Natuurlijk in VOORBURG' ZATERDAG 10 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. a GERARD ADRIAAN VAN SWIETEN TUINBOUWSCHOOL te Frederiksoord Opleiding in alle richtingen van den Tuin bouw M.O. 7 ILA. Schooltuin m. 13 kassen Vraagt prospectus. De Directeur. r A dv. Buitenland DE PALESTIJNSCHE ZORGEN De Koninklijke Britsche commissie, die in Palestina gegevens heeft verzameld, welke haar in staat stellen zich een duide lijk beeld te vormen van de verlangens, de grieven en de eischen, welke in het heilige land Arabier en Jood tegen elkander opzet ten, heeft haar rapport en de conclusies*, die zij daaruit heeft meenen te moeten trek ken, nog niet gepubliceerd. Doch, gelijk zulks meer in dergelijke gevallen voor komt, er sijpelen reeds geruchten door over hetgeen door deze instantie aan de Britsche overheid zal worden voorgesteld. Deze ge ruchten zijn van tweeërlei aard, doch zij stemmen daarin overeen, dat zij zich gron den op de onmogelijkheid van vreedzaam samenwonen tusschen deze beide ,.feind- lichen Briider", de verre afstammelingen van Izak en IsmaëL Zoolang Jood en Ara bier elkander in het gewoel van het dage lij ksch leven ontmoeten, elkander in stra ten en marktplaatsen verdringen, blijft ei het gevaar van het licht ontvlambare ge moed, van de hand, die gereed is tot den klap; van den aanslag, die in het verbor gen, achter een ondoordringbare cactus haag of in de schuilplaatsen der steenwoes tenijen wordt beraamd. Het eerste plan, hetwelk geruchten <le Britsche mandaatregeering toeschrijven, zou overeenkomen met een indeeling cantons, gelijk zulks o.a. in Zwitserland het geval is. Als basis voor deze indeeling de huidige bevolkingsgesteldheid van Palestina nemende, zou men die streken, waar de Joodsche bevolking in aantal overheerscht. bijvoorbeeld de vruchtbare vlakte van den Emek Jisraël in het Noorden, een deel van de in cultuur gebrachte kuststreek, benoor den en ten zuiden van Jeruzalem en enkele Gallileesche gebieden, tot Hebreeuwsch spre kende cantons willen maken, wier regiem dienovereenkomstig in Joodsche handen zou worden verde-eld, waarin 't Palestijnsch- Arabische element wet en recht zouden zet ten. Het spreekt vanzelf dat tegen een der gelijke cantonnale indeeling des lands heel wat bezwaren in te brengen zouden zijn. Men kan daarbij van tevoren voorzien, dat op deze manier Palestina een soort van schaakbord zou worden, met hier en daar Arabische of Joodsche „velden", die ge heel in isolatie zouden verkeeren, hetwelk de mogelijkheid van wrijving en terreur eerder zou doen toenemen, dan verzachten. Meer practische kansen zou opleveren 't tweede project, hetwelk een verdeeling van het oude Kanaan voorziet in. twee min of meer parallel loopende strooken, gedacht in noord-zuidelijke richting. De kuststreek en de noordelijke Emek-gebieden zouden vol gens dit schema aan Israël toevallen met uitzondering van Haifa en Jeruzalem, waar van het eerste een Britsche bezitting zou worden, terwijl de heilige stad onder een gemengd regiem zou worden geplaatst, om dat zich hier Joodsche, Arabische en Chris telijke belangen kruisen. Jeruzalem behoort niet aan één godsdienst of één ras, doch aan de wereld. Mocht Groot-Brittannië inderdaad de scheidingslijn zoo willen trekken, dan zou het, wat de beveiliging van zijn eigen, im periale belangen aangaat, zeker geen slech te keuze hebben gedaan. Door langs de kust een neo-Joodsche staat te projecteeren zou langs de uiterst oostelijke zijde van de Middellandsche Zee een anti-Arabische bar ricade verrijzen een bolwerk, hetwelk den invloed van den Islam het hoofd zou kun nen bieden, natuurlijk met behulp van den machtigen Britschen ruggesteun. Want de maan van Mohammed wast weder in onze dagen; in het bizonder de politieke invloed van den Islam peemt aan kracht en zelf bewustheid toe. Zulk een verdeelings-tac- tiek zou tegelijk het lot van Haifa verste vigen, dat op deze manier rustig zou wor den ingewald, om met 't versterkte Cyprus een stevig Britsch bolwerk in deze para- giën te vormen, waarvan de punt gericht zou zijn tegen de Itaüaansche pretenties ter zee. De Dodekanesos zou erdoor bedwongen kunnen worden, evenals de toegang tot het Suezkanaal. Om de Arabieren tevreden te stellen, die hun toegang tot de zee hierdoor zouden ge blokkeerd zien, zou Engeland erin kunnen toestemmen, dat zij zich met Transjordanië tot één koninkrijk zouden vereenigen, wel licht als eerste schrede tot nog meer om vattende Arabische concentratie. Intusschen mag niet uit het oog worden verloren dat geen der Palestijnsche partijen met deze plannen, die nog geruchten zijn, ingenomen is. De groot-moefti van Jeruza- BESTAAT ER EEN DUITSCHE VRIJHEIDSPARTIJ? Wat haar wenschen en doeleinden zouden zijn Volgens het Fransche persbureau „Havas" zou te Berlijn een op geel papier gedrukt vlugschrift circuleeren. hetwelk onderteekend is met de woor den „Duitsche Vrijheidspartij". In dit geschrift zou o.m. worden ge zegd: „De Duitsche vrijheidspartij is een broederlijke bond van welbewuste man nen en vrouwen, die Duitschland willen dienen en de vrijheid willen ver overen. De Duitsche vrijheidspartij bevat vrouwen en mannen van alle klassen, alle professies en alle groepen. In haar gelederen strijden Katholie ken en Protestanten, vroegere Duitsch- nationalen en vroegere socialisten, demo craten en leden der niationaal-sociaüs- tische partij. Haar trots is de jeugd, die zich wil be kwamen op de universiteiten, om de Duit sche wetenschap en haar roem tot ontwik keling te brengen. Deze jeugd wil Duitschland zijn plaats in de wereld helpen terugwinnen „de plaats, die het verloren heeft en die het eiken dag meer verliest". De binnenlandsche doelstellingen dezer partij zouden zijn: Strijd tegen de overdreven politieke autar chie, welke den Duitschen handel ruïneert, 't volk van zijn noodzakelijke boter berooft en het brood duurder maakt. De partij strijdt tegen de groote indus- trieele consortia, die de Duitsche industrie en economie te hunnen bate aanwenden ei:»eTit de noodige levensruimte voor de kleine patroons, handwerkslieden en han delaars. Het vlugschrift noemt als andere doelstel lingen der partij: sociale gerechtigheid, be scherming der godsdienstige belijdenissen, onafhankelijkheid en onpartijdigheid der rechtbanken, vrijheid van drukpers en van meeningsuiting. Voorts wordt gevraagd dat overeenkom stig het oude Duitsche recht be leiders rekenschap afleggen aan het volk, dat zij kunnen worden gekozen en afgezet. In het vlugschrift worden verder de ont binding van den Rijksdag geëischt, die „is samengesteld uit lakeien" en voorts ver kiezingen, om „vrije vertegenwoordigers van een vrij volk te benoemen". De ver kiezingen moeten worden doorgevoerd met vrijheid van drukpers en vrijheid van ver gadering. Op het- gebied van de buitenlandsche poli tiek verlangt de partij vrede met alle vol ken een politiek van verzoening met alle staten, in het bijzonder met Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slowakije en eischt, dat „men een einde make aan de hulpver leening aan meineedige Spaahsche gene raals en aan dien verfoeilijken handel in menschen, die de Duitsche zonen in de woestijnen van Noord-Afrika stuurt". Het vlugschrift vervolgt dan: Diteischend weten wij ons volkomen solidair met vice- admiraal Foerster, met generaal Von Fritsch, met duizenden Duitsche offficieren, millioenen Duitsche mannen en vrouwen, die hartstochtelijk verlangen, dat men middellijk een einde maakt aan het Spaan- sche avontuur. Wij willen geen nieuwen oorlog, wij willen ook geen nieuwe ineenstorting van ons vaderland, wij willen geen enkel avontuur en geen enkele van die uitbarstingen, waartegen Schacht met aandrang waarschuwt". Het vlugschrift besluit dan aldus: „Vrienden, handelt resoluut, doch standig. Dat een ieder op zijn plaats blijve en handele in zijn milieu. De sterkste wa penen van den vijand zijn leugen,, valsch- heid en verraad. Treedt handelend op en maakt voorzichtig propaganda Vandaag zijn er weinigen met ons in deze stad, spoe dig zullen het er honderden zijn en later millioenen. Heil Duitschland". In een ander vlugschrift, gedrukt op wit papier, wordt geëischt, dat onmiddellijk een plebisciet zal worden gehouden over de Spaansche kwestie. DU BI EUSE VORDERINGEN FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT staat tot Uw dienst zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS (Adv.) Naar een Italiaansch- Roemeensch verdrag Rome's Invloed op den Balkan i eigen- Hoewel het nog te vroeg is lijike onderhandelingen te spreken, staat het vast, dat men in Itaüaansche politieke krin gen een Italiaansch-Roemeensch verdrag als logisch gevolg beschouwt van het Italiaansoh Joegoslavische verdrag en is het niet min der zeker, dat Italië te Boekarest stappen in die richting zal ondernemen. Naar het schijnt, is Italië bereid, de terri toriale integriteit van Roemenië, evenals die van Joego-Slavië te erkennen. w Uit alles zou men kunnen afleiden, dat iëm "hèe'tt"rMds "vwklawdT datnf.hcel Pa- Mie ervan.airiet, in Tsjeoho-Slowakije vei- rter rlpn Tniiffir-npn invlnp.fi tj» hp.ctfrnopn pn lestina Arabisch bezit is en zulks dient te blijven. Wie zal dezen man, die voor de historische rechten van zijn volk opkomt, ongelijk kunnen geven? De Zionisten, van hun kant, willen ook van geen verdeeling weten. Zij eischen, dat Engeland zijn be loften zal nakomen en hun in zulk een mate toegang tot Palestina verleenen, dat zij in dit land na verloop van tijd de meerder heid kunnen vormen. Momenteel zijn zij daar nog ver vandaan; op elke twee Ara^ bieren telt men er één Jood. Waar de eischen aan weerskanten zoo scherp worden gesteld zal Londen, naar wordt gevreesd, niets anders durven doen, dan opnieuw te gaan schipperen. De reed6 thans oplevende terreur in het heilige land zal daardoor geleidelijk aan kracht her winnen. Is er werkelijk geen andere oplos sing, dan die langs den weg van het ge weld? Kunnen ook thans Izak en Ismaël niet op één grondgebied samen wonen, zon der dat de één tracht den ander uit te drijven? der den Duitschen invloed te bestrijden en dezen in Oostenrijk zelfs een nog grooter arbeidsveld wil laten, waartegenover het zich voorbehoudt, in de eigenlijke Balkan- of Middellandsche Zeelanden zijn invloeds sfeer te vergrooten. Te Rome geeft men te verstaan, dat de Balkan-entente tot den kring der Itaüaan sche vriendschappen moet toetreden. Met Griekenland en Turkije heeft Italië vriendschapsverdragen. Het heeft er zoo juist één ge teekend met Joego-Slavië en het werkt thans aan de vervolmaking van dit net door een accoord met Roemenië. Bulgarije verwacht een prinsje Koningin Joanna van Bulgarije, de derde dochter van den koning van Itaüë, heeft al haar afspraken afgezegd, daar zij tegen eind Mei een blijde gebeurtenis verwacht. Er gaan geruchten, dat, indien haar een zoon geboren wordt, de koning en koningin van Itaüë een bezoek aan Sofia zullen brengen en als peter en meter zullen fun- geeren. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De weg naar Bilbao onder Mola's bereik Na de met succes doorgevoerde om trekkende beweging over de berghoog ten van Urquiola, hebben Mola's troe pen thans stellingen bezet, die reeds voorbij de voor de eerste dagen van 't offensief aangewezen objectieven liggen. Daar de berghoogten van Urquiola den toegang tot. het van Durango naar Bilbao voerende dal beheerschen, ligt de weg naar Bilbao thans voor Mola open. Zijn troepen zullen thans niet meer met noemenswaardige terrein moeilijkheden te kampen hebben. Mola heeft het snelle verloop van den opmarsch vooral te danken aan de doeltref fende voorbereiding door het luchtwapen. dat het moreel van de Baskische strijd krachten door herhaalde bombardementen en mitrailleur-aanvallen op vele fronten dermate verzwakt heeft, dat de Basken zelfs hun gemakkelijk te verdedigen stel lingen alleen reeds bij het naderen van den vijand in den steek laten. De nationalisten zijn thans meester van de voornaamste bergtoppen van Gorbea, Chiqui, Gonga en Erraodo. Toch hebben zij deze successen met zeer zware verliezen moeten betalen. Het bloe- digst waren de gevechten om Urquiola en Barazar, waar Mola's soldaten meter voor meter moesten veroveren. In urenlange stormaanvallen moesten zij zich tegen het gebergte omhoog werken. Generaal Mola bezocht gisteren persoon lijk het geheele front van Mondragon tot Ochandiano, Gorbea en Villa Real. Het in noord-zuidelijke richting uitge voerde offensief van de volksfront-troepen tegen Burgos duurt inmiddels nog voort. Van nationalistische zijde wordt evenwel verzekerd, dat het hier slechts operaties be treft van losse afdeeüngen, die echter goed zijn uitgerust met artillerie en haar schut uitstekend bedienen. De strijd rond Madrid herleefd Gisteren is er. na een zeer lange periode van betrekkelijke rust aan het Madrileen- sche front weer hevig gevochten. Den ge- heelen nacht door heeft de bevolking het dreunen van het regeeringsgeschut gehoord, dat zonder ophouden de vijandelijke stel lingen bestookte. In Carabanchel', de Casa de Campo en de universiteitswijk gingen de regeeringstroe- pen daarop tot den aanval over. Alleen op de universiteitsstad werden 40 tanks afge zonden, doch de 10.000 nationalisten, die zich daar verschanst hebben, verweerden zich heftig. Volgens de regeeringsberichten zouden de republikeinen niettemin op ver scheiden punten terreinwinst geboekt heb ben. O.a. hebben zij zich in de Casa de Campo meester gemaakt van de kapel en het kerkhof. Tegen drie uur in den middag nam de strijd in heftigheid af. Het dreunen van 't geschut hield op en alleen de roode vlieg tuigen bleven nog boven Madrid cirkelen. Generaal Miaja is over het resultaat van deze opeitities zeer optimistisch gestemd en verklaarde: „Zij wilden den oorlog, zij zullen hem hebben. Het is thans o beurt om tot den aanval over te gaan". De Londensche non-interventie- commissie Rusland stelt eischen! De roode ambassadeur te Londen, M a 1 b- k y, heeft namens Moskou een nieuw offen sief geopend tegen de Itaüaansche interven tie in Spanje, blijkbaar als antwoord op Gayda's beschuldigingen aan het adres van Sovjet-Rusland in de „Giornale d'Itaüa". Hij stelde den voorzitter van de oommissie voor niet-inmenging in den Spaanschen bur geroorlog een soort mondeling ultimatum, waarin hij eischt, dat een termijn zal worden vastgesteld, waarbinnen Mussolini zijn wei gering, om over de kwestie van het terug roepen van de vrijwilligers in Spanje in discussie te treden, zou moeten opgeven. Flymouitih verklaarde zich hiermede accoord, tenzij de Itaüaansche ambassadeur Grandi nog voor het einde van deze week de mede- deeling zou doen, dat Itaüë bereid is, het onderzoek van genoemde kwestie opnieuw in overweging te nemen. Vervolgens overhandigde Maisky copieën van getuigenissen, afgelegd door Itaüaan sche gevangenen, die in Valencia aan een kruisverhoor werden onderworpen. Voorts deelde de sovjet-ambassadeur aan Plymouth mede, dat zijn regeering vasthoudt aan het zenden van een bijzondere niet-in- mengingscommissie naar Spanje, die zou moeten vaststellen, hoeveel Italianen er in werkelijkheid in Franco's dienst zijn, hoeveel 'gsmateriaal er van Itaüë naar Spanie ging en of de Itaüaansche en andore vrij willigers afkomstig zijn uit de geregelde le gers van hun landen. De „Verheven Wind" doemt op Recordvlucht Tokio—Londen in 94 uur! Twee onbekende Japansche vliegers, M a- saki Linoema en Kenji Tsoeka- o s j i, hebben met een vliegtuig van geheel Japansche constructie een reis ondprnomen van Tokio naar Londen, een tocht over een afstand van 17.000 K.M. Hun toestel, de „Verheven Wind" genaamd is Maandag om 17.20 uit Tokio vertrokken, en gistermiddag ooi 15.26 op Croydon geland. Tot het alleruiterste hebben de vliegers de snelheid der motoren opgevoerd. Den 1600 K.M. langen afstand van Ventiane aan de Siameesche grens tot. Calcutta legden zij af met een aemiddeide snelheid van 270 K.M. per uur. Doch een duizelingswekkende vaart ontwikkelden zij op de volgende étappe- CalcuttaKaratsji. Tijdens de vlucht over dezen 2400 K.M. langen afstand behaalden «ij een gemiddelde sneüheid van 320 K.M. per ur. Van slaap en oponthoud willen zij nauwe lijks iets weten, Het bekleedsel van het vliegtuig is in de landshleuren geschilderd. Als proviand heb ben de twee mannen niets anders 'bij zich dan een thermoflesoh met heete thee en een bus suiker. Zij hebben den afstand TokioLonden in i vlieguren weten af te leggen. Het toestel vloog drie maal rond 't Vlieg veld, waarna 't een perfectie landing maakte. Het publiek stroomde onmiddelijk het vliegveld op en verdrong zich rond het vlieg tuig, waar den vliegers, die er trotsch op zijn dat hun toestel geheel van Japansch fabri kaat is, een warme ovetae ten deel viel. Voor' C0RPULENTEN, DIABETICI MAAGLIJDERS, PICNICCERS SOKRISTOl Suiker maakt dik, SUKRISTOL NIET, Enorme besparing op Uw suikerrekening. Vooral bij bereiding van Rhabarber en andere veel suiker vragende spijzen. Onmis baar bij picnic. SUKRISTOL geeft geen bijsmaak; het is een zuiver product In handige platte draaidoosjes 400 stuks, slechts 25 cent Bij Apotheken en Drogisten. Import.: H. TEN HERKEL HUversnm. „Rex" en de Roomsch-Katholieken De aartsbisschop van Mechelen, Z. H. Em kardinaal van Roey, heeft, in verband met een uitlating van Degrelle, die in een redo verklaard had, in de houding van den kar dinaal- aartsbisschop de stilzwijgende beves tiging te zien, dat Rex op den goeden weg is. thans met onmiskenbare duidelijkheid een veroordeeüng tegen Rex uitgesproken, op grond van „haar methodes en fundamen teele principes". De kardinaal verklaart ervan overtuigd te zijn, dat Rex „een gevaar beteekent voor het land en voor de Kerk". Havas teekent bij het bericht van de bis schoppelijke veroordeeling van Rex aan: „Deze gebeurtenis is geëigend een beslis- senden invloed te hebben op de stembus van 11 April. Immers, volgens den laatsten stembusuit slag tellen de Katholiek j kiezers 78000 stem men op de 340.000, terwijl invloedrijke kringen hunner partij onthouding bij de ver kiezing van 11 April hadden aangeraden, met als motief het verwijt aan Van Zeeland, dat hij met de socialisten samenwerkt" Duitschlands vierjarenplan en de voedselvoorziening Minister-president G o e r i n g heeft tijdens het congres van Duitsche gemeenten rede gehouden over de rol, die de gemeenten moeten speilen in het vierjarenplan^ Sprekende over de moeilijkheden van dit plan, zeide Goering ojm., dat de leiders de impopulariteit kennen, welke dikwijls het gevolg is van de door den staat uitgevaar digde maatregelen. De leiders der gemeente besturen hebben de plicht voor zoover dit mogelijk is, maatregelen te nemen, want „ik weet, dat gedurende het vierjarenplan de moeilijkheden niét altijd zullen kunnen wor den vermeden. Men zal niet altijd plaatse lijke spanningen op de levensmiddelen markt kunnen oplossen. Wanneer zich een of andere stad sohaarsohte voordoet, zal men niet onmiddellijk heanel en aarde mo. ten bewegen om aanvullende rantsoenen uit Berlijn te krijgen. De leiders Ier gemeente hebben dan de plicht de bevolking de oor zaken uiteen te zetten van de schaarschte, 'maar ik garandeer het dagelijksch brood" Fords arbeiders mogen zich niet organiseeren De Amerikaansche vakbond van arbeiders in de autoindustrie heeft zijn campagne het werven van leden naar de werkplaatsen van Ford verplaatst en liet vandaag de Ford- arbeiders. die reeds bij den bond zijn gesloten, met het insigne van de vakorga nisatie in hun knoopsgat aan den arbeid gaan. De arbeiders tartten hiermede het dreige ment van Ford, dat iedere arbeider, die tot den vakbond zou toetreden, „als een kalkoen bij zijn nek zou worden gegrepen". De vakbond antwoordde hierop met het tegendreigement: „Henry zal er eentje krij gen op een veel kwetsbaarder plek, namelijk op zijn portemonnaie". In arbeiderskringen wordt verzekerd, dat de directeuren van de Fordfabriek reeds er in zouden hebben toegestemd, dat tegen de georganiseerde arbeiders bij Ford geen maatregelen worden genomen. Zou dit inder daad waar blijken te zijn, dan zou dit be- teekenen, dat Ford tegen de verwachting in na een korten strijd voor de eerste maal voor het optreden van de vakorganisatie onder zijn arbeiders gezwicht is. Prins Nicolaas van Roemenië verliest zijn titels Prins Nicolaas van Roemenië, de tenr- ge broer van koning Carol, heeft afstand gedaan van zijn prinselijke waardigheid en van al zijn titels en eereteekenen, in verband met een door hem aangegaan „burgerlijk" huwelijk. GEMENGD NIEUWS Doodelijk ongeluk te Groningen De mast viel om Gistermiddag om half twee was de 41- jarige H. H. te Groningen op een kraan aan de Oosterkade te Groningen bezig een van de katrol geloopen kabel te bevestigen, toen van het er bij liggende schip „Jantina" uit Sas van Gent, schipper Kruithof! de mast omviel, waardoor H. van de kraan afsloeg. De man was op slag dood. Vermoedelijk heeft de pin, welke de mast vasthoudt, er niet voor gezeten. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinderen. De politie stelt een onderzoek in. Frauduleus geslacht in beslag genomen De politie te Almelo heeft in samen werking met de ambtenaren van den vleeschkeuringsdienst een inval gedaan in de woning van een inwoner aan de Borne- broekschestraat, Daar werd een groote partij vleesch van frauduleus geslacht vee aangetroffen, benévens een 50-tal worsten die voor diverse eetinrichtingen in de stad bestemd waren. Zoowel het vleesch als de worsten werden in beslag genomen, daar de partij voor consumptie niet geschikt was. Tegen den Almeloër is proces-verbaal opgemaakt. Hij schijnt het vee niet zelf te hebben geslacht Het onderzoek dienaan gaande leidde naar enkele dorpen in den omtrek. Blijkbaar heeft, men hier met een complot op vrij groote schaal te doen. PRINSES JULIANA NAM KRONINGSTOILETTEN MEE Parijsch modehuis in verlegenheid Gevolg van een overhaast vertrek Toen Prinses Juliana haar hotel in Parijs had verlaten en in snelle autovaart op weg naar den Haag was, aldus vertelt Reuter, kwam men tot de ontdekking, dat ze per ongeluk had meegenomen.... een half do zijn kostbare kroningstoiletten en eenige rol len prachtige japonsfof, de keur van een co1- lectie, welke was bestemd voor een speciale kroningsshow, welke Dinsdagmiddag gehou den zou worden. Het geval zit zoo in elkaar. Maandag bezocht Prinses Juliana eenige modehuizen, w.o. Worth en Molyneux. Ze koos eenige toiletten uit om ze in haar hotel te passen. Er was er een bij in schitterend groen satijn met een zilveren lamé sleep, dat ze bij de kroningsplechtigheid wil dragen. Ook nam ze eenige rollen kostbare japonstof mee. Dinsdagochtend gaf de rechercheur van dienst order om „alle bagage" in de auto te pakken. Een minuut of wat later, toen de loopknecht van het modehuis kwam, wa kamer leeg en Prinses Juliana, die geheel onkundig was van het gebeurde, vertrokken. Daar zaten de modehuizen. Wat nu met de kroningsshow? 't Puikje der collectie weg. De heer Molyneux ging per auto het prin selijk paar na, maar het lukte hem niet het in te halen. Het was te snel de Belgische grens over. Ten einde raad wendde men zich toen tot den Quai d'Orsay en het Nederlandsch ge zantschap en Woensdag waren de toiletten en de japonstof alweer per auto in Parijs terug. Toch overgestoken Doodelijk ongeluk te Heer Hugowaard Gisteravond omstreeks zes uur speelde een groepje kinderen nabij het z.g. kruis in den Rustenburgerweg te Heer Hugo waard, toen notaris N. uit Benningbroek met zijn auto naderde. Toen hij seinen gaf, maakten twee kinderen aanstalten om den weg over te steken. Een van hen deed dit inderdaad doch de andere bleef staan, waaruit de bestuurder van de auto op maakte. dat hij kon doorrijden. Plotseling stak echter de knaap, die was blijven staan, de vier-jarige zoon van het echtpaar H den weg over. Hij werd door den wagen gegrepen en op den berm van den weg geslingerd, waar hij zwaar gewond bleef liggen. Geneeskundige hulp, die spoedig aanwe zig was, mocht niet meer baten. Het knaapje overleed na enkele oogenblikkeri. Den bestuurder van de auto treft niet de geringste schuld. Duitsch legervliegtuig gedaald Gistermiddag is op het vliegveld „Twente" een Duitsch legervliegtuig ge land. Het werd bestuurd door den ongeveer twin tig-jari gen leerling-vlieger Tischler. Deze verklaarde afkomstig te zijn van de Vüegschool te Oldenburg. Hij was op weg van Oldenburg naar Dusseldorf, doch was door slecht weer den koers kwijt geraakt. Toen hij een vliegveld zag, was hij gedaald in de veronderstelling dat hij zich nog op Duitsch gebied bevond. Het toestel is voorioopig in beslag geno men. In afwachting van nadere instructie is de vlieger op het politiebureau te Enschedé ondergebracht. Door vallende boom getroffen Gister was een vader met zijn twee zoons te Austerlitz bezig met het omhakken van een boom. toen bij het omvallen de zware spar den vader, den 46-jarigen A. P. uit Nunspeet, trof. Hoewel de beide zoons hun vader ter stond uit zijn benarde positie bevrijdden, trad de dood in, voordat geneeskundige hulp aanwezig was. Vervoer van oorlogstuig naar Spanje Verklaring van den heer van Driel De heer W. van Driel, directeur te Rotterdam der N.V. van Driel's Stoomboot en Transportonderneming alhier verzoekt ons naar aanleiding van de berichten uit den laatsten tijd waarin zijn naam of die van zijn onderneming in verband wordt gebracht met schepen die oorlogstuig naar Spanje vervoeren, welke berichten hem in Duitschland reeds meermalen moeilijkhe den hebben bezorgd het volgende mede te deelen: 1. dat sedert twaalf jaren zijn onder neming geen enkel zeeschip meer bezit 2. dat door den verkoop van de zee schepen zijner onderneming, twaalf jaar ge leden, deze in het bezit was gekomen van eenige leege Vennootschappen. De schepen waren n.L alle ondergebracht in een eigen N.V. dat op 7 October 1936 de aandeelen in de leege vennootschap Willem van Driel Sr.. door tusschenkomst van de makelaars Jacq. Pierot Jr. Zonen zijn verkocht aan de N.V. Handel Mij. S. Gokkes Jr. te 's-Gravenhage. In de op dienzelfden dag gehouden bui tengewone algemeene vergadering i heer W .van Driel afgetreden als directeur en is in zijn plaats tot directrice benoemd de N.V. Nf.derlahdsche Bevrachtingskan toor te Amsterdam. Hieruit volgt, dat ïioch de heer W. van Driel, noch W. van Driel's Stoomboot en Transportonderneming eenige bemoeienis heeft met het vervoer van oorlogstuig naar Spanje. Inmiddels zijn, zoo vernemen we nader, stappen gedaan om den naam N.V. Willem van Driel Sr. te wijzigen in Europeesche Vrachtvaartmaatschappij. De bemanning van de „Andra" Interventie van de regeering? De Vereeniging van Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij heeft zich gistermiddag gewend tot het departement van Buitenlandsche Zaken met betrekking tot de onzekerheid over het lot van de be manning van de „Andra", aldius de Mst Ofschoon men geen directe zekerheid heeft, bestaat er voor de vereeniging dit bleek wel uit het onderhoud, dat men heeft gehad alle reden om aan te nemen, dat de Regeering bereids stappen heeft gedaan in de richting van interventie. KNAAPJE VERDRONKEN Gistermiddag is het tweejarig zoontje .'an den winkelier Bastiaanse, wonende aan de Muidervaart nabij de Merwede- brug te D i e m e r b r u g, in een onbewaakt oogenblik te water geraakt en verdronken Historische vondsten te Valkenburg Nieuwe gangen ontdekt Een vijftal weken geleden kon melding worden gemaakt van de ontdekking van. onderaardsche vluchtgangen onder de ruïne van het vroegere kasteel van Valken burg, een ieder die Valkenburg bezocht, bekend. Thans zijn de onderzoekingswerkzaam heden zoover gevorderd, dat een der on deraardsche verbindingstrap is namelijk' er naast gelegen historische- of fluweelen: grot verbindt en welke zoo lange jaren: alleen bij veronderstelling bekend was is vrij gemaakt. Door het vinden van een on- deeraardsche verbindingstrap is namelijk een directe doorgang van de ruïne tot iiï de grot mogelijk geworden, terwijl verders gevonden vertakkingsgangen er tevens op duiden, dat er een groot gangencomplex is, hetwelk nader zal worden onderzocht De ontdekking kan voor de geschiedenis van Valkenburg van groot belang worden geacht. Dat men met zeer oude gangen te doen heeft, is uit de primitieve wijze waar op ze gemaakt zijn, Op te maken. Gezien de belangrijkheid van de vondst, besloot het bestuur der stichting „Kasteel van Valkenburg" om de onderzoekingen te laten voortzetten. Met overwinning van' moeilijkheden, welke niet altijd van go- vaar waren ontbloot, maar meer nog met geduld, hebben de heeren Ir D. C. van Schaik en J. Crola, die met de op* gravingswerkzaamheclen waren belast ten slotte positief resultant mogen boeken, waardoor de vluchtgangen, welke honder den jaren geleden een groote rol hebben' gespeeld, niet alleen aan de vergetelheid zijn ontrukt doch ook voor het tegenwoor dige en het nageslacht vele herinneringen: aan het verleden zullen verlevendigen. Ingevolge een nader door de stichting „Kasteel van Valkenburg" genomen besluit zullen de gangen voor bezoek worden open gesteld, een gedeelte zelfs nog vóóü Pinksteren. Urn gevonden Op het terrein van de werkverschaffing in de buurtschap Egypte bij B1 a d e 1 heeft men bij opgravingen een urn gevonden. Voordat men er erg in had was de urn reeds met de schop beschadigd. Toch mocht men er in slagen de scherven en den in houd bijeen te garen. Plaats van vinding en vorm der urnt duiden er op dat men te doen heeft met' een ongeveer 1000-jarige halstatturn. 6 tot 10 RENTE van Uw Geld en GR00TERE ZEKERHEID Huizenbezit geeft minstens 50 tot 100 meer rente dan elke andere goede Wij hebben voor Iedere belegger een Als U ons het beheer in handen geeft, hebt U er geen omkijken naar. ALGEMEEN BEHEER Laan van Meerdervoort 259, DEN HAAG 2950.— tot 190.000.— GELDBELEGGING Vriia Hnisies. Etao"- vlluullluuiiiu panden, Blokjes, Rot terdam, Overschie, H'berg, IJsselmonde. ZELFBEWONING heeeenhuizen v.ai 4.LU ULWUMI1Ü 2950 t0| f 19800 WIJ Rllll FN ÜW EIGEN HUIS (Huizen) IIU IIUILLIl TEGEN DAGPRIJS. N.V. „ZOMERHOF", OVERSCHIE CHR. FAASEN Jr., Dir. Telefoon 42247 NATUURLIJK te HEEMSTEDE Belastingen laag. Verbind, met Amsterdam en Den Haag prima Vraagt geïll. Woninggids bij: HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORN. L. KWAK - HEEMSTEDE DREEF ^76 Architect en Makelaar W. J. BULSING TELEFOON, 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen WENSCHT U bij het koopen of huren van Uw woning DESKUNDIGE voor lichting? WENDT U DAN TOT WONINGBUREAU .■GOOILUST" P. Uuifzing Zn., Bouwkundigen HILVERSUM JOH. GER.WEG 92 Telefoon 6674 de ideale randgemeente der Residentie 1 Kosteloozè Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Marlannelaan 272

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2