STADSNIEUWS n.Y.BflnK VOOR OnROEREnDE ZflKEn A° 1807 M. S. DE JONG N.V. vrijdag 9 april 1937 TWEEDE BLAD PAG. 6 AMSTERDAM C. - SARPHATISTRAAT 35 GEPLAATST EN VOLGESTORT KAPITAAL F. 2.030.000.- TOTALE RESERVES RUIMF. 2.000.000.- GEEFT UIT 41/a°/o OBLIGATIES TEGEN BEURSKOERS LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND Jaarverslag over 1936 In de Maandag a.s. te houden jaarverga dering van den Leidschen Christelijiken Be sturenbond komt in behandeling het jaar verslag van den Secretaris, den heer W. Veerman. Aan dit verslag, opgenomen in „Ons Schild" van 18 Maart en 1 April is het volgende ontleend: De ledenaantallen Wat het ledental betreft is er reden tol dankbaarheid. Stelden we in ons vorig jaar verslag de vraag: „Zouden wij aan het eind van dit jaar (1936) de 2500 leden nog ha len?", met blijdschap kunnen wij thans vermelden, dat dit inderdaad het geval is. Dank zij de groote activiteit van eenige vakofdeelingen zijn we er zelfs nog boven uitgekomen, met1 lid. Zelfs na den betrekkelijken geringen teruggang van de ledentallen der beide chr.-sociale bonden, hielden wij nog een ledenaanwinst van 66 personen over. (Het jaar 1935 gaf ons een winst van niet minder dan 130 leden.) Het aantal aangesloten afdeelingen bleef constant, d.w.z. 22 vakorganisaties, plus 1 correspondentschap en 2 sociale bonden. Van de vakafdeelingen gingen er 14 i: ledental vooruit, 7 gingen achteruit en 1 bleef gelijk. Do Textielarbeiders staan voor de derde maal mot het winstcijfer bovenaan, thans met 21 nieuwe leden. De N.C.B. (Bouwvakarbeiders), volgt met 20 leden. Bravo! Voor de zesde maal volgen de Fabrieks- en Transportarbeiders in de rij der grooten. thans met 16 man Dan volgen nog 11 afdeelingen met een gezamenlijke winst van 54 nieuwe leden. Onder hen, die verliezen leden, bevinden zich de Ambtenaarsbond met 12, Spoor- en Tramwegpersoneel met 11. het Personeel in Publ. Dienst en het Postpersoneel. elk met 4 leden. Steeds verdere bezuinigingen door afvloei ing van overheidspersoneel zijn ongetwijfeld aan deze verliezen niet vreemd. De vakafdeelingen wonnen 111 leden en Verloren er 39, zoodat het saldo 72 leden be draagt. De chr.-sociale bonden gingen helaas weer, ieder met 3 leden, achteruit. Gevolg hiervan is, dat het winstcijfer van 72 wordt teruggebracht tot 66. Het eIgen-gebouw--pIan Het vorig verslag eindigde met de mede deel ing: „Wij houden dus ons eigen ge bouw-vraagstuk". In het achter ons liggende jaar zijn wij echter weer een stap verder gekomen in de richting van de oplossing van het vraag stuk. Nadat in het begin van het jaar- het overleg met Patrimonium was beëindigd, doordat de voorstellen van het bestuur de zer af deeling financieel onaannemelijk wa ren, besloot ons C.B.B.-bestuur een eindbe slissing aan de algeimeene ledenvergadering Dit geschiedde in de vergadering van 5 November. Het was te voorzien, dat de tongen los zouden komen. Na een breedvoerige bespre king, waarbij duidelijk bleek, dat de ver gadering het perceel Hoogl. Kerkgracht 40, waarin op 9 October 1935 een proefverga- dering gehouden was, in geen geval als eigen gebouw" wenschte, besloot de ver gadering met 49 tegen 11 stemmen, het be stuur machtiging te verleenen naar een ge schikt perceel uit te zien. In beginsel werd hiermee dus feitelijk ne slist. dat het „eigen gebouw"-vraagstuk moest omgezet worden in een „eigen ge bouw"-plan. Deze opdracht is door het be stuur aanvaard geworden. Eenige perceelen werden reeds bezich tigd: daaronder bevond zich een groot pand aan de Heerengracht, dat wel geschikt was voor ons doel, maar helaas te groot Overleg over een pand is nog gaande- het is dus niet uitgesloten^ dat in het jaar 1937 aan de vergadering een omlijnd plan zal voorgelegd worden. Het Bureau voor Rechtskundig Advie» mocht zich weder in een behoorlijke belang stelling verheugen. Behalve verscheidene adviezen en kleine kwesties, die mondeling konden worden af gewikkeld. werden een drietal requesten op gesteld, die met succes werden bekroond Het bleek noodig 21 procedures aanhan gig te tmaken, waarvan er 13 werden ge wonnen, 2 verloren en nog 6 in behandeling B1Van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" werd nieuw leven ingeblazen. De levering van brandstoffen door bemid deling van onzen besturenbond werd ook dit jaar voortgezet. - Geleverd werd gedurende den winter '19351936 ongeveer 1800 H.L. anthraciet, 500 H.L. eierkolen, 650 H.L. cokes benevens turf en briketten. De hoeveelheden brandstoffen, welke in 'de maanden Juni tot eind December gele verd zijn, overtreffen reeds nu die van cie V°InKbedoeld' tijdvak is reeds geleverd ruim 1900 H.L. anthraciet, ruim 500 H.L. eier kolen en ruim 500 H.L. cokes. De werkloosheid Bij den Gemeentelijken Dienst voor Socia le Zaken, afd. arbeidsbemiddeling, stonden ingeschreven als werkzoekenden opg Dec. 1934 4356 personen; 27 Dec. 193o 4833 en 31 December 1936 5034 personen. Aan het eind van 1936 dus weer 200 per- de^eigen kring bedroeg het aantal twerkloozen op de laatste Zaterdag der ver schillende maanden: Jan. 625, Febr. 518. Maart 4S6, April 4-48, Mei 445, Juni 432, Juli 460 Aug. 444, Sept. 509, Oct. d22, Nov. 562, Dec. 602. Het hoogste aantel van 6~o op 2o Mei het laagst 426 op 23 Mei. Het verslag geeft, ook een uitvoerig over- eicht van het zegenrijk werk van het Chr- Comité voor Werkloozenzorg en van het Crisis-Comité en doet voorts mededeelingen omtrent de eorg Joor de jeugdige ven Door bemiddeling van de Besturen bond werden 50 jonge mensolien in de werk kampen geplaatst. Met weemoed wordt ten slotte herinnerd aan het overlijden van den heer J- Slegtenhorst. die op het Ghr. Sociaal terrein zooveel, arbeid heeft verricht. Wethouder Splinter hersteld De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., zal zijn wekelijksch spreek uur ten bureele van Gemeentewerken met ingang van Zaterdag a.s, hervatten. Van het Stadhuis Üe Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis dat de candidaat stelling voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal plaats hebben op Dinsdag April a.s. Op dien dag kunnen, voor zooveel Kieskring VII (Leiden) betreft, van des voonnidags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Voorzitter van het Hoofd stembureau van dien Kieskring, ter secre- iarie der gemeente Leiden (Rapenburg 12). bisten van candidaten worden geleverd. De inlevering der lijsten moet geschieden persoonlijk door één der der onderteeke naren. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEiv Burgemeester. Leiden, 9 April 1937. De plannen der Leidsche Zweef Vliegclub Reeds sinds eenïgen tijd legt de bovenge noemde vereeniging een groote activiteit aan den dag en ze heeft thans besloten tot uitbreiding van haar materiaal over te gaan. De moeilijkheden, verbonden aan het re gelmatig oefenen aan het strand en vanaf de duinen te Noordwijk zijn thans over wonnen en men hoopt reeds voor het begin van dezen zomer een aanvang te kunnen maken met de oefeningen in dit ideale zweefoord Het Zögling lestoestel. dat door de leden dezer vereeniging wordt gebouwd zal den voorzien van een rompje, wat. het toe- .stel betere vliegeigenschappen zal geven zal worden gestationneerd in de hangar van de E.N.Z.C. te Noordwijk. De voltooiing van dit toestel kan tegen het begin van de zen zomer worden tegemoet gezien. Verder heeft de L.Z.V.C. bereids een in- teekenlijst doen circuleeren, om bijdragen te verzamelen, ten einde tot den aankoop te kunnen overgaan van een meer hoogwaar dig zweefvliegtuig, type Grünau Bahy. dus van hetzelfde type als weermee de heer W. M. van Niienhof het vorig jaar bijna 6 uren onafgebroken te Noordwijk bleef zweven. Ook dit toestel zal te Noordwijk worden on dergebracht. Direct, wanneer men tot den aankoop van dit Grünau Baby-toestel is overgegaan, zal men te" Noordwijk voor hen die finan cieel geholpen hebben bij de verwezenlijking van deze mooi» plannen, eenige demonstra tiemiddagen organiseeren, welke heel interes sant beloven te worden. De werkloosheid De dagstaat van 7 April van den Gem, Dienst voor Sociale Zaken, luidt als volgt: Bouwvakarbei ders: baggerlieden 3. behangers 8, betonvlechters 22, betonwer kers 70, fundeeringwerkers 1, glazenmakers 2, glazenwassdhers 9, granietwerkers 18, grondwerkers 77, beiers 4, metselaars 129, opperlieden 105, schilders 149, sloopers 11, straatmakers 9, hulp-straatmakers 15, stuca- doors, witters 68, timmerlieden 263, uitvoer ders 8, voegers 17, ongesch. bouwarb. 10, totaal 998. Fabrieksarbeiders: bleekers 19, lompensorteerders 9, vellenblooters 6, steen- fabr. arbeiders 3, ongesch. fabr. arb. 66. To- taal 218. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 88, reizigers, colp. 4S, winkelbedienden 37, éta leurs 6, incasseerders 9. musici 7, onderwij zers 8, overheidspersoneel 14, verplegers 4. Totaal 221. Hotel-café-pers.: huispersoneel 9, kellners 51, koks 7. Totaal 67. Houtbewerkers: beddenmakers 3, houtbe werkers 72, kistenmakers 4, kuipers 9, lijs tenmakers 3, mandenmakers 2, meulbelstof- feerders IS, meubelmakers 30. politoerders 3, ongesch. arbeiders 35. Totaal 179. Kleermakers: kleermakers co 1" schoenmakers e.a. 17. Totaal Land- en tuinarb.: bloemisten 30, landar beiders 27, tuinlieden 25. warmoeziers 25, on gesch. landarb. 6. Totaal 97. Metaalbewerkers: bankwerkers 111, blik- bewerkers 28, liurgersmeden 44, electriciens 60. gasfitters 15, gasimetermakers 4, instru mentmakers 7. isoleerders 6. kerinnakers 1, kettingsmeden 23, klinkers 11, koperslagers 4, lab. bedienden 4, lasscliers 9. loodgieters 5-4. machinisten 21, metaalboorders 7, me- taaldraaiers 6, metaallijpers 3, monteurs ~3. pianostemmers 4, polijsters 1, ponsers 5, rij wielherstellers 14, rijtuigschilders 2, scheeps timmerlieden 8, stokers 24, tegemhouders 16, 'erw. monteurs 17, voorslaanders 7. voor- warmers 5. vulcaniseurs 1, vuurwerkers 8, wagenmakers 6, ijzerwerkers 49, zandspui- ters 3, zandvormers 3, ongesch. arbeiders 49. Totaal 663. Sigarenmakers: sigarenmakers 19, sigaren sorteerders 2, sigarenstrippers 1. Totaal 22. Technici, opz.: bedrijfsleiders 9, ingenieurs 3, technikers 6, teekenaars, opz. 14, werk meesters 14. Totaal 46. Textielarbeiders: hekelaars 7, katoendruk- kers 22, kluwers e.a. 8. luikers 15, plaatsnij ders e.a. 18, schrobbelaars 1. spinners 57. spoelers 3, staaldraaddraaiers 2, sterkers 2. strijkers 16, wevers 114, wol bewerkers 44, ongesch. textielarb. 60. Totaal 309 Transportarbeiders: emballeurs 5, chauf feurs 143, exp knechten 22, koetsiers 14, loop knechten 46, schippers 93, magazijnknechten 63, Spoor en Trampers. IS, wakers 6, trans portarbeiders 61, losse arbeiders 519. Totaal 990 j i- Typografen: Boekbinders 26, boekdruk kers 18, Fotografen 2, hulp-Vakarbeiders 4, letterzetters 30, steendrukkers 2. Totaal 8~. Voedingmiddelenarbeiders: Bakkers ovenisten 6, slagers 64, suikerwerkers 2U, wijnkooperskn. 12, zoutzieders 5, zuiverbe- re'ders 4, ongesch. fabr. aifl>. 35. Totaal 234. Vrouwen: Apothekersass. 1, kapsters (leerl.) 7, naaisters (costuum) 21, breisters 1, maasters 1, spinsters 1, winkel juffrouwen •21, buffetjuffrouwen 2, Serveersters 4, ka mermeisjes 1, linnenjuffrouwen 2, kantoor bedienden 28, verpleegsters 9, bédnjfleid- sters 1. teekenaressen 1, onderwijzeressen.-», as en huishoudsters 7, dagmeisjes 58, dienst boden (cl. en d. n.) 6, kinderjuffrouwen 1, erksters 99, fabr. arbeidsters 49. Totaal 333. Alg totaal 4607; 9 April 1936 4537, 11 April 1936 4108. Ben. 43 ged. werkloozen. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C A<i Laaf—v Me(j Z OVERLEDEN: A W Frentzen, m.. 58 J. •- a C Kos—v d Kaaü, vr-, 68 J. H Measemaker n 2 d&n J Redel—Hansen wede, 64 J. E mitPenseel wede, 79 j. GEHUWD: W Ke.rpel en T P Dijkgraaf ONDERTROUWD: L v Wtlk 26 j en H C den [e-eten 20 j. J Schreuder 22 j. en E M Metier 9 1 A Bunghoorngesch. 24 J. en F Schröcrer 7 1 e J v Eiisden 51 j en A C A M Fleer- ramp 31 j- EB ITagoort 22 J. en J M E Del fos 23 j. A Zaalberg 27 j. en S Immink 28 J HOLLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 - Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN (Adv.) De Leidsche winkelstand Radio-beurs verplaatst De Radio-beurs van de fa C. P- J. de Groot is verhuisd van Hoogewoerd 37 naar Hoogewoerd 27. Dit pand heeft daartoe een grondige verbouwing ondergaan, waarbij o.a. de geheele onderpui is vernieuwd, ter wijl ook inwendig tal van verbeteringen zijn aangebracht. De verbouwing geschiedde onder leiding van architect Kranenburg en werd uitge voerd door de aannemers Bouter en Harte- veld. De fa Rietkerk verzorgde het schil derwerk, terwijl de electrische installatie werd verricht op aanwijzing van den heer De Groot zelf. Het pand heeft thans een aantrekkelijk uiterlijk en ook het interieur leent zich uitstekend voor het doel, waarvoor het ingericht. De radio-artikelen blijven t hoofdzaak maar daarnaast heeft de hei De Groot zich thans ook gespecialiseerd op electrisch gebied. Lampen en ornamenten zijn in groote sorteering voorradig. Ook in allerlei aanverwante artikelen is cle radio- beurs goed gesorteerd. We wenschen den heer De Groot in zijn nieuwe omgeving gaarne goede zaken- DAMCLUB LEIDEN De uitslagen der gespeelde bordenwed strijden gehouden in het nieuwe clublokaal „Muziekschool", luiden als volgt: le groep: W. F. OlivierP. Voorkamp 2—0 P. Ligtvoet—C. J. Koree 2—0 J. StoolenP. Olivier 20 Ph. OverdijkP. J. Lemair 20 P. J. LemairN. Wassenaar 20 A. Buurman—D. Ladan 2—0 D. LadanM. Krui der 02 J. de VinkM. Kruider afgebr. W. Nijenhuis—D. Ladan 1—1 3e groep: J. BroerJ. Beekma 20 E. Bulthuis—F. Franken 1—1 L.P.S.V. bestaat 10 jaar In verband met het 10-jarig bestaan der L.P.S.V. organiseert deze vereeniging serie wedstrijden, waaraan zullen deelnemen de Unitas-studenten, R- v. A., C. G. W., Kam. Onnes-elftal, Chr. Studenten, Leidsch Dag blad, Belasting-ambtenaren, Maatsch. Hulp betoon en de L.P.S.V. Voorts zal op Zaterdag 17 April een jubi leumwedstrijd worden gespeeld tusschen H.V.V. I en W.V.S. I, welke om vier uur zal aanvangen. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN OPBRENGST SPELDJESDAG De Woensdag gehouden collecte ten bate van de Medische zending v. n. ter be strijding van de Framboesia heeft het mooie bedrag van f 173. DE MIDDENSTANDSACTIE In de plannen van de A. M. A- commissie zijn nog eenige kleine wijzigingen ge komen. De aanvangsdatum vastgesteld op 6 April is gewijzigd in Donderdag 15 April. De campagne duurt tot 14 Augustus. Voorts zal niet vanaf 5 cent, maar vanaf 25 cent een zegel worden verstrekt. Het is de bedoeling met de kleuter middagen zoo spoedig mogelijk een aan vang te maken. In dit verband is het misschien wel dienstig er op te wijzen, dat de vacantie- uitstapjes ook hoofdzakelijk voor de kin deren bedoeld zijn. De deelnemers zullen een kaart ontvangen, waardoor het koopend publiek in kennis wordt gesteld van de deelname. De commissie heeft zeer goede hoop, dat eèn en ander de aandacht van het koopend publiek zal trekken. VOETBAL A.R-C. speelt Zaterdag de volgende com petitie-wedstrijden: Aan de Steenstraat: A.R.C. 1Ons Clubje 1 uit Leiderdorp; A.R.C 4S.L.F. 3 uit Leiden. A-R.C. 2 speelt te Sassenheim tegen Ter Leede 2. De B-adsp. gaan naar Noordwijk, terwijl de A-adsp. eveneens tegen Ter Leede spelen- LOONSVERHOOGING IN DE METAALBEDRIJVEN? De werkgelegenheid mag in onze ge meente dan nog niet in alle bedrijven toe nemen, zeer zeker is dit wel het geval in de scheepsbouwnijverheid. Zoo kon de directie van de N.V. Scheepswerf „De Industrie" haar bedrijf te Gouwsluis weer open stellen waardoor weer meer personeel kon worden aangenomen. Maar die werkverruiming is ook elders te constateeren op de verschillende scheeps werven. En nu zijn er den laatst en tijd veel metaalbewerkers, die elders meer konden verdienen, uit onze gemeente vertrokken en gaat er een tekort aan geschoolde werk krachten dreigen. Om dit te ondervangen heeft de directie van genoemde scheepswerf in een ver gadering met eenige vertrouwensmannen uit het personeel een loonsverhooging aan- De vertegenwoordigers der werknemers meenden hierover niet buiten hun vak organisaties om te mogen beslissen en zegden daarom toe een en ander ter kennis te zullen brengen van het hoofdbestuur dei- betrokken bondgn. JAARVERGADERING ORANJESCHOOL Gistereavond liield de Oranjeschool, onder leiding van den voorzitter, den heer K. Salverda, haar jaarvergadering. In zijn openingswoord heette de voor zitter alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij memoreerde de vele zegeningen die de school in de afgeloopen 25 jaar mocht ont vangen, hoe het leerlingental van 90 bij de opening is geklommen tot 221. Hoe voor dit alles past dank aan God. die ons dit alles gegeven heeft. In het bijzonder dankt spr. de oude generatie, die zooveel aan liefde en aan geld heeft gegeven voor de chool. Dank ook aan mej. Maan die al die jaren trouw op haar post bleef. Spr- stond daarna stil bij 1920, het jaar der pacificatie. De financieele positie werd toen ruimer en gunstiger. Toch moet onze actie en liefde voor de school blijven. Daar dreigen ge varen Daar waakt op een geest, die de opvoeding van onze kinderen wil maken tot een Staatszaak, zooals elders. We moe ten blijven ijveren voor onze vrije school. Het jaarverslag van den secretaris, den heer T. Los en het verslag van het hoofd der school, den heer J. W. Hoornenborg, getuigden van de bloei der school- Het financieel verslag van den boekhouder den heer S. Koci, was alleszins bevredigend. Hej verslag wees een eindcijfer aan van f 12.897.93% met een saldo verlies yari f 37.10%. In de plaats van de aftredende bestuurs leden. de Leeren K. Salverda en S. Kooi niet herkiesbaar, werden gekozen de heerei E. v. d- Pol en P. J. L. Batelaan. Nadat dank gebracht was aan de bestuursleden heengingen, sluit de voorzitter de vergade ring en eindigde de heer H. v. d. Pol met dankzegging. HILLEGOM BELGISCHE SCHOLIEREN OP BEZOEK Donderdag hebben 403 Belgische scholieren een bezoek gebracht aan de bloembollen- velden. Te circa half één arriveerde het ge zelschap per extra trein aan het station, onder leiding van mej. dr. Portenger en den eerw. heer Sternon. De Hillegomsche Har moniekapel was ter verwelkoming aanwe zig en speelde bij aankomst het Belgische Volkslied. Hierna werd in vier groepen een wandeling langs de bollenvelden gemaakt. Gewandeld werd langs de Loosterweg II, Pastoorslaan, Weeresteinstraat, Hoofdstraat, Stationsweg, v. d. Endelaan en de Oude Beek. Geluncht werd in de pakplaatsen van de N. V. F. Rijnveld en Zn., N. V. M. Waveren en Zn., N. V. A. C. v. d. Schoot en N. V. Gebr. van Zanten. Om 10 voor drie vertrok het. gezelschap weer hoogst voldaan naar België. Aan elke scholier werd een ruiker Narcissen ter herinnering medegege ven. Een tweede gezelschap scholieren, Bel gische en Engelsche, wordt 13 April ver wacht Jammer is echter dat door liet kou de weer de velden nog niet in volle bloei staan. KATWIJK a.d. RIJN TUINBOUWOVERZICHT Het gaat thans merkbaar worden, dat di voorraad vermindert- De aanvoer wordt ge ringer. Gelukkig, want als we enkele dagen mooi weer krijgen wordt de aanvoer jonge groenten aan verschillende veilingen zeker en gewis zoodanig, dat de prijzen aanzienlijk naar beneden gaan. De notee ringen waren deze dagen als volgt: Was- peen per kist van 20 k.g- f 0.30 tot f 0.50, Kroten per 100 k.g. f 1.251-60, Uien per 100 k.g. f 22,50, Roode en gele kool pe: 100 kg. f 1.602.10, Knolselderie per 10i stuks f 4-80—7.30, Prei per 100 kg. f 3.10— 3.50. Groene kool per 100 kg. f 2.10—3.50. KATWIJK AAN ZEE ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL Katwijk IL.R.C. I (Lisse) terrein Koestal ingang Cantineweg. KOUDEKERK BURGERWACHT De uitgestelde eindwedstrijd van de Bur gerwacht alhier, zal gehouden worden op Maandag 12 April a.s., des avonds van half acht tot half negen. Daarna zullen door den burgemeester do prijzen aan de winnaars worden uitgereikt. LEIDERDORP, BENOEMING Tot dirigent van het kinderzangkoor ,Hart en Stem" is benoemd de heer T. J- J. y.- d. Reydien, te Leiden. LISSE MOTOR-ONGEVAL Een motorrijder,, komende uit de richting Leiden, reed nabij de Vuursteeg alhier over een op den weg liggende steen en kwam hierdoor met zijn motorrijwiel te vallen. Hij schoof een eind over den weg en werd ern stig aan het hoofd gewond. De dichtbij wonende doctoren Duymaer van Twist en Haase verleenden geneeskundige hulp, rna de ongelukkige per ziekenauto naar het ziekenhuis te Amsterdam werd ver voerd. DIEFSTAL VAN BLOEMEN Ten nadeele van de fa. G. v. P. en Z. wer den ongeveer 3000 bloeiende Narcissen van het veld gestolen. PLUIMVEE-VEREENIGING Donderdagavond hield de pluimvee-ver- eeniging een ledenvergadering onder leiding van den heer N. J. Dol. Deze vergadering uitgeschreven omdat de laatstgehouden vergadering zoo slecht bezocht was, dat de zaken niet afgehandeld konden worden. Door den beschermheer, den heer J. C. de Haan, was een rondschrijven gezonden waarin -de leden werden opgewekt tot een bezoek aan deze vergadering om mogelijke bezwaren tegen den gang van zaken naar voren te brengen. De heer de Haan wees er bij den aanvang der vergadering op, dat het te betreuren zou zijn wanneer het voort bestaan der vereen, zou worden bedreigd. Spr. is er van overtuigd, dat dit ook door de leden zou worden betreurd. Daarom zou hij gaarne zien. dat deze avond de bespre kingen openhartig zullen zijn, hetgeen in het belang der vereeniging is. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Vervolgens werd bestuursverkiezing ge houden. Aftredend waren de heeren N. J. Dol, A. N. Ruigrok, K. J. Smits en A Veld hoven (allen herkiesbaar) Er werd voor ieder aftredende afzonderlijk gestemd. De heer Dol werd niet in zijn functie als voor zitter herkozen, doch in zijn plaats geko- de vroegere voorzitter de heer W. F Daudey. Deze wijde de benoeming aannemen en hoopte op volle medewerking van de medebestuursleden. De heeren A. N. Ruig- en K. J. Smits werden als bestuursleden herkozen. In de plaats van den aftredenden riissaris A. Veldhoven werd de pas af getreden voorzitter, de heer N. J. Dol ge kozen. Met applaus der vergadering werd door den heer Daudey de voorzittershamer van den heer Dol overgenomen. Besproken werd nu het houden van een tentoonstelling, die in November zal plaats vinden. •ftg CHR.-HIST. UNIE Woensdagavond werd in de Néd. Herv Kleuterschool door de Chr.-Hist. Unie een openbare propaganda-vergadering gehouden, tvaarin als spreker optrad de heer H. W. Ti- anus, van 's-Gravemhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Na een kort ojieningswoord van den heer Boot werd terstond het woord gegeven aan den heer Tilanus, die als onderwerp voor dezen avond had gekozen: De Chr.-Hist. Unie i de a.s. Verkiezingsstrijd. Spr. merkte op kdat het stembiljet in .ver band met de maatregelen genomen tegen kleine partijen wel iets eenvoudiger zal zijn dan andere jaren, daar thans een waarborg- storting door partijen moet worden gegeven. Zien wij naar andere landen rondom ons, zoo mogen wij ons nog verheugen in vrijheid van meening. Zien wij naar een land a's Spanje, waar de keuze wordt gesteld rood of wit en deze keuze zelfs heit leven kan kosten, zoo kunnen wij ons nog in volle vrijheid van gedachten uiten. Na een behandeling der grondswetswijzi- gingen stond spr. stil bij het regeering&beleid der laatste 4 jaren en memoreerde hoe deze jaren uiterst moeilijk zijn geweest. Bij een groote vermindering van het inkomen van het rijk, moesten grootere uitgaven worden geconstateerd. Spr. pleitte ook in het bijzonder voor een strenge handhaving van het geizag. Spr. be handelde vervolgens de verschillende regee- rirtgssystemen, welke zoo hier en daar wor den gehuldigd, doch achtte ze alle onaan vaardbaar voor het Ned. volk. Philips de lie slaagde er niet in hier te regeeren volgens Spaansche aard en ook de Fransche over- heersehing bleek het Ned. volk maar al te min te bevallen. De financieele zorgen der Regeering werd door spr. uitvoerig behandeld, alsmede de volkseconomie. Werd in 1930 geëxporteerd voor een bedrag van 1780 millloen gulden, in 1935 is dit teruggeloopen tot f 711 millloen, hetgeen een vermindering beteekeod van ruim 1000 millioen gulden. Ook het punt der werkloosheid vormt een groote zorg voor de regeering en zal ook voor het nieuwe kabinet hier een aware teak lig gen, waarin zij ook krachtig zal moeten in grijpen. Spr. zette hierna in het kort het beginsel der Chr.-Hist. Unie nog uiteen, waarna ge legenheid werd gegeven voor het stellen van vragen. NOORDWIJK BIJZONDERE VRIJW. LANDSTORM Vrijdagavond had in Café „De Zwaan*" "de laatste schietoefening plaats van de Afd. Noordwijk van den B. V. L. De deelname, die gedurende het geheele winterhalfjaar weinig te wenschen overliet, was dezen avond nog grooter dan anders, want door de goede zorgen van den plaatselijken lei der, den heer J. P. Goudriaan en van de propaganda-commissie, kon de laatste oefen avond worden omgezet in een grooten on- derlingen wedstrijd. Vijf en vijftig fraaie, nuttige of smakelijke prijzen waren, dank zij den steun van de vele landstormvrienden in onze gemeente, bijeengebracht. Hierom werd geschoten in drie afdeelingen. In afd. A. kampten de scherpschutters, in afd. B. de schutters 1ste klase en in af. C. de overige schutters. De voornaamste resultaten waren: Groep A scherpschutters: lste prijs: R. van Eeden met 95 p., 2de pr. J. v. d. List met 93 p., 3e pr J. H. A V J Weijden met 93 p. Groep B schutters lste klasse: lste prijs: Jac. Plaatzer W.zn., met 93 1 2de pr.: J P Meijers met 91 p., 3e pr. G. Waasdorp met 90 p. Groep C. schutters 2de klasse: lste prijs: J. E, de Ridder met 84 p.; 2de prijs: J. Kapteijn met 82 p.; 3de prijs: Jac. Meijers met 80 p. Alvorens tot het uitreiken der prijzen werd overgegaan, hield wethouder Meijer, die met den heer Ike liet gemeentebestuur vertegen woordigde, een korte toespraak tot de yef- zamelde schutters, waarin hij uiting gaf aan zijn waardeering voor het mooie instituut de B.V.L., den prettigen kameraadschappe- lijken geest roemde, die de bijeenkomsten steeds kenmerkt en de activiteit prees van den plaatselijken leider en zijn propaganda- commissie. Hierna werd overgegaan tot het uitreiken van de legpenning *n medalje en de brevetten. De legpenning, uitgeloofd door burgemees ter Van de Mortel, voor het hoogste gemid delde in de laatste 6 oefeningen, viel ten deel aan D. A. Luschen. De medalje voor het hoogste aantal punten in den bekerwedstrijd Zuid-Holland-West, was gewonnen door A. J. iv. d. Zalm, terwijl het brevet scherp schutter kon worden uitgereikt aan de hee ren: J. van BeeLeo, N. J. Casper, R. van Eeden, C. H. V. Floor, A. Frank, E. de Jong, G. Koelewijn, J. J. van der List, K. van der Meij, J. Passohier, Th. van Ruiten en Th. Steenvoorden. Tot slot sprak de heer Goudriaan nog een hartelijk woord van dank tot allen, die op eendgerlei wijze tot het welslagen van den avond-hadden meegewerkt. RIJNSBURG UITVOERING D.W.S. De Chr. Gymnastiekvereen. heeft als laat- e in de reeks van feestavonden weer haar gewone jaarlijksche uitvoering gegeven in het veilinggebouw „Flora", daartoe bereid willig afgestaan door het bestuur. Aanwezig waren talrijke genoodigden, o.a. de heer Metz, bestuurslid van de Ned. Chr. Turnbond, afgevaardigden van zuster- vereenigingen en van de Rijnlandsche Turnkring, de oud-leider van D.W.S., eenige leden van de gemeenteraad en ds. v. d. Loo. De burgemeester, de heer v. Heyst, hulp prediker der Ned. Herv. Gem. en ds. Broek stra. hadden bericht van verhindering inge zonden. De eere-voorzitter der vereeniging, de heer Bouman, opende 't samenzijn. In zijn openingswoord verwelkomde hij alle aan wezigen, speciaal bovengenoemde personen, alsmede de muziek, die onder leiding van den heer P. v. Delft, de oefeningen bege leidde en de avond verder vulde met pitti- RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 9 APRIIj Programma 3: 8 00 Keulen of div.; 9.20 Deuts of div.; 10.50 Parüa R; 12.20 Brussel VI; 14.33 Droitwich; 15 05 Keulen; 19.06 PartJs R; 19.20 Berlijn; 21.20 Droitwich; 21.40 Brusseu Fr; 22.20 Berlijn; 23.20 R. Danmark of div. Program-ma 4: 8.00 Brussel VI. of div.; 9.20 Gram -muz. GRD; 10.35 London Reg; 12.50 Droit wich;' 13.35 Londen Reg; pl.m 15.10 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.45 Droitwich; 20.20 Gram-, muz. GRD; 22 Droitwich; 23.05 London Reg ZATERDAG 10 APRIL Programma 3: 8.00 Keulen of div.; 10.50 Pa rijs R; 11.2-0 Keulen; 12.20 Brussel VI; 13.20 Keulen; 14.35 Bdussel VI; 15 20 Keulen; 17.20 Parijs R; 18.20 London R; 19'.20 Keulen; 21. Brussel VI.; 21.30 Brussel Fr; 22.20 Be-lijn Programma 4: 8.40 Brussel VI. of div.; 9. Gram -muz. GRD; I0.v5 London Reg; 11.20 Drc wich; 14.20 London Reg; 15.35 Droitwich; 16. London Reg: 17.20 Droitwich; 18.20 Diverse 19.05 Droitwioh; 21.40 Weenen of div.; 22. Droitwich Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 April a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix. Rapenburg 9, telei- 807, E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef, 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8,Oegst- geest, telef. 274. KLEERMAKERIJ ~E- 'S-GRAVENHAGE AMSTERDAM Lange Houtstraat 26 Heerengracht 440 (Adv.) De vorzitter der vereeniging, de heer Heemschut, werd gecomplimenteerd van wege zijn 12%-jarig voorzitterschap van D.W.S. Daarna kwam D.W.S. in actie, onafgebro ken door tot half twaalf, met slechts een goed kwartier pauze. Het is ondoenlijk "t geheele program, dat afgewerkt is te be spreken. De leden hebben allen, van klein tot groot, gedaan wat ze konden en we ge- looven niet te veel te zeggen als we van een zeer goed geslaagde uitvoering spre ken. Er was voor elk wat wils. Verbazingwek kende krachttoeren der heeren, maar ook eenvoudige oefeningen der kleuterso die niet minder in de smaak vielen. Er was luim b.v. blaastrappen door jongens; er was ook vlotheid b-v. 't lintenspel door de meis jes. Er was kracht, maar er was ook de schoone vorm, b.v. in de knots-oefepingen, en oefeningen in vloeiende vorm door de dames. Zoo zouden we door kunnen gaan. Het is niet noodig. Ieder die D.W.S. kenf weet dat 't. af is wat ze geeft. Een bijzonder woord an dank .verdienen wel de leidsters en leiders, die er ontzaglijk veel werk aan gehad hebben om 't zoo te krijgen. Vermelden we eindelijk nog, dat de hee« ren A. Bouman en P. v. Delft een practe tige bloemenmand aangeboden werd. CHR. JONGELINGSVEREENIGING De J.V. „Onze hulp is in den naam dos Heeren" heeft haar 59ste jaarvergadering gehouden in samenwerking met de Kna- penvereeniginsr. De heer v. Heyst, hulppred., opende de vergadering op gebruikelijke wijze en wees in zijn openingswoord op de zegenrijke ar beid van de Jongelingsvereen. Door secretarie penningmeester en biblio. thecaris werden de verslagen uitgebracht, meest op njm. De beide afdeelingen Noord en Zuid hebben thans vijftig leden. De avond werd verder gevuld met ver schillende luimige en ernstige voordrach ten .alsmede eenige keurige inleidingen Ook de Knapenvereen. bracht nog ver lag uit over haar werkzaamheden. De vergadering had een zeer geanimeerd verloop en werd laat in de avond, eigehlijk reeds nacht, door den heer v. Hevst ge sloten. b SASSENHEIM JUBILEUM °p 22 April a.s. hoopt 'do Heer P. Meijer aen dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar m dienst der gemeente trad. Het zal de heer Meijer zeker niet aan dag" ontbreken op deze jubileum- VERKEERSMISERE Het tramverkeer is gisteren den geheeleni namiddag tengevolge van enkele ongeluk ken ernstig gestoord geweest. Allereerst derailleerde om e.a. 2 uur een wagen ter hoogte van de Postbrug waar door gedurende een uur de lijn geheel ver sperd was en de passagiers genoodzaakt waren over te stappen op een tram welke zich achter het versperde spoor he vond. Deze storing was nog niet opgeheven toen in de Hoofdstraat ter hoogte van het post kantoor de lijn andermaal versperd werd door een zwaar heiaden vrachtwagen waarvan de vooras was gebroken. Tusschen deze bedrijven (kwamen aan de Warmonderweg twee autot's in botsing, waardoor heide wagens werden beschadigd, Deze konden echter op eigen krachtt de lijn verlaten. Eerst omstreeks 4 uur was ook het twee de obstakel verwijderd en kon het tramver keer op normale wijze worden hervat. Het verkeer was echter dermate in de war ge raakt dat ook in den avond nog niet op geregelde loop der trams kon worden ge rekend. VOORHOUT BIJZ- VRIJW. LANDSTORM De afd. Voorhout der B.V.L. heeft haar oefeningsseizoen, onder leiding van den commandant der afd. den heer J: Verdegaal gesloten, met een avond waarop om prijzen werd geschoten. De burgemeester leidde met een kort openingswoord dezen avond in en evenals vorig jaar loofde spr. een geldprijs uit, t.w- één geldprijs voor een hoogste serie en twee prijzen voor het hoogste aantal punten. Dezen avond werd' over drie series geschoten, waarbij een, puntenaantal kon worden behaald van 150. De prijzen werden als 't volgt gewonnen: Groep scherpschutters: lste pr. J. Boere met 137 pnt; 2de pr. Th, Berbee met 136 p; 3de pr. M. Mosseveld met 134 p; 4de pr- J. Nijssen mat 132 p. Groep A: le pr. N. v. Wieringen met 138 p; 2e pr. L. O. Kortekaas met 134 p: 3do pr. L A. v. d Lans met 132 p; 4e pr. J. Floor met 130 p. Groep B.le pr. N. Th v. Schie met 134 p; 2de pr. M. C. Zonneveld met 127 p; 3da pr- A. v. d. Geer Lzn. met 123 p. Een geldprijs van den burgemeester voor de hoogste serie werd gewonnen door X, Floor met 49 p. (max. 50 p.) Door N. v. Wieringen en J. Bocre werct liet hoogste aantal punten geschoten, resp, met. 138 en 137 pt. Na de uitreiking der prijzen door den afdeelïhgscommaniant J. Verdegaal. welke nog een opwekkend woord sprak betreffen de het volgende seizoen, werd het afgeloo pen seizoen als gesloten beschouwd- COLLECTE-OPBRENGST Door het plaatselijk comité van „Jong Holland snakt naar werk", werd evenals op meerdere plaatsen een collecte gehouden, welke het mooie bedrag van f 57.S0 op bracht. (V.j. f 25.70). V

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6