mm De rechtschen naderen thans Durango Algemeen Burger-Ziekenfond WOENSDAG 7 APRIL 1937 EERSTE BLAD PAG. a Buitenland GENOEG GEPAUZEERD? De Frawsche minister-president Léon Blum, heeft, toen het niet de financiën in zijn land den bedcnkelijken kant begon uit te gaan, ervan gerept-, dat er even een pauze meest intreden in het drukke bedrijf dor sociale hervormingen, waarvan het be faamde volksfront de drijvende kracht was. Het land, zoo drukte hij het uit, heeft be hoefte aan een pauze, teneinde op adem te kunnen komen. Er zouden derhalve voors hands geen nieuwe bedragen worden uitge trokken voor het ondernemen van groots "werken ter stimulatie van den arbeid, en bovendien zouden geen sociale nouveautés het bedrijfsleven verder verontrusten, door het al weder zwaarder lasten op te leggen- Een verdere verlichting der staatsfinanciën kou resulteeren in het doorvoeren van be zuinigingen, welke h-et budget voor een be drag van 500 millioen zouden ontlasten. Van welken aard deze bezuinigingen wel zouden Jzijn, werd aan den volke niet kond gedaan; men vreesde reeds een surprise aLs die van den „duivel in het doosje" Intusschen was er den heer Blum alles aan gelegen, nieuw crediet aan te trekken, ter versteviging van den franc. Vandaar, zou men haast zeggen, de geruststellende glimlach lie hij in de Kamerdebatten ten schouw droeg. De man was meer glimlach' dan argument, als een sfinx, die op lager niveau is beland. Intusschen heeft hij de duiten van de spaarders en. beleggers in ivrij ruime mate los gekregen. Een beroep op de natie, door den president der repu bliek ondersteund, maakte teekenen op de Blum-leeningen tot een soort van eere plicht. Bovendien bracht men de noodzaak van vensterkte defensie en het gevaar van eon wereldoorlog als extra argumenten er bij te pas, om het geld bij de banken te Jdoen binnenvloeien. Merkwaardig is, dat de heer Blum nu plotseling op adem schijnt gekomen. Heeft hij thans zijn bezuinigings- en versoberings beloften vergeten? Een werkprogramma, hetwelk voor een bedrag van 200 millioen nieuwe groote arbeidsobjecten bevat, wordt afgekondigd, terwijl bovendien van hooger- hand wordt bepaald dat de winkels in de toekomst per week twee dagen zullen moe ten sluiten. Zulks ongetwijfeld, om aan het personeel, evenals dat in verschillende in dustrie-takken het gebruik is geworden, een arbeidsweek van vijf dagen te verleenen. Vooral deze maatregel van gedwongen win kelsluiting heeft weer een massa kwaad bloed gezetl Hij treft een kring van zaken- doenden, voor wie het bestaan toch reeds zeer zorgelijk is. Zij zullen voor een be langrijk deel tot de getrouwen van de radi caal-socialistische partij behooren, wier aanhangers toch reeds in onrust geraken bij de merkwaardige politiek, die het volks front er den laatsten tijd op nahoudt- Waarom gaat Blum opnieuw over tot het in uitzicht stellen van groote werkobjecten? Het vermoeden ligt voor de hand. Blum heeft zijn hoop, voor wat Frankrijks naaste economische toestand betreft, voor een groot deel gevestigd op het welslagen der Wereldtentoonstelling, die binnenkort haar 'deuren moet gaan openen. Een attractie als deze moet een stroom van vreemdelingen paar de Seine-oevers lokken en een versnel ling van het zakenleven tot stand brengen. Maar de Fransche arbeiders zijn onwillig hun best je beentje voor t© zetten. Waarom zouden zij, in een korte spanne tijds, al wat er te bouwen en te decoreeren valt op de tentoonstellingsterreinen, wegwerken? T..-r- wijl vervolgens hun de gapende leegte van het naar ander werk zoeken wachtl Blum heeft, weliswaar, een beroep op hun „socia listische eer' gedaan, en hen trachten aan te vuren met de gedachte dat de expositie een exponent van het roode kunnen zou moeten worden., doch voorshands gevoelen deze heeren meer voor de dringende argu menten van hun „proletarische" beurs. Men heeft hen immers opgevoed in het meest grove, egoistische materialisme? Welnu, wat verlangt men dan plotseling van hen! De rooden volgen hun leiders veelal op 'dezelfde wijze als de befaamde ezel de koolstronk, welke hem voor den neus ge hangen wordt Doch de vergelijking gaat san één zijde mank. Zij verdragen het niet, als het dier, dat die stronk steeds op den zelfden afstand blijft; zij houden, met andere woorden, van realiteitspolitiek. Du? boter bij de visch! Blum moet zijn volksfrontgenooten het blijkt uit alles, voortdurend ter wille zijn. Hij is tenslotte wel een leider, doch zoo een, Idie er voor moet opletten, dat zijn volgelin gen hem niet te, vlug af worden, en hem onder den voet loopen. Een ander voor beeld van deze slappe houding is 't ageeren tegen de Fransche Sociale Partij van De la Bocque, hetwelk hij met zijn autoriteit steunt De menschen, die in Clichy bijna het slachtoffer van een roode rel waren ge worden, zullen hun partij zien ontbonden worden, omdat de onruststokers zulks leischen- Hoelang zal Blum op dezen voet nog kun- jien doorgaan?, Warschau's studenten blijven onrustig Stinkbommen in college-zalen Vóór de hervatting van de colleges in de polytechnische hoogeschool te Warschau zijn in een der lokalen van het gebouw traangas- en rookbommen geworpen, als ge volg waarvan de colleges geen doorgang konden vinden. Naar het D.N.B. meldt, heeft de vice-mi- frieter van onderwijs gisteren ten aanzier van dien toestand in de universiteiten vooi de radio verklaard, dat onder de gegeven omstandigheden van een normalen arbeid dor hoogeschölen geen sprake kan zijn. Do groote meerderheid der studenten wil met onruststokers ml ets te maken hebben en jiveder aan het werk gaan. Hij achtte het noodig, dat tegen den hui dige n toestand krachtig w.erd opgereden, De Spaansche burgeroorlog Italiaansche pers ageert tegen Frankrijk Uit San Sebastian wordt gemeld, dat vliegtuigen van de nationalisten boven de provincie Biscaye in het Spaansch en in 't Baskisch gedrukte strooibiljetten hebben uitgeworpen met den volgenden tekst: „Laatste waarschuwing. Wij zijn thans vastbesloten, aan den oorlog in Noord- Spanje een einde te maken. Laten zij die geen moorden hebben begaan, de wapens neerleggen en zich overgeven. Hun Leven zal dan gespaard en hun bezittingen zullen ontzien worden Indien gij u niet onmiddel lijk onderwerpt, zullen wij Biscaye verwoes ten, te beginnen met de oorlogsindustrieën. Wij beschikken over de middelen, om aldus te handelen. (w.g.) generaal Mola". Op 2 km van Durango! Op twee punten van het Baskische front hebben de nationalistische strijdkrachten in de laatste vier-en-twintig uur hun offensief kunnen voortzetten- Zij zijn dientengevolge de stad Durango tot op twee km genaderd en hebben het eergisteren veroverde Och.nn- diano door nieuwe terreinwinsten reeds 5 km achter zich liggen. De Baskische militie-troepen zouden bij de jongste gevechten ruim acht honderd man hebben verloren. Hun positie is in zoo-? verre nog verslechterd dat de nationalisten thans de belangrijkste punten aan de ver bindingslinie naar Bilbao beheerschen, ten gevolge waarvan zij den toevoer naar de Baskische front-troepen kunnen storen. In de streek van Mor.dragon moesten de Baskische afdeelingen wegens het hierdoor veroorzaakte gebrek aan munitie en levens middelen haar verzet tegen de opdringend" witte troepen opgeven. In wanhoop ver brandden zij de vrachtauto's en ambulance wagens, wijl ze die niet in handen van den vijand wilden laten vallen. Het Baskische legerbericht vermeldt over deze gevechten weinig bijzonderheden. Er wondt allleen in gezegd, dat krachtige tegenstand wordt geboden en dat de Bas kische artillerie de stellingen van de natio nalisten hevig bestookt. Voorts wordt in 't legerbericht medegedeeld, dat men bezig Is versterkingen naar Ochandiano te zenden teneinde den tegenstand aldaar intensiever te maken. Gevechten in Jarama-sector De roode troepen hebben gisteren aanval len ondernomen in den sector van de Ja- rama. De eerste aanval, die gericht was op de brug van Arganda, werd met veel troe pen na een krachtige voorbereiding uitge voerd, doch stuitte af op de versperringen van de nationalisten. De tweede, die gericht was op het ge voelige punt Pingarron mislukte eveneens. De volksfronters leden zware verliezen, aangezien zij verscheidene malen in ge sloten gelederen trachtten de mitrailleurs versperringen te doorbreken- Beweerde schendingen der non-Interventie Volgens Havas tracht de Ttaliaansche pers op Frankrijk jle verantwoordelijkheid te schuiven voor een eventu-eele herziening van de zijde van Italië van zijn houding ten opzichte van de niet-inmenging in Spanje. De Italiaansche bladen bereiden daarop de openbare meening voor door de publicatie van buitenlandsche berichten over zgn. Fransche schendingen der niet-inmenging en voorts door het afdrukken van een soort officieus communiqué, waarin nieuwe bij zonderheden opeengetast worden. In een hoofdartikel beweert de Tribuna gisteren de verantwoordelijkheden vast te stellen en schrijft: ,Hct is duidelijk, dat de ontwik keling van den toestand, een maand na den dag, waarop alle deuren theoretisch zouden moeten zijn gesloten een nieuw onderzoek van den toestand noodig zal maken, aan gezien de handhaving van eenzijdige neu traliteit zou neerkomen op een begunsti ging van een van beide partijen". De Tribuna beschuldigt vervolgens den Fransehen staat „vertrouwd te zijn met de medeplichtigen van Moskou, de slaaf te zijn van Busland en gebonden te zijn door de verkiezingschantage en -tvrannie" en ver klaart het onduldbaar, „dat verdachte en onoprechte richtsnoeren worden gehand haafd. die het leven der volken diep in ver warring brengen en uiterst gevaarlijke methodes instellen in de internationale be trekkingen". Andere dagbladen, zooals de Corriere Padano, gaan zoo ver, dat zij Frankrijk er van beschuldigen .onder de valsche vlag der niet-inmenging een coali tie-oorlog tegen Duitschland en Italië uit le lokken" Hetzelfde blad voegt hieraan toe, „wanneer men kalm het Europeesche pano rama beziet, is men verplicht recht te doei: wedervaren aan de militaire wedergeboorte van Duitschland en Italië, mogendheden, die zonder eenige verantwoordelijkheid le dragen voor de oproerige vernieling van Frankrijk twee der sterkste bolwerken voor de orde op het vasteland vormen". Schip tot zinken gebracht Officieel wordt medegedeeld, dat een oor logsschip van de nationalisten ter hoogte van de Cantabrische kust, het Panameeschc schip ,Andra", eigendom van de Britsche firma Emil Jones, tot zinken heeft gebracht. Het was met een lading Asturisch ijzererts op weg naar Cardiff. De opruiming der handels belemmeringen Van Zeelands delicate taak In den Belgischen kabinetsraad heeft mi mister-president Paul van Zeeland verslag uitgebracht over de uitnoodiging, die hem van de Fransche en Engelsche regeeringen geworden is, tot het instellen van een onder zoek naar de mogelijkheden van een alge- meene beperking der contingenteerihgsmaat regelen en van andere belemmeringen vo->r den internationalen handel, zoodat de drie zijdige verklaring van 26 September 1936 uitwerking kan krijgen. Het tijdstip wordt voor een dergelijk on derzoek geschikt geacht. Van Zeeland heeft zich in beginsel bereid verklaard, deze kie sche taak op zich te nemen. De ministerraad kon zich vereenigen met de door den minister-president voorgestelde maatregelen, die het Van Zeeland mogelijk moeten maken, zich er van te vergewissen of de voorwaarden voor een vruchtbaar streven geschapen kunnen worden. Overigens zijn er nog talrijke moeilijkhe den op te lossen, voordat Van Zeeland een imdontwerp klaar heeft, geschikt voor Je 'oorgenomen internationale conferentie. In dit opzicht zullen besprekingen, welke Van Zeeland binruenkort met Schacht zal voeren, van groot belang zijn. De directeur van de Reichsbank zou van plan zijn, onderhandelingen te voeren over het openen van credieten voor den aankoop in den Congo van koloniale grondstoffen. Italië's vlootbouw gaat regelmatig voort Begrooting 246 millioen lire hooger! Het verslag over d<e Italiaansche marine- begrooting 1937-1938, dat bij de kamer is in gediend, wijst een stijging der uitgaven met millioen lire, in vergelijking met de loo- pende begrooting, aan. De nieuwe begroo ting beloopt volgens 't ontwerp 1.857.891.000 lire. Ten aanzien van de vlootpoUitiek stelt het verslag vast, dat de fascistische rugeerLng, hoewel zij bereid is door den wil een bewa peningswedloop te vermijden, rekening mo.it houden eenerzijds met de nieuwe verant woordelijkheid, welke de marine draagt door de schepping van het keizerrijk en ander zijds met de vlootprogramma's der vreemde mogendheden. Na een overzicht te hebben gegeven van de uilgaven, die deze mogendheden voor de ver wezenlijking van haar programma's over hebben, verzekert 't verslag, dat de Italiaan sche vlootbouw in regelmatig tempo voort- gaat. De kruisers „Cavour" en „Gulio Cesare die 25.000 ton meten *>n gemoderniseerd zijn, zullen binnenkort opnieuw in dienst g steld worden. Twee kruisers van 7000 ton, de „Garibaldi'' en de „Duca degli Abruzzi", zetten hun proeftochten voort, evenals andere eenheden. De luchtmacht der marine is reeds aan ernstige reorganisatie onderworpen. Het ma teriaal op de eenheden wordt vernieuwd. Het naziïsme in Z.W.-Afrika Hertzog verdedigt regeeringsmaatregelen In het parlement te Kaapstad heeft Dr. Mal an. sprekende over de Zuid-Afrikaan- sche maatregelen tegen de nazi's, de wijze betreurd, waarop de regeering der Unie den toestand behandelt en als zijn meening naar voren gebracht dat de eenige oplossing voor ieder territoriaal probleem ligt in een vriend&chappelijko samenwerking met Duitschland. Generaal Hertzog heeft als premier daarop, de uitzonderingswet van 2 April ver dedigd, i NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP Opgericht April 1902 Telefoon 117970 's-Gravenhage, L. Copes v. Cattenbargb 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, ziekenbuisverpleging en operatie. Gebeele particuliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROESPECTUS OP AANVRAGE Vertegenwoordigers(sters) gevraagd. De toestand, aldus 6pr. is tegenwoordig zoo ernstig, dat het zoo niet verder kan gaan. Spr. wist niét. welke partij hij verantwoor delijk moest stellen, doch het is vastgesteld, dat het Duitsche deel der bevolking een hou ding aanneemt, die met een goed bestuur van het land niet vereenighaar is" De regeering moet het land besturen, of geheel in den steek laten, waartoe zij niet bereid is. Zij zal de haar door de volkenbond gegeven opdracht tot het laatste toe ver vullen. Hertzog sprak er zijn leedwezen over uit, dat Duitschland van meening was, dat Zuid- Afrika 'zijn houding tegenover de Duitschers had gewijzigd. Dit is niet het geval. Zuid- Afrika heeft in samenwerking met Duitsch land gepoogd, de Duitschers vriendelijk te behandelen. Het heeft drie jaar lang naar verzoening gestreefd doch zonder succes. In deze drie jaar is er iets begonnen, dat tot een nog ernstiger toestand zal leiden, wanneer er thans niet een einde aan gemaakt wordt. De Oostenrijksch-Tsjechische toenadering Het orgaan van h-et vaderlandsche front te Weenen „Wiener Stadtstimmen", ver klaart, dat de behandeling van het legitimis- tische vraagstuk door Tsjecho-Slowakije de laatste toetssteen voor de wijsheid der Tsje- cho-Slowaaksohe staatsleiding zou zijn. Men moet zich vrijmaken van de gedachte dat Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije princi- pieele tegenstanders zijn. Men diene er zich echter voor te hoeden, dat Tsjecho-Slowakije zich in binnenlamdsche aangelegenheden van Oostenrijk mengt. Men moet in Praag bedenken, dat een monarchie in Oostenrijk iedere mogelijk heid, dat het nationaal-socialisme vasten voet krijgt, voor goed uitschakelt Daarentegen zou een door het nationaal- socialisme bedreigd Oostenrijk ook vo,r Tsjeoho-Slowakije een hoogst gevaarlijken factor vormen. Bommenwerpers ïegen inboorlingen Te Bannoe aan de grens van Waziristan is een proclamatie der Britsch-Indische re geering gekend gemaakt, die den volgenden inhoud heeft: „Besloten is, dat met ingang van .6 April degenen, die zich in het gebied van Kaisjors, Sjaktoe, Algad en Arsaklot bevinden, uit vliegtuigen zullen worden aangevallen. Deze aanvallen zullen tot nader order dag en nacht worden voortgezet. 'Zij, die hun kinderen en kudden willen redden, moeten dan ook het gebied verlatein en niet terug- keerei voor het veilig verklaard is". De resident van Waziristan heeft het co mité der stamhoofden medegedeeld, dat de Torekhelstam verantwoordelijk gesteld wordt, voor de verdere actie van den fakir van Ipi. Met ingang van morgen zal ieder stamlid dat in het gebied van Bannoe Razmek wordt aangetroffen, in hechtenis worden genomen. i CHINA VERDUBBELT ZIJN SPOORWEGNET Land moet stabiel gemaakt om strategische redenen Europa helpt op groote schaal mede China staat op den drempel van een sterke uitbreiding van hot spoorwegnet. Deels aangezet door behoeften in geval van oorlog, is de regeering voornemens, het be staande spoorwegnet in vijf jaar te verdub belen. Ongeveer 5300 mijl nieuwe spoorweg- lijnen moeten worden aangelegd met een gemiddelde van ruim 1000 mijl per jaar Uiteraard is buitenlandsche hulp hierbij onontbeerlijk en reeds hebben verschillende Europeesche groepen overeenkomsten voor credietverleening met het ministerie van spoorwegen geteekend, o.a. inhoudend de levering van groote hoeveelheden spoorweg- materieel. Op het oogenblik zijn onderhandelingen gaande voor een Britsche leening ten be drage van 100 millioen Chineesche dollar, voor de uitvoering van verschillende spoor wegplannen ten Zuiden van de Jangtse. Volgens het ministerie van de spoor wegen spruit het plan voort uit de vol gende overwegingen: le. de behoefte aan betere verbinding tusschen de provincies onderling; 2e. de ontwikkeling van landbouw en industrie in het binnenland; 3e. de nationale verdediging. De minister wijst er hierbij op, dat een enorme oppervlakte van China, o.a. de provincies Kiangsi, Foekien, Joean en Kwangsi, op het oogenblik volkomen van een spoorwegverbinding is versto ken, terwijl verschillende andere pro vincies onvoldoende bediend worden. Krachtens het nieuwe vijfjarenplan zal het meerendeel dezer provincies een directe verbinding onderling krijgen, alsmede een verbinding met de kust. Tot de plannen, waarvoor reeds overeen komsten zijn aangegaan met buitenland sche belangen behoort een spoorweglijn, welke de hoofdstad Nanking verbindt met den onlangs gereed gekomen spoorweg HankouKanton. De minister van spoor- wégen heeft daartoe met een Britsche firma een contract gesloten tot de levering van Spoorwegmaeriaal ten bedrage van 900.000 pond sterling. De transactie wordt gemeen schappelijk gefinancierd door de „Hong kong and China Banking Corporation" en de trustees van het Britsche aandeel uit het Boxer-schadeloosstel lingsfonds. Een Franseh syndicaat verstrekt China spoorwegmaterieel ten bedrage van 900.000 van 34.5 millioen Chineesche dollar voor den aanleg van 523 kilometer spoorweg tus schen Tsjengtoe en Tsjoengking door het rijkste deel van de provincie Szetsjoe; Ongeveer 1000 kilometer van de nieuwe lijn zal Tsjoetsjou in Honan verbinden met Kweijang, de hoofdstad van de provincie Kweitsjou. In verband met dit plan is een crediet- overeenkomst met een looptijd van tien jaren, ten bedrage van 30 millioen dolla aangegaan met de firma Otto Wolf uit Keulen. Belgische belangen zijn betrokken bij de uitbreiding van den spoorweg van Loenghai over een afstand van ongeveer 600 kilo meter. Daartoe is met de „Compagnie géné rale de chemins de fer et de tramways en Chine" een overeenkomst aangegaan voor een leening van zeven jaar ten bedrage van 50 millioen Belga's In de naaste toekomst zullen, naar ver wacht wordt, nog verschillende andere overeenkomsten worden aangegaan. De gouverneurs der provinciën en de com mandanten der provincial politie, die thans in conferentie te Tokio bijeen zijn, hebben an de regeering instructie gekregen zorg te dragen voor een „zuivere verkiezing", door een strenge controle uit te oefenen op uitla tingen. die ophitsen tot handtastelijkheden of bolsjewiseering of vervreemding van le- ?r en volk. De partij der sociale massa heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin de ontbinding het Lagerhuis aan de kaak ges'eld worit als een negatie van de wetgeving door de regeering. In de verklaring wordt gelegd, dat de aanval der regeering op de grootere pohtieke partijen kan worden goedgekeurd, „maar dat de fascistische houding der regec ring, die neerziet op het Lagerhuis, ernstig afgekeurd moet worden". Londensche kellneis willen hooger loon De Londensche kellners hebben, nu reeds een groot aantal gasten is aangekomen, die de krorangsfeesten komen bijwonen, nieuwe loonenschen gesteld. Men hoopt nog vóór (Te kroning tot over eenstemming over deze eischen te komen. Kort Nieuws Te Pecs (Hong.) is de vrouw van een spoorwegarbeider verblijd met de geboorte van haar 23en zoon. De echtgenoot^ van den rijksbestuurder zal meter van het pasgebo ren kind zijn. Er zou sprake zijn van een reis van G o e r i n g naar Italië vóór het bezoek van Schuschnigg. Voor het oogenblik gaat het hier nog slechts om een niet bevestigd gerucht Vijftig doodgravers van he-t Holy Cross kerkhof, het grootste in het diocees Newark (New-Yersey) zijn een staking met gekruis te armen begonnen. Op het oogenblik dat zes begrafenissen moesten plaats vindon weigerden zij te werken onder mededeeling dat zij een organisatie hadden gesticht, onr hun eischen gezamenlijk -te bepleiten. Zij verlangen een loon van vijf dollar per dag. JAPANS POLITIEKE CRISIS Zal ook het nieuwe lagerhuis worden ontbonden? Yuki, de Japansche minister van finan ciën, heeft verklaard, dat het Japansche La gerhuis alleen is ontbonden, om de verschil lende politieke partijmannen ertoe te bren gen, hun houding te herzien. De minister is dan ook van meening, dat de regeering er geen bezwaren tegen zal hebben, dat de be staande politie.ke partijen de meerderheid be halen bij do a.s. verkiezingen, wanneer slechts de indi'vidueele leden der partijen hun houding herzien en zich bewust wo*dien van den ernst van den toestand, aan welken Japan het hoofd moet bieden, gelijk de regee ring dit doet. Minister Yuki zeide voorts, dat de re geering bereid zal zijn, een nieuwe poli tieke partij steun te verleenen, wanneer deze gevormd wordt door die oude poli tieke partijmannen, die den toestand even ernstig inzien als de regeering. De regeering zal echter geen bepaalde actie ondernemen, welke er op berekend zou zijn de geboorte van een nieuwe partij te verhaasten voor de algemeene verkie zingen. 1-Iet is echter mogelijk, aldus de minis ter verder, dat de regeering het nieuwe Lagerhiiis ook zal ontbinden, wanneer de politieke partijen in gebreke blijven, zelfs na de algemeene verkiezingen haar hou ding te herzien en in plaats daarvan vol harden in een tegen de regeering gekeer- die houding. Het antagonisme tusschen de regeering en de politieke partijen wordt initusschen scher per. Zoowel de Mins ei to als de Seiyakai doen thans openlijk aanvallen op de regeering. die zij ervan beschuldigen, in s'rijd met do grondwet te handelen, terwijl de regeering van hnar kant haar uitdagende houding te genover de politieke partijen handhaaft, VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN ROTTERDAM: Nieuwe Binnenweg 1G0, Telef. 37033 Zwaansbals 374 DEN HAAG: Columbusstraat 2, heek Snezkade. HAARLEM: Schoterweg 1 Telefoon 16659 HILVERSUM: Veerstraat 50 Telefoon 6819 Adr. GEMENGD NIEUWS Amsterdam sche taxichauffeurs staken Ontstemming over het nieuwo tarief Een merkwaardige stilte heerschte gister middag laat en 's avonds op de standplaat sen van de blokbandtaxi's te Amster dam. De gewone rijen van stationstaxiX die men dagelijks kan waarnemen bij de stations en op Amsterdams drukke pleinen, waren verdwenen. Slechts nu en dan reed een enkele wagen aan, om terstond met een ongeduldigen passagier te verdwijnen. De chauffeurs van de grootste Amster- damsche taxi-ondernemingen hadden groo- tendeels het werk neergelegd. Er heerschte ontstemming onder de chauffeurs over do nieuwe taxi-tarieven. Deze zijn 10 cents hooger dan de vroegere. De chauffeurs meenden, dat zij hierdoor minder ritten zouden gaan maken. Bovendien was de nieuwe tariefregeling voor hen onvoordee- lig doordat de taxameters blijven werken volgens het oude tarief- De chauffeurs moe ten daarom bij het afrekenen een dubbeltje boven den stand van de txameter bere kenen. hetgeen hun fooien niet ten goede komt. In verband met een en ander willeH de chauffeurs een verhooging van loon. De besturen der verschillende werkne mersorganisaties hebben geen advies gege ven tot deze staking. Deze brak spontaan uit, toen gistermiddag, op den eersten dag, dat de nieuwe tariefregeling in werking was getreden, de avondploegen opkwamen bij de Maatschappijen Entam en Atax. welke resp. 114 en 76 wagens in bedrijf hebben. Bij de Entam was de staking reeds des middags volledig, bij de Atax zijn eenige chauffeurs nog eenigen tijd aan den arbeid gebleven. De chauffeurs van de andere ondernemingen, zooals de B.W.T sloten zich gedeeltelijk bij de staking aan. Het aantal stakende chauffeurs bedroeg des avonds 300 tot 400. De hij de blokband-com- binatie aangesloten Coöperatieve onderne mingen A-T.O. en „Ons Belang" zijn in vol bedrijf gebleven, evenals de kleinere parti culiere ondernemingen. Ofschoon op zeer kleine schaal, vond het taxiverkeer in de stad zoodoende toch voortgang. Welkom vreemdeling! De politie te Amsterdam heeft be scherming moeten verleenen aan eenige leden van het gezelschap Belgische school kinderen, dat op het oogenblik Amsterdam bezoekt en voor een deel logeert in het mi litair tehuis aan de Laurierstraat. De kinderen werden gisteravond om streeks negen uur nabij de Laurierstraat lastig gevallen door bewoners van den Jor- daan. Een der leidsters der schoolkinderen heeft een klap in haar gezicht gekregen. WOONHUIS AFGEBRAND Gisternacht is door niet bekende oorzaak brand ontstaan in de woning van de familie Keukens te H e u m e n bij Nijmegen- De woning brandde geheel af. Een oude vrouw. die bedlegerig was, werd' door buren uit. het brandende huis gedragen. Zij bekwam geen letsel. Huis en inboedel waren verzekerd. 2il_ las!»». |s rijk en ET* ROGGEBROOD ROTTERDAM, TEL. 53949 - DEK HAAG, TEL. 333298 Vierjarig meisje door auto gegrepen Op slag gedood In de Kanaalstraat te Utrecht, ter hoogte van de St. Anthoniuskerk is een kindje door een passeerende auto aangere den en zoodanig gewond, dat het vrij spoe dig daarna is overleden. Twee zusjes van resp. vier en zes Jaar, kinderen van de familie M. uit de van Imhoffstraat, staken samen de straat over zonder voldoende uit te kijken. Zij letten daarbij niet op de auto van een expediteur uit Boskoop, die uit de richting Damstraat in de richting van de Laan van Nieuw Guinea over de Kanaalstraat reed. Ondanks het feit, dat de chauffeur, die met een vaart reed van 25 a 30 kilometer, nog trachtte uit te wijken, werd het jongste meisje door de achterzijde van de aAito geraakt en op den grond geworpen. Het kind is per auto van den gemeente* lijken geneeskundigen dienst naar het stads en academisch ziekenhuis vervoerd, waar 't kort na aankomst is overleden. De verongelukte D G 3 Wrakstukken waargenomen. Omtrent het vermeende ongeluk met een Douglas-vliegtuig, dat voor de K.L.M. be stemd zou zijn, vernemen we uit New Yorlc dat piloten van de Transcontinental We» tern Airlines het boven Colorado-plateau neergestorte groote Douglas vliegtuig hebben, waargenomen. Volgens radio-berichten der piloten liggen de vliegtuig-wrakstukken tegen de steil© hellingen van den Mount Baldy aan de Noord-Westzijde van den berg. Of één der inzittenden nog in leven Is, is tot. nu toe niet vastgesteld kunnen worden. Het zal bijzonder moeilijk zijn, op de plaats des onheils door te dringen, daar deze in ontoegankelijk en woest bergland is gelegen. Noodlanding Sportvliegtuig Goed afgeloopen. Een Belgisch vliegtuig komende uit B ru S s e l, heeft gisteravond tegen half zeven een noodlanding gemaakt onder de gemeente Etten-Leur. In het vliegtuig waren ge zeten de heer Jacobs uit Leiden en de heer Lamibun uit Brussel, die een vliegtocht]© hadden gemaakt boven België. Door het mistige weer waren zij den koers kwijt geraakt en in Nederland terecht ge komen. Zij zochten een gunstig landingsterrein, doch daalden tenslotte op een roggeveld der Etten. Behalve dat de propeller brak, brachten zij het er verder zonder ongelukken af. De vliegers zouden trachten een nieuwe pro peller aan te brengen en dan zoo mogelijk vandaag weer opstijgen. Motorrijder gevallen Br lag een steen op den weg Twee wisselloopers uit Oss. 'die t ft Gemert hun werkzaamheden hadden verricht keerden per motorrijwiel huis waarts. Op een gegeven oogenblik wilde onder den Dungen, A. van Hoorn naast zijn collega komen rijden. Hij kwam daarbij in aanraking met een grooten steen. Van Hoorn verloor daardoor de macht over zijn stuur en sloeg over den kop. Bewusteloos en zwaar gewond bleef het slachtoffer liggen. Zijn collega heeft onmiddellijk genees kundige hulp uit den Dungen gehaald. Mej. een zware hersenschudding is van H. naar het ziekenhuis St. Joannes de Do te Den Bosch overgebracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De overval op de geldauto De derde verdachte krijgt vier jaar De Amsterdamsche rechtbank veroor- deelde gister den 22-jarigen ijzervverker, F. N. de J., wien inbraak in het kantoor gebouw van de Scheepswerf en Machine fabriek Verschure Co. en een overval op den geldauto van de Nederiandsche Scheepsbouw Mij., welke overval gepleegd werd op 17 Januari 1936, waren ten laste gelegd, tot vier jaar gevangenisstraf. Het O.M. had vijf jaar tegen den man gerequireerd. Brutale inbraalc te Ouddorp Bij de familie Heino op den Frienschen- weg te Ouddorp zijn op klaarlichten dag, terwijl de bewoners op familiebezoek wa ren, dieven de woning binnengedrongen. Met behulp van een breekijzer hebben zij, zonder dat de buren daarvan iets bemerkt' hebben, de voordeur opengemaakt Men vermoedt, dat hier ter plaatse bekenden aan het werk zijn geweest Uit een kast in de slaapkamer is voor i bedrag van eenige honderden guldens aan familiejuweelen gestolen, o.a. een juweelen hanger en een broche. Verder een gouden horloge, een gouden ketting enz. Op hun vlucht hebben de dieven nog een gouden armband verloren. De politie van Ouddorp heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Honderdjarige overleden De heer T. van Dieren Gzn. te Lexmond die vele jaren de oudste inwoner dezer ge meente was en op 16 Mei j.l. zijn 100ste ver jaardag mocht vieren, is na een korte on« gesteldheid overleden, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2