KERK EN ZENDING Ned. Herv. Mannenver. op G.G. Christelijk Onderwijs in Indie MAANDAG 12 APRIL 1937 GEREF. KERKEN Beroepen: Te Leiden, W. H. v. d. Vegt 1e Goes. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Huizum (Evang.) en te Oosterend, J. J. F. Franck te Hindeloopen. Aangenomen: Naar Meppel, Th. A. Vos te N. Pekela. Bedankt: Voor Ernst, E. van Asch te SommeLsdijk. Voor Assen (Evang.), H. W. Cazemier te Marrum. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Na gehouden colloquium doctum heeft het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer H. J. L. A. Couvee, candidaat bij de Theologische Faculteit te Neuchatel, wonende te Utrecht, Fred. Hen drikstraat 100. HULPPREDIKERS De heer C. R. Z ij 1 s t r a, cand. te Kampen, heeft zijn benoeming tot hulppred. bij de Geref. Kerk van Heemse aangenomen. Zijn adres is vanaf heden: G. Breukelaar, Drunerweg te Heemse (Post Hardenberg). AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE MilwoldaZelhem Ds. O. Hu is tra, predikant der Ned. Herv. Kerk te Midwolda, is voornemens 23 Mei afscheid te nemen en 30 Mei intrede te doen te Zelhem. Bevestiger is Ds. D. C. Goedhart van Hummelo. Dr Th. MEINEMA f Met groote ontroering in den kring der stichting „Bloemendaal" te L o o s- duinen, en stellig ook daarbuiten, is vernomen het plotseling overlijden van den geneesheer-directeur Dr Th. M e i- n e m a, die als zoodanig sedert 1 Oct. 1931 werkzaam was. De zeer geziene en bekwame medicus had zich in zijn werkkamer tot lezen gezet en werd eenigen tijd daarna levenloos in zijn stoel aangetroffen. Een hartverlam ming had aan dit werkzame en geze gende leven een einde gemaakt. Dr Meinema was In 1078 te Groningen geboren. Hij was aanvankelijk werkzaam als arts te Zaamslag en trad op 1 Juli 1911 in dienst der Verg. tot Chr. verzorging van krankzinnigen, welke hem benoemde tot ge neesheer aan de stichting „Veldwijk". Op 18 Sept. 1918 werd hij benoemd aan de Valerius- khniek te Amsterdam, om op 19 Mei 1920 opnieuw naar Veldwijk te gaan. Op 30 Sept. 1929 werd hij geneesheer-directeur van „Dewnenoord" te Zuidlaren. En op 1 October 1931 aanvaardde hij zijn taak als gen.-direc- teur van „Bloemendaal" te Loosduinen. Dr Meinema was o.m. secretaris van het Anthonia Wilhelminafonds en van het con sultatiebureau der Schreuder van der Kolk- stichting. - De begrafenis zal Donderdag plaats hebben, zeer vermoedelijk op het kerkhof der stich ting te Loosduinen. Kerk en Staat in Duitschland De ex-Rijksbisschop Dr Müller Toont nu, wie htf is Hoewel reeds drie jaren geleden duidelijk was, dat de toen nog meetellende Dr. Ludwig Müller van de orthodoxie welke hij zelf zeide aan te hangen (o.m. in 1934 tot Pastor We ber), noch van haar levensstrijd tegen het Opkomende nieuw-heidendom iets begreep, kan ten overvloede dienen, wat hij dezer da gen in de Bethlehemkerk te Hannover heeft betoogd. Dat was o.a.: „De leer, die in de kerk verkondigd wordt, leeft niet In het volk. De aanneming is onwaarachtig, want men verlangt een belofte van een onrijp kind, dat niet weet, wat het belooft. De leer .van de erfzonde is ver schrikkelijk en geheel on-Duitsch. Dit zelfde geldt van het Eeuwige Gerecht. Spr. zei dan woordelijk: „Ik zeg u als Rijksbis schop: het is een leugen, dat er een Eeuwig Gerecht bestaat. God is het goede in ons. Dat heeft ook Jezus geleerd. Jezus is ten slotte slechts „de soldaat Gods" geweest. Hij heeft ons de waarheid omtrent God op nieuw geopenbaard". Ds Müller zeide vervolgens, dat men de Bijbel kritisch moest lezen. Het is onzin- t> i g, aldus spr., b.v. de scheppingsgeschiede nis naar den letter te gelooven. God heeft dsn mensch niet uit een stuk leem gemaakt. Met betrekking tot de kerkelijke verkiezin gen zei spr. eindelijk: „Het gaat er slechts om, dat de kerk op moet houden, een machtfactor in het leven van het volk te zijn. De kerk moet diena resse van het volk worden. Daarom moet de generale synode slechts één besluit nemen: het bestuur van de kerk moet Staatszaak worden. Wij hebben een Rijksleger, een Rijks school. Daarom moeten wij ook een Rijkskerk hebben. De dominees moeten staatsambtenaar worden. Dan zullen zij den eed van trouw aan Adolf Hitler hebben af te leggen." Ludendorf kan tevreden zijn.... De bond van het midden Een aantal predikanten "der Duitsche Evangelische kerk hebben een nieuwe predi kantenvereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt om de middengroep bijeen te bren gen; eenerzijds weigeren zij den strijd van dr. Niemöller mee te maken, anderzijds keeren zij zich af van de radicale Thüringer Duitsche Christenen. De oprichtingsprocla- tnatie zegt o.m. het volgende: „Als de ko mende kerkelijke verkiezingen tot een be. slissenden strijd tusschen Dahlem en Thü- ringen worden, beteekent dat de hopelooze ontbinding der Duitsche Evangelische Chris tenheid. Want geen van beide groepen heeft de innerlijke volmacht, de oude geschied kundige onderscheidingen op te heffen, zij brengen slechts de mogelijkheid in den te gen woord igen kerkelijken toestand een be slissing af te dwingen, die een nieuwe kerk- afscheiding bij de oude voegt en ontstaan laat. Dat zou echter zoo al niet het einde van het Christendom in Duitschland. dan toch zeker het einde van de reformatie beduiden. Wij eischen een vereenigde Evan gelische rijkskerk, die trouw en vastbesloten op het Bijbelsch geloof zich grondt en open- £n oprecht 't rijk van Adolf Hitler steunt." Ds A. A. CHOUILLET t Op 87-jarigen leeftijd is te Bécon (Cour- bevois, Frankrijk) overleden Ds A. A. Chouillet, em.-predikant der Waalsche Ge meente te 's-Gravenhage. De overledene was eerst predikant te Mens (Dep. Isère) van 14 Oct. 1894 tot 1 Jan. 1922 te 's-Gra- venhage, waar hij emeritaat kreeg. GEN. SYNODE CHR. GEREF. KERK De Generale Synode der Chr. Geref. Kerk wordt dit jaar In Juli te Hilversum ge houden. Er komen o.a. aan de orde: de toe stand der zending, de emeriteering van de predikanten, de hoogleeraarsvacature aan de theologische school te Apeldoorn en het rapport over de beantwoording van de vraag der Gereformeerde kerken naar kerkelijke eenheid. Mussolini heeft aan alle directeuren hoofden van scholen een circulaire gericht inzake de lezing en het gebruik van het Nieuwe Testament op de inrichtingen van Onderwijs. „Alle leeraren, zoo schrijft hij, moeten het Nieuwe Testament lezen en het hun leerlin gen voorhouden en uitleggen. Zij moeten er voor zorgen, dat de leerlingen de treffendste passages uit het hoofd leeren. Het moet voor komen in alle schoolbibliotheken, want het is voor alle generaties een zeer bijzonder boek. De Bijbel toch is het gewichtigste en nood zakelijkste' boek, want het is goddelijk. De nationale regeering wenscht de kinderen en in hen de volkszieil te zetten op den weg, die het vaderland voert tot ware en volmaakte grootheid. Deze t o o n is wel even anders dan die van Hitier. VAN DEN ZENDINGSAKKER De .heer en mevrouw Hoefman van de Holl. Inl. School te Po-s so zijn met verlof in het vaderland gekomen. De school staat thans onder leiding van mevrouw Kruyt Oosterlee. Het ligt in de bedoeling, dat deze school straks onder een inheemsch hoofd ge steld wordt. De heer J. W. We s se ld ijk van Napoe (Posso) wordt spoedig met verlof verwacht, waar hij dan na een scheiding van 7 jaren in zijn familiekring terugkeert. Dr .G. C s e s z k o van het zendingszieken huis te Taroena (Sangi) wordt spoedig met verlof verwacht. De heer en mevrouw Van Noppen Schroder van Garoet (laatstelijk to Ban doeng) worden met ziekteverlof verwacht. DE UITGEZETTE ZENDELINGEN De Amerikaansche gezant te Rome heeft zijn regeering medegedeeld, dat het Italiaan- sche departement van buitenlandsche zaken zich bereid heeft verklaard een onderzoek te willen instellen naar de uitzetting van drie (in het eerste bericht was sprake van zes), zendelingen uit Abessinië op bevel van Gra- ziani. NIEUWE KERK TE VELP Wij vernemen dat er plannen bestaan, tot de böuw van een nieuwe Herv. Kerk te Velp over te'gaan. Het terrein zal gelegen zijn op de Modelhoeve. De goedbezochte jaarvergadering is Zaterdag te Rotterdam gehouden Ds. L. Vroegindewey spreekt over de Uitverkiezing Zaterdagmiddag heeft in gebouw De Eendracht te Rotterdam, de vierde jaar vergadering plaata gehad van bovenge- noemden Bond. Nadat de voorz., prof. dr H. Visschei Hosea 14 had gelezen, in gebed was voor gegaan en men Psalm 68 10 had gezongen, sprak prof. Visscher een openingswoord. Wanneer we ons rekenschap geven, aldus spreker, wat er in dezen tijd geschiedt onder de volken, kunnen we dit het best karakteriseeren met het woord van Mozes: En duisternis was op den afgi'ond. Dit woord niet opgevat in natuurlijken zin, maar van de ongetemperde krachten in de diepte geldt dit. Nauwelijks was er een tijd zoo geweldig en zwanger van onheilen als de onze. Waar gaan we heen met Europa, zoo vroeg spreker. Duizenden machines stampen om wapenen te smeden voor den komenden strijd. Eeuwenlang gold voor Europa de spreuk Ex oriente lux. Deze spreuk mag nu wel worden omgekeerd: niet het licht, maar de duisternis van den nacht rolt aan uit het Oosten. Spr. wees hierbij op het communisme uit Rusland. De haard van het geestelijk leven, dat Europa een maal geweest is, wordt nu gedoofd. De kerk van Christus is als de slapende maagden, die den bruidegom niet meer verwachtten. Tegenover Christus staat slechts de anti christ, In den boezem der volken zelf gloeit ook een geest der verderfenis en de hitte laait op, die de ontbinding zal doen losbarsten. Spr. overzag den huidigen toestand van Europa, waar bij hij opmerkte, dat ook 't kleine Nederland door de duisternis wordt bedreigd. Temid den van dezen toestand leven wij zeide spr., als een slechts onbedui dende groep. Nog staat onze kerk en nog heerscht over haar de tuchtroede van de organisatie. De Kerk van Christus is daarom hier vaak te lande de bondgenoote van de geesten der duisternis. Toch heeft de Heere aan haar nog geen soheidbrief gegeven. Ze is nog de voortzetting van de oude Nationale Kerk. Daaruit volgt voor ons een heilige roeping en onze mannenvereenigingen hebben daar om een taak voor de Kerk. Het doet ons goed, zeide spr., te zien, dat onze mannenvereenigingen toenemen in aan tal naarmate de dagen donkerder worden. Prof. Dr H. Visscher 'In elke gemeente behoeven we geschoolde mannen, gedragen door en levend uit het Woord en met kerkelijk besef. Voor de toe komst ligt daarin het uitgangspunt vcw komende geslaohten. Onze groep is klein en nietig, maar de Heere heeft gezegd: Ik zal Mijn hand tot ae kleinen wenden. De mannenvereenigingen moeten gevoed worden met het Hemelsche brood, dat de Heere Zijn volk bereidde, dan kan ons werk niet ijdel zijn en ligt er een zegen Gods m. De rust is in de zekerheid', dat geen schep sel ons kan scheiden van de liefde, die er is in Christus. Hierna heeft Ds J. G. Abbrin gh, van Papendrecht, tweede secretaris, het jaarver slag gelezen, waaruit bleek, dat de Bond met vijf vereenigingen vermeerderd was er thans 53 zijn aangesloten. Bij ontstentenis van den Bondspennlng- meester, den heer J. H. v. Erven, bracht de heer J. A a lb e r s het jaarverslag vati den penningmeester uit, waaruit bleek, dat de ontvangsten f 250.45bedroegen en de uit gaven f 178.59%. Met het saldo van 't vorig jaar was er f 140.59% in kas. Ds W. R ij n s b u r g e r las vervolgens, als redacteur van „Onze Vaan", het jaarverslag van dat orgaan voor. Na de pauze heeft Ds L, Vroeglnde- w e ij, van Waddinxveen, een referaat ge houden over „De Uitverkiezing. Gebonden door den overgeërfden aanleg, zeide spr., ligt voor een groot deel bij onze ontvangenis vast, wat wij zijn zullen. Met een kind des toorns te zijn beginnen we ons leven. De uitverkiezing is geen nieuwe band, maar verlossing. In de openbaring der uitverkiezing wordt geleerd, dat gebonden schepselen door God worden bevrijd. Menig een heeft gezocht om te verstaan, waarom God den eene verkiest en den andere uit sluit. Maar als dit onderwerp zoo gevaar lijk is, waarom spreken we er dan over? Tot onze troost wordt er in Gods Woord van gesproken. Spr. haalde vervolgens eenige uitspraken van Calvijn en Luther over de uitverkiezing aan. De uitverkiezing is een besluit Het is een onderdeel van het groote wereldplan, de raad Gods. Wie de uitverkiezing afwijst, wijst God af. De uitverkiezing rust In hot welbehagen Gods, zoo goed als de voorzie nigheid.Daar moet nog bij, dat God liefde is. maar ook, dat in Hem geen onrecht is. We mogen echter Zijn besluit niet curieuse- lijk onderzoeken. Er is tweeërlei verkiezing van menschen. Wij allen deelen in oie eerste trap der ver kiezing. want we zijn als Israël in het Ver hond opgenomen. Verkiezing en verwerping liggen meer door elkaar gestrengeld dan wij denken. De supra-lapsaristen leeren de ver kiezing Gods aangaande mogelijke men- schen. Daarvoor is in de Schrift geen grond. God heeft werkelijke menschen uitverkoren. Het herhaalde waarom? dat bij al Goos doen bij de menschen naar voren treedt, werd door spr. naar voren gebracht. De uitverkiezing is een troost, want In haar zijn Christus en Zijn Kerk niet te schei- LOUIS VAN DER STEEN EXPOSEERT SCHILDERIJEN in de ALGEMEENE KUNSTHANDEL, Visschersdijk 1/11, Rotterdam. Dagelijks geopend van 10 tot 8 uur. TOEGANG VRIJ. Het eerste Congres te Djocja van 29 tot 31 Maart De opkomst overtrof alle verwachtingen (Speciale correspondentie) Van 29 tot 31 Maart heeft te Djocja het eerste in Ned.-Indië gehouden Congres voor Chr. Onderwijs plaats gehad. Vooraf ging een bidstond, die geleid werd door Dr. S. U. Zuidema van Solo. Deze sprak naar aanleiding van de woorden: „De siddering des menschen is een strik, maar wie op den Heere vertrouwt, zal in een hoog vertrek gesteld worden". Na dit korte op wekkende woord vroeg de spreker om Gods zegen over heel het Christelijk onderwijs in al zijn geledingen en in het bijzonder over de te houden besprekingen op het congres- Ontmoetingsuur Na afloop van deze wijdingsure was er gelegenheid om kennis met elkaar te maken of om oude vrienden te begroeten. Van Tan gerang tot Bondowoso waren afgevaardigden opgekomen en er was dan ook geen plaats in het kerkgebouw onbezet. Een aardige idee was het om aan ieder een kaartje uit te rei ken, waarop de naam keurig wt gecalligra- feerd, zoodat -men na eenmaal kennis met elkaar gemaakt te hebben, niet telkens weer naar een naam behoefde te vragen of te ra den. Ieder liep met zijn „naambordje" op de borst. Het diende tevens de volgende dagen tot toegangsbewijs. De opening Dinsdagmorgen om 8 uur had de officieele opening van het congres plaats. Dit geschied de namens den Sch olraad voor de Christe lijke scholen in Ned.-Indië, die dit congres ook had uitgeschreven, door den voorzitter Dr. N. C. Slotemaker de Bruine. Hij verwelkomde o.a. den Directeur van Onder wijs en Eeredienst, Inspecteurs van het L. O. en afgevaardigden van diverse organisaties, om vervolgens een soort motto voor de te houden besprekingen uit te geven: „Behoed uw hart, want daaruit zijn de uitgangen des levens", e.d. woorden. Lezing van Dr. J. Bavinck Als eerste spreker trad op Dr. J. Bavinck, van Djocjakarta met het onderwerp: „Wat kan het Christelijk onderwijs aan de bevol king dezer landen brengen". Na een inleidend woord over de beteekenis van het onderwijs als „het meest intensieve contact tusschen het Oosten en het Westen", zoo geheel verschillend in geest en streven, wees spr. erop, dat het Chr. onderwijs in deze branding de gedachte kan brengen, dat wij niet staan in een Godlooze of zinlooze wereld, en dat elk ding in relatie met God gezien kan en moet worden. Drie groote begrippen introduceert het Westen in Ned.-Indië: het getal, de ont wikkeling en de m a c h t. Door deze drie begrippen brengt het Westen een revo lutie. teweeg in heel het Oostersche denken voelen. Het lijkt of alles ontgoddelijkt wordt. En de school doet dit rustig en op zettelijk. Zij breekt af de oude waarden en komt met nieuwe nuchtere begrippen. Het Christelijk onderwijs heeft nu tot taak op te heffen en op te bou wen. Het kan aan de drie begrippen niet ontkomen, maar het kan wel ze zien in relatie tot God. Het Christelijk onderwijs kan dan van hieruit allerlei andere vraagstukken als so ciale over de beteekenis van den handen arbeid, gezinsleven enz. onder een andere belichting brengen, het kan stimuleerend werken tot opbouw van een nieuwe wereld beschouwing. Dat kan echter alleen als het werkelijk Christelijk onderwijs is, dat is wanneer Christus er in is. Referaat J. van Goudoever Tweede spreker was de heer J. van Goud oever, Dir. der Chr. Kweekschool te Solo, met het onderwerp: „Hoe moet het Chr. onderwijs zelf zijn ingericht om deze taak (nl. de door Dr. Bavinck geschetste) op de beste wijze te vervullen?" In een zevental stellingen was zijn betoog samengevat. In de vierde deed spr. uitkomen, dat vrijheid leerplan een belangrijke voorwaarde is het welslagen van het onderwijs in dien zin, dat dit plan aangepast moet zijn aan wat in een gegeven situatie m o g e 1 ij k is. Bij standaardiseerd onderwijs is er de mogelijk heid, dat de school leert om de school, niet om het leven. Het is mogelijk om enkele alge- meene regels te formuleeren voor de b ling van de onderwijsstof, die zoowel van toepassing zijn op lagere als op hoogere schoolvormen. Hoewel de methode bli het onderwijs aldus de 6e stelling nimmer het belang rijkst is, mogen wy toch zeggen, dat zelf standige persoonlijke verant woordelijkheid, alsook het gemeen schappelijk arbeiden aan een bepaalde taak zeer opheffend kan werken in een wereld, waar menigmaal deze factoren nog weinig gevonden worden. Alle versnelling bij het leeren van technieken Is toe te juichen uit oogpunt van tijdwinst. En ten slotte: onder wijs in Nederlandsch Is voor het doordrin gen in de Westersche levensbeschouwing en levensstijl van zeer groot belang. Lectuur voorziening dient daarmee hand In hand te gaan. De overheid en het Chr. onderwijs De volgende spreker, Mr. S. C. Graaf an Randwijck, bezag de overheid als factor bij het vervullen van dè taak van het Chr. onderwijs. Met groote klem wees de spr. op twee dingen, die voor het Christelijk onderwijs •an groote beteekenis zijn, nl. kwaliteit en originaliteit. In verband met de eerste factor werd gewezen op het groote belang van de opleiding en in verband met de tweede op de doelstelling van het Christelijk onderwijs en de daaruit voortvloeiende con sequenties voor leerkrachten, leerstof en methode. Spr. drong aan op nieuwe oriënteering in zake dit vraagstuk, vooral door het ontstaan van nieuwe verhoudingen op onderwijsge bied (indianisatie etc.) en een duidelijke formuleering van wenschen. Op den volgenden dag sprak Dr. B. M. de psychologische achtergrond waaruit de leerlingen voortkomen. Zijn be toog bracht hem tot 5 conclusies voor het onderwijs aan de kinderen van het Ooster sche type in 't bijzonder. Daarvan noemen wij de tweede: Bij de Godsdienstige vorming moet inzonderheid de nadruk gelegd worden op het van dag tot dag vernieuwd worden van den onderwijzer zelf. De derde: Om het Christelijk geloof te leeren kennen moeten de leerlingen het zien als een gave van den Vader, die met eerbied wordt aanvaard en waar een sfeer van auto riteit voor noodig is. Zij moeten het niet zien als een leer, een godsdienst, maar als een wandelen met God. Tenslotte de n a be w us the id, die in het Oosten wel bestaat, maar niet ontwikkeld is, moet ook bij de Godsdienstige vorming bereikt worden. Levende uit het Evangelie, moet de in.tellectueel-individualistische voeding ingevoegd worden in gemeenschap en traditie, in experiment en praktijk, daar bij versterkt door zelfverantwoordelijkheid. Nadat de heer R. J. Piso van Bandoeng gesproken had over de rol, die de lee krachten bij het vervullen van de taak van het Chr. onderwijs spelen, sprak in de avondvergadering de heer W. Ho ge wo ning van Batavia over de globale lees- en schrijfmethode, aangevuld met tal van practische resultaten uit eigen ervaring. Laatste spreker was W. v. d. Kraan van Soerabaja, die tot onderwerp had: de financiën. Achtereenvolgens werden de middelen, de organisatie van de finantieele actie en de controle op de financiën besproken, waarbij rekening werd gehouden met het onderscheid tusschen het Europeesch en het zend in gS' onderwijs. In zijn slotwoord gewaagde de voorzitter, Dr. Slotemaker de Bruïne, groote dankbaarheid, dat dit eerste congres zoo goed geslaagd is, èn door de groote op komst èn door het gebodene. Dit geeft moed voor de toekomst en bezieling voor den ar beid. Dank werd gebracht aan den kerkeraad van de Geref. Kerk, de regelingscommissie, inzonderheid den heer Bosman, aan de schoolbesturen voor hun medewerking, de persvertegenwoordigers, stenografen allen die tot het welslagen hadden meege werkt, waaronder in de eerste plaats de sprekers. Maar bovenal wenschte hij God den dank toe te brengen voor de gezegende dagen in Djocja. Nadat Dr. van Andel met groote instem ming van de vergadering den voorzitter voor zijn leiding enkele waardeerende woorden had toegesproken, werd er gezamenlijk ge zongen het eerste vers van Gezang 96 en ging de heer Van den Bos van Malang voor in dankgebed. Tot het laatste moment toe was de kerk geheel bezet en het laat zich dan ook aan zien, dat dit eerste congres niet het laatste is geweest. De opkomst heeft ver alle ver wachtingen overtroffen en in het bijzonder mag geroemd worden de gastvrijheid van de Djocjaneesche geestverwanten, die bijna zon der uitzondering verschillende gasten heb ben geherbergd. Wel *i duidelijk gebleken, dat Djocja voor zulk een congres de aange- den, wat ook de Vijf Artikelen tegen de Remonstranten duidelijk leeren. Wij zijn niet alleen ellendige menschen, maar ln de eerste plaats vijandige men schen en God bewijst Zijn gerechtigheid niet minder in de redding van de uitver korenen. Waarom heeft God den Zoon uitverkoren om Hoofd te zijn in de gemeente van vijan den en oproermakers? Dit is juist 't onbe grijpelijke stuk der uitverkiezing. In Chris tus hebben we echter geen behoefte meer om veel te vragen. De genadige verkiezing Gods is de eenige grond onzer zaligheid. De zaligheid hangt aan den gulden keten, zooals Rom. 8 29 e.v. dat aangeeft Merkwaardig is het verzet, dat van men- schelijke zijde losbreekt tegen deze leer. God heeft voor alle dingen Zijn rechtvaar dige roden gehad en we doen altijd beter ons te laten waarschuwen. De verworpenen ontvangen veel natuurlijke gaven en 't aan bod van genade. God wil, dat alle menschen zalig worden en tot kennis der waarheid komen en voor de menschelijke rede is hier alles onbegrijpelijk en dwaasheid. Door het geloof weten we, dat Christus voor ons is verworpen. De verkiezing is er niet om vele af te stooten, maar ze is een bron van troost en kracht Vervolgens heeft Ds Vroegindeweij de ver schillende vragers beantwoord. Na de rondvraag werd daarop door den referent de goedbezochte samenkomst ge sloten. Bij de bestuursverkiezing, welke tijdens de vergadering plaats vond, werden de af tredende leden, de heeren J. Aalbers, bur gemeester van Krimpen a. d. IJsel. Ds Ph. J. Vreugdenhil, van Gorinchem en Ds J. G. Abbringh, van Papendrecht, herkozen. GIFTEN EN LEGATEN De Doopsgez. Gemeente te Harlingen ontving een legaat, groot 2000, van wijlen mevr. de wed. D. Hofman geb. Oswald, al daar; die te Franeker een legaat van 1000 van wijlen den heer K. Westra aldaar; die te Bolsward een gift van 1000 van een lid der gemeente dat onbekend wenscht te blijven. ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDERWIJSBENOEMINGEN Woubrugge. Chr. school. Tot kw. m. a.: Mej. G. F. Aldershof te Leiden. A. TJEFXEMA Naar wij vernemen heeft de heer A. Tjep- kema, hoofd der Elout van Soeterwoude- school te Den Haag om gezondheidsrede nen eervol ontslag gevraagd. De heer Tjep- kema is bijna 63 jaar oud. Het orgaan der Ver. van Leeraren bij het Chr. M.O. stelde onlangs betreffende de nieuwe bepaling in het K.B. voor de eind examens, t.o.v. dein invloed van het Neder landsch der schriftelijke vertalingen uit de moderne talen op het cijfer voor Neder landsch de vraag, hoe deze invloed tot uiting zal worden gebracht. Moeten de exa minatoren overleg plegen; moet de ieeraar in Nederlandsch al de vertalingen door lezen, of zal tenslotte de deskundige, die toch al het werk naziet, die invloed op hat cijfer voor Nederlandsch vaststellen? Het b'ad vernam nu uit zeer goede bron, dat geen algemeene voorschriften zullen ge geven worden. Iedere school wordt in de uitvoering volkomen vrijgelaten. Examens Academische Exnmens recht. Gesl: Pharmacie: doet. ex., D. J. 3osch en de dames W. S. ten Hoeve, G. H. inck, en N. v. d. Pluijm. heer Jac. Bijl, Vlaardingen. Handteekenen I.o. De minister van onderwijs brengt ter kennis, dat het examen akte hand teekenen zal worden gehouden te Den Haag ln Het f .nden Juli en Augustus. eiker .n-óldai mogelijk in drie achtereenvolgende dagen vol ledig worden afgenomen. Zij, die zich aan dit examen wenschen te on derwerpen, moeten zich vóór 10 Mei e.k. aan melden bij den heer W. Charbo, inspecteur van het lager onderwijs ln de inspectie Eind hoven, te Eindhoven, Ruusbroeclaan 14. Verplegend personeel. Aan de overgangs- :amens voor het verplegend personeel der Ichtlng „Wolfheze" te Wolfheze, gehouden 7, 8 en 9 April naman deelvoor leerling A: 1 broeder en 26 zusters. Hiervan slaagden: br. II. H. Froma en de zusters: J. Bokhorst, E. 'k, G. J. v. Eeden Petersman, C. J. M. v. de Graaf, M. J. v. Hemert, D. E. Hengeveld, J. G. Hoftljzer. M. M. Hoosbeek. H. Kassles, E. A. G. Koeman. T. M. v. d. Linde, G. Mosterd, A. Pas- P. Schaart, G. Slagboom, N. Slotboom, L. Speljers, H. C. Thijs, J. Tump, S. TUmstra, T. d. Velde, A de Vries, J. Wisman en J. Wie len; voor leerling B: 17 zusters, hiervan slaagden de zusters G. B. Bartels, J; Eefstlng. W. Eefstlng, W. de Glopper. A. v. di Helde. J. V. d. Helde, E. Helnen, J. J. Hoogendoorn, D. Noordenbos, E. Nljkamp. J. C. Uljl, R. Weke. J. Wisman en A C. Zljderveld; voor hot le ged. 1. vakken werden geëx. 1 broeder cn sters, hiervan slaagden: br. H. H. Froma en isters E. v. Eek, G. J. v. Eeden Petersman, J. Eising, C. J. M. v. de Graaf. M. J. v. Hemert, D. E. Hengeveld. J. G. Hoftljzer, M. M. Hoos beek, H. Kassies, E. A G. Koeman, T. M. v. d. Linde, G. Mosterd, A. Pasman, F. Schaart, G. Slagboom, I.. Speljers. S. Tljmstra, T. v. d. Velde, A de Vries, J. Wisman en J. Wlenen; voor het 2o ged. theol. vakken werden geëx. 18 zusters, hiervan slaagden de zusters: G. B. Bar tels, H. Berghuis. A. M. Edelenbos, J. Eefstlng. W. Eefstlng. W. de Glopper, A. v. d. Helde, J. v. d. Helde, E. Helnen. J. J. Hoogendoorn, D. Noordenbos, E. NUkamp. H. J. v. Roest. H. C. ThUs, J. C. Uljl. R. Weke. J. Wisma; Zljderveld; voor het 3e ged. theol. verden geëx. 4 broeders en 11 zuste ilaagden; de broeders B. Lolkema, B. Menkveld, D. J. Roseboom en de zusters P. de Boer, W. v. A Boogert. L. Datema, P. Datema, A. Hamer. A. Hogenkamp, G. Kramer, A L v. Mechelen, F. Middel, G. J. Schotkamp en M. Zwart Vrije en orde-oefeningen. De minister van onderwüs brengt ter kennis, dat het examen akte vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, hetwelk te Utrecht zal worden afgenomen, tl aanvangen op 14 September. Zij, die zich aan dit examen wenschen te on derwerpen. gelieven zich vóór 15 Aug. aan te melden bö den heer P. Tazelaar te Haren, Inspecteur van het lager onderwijs ln de in spectie Groningen. AKTE-EXAMENS VREEMDE TALEN In de Staatscrt. van 8 April vindt men de gegevens betreffende de examens L. O. in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal, zoo mede M. O. in genoemde talen, welke dit jaar gehouden zullen worden. «am DINSDAG 13 APRIL HILVERSUM I. 1875 M.. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten.- 12.15 De KRO- Melodisten, solist en gram.pl. 2.00 Vrou wenuur. 3.00 Modecursus. 4.30 KRO- Orkest en gram.pl. 6.40 Esperanto-cursus. 7.15 „R.K. Jeugdwerkloozenzorg", cause rie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO- Orkest. 8.45 Jodelzang. 8.55 KRO-Orkest. 9.45 Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys, solist en gramjpl. HILVERSUM H. 301 M. AVRO-Uttzending. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 De Minstreels. 11.00 Huish. wenken. 11.30 De Minstreels, 1.00 Omroeporkest. 1.45 Declamatie. 2.10 Omroeporkest en soliste, 3.00 Kniples. 4.00 Zang en piano. 4.30 Kin derkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 6.10 Aeo- lian-orkest. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Vioolvoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gram. pl. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Vocaal concert. 10.00 Vervolg Dinsdag avondtrein. 10.45 Actualiteitsflitsen. 11.00 Berichten ANP. DROITWICH 1500 M. 12.35 Orkest. 1.20 Orkest. 2.35 Octet. 4.20 „Mountaineering- today", causerie. 4.40 Zigeunerorkest. 5.35 Octet. 6.45 Orkest en soliste. 7.50 „Rooks and rookeries", causerie. 8.10 Pianovoor- dracht. 9.15 „I protest", causerie. 9.40 Toe spraak Stanley Baldwin, 10.10 Trio. RADIO-PARIS 1648 M. 11.20 Visciano-or- kest. 1.50 Gram.pl. 4.50 Pianovoordracht. 5.05 Zang. 6.05 Pianovoordracht. 6.20 Gr. pl. 7.35 Zang. 8.50 Zang. KUNST Chr. Essayistenkring Geanimeerde vergadering te Utrecht Nanwer contact met Chr. Auteurskring wordt gezocht De Chr. Essayistenkring hield te Utrecht een geanimeerde vergade ring, waarin eenige nieuwe leden werden geïnstalleerd en uitvoerig werd gespro ken over de Vondeüherdenking ia dit jaar. De vergadering zag, wat dit laatste be treft, ook voor den Kring een taak wegge legd, welke bestaat in het zoeken van con tact met verschillende vereenigingen en personen, die voor de Vondel-herdenking iets zullen kunnen doen. Vooral in kleinere plaatsen zal men trachten Vondelavonden te organiseeren, waar men, hetzij door op voering van tooneelwerk van Vondel, het zij door declamatie van gedeelten uit die stukken en uit het verdere oeuvre van Vondel, Vondel nader tot het publiek brengt. De in de vergadering naar voren gebrach te denkbeelden werden nader overwogen en afgehandeld. Te dien aanzien ligt ook een taak voor den Bssayistenkring, die door het zoeken van contact ook plaatselijk door de leden, ongetwijfeld de Vondelherdenking steunen kan. Reeds nu konden de voorzitter zoowel als enkele leden mededeelingen doen over wat door sommige léden van den Kring voor de Vondel-herdenking zal worden ee- daan. De naar voren gebrachte denkbeelden werden vervolgens nader besohouwd en af gehandeld. Door een der leden werd ook nog gewezen op de Marnix-herdenldng van het volgend jaar. Ook hier ligt er een taak voor den Kring en dienen er reeds nu voorbereidin gen te worden getroffen. Zeer uitvoerig werd vervolgens gesproken over de mogelijkheid van nauwer contact met de Chr. Auteurskring. Dit nauwer con tact werd algemeen zeer gevvenscht geacht. Gedacht werd aan de mogelijkheid eener gecombineerde bijeenkomst. Te dien aan zien zal het bestuur zich in verbinding stel len met, dat van den Auteurskring. Onder de onderwerpen van welke mon wenschelijk achtte ze gezamenlijk met de au teurs onder oogen te zien, was wel het be langrijkste. 't vraagstuk der critiek, dat om een alzijdige en grondige behaimdleling vraagt. ,Een uitnemende kinderbijbel. Een rijke Wmst voor het gezinsleven." Ds. P. N. KRUYSWIJK in HILV. KERKB. De Bijbelsche Geschiedenis voor de jeugd verteld door Tine Bonnema. Prijs 7.50. Ook betaalb. 75 ct. p. maand Ih den boekh. Uitg. J. H. KOK, Kampen. (Adv.) GEMENGD NIEUWS Ernstig verkeersongeval te Anhem Slachtoffer levensgevaarlijk gewond Zaterdagmiddag is de ruim 50-jarige mej. G. C. G r 0 e n e w 0 u d op de Jansbuiten singel te Arnhem door een auto van de fa. Bruynzeel aangereden. Terwijl zij uit week voor een auto lette zij niet, voldoende op het verkeer, waardoor zij door den wa gen van de fa. B. werd gegrepen en tegen den weg gesmakt. Zij beliep daarbij bloe dige hoofdkwetsuren en kreeg een zware hersenschudding. Per ziekenauto werd het slechtoffer in levensgevaarlijken en bewusteloozen toe stand naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. Bij informatie vernamen wij dat haar toestand gisteravond nog hoogst ern stig was. Zij was nog steeds niet tot be wustzijn gekomen. Auto tegen boom gereden Gistermorgen reed op den Tilburgschen- weg, juist op de grens van Te teringen en Ginneken een zware 16-cylinder Ca dillac, bestuurd door den 50-jarigen heer S. uit Utrecht, toen een dagbladbesteller, van D., plotseling den weg overstak. De bestuurder trachtte den man te ont wijken en reed daarbij met groote vaart tegen een boom op. De bestuurder werd door de voorruit geslingerd en kwam op het wegdek terecht. De krantenbesteller van D. werd door de auto a,a 'reden en brak zijn schouder. Beiden 1 ren zoo ernstig gewond dat zij naar het ziekenhuis te Breda moesten worden overgebracht. De auto werd grootendeels vernield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 10