PEREZ VRIJDAG 9 APRIL 1937 DERDE BLAD PAG q DE „GEWONE" DEPUTATEN- VERGADERING Heden wordt te Utrecht een „gewone" De- Iputatenvergadering der Anti-revolutionaire partij gehouden. Een „gewone" bijeenkomst, schreef het Centraal Comité in de geleide- brief aan de aangesloten vereenigingen. En dat is juist ook. Want de „gewone" Deputa tenvergadering wordt alleen gehouden in het jaar, waarin de leden der Tweede Kamer aftreden. Dat is thans het geval en daarom is dit een gewone, doodgewone Deputatenvergado- ring. Ja, waarlijk; gewoon is deze politieke wa penschouw. Want men komt bijeen in de stad en de zaal der traditie: Utrecht Jïïvoli. Volgetast met afgevaardigden in de breede benedenzaal; afgestampt vol zija do galerijen; geen stoel op het podium is pnbezet. Gewoon is het verloop dezer bijeenkomst. Men zingt psalmen en geestelijke liederen; men luistert aandachtig naar de openings redevoering, waarin de strijdkreet omschre ven en doorgegeven wordt; men debatteert een beetje met elkaar of met de leiding en straks wordt in volle eensgezindheid het program aanvaard en de verkiezingsleus meegenomen: Vóór nummer één van 1 ij s t d r i el Zoo gaat alles heel gewoon, naar oude traditie, zijn gang. Zijn sleurgang, zoudt gij vreezen. Maak u 'daarover niet ongerust. Daarvoor bewaart God het anti-revolutionaire volk en Hij maakt de woeling op politiek en maatschap pelijk gebied dienstbaar oin het Christelijk volksdeel telkens weer te verwakkeren tot nieuwe strijd en tot. eensgezind optrekken ondanks wrijving onderling. Elke „gewone" Deputatenvergadering Nvordt door het verloop der maatschappe lijke verschijnselen een ongewone bij- penkomst. Nu. evenals vroeger. Dr. Kuyper liet nooit zijn beurt voorbij gaan om zelf achter de lezenaar plaats te nemen; doch toen hij in 1905 minister was moest hij het naar goed constitutioneel ge bruik aan Dr. Bavinck overlaten. Dr. Col ij n kon een zóó lange traditie niet Scheppen, maar was, zoolang hij leider is, leven trouw op zijn post. Thans moet hij het aan Schouten overlaten, tijdelijk voorzitter jvan het Centraal Comité. We kunnen ons Indenken, dat de spreker zelf onder de Sndruk van deze gang der dingen komt als Jiij staat op een plaats met zoo rijke historie. Maar ongewoon is ook, dat de Minister president thans •een slotwoord spreekt. Dat !deed Dr. Kuyper indertijd niet. Die zond slechts een telegram. En dat wijst wel op Benige verandering in de denkbeelden op Idit punt Er ware meer te speuren, dat ietwat on gewoon aandoet; doch gewoon zoowel als ongewoon is deze Deputatenvergadering wat tie geestelijke achtergrond betreft. Het gaat nu als immer vóór een Christelijke Staat kunde en tegen ondermijning van de Chris telijke grondslagen van ons volksleven; d&t ïs het gewone; maar de slagorden, welke thans tegenover ons staan, hebben hun bla zoen listiger gemaskeerd dan ooit te voren en hun yeldroep is valsch van sluw verbor gen onbetrouwbaarheid; dat is het ongewone. Echter, getoetst aan' het klare getuigenis Öer Schrift, kan niemand de ware aard der vijandige beginselen ontgaan en wie daar- ivan doordrongen is grijpt de oude, maar ïiiet verouderde banier in de hand en werpt Zich in de strijd, totdat God zegt: het is genoeg. CNGEWENSCHTE NAVOLGING Niet lang geleden heeft de voorzitter van 03 Vrijheidsbond een minder fraaie v-vkie- tingsredevoering gehouden, welke in meoig persorgaan nog al critiek ontlokte. De liberale spreker was blijkbaar door f:rees bevangen, dat heel wat heele en halve partijgenooten straks hun stem niet op de liberale lijst maar op den persoon van Colijn zullen uitbrengen. En om tegen dc gevolgen van deze „politieke dwaling" te [waarschuwen zei hij ongeveer: Colijn komt toch wel in de Kamer en bet is niet noodig, dat liberalen meewerken om eenige onbekende anti-revolutionairen p.ls die en die aan een zetel te helpen. Men kan in 't afgetrokkens de waarheid ivan zoo'n stolling toegeven, zonder noch tans te meenen dat wie zoo spreekt een »,fijn" of ook zelfs maar een „waardig" betoog houdt. En nu spijt het ons, dat de Hoofdredacteur van de Vrijheid in een k,ongewenschte navolging" van den liberalen leider vervallen is. Tn genoemd weekblad geeft een redacteur jeen beschouwing over de kansen van de lAnti-revolutionaire lijst bij de komende ver kiezingen. De schrijver acht het twijfelach tig of deze partij haar veertien zetels van thans wel behouden zal. Immers, Dr Colijn trok in 1933 heel wat andersdenkenden aan en ook nu zijn er nog zeer velen, „die hun bewondering voor de machtige persoonlijk heid van den premier en hun vertrouwen ïn zijn beleid niet verloren hebben, maar, zooals het altijd gaat, wanneer een staats man eenige tijd het bewind heeft gevoerd jen in deze crisistijd was zulks uiteraard sterker dan ooit het geval zijn er velen, die in hun verwachtingen zijn teleurgesteld, idie kleinere of grootere grieven hebben". Bij deze juiste opmerking van den libe ralen schrijver plaatst de hoofdredacteur [van de Vrijheid de volgende noot:. De overtuiging, dat Dr. Colijn en zijn wakkerste schildknapen er toch wel komen zullen en dat een stem voor de anti-revolutionaire lijst dus neerkomt op het prefereeren van den een of anderen middelmatigen. wellicht vrijwel onbeken den anti-revolutionair boven bekwame af gevaardigden met parlementaire ervaring gelijk de heeren Boon, Van Kempen en Louwes. en begaafde jongeren gelijk Mr. Linthorst Homan, zal verstandige kiezers en kiezeressen, die ons liberalen na staan, voorts weerhouden van een voorkeurstem, welker uitwerking ten zeerste contras teert met de bedoeling. Deze aanvulling lijkt niet als twee drup pels water op de weinig-fraaie uitval inder tijd van den leider der liberalen, maar heeft er toch veel wezens-overeenkomst mee en valt daarom onder hetzelfde oordcel. Men moet al een weinig hooge dunk van de principicele fundeering zijner politieke vrienden hebben, wanneer men verwacht dat zij met nogeering hunner eigen beginselen allereerst zullen zorgen voor de verkiezing van candidaten eener andere partij. Het getuigt ook niet van veel respect voor de verstandelijke ontwikkeling zijner lezers, wanneer men blijkbaar veronderstelt, dat zij de beteekenis van het stemmen op nummer één niet begrijpen. Of, is het den schrijver er misschien om te doen nog eens te. zeggen, dat er heusch „middelmatige, wellicht vrijwel onbekende anti-revolutionaire afgevaardigden" zijn, welke categorie men natuurlijk tevergeefs bij de liberalen zoekt? Laat ons in 't algemeen nog eens na drukkelijk aan de Vrijheid zeggen, dat wij anti-revolutionaire kiezers nimmer op andere dan principieele gronden zullen afmanen hun stem op eenige andere partij dan cfe hunne uit. te brengen. Wie princi pieel bij een andere richting behoort, geve aan die partij ook zijn stem. En voorts, als er liberalen of politiek-on- verschilligen zijn, die hun stem op Dr Colijn uitbrengen, dat ligt aan hun eigen vrije wil eri beleefdheid; misschien ook aan hun ver standig inzicht, doch daarover spreken we niet. Noch Dr Colijn., noch eenig anti-revo lutionaire spreker of schrijver zal ooit een beroep op overtuigde niet-antirevolutionaire kiezers doen; reeds daarom niet, omdat zulk vragen van stembushulp op een deuk in het beginsel zou wijzen en tot niet te aanvaar den politieke verplichtingen moet leiden. POLITIEKE ONKUNDE OF BEDROG? In de rij der onstandvastige partijen met een vlottend kader neemt „Nationaal Her stel" de eenste plaats in. In 1933 ging niet de lijstaanvoerder, maar nummer 2 naar de Kamer en deze liet al heel gauw zijn partij in de steek zonder echter als Kamerlid af te treden. Dit laat ste geschiedde meer of minder op verzoek van „Nat. Herstel" zelf, want men beschikte in feite niet over een plaatsvervanger; de candidaten waren gedrost of bedankten voor de eer. Het zetelvaste Kamerlid was en bleef ook lid. van de Haagsche Raad, aanvoerder van een vier man sterke fractie. Eigenlijk een malle vertooning. Partijgangers blijven de leiding aanvaarden van een deserteur. Met het te verwachten gevolg, dat zij ook zelf op het verkeerde pad komen. Dus konden we deze week lezen, dat andere, twee leden van de Haagsche raads fractie van Nat. Herstel uit deze partij zijn getreden, maar zij deelen tegelijkertijd mee, dat zij het illustre voorbeeld van den leider zullen volgen en niet als raadslid zullen bedanken. Het is even merkwaardig als treurig. Treurig, omdat dit nu de menschen zijn, die jaar en dag de mond vol hadden over bonzen en anderen verweten, dat zij hun baantje tot elke prijs willen behouden. Merkwaardig, omdat Nat. Herstel hier weer de voorberei dingsschool blijkt te zijn voor de N.S.B. Dit laatste valt wel duidelijk af te leiden uit de motiveering, welke deze deserteurs van hun drossen geven. Hun bedanken als lid der beweging is gevolg van een mee- ningsverschil in de boezem van het Verbond met betrekking tot de doelstelling en orga nisatie. Wat dat wel moet bcleckenen kan men leeren, wanneer men kennis neemt van het politieke program, dat Nat. Herstel onlangs uitgaf. Daarin ging voorop, dat hel verbond zich verzet tegen iedere dictatuur van links of rechts en zich onvoorwaardelijk onder werpt aan de boven alle partijen staande leiding van het Huis van Oranje: „Weg met Moskou, geen Mussert, alleen Oranje!" ter wijl de andere programpunten herinnerden aan de actie van een Christelijk getinte Nationale Partij in den Haag, welke eenige jaren geleden vrome liberalen, die zich bij Christelijk Historischen en Anti-revolutio nairen niet thuis voelden, onderdak wilde verschaffen. Wij hebben een sterk vermoeden, dat nu de leiding van Nat Herstel weigert op te schuiven in fascistische richting, de crypto- B.-ers zich losmaken en met behoud verworven zetels Nat Herstel in de steek laten. Tenzij men van politieke onkunde wil spreken de scholing laat immers nog veel te wenschen over moet men dit be drijf als politiek bedrog signaleeren en ver- oordeelen. EEN POLITIEKE APRILGRAP Onder de vreeselijke titel „Laaghartige strijdmethoden" vertelt „Het Nationale Dag blad" dat het 't slachtoffer is geworden van een geslaagde Aprilgrap. Op de eerste dag van deze maand namelijk ontving het bureau op het laatste moment nog een advertentie, welke de lezers op wekte tot een bezoek aan een groote ver gadering in de Doelen te Rotterdam, waar twee sprekers cirer N.S.B. zouden optreden. Het geheel zag er vertrouwenwekkend uit, omdat de tekst was vermeld op een officieel formulier van het Nationale Dagblad, waar bij een der kringhuizen als adres van afzen ding werd genoemd. De advertentie werd geplaatst en het ïsultaat was dat (zoo leest men) honder den op 1 April vergeefs naar de Doelen trokken, waar bleek, dat van een N.S.B.- ;adering geen sprake was, doch wel van een concert ter herdenking van een musicus. Wat hiervan te zeggen? Och, als het ons overkomen was, zouden we er niet te veel drukte over gemaakt hebben, al vinden we het een onbehoorlijke Aprilgrap. Het Nat. Dagblad denkt er anders over, spreekt van „laaghartige strijdmethoden". „een gemeene daad" en een onbekende „held". Hel is ons wel; wij nemen de verdediging van dezen „dader", die natuurlijk niet op het kerkhof ligt, maar toch onvinohaar zal h'ijven, geenszins op ons. Wel echter zo'ujès we willen vragen of de N.S.B., die zonder eenig gewetensbezwaar het briefgeheim schendt en die aan de politieke strijd erger lijker persoonlijk karakter geeft dan ooi* het geval is geweest, of deze partij wel de eerst aangewezene is om een „gaaf volk" te kweeken en als zedemeester ovei een. Aprilgrap te oordeelen? DUBBEL-ZWAK BETOOG. Men mag de A.V.R.O. niet de „liberale' omroepvereeniging noemen. De roode pers deed het dezer dagen en wordt deswege door d e V r ij h e i d op de vingers getikt. Dit weekblad meent, dat men evengoed de A.N.WB.. of de Reisvereeniging of de Voet balbond of de Journalistenkring of welke andere algemeene, neutrale organisatie ook liberaal kan noemen. En het blad vraagt of de gemeentetram en de openbare straat misschien ook liberaal zijn. De conclusie van de Vrijheid is niet geheel onjuist. Inderdaad, men kan zulke gevolgtrekkingen maken. Dè A.N.W.B., we moesfen er onlangs eenige keeren op wijzen, is immers zóó nig neutraal, dat men geen rekening houdt met de viering van den Zondag, zooals vele leden dezer organisatie op grond hunni levensbeschouwing, dat gaarne zouden zien Te spreken van d e Reisvereeniging onjuist, want „andersdenkenden" dan de leiders van deze vereeniging, stichtten Roomsch-katholieke en Christel ij ke Reisvereenigingen. Op sportgebied ziet men hetzelfde ver schijnsel en hoezeer de Ned. Journalisten kring zich beijvert de godsdienstige gevoe lens zijner leden te ontzien, de Roomsch- katholieken stichtten een eigen organisatie en ook bij orthodox-protestantsche journa listen bleven bezwaren bestaan. Wij den ken alweer aan de ontluistering van de Zondag. Hoe de vrijzinnige A.V.R.O. over deze dingen denkt kan men elke.Zondag hooren. Dat hij ons Christenvolk niet be vredigen kan, bewijzen K.R.O. en N.C.R.Y. Want een geestelijke instelling is nu eenmaal iets anders dan een gemeentetram en de openbare straat Zóó algemeen is het liberalisme te onzent waarlijk niet meer. Daarom is het betoog van de V r ij h e i d dubbel zwak. TWEEDE KAMERVERKIEZING OP 26 MEI Mededeelingen van de Regeering De Regeeringspersdienst meldt: Nu de behandeling van de wetsvoordrach- ten tot verklaring, dat er grond bestaat tot het in overweging nemen van voorstellen tot verandering van de Grondwet tot een einde is gebracht, stelt de regeering er prijs op, met betrekking tot de ontbinding van de Kamers der Staten-Generaal en de verkie zing van nieuwe Kamers eenige mededeelin gen te doen. Het ligt in de bedoeling der regee ring, te bevorderen de totstandkoming van een besluit tot ontbinding van de beide Kamers der Staten-Generaal, hetwelk de dagteekening van 17 April 1937 zal dragen. De datum van de can- didaatstelling voor de verkiezing van de Tweede Kamer zal worden be paald op Dinsdag 20 April, die van de stemming voor die verkiezing op Woensdag 26 Mei 1937. De datum van de candidaatstelling voor de verkiezing van de Eerste Kamer zal worden be paald op Maandag 3 Mei en die van de verkiezing voor de Eerste Kamer op Donderdag 27 Mei 1937. De regeering heeft gemeend reeds thans bovenstaande mededeelingen te moeten doen, opdat alle daarbij betrokken instanties en belanghebbenden daarmede rekening kun nen houden en een vlot verloop van bedoel de verkiezingen zooveel mogelijk wordt be vorderd. AMSTERDAM C ROKIN-KALVERSTRAAT Tel. 33346 AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Allo moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers incl. ontbijt f 4.— en f 4.50 met badkamer vanaf f 5.— RESTAURANT ONZE HANDELSMISSIE IN ARGENTINIË Drukbezochte receptie bij den Nederlandschen gezant Jhr. Van Karnebeek stelt belang in het kerkelijk leven van onze landgenooten Ds. A. C. Sonneveldt schrijft ons over het bezoek van de Nederlandsche handelsmissie aan Brazilië d.d. 3 April het volgende: Met onverflauwde belangstelling geven de Argentijnschc bladen eiken dag verslag van het optreden der Neder'andsche Handels- Missie. Uit alles blijkt, dat men hier met het zenden dezer Missie ten zeerste is in genomen en ook, dat men goede vruchten verwacht, beide landen tot voordeel. Dat er onder de Nederlanders in Argentinië groote vreugde en voldoening heerscht, spreekt van zelf; ook dat de Nederlandsche Kamer van Koophandel zich heeft gehaast om aan de leden der Missie een lunch aan te bieden. De groote dag. wat het officieele betreft, «as Woensdag 31 Maart. Des middags toch werd de Missie officieel ontvangen door den Fresident der Republiek, generaal Justo. In do „witte salon", waar de ontvangst plaats vond, waren o-a. tegenwoordig de Minister van Buitenlajndsche Zaken en onze Gezant, ac- heer P. E. Teppema. De leider der Missie, Jhr. I-I. A. van Karnebeek bood zijn geloofsbrieven aan en hield bij die gelegen heid een toespraak tot den President- die deze beantwoordde met de toezegging, dat •Ie Argentijnsche Regeering de meest mogelijke medewerking zal verleenen voor het bereiken van de doeleinden die de missie zich heeft ges Den volgenden dag, Donderdag 1 April, werd de Nederlandsche missie een maaltijd aangeboden door de Argentijnsche Kamer van Koophandel, 's Middags van denzelfden dag vergaderde de missie in het Ministerie van Buitenlandsche Zaken met de Argen tijnsche Commissie van ontvangst en studie onder voorzitterschap van den heer José Evarislo Uriburu. Dr. Saunedza Lamas sprak enkele woorden van welkom, waarna de voorzitter herinnerde aan het doel der Missie. Jhr. van Karnebeek dankte voor de hartelijke woorden en voor de velerlei attentie sedert de aankomst der Missie be wezen. Na eenige discussie werd besloten een tweetal commissies te benoemen; de eerste commissie zal zich bezig houden met de problemen in verband met het handels- tractaat en de. tarieven; de andere com missie met het vraagstuk der kolonisatie en wat daarmee in verband staat. Beide com missies zullen dadelijk met hun arbeid be ginnen en Vrijdagmiddag om 15 uur ver gaderen. Een drukbezochte receptie Vrijdagavond van 19 tot 21 uur hield Z-Ex de heer P. E. Teppema in het Nederlandsch gezantschapsgebouw een druk bezochte receptie ter eere van de Missie. Uitgenoo- digd en aanwezig waren enkele Ministers en diplomaten en voorts een groot aantal landgenooten. De salons waren voortdurend geheel gevuld en er heèrschte. zooals altijd, een geanimeerde en gezellige stemming. Ook schrijver dezes had het genoegen met enkele leden der Missie kennis te maken. Jhr. van Karnebeek informeerde met be langstelling naar het kerkelijke leven onzer landgenooten. Alle leden, met wie ik ken nis maakte verklaarden, dat zij een bijzon der gunstigen indruk van Argentinië hebben gekregen. Die er vroeger waren geweest, stonden eenvoudig verbaasd over den vooruitgang op ieder gebied en over de schoonheid van de stad Buenos Aires. Een viertal leden der Missie zullen een bezoek brengen aan onze kolonie te Tres Arroyos en wel Donderdag 8 April. Het zijn de heeren Mr. E. E. Menten, Ir. H. G. A- Leignes Bakhoven, Mr. Schokker en Mr. W. J van Balen. Mede gaat de heer Wanzink en misschien ook schrijver dezes. We zijn bij voorbaat over dit bezoek verheugd en hopen, dat de bezoekers een aangenamen dag in het midden van onze landgenooten zullen doorbrengen. NED. BOND VAN ASSURANTIE-BEZORGERS Te Utrecht hield de Nederl. Bond van Assurantiebezorgers, onder presidium van den heer C. B. van der Wal, de jaar lij ksche algemeene vergadering. In zijn openingswoord herinnerde de voor- z>itter aan de oprichting van den Bond ut December 1935. In het eei*ste jaar van het bestaan van den Bond werd flinke propa ganda gemaakt, welke leidde tot oprichting van 5 arrondissements-afdeelingen, n.l. Den Haag, Breda, Amsterdam, Maastricht ei Utrecht. Over het geheele land werden leden ingeschreven. Gehoopt wordt in de naaste toekomst af deel ingen te vormen, zoodra voor elk arron dissement het minimum aantal leden zal zijn aan te wijzen.. Teleurstellend was. dat de secretaris tu3- schentijds genoodzaakt was te bedanken. Zijn plaats werd ingenomen door den heer J. J. A. van Werkhooven te Breda. Als gevolg van deze bestuursmutatie werd ditmaal het jaarverslag door den voorzitter uitgebracht. Deze liet de gebeurtenissen in het afgeloopen jaar in een geestig speechje de revue passeeren. Het jaarverslag en de begrooting werden besproken en door de vergadering goedge- kerd. Den penningmeester werd décharge verleend voor zijn beheer. In het hoofdbestuur kwamen de volgende mutaties: De heer C. B. van de Wal, tot dus ver voorzitter, werd eerc-voorzitter. Tot voor- zi*ter werd gekozen de heer F. H. C. Janssen te Zeist, terwijl secr. en penningm. werden herkozen Reeds trad tot den Bond toe een lid uit Bandoeng (N.-T.). Aangewezen zijn een Arbi tragecommissie, een Perscommissic, een Comité van Aotie en een Kascommissie. Ten slotte kwam de voorzit'er met e^i oorstel om den a.s. zomer te organiseeren een driedaagsch congres in een der mooist-i kampementplaatsen in Nederland, op welk vacantiekamp uit te noodigen alle beurs makelaars, maatschappij-direc'euren, verze keringsinspecteurs en assurantiebezorgers. Dit voorstel werd in studie genomen. Tenslotte werd besproken de houding van. de. Ziekte-Verz.-Mij „Boerhaave van 1907",' waarna de vergadering, die goed bezocht "-as, werd gesloten, HERTOG HENDRIK" TERUGGEKEERD Een onderhoud met den commandant Meer dan dertig schepen geconvoyeerd Gistermiddag half vier is Hr. Ms. „Hertog Hendrik" na haar wel zeer emotievolle dricmaandelijksche trip, in de haven van Nieuwediep aan gekomen. Direct na aankomst hadden wij een kort onderhoud met den commandant van het schip kolonel H. Jolles, waaraan wij het volgende ontleenen- Zooals gewoonlijk was het schip op een oefenreis naar de Middeliandsche Zee ver trokken met aan boord, behalve de gewone opleiding voor matrozen, stokers en kwar tiermeesters een dprtigtal adelborsten. Het begin van de reis kenmerkte zich door gunstig weer en tal van plaatsen werden aangedaan. Zooa's men weet kwam er bij het eiland Delos eer. kink in den kabel doordat, een anker brak en het schip aan den grond raakte. Dit oponthoud leverde echter geen averij op. Op de thu'sreis, op weg naar Bordeaux kreeg men het bericht, dat het schip op patrouille en convooi- dienst moest gaan en te dien einde vertrok men fullspeed naar de Straat van Gibraltar. Veertien dagen lang heeft men bij de Straat gevaren, waarbij meer dan dertig schepen geconvoveerd werden. Den 30-sten Maart werd weer gebunkerd te Gibraltar en loste Hr. Ms. „Java" af. De thuisreis kon toen definitief begonnen worden. Wat de wederwaardigheden in de Spaan- sche wateren betreft: het is allemaal vrij rustig verloopen. Natuurlijk was men per manent op zijn qui vive doch geen enkele maal is het noodig gebleken handelend op te treden alhoewel men daartoe gereed was- Van het convoyeeren door andere landen i« weinig of niets gebleken. In feite zijn het Engeland en ons land. dat zijn vloot thans alle waarborgen verschaft voor ongehinderden doorgang. Voor Engeland is dat des te gemakkelijker omdat dit land een marine-basis in Gibraltar bezit. Van den strijd hebben wij weinig be merkt. Natuurlijk waren daar om de haverklap de gewapende treilers, maap zij hebben onze schepen geen haarbreedte meer in den weg gelegd. Van de overige schepen der Nederlandsche marine heeft men behalve de „Java" ook de „O 16", ,0 13" en „O 15" gezien, Daarmede stond men bijna doorloopcnd in draadloos con tact. Van de „Java" is nog een aantal man schappen over gezet on de „Hendrik", Dit was een deel van het technisch personeel, de zgn,. „bovenrol". Momenteel is de toe stand zoo dat men den convooidienst als voldoende kan beschouwen. Bonafide sche pen zal zeker geen overlast meer aangedaan worden. De kolonel was zeer te spreken over de prestaties van de bejaarde „Hertog Hendrik". Het is wel is waar geen modern slagschip meer, doch het heeft zich kranig gehouden, ongeacht zijn vijf en dertig jaren VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladen In de bekende Tivoli-zaal te Utrecht is heden de Deputaten-vergadering der Antirevolutionaire Partij gehouden. De heer J. Schouten hield de openingsrede: Dr. Colijn richtte eveneens het woord tot de saamgekomenen. De algemeene verkiezingen zullen op 26 Mei plaats hebben De „Hertog Hendrik" is uit de Spaan- sche wateren teruggekeerd. De kruiser heeft meer dan dertig schepen geëscor teerd. De eerste vergadering van de commissie inzake de vergunningen voor autobus diensten. Het bezoek van onze handelsmissie aan Argentinië. De bekroningen ter tentoonstelling De Hofstadbloem. Te Alfen aan de Maas heeft een felle boerderijbrand gewoed. De Eerste Kamer heeft de voorstellen tot Grondwetsherziening aangenomen. Er wordt binnenkort een belangrijke verklaring verwacht inzake België en het Locarno-vraagstuk. Wist Van Zeeland van het accoord tusschen „Rex" en de Vlaamsch-nationa- len? De „Giornale d'Italia" doet onthullin gen over Russische wapen- en vrijwilli- gers-transporten naar Spanje. De taxi-staking in de Hoofdstad Van de geldende C.A.O. afgeweken Rijksbemiddelaar onbevoegd De rijksbemiddelaar in het 2e 'district, Mr. S. de Vries C.zn., heeft gister in het departement van Sociale Zaken een confe rentie gehad met de werkgevers- en werk nemers-organisaties. betrokken bij het conflict in het stationneerend taxi-bedrijf te Amsterdam. Allereerst is daarbij komen vast te staan dat de collectieve arbeidsovereenkomst, af gesloten op 1 Aug. 1936 .thans noe geldt Art. 3 dier C.A.O- bepaalt, dat de «on- tracteerende partijen en de leden der werk nemersorganisaties zich verbinden, gedu rende den duur van de overeenkomst geen werkstaking of uitsluiting tegen elkander te proclameeren of uit te voeren of te doen uitvoeren. De bedoeling der staking is, om tijdens den duur der C.A.O. daarin wijzigingen aan te brengen, op grond dat gevreesd werd, dat de tariefsverhooging een nadeeligen in- vlopd zou hebben op de loopen. Naar de meening van den rijkshemidde- laar is door de stakers niet den juisten weg bewandeld. Immers in de C.A.O- is geen verband ge legd tusschen den rit-prijs en het loon. Een juistere weg zou geweest zijn, indien de chauffeurs eerst met de nieuwe tarieven ervaringen hadden opgedaan en zij dan indien zij een nadeelige invloed op de lon- nen had voelbaar gemaakt .door middel van hun organisaties met de werkgevers iu overleg waren getreden. Nu den Rijksbemiddelaar is gebleken, dat de bedoeling van de staking is. om van de geldende C.A.0 af te wijken, heeft hij zich op grond van artikel 7 sub c der Arbeidsgeschillenwet 1923 on bevoegd moeten verklaren om verder van het geschil kennis te nemen. Luchtbeschermingsoefening te Groningen Ook Groningen heeft gistermic gisteravond zijn luchtbeschermingsoefening gehad, zij het dan voorloopig een oefening van bescheiden opzet en omvang. Zoo na men er b.v. geen vliegtuigen aan deel, gelijk in verschillende andere plaatsen het geval is geweest. De oefening, die tot in alle onderdeelen perfect was voorbereid, geschiedde door in meer of mindere mate technisch geschoold ploegen van politie, brandweer, verschillen de andere gemeentelijke diensten en instel lingen van Roode Kruis en E.H B.O., terwijl voorts aan Burgerwacht en militairen een taak was toebedeeld. De oefening is zoowel des middags als des avonds uitnemend ------ Studeer voor een vak met toekomst Volg onze degelijke, schriftelijke opleiding tot Chauffeur-Monteur, Auto-Techniek ol Auto-Verkoper, Auto-Expert Gratis plaatsingsbureau. Vraag zonder verpllchtlno inlichtingen bij A.S.S.O. Nieuweplein 31, Arnhem, Telefoon 24597 PERZISCHE TAPIJTEN 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE 1 Zichtzendingen met eigen wagens door het geheele land. rENj E HOC I gens I i buitenlandsche dierentuin partü geschapen st de scheldpartij, bestaat j uit louter apen j ter dan der het Is een raar soort helden RIJDT FISK de beste autoband en laat de apen schelden. De gevonden Douglas Was het voor de K.L.M. bestemde vliegtuig Het wrak van een Douglas-vliegtuig DC 3, dat is gevonden in het bergachtige gebied van Arizona, blijkt thans te zijn het voor de K.L.M. bestemde toestel. De K.L.M. is met de Douglas-fabrieken in onderhandeling omtrent een ander vliegtuig in de plaats van het verongelukte toestel. De tweede voor de KX.M. bestemde DC 3 is te Cherbourg aangekomen en zou heden tus schen 11 en 3 uur op Schiphol aankomen. Doodelijk getroffen Door een vallend blok Gistermiddag is bij de Machinefabriek' van Gebr. Stork te Hengelo de dertig jarige monteur B. Grimberg, door een ern stig ongeval om het leven gekomen. Tijdeng Let vervoer van een zwaar cy- linderblok brak de haak van den takel, waarin het blok hing, met het Rcvolg, da; de monteur, die juist op deze plek werkte, door het gevaarte werd getroffen. Hoewei terstond geneeskundige hulp aanwezig was, bleek het slachtoffer reeds te zijn overleden. G. laat een vrouw en een kind achter. Oude man overreden en gedood Nabij he gehucht „Zeven Huisjes" aan hot kanaal van Terneuzen is de 70-jarige A. Die- lernan, die zich per rijwiel naar Terneu zen wilde begeven, toen hij zijn woning verliet aangereden door een uit de richting van Sluiskil komende auto. Ernstig gewond \\erd D. naar zijn woning vervoerd, waar liq kort na aankomst is overleden. Ernstige aanrijding De 59-jarige mej. A. A. Beuker-Musket fietsend op den Odoornerweg bij E m m e n, is. toen zij haar hoed. welke afwoei, wiloe grijpen, gevallen, juist toen de heer H. uit Groningen per auto uit de richting Odoorn naderde. De vrouw werd gegrepen en tegen: den grond geworpen. Met een gebroken kerpols. zeer ernstige hoofd- en andere wou den is zij naar het. diaconessenhuis te Aln-j- lo gebracht. Haar fiets werd geheel vernield De autobestuurder sloeg door den schok vari het krachtig remmen door de voorruit. II Li kreeg lichte kwetsuren. De auto werd zwaar beschadigd. Voetbalverbod op In zijn gister gehouden vergadering heef* de raad der gemeente Hoevelaken mei op twee na algemeene stemmen besloten, pen voetbaiverbod voor den Zondag af te kondigen. Op zoek naar werk Een vijftigtal werklooze handels- en kantoorbedienden hebben zich gistermid dag vereenigd op het Thorheckeplein te Amsterdam rond de leiders van vier van hun organisaties. Daarna hebben zij een bezoek gebracht aan eenige grooto bankinstellingen, ten einde. in verband met het vele overwerk, dat daar wor it verricht zich voor een be trekking aan te bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9