Illusies WOENSDAG 7 APRIL 1937 HET ZEE-OORLOGSRECHT Nederlandsche strijdkrachten in de Spaansche wateren Door Nederlandsche strijdkrachten naar de Spaansche wateren te zenden is ons land in een nieuwe phase gekomen ten opzichte van de burgeroorlog in Spanje. Hun aanwezigheid aldaar is tot bescher ming van onze koopvaardij. Maar een be scherming die de betreffende commandan ten voor heel andere moeilijkheden plaatst dan tijdens de wereldoorlog. Want weliswaar had hel opbrengen en visiteeren van drie onzer handelsschepen door Franco voor onze koopvaardij even een toestand gescha pen eenigszins gelijk aan dien van den grooten oorlog. De verhoudingen thans zijn echter van geheel anderen aard Wat is het geval? Spanje wordt door de Mogendheden niet officieel erkend als oorlogvoerend. Dat bleek bijv. in Augustus van het vorige jaar toen zich een incident voordeed met een Duitsch schip, de „Kamerun". Deze werd door de Spaansche Regeerings-kruiser „Liberstad" aangehouden en doorzocht buiten de territoriale wateren. De opperbevelhebber der Duitsche vloot in de Spaansche wateren heeft deze daal gekwalificeerd als „een misdaad tegen het recht van de vrije scheepvaart in open zee" Hier hebben we nu één van die fijne puntjes. Volgens de Parijsche Verklaring van 16 April 1S56 in 1899 en 1907 op de le eri 2e Vredesconferentie uitgebreid en gewij zigd die door 26 zeevarende landen on derteekend werd, is het aan oorlogvoeren den toegestaan buiten de territo riale wate ren der neutralen alle schepen, met uitzondering van de mail- booten, aan te houden en te doorzoeken. (Recht van visitatie). Volgens deze zelfde Verklaring hebben oorlogvoerenden het recht blokkade uit te oefenen, mits de oorlogvoerende Staat over voldoende strijdkrachten beschikt om de toegangen tot de geblokkeerde havens af te sluiten. Echter nu Spanje niet officieel erkend is als oorlogvoerende staat mist het derhalve ook alle rechten samengevat in het Zee oorlogsrecht. Rechten die in de groote oorlog ook weinig nageleefd zijn maar die nu tegen Spanje worden uitgespeeld. Want het Iberisch schiereiland verkeert inderdaad in staat van oorlog De autoriteiten in Ceuta hebben de lading sinaasappelen uit de „Triton" beschouwd als afkomstig te zijn van een vijandelijke haven. Valencia, en er daarom, naar. hun zeggen, beslag op gelegd. Maar sinaasappe len staan nimmer op de lijst der absolute contrabande. De Parijsche Verklaring on derscheidt. nl. absolute- en conditioneels contrabande. Uit de groote oorlog is het voorbeeld be kend van de „Medea" van de K.N.S.M., eveneens met een lading sinaasappelen, be stemd voor Londen. Oj> 25 Maart 1915 ont moette dit schip in het Engelsche Kanaal een Duitsche onderzeeër die het na onder zoek in de grond schoot. Het hoogste Duit sche Prijzengerecht hield deze torpedeering voor wettig, omdat, volgens haar. de lading hoewel niet absolute contrabande be stemd was voor de vijand en er rekening mee moest worden gehouden, dat, de eind bestemming van dit artikel niet absoluut kon worden verzekerd. De Rechtbank nam de mogelijkheid in overweging dat van de appels neg iets kon worden gemaaakt. Zeer gezochte argumenten voor een onrecht matige daad. Maar de inbeslagname dèr Triton-lading is van nog ingrijpender aard. De Franco- Recreering is slechts door Duitschland en Italië erkend, zij is miet een algemeen er kende staat. Haar handelingen tegen non interventie Staten zijn dan ook zeerooverij en kaapvaart. Vandaar de aanwezigheid thans van eenige onzer oorlogsbodems. Deze bescher ming van onze handelsmarine draagt een geheel ander karakter dan bijv. ons machts vertoon tegen cle Barbarijsche zeeróovers in 1816, hij welke gelegenheid Algiers werd beschoten Het verblijf van H.M. „Java'\_ „Hertog Hendrik" met een divisie onderzeeërs in de Straat van Gibraltar is toepassing van het Internationaal Zeerecht volgens de Parijsche Verklaring door een neutrale, zij het hier een non-interventie Mogend heid. Het Visitatierecht der oorlogvoeren den kent n 1. eenige beschermende bepalin gen voor neutralen: „Neutrale schepen onder konvooi hun ner oorlogsmarine, zijn vrijgesteld van onderzoek. De commandant van het kon vooi geeft op verzoek van den comman dant. van het oorlogvoerende schip schrif telijke inlichtingen over de gekonvooi- èerde schepen en hun ladingen." „Indien de commandant van.het oorlog voerend oorlogschip verdenkingen koes tert togen een of meer der gekonvooieerde schepen dan deelt hij deze den konvooi commandant mede, die dan bevoegd is een onderzoek in te stellen De daad der Nederlandsche Regeering tot het zenden van oorlogsschepen vindt haar grond in het Internationaal zeerecht waar aan zij haar verplichtingen heeft. Vandaar de noodzakelijkheid van een marine tot bescherming der eigen koopvaardij en het nakomen van internationale verplichtingen. Nederland voldoet hieraan, wat niet. van alle landen kan gezegd worden. Mag men een Noorsch blad gelooven dan zijn reeds meer dan 20 Noorsche koopvaardijschepen door de Franco-, -regeering aangehouden, of opgebracht, of gelost. De Tfoorsche Regeering zou samenspreking. zoeken met de andere Skandinavische landen ten einde te kunnen optreden tegen daden van zee rooverij door de zeemacht der recht- schen. Ook zou, volgens hetzelfde be- rioht, de Noorsche Regeering te Londen informecren of het mogelijk is, dat Noorsche schepen deel uitmaken van Britsche konvooien- Dat overweegt een lands welk koopvaar dijvloot veel grooter is dan de onze. De groote moeilijkheid voor onze marine in de Spaansche wateren is, dat zij met een onwettige Regeering te doen heeft. Het optreden van de kruiser „Java" tegen strijdkrachten der rechtschen en waarbij hij zegt ...alleen het recht te hébhen van onderzoek", is geheel in overeenstem ming met het Internationaal Zee-recht. Gelukkig hebben zich tót heden geen in cidenten voorgedaan Naar ooggetuigen melden salueeren de rechtsche oorlogs bodems getrouw. Zij komen de internatio nale bepalingen tegenover Nederland tot heden toe na. Maar de atmosfeer is geladen W. E. VAN POPTA De Internationale Suiker conferentie te Londen. De voorzitter Ramsay Mac Donald spreekt de conferentie toe. Geheel links de Nederlandsche minister-president Dr. H. Colijn. Door het Plan van den Arbeid gewekt In zijn zeer criüsche artikelen over het „Plan van den Arheid" inJle Socialistische Gids" van November en December 1935 nam dr v. d. Tempel ook een zeer luid klinkende waarschuwing op tegen het op wekken van niet te vervullen illusies. In dit opzicht zag hij in „het plan" gev, En terecht. Telkens weer, ook nu nog, kan men van soc.-dem. zijde de suggestie vernemen: wij zetten met ons „plan" 200.000 menschen aan het werk in een minimum van tijd. Precies gezegd is dit een impertinente. vrijmoedigheid om geen ander woord te ge bruiken. Wij zwijgen nog maar van de 20 crisisslachtoffers, die in de redeneering der soc.-dem. nog overblijven, met w'e ze zich niet al te druk maken en met wie ze blijk baar ook geen raad weten. Wel willen we wijzen op de ervaring met allerlei groote werken. Die maant er toe om aan de roode humbug opschep pen is een vak, dat soc.-dem. even uitmun tend verstaan als hun schijnbare anti poden uit de N.S.B. niet de minste waar de toe te kennen. Een jaar en veel meer is er soms mee ge moeid eer zoo'n groot project tot uitvoe ring kan komen. Men denke aan de Zui derzee, de Utrechtsche spoorwegplannen last not least het Rotterdamsche tun nelplan met zijn groote technische moei lijkheden. De heeren doen erg dik, maar het Rijk de veel gesmade aanpassingsregèering, die Rotterdam met tientallen millioenen van de diepste ondergang heeft gered betaalt voorloopig vrij wel. alles. We denken echter in dit verband er ook aan, dat de heer Albarda in een rede op het congres van S.D.A.P. eri N.V. in Juni 1935 zei, dat te bedenken vieL dat voor alles het benauwende bezuigingsvraagstuk moest worden opgelost „Het financieel evenwicht moet worden hersteld. Een kabi net voor constructieve politiek zou zonder evenwicht in de financiën niet de midde len kunnen vinden om zijn politiek te vperen". Voor het bereiken van het doel werden o.a. belastingverhooging en bezuinigingen aangegeven. Maar de heer Albarda erken de: we kunnen niet leen en en zeker niet de 200 millicen per jaar voor de uit voering van het plan van den arbeid, van welke leeningpolitiek hij de risico's en ge varen niet kon ontkennen indien cr geen sluitend budget is. Daarop komt het aan. En nu de heèr v. d. Tempel over cijfers van hef fanieuse plan. Hij rekent het, ondanks de gebruikte zachtmoedige taal als fout aan, dat onvol doende rekening is gehouden met het foi.t, dat een belangrijke uitbreiding van werk zaamheden kan plaats hebben zonder dat nieuwe arbeidskrachten noodig zijn. In menig opzicht wordt het arbeidsvermogen der werkenden in dezen tijd onvoldoende benut. De juistheid van deze opmerking wordt bevestigd door de ervaring, welke bij de Werkfondswerken is en wordt opgedaan. Er is tegen dit verschijnsel dat bij de zg. secundaire werkverruiming nog sterker zich zal doen gelden, weinig te doen. Niet alleen het aantal tewerk te stellsi pensonen is dus zeer optimistisch berekend, maar evenzeer de nieuwe koopkracht. Als gevolg daarvan staan ook alle verdere be cijferingen hoogst wankel. Daarbij komt dan nog, dat ten goede van de werkloozen worden gebracht tientallen millioenen als verlaging van vaste lasten; huren en hypotheken. Niet alleen hebben echter de soc.-dem.bij het Vaste-lastcn- ontwerp om politieke redenen aan de ver werping van dat voorstel meegeholpen, maar in de plan-berekening werd vergeten, dat aan c?n andere zijde.met .hetzelfde be drag de koopkracht zou worden verminderd en de noodigekapitaalvorming geremd. Op deze wijze werd een Vergissing begaan van 40 millioen, die ten .onrechte als vermeer dering van koopkracht werden voorgeioo- verd. Altemaal filosofische eieren! En dan de leeningpolitiek. Koopkrachtveihooging brengt die nvt. zegt de heer v. d. Tempel. Brengt zij al geen vermindering van koopkracht, hoog stens kan men van koopkrachtverplaat sing spreken. We schieten er dus breeder gezien geen stap mee op, omdat dit alles zich afspeelt binnen de eigen volksgemeen schap. Van alle rooskleurige financieele plan-, beschouwingen gelooft de heer v. d. Tempel kennelijk niet veel. En wij nog minder. De Nederlandsche arbeiders zullenwil len ze zich bittere ontgoocheling sparen goed doen van al die plan-goochelarij over DE HEER W. WARNAAR ZEVENTIG JAAR Een gedenkdag voor den bekenden wethouder van Sassenheim Een welbesteed leven Men schrijft ons uit Sassenheim: Zaterdag 10 April a.s. zal onze Wethouder W. W a r n a a r zeventig jaar worden. De heer Warnaar neemt nog steeds vele kringen een vooraanstaande plaats i het dacht ons daarom goed heden eens de aandacht te vestigen op het zeer werkzame leven, dat hij achter de rug heeft. De heer Willem Warnaar werd 10 April 1867 te Helvoirt in Noord-Brabant geboren. Zijn vader, wijlen de heer A. Warnaar, aan de meeste Sassenheimers nog wel bekend, daar hij gedurende zijn laatste levensjaren •te Sassenheim woonde, was in die dagen tuinbaas te Hel voirt. Toen de heer Warnaar nog zeer Jong was verwisselde zijn vader deze be trekking met tuinbaas op „Poelgeest" te Voorschoten. De jonge War naar, van nature liefhebber van bloemen en een geboren, handels man, kocht op zeer jeugdige leeftijd reeds bloembollen en had reeds vroeg zijn eigen „Bloembollenkraam". In die dagen kwam hij in aanraking met Sassenheim en maakfe kennis met de toen malige exporteurs aldaar. In 1892 werd hij reiziger op Amerika voor Baron yan Heemstra en stak vijf maal voor deze firma de oceaan over om bloembollen te verkoppen. Dit was in die dagen een heel moeilijk werk, vooral om Jat men toen nog bijna geheel onbekend, was met het artikel. In 1899 nam de heer Warnaar de zaak van zijn werkgever over en be gon voor eigen rekening het export bedrijf. Zijn liefde tot het kweeken van. bloembollen was echter daarmee niet verflauwd. Integendeel, de heen Warnaar heeft op het gebied van kweekeri van bloembollen groote diensten bzwezen en tot op deze dag neemt de firma Warnaar en Co. nog een eerste plaats in de bloembollen wereld in. Wij herinneren daarbij al leen maar aan de groote aanwinsten op het gebied van Narcissencultuur. welke Warnaar en Co. op de markt heeft gebracht, gedurende de laatste jaren. In exporteurskringen nam de heer War naar reeds vroeg een vooraanstaande plaats n in samenwerking met de heeren L. Leeuwen Sr., Ru-tgerd van Zanten en C. Segers richtte hij mede de Verzenders- bond op, welke Bond later werd omgezet in de Bond van Bloembollenhandelaren, waar van de heer Warnaar jaren achtereen voor zitter is geweest. Tijdens de mobilisatiejaren 19141918 stond hij voor de belangen van het Bloem bollenvak op de bres en werd met mede werking van eenige andere vooraanstaande lannen uit het vak de „Codro" opgericht. In 1922 ondernam hij een reis naar de Vereenigde Staten van Noord-Amenka en wist-op de hearing te Washington te be werkstelligen, dat de sluiting voor Narcis- senbollen nog twee jaar werd opgeschort. Bij het begin van de huidige regeerings- maatregelen in het Bloembollenvak werd hij benoemd tot voorzitter van de Expor teurs-Centrale, voor welke betrekking hij eenige jaren geleden, in verband met druk ke werkzaamheden moest bedanken. De heer Warnaar had echter niet alleen een open oog voor de belangen van het Bloembollen vak, doch heeft-zich op velerlei ander terrein eveneens zeer verdienstelijk gemaakt. Hij is bovenal altijd een man van beginsel geweest en heeft dat begin sel ook op kerkelijk en politiek ter rein uitgedragen. Sinds jaren dient hij de Gereformeerde Kerk te Sassen heim als ouderling. In het jaar 1905 werd hij lid van Uw Zenuwen! orden gekalmeerd n gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cL Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) den gemeenteraad van Sassenheim en heeft tot heden ononderbroken fit ting gehad. Sinds 1918 is hij wethou der van de gemeente Sassenheim. In 1912 werd hij lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en sedert geruime tijd buitengewoon lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. H.M. de Koningin bevorderde enkele jaren geleden den heer Warnaar tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. En al wordt wethouder Warnaar nu straks zeventig jaar, hij heeft zich niet teruggetrokken uit het publieke leven. Da gelijks heeft hij nog zijn drukke werkzaam heden, als commissaris van de firma War naar en Co.. als wethouder van Financiën en voor vele andere dingen, waarvoor men bij hem aanklopt, om hulp en advies. Wij wenschen wethouder Warnaar geluk met de herdenking van zijn zeventigsten geboortedag en spréken de wensch uit, dat het Gode behage, dat hij nog lang gespaard mag blijven voor zijn familie en niet minder voor zijn zeer gewaardeerde arbeid voor Kerk, Staat en Maatschappij. 'oorspiegelingen volkomen fantastisch. Zij missen eiken reëelen grond.- Wie even na denkt, kan het begrijpen. Wie de plan-profeten blindelings gelooft, stort met hen in een diepen afgrond. Het Duitsche voorbeeld is er. We.krijgen dan misschien Zweed-sche welvaart. Maar die begint voor een groot deel der werkenden beneden f 50 per maand! Met zulk een ingezonkert roode welvaart werk voor 200.000 werkloozen niet al te I züïlén onze werkloozen, die dan nog dieper veel te aanvaarden. Als geheel zijn dezejdaIen> heelemaal weinig op hebben. ONZE TUINBOUW-EXPORT Scherpe critiek op de Regeering Jaarvergadering van den Bond West land In de te Naaldwijk gehouden alge- meene vergadering van de Bond Westland, waarin de twaalf Westlandeohe veilingen zijn vereenigd, heeft de secretaris van hei Centraal Bureau der veilingen in Nederland, Mr Ni em öl Ier, soherpe critiek uitge oefend over het gebrek aan medewerking, die van Regeeringezjjde wordt ondervonden voor uitbreiding van dien tuinbouwexport, en geweizen op de ernstige gevaren die den tuinbouw bedreigen door het streven naar industrialisatie. De vergadering, die onder leiding stond van den heer J. Barendse uit Poeldijk, werd door de>ze met een rede geopend, waar in hij wees op de ongunstige resulaten van het afgeloopen jaar. Het scheen even of de munt.correct.ie ver lichting zou brengen, dooh reeds spoedig verdwenen die kansen, die in hoofdzaak be- stoiidien uit wat ruimer export naar Enge land. Ook voor 1937 zag spr. weinig lichtpunten; alleen de groote vakkennis en de vraag, dis toch 'altijd nog naar het Nederlandsche tuin bouwproduct bestaat, geven hoop op de toe komst. Het in druk versohenen jaarverslag van den secretaris, den heer M. Prins te Honse- lersdijk, werd vasgesteld. Medegedeeeld werd dat de heer J. Barend se in alle afdeelingen is herkozen als voor zitter. Aangenomen werd het bestuursvoorstel, n 25 cent per 1000. kilo in 1936 geveilde druiven te storten in eien Reclamefonds voor de druiven. Bij de bespreking van dit voorstel de de voorzitter de noodzakelijkheid, om- in de toekomst een deel „verwerkingsdruiven" samen te stellen, die dus.door de fabrieken worden afgenomen, waardoor voor het be tere product ook wat meer ruimte komt. Over het product dat het Westland in 1936 afleverde-, kan men tevreden zijn, daar steeds beter kwaliteit zich deed gelden. Mr Niemöller beeft vervolgens een rede gehouden over ,ünze uitvoer** Spr. ging hierbij ma de ontwikkeling van den goederenruil, waarbij Nederland vooral als tuinbouwgebied zich deed gelden, en deze export van groote betieekenis maakte. Het streveen na-ar autarkie heeft dien export vrijwel vernietigd. Spr. vestigde er evenwel de aandacht OP, dat Amerika, dat de eerste zondaar op het gebied van de belemmeringen was, ook het eerst weer hiervan is teruggekomen! Als gevolg van de nieuwe handelsovereenkom sten, heeft Nederland nu het vorig jaar voo: 44 millioen naar Amerika kunnen expor teeren, tegen ƒ22 millioen in het voorgaande jaar! erzondien 30 meer bloembollen, viermaal zooveel zuivelproducten naar Ame rika sindis de gewijzigde politiek. De lan-dien, die de autarkie handhaven, streven over het algemeen naar oorlogs- toebere/i-dselen, en dus -naar zelfvoorziening. Dq pogingen van den Minister-President, Dr Colijn, tot bevorderen van het vrije ruil verkeer, dienen de tuinders ten volle te on dersteunen. Bijzonder in de kringen van industrie en voorstanders va-n industrialisatie, zegt men, dat de Nederlandsche tuinbouw dood is, en die doode plant maar aan haar lot moet worden overgelaten. Maar de Nederlandsche Tuinbouw is niet dood. hij leeft en hoopt op nieuwe bloei. Het streven naar contingenteeringen en verhoo- gen van invoerrechten maak den tuinbouw kapot; voor export is import noodig. E-n, al te willig is door de regeering het oor geleend aan hen, die op contingenteerin gen aandrongen. De Nederlandsche industrie weert zich overal, maar dat de tuinbouw ten gronde wordt gericht, is in het Parlement nog nimmer duidelijk gezegd. Men vraagt ivel eens om meer steun, dooh daarmede is de tuinbouw niet geholpen. Er zal export moeten komen. Men vergeet de groote werkgelegenheid die de Nederlandsche tuinbouw biedt. Ner gens ziet men zooveel schoorstenen als in het gebied van den Z.H. tuinbouw rond Rot terdam en het Westland. Deze belangrijke industrie vergeet men te vaak. Er worden verschillende studiereizen naar tiet buitenland gemaakt door Regeeringsver- tegenwoordigers, maar de tuinbouw profi teert daar niet van. Onbegrijpelijk noemde Mr Niemöller het antwoord dat de Minister heeft gegeven op vragen door Dr. Kolff onlangs gesteld n.l. dat deze bewindsman betuigingen van te vredenheid zou hebben gehoord over het werk der. Regeering t.a.v. den tuinbouw export. Spr. begreep niet, bij welke kweekers- groep de Minister dan geinformeerd zou hebben- De tuinbouw verlangt geen voorkeur, hij wi] zich niet op den voorgrond plaatsen, doch met zijn belangen moet rekening ge houden worden. Afsluiting van de eigen markt, beteekent Economie en Financiën DE SUIKERCONFERENTIE TE LONDEN Dr. Colijn zet standpunt van Nederland uiteen Geen stabilisatie van onze productie op huidig peil Gister heeft te Londen In het Bur lington House onder voorzitterschap van Ramsay Mac Donald, de tweed-o plenaire zitting van de Suikerconieren- tie plaats gevonden. De gedelegeerden gingen voort m©t den toestand ten aanzien van hun land uiteen te zetten. Dr. Colijn stemde in met de beginselen, zooals deze in de openingsrede uiteengezet zijn, doch verklaarde dat hij zou aarzelen toe te stemmen in een overeenkomst, waar- bij de productie van Nederland en Neder- landsch-Indië wordt gestabiliseerd op het huidige peil. Nadat Moritz (Duitschland)Te Water (Zuid-Afrika), Bauduin (België) en Ma- sarik (Tsjechoslowakije). nog het woord hadden gevoerd, verlieten de gedelegeerden van verscheidene landen de zaal om over leg te plegen, voordat de debatten zouden worden hervat- De wil orri tot overeenstemming te gera ken brengt ontspanning teweeg, doch een aceoord is slechts dan te verwezenlijken, indien cle te nemen maatregelen soepel zijn zooals voor een regeling der landbouw productie noodig is. Nederland en Tsjecho Slowakije, die de productie reeds vrijwillig hebben Beperkt, zijn van meening. zoo wordt gemeld, dat bij een eventueele vermindering hiermede rekening moet worden gehouden. Duitsch land voert aan. dat de uitvoer de laatste jaren afneemt en dat een toekomstige regle menteering op meer normale jaren geba seerd zal moeten zijn. Algemeene uiteenzettingen beëindigd De algemeene uiteenzettingen der schillende gedelegeerden ter suikerconfe rentie ziin geëindigd. De uitgsprolcen rede voeringen zouden naar wij vernemen, heden door het secretariaat worden bestudeerd en het bureau zou trachten èen formule te vinden, die door de conferentie kan worden aangenomen. Wanneer deze formule zal zijn gevonden, zal het bureau Donderdag zijn rapport indienen in de plenaire vergade ring. Minister Colijn, aldus wordt nog meld zal hedenavond naar Nederland terug- keeren. Het zal afhangen van de vorderin gen der conferentie of en wanneer hij naar Londen zal gaan. Gedelegeerden optimistisch In de kringen der Gedelegeerden was men gisteravond optimistischer over de vooruit zichten der Conferentie. Men schijnt zelfs te meenen, dat een overeenkomst zal tot stand komen op eÉ|ï basis, welke aan de tegen woordige pFraüctiecijfers zal nabij komen. Maar met de voorbehouden welke dr. Colijn. Masaryck en Moritz hebben geformuleerd, Men krijgt evenwel dén indruk, dat Groot- Brittannië wenscht, dat iedere toeneming van zijn consumptie aan de productie van Groot Brittannië en het Britsche Rijk wordt voorbehouden. Overigens beschouwt men het feit. dat Japan ter conferentie slechts door een waar nemer is vertegenwoordigd zonder eenige bezorgdheid daar Nederland, als direct be langhebbende. volgens bedoelde kringen van meening is, dat het zijn afzetgebied in Ja pan zal behouden Weekstaat Nederl. Bank Goudvoorraad onveranderd De voornaamste cijfers van cFe verkorte balans van de Nederlarudsohe Bank luiden als volgt: 5 April 30 Maart Birinenl. wissels 20.634.085 20.620.6<'5 Papier op 't buiberil. 2.364.000 2.364.000 Beleeningen Munt, goud Muntmat, goud Munt, zilver Muntmat., zilver Tot. munt en --mat, Ba-nkbilj. in oml. Bankass. in oml. Rök-courant 6aldi 176.654.362 178.831.263 124.107.380 „124.107.380 „795.404.856 „795.404.874 17.033.076 16.977.225 936.545.311 809.107.820 64.257 344.286.081 ,936.489.479 813.741.M13 55.815 342.741.89; N.V. Vereenigde Blikfabrieken 10 pet. dividend voorgesteld In de vergadering van commissariseen en directie der N.V. de Vereenigde Blikfabrie ken is besloten aan de algemeene vergade ring van aandeelhouders voor te stellen het dividend voor 1936 vast te stellen op 10 pet (v.j. nihil) Amsterdamsche Hypotheekbank Winstsaldo 191.925 (v. j. 205.843) Aan Wet jaarverslag over 1936 van de Amsterdamsche Hypotheekbank ontleenen wij de volgende bijzonderheden: 1936 werden hyp.leeningen gesloten tot. een bedrag var> ƒ402.500 648.175). totaal stond per 31 Dec. 1936 uit aan hypo thecaire leeningen ƒ24.244.687, waarvan 20.57.662 met vaste hal fj aarlij kche aflos singen. geplaatste pandbrieven beloopen ƒ23.819.700 (v. j. 24.893.300). De gemiddelde pandbrief-rente is 4.225 (v. j. 4.265). Tusschen de hypotheek- en pandibriefrente is een marge van 0.74 (0.72). Wij kochten ƒ2.657 meer aam onderpan den in dan wij verkochten. De rekening in- ook represaillemaatregelen vain het bui- nstand te blijven. Op de rede van Mr Niemöller betuigden verschillende aanwezigen hun instemming; enkele vragen werden nog gesteld en be antwoord. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan Mr Niemöller voor diens rede. werd de Tuinbouwfilm vertoond der Rotterdam sche veilingvereeniging, waarna de verga dering werd gesloten. gekoohte onderpanden op 31 Dec. sloot met 327.657, waarop wij hebben afgeschreven het saldo der expl.rekening ad 10.436. Bij inkoop beneden onze hyp. vorderingen, werd het verschil als verlies afgeboekt van de buitengewone reserve. Voorgesteld wordt om van de winst over 1936 op de ingekochte onderpanden af la schrijven ƒ66.925 (v. j. 62.376), zoodat deza rekening wordt teruggebracht tot ƒ250.294 Dit bedrag is lager dan de door deskundi gen aan deze onroerende goederen toe gekende waarde. Wij blijven met den ven koop doende. De winst- en verliesrekening sluit met een saldo van ƒ191.925 (v. j. ƒ205.843). Wij stel len voor, evenals vorig jaar, tot grootere zekerheid voor pandbrief houders van dividendbetaling af te zien en af te schrij ven op debiteuren 30.000, op ingekochte onderpanden ƒ66.925; voorts over te breit- gen naar de reserve voor div. doeleindeit 30.000, naar de buitengewone reserve ƒ30.000 en te bestemmen voor een nieuwe „Reserve Koersverschil Beleggingen" f 35.00Q Gezamenlijk zal gereserveerd zijn na aan neming der voorstellen 1.150.000 (v. j, 1.120.000). K.N.S.M-Emissie De toewijzing op de Inschrijvingen Naar wij vernemen is van het voorkeurs, recht, omschreven in het prospectus d.d, 30 Maart j.l- der aandeelenemissie K.N.S.M., een zoodanig ruim gebruik gemaakt, dat voor vrije inschrijvingen slechts een gering nominaal bedrag beschikbaar bleef, in verband waarmede aan eiken vrijen in schrijver op het totaal bedrag van de in schrijvingen slechts een aandeel vijf. honderd gulden kan worden toegewezen, terwijl oo inschrijvingen van vijfhonderd duizend en hooger nog een aandeel a vijf honderd guTcien extra kan worden toege kend. Boven afgebeelde leeslamp met tafeltje irt eschdoorn uitgevoerdwerd door enkele deelnemers aan de Gemeentelijke vak-i cursussen te Rotterdam voor werklooze, vakarbeiders als geschenk voor H.K.Ht Prinses Juliana vervaardigd. Een werken lijk artistiek stuk werk, dat door dd Prinses ongetwijfeld zal gewaardeerd worden. SCHAKEN Het tournooi te Margate Keres heeft de leiding. MARGATE, 7 April. De uitslagen van in de zesde ronde ges-peelde partijen vari het tornooi te Margate luidden: Aljechin—Foltys 1—0, BuergerMilnei} Barry 0—1; Fine—Alexander Vz—Vz', Tho mas—Keres 0—1; Tylor—Vera Menchik' 0-1. De stand in het tornooi is thans, dat Keres de leiding heeft met 5V2 punt, gevolgd door Fine met 5 punten en verder dooC Aljechin en Foltys, ieder met 4 punten. Keres heeft nog zware partijen voor da boeg. Immers hij moet nog spelen tegen Aljechin, Fine en Foltys. De uitslagen in de reservegroepen warenf Groep a: PrinsDewing 1—0. Groep b: Landauir. Scheffer 0. Groep c: Van SoetersUrsell 10; Ski!- licon—van Doesburgh 1—0; ReillySchelf hout 10. Af gebrok en partij en: Groep b vier de ronde: SchefferCole 10; vijfde ronde; Son ja Graf—Scheffer 1—0; groep c- 5e ronde Schelfhout—Van Seters 1—0; Van Does-i burgUrsell 10. LICHAMELIJKE OEFENING Hakken omlaag Bij drukkerij Korsten te Rotterdam verschenen: „Hakken omlaag!", bek-nopte aanwijzingen voor den beginnen den ruiter, door W. P. C. van der Horst De schrij ver maakte onder wijlien generaal Joubert de Trants vaals oh e oorlog mede als officier ordonnans van het Boerenleger, zoodat men wel mag aannemen, dat hij een en ander afweet vaim het paardrijden. De bedoeling van het boekje de titiel zegt het reeds is niet volledig te zijrn Dikke handboeken bestaan er al genoeg! Integendeel, de heer Van der Horst wil den beginmenden ruiter wel meer geven, dan! een instructeur dat mondeling kan doen, maar zich overigens toch tot de groote lij nen bepalen, zonder in détails te vervallen. Enkele teekenimgen van den schrijver zelf verduidelijken den tekst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8