STADSNIEUWS ESCOHPTO WOENSDAG 7 APRIL 1937 TWEEDE BI AD PAG. 6 Van het Stadhuis Verkiezing Tweede Kamer der Staten-Generaal De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat formulieren voor de lijsten van candidaten ten behoeve van de verkiezing van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, alsmede voor de schriftelijke verklaringen van bewilliging, ter Gemeente-Secretarie van Leiden (Ra penburg 12) kosteloos verkrijgbaar zijn tot en met den dag der candidaatstelling. A. van de SANDE BAKKUYZEN, leiden 7 April 1937. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat uiterlijk 14 dagen vóór den dag, waarop de stemming voor de verkiezing vai de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal wordt gehouden, de gelegenheid bestaat ter Gemeente-Secretarie in persoon snede te deelen, dat men in een andere ge meente aan de stemming wenscht deel te inemen. A.' van de SANDE BAKHUYZEN Burgemeester leiden, 7 April 1937. NED. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING JAfdeeling Leiden opgericht Dezer dagen is opgericht de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtbescherming. Nadat op initiatief van Dr. E. J- J. G. Renaud het vorig jaar een aantal vooraanstaan de burgers een bespreking over de kweete van de Luchtbescherming had den gehad heeft .zich thans een bestuur gevormd dat voornemens is de zaak van het beschermen der bevolking tegen luchtgevaar, krachtig ter hand te 4 nemen. Het bestuur bestaat uit 'dé heeren Mr. {A. v. d. Sande Bakhuyzen burgemeester van Leden, eere-voorzitter, N. C. F. van Ginkel, vooratter, Dr. E- J. J. G. Renaud, vice-voorzitter Dr. F. Potjewijd, secretaris, Bocrhaavelaan 37, telef. 2395 (toestal 693) en telef. 2969 E. H. Moens, penningmeester. De plannen van het bestuur dragen nog een voorloopig karakter en zijn nog niet ge heel uitgewerkt. De hoofdzaak is dat men zal trachten te vormen een z.g. actieven en passieven gasdienst- De actieve gasdienst. moet 5 pCt. van de bevolking, dus onge veer 3500 personen, van middelbare leef tijd omvatten, personen dus die niet dienst plichtig zijn en die opgeleid worden om in tijden van Luchtgevaar tot bescherming der bevolking op te treden. De passieve gasdienst bestaat daarin dat men de bur gers zal aansporen en opwekken zichzelf tegen luchtgevaar te beschermen door het maken van schuilplaatsen enz. Aan het bestuur der afdeeling zullen oen groot aantal adviseerende leden worden toegevoegd,, terwijl voor allerlei onderdeelen van den luchtbeschermingsdienst speciale commissies zullen worden gevormd. Door middel van speciale cursussen die (voor iedereen toegankelijk zijn, zal de burgerij in het beoefenen der gasfoescher- ming worden opgeleid. Binnenkort hopen wij uitvoeriger bijzonderheden over de Leidsche plannen te publiceeren. Intusschen worden bij den secretaris reeds nu gaarne de aanmeldingen inge wacht van degenen die zich bij den actieven gasdienst willen aansluiten. [Teraardebestelling Joh. de Moed Gistermiddag om 12 u<ur vond; onder groote belangstelling vooral uit militairen kring op Rhynhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer Joh. de Moed in leven Sergeant Majoor bij het 4e Reg. Infanterie. Onder' de aanwezigen merkten wij o.a, op Overste A. W. F. Koningsveld als garni- zoens- en Regiments-commandant, Kapitein J. G. N. v d Plassche en le Luit. C. F. v d Berg als deputatie van het 4e Reg. Infante rie, voorts een deputatie van de Onder-offi cieren van het 4e Reg. Inf. en van het be Reg. Veld Art. alsmede het bestuur van het Chr. Tehuis voor Militairen. Nadat de kist in de groeve was neder- 'gelaten trad naar voren Ds. J. de Wit, Ned. Herv. Pred. aLhier, die sprak naar aanlei ding van 1 Cor. 15 en daarna in gebed voor- Vervolgens werd' het woord gevoerd door Overste A. W. F. Koningsveld, die den over ledene schetste als een pliebtsgetrow mili tair. Spr. hoopte dat de weduwe en kinderen kracht mogen vinden ooi de zware slag te dragen. Spr. deelde ook mede, dat de onder officieren bereid waren gevonden, om de weduwe te steunen. De heer C. Mulder sprak namens hetBe stuur van het Christelijk Tehuis voor Mili tairen. De heer de Geus, Sergeant-Majoor sprak als voorzitter van de Nationaal Cnr. Onder-officieren vereeniging en als vriend De heer Wolvers sprak namens het corps Onder-officieren. De heer S. Slot sprak na mens het Hoofdbestuur van N.C.O.O.V. De heer L. Boekkooi sprak namens Pro-Rege. waarvan de overledene lid was. Een broeder van den overledene dankte namens de familie voor de betoonde belang- llierna werden levende bloemen in het graf gestrooid. Vele kransen dekten de kist, o.a. van ae Officieren van het 4e Reg. Inf. en van de Onder-officieren 6e Reg. Veld Art en Reg. Inf., leden van de N.C.O.O.V. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Do voorzitter van het Nationaal .Tongeren Verbond, de lieer J. C. Nieuwenhuysen, kan wegens plotseling vertrek naar het. buiten land zijn voorzitterschap gedurende ruim twee maanden niet waarnemen. Het bestuur heeft als waarnemend voorzitter den heer J. Kooreman aangewezen. Het. secretariaat is veranderd in Lrone- feteynkade 4. JTERREIN LEIDSCHE BURGERWACHT Op Zaterdag 22 Mei organiseert de Leid sche Burgerwacht een terreinrit per fiets over 60 K.M.. waarvan 40 K.M. bij daglicht cm 20 K-M. bij duisternis moet worden afge legd. De deelneming staat open voor leden van alle burgerwachten. Aan dezen rit zijn meerdere attracties verbonden, o.a. het. op zoeken van patrouilles in het terrein exl,, waarvoor aardige prijsje» beschikbaar zijn.' Chr. Hist. Unie Propaganda-avond in de Graanbenrs. In de Graanbeurs had gisteravond de Chr. Hist. Kiesvereen. een propaganda-samen- komst belegd waarin mr. G. E. van Walsum van Rotterdam sprak over de komende ver kiezingen. Enkele leden der Chr. Hist raads fractie woonden dezen avond bij. De voorzitter, de heer Tymstra, onder wiens leiding deze samenkomst stond, las bij opening 1 Cor. 2, om dan een kort inlei dend woord te spreken, waafbij hij nog met een enkele gedachte teruggreep naar de rede welke jhr. mr. D. J. de Geer onlangs uitge sproken heeft op de alg. vergadering Unie te Amsterdam. Nadat spr. dan allen nog welkom had toe geroepen sprak mr. Van Walsum over het belang en de beteekenis van de komende verkiezingen. In het begin van zijn rede zette spr. aller eerst uiteen, dat de verkiezingen ditmaal door de op handen zijnde Grondwetsherzie ning wel zeer belangrijk zijn. Nadat mr. Van Yvalsum in het voorbij gaan gewezen lieeft op hetgeen men door de grondwetsherziening in de grondwet wil vastleggen, stond hij meer uitvoerig stil bij de instelling van lichamen voor beroep en bedrijf om dan voort te gaan met er op te wijzen, dat er zeker vooral van revolutio naire zijde bezwaar zal bestaan tegen de herziening, dat leden uit de vertegenwoor- digende lichamen kunnen worden geweerd, indien zij met onwettige middelen streven naar verandering van de rechtsorde. Voorts toonde spr. aan zich beroepende op de rede van jhr. mr. De Geer, uitgesproken op de alg. vergadering, dat ook de bepaling, dat degenen die veroordeeld zijn tot gevangenis straf van één jaar uitgesloten zijn van ver kiesbaarheid en verder het artikel waarin de immuniteit der Kamerleden wordt be perkt, veel verzet zullen uitlokken. Is hierdoor de verkiezing al van bijzon dere beteekenis; ook door het feit, dat wij leven in een tijd van een nieuwe staatkun dige en maatschappelijke orde, krijgen de a.s. verkiezingen wel een speciale beteekenis Voortgaande zette spr. dan uiteen, dat het er in de eerste plaats bij de a.s. verkiezin gen om zal gaan hoe de regeering zal wor den gevormd. Al dadelijk komen wij dan te staan voor de tegenstelling: dictatuur democratie, maar deze laatste door de Chr. Historischen gezien als een gezonde volks invloed. Sprekende over de totaliteitsgedach te zooals deze bij de N.S.B. wordt gevonden wees spr. er met nadruk op, dat de totali- teits-leer door de Chr. Historischen niet kan aanvaard worden, daar God voor ons de Absolute is en niet zooals de N.S.B. zegt de Staat. Wij zullen dan ook vasthouden aan het constitutioneele stelsel. Achtereenvolgens behandelde spr dan enkele belangrijke politieke vraagstukken als eerste waarvan hij koos het vraagstuk van de economische politiek. Noodzakelijk is het dat de Overheid ook in het economische leven in de komende periode een positieve taak heeft De bestrij ding der werkloosheid, het vraagstuk der overbevolking van het platteland en de strijd der kleine zelfstandigen zag spr. gaarne aanbevolen in dé aandacht der re geering. Sprekende over de ordeningsge dachte, zette mr. Van Walsum als zijn per soonlijke meening uiteen, dat de ontwikke ling van het economisch leven vastloopt in dien wij vasthouden aan de vrije prijsvor ming als richtsnoer van het economische leven. Omdat wij de werkelijkheid willen aanvaarden is ordening noodzakelijk, vol gens spr. is het dan ook uitgesloten, dat wij terugkeeren tot de economische vrijheid. Ordening is ook noodig omdat de groei van de staatrec'hterlijke verhoudingen hoe lan ger hoe meer in deze richting heendrijft. In het voorbijgaan dan een oogenblik stil staande bij de sociale politiek zeide spr., dat wij niet moeten meenen, dat wij met onze sociale wetgeving zijn waar wij zijn moeten. Steeds zal nog aangedrongen moeten wor den op verbetering in de sociale voorzienm- e<Het vraagstuk der internationale politiek in het geding brengende, zeide spr. dat wij als Chr. Historischen er steeds op zullen wijzen, dat het Gods wil is dat in de inter nationale politiek niet de macht maar het recht beslissend is. Als Chr. Historischen Bullen wij ons ver der ook bewust zijn, dat wij t.o.v. de sociale politiek een roeping hebben om er toe mede te werken, dat fe tegenstelling tusschen het Oosten en het West-en wordt weggenomen. De Inheemsche volken zullen bevrijd moe ten worden van het minderwaardigheids- ^Tenslotto nog een oogenblik bij de lands verdediging stilstaande zeide spr. dat wij in het Ibesef, dat de realiteit niet anders toe laat zullen aandringen op versterking der eermacht. Mr. Van Walsum eindigde met nadrukice- lii'k aan te toonen, dat wij ook in den ko menden verkiezingsstrijd het beginsel voor op dienen te zetten en voorts om er toe mede te werken, dfit het Christendom zijn stempel drukt op de nieuwe maatschappe lijke orde. die wij tegen gaan. Ais er dan gelegenheid geboden is om met spreker van gedachten te wisselen werd t slotwoord uitgesproken door Ds. Kiehl van Ilazerswoude, die dit deed naar aanleiding van de strophe uit. het Wilhelmus: „Dat ik toch vroom mag blijven"* POLITIE-VOETBAL Morgenmiddag te 4 uur speelt de Leidsche Politie Sportvereen. op het N.B.L-O.-terrein aan den Zoeterwoudsche Singel een vriend schappelijke wedstrijd tegen U.V.V. VLIEG ER NIET IN De politie waarschuwt tegen een persoon, die rondloopt met een pet met zilveren band en de letters E.C., die zegt te komen van de Electra-Centrale, een instrumentje te koop aanbiedt, een soort reflector die be sparing zou geven op het lichtgebruik. Hij verkoopt dit instrument voor f 0.75 of f 1, terwijl liet nog geen dubbeltje waard is. De politie wijst er nadrukkelijk op, dat de man in geenerlei betrekking staat tot de Licht fabrieken. Dr. W. C. BRAlAT Bij het Rijksmuseum 'van Oudheden te Leiden is bevorderd tot conservator Dr W. C. Braat. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN /orderd tot doctor In de Wis- en Natuur- e op proefschrift getiteld: „De oudste sttafels In Italiü. Frankrijk Hierdoor deelen wij U mede, dat onze Voet en Schoendeskundige U geheel gratis ten dienste staat in alle aangelegenheden betref fende Uw voeten en schoenwerk op Donderdag 8 April, van ICTA1 en van 2—6 uur, bij de Firma H. SIMONIS HAARLEMMERSTR. 138, LEIDEN Alléénverkoop van: TIMMERMANS VAN TURENH0UT WAALWIJK. Concert in de kleine Stadszaal w was een concert van den blinden pianist Hugo KanderVelden met medewerking van den jeugdigen fluitist Wolfgang Kander. Aangezien de heer Hugo Kandei'Velden vrij ernstig ziek is gewor den was diens optreden onmogelijk. Geluk kig vond hij Theo van der Pas bereid zijn teak over te nemen, zoodat het programma onveranderd kon worden ten gehoore ge- bracht. De 15-jarige fluitist Wolfgang Kander 1& een leerling van den bekenden fluitist van het Residentie-orkest, die bekend staat als een voortreffelijk paedagoog. In Wolfgang Kander heeft hij een volgzamen leerling, die de knepen van het „vak" weldra geheel door zal hebben. Met andere woorden: zijn tech nische scholing staat reeds op een hoog plan en zal zich zonder twijfel verder ont wikkelen. Er is een mooie toonproductie; er is reeds een groote mate van ademibebeer- sching en distributie. Deze zaken gesteund door vlugheid van begrip en bovenal door een groote muzikale begaafdheid zijn oorzaak dat Wolfgang Kander op den duur zeer zeker een meester op zijn instrument zal worden. Het wilde ons toeschijnen, dat in de aar dige Achtste sonate van Matthesow in b. kl. terts nog een lichte nerveuzdteit eenigszina remmend werkte, waardoor de jonge fluitist in zijn spel nog niet tot zijn volle recht kwam. Doch de Sonate V. f. gr. terts van Handel werd boeiend voorgedragen en genoot een fraaie vertolking. Qua compositie kon ons de Tweede Sona te in c. gr. t van Philippe Gaerbert minder bekoren. Doch de fluitist gaf hier zeer zeker wel het summum der prestaties waartoe hij in staat is, daar deze sonate wel zeer zwaro technische opgaven stelt Tot slot gaf hij als toegift een nobele voordracht van Debussy's „Syrinx". Zooals gezegd, we mogen van Wolfgang Kander hooge verwachtingen koesteren Hij werd op de piano geassisteerd door Theo van der Pas en het is al een sinds vele jaren vaststaand feit, dat elke solist het als een voorrecht mag beschouwen dooi Van der Pas te worden begeleid. Hij geeft den onmisbaren en nimmer falenden steun en weet zich te gelijker tijd op den achter grond te houden. Als solist gaf Van der Pas in de eerste plaats de Sonate in Es gr. terts van Mozart. En het ligt hem uitsekend, dat spel van fijne tintelende klankjes, van luchtige rhyth men en Ibijna populaire doch steeds voor name melodieën. Dit wees de élégance van den Rococotijd. Toen werd de Romantiek vertegenwoor digd door Schuberts „Inpromptu" in Bes gr. terts, ontelbare malen gespeeld en toch onder de vingers van een meester steeds weer even boeiend en schoon. Schubert heeft in de variaties het prach tige eenigszina weemoedige echt Roman tisch thema tot een spanning opgevoerd, die bijna dramatisch aandoet. De voordracht van dit nobele werk was prachtig. En met Alex Voormolens „Suite uit de Lage Landen", een echt Nederlandsch werk van dezen tijd, schoon voor een groot deel berustend op thema's van Valerius en van andere volksliederen besloot hij zijn pro gramma. Een zeldzame muzikaliteit vindt bii Van der. Pas alle mogelijkheden open gesteld door een .tot in de uiterste mate verzorgdp techniek. Eigenlijk is de techniek bij hem iets zoo natuurlijks geworden, dat men er zich geen oogenblik rekenschap van geeft hoe zeer ontwikkeld die is. Alles is muziek geworden. De werken leven in hem en ko men in de tintelende vibratie van het leven van het podium. Een groot pianist en tegelijkertijd een be scheiden kunstenaar. De beide uitvoerenden oogstten bij her haling veel succes en ontvingen elk een fraaie tuil bloemen. De kleine zaal was bijna geheel vol. Sloos Aan de orde was nu de bestuursver kiezing. Daar voor de aan de beurt van aftreden zijnde voorzitter geen tegencandi- daten waren gesteld, werd deze functionaris bij enkele candidaatstelling herkozen. Met de rondvraag was het officieele ge deelte afgehandeld en werd na een korte pauze met het officieuse een aanvang ge maakt, waarvoor door eenige leden der af deeling een tooneelstulc voor bet voetlicht werd gebracht dat zeer in den smaalt viel. Hartelijk is er gelachen om de rake zetten en grappige momenten. Het vele en warme applaus dat de spelers ten deel viel, wel verdiend- Rest nog te vermelden dat de pauze werd opgeluisterd door muziek van de heeren Sloos en Brinks, die zich op uitmuntende wijze van hun taak hebben gekweten. Allen die op eenigerwijze hadden mede gewerkt om dezen avond te doen slagen, werd door den voorzitter ,in eenige welge kozen woorden dank gebracht, alsook aan de firma W. F. Poptie, die het meubilair benoodigd voor het tooneelstukje, welwil lend beschikbaar had gesteld. De grimeering was van den heer Gerard Hoppezak. Deze buitengewoon geanimeerde vergade ring? waarop met voeldoening terug gezien kan worden werd met het zingen van den Avondzang gesloten. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: P v PolanenSpierenburg d A J v d BergSwets z OVERDEDEN: S Zegwaard ongeh vr., 35 J. J v BeekSchoenmaker, vr., 27 j. Mej. A. Mooi In Wis- en Na Geologie, Mej. C. F y/.en, Den Haag. tuurkunde, Ino'c de- Stadt, Den ï-1 Ned. Chr. Reisvereeniging Jaarvergadering der Afd. Leiden. Gisteravond heeft de afd. Leiden der Ned. Chr Reisvereen. haar feestelijke jaar vergadering gehouden in de zaal van „Zo- merlus't". Öm half acht werd de bijeen komst, waarvoor zeer veel belangstelling was', geopend met het zingen van Ps. 84 6 en gebed waarna de voorzitter der afdee ling, de heer Joh. Vooijs, eenige hartelijke welkomstwoorden tot de aanwezigen richt te. Tevens nam spr. de gelegenheid te baat, de aandacht der leden op de a.s. zomer te houden vereenigingsreizen naar Rome en het Teutoburgerwoud, te vestigen. Laatstge noemde reis heeft tot voordeel dait zij in bijna elke afdeeling begint, hetgeen van zelfsprekend voor velen veel aanlokkelijks heeft. Hierna werden, de notulen der vorige jaarvergadering voorgelezen, die onveran derd werden goedgekeurd, evenals de jaar erslagen van secretaresse en penning meester. Uit deze verslagen vernamen wij o-a. dat de afdeeling 620 leden telt. Er zijn dit jaar 1-1 excursies doorgegaan met 317 deelne mers. De vergaderingen werden bezocht door ruim 700 leden. Over het algemeen is de deelneming grooter geweest, dan in het vorige jaar hetgeen een verblijdend teeken genoemd mag worden. Het kassaldo be droeg f54.91. Vervolgens bracht de commissie tot het izien der boeken van Oen penningmees ter, bij monde van mevr W. v. Groeningeri. verslag uit vah haar bevinding, waarna penningmeester, met dank voor zijn gehou den beheer, werd gedechargeerd. Tot leden van de kascommissie voor liet komende jaar worden benoemd mevr. C. W- Loeker en de heeren L. Beekman en H. J. UIT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN VOOR DEN HAAGSCHEN POLITIERECHTER Voor den Haagschen Politierechter stond terecht D. v. B., omdat bij K. had beleedigd door hem na te roepen „Kippendief". Van B. verdedigde zich door op te ken, dat K. hem ook had nageroepen, wat deze moest toegeven. Aanleiding tot deze scheldpartijen was, dat v. B. K. had aangenomen om gras voor hem te maaien tegen een loon van 3 per dag en later maar 2,50 uitbetaalde. Hierdoor meende K. nog recht te hebben op 13,50. Conform den eisch werd v. B. door den Politierechter veroordeeld tot 10,boete subs, tien dagen hechtenis. Voor denzelfden rechter stond de jeug dige C. v. d. H. terecht, omdat hij D. had mishandeld. Verdachte ontkende het ten laste gelegde niet, alleen meende hij zich wel te mogen beroepen op de handelingen van D. Desondanks meende de officier van justi tie, dat v. d. H. zijn handen thuis moest houden en vroeg een boete van 15,subs, vijftien dagen, waarmede de Politierechter accoord ging. BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM Geslaagde Propaganda-avond Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling Van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm een goed geslaagde propaganda-avond. De {groote Nutszaal was tot in de uiterste hoe ken bezet, wat mede wel een gevolg zal Zijn van het zeer aantrekkelijke program ma dat ditmaal door het bestuur onder leiding van den actieven leider, den reserve kapitein L. Verleun, was samengaste' De avond werd geopend door den zitter, den heer mr. J. Spreij, wethouder onzer gemeente, die de aanwezigen, inzon derheid de burgerlijke en militaire autori teiten, hartelijk welkom heette. Tevens feli- cieerde hij den plaatselijk leider, clen heer L. Verleun, met zijn benoeming tot reservi kapitein, wat de vergadering met ee krachtig applaus onderstreepte. Het woord was daarna aan den generaal- majoor b.d. van het K.N.I.L. en oud-lid van den Volksraad in Oost-Indië, Ch. Kiès. Deze merke op, dat hij om meer dan één rede gaarne in de vergaderingen van de B.V.L. als spreker optrad. Immers, dan kan hij er de landstormers op wijzen, wat door hen altijd niet wordt gevoeld, dat zij niet alleen de regeering ,als het moet" .verdedigen van een klein landje aan de zee met een bevol king van acht millioen zielen, maar van een imperium, een wereldrijk, met een be volking van zeventig millioen. Spreker is 31 jaar in Indië geweest, en heeft daar een ontwikkeling meegemaakt, die Indië voor dien tijd niet heeft gekend. Overal heerscht thans vrede en rust en er is een opkomende welvaart. Spreker be twist de meening als zou Nederland op de zelfde wijze Indië hebben genomen als b.v. Italië Abessinië. Toen in de zeventiende eeuw de Oost-Indische compagnie werd op gericht, is dit niet. gedaan om Indië in bezit te nemen, doch om er handel te drijven. Daartoe werden er agentschappen gesticht, die eerst door de jaren uitgroeiden tot ne derzettingen. De Hollanders werden van gasten, blijvers en van blijvers, leiders, daarbij de bevolking beschermend tegen willekeurige macht der Indische Vorsten. Eerst in de negentiende eeuw zijn deze agentschappen overgegaan in Staatsbezit, en ging Indië tot het Koninkrijk der Neder landen behooren. En toen heeft de regee ring het zich aan haar Christelijke levens beschouwing verplicht geacht, de Indische bevolking niet zoo te laten als zij was, maar haar op te voeden en te brengen tot rechts- en bezitzekerheid. In verband met deze ontwikkelingsperiode noemde spr. den naam van Van Heutz. Spr. besluit met er op te wijzen, dat Ne derland hier een grootsch cultureel werk heeft verricht, waarop men terecht trofsch kan zijn en dat de bewondering van de ge- heele wereld afdwingt. Na deze rede werd vertoond de film van de in Augustus in onze gemeente gehouden Landdag, waarbij vele aardige momenten te zien waren, niet in het minst dan wan neer bekende plaatsgenooten ten voeten uit op het doek kwamen. Vervolgens werd vertoond de officieele film van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Hoewel deze film door zeer velen reeds eerder was gezien, was er toch ook deze avond weer alle belangstelling voor en wekte het zien van deze blijde gebeurtenis op die mooie Januaridag weer blijde herinneringen op aan de aanhankelijkheid en trouw waar mede schier het geheele Nederlandsche volk •toen met het Koninklkijk Huis meeleefde. Daarnaast was het ook een goede keus an het bestuur geweest om op dit pro gramma te plaatsen: De wereldreis van H.M.'s onderzeeboot K 18. Deze 20.000 mijlen lange tocht over de wereldzeeën, waarvoor de belangstelling terecht niet alleen binnen de grenzen van ons eigen land bleef be perkt, werd met groote aandacht gevolgd. En menigeen, die bij de woorden „Neder landsche Vloot" meent te moeten terugden ken aan de tijd van „De Ruyter en Tromp", beeft in deze film kunnen zien, dat ook de Jantjes van deze tijd tot bewonderenswaar dige daden in staat zijn. 'ijdens de .vergadering werden door den EDERl. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ NAT. Opgericht 1857 Bankzaken Eflectenzaken Open Bewaarnemlng Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM: Keizersgracht 573-575 VGRAVENHAGE: Lange Vijverberg 13 heer Sprey ook de prijzen van de gehouden schietwedstrijden uitgereikt. Wisselbeker winnaar werd di.t jaar de heer Verheul. Tenslotte heeft de voorzitter van de Gew. Landstorm-Commissie Zuid-Holl.-West, de heer L. G. Royaards, gewezen op de taak van de Bijzondere Vrijwillige Landstorm, in deze, naar hij meende, nog gevaarlijker tijd dan 1918, daarbij wijzende op de pre ventieve waarde van het instituut tegen over hen, die de regeering radicaal willen wijzigen. Met de vertooning van een teekenfilmpje werd deze bij uitstek geslaagde avond be ëindigd, CHR. HIST. JONGERENGROEP Onder leiding van den voorzitter, den heer A. Kroon, hield de Chr. Hist Jongeren groep een vergadering in .Bethel'. Na ope ning op de gebruikelijke wijze heette hij allen hartelijk welkom, inzonderheid de spreekster, mej. N. de Bruin. Het woord was daarna aan de spreekster die Art. 13 van het Chr. Hist. Beginselpro gram behandelde. Dit artikel handelt over „De verzorging der armen". In het inlei dend woord stond spr. uitvoerig stil bij de historie der Armenzorg en Armenwetten. Bestrijding van armoede is een daad des geloofs en der naastenliefde. Door de crisis is de armenzorg in omvang toegenomen en de Overheidszorg buitengewoon gegroeid. De kerkelijke en particuliere instellingen blij ven echter een belangrijk deel bestrijken. Vooral de Diaconale armenzorg als deel van de Kerk. De Armenwet van 1912 kan door ons worden aanvaard als algemeene regel. Komende tot behandeling van haar on derwerp zegt spr., dat dit Art. ten eerste vraagt: Vrijheid voor armenzorg buiten de Overheid, want de Chr. Godsdienst voert vanzelf naar het helpen van degene die niet heeft; ten tweede, de Overheid be. schouwe de armenzorg in de eerste plaats als taak der Kerk; ten derde, de Overheid trede, waar zulks noodig is, aanvullend op. De practijk leert, dat de nood der armen Kerk boven het hoofd groeit; ten vierde, de Overheid bevordere de samenwerking tus schen de verschillende instellingen van liefdadigheid. Armenzorg is een heerlijke taak. Het is het verloochenen van zichzelf, van eigen belang, om een medemensch, een mede-Christen op te heffen. Een leerzame bespreking volgde. Na de pauze gaf de heer C. Voets een keurig politiek maandoverzicht. Nadat de Avondzang gezongen was werd de vergadering met dankgebed gesloten, HAZERSWOUDE ALGEMEENE VERGADERING BOERENLEENBANK z Maandagavond' werd de 38e Algemeens Vergadering gehouden van de Coöp. Boe renleenbank „Hazerswoude-Koudekerk", ge vestigd te Hazenswoude, onder leiding van c!en Voorzitter, den heer A. B. Verkleij. Na de gebruikelijke opening volgde voorlezing der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens werd het financieel verslag uitgebracht, waaraan wij het vol gende ontleenen: Ontvangsten: Inlagen spaarbank 72.168-20, in rekening-courant 854.966.77, Interest 43,243,57. Diverse ontvangsten 826.64. Uitgaven: Terugbe taling spaarbank 407.517.81, gegeven voor schotten 24.050.in rekening-courant 934.787.27, aan interest ƒ32.205.39. Onkos ten en afschrijvingen 10-178.38, terwijl de balans aangaf: Activa: Debiteuren 809.690.52, Centrale Raiffeisenbanlc 59,325.45, effecten ƒ92.257, diverse rekeningen 2.579.12, interest ƒ3.953.21, saldo kas 27.495.31; en Passsiva: Spaarbank 909.609.52, Credi teuren 3.422.63, reservefonds 33.726.58, bijzondere reserve 14-086.39, saldo winst 1936 3,579.11. De rekening en balans over het jaar 193f werden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd, evenals het voorstel van het be stuur om de winst over het afgeloopen jaar toe te voegen aan de bijzondere reserve. Bij de gehouden verkiezingen werden de heeren N. P. Kaptein, lid van den R,aad van Toezicht en J. A. Heemskerk, lid van het bestuur weder herkozen. Na een geanimeerde rondvraag werd de vergadering gesloten. HILLEGOM HET JAMBOREE-COMITE Het plaatselijk Jambcree-comité heeft on der leiding van den heer H. Schoonderbeek, voorzitter, im het Gemeentehuis vergaderd. Na het woord van welkom tot de aanwezigen en de notulen van den secretaris, den heer H W. Lindeman, is medegedeeld, dat de heeren W. Jonkheer en D. E. Nieuwewhuis, respectievelijk voorzitters van Bloembollen en uur on I-I.B.G., persoonlijk bereid zijn tot medewerking aan do actie in de week van de Jamboree te Vogelenzang. De lieer B. Rijm- veld had aanbevolen een gladiolen tentoon stelling te organdseeren en de Pastoorslaan (weg voor officieele personen) versieren. De vergadering had veel ooren voor een g] ad i oden-item toon stellingpogingen in die richting zullen aangewend worden, een zaal is er voor beschikbaar. Van gedachten is ge wisseld over het verkeer. De brug in den Loos'erweg I is te smal voor druk verkeer on misschien niet sterk genoeg voor zwaar verkeer met autobussen. Het gewone verkeer uit het zuiden wordt gelegd door de Mo en- straat. of het nieuwe gedeelte der Van den Endelaan via de Wil helm inalaan naar de Zdlk en verder. De A.N.W.B. aal voor de vcr- koersaanwijzing zorg dragen. Om de onmis- ll.are gelden in te zamelen wordlt een circu laire verspreid, waarin als programma wordt genoemd: versiering yan alle in aanmerking RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 7 APRIL Programma 3: 8.00 Keulen of dlv.; 9.50 Deuta* sender of dlv 10.50 Parijs R; 12.20 Brussel VL: 13.20 Keulen;' 14.20 Parijs R; 15.20 Deuts.; 15.50 Keulen: 19.20 Brussel Fr; 20.20 Berlön; 21.20 Brussel VI; 21.30 idem Fr; 22.20 Berlijn; 23.20 <R. Denmark of div. Programma 4: 8.00 Brussel VI. of dlv.; 9.20 Gram.-muz. GRD; 10.35 Droitwich; 11.35 Londen DONDERDAG 8 APRIL Programma 3i 8.00 Kéulen of dlv.; 11.06 Pa rijs R; 12.20 Brussel VI; 12 50 Keulen; 14.20 Londen Reg.; 16.10 Keulen; 19.05 Parijs R; 19.20 Keulen; 20.20 Rome of dlv. Programma 4: 8.00 Brussel VI of dlv.: 9.20 Gram.-mus GRD; 10.35 Londen Reg; 14.20 Droit wlch; 18.20 Diversen; 19.00 Droitwich; 21.00 Lon don Reg.; 21.2/) Droitwich; 22.45 London Reg. Agenda De a\x>nd-, nacht- en Zondagsdienst dep apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 April a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, telefc. 807, E. B. de Metz, Kamerl. Onnesl. 28, telef* 3553 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegst- geest, telef. 274. I komende straten, filmvoorstelling, tentoon stellingen, concerten, zanguitvoeringen en het bevorderen van excursies van padvin ders naar deze gemeente. Het doel van da& alHLes is, de padvinders en de bezoekers der Jamboree hierheen te trekken, door hier wat te bieden. Daarvoor is geld noodig. Het co mité vestigt de aandacht der ingezetenen op de Jamboree-postzegels in de prijzen van 6, 7% en 12% centt, die aan het Postkantoor verkrijgbaar zijn. Het verdient aanbeveling deze postzegels uitdrukkelijk te vragen, dan worden ze gegeven; men betaalt den gewo nen prijs, dus niets meer dan de waarde, het is een kostelooze propaganda voor de Jambo ree in het algemeen. Maandag 19 April komt het comité op nieuw bijeen. GEVONDEN Te bevragen Politiebureau op werkdagen tusschen 7 en 8 u. nam.: wollen handschoen, paar dameshandschoenen, belasting-merk in étui, twee schoenen voor reparatie bestemd, zakdoekje. Te bevragen: MixLdenstr. 27 een paar blauwe handschoenen; Middenstr. 7 een paar glacé handschoenen; Amerikastr. 7: ro zenkrans in étui; Hoogewerfstr. 4 koffer; Brouwerlaan 9 zakdoek inih. 15 cent; Molen straat 27 grijs handschoentje. EMMABLOEM-COLLECTE Donderdag a,s. zal de jaarlijksóhe Emma- bloem-collecte gehouden worden door da Hillegomsche Vereeniging tot bestrijding der (tuberculose in eigen gemeente. Deze collecte voor dit mooie doel bevelen wij gaarne warm aan. GEBR. TEIXEIRA DE MATTOS 446 Heerengracht, Amsterdam OPGERICHT 1852 I BANKIERS ALLE BEURSZAKEN - Safe-Inrichting ADMINISTRATIE VAN VERMOGENS Tel.: 83789 35957 82789 Intercommunaal: R 0311 f Telegramadr.: TEXATOS KATWIJK i VEERTIGJARIG JUBILEUM J. J. SCHAAP. Heden herdenkt de heer J- J- Schaap den dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Leidsche Duinwater Maatschappij te Katwijk, alwaar hij thans werkzaam is als filtervverker. Hedenmorgen werd hij met zijn echtge- noote per auto aan zijn woning afgehaald en in de door het personeel zeer feestelijk versierde .directiekamer ip den Watertoren te Katwijk door de Directie en het personeel gehuldigd. De directeur, de heer ir. P. C. Linden- bergh heette den jubilaris en zijn vrouw hartelijk welkom en feliciteerde Schaap al lereerst met zijn verjaardag, daar deze dag toevalligerwijs met den julbileumdag samen valt. Vervolgens zeide hij dat Schaap zich in den tijd dat hij bij de Maatschappij werk zaam is geweest, heeft doen kennen als een voortreffelijk employé, waarna hij 't woord richtend tot de echtgenoot© van den jubila ris, er op wees, dat zij haar man in deze lange periode steeds tot steun is geweest- Onder het uitspreken van gelukwens ch en overhandigde hij Schaap hierna een enve loppe met inhoud en bedankte hem voor al hetgeen hij in de afgeloopen 40 jaar voor de Maatschappij gedaan heeft. Ook overhandigde de Directeur 't cadeau van het personeel, bestaande uit een club fauteuil. Vervolgens nam de heer I. W. Colpa hef. woord en feliciteerde den jubilaris namens het Katwijksche personeel en wees daarbij op de goede verstandhouding van het perso neel onderling. Tevens werd nog het woord gevoerd door den heer M. B. de Jong, die do felicitaties van het administratief personeel overbracht Tenslotte bedankte de heer Schaap voor de aangeboden gelukwenschen en geschen ken en memoreerde hierbij den groei en technischen vooruitgang van de L.D.M. die hij in zijn lang dienstverband heeft aan schouwd en meegemaakt Het zal den jubilaris ook verder in den loop van dezen dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbroken hebben. KATWIJK a.d. RIJN UITVOERING. De Chr. Mondaccordeonvereen. gaf gister avond onder leiding van den heer D. van Wouw te Leiden een uitvoering in de zaal Kerkplein. De zaal was redelijk goed bezet. De heer G. Spierenburg, voorzitter der Chr. Jongelingsvereen. sprak het openings- en welkomstwoord en liet zingen Ps. 150 1. Het programma vermeldde een 12-tal num mers. Het zou ons te ver voeren deze afzon derlijk te gaan bespreken. De heer v. Wouw zwaait nog pas kort den dirigeerstok doch' met den heer van Wouw is er een nieuwe geest gevaren in de vereeniging en het was goed merkbaar dat deze reeds is overgesla gen op de leden. Er is goede vooruitgang waar te nemen en de leden van „Crescendo" mochten vele malen een hartelijk applaus inoogstem. Den directeur werden bloemen aangeboden. Dit als bewijs van waardeering voor zijn prestaties en uit dankbaarheid. De heer W. Durieux, de voorzitter van „Cres cendo" sprak het slotwoord. Spr, bracht o.ro,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6