IBIS SHAG Dobbelmcmn lekker... man! ïMUiiaMsa»: VRIJDAG g APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. a heerlijke vruchten van een heroïeke worsteling Zij zijn tot rijke ontwikke ling gekomen onder de leiding van het Huis van Oranje. Deze geestelijke vrij- - heid en deze politieke vrijheid zouden door de dictatuur vernietigd worden. De toestanden in verschillende landen van Europa geven voor wie niet ziende blind is, een duidelijk onderwijs. D»e vrijheden worden bedreigd door alle revolutie in principieelen zin. Ook door de abdicatie van het gezag, door de regeeringsloosheid de wetteloosheid en de rechteloosheid der volks. Ziet naar Spanje en Frankrijk. Geen eenheidsfront Al heeft de dictatuur aldus spr. in Nederland. Gode zij dank, geen kans van slagen, toch kan de actie van de voorstan ders ervan belangrijke schade toebrengen aan de samenwerking tusschen Regecring en volk en aan de vastheid en de innerlijke rust des volks. Van een „eenheid door democratie" wil spr- echter niet weten. Zulk een eenheidsfront schijnt sterk in negatie ven zin, maar het is zwak en gevaar lijk zoodra het op positieven arbeid aan komt. Slechts met geestelijk-zedelijke middelen, met een positieve staatkunde is het gevaar te bezweren. Democratie is geen vaststaand begrip. Er is een revolutionaire en een in den histori- schen zin van het woord, anti-revolutionaire democratie. Deze beide staan èn in uitgangs punt èn in doelstelling diametraal tegen over elkaar. Een democratie, rustend op de leer van de volkssouvereiniteit kent geen principiee len weerstand tegen de dictatuurgedachte, aangezien deze gedachte uit dezelfde grond overtuiging opkomt, op hetzelfde grondbe ginsel appelleert. De nooden des levens kunnen groepen dichter bijeen brengen, doch de grondover- tuigingen blijven de verhoudingen beheer- schen. Politieke samenwerking De ^nti-revolutionair neemt dit si^udpunt niet in, omdat hij naar verdeeldheid wil strevendoch om des beginsels wil. In zijn isolement, in zijn principieele zelf standigheid ligt zijn kracht. De samenwerking met anderen wordt be- heerscht door: Ie het gemeenschappelijk be lijden van de souvereiniteit Gods, van hel Overheidsgezag bij Godes gratie, van de geldigheid van Gods wet voor de Overheid en voor het staats- en maatschappij-leven; 2e het gemeenschappelijk aanvaarden, be veiligen en versterken van de Christelijke grondslagen van ons volksleven en 3e. ge noegzame principieele en zakelijke overeen stemming met betrekking tot de algemeene, de financieele, de sociale en de economische politiek en haar urgente vraagstukken voor de naaste toekomst. Zoo gesteldmoet een samenwerking in 'den algemeenen en positieven zin wel te onderscheiden van een tijdelijk samengaan voor een bepaald doel of uit nood tus schen de zg. linksche partijen en onze partij niet mogelijk worden geacht De samenwerking met andere partijen hangt niet alleen af van haar programma's doch ook van het beleid, dat haar optreden bij de stembus kenmerkt en voor den par lementairen arbeid in de eerstvolgende periode in het vooruitzicht stelt. Het zal ons verheugen aldus spr. als tr op zulk een samenwerking gegrond uit zicht bestaat. De gereserveerde uitspraak is niet vreemd gezien de achterliggende jaren. Wat in die jaren, en ook nog in den laat- sten tijd, telkens heeft getroffen is dit, dat de leiding van de Roomsch-Katholieke Staatspartij met geen enkel in het open baai- gesproken woord is ingegaan tegen het op treden van een deel der Roomsch-Katholie ke pers. In het maandschrift dier partij en in haar propaganda-orgaan wordt telkens critiek uitgeoefend op uitlatingen beschou wingen of meeningen van leden van hel huidige Kabinet. Daarop maken wij zake lijk genomen geen aanmerking. Maar daar om treft het des te meer. dat nimmer iets is opeernerkt over uitlatingen, beschouwin gen of meeningen van sommige Roomsch- Katholieke organen inzake de Regeerings- politiek, den leider van het Kabinet, de houding dei anti-revolutionairen, of de ge dragslijn van de Roomsch-Katholieke Ka merclub, welke op zijn zachtst gezegd toch vreemd aandeden. Zelfs werd in het open baar tegen zulk geschrijf voor zoover ons bekend is. nimmer de vinger ter waarschu wing opgeheven- Begrijpelijkerwijze kon dit niet nalaten een ongunstigen invloed op de verhoudingen te oefenen. Te zeggen, dat de hier bedoelde persorganen, in geen enkel opzicht een officieel karakter dragen, is ze ker niet afdoende ter verklaring van dit verschijnsel, laat staan ter verdediging daarvan. 'Aan parlementaire samenwerking tusschen Sociaal-democraten en anti-revolutionairen 'denkt niemand in onzen kring, zoo vervolgt spreker De sociaal-democratie draagt een princi pieel karakter en leeft uit de revolutionaire democratie. Dit blijkt ten overvloede uit de houding van soc.-democraten tegenover de bezetting van fabrieken. De financieele politiek van de soc.-demo- eratie, haar houding tegenover 's lands de fensie, haar streven naar een economische staat sordening, die uitloopt in staatsal- marht verhindert mede zulk een samen werking. Ten slotte riep spr. op tot het deelnomen aan de verkiezingscampagne in anti-revolu tionairen zin. Deze campagne zal zeep zwaar zijn waar de critiek samentrekt op Dr Colijn, den leider van de Regeeringspolitiek. Toch is het on.s, zoo riep spr. uit een behoefte, een voorrecht en een eere onder hem als onzen lijstaanvoerder ten strijde te trekken. (Toen de heer Schouten deze •woorden gesproken had klonk oen daverend applaus, dat aanzwol tot een ovatie.) De spanningen in het internationale le ven nemen toe. de ontzaglijke opvoering Van de bewapening vervult iecler met zorg en kommer. Ons stoffelijk volksbestaan stelt ons voor ïnoeilijke. schier onoplosbare vraagstukken. De geestelijk-zedelijke constellatie van ons volk wordt van vele zijden aangetast; jiioor revolutionair extremisme en valsch, conservatisme. Het positieve protestantsche Christendom ondervindt in zijn staatkundi ge en maatschappelijke werkzaamheid groo- te schade van een theologie, die als conse quentie met zich brengt, het doorsnijden van den hand die de levensactie op het ter rein van staat en maatschappij aan het Woord des Heeren bindt. De verdeeldheid grijpt om zich heen. 1-Iet optreden van de Chr. Nationale actie, waarvoor geen enkele principieele nood zaak bestond, is het laatste tot droefheid stemmende verschijnsel ervan. De positie en de roeping van de Gereformeerde gezind heid in ons vaderland had moeten leiden tot het afzien en het voorkomen van dit politieke schisma. Temidden van dit alle® gaat de A.R par tij, in de wetenschap van eigen kleinheid en zwakheid zonder vrees ten strijde. God regeert. Wij gaan aldus besloot spr. ten strij de voor het aloude anti-revolutionaire be ginsel, met overgave van ons zelf, ten bate van ons Volk en ons Vaderland. I-Iet Calvi nisme is do oorsprong en waarborg onzer constitutioneele vrijheden- De revolutie laat slechts vrijheid om amen te zeggen op haar decreten. Het Cal vinisme geeft de vrijheid van consciëntie, opdat een iegelijk God kan dienen naar de inspraak van zijn hart. Wij gaan ten strijde in het geloof, dat de dichter uitzong in den Psalm: Gods rechterhand is hoog verheven!" Dit psalmvers (Ps. 118 8) werd na de rede van den heer Schouten staande door ae aanwezigen gezongen. Onder daverend applaus werd daarna be sloten het volgende telegram aan H.M. de Koningin te zenden: De Anti-Revolutionaire Partij, in De- putatenvergadering bijeen te Utrecht, met dankbaarheid gedenkende den zegen des Almachtigen aan Vaderland en Volk onder het bewind van het Huis van Oranje in het verleden ge schonken en ook in deze tijden besten digd. met heel de natie verheugd over de blijdschap in het Koninklijk Gezin, verzekert Uwe Majesteit de onderda nigheid van heel het Anti-Revolutio naire volk en bidt Haar en Haar Huis Gods hulp in moeilijke dagen toe. J. SCHOUTEN. Voorzitter. Na de voorlezing van dit telegram werden staande twee coupletten van het Wilhelmus gezongen» tedoen met op zichzelf staande toestanden in een bepaald land. Neen, wie het fascisme of het nationaal- socialisme in zijn diepere beteekenis wil verstaan, zal het allereerst moeten beschou wen in zijn geestelijke structuur en dan ver der niet over het hoofd mogen zien dat voor de overgroote massa der volgelingen die geestelijke structuur zich kristalliseert tot ontevredenheid over de werking van het parlementaire systeem. Een internationale strooming Zoo gezien is de beweging internatio naal van aard en daarom niet aan natio nale grenzen gebonden. Dat was de Fransche Revolutie van 1789 niet, dat waren de denkbeelden van 1S48 niet, dat is ook niet het geval met de fascis tische staatsgedachte. Daarom is het volstrekt verwerpelijk het Nederlandsche nationaal-socialisme slechts te zien als een van de vele partijtjes waaraan ons goede land zoo rijk is. Integendeel, het is te zien als de uiting van een interna tionale geestelijke strooming die zich niet laat terughouden door steenen pa len die de grens tusschen land en land aangeven. In dit opzicht is het op één lijn te stel len met het na 1917 sterk naar voren ge komen communisme, dat hoewel dit en het fascisme eikaars doodsvijanden zijn in zijn practische staatsopvatting sterke familietrekken met het fascisme vertoont. Bij beide keert men zich tegen den 19e-eeuwschen rechtsstaat en bolde wenschen dien rechtsstaat te zien omgezet Jn een machtsstaat die aan geenerlei boven hem staand recht gebonden is en die in zijn bevoegd heden geen enkele beperking gedoogt Als men dan ook het oog over Europa laat rondgaan, dan blijkt het constitutionecl-par- lementaire stelsel nog maar in weinig lan den geheel ongeschonden te zijn gehand haafd. Daarvoor moet een bepaalde oorzaak zijn aan te wijzen. Anders toch zouden de afwij kingen niet zoo algemeen zijn. Als één der algemeene oorzaken moet ze ker genoemd worden de verzwakking van het gezag, niet alleen in de sfeer van het staatsleven, maar ook in de maatschappe lijke levenskringen. wegwerken van de euvelen die, ook naar onze opvatting, aan de practijk van het con- stitutioneel-parlementair stelsel verbonden zijn, zoodra het gaat om gemeenschappelij- ken opbouw, dan blijkt dadelijk van diep verschil terwijl het door velen ingenomen standpunt met betrekking tot het parlemen taire stelsel juist de fascistische critiek in het leven houdt. Op dat gemeenschappelijk bouwen komt het intusschen in de eerste plaats aan. Meermalen heb ik uitdrukking gege ven aan mijn rotsvaste overtuiging.dat hier te lande noch het communisme, noch het nationaal-socialisme voet aan de grond zullen krijgen. Wat het natio naal-socialisme aangaat, hangt dit af van de verdere werking van ons con- stitutioneel-parlementaire stelsel. En voorts moet er principieel verweer zijn. En dat niet alleen afwerend doch voor al ook bouwend, door fouten te erken nen en op te ruimen, door niet te dein zen voor noodzakelijke hervormingen in Staat en Maatschappij. Ter bereiking van dit doel is evenzeer als bij tal van concrete maatregelen op ander terrein, samenwerking noodig van allen die de gevaren in hun wezenlijk revolutionair karakter onderkennen en bereid zijn ze in Christeiijk-nationalen zin tegen te treden. Onze roeping in deze tijd En daarmee kom ik tot de vraag wat onze roeping meebrengt met betrekking tot deze gewichtige tijdvraag. Onze roeping! Daar mee bedoel ik allereerst de roeping van onze eigen groep. Want wel zijn we ons bewust, dat we een betrekkelijk klein deel van het Nederlandsche volk uitmaken; wel weten we naar den mensch gesproken dat we nimmer de meerderheid van het kiezersvolk achter ons vaandel meekrijgen, maar dat ontheft niet van den plicht om er naar te staan den volksgeest in den door ons ge- wenschten zin om te zetten. En dan is het voor ons boven elke twijfel verheven, dat zulk een rotsvaste overtuiging, dat een weerstand biedende, dat een over winnende kracht alleen maar te verwerven is, wanneer zij haar grond vindt in een onverzettelijk geloof in de heilige ordinan tiën Gods voor het menschelijk leven op aarde; ook voor de staatkundige en maat schappelijke uitingen er van. Dat was het wat Groen bedoelde toen hij TEGEN ALLE REVOLUTIE HET EVANGELIE Een woord van den minister-president Aan het slot der vergadering sprak Dr. II. C o 1 ij n de deputatên toe. Daar ook deze rede in druk verschijnt en qus algemeen ver krijgbaar is, volstaan we met een vrij kort uittreksel. De politieke toestand en de Een goede 15 jaar geleden deed Prof. Anema een geschrift het licht zien, dat de titel voerde „Onze tijd en onze roeping". Het was de tijd. waarin men gaarne ge waagde van benauwende problemen aie „omhoog gestuwd" werden. De stroomingen en richtingen van de toenmalige jaren, voor zoover die althans ook in onze gelederen vielen waar te ne men, werden door hem onder het oog ge zien en besproken. Dat dient nog te geschieden en vaak „heet van den rooster". Met name geldt dit op het terrein van de staatkunde. Daar immers gaat het niet in de eerste plaats om bespie gelingen, maar om daden. Regeeren is doen, Is handelen, is tegengaan van slechte en bevorderen van goede beginselen. Heel wat van hetgeen we omtrent 1920 als gewichtig meenden te moeten zien, bleek achteraf van geringe of zelfs van ge heel geen beteekenis te zijn geweest. Dat kan ons ook nu overkomen en met dit voor behoud vraag ik thans uw aandacht voor onzen tijd en onze roeping daartegenover. En dan beperk ik mij niet tot verschijnselen in eigen kring ik laat die zelfs nagenoeg geheel rusten maar ik benut deze gele genheid om mij te richten tot U en mede tot het Nederlandsche volk als geheel, om te wijzen op wat ons volksleven bedreigt cn wat we hebben te doen om dreigende geva ren te weerstaan. Ik breng daarbij over financieele, econo mische en sommige andere practische aange legenheden niet meer in het midden dan in het verband mijner rede strikt onvermijde lijk is. De gelegenheid daarover te spreken, zoomede over het regeeringsbeleid der laat ste vier jaren, zal er binnenkort overvloedig zijn. Slechts vergunne men mij thans deze algemeene opmerking, dat de toestand van ons land door de gevoerde politiek in finan cieel en economisch opzicht thans aanmer kelijk gunstiger mag worden genoemd dan toep het huidige Kabinet vier jaren geleden zijn taak aanvaardde. Het bewijs voor die stelling zal ik, waar het pas geeft, in de volgende weken leveren. Voor deze vergadering bepaal ik mij voor al tot de algemeene politieke toestand in verband met de a.s. verkiezingen. Voor de eerste maal sinds het midden der vorige eeuw worden de verkiezingen ge voerd in het teeken van den strijd tegen nf vóór het behoud van ons constitutioneel par lementair regeeringssysteem. Op zichzelf ware daaraan voor Nederland niet al te veel gewicht te hechten, want er is niemand die in ernst met de mogelijkheid rekent, dat de constitutioneele monarchie met Oranje aan het hoofd vervangen zou worden door een systeem waarbij Oranje in de schaduw zou komen te staan van een der onderdanen en de rechtmatige volksinvloed, zooals die tot uiting komt in een door vrije verkiezingen in het leven geroepen volksvertegenwoordi ging, zou worden vernietigd. Zonder een helder begrip echter waarom het bij dit alles gaat. zonder bewuste activi teit bij het verweer, kan er ook te onzent an immuniteit tegen dit gevaar niet wor den gesproken. Immers men heeft hier niet te doen met op zichzelf staande toestanden zondere persoonlijkheid, men heeft evenmin EEN LEVENSDOEL, DAT NOOIT VEROUDER7 Voor mij, één zucht beheerscht mijn leven, Eén hooger drang drijft zin en ziel. En moog' mij d'adem eer begeven, Eer ik aan dien heil'gen drang ontviel, 't Is om Gods heil'ge ordonnantiën, In huis en kerk, in school en staat, Ten spijt van 's werelds remonstrantiën, Weer vast te zetten, 't volk ten baat, 't Is om die ord'ningen des Heeren Waar Woord en Schepping van getuigt, In't volk zóó helder te graveeren, Tot weer dat volk voor God zich buigt! Dr. A. KUYPER in 1897 Een tweede grief gold de werking der par lementaire machine. Veel van de klachten over het Parlement zijn. althans voor Ne derland. ongegrond te achten. Wel is juist de grief, dat de Parlementen in de laatste halve eeuw, ook bij ons, de grens van redelijke bevoegdheid meermalen getracht hebben te overschrijden. Het bud getrecht der Staten-Generaal verloor veel van zijn oorspronkelijke beteekenis. Er was vaak tc grooten aandrang op ver booging der uitgaven, zelfs dan als de Re geering verklaarde de middelen daartoe niet ter beschikking te kunnen stellen. 'k is het kwaad om door middel van moties aan de Regeering op te dragen be paalde maatregelen te nemen ook als be kend is dat de Regeering er geen gevolg aan kan geven hoewel afnemend nog niet geheel verdwenen. In de derde plaats mag men niet uit het oog verliezen, dat ons kiesstesel. met zijn op de spits gedreven mathematiek de politieke splijtzwam onder ons volk dermate heeft bevorderd, dat het besef van nationale een heid en de bevordering van nationale be langen er door naar den achtergrond wer den gedrongen. Eindelijk mag ook niet worden nagelaten te wijzen on het misbruik, dat overal werd gemaakt en nog wordt gemaakt van som mige grondrechten der ingezetenen, zooals de vrijheid van drukpers, het recht van vereeniging en vergadering met bijkans on gelimiteerde vrijheid voor laster en op ruiing Het is tegen deze feilen van de 19c-eeuw- sche staatsvormen dat een algemeen ver breide reactie tot utiing kwam. Voorname lijk. helaas! in den vorm van algeheele om keering van het bestaande. Er is een extre misme zich als fascisme of nationaal-so cialisme aandienend dat zijn critiek richt op de verdwijning van ons constitute mee 1- parlementair stelsel en niet gericht is op verbetering, waar die verbetering noodig is. Er is een ander extremisme, dat de laat ste maanden wel wat minder luidruchtig is, doch in wezen nog gevaarlijker dan het fascisme, omdat het niet slechts den grond slag van ons staatkundig leven, met zijn gewaarborgd0 vrijheden, aantast, doch ook opzettelijk gericht is op algeheele omwen teling in de sfeer van het gezin en van de maatschappij. Geen eenheid van tegenstanders Nu trekke men daaruit niet de conclusie, dat wat er nu aan politieke richtingen in Nederland overblijft als een eenheid mag worden gezien, wijl deze alle zich keeren tegen fascisme, nationaal-sociaalisme of communisme. In de afweer moge er zekere ereenikoanst in doelstelling zijn, als het aankomt op de bepaling van het positieve standpunt blijkt er echter groot verschil aanwezig. Want zoodra het gaat om. bet zijn gevleugeld woord deed hooren: Een Staatsman niet, een Evangeliebelijder! Dat hield geen miskenning in van de waarde van staatkundige opvattingen; dat bedoelde juist den grond aan te geven waaruit een gezond staatkundig leven alleen voortkomen kan de krachtbron aan te wijzen waardoor het gedreven wordt, want de Heilige Schrift, zij doet ons de beginselen kennen waarnaar in het Staatkundig leven behoort te worden gehandeld. Zoo leert ze ons de volstrekte Souvereini teit Gods over hemel en aarde beide; zoo wijst ze den oorsprong van elk gezag aan, maar ook de grenzen waaraan dal gezag gebonden is. Zoo leert ze de gehoor zaamheid die de mensch ook tegenover af geleide Souvereiniteit te betrachten heeft, maar ze kent hem tevens ook de vrijheid toe waarmee Christus den mensch heeft vrijge maakt. Richtlijnen voor het maatschappelijk leven worden ons in overvloed geschonken en haar wijsheid, ook voor alles wat het aardsche leven betreft, vervult met den diepsten eerbied. Als kenbron en toetssteen voor onze gedragingen op staatkundig en maatschappelijk terrein is het gezag der Schrift voor ons beslissend. Onze taak bij de stembus is nu het Neder landsche volk er van te doordringen, dat bij de Schrift alleen waarachtige veiligheid te vinden is tegen al de ontwrichtende fac toren waartegen we te worstelen hebben. Er is geen menschelijke dwaling denkbaar waartegen de Heilige Schrift ons geen re- meaie bieden zou. Met de vraag hoe sterk onze fractie straks zal zijn hebben we bij de stembus niet te maken. Daar gaat het niet om vorming van Kabinetten, maar om de zegepraal van het eigen beginsel, om de winnende kracht van een antirevolutio naire Staatkunde en om den grondslag waarop deze rust. En dan valt niet te betwisten, dat de plaats die onze Staat kundige richting, te midden van andere, inneemt onderons volk aan waardeering gewonnen heeft. De rustige kracht waar mee de A.R. fractie in de Tweede Kamer en zoo ook elders haar vaak moei lijken plicht heeft volbracht, getuigde niet alleen van juist inzicht in de nooden van dezen tijd, maar evenzeer van moed om verantwoordelijkheid te dragen. Ge hebt een zedelijk recht om onbe schroomd voor het kiezerskorps te treden en het opnieuw vertrouwen te vragen voor de komende vierjarige periode. En dat niet op grond van wat eenigen onzer gedaan hebben in de achter ons lig gende jaren, maar op grond .van de beginselen waarnaar zij gehandeld hebben. Meer dan ooit bestaat aan de doorwerking van die beginselen behoefte. Als men let op de in kracht toenemende factoren van ont kerstening in ons volksleven dan kan niet worden ontkend, dat de invloed van de Christelijke levensbeginselen op het terrein van de Staatkunde ve rsterkt dient te worden. Alle andere bestrijding van de verzwak kende krachten is slechts negatief van aard. Ze is dan bloot afwerend, terughoudend. Maar wat noodig is, zijn andere levensim pulsen. Een woord tot het Nederlandsche volk Ik richtte mij allereerst tot U, omdat udj zooveel jaren met elkaar in band van hechte trouw vereenigd zijn geweest. Maar ik geloof bij deze stembus ook een woord tot het Nederlandsche volk als geheel te mogen richten. Tot dat volk van Nederland zeg ik dit: de stembus van 1937 beslist over hel bewinA in de komende vierjarige periode en die periode zal. nog belangrijker zijn dan de vier jaren die voorbij gingen. Immers, het dieptepunt van de wereldcrisis ligt ook voor Nederland achter ons. Wij staan er beter voor dan menig ander land wanneer In de komende jaren een beleid ivordt gevoerd dat. evenzeer met de werkelijkheid rekent als zulks in de verstreken periode het geval was. Zeker, de moeilijkheden die nog te overwin nen vallen, blijven groot. De financieele toestand is nog alles behalve gezond, terwijl de landsverdediging ongetwijfeld nieuwe belangrijke uitgaven noodig maakt Het be drijfsleven zal geleidelijk moeten worden vrijd van de boeien waarin het gekluisterd werd, gekluisterd moest worden om hei voor ondergang te behoeden. Het vraagstuk van verruiming van werkgelegenheid is nog even nijpend als het de laatste jaren was. Dit alles ligt nog voor ons, maar die moei lijkheden kunnen, onder voorzichtige leiding grootendeels tot oplossing worden gebracht. evenzeer als, door een roekelooze politiek, de toestand voor vele jaren kan worden be dorven. Waar ik vier jaren, in goede saamwerking met mijn ambtgenooten, door God gesterkt, bijna boven gewone menschelijke kracht ge zwoegd heb om ons volk zoo goed mogelijk door dezen zorgelijken tijd heen te helpen daar voel ik mij gerechtigd tot den oproep aan het Nederlandsche volk om althans het k arakt er van het gevoerde beleid bij deze stembus te steunen. Wij anti-revolutionairen zijn altijd een minderheid, een kleine minderheid ond ons volk geweest. En toch hebben onze vade ren hun stempel gedrukt op ons volksleven. Zoozeer zelfs dat, na eeuwen, de sporen daarvan nog merkbaar zijn in kringen die met het levend beginsel van het Calvi nisme gebroken hebben. De zuiging van de in het Calvinisme wortelende levensuitingen doet zich in breederen kring dan den onzen gevoelen. Historisch gezien reikt onze invloed verder dan het Calvinisme „bij den tel", om een woord van Kuyper te gebruiken. Daarom is de potentieele invloed van de anti-revolutionaire beginselen grooler dan uit dien tel van het aantal belijdende Calvinisten kan worden afgeleid Wat zal ik dan anders kunnen zeggen dan dit: Blijft Uzelf!" Dat is in zijn diep sten grond: plaatst Uzelf op den achter' grond en luistert naar wat God van verlangt. Want uit Hem en door Hem en tot Hem zijn alle dingen. GEMENGD NIEUWS Tegen afsluitboom gereden Te water geraakt en gewond Gisteravond om acht uur reed de onge- veer 23-jarige J. Keuning wonende te Hare n. od zijn motorrijwiel op den Rijks straatweg te Groningen. Op de duo zat de ongeveer even oude Klunder, eveneens woonachtig te Haren. Zij waren op weg van Haren naar Peize. Bij het Punt bemerkten zij, dat de brug over het Noord-Willems- kanaal was afgedraaid. Zij botsten tegen de afsluitboomen. Klunder sprong van het rij wiel, doch geraakte te water- Keuning viel ook naar beneden en kwam eerst op een boot terecht en viel vervolgens eveneens te water. Hij werd ongeveer honderd meter door de boot meegesleurd en tenslotte door den schipper gered. De duopassagier was inmiddels door omstanders op het droge ge bracht. Deze kreeg geen letsel. Keuning had inwendige kneuzingen bekomen en werd door dr Ereiman behandeld. Tegen den motorrijder, die niet in het bezit van een rijbewijs was, is proces-ver baal opgemaakt. Zijn vrouw zwaar lichamelijk letsel toegebracht Vijf jaar gevangenisstraf geëischt Gister stond voor de arrondissementsrecht bank te Breda terecht J. J. F. A. P. uit Tilburg. P. heeft in den nacht van 4 op 5 Februari, onder de gemeente Tilburg, zijn echtgenoote, Maria de W., opzettelijk zwaar lichamelijk letsel toegebracht, waardoor zij kort daarna aan de gevolgen is overleden. Er werden in deze zaak acht getuigen ge hoord, waarna de officier van justitie tegen verdachte een gevangenisstraf van v ij f jaar eischte. Uitspraak 22 April. Een aardbeving geregistreerd In Limburgsche mijnstreek? Woensdagmiddag ongeveer half vier is op de seismograaf van het geologische bureau te Heerlen een aardbeving geregistreerd, die vo'gens het geheele beeld zeer dicht in de nabijheid moet hebben plaats gehad. He) seismogram komt het meest overeen met dat van de aaribe\ ing van 12 Novem ber 1934 en vooral van 18 December 1931, die eveneens in de Limburgsche mijnstreek haar oorsprong had Deze laatste werd alleen te Heerlen, de Bilt en Straatsburg geregistreerd. De dichter- bij gelegen stations, b.v. Uccel, vermeldden haar piet in het bulletin, .Waarschijnlijk i VOOR DE PIJP Rooki IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. (Adv.), Hoogste stand te Reval 769.0. Laagste stand te Vestmanör 739.3. Stand vanmorgen halftwaalf 760.7. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige in het Zuiden wellicht toenemende wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, aanvankelijk iets zachter. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De depressie in het W. dringt tot in hef Poolgebied door. Op Jan Mayen daalde de luchtdruk sinds gister 14 mm. Het hoogste minimum ligt nog ten Z. van IJsland. Een langgerekte secundaire depressie strekt zich ver naar het Z. uit en reikt tot de breedte van de Straat van Gibraltar. Het gebied van hooge luchtdruk boven Finland vertoont weinig verandering, dat in Z.-Frankrijk trok naar het O. In het geheele waarnemingsgebied bleef de temperatuur boven normaal met groote vochtigheid en overal bewolkt weer en op vele plaatsen kleine hoeveelheden en op enkele plaatsen groote hoeveelheden regen. In een strookvormig gebied langs de Oost zeekust komt mist voor. In de Alpen is do temperatuur nog zeer laag Jungfraujoch minus 11 graden C.), de hooge toppen ste ken thans echter weer boven het wolkendek uit. In Frankrijk zijn de winden krimpend en zal het wel spoedig gaan regenen. Langs de Oostkust van Groenland stroomen uiterst koude luchtmassa's naar het Zuiden. Het is te voorzien dat in onze omgeving de wind uit het Z. zal blijven waaien met zacht weer. doch dat de zware bewolking en de kans op tijdelijk regen zullen aan* houden. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 13.0 C. 10 APRIL Zonsopgang 5.17 uur, zonsondergang 6.48 uut Maan op vm. 4.28 uur, onder nam. 6.18 uus VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 10 APRIL Van 's avonds 7.18 uur tot 's morgens 4.44 uua AMSTERDAMSCHE BALLAST MIJ. Een belangrijke opdracht Naar wij vernemen is aan de N.V. Am* sterdamsche Ballast Maatschappij, wederom een belangrijk werk toevertrouwd, het be treft hier n.l. de aanleg vau de aardebaan van een gedeelte van den weg No 12 ('s-Gra- venha«e—UtrechtDriebergen) onder de Gemeenten Harmeien en Veldhuizen m.-t bijkomende werken, een en ander voor r^k> ning van dien Rijkswaterstaat voor een aat> neemsom van 1.225.000. BANKGEBOUW TE MIDDENMEER Op 10 April a.s. vindt te Slootdorp plaats de aanbesteding van den bouw van een bankgebouw met woning en garage te Middenmeer. NIEUWE FABRIEK IN DELFT In de gebouwen der voomalige Artillerie Inrichtingen te Delft wordt een fabriek ge vestigd voor het vervaardigen van arsphe- namine-preparaten. BOUW KADEMUUR AANBESTEED Gistermorgen is ten gemeentehuize te Arnhem aanbesteed de bouw van een kademuur langs de Nieuwe Kade alhier. Van de 42 inschrijvingen was de laagste H. J. Podde te Enschede met f308.900 «y ge bruik van Nederlandsche cement en f207.000, by gebruik van buitenlandsche cement. Zooals bekend wae het werk begroot op f 342.000 en zal het werk gefinancierd worden met gelden uit het werkfonds. staat deze beving in verband met een bewo ging langs een van de naburige groote sio» ringen. Het Is niet onmogelijk dat de beving ook op andere wijze is w largenomen of gpvoe'd. Hun die dergelijke waarnemingen mochten hebben gedaan wordt ver ochf Jezo aan den directeur van het geologisch bureau te Heer len mede te deelen. Ook ditmaal is de beving op duidelijke wijze geregistreerd in de Bilt en zij vertoont ook daar een beeld, geheel vergelijkbaar meó de beving; yan Nov, 1934 en Dec, 1931, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2