 Mei valt de groote electorale veldslag voor de Tweede Kamer, terwijl de „kiesmannen" voo Eerste Kamer op 27 Mei hun plicht behoo ren te doen; zoodat we op laatstgenoemde datum precies weten hoe de beide nieuwe Kamers er uit zullen zien. De regeering, zoo heet het in een pers- Communiqué, meende reeds thans boven staande mededeelingen te moeten doen, op dat alle daarbij betrokken instanties en belanghebbenden daarmede rekening kun nen houden en een vlot verloop van be doelde verkiezingen zooveel mogelijk wordt bevorderd. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de tegeering zich inlaat met de interne ver- kiezingspropaganda, alsof zij de partijen tot activiteit zou aansporen; de mededeeling heeft betrekking op hetgeen er te regelen valt voor de candidaatstelling en wat daar mee in verband staat. Echter, we kunnen er zeker van zijn dat bok de regecring met belangstelling uitzie! naar de eigenlijke verkiezingspropagand: en niet minder naar de wijze, waarop deze gevoerd zal worden. Immers, meer dan ooit dreigt het gevaar, dat ondanks verboden en politietoezicht de openbare straat en ook particuliere eigendommen besmeurd en be- klad zullen worden met schreeuwende ver kiezingsreclame. Wat zich te dien opzichte in Wassenaar hfspeelde is niet zonder algemeens beteek e nis. Volgens publicaties in de pers had de sociaal-democratische raadsfractie voorge steld, om door onderling overleg tusschen UIT DE PERS Anti-revolutionairen en Katholieken In verband met de Deputaten-vergadering schrijft de Maasbode (r.k.) 't Was voor iedereen duidelijk, dat de ver houding tusschen Antirevolutionairen en Katholieken den laatsten tijd, om het zacht uit te drukken, ietwat stroef is geworden. Dat kwam wel zeer bijzonder tot uiting in de rede, waarmede het Kamerlid Schouten de jongste deputatenvergadering te Utrecht opende. Ernstig beklaagde zich de spreker ov« critiek op het Kabinet-Colijn, die in deel" van de katholieke pers tot uiting is gekomen. Wij zouden niet gaarne ieder woord van critiek, dat vooral in een bepaalde periode naar aanleiding van zekere uitlatingen van den leider van het kabinet in de katholieke pers is gevallen, voor onze rekening nemen. Maar toch meenen wij, dat de heer Schouten zich hiervoor wel wat al te ge voelig toonde. Zelfs durven wfj beweren, dat bepaalde uitlatingen van Dr Colijn ook niet in alle rangen van de antirevolutionaire partij met evenwel geestdrift zijn ontvangen. En aan de partijleiding den eisch stellen, dat zij tegenover een pers, die ook tegenover eigen partij steeds haar zelfstandigheid handhaafde, terstond met een waarschuwend geheven vinger gereed staat, gaat toch wel wat ver. Intusschen: men moet over het verleden niet te veel nakaarten. Vooral niet, omdat ieder, die het wel meent met de christelijke grondslagen van staat en maatschappij, de ontstane verwij dering, tusschen antirevolutionairen en ka tholieken, eenmaal zoo trouwe bondgenoo- ten, niet anders dan ten zeerste betreuren kan. Alles dient er op gezet van weerzijden! om de hartelijke verhouding van weleer te herstellen. Dat zal te gemakkelijker vallen, omdat in ieder geval de daden van dr. Colijn en zijn kabinet tot minder felle critiek aanleiding gaven, dan bepaalde uitlatingen. Al bleek ook hier een niet onbeteekenend verschil van meening en tempo. Hoezeer antirevolutionairen en katholie ken principieel op elkaar zijn aangewezen bleek wel, toen de heer Schouten de fac toren ging opsommen, waardoor de samen werking met anderen beheerscht wordt: ge meenschappelijk belijden van de souvereini- teit Gods, gemeenschappelijk aanvaarden, beveiligen en versterken van de christelijke grondslagen van ons volksleven. De moeilijkheid zit natuurlijk in het derde punt: genoegzame overeenstemming over de in de naast'; toekomst te voeren financieele, sociale en economische politiek. Toch lijkt ons deze moeilijkheid, gezien het practisch beleid van het kabinet-Colij: niet onoverkomelijk. Om het voorname punt maar te noemen: dr. Colijn heeft zich wel eens weinig vleiend over ordening uitgelaten, maar feitelijk is er door zijn kabinet toch al aardig geordend. En heeft hij juist in zijn rede ter depu tatenvergadering niet uitdrukkelijk klaard, dat niet moet worden terugge deinsd voor „noodzakelijke hervormingen in staat en maatschapp ij"? De kwestie van eventueel samenwerken zal intusschen eerst na de verkiezingen aan de orde komen. In den verkiezingsstrijd zal iedere partij eigen beginselen en eigen streven op den voorgrond plaatsen. Hel beleid van het kabinet-Colijn zal daar bij vermoedelijk geen hoofdrol spelen en de bedoeling van den oproep van dr. Colijn, „althans het karakter van het gevoerde be leid bij deze stembus te steunen" lijkt ons niet zoo bijzonder duidelijk. Eén zaak staat vast: antirevolutionairen en katholieken gaan beiden den strijd in; earf' WIJZIGING VAN DE DIENSTPLICHTWET Twee verouderde kruisers worden vervangen Beslissing valt in a.s. zomer Blijkens de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet erkent de regeering dat op het oogenblikin da Europeesche wateren feitelijk over te wei-- nig bruikbare eenheden der Koninklijke Marine wordt beschikt. Worden de plannen der regeering uitgevoerd, dan zullen in ds toekomst echter steeds een kruiser en eetk leader met een twee- drietal jagers in Nederland aanwezig zijn, waardoor de zich thans voordoende moeilijkheden van orga- nisatorischen aard niet meer zullen voor komen. Met betrekking tot het denkbeeld om tot den bouw van een nieuwen kruiser over te gaan, wordt herinnerd aan hetgeen de re geering reeds eerder heeft medegedeeld. n.L 'at in het maritieme defensieplan de aan- ■ezigheid van drie kruisers is voorzien naast twee flottielje-leiders, die hetzelfde kaiiber geschut zullen voeren als de krui sers. Natuurlijk brengt dit standpunt mede dat t.z.L voor de verouderde kruisers ver vanging noodig is. De Minis-ter van Defensie is van mee ning, dat op de begrooting voor 1938 een eerste termijn za! dienen te worden aangevraagd voor de vervanging van een der twee oudere kruisers. De beslis sing dienaangaande zal echter eerst door het deaen zomer optredende kabi net moeten worden genomen. Het overbrengen van de volledige beman de materieel-reserve naar Indië met daar nevens aanvulling van de vloot in Europa, mede opdat hier de opleiding kan blijven geschieden, zou in wezen een uitbreiding an de vloot boven die der regeeringsplan- nen met tenminste een kruiser, drie jagers en vier onderzeebooten beteekenen. Deze uitbreiding zou tengevolge hebben een verhopging van ongeveer 7 millioen van de jaarlijksche begrooting voor den aanbouw en instandhouding van deze sche pen, alsmede voor de bezoldiging van het meer benoodigde personeel Daar in Zijlk een geval bovendien aan belangrijke uitbrei ding van de capaciteit der opleidingen niet zou zijn te ontkomen, waardoor de genoem de bedragen nog belangrijk zouden worden verhoogd, acht do regeering een dgl. uit breiding lettend op wat reeds voor het re- geeringsplan noodig is en op den financi- eelen- en economischen toestand des lands, voorshands niet te verwezenlijken. Ten slotte deelt de regeering mede, dat het instellen eener commissie, die zal onderzoeken welke maatregelen kunnen worden genomen om zooveel mogelijk te voorkomen, dat dienstplidhitgen hun be trekking verliezen als gevolg van hun militaire verplichtingen, 6poedig kan worden te gemoet gezien. Er is eenige tijd gemoeid geweest met het overleg met andere departementen van alge-, meen bestuur omtrent de samenstelling van de bedoelde commissie, alsmede met het ver garen van de gegevens, welke de commissie beschouwing zal moeten nemen. Gister bracht H. M. de Koningin een bezoek aan de bloemententoonstelling „Dc Hofstadbloem" in Den Haag. De hooge bezoekster werd rondgeleid door den heer J. C. Mensing Werkloosheid daalt sterk Lager dan de laatste twee jaar In Maart De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 22 tot en met 27 Maart het aantal leden van ingevol ge het werkloosheidsbesluit, 1917 gesubsidi eerde vereenigingen bedroeg 533.800 (waar van 74.500 landarbeiders). Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders waren de geheele Week werkloos, in de week van 22 tot en met 27 Maart 1937: 27,7 pCt.; in de vorige verslag- week (8 tot en met 13 Maart 1937) 29,5 pCt: in de overeenkomstige week van 1936 31,2- pCt; in de overeenkomstige week van 1935 2S.7 pCL De lichte verbetering in den algemeenen toestand die van Augustus 1936 af (toen d> zomerwerkloosheid een ongekende hoogtg had bereikt) valt te constateeren. had in 't laatste gedeelte van 1936 tot gevolg, dat werkloosheid van October af minder v dan in het voorafgaande jaar. In het eerste kwartaal van 1937 was zij niet alleen minder dan in het eerste kwar taal van de twee voorafgaande jaren, doch ook kleiner dan in het eerste kwartaal van 1933. Zij daalde evenwel nog niet beneden het peil van 1934, toen een tijdelijke geringe opleving werd geconstateerd. Bij 1054 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 27 Maart 1937 in to taal 424.970 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 402.S04 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 409.098 werkloos, onder wie 392.037 mannen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE De Rotter d. Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op de dato 13 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip „Dempo", zal Woerisdse 14 April a s om 616 uur te Roo sendaal 7.12 uur te Rotterdam D.P. en 7.38 te Den Haag H.S.M. arriveeren. en vooral voor de christelijke grondslager onzer samenleving. Mogen z(j, wanneer de strijd volstreden is, daaraan eendrachtig met en naast elkaar' k"- en samen-verken. De „Blijde Incomste" van het Prinselijk Paar Feestelijkheden te Baarn en Soest De „blijde incomste" van het Prinselijk Paar te Baarn is thans definitief bepaald op Woensdagmiddag half drie. Op dit tijd stip zal het Prinselijk Paar vanaf het paleis Soestdijk vertrekken. Donderdag a.s. zal het Prinselijk Paar zijn intocht te Soest doen en wel in de middaguren tusschen 3 en 5 uur. De school kinderen zullen een zanghulde brengen. 's Avonds zal een schitterend vuurwe-k worden gegeven waarbij ook hét Prinselijk Paar tegenwoordig zal zijn. Soest zal ook Vrijdag en Zaterdag de feestbloemetjes bui ten zetten. Op het programma worden ver meld een openlucht-bioscoop-voorstelling, poppenkast in het rosarium, een groole fakkeloptocht en tal van andere attracties. Uitzending door de N.C.R.V. De N.C.R.V. zal Woensdag 14 April om 14.30 uur uitzenden de Blij de Incomste" .van het Prinselijk Paar te Baarn, Onze gezant in Spanje Naar wij vernemen is de heer R. C. T. Roosmale-Nepveu tot dusver H. M. gezant in Spanje, bestemd om, na het ver trek van den heer I- G. van Hoorn, die naar Boekarest zal worden overgeplaatst, als H. M gezant in Oostenrijk en Hongarije op te treden. De heer Roosmale Nepveu is in Spanje -gezant geweest sedert 16 November 1931. Hij is ridder in de orde van den Ncderland- schen leeuw, commandeur in de orde van Oranje Nassau en drager van verschillen de buitenlandsche orde-teekenen. NEDERLAND EXPRESS De'N.V. Stoomv. Mij. „Nederland" meldt dat de speciale trein in aansluiting op het d.d. 16 April 1937 van Genua vertrekkende m.s. „Marnix van lt. Aldegonde" Donder dagmiddag 15 April om 14.30 van Den Haag S. S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C. S. 15.26 ,van Arn hem 16.13. van Zevenaar 16.38. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht naar Amsterdam C S. 14.22, van Amsterdam W. P. 14.36. De aansluitende trein van Rotterdam- Maas vertrekt om 14.13. Aankomst Genua Vrijdagmorgen aA te 11.40. Officieele Berichten DEPARTEMENT VAN HANDEL HANDELS RA AD Aan den consul-generaal der Nederlanden, werkzaam aan Hr Ms Gezantschap te Washing ton. den heer B. Klejjn Molekarap, Is de titel van handelsraad verleend. IJKER VAN MATEN EN GEWICHTEN ONDERSCHEIDINGEN de zilveren eere-medallle. verbonden Orde van Oranje Nassau is toegeket van Bruggen te Leerdam. Benoemd der in de Orde van Oranje-NassauA. L'prenger te Losodrecht; toegekend is de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonde eere-medaille in zilver aan W. J. T. va Noordt te 's-Gravenhage: toegekend Is de aa de orde van Oranje-Nassau verbonden eer< medaille, in brons, aan B. GrümaDa te Heem Fa. VAN WIE LIK 9 NOORDEINDE DEN HAAG Telefoon 112246 RIJKSPROEFSTATION KLEI- EN AARDEWERKINDUSTRIE Benoemd is tot technoloog bil hat rijksproef station en den voorlichtingsdienst ten bate van de klei- en aardewerkinduetrie Ir. G. F. Verhorst PLEIDOOI VOOR RIJKSWEERKRACHT Onze kruisers geheel ,up to date" commandant van het Veldleger, lt.-gen. b. d. Jhr. W. Roëll, heeft gisteravond aan een te zijner eere gegeven maaltijd m de „Groote Club" te Amsterdam een rede gehouden: over onze weermacht. cht De njksweerkracht omvat het geheele volk, hier en overzee, ongeacht leeftijd of sexe met al zijn rijkdommen en hulpmiddelen-, en bo venal met al zijn zoo gedifferentieerde gees telijke waarden en geestelijk nationaal po tentieel. De geheele volkskracht wordt als rijksweerkracht ingezet. Maar, om dat h la minute te kunnen doen, moet zij als totale rijks weerkracht steeds paraat zijn, want de moderne oorlog hangt wellicht van enkele uren af. Dit beteekent het geestelijk" paraat zijn. Het is het in de wereld naar buiten schij nen van zoodanige integrale rij les weerkracht die de allerbeste preventie geeft. Deze preventieve werking moet gegrond zijn op de zekerheid van repressieve kracht als het noodig is. De Rijksweerkrachtgedachte ®al er zich mee moeten vertrouwd maken, dat een 15 tot 20 duizend man afgerichte troepen steede aanwezig zal moeten zijn, hetgeen beteekent een lichting van het dubbele en een eerste oefentijd voor de massa van het dubbele. En is dit zoo erg? vroeg spr. Het zou beteekenen aan de arbeidsmarkt te onttrekken circa 20 a 30.000 man extra, dus als eindresultaat 20 h 30.000 mannne minder stempelaars em minder onderworpen aan de demoralisatie van den steun en be- invloeding door communisme en ander marxisme. Na op de particuliere wapenindustrie haar beteekenis de aandacht gevestigd te hebben, werd de verdediging van Indië be sproken. Het mooie vlootplan van minister Deckers bracht een surplus van 1 kruiser, 4 jager en 6 onderzeeboot.em, waarvan 2 onderzee- mijnenleggers. Indien dit surplus ter plaatse aanwezig is. dan is de vloot van twee smal- deelen modern materiaail met hun 50 pet. aam vulling, bij verlies of herstelling en re visie. mits voorzien zijnde van aanwezige af gerichte bemanningen een zeer belangrijke gevechtskracht, welke een aanvaller tot ern stig -nadenken zal nopen. Sinds 1936 is de situatie veranderd ten on zen gunste, want op de toenmalige Vloot- conferentie van Londen is de maximum- 'onnage der kruisers* op 8000 ton gesteld met 15 c.M. geschut Daarmede zijn al onze krui sers en straks onze leiders geheel up to date en is de voorzienende geest van de bouwers der „Java"- en „Sumatra"-kruisers bewonde renswaardig gebleken. Terugkeerende tot zijn eigenlijk onderwerp de „rijksweerkracht" bepleitte spr. een i zamenlijk orgaan van de rijksweerkracht. In andere landen met groote overzeesche gebieden bestaat overal een „imperial staff of „conseil superieur de guerre", waarin onder voorzitterschap van het staatshoofd of den minister-president de leiders van het diplomatieke, de militaire, economische en financieele departementen zitting hebben met de hoogste autoriteiten der onderdeelen van zee- en landmacht uit Europa en Azië, bij ons vier, ten einde de samenwerking en mogelijkheden te coördineeren. Dit orgaan zou zich ad hoe moeiten aan vullen met de groote leiders van het econo mische leven. Spr. zou deze gedachte willen uitbreiden en zelfs denken aan een voorzit terschap nu en dan door H. M.de Koningin tc vervullen, aangezden deze zaak nie* mag stilstaan bij defensie-middelen, maar de ge heele weerkracht moet kunnen omvatten. Tenslotte achtte spr. een weermach'slee- ning als in Zwitserland gewenscht, ten einde terstond de verloren tijd in te halen en het vader'and veilig te stellen. Na de rede van lt.-gen. Roëll hebben nog vice-admiraal T. L. Kruys en lL-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst het woord ge voerd. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaal uit TWEE bladen De werkloosheid is in de maand Maart sterk gedaald. Nabij Maarsbergen zijn twee spoorweg-* monteurs door een trein gegrepen, een in hen is gedood. Vergaderingvan Antirev. gemeente* bestuurders in Zeeland. Generaal Röell heeft in een rede een pleidooi voor de weermacht gehouden. In het Lagerhuis heeft Eden gewaar* schuwd -tegen sabelgerinkel en provocaties* Het Opperste Amerikaansche Gerechts* hof heeft het recht op vakvereenigings- organisatie in de Ver. Staten erkend. Rond Madrid worden bloedige gevech* ten gevoerd, die echter nog geen uitslag hebben opgeleverd. Baldwin heeft verklaard, geen waar* borgen .te kunnen geven voor de veilig* heid van Britsche schepen in de watereil van Bilbao. Te Montreux is de conferentie geopend inzake de Egyptische capitulaties. MAKELAAR-TAXATEUR Gratis hulp bij *«itlging. Vijl nnr 'iet nor voor j RIJNBENDE'S Zeer Oude Zeer Goede N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEKBANK VRIJWILLIGE CONVERSIE tot nader order van alle nog uitstaande 4y2 pandbrieven in: i pandbrieven h "lOOVi ol 3y2 idem h 99 De Directie; t Mr. S. J van Zijst - Mr. J. F. Versteeven, „BLAUFRIES" AMSTERDAM BOTTERDAM TeleL 13421 Tel.L 28301 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLS HET ADRES voer: vakkundig vertrouwenswerk 1 VRAAGT TARIEVENI Reparatie-opdracht voor Wilton-Fijenoord Noorsch schip moet worden vernieuwd Wederom is Wilton-Fijenoord er in ge slaagd een mooie opdracht te veroveren. De bestelling is op zich zelve niet van zoo grooten omvang, maar haar beteekenia schuilt hierin, dat de opdracht verworven werd: in concurrentie met vele andere wer ven, ook buitenlandsche. Hieruit blijkt, daÉ onze werven weer concurreeren kunnen en; dat zij na de depreciatie dat ook met succes kunnen doen. Aan het bedrijf is nl. dezer dagen op gedragen óp reparatie van ihet Noorsche s.s. „Ingrid", dat onlangs op de reede van Oporto is losgeslagen en op de rot sen is vastgeloopen. Er moet in het schip een nieuwe bo dem warden aangebracht terwijl ver scheidene gedeelten geheel moeten wor den vernieuwd. Met de reparatie is een bedrag van een kleine 4 ton gemoeid. De uitvoering van de opdracht zal ca. drie maanden in beslag nemen. Voerman rijdt tegen steenen poort Op slag gedood Gisternamiddag is in de Helmersstraat te Den Haag de 67-jarige voerman W. J. K., wonende aan de Madoerastraat, het slachtoffer geworden van een ernstig on geluk. Terwijl hij een met paard bespannen eni met hout geladen vrachtwagen door de in rijpoort van een houthandel in genoemde! straat wilde binnenrijden moet de man n.l* met het hoofd tegen den steenen boven kant van die poort op zoodanige wijze in aanraking zijn gekomen dat hij op slag werd gedood. Personeel van den houthan del dat den voerman van den bok zag val len snelde onmiddellijk toe. doch de levens geesten waren toen reeds geweken. Uitwen dig had de man slechts een onbeduidende verwonding bekomen. Het was voor de; tweede maal, dat K. deze poort zou binnen rijden .Gistermorgen n.l. was hij daar voor het eerst binnengekomen en had toen vol doende opgelet Het stoffelijk overschot van het slachtof fer is naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal overgebracht NED. BRANDWAARBORG GENOOTSCHAP A<>1821 AMSTERDAM HOGEST1JN A Ca -» VRAGEN «- ACTIEVE AGENTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1